kUtmaanleï Onder de Schijnwerper „Politieke oorlogsverklaring", meent Amerika Attentie! N HOLLANDSE PERS ms Gevaren voor een breuk in de V.N.? Wetsontwerp overdracht Koninklijke Macht bij Tweede Kamer ingediend In December spijso ie Aanslag op Ramadier Een Democratische Volkspartij IN OOSTENRIJK HEERST ONRUST Socialistische winst in het Saargebied 4e Jaargang No 1056 Dinsdag 7 October 1947 Wnd. hoofdred.: A. Eriks - Gedurende de thans moedwillig geschapen chaoti sche pert-sltuatie alle copy en adver tenties aan n.v. Sprekend Papier, Schagen, tel. K. 2240 - 543 en 352 Telefoon A. Eriks. Alkmaar 3300 ,,De kleine Komintern De oprichting van een gezamenlfjk informatiebureau van Negen Europese communistische partijen te Belgrado is Zondag in de Britse pers als groot nieuws behandeld. De conservatieve „Daily Mail" schrijft in een drie- kolomskop: „Negen naties vormen Moskovitisch front in Europa". De even eens conservatieve „Daily Graphic" meldt: „Negen naties in nieuwe rode internationale" en de liberale „Manchester Guardian" schrijft in een hoofd artikel onder de kop „Opnieuw een komintern", dat het hier de „wederge boorte van de communistische internationale" betreft. Het blad acht op rijn zachtst gezegd de kansen voor vrede in Europa „niet verbeterd". „Consolidering der oppositie" tïsche partijen roepen op tot vredes- front" het volledige officiële commu niqué over de stichting van het inter nationale bureau, maar licht het niet toe en vermeldt niet, waarom de Brit se communistische partij op de lijst van ondertekenaren ontbreekt De Moskouse correspondent van de socialistische ..Daily Heraldseint, dat waarnemers in Moskou de oprichting van het bureau als de belangrijkste communistische politieke daad be schouwen sinds de ontbinding van de Komintern Zy zien „de communisti sche vangarmen om de gehele wereld grijpen". De diplomatieke correspondent van de conservatieve „Daily Telegraph" aohl de stichting- van het bureau een duidelijke aanwijzing voor de consoli dering der communistische oppositie tegen het beweerde fascisme van het westen. Tegen Amerika gericht In politieke kringen te Londen be schouwt men de oprichting van het bureau als een poging om tot een be tere coördinatie van communistische oppositie tegefi het plan-Marshall en tegen de Amerikaanse politiek in het algemeen te komen. Aan Frankrijk en Italië is een sleutelpositie toegewezen, waarschijnlijk omdat men in de VS de ontwikkeling in deze beide landen van bijzonder belang acht. Reuters correspondent te Londen herinnert er aan, dat de communisten in Frankrijk, België en Italië de laat ste tijd binnen enkele weken uit de coalitieregeringen zijn getreden er stuk voor stuk orders hebben uitge vaardigd voor onafhankelijke actie in vakverenigingen en fabrieken en voor open aanvallen op rechtse socialisten en vakverenigingsleiders. In Engeland waren de communisten van een voor waardelijke ondersteuning der La- bourregering reeds overgegaan tot een onvoorwaardelijkeaan val. In Frank rijk had de communistische partij reeds verklaard, dat haar leden tot waar Stalinisme zullen worden opge voed In Polen, Hongarije en Tsje- cho-Slowakije faalden de communisten De communistische „Daily Worker" geeft onder de kop „Negen communis- de instemming der socialisten voor fusie der partijen te verkrijgen. Reu- ter's correspondent wijst op de op merkelijke lange lijst van landen, waar de communistische partij tot nog toe niet by de nieuwe organisatie is aangesloten. Tot deze landen beho ren Scandinavië, Nederland, Duits land, Oostenrijk, Zwitserland, Grie kenland en Engeland. Volgens de cor respondent zijn dit landen, waar c partij geen redelijke kans heeft om met revolutionnaire middelen aan de macht te komen. Politieke oorlogsverklaring Amerikaanse regeringsfunqtionnaris- sen noemen de bekendmaking een be wijs van Moskou's vastbeslotenheid om een algehele actie tegen de V.S., haar buitenlandse politiek en haar lei ders, op touw te zetten om controle in West-Europa en vermoedelijk in an dere strategische gebieden van de we reld uit te oefenen. „Dit is practisch een politieke oorlogsverklaring aan de VS en bijna het treffendste bewijs van de voortgezette arbeid van de inter nationale communistische beweging, die de Russen sinds de jaren voor de oorlog hebben opgezet", aldus deze functionnarissen. Crisis voor de V.N.? In kringen van de V.N. te New York is men zeer bezorgd over de nieuwe ontwikkeling. Men beschouwt haar als een verwijden van de kloof tussen Oost en West. Wat de practische uit werking van deze „kleine Komintern" ook zal zijn, men was er in deze krin gen over eens, dat het weinig goeds spelt voor de toekomstige samenwer king in de wereld. Volgens de *New York Times" verwacht men te Was hington verslechtering van de betrek kingen met de Sovjet-Unie en zijn sommige waarnemers van mening, dat het Kremlin zich misschien voorbe reid op de mogelijkheid, dat de Sov jet-Unie zich uit de organisatie der V.N. terugtrekt. Atoomenergie en brandstofgebrek David Lilienthal, voorzitter van de burgerlijke commissie voor de atoom energie in de V.S., heeft verklaard, dat men er niet op kan rekenen, dat atoomenergie binnen afzienbare tijd 't vraagstuk van het brandstofgebrek in Europa zal oplossen. Lilienthal achtte het van internatio naal belang om deze openhartige ver klaring af te leggen, omdat in het bui tenland verhalen de ronde doen, dat de VS Europa voor een koude winter kunnen behoeden en de verwarmings- en electriciteitsvraagstukken kunnen oplossen door de atoomgeheimen vrij te geven, waarover zij beschikken. „De technische moeilijkheden zijn zo groot en zo talrijk, dat de commerciële mo gelijkheden van een fabriek voor atoomkracht niet bepaald om de hoek en zelfs niet om twee hoeken ligt", aldus Lilienthal. KLM weer via Voor-lndie naar Batavia? Naar wij vernemen, hebben de re geringen van India en Pakistan we derom toegestaan, dat KLM-vliegtui- gen gebruik maken van de vliegvel den Kar acht en Calcutta, nadat de vergunning hiertoe sedert begin Aug. was ingetrokken. Het ligt in de be doeling de route Amsterdam-Batavia weer over Karachi en Calcutta te lei den, nadat, zoals bekend is, deze route gedurende ruim twee maanden langs Colombo liep. Op het ministerie van buitenlandse zaken had men hierover echter nog geen officiële mededeling van Voor-Indië ontvangen Bij de Tweede Kamer is thans in gediend het wetsontwerp met betrek king tot het tijdelijk overdragen van de Koninklijke macht door H.M. de Koningin. Artikel 1.van. het ontwerp luidt: 1 Wanneer Onze gezondheid naar Ons oordeel daartoe aanleiding geeft, leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neer. 2 Wij bepalen het tijdstip, waarop Wij krachtens het eerste lid van dit ar tikel de uitoefening van het Ko ninklijk Gezag neerleggen, alsmede het tijdstip, waarop Wij deze zullen hervatten. In December zal wederom een extra rantsoen van 120 gram spijsolie be schikbaar worden gesteld. Op 18 De cember wordt een bon bekend ge maakt, waarop onmiddellijk gekocht kan worden. Het doorgaan van deze distributie van sla-olie kan in gevaar worden gebracht, doordat te weinig flessen beschikbaar zijn. Publiek en winkelier kunnen door tijdige terug levering van de ledige flessen de ver strekking in December veilig stellen. Maandag in de vroegte is in de tuin bij het huis van de Franse premier, Ramadier, te Decazeville een mijn ge worpen. Er waren geen slachtoffers te betreuren en er werd geen schade aangericht. De premier, die tevens burgemees ter van Decazeville is, had de Zondag in zyn geboortestad doorgebracht in het kader van een verkiezingscampag ne .maar was verscheidene uren voor de myn kort na middernacht ontplof te naar Parijs vertrokken. De dader is nog niet bekend. De Franse bladen publiceren deze gebeur tenis met grote koppen, maar het bu reau van de premier te Parijs deelde mede, dat het incident in de pers zeer werd overdreven en geen politieke be tekenis heeft. Gistermiddag half een startte de KLM-Skymaster PH-TAF van Schip hol als eerste machine in de dienst qp Marseille, die voortaan tweemaal per week, op Maandag en Woensdag, zal worden gevlogen. Te Leiden is Zondagavond een 26-jarige dronken student tijdens een KomnKiijK ixezag tuwuv-r»*",' opstootje door een schot van een agent gen wordt mits deze Onze bemindthj gedood. Het publiek had zich tevoren Prmeoe .Tul Sana der Neder- tegen arrestatie van de student ernstig verzet. 3 De in het 2e lid bedoelde tijdstip pen worden bekend gemaakt door plaatsing van Onze desbetreffende besluiten in het Staatsblad. Artikel 2 luidt: Voor de gevallen, waarin Wij krach tens art. 1 de uitoefening van Koninklijk Gezag tijdelijk neer! gen wordt mits deze Onze bemii Dochter Prinses Juliana der Neder landen tot Regentes van het Ko- 1 ninkrijk benoemd. Het wetsontwerp is vergezeld van een korte toelichting, waarin o. m. wordt gezegd: H.M. de Koningin ziet 1 zich genoopt te bevorderen, dat Haar de mogelijkheid wordt geboden om, wanneer Haar gezondheid daartoe naar Haar oordeel aanleiding geeft, door het nemen van rust herstel van gezondheid te zoeken en zich alsdan tijdelijk ontheven te weten van de zorgen voor de zaken van de staat. De artikelen van het ontwerp spre ken voor zichzelf en behoeven dus geen afzonderlijke toelichting. Het is 4e vurige wens, dat de om standigheden, welke tot indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het verleden zullen mogen behoren. Onze lezers en corresponden ten maken wij op het volgende attent: Adres hoofdredactie: A. Eriks, Westerweg 338, TeL 3300. Stadsredactie: teL 3967 (bij geen gehoor 4544). Correspondentie-adres: Voor- dam 6 a, Red. „Vrije Alkmaar der"; niet te verwarren met Voordam 9, waar „Het Dagblad van Alkmaar" zetelt. Administratie en advertenties: tel. 3300, tot nadere aankondi ging en niet meer 2274 of 3971! geeft uw advertenties ook niet af in de winkel a.d. Ridderstraat, hoek Oudegracht. Daar komen zij in de verkeerde courant! De redactie van dit blad be rust met ingang van heden in handen van A. Eriks (wnd. hoofdred.) A. H. Hommerson, Th. Koesen jr. en mej. W. van Bommel (stadsredactie). Dat het uittreden van mr. P. J. Oud uit de Partij van de Arbeid wel eens aanleiding kon zijn tot pogingen een nieuwe partij op te richten, een par tij, die zou moeten doen denken aan de vroegere Vrijzinnig-Democratische Bond, was te verwachten. Inderdaad zijn de eerste grondslagen daartoe al gelegd, zodat, indien er sprake is van verwondering deze mag uitgaan naar de snelheid, waarmee de zaak thans blijkbaar wordt uitgevoerd. Zaterdag j.1. zijn te Utrecht een 60- tal personen bijeen geweest, waarbij het onderwerp der besprekingen be stond uit de vraag or zou worden overgegaan tot de oprichting van een Democratische Volkspartij. Het is nog niet zo ver gekomen ,de naam was blijkbaar echter al gereed en de aan gelegenheid is niet van de baan. We doen er goed aan rekening te houden met het feit dat in onze politieke are na straks een nieuwe groep zal op* DE REPUBLIEK TEGEN DE VS treden. De republikeinse pers uit zich de I Natuurlijk vraagt men zich onder laatste tijd zeer onvriendelijk tegen- I deze omstandigheden af, welke gevol- over de V.S. Zo merkt b.v. „Rajat" - •-- J" op, dat men er zich niet over behoeft te verbazen, indien vandaag of mor gen van Amerikaanse zijde wordt ver klaard, dat Nederland in de Indonesi sche kwestie een zeer progressieve en democratische houding heeft aange nomen. .Merdeka" erkent Amerika's zake- gen dit kan hebben voor de bestaande politieke partijen. Uit de aard der zaak denken we daarbij eerst aan de P. v. d. V. en de P v. d. A., waar de nieuwe groen 7»ch tussenin zou voegen. Het zou ons niet verwonderen, wanneer de nieuwe par tij, die we voor het gemak maar De mocratische Volkspartij (D.V.) zullen Hikheid op allerlei gebied, behalve op I bl«ven noemen een lekere aantrek- dat der politiek en diplomatie, terwijl klngskracht vermag uit te oefenen op de „Berita Indonesia" vreest, dat, wan- f J--' J— ..„I neer de drielanden-commissie wordt toegestaan haar gang te gaan, de Ame rikaanse invloed in Indonesië binnen- I kort duidelijk voelbaar zal worden. Op het ogenblik zijn er ln de provincie Luik nog 150 gevallen van kinderverlamming. De scholen zijn nog steeds gesloten. CREMATIE Ds. B J. ARIS Maandagmiddag is het stoffelijk overschot van ds. B. J. Aris. Ned. Her vormd Predikant te Amsterdam, op Westerveld gecremeerd. Een grote schare vrienden en belangstellenden, o.w. Prof. Ir. W. Schermerhorn, volg de de baar. Ds. J. F. de Jong uit Stom- petoren, leidde in de aua een korte uitvaartdienst. BEWONERS VAN BIKINI MOETEN OPNIEUW VERHUIZEN De Times meldt uit New York, dat de bevolking van Bikini, die het eiland heeft moeten verlaten in verband met de atoomproeven en zich op het eiland Rongirik vestigde, opnieuw moet ver huizen De levensomstandigheden op Rongirik zijn nl zeer slecht Landbouw en visserij kunnen de bevolking niet onderhouden De bewoners zullen zich nu naar het eiland Oejelang, 450 km. ten Zuidwesten van Bikini moeten begeven. Scherpe koude, weinig voedsel Naar de Weense correspondent van de Times meldt, zijn de politieke span ning en de onrust in de Oostenrijkse arbeiderswereld toegenomen als ge volg van de teleurstelling over de mis lukking van de onderhandelingen over het vredesverdrag en tengevolge van de eerste scherpe koude en het gebrek aan voedsel en kleding In de Britse zone doen zich een aantal stakingen van mijnwerkers en arbeiders in de staalindustrie voor. Een ondergrondse organisatie, die zich monarchistisch noemt, heeft pamflet ten verspreid, waarin wordt aange drongen op de terugkeer van „Keizer Otto". In een tweede artikel over Oosten rijks moeiijke positie tussen Oost en West ontkent de minister van buiten landse zaken, Gruber, dat de regering een eenzijdige pro-Westerse politiek voert, doch hij zegt, dat tot het laat ste weerstand zal worden geboden te gen pogingen om Oostenrijk door chantage tot een eenzijdige oriënte ring op het Oosten te brengen Oostenrijk, aldus schrijft hij, wenst handel te drijven met zijn buren en Rusland, doch het wenst niet te wor den gebracht in een Oost Europees blok van politieke allianties, dat niet overeenstemt met zijn democratische traditie en dat het zou beroven van de kans op broodnodige credieten uit de Westelijke staten t>n-»r de hevige regens zijn in de Pensjaab verschillende rivieren buiten h-«n oevers getreden ten gevolge waarvan grote gebieden overstroomd zyn. Een luchtfoto vau bet toch al zo door onlusten getroffen Delhi. Grote meerderheid voor economische Unie met Frankrijk tal ongeldige stemmen ongeveer 50 pet. blanco stemmen bevat, zou 13 pet, van de Saarbewoners, de communisti sche stemmen inbegrepen, niet voor 'n economische verbinding met Frank- Volgens het Franse persbureau AFP luiden de definitieve, officiële uitsla- I gen van de Zondag in het Saargebied gehouden stemming voor de wetgeven de vergadering, die tevens beslissend geacht wordt voor de aansluiting tot een economische unie met Frankrijk, als volgt: Aantal ingeschreven kiezers 520.860. Aantal uitgebrachte stemmen 498.665 (.95,74 pet.). Ongeldige stemmen 49.159 (9,85 pet.). Chr. volkspartij 230.068 stemmen, 28 zetels. 1947 51,17 pet. 1946 52,4 pet.; Soc. partij 147.261. 17, 32,78, 25,1; Comm. partij 37.929, 2, 8,43, 8; Democr. partij 34.253, 3, 7,52, (diversen 13,4). Het kleine aantal zetels, dat de communistische partij heeft verkre gen in verhouding tot het aantal be haalde stemmen, vindt zijn verklaring in de wijze van verdeling der zetels onder de drie Saardistricten. Indien men aanneemt, dat het aan- Prinselijk paar naar Goeree en Overflaklcee Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn voornemens op 27 October a.s. een officieel bezoek te brengen aan Goeree cn Overflaklye. DDT-POEDER OVER CAIRO Vliegtuigen van de Egyptische lucht macht hebben Cairo en omgeving met DDT-poeder bestrooid om de vliegen, die de cholerabacil overbrengen, te vernietigen. De besproeiing duurde 2 uur. Het ministerie van gezondheid had de bevolking per radio aangeraden om binnenshuis te blijven, doch de vensters open te laten ten einde het DDT de huizen binnen te laten komen. NIEUWS in het kort In de bergen op Madagaskar is een Frans militair vliegtuig neerge stort; 7 personen werden gedood, één werd gewond. 214 millioen Mohammedaanse vluchtelingen zullen binnenkort de ontberingen van de winter in West- Pakistan moeten doorstaan. Er is aan het buitenland om warme kleren en dekens verzocht. Op het schiereiland van Sorren- to is een bus met 22 passagiers van een 135 meter hoge helling naar be neden gestort; 8 personen werden ge dood, 11 gewond, 3 zijn vermist. De stad Berlijn heeft een jaar lijkse prijs van 10.000 Mark uitgeloofd voor de schrijver van een roman, waarin de gedachten van menselijk heid en democratie worden verdedigd. Een poging om de spoorweg bij Arboga (100 km. van Stockholm) door dynamiet in de lucht te doen vliegen, is bijtijds verijdeld. Door de ontploffing van een kan petroleum zijn in een voorstad van Lissabon 4 opslagplaatsen van textiel en 7 woonhuizen in de as gelegd; 14 gezinnen zijn dakloos, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Tijdens de gemeenteverkiezin gen in Columbia zijn 6 personen ge dood. De liberalen behaalden 650 ze tels, de conservatieven 150, de com munisten geen. De Franse schrijver Andrc Gide schijnt de voornaamste candidaat voor de Nobelprijs litteratuur te zyn welke in November wordt toegekend. Als verdere candidaten worden Mauriac, Romains en Malraux genoemd. De graanoogst van Hongarije be draagt dit jaar ongeveer 1.440.000 ton tegen 1.550.000 ton verleden jaar. By een inval in het huis van een 54-jarige Chinese zeeman betrapte de Rotterdamse politie deze juist op het j bereiden van opium. Er werden ruwe opium, bereide opium en attributen om te schuiven in beslag genomen en tevens f 3362 en 3270 gaspenningen. Hij werd onverwijld opgesloten. Naar Lloyd meldt is het 500 ton metende stoomschip „Wilpo" te Soder- hamm (Zweden) aan de Botnische golf op gevaarlijke wijze aan de grond ge raakt. Het schip is geladen met ce ment en is vol water. een deel der leden van de Partij van de Vryheid, waarnaar stellig een aan tal voormalige V.D.-ers een niet ge heel bevredigend onderdak heeft ge vonden. Daarnaast is er in de Partij van de Arbeid een uiterst rechtse vleugel, die zich in de nieuwe forma tie nog steeds niet thuis voelt en die de D.V. vermoedelijk met sympathie zal begroeten. Of deze vleugel echter veel aanhangers telt dat wagen we te betwijfelen. De toekomst zal het moeten uitwijzen. Van meer belang dan deze beide overwegingen dunkt ons echter het feit, dat de Partij van de Arbeid, ont daan van haar rechtse vleugel, een meer uitgesproken links karakter zal krijgen, waardoor haar innerlijke kracht stellig zal worden vergroot. we geloven, dat ze er een deel van de oude strijdbaarheid der SDAP door terug zal krijgen en «at ze daardoor meer aanvaardbaar zal worden door medeburgers, die haar inslag te rose vonden en die daarom hun heil zoch ten in de CPN. Zodat het zeer wel mogelijk is ,dat de oprichting van een D.V. haar invloed zal doen gelden tot in de gelederen van uiterst links In ieder geval verwondert het ons niet, dat men in de P. v. d. A. de ontwik keling der gebeurtenissen met grote gerustheid tegemoet ziet. A. ERIKS TSJECHOSLOWAKIJE SLAAT OOSTENRIJK 50.000 toeschouwers waren aanwezig by de interlandwedstrijd Tsjechoslo- wakijeOostenrijk, die met 3-2 door de Tsjechen werd gewonnen. De rust was ingegaan met 1-1. CHOLERA-F.PIDEMIE IN EGYPTS BREIDT ZICH NOG UIT Een derde deel van de oppervlakte van Egypte Is thans officieel door de cholera besmet verklaard. De epide mie breidt zich nog steeds uit en in 6 provincies zijn nieuwe gevallen ge constateerd. Het besmette gebied strekt zich thans met enkele onderbrekingen uit van de Delta van de NU1 af tot 500 kilometer ten Zuiden van Cairo in Boven-Egypte Op 8 October GEEN KRANT De traditie getrouw aal „De Vrije Alkmaarder" mor gen, op de dag der 8 Octo ber-feestelijk heden, niet ver schenen. Ook voor onze bezorgers behoort deze dag een feest dag te zijn. Red. weerbericht MINDER WARM Meer bewolking dan risteren. Vrijwel overal droog. Minder warm. Veran derlijke wind.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1