mm kmaaider Bemiddelend Australisch voorstel op komst? KORT maarKRACKïïS N.-HOLLANDSE PERS 1945 Felle beschuldigingen van Gromyko Rusland zal Minister Jonkman weer aan het werk Koerden in opstand tegen Turkije Arabieren sluiten militair verbond Piccard en Cosijns bijna gereed Sumatra's Oostkust autonoom De rust keert weer 4e Jaargarg No 1058 Vrijdag 10 Ociober 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338, Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967, by geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie, Tel.: 3300 Indonesië in de Veiligheidsraad Donderdagavond is de Indonesische kwestie opnieuw in de Veiligheids raad ter sprake gekomen. De Ame rikaanse afgevaardigde, Austin, deel de terstond mede, dat zyn land het Russische voorstel om de troepen van beide partijen te laten terugtrekken op de vroegere demarcatielijnen niet kon ondersteunen en ook de Belgi sche afgevaardigde verklaarde zich tegen een dergelijke maatregel. Austin wilde de zaak aan de commissie van drie overlaten. AANVAL OP PALAR Vervolgens kwam mr. van Kleffens aan het woord, die de Sowjet-resolu- tie onaanvaardbaar achtte voor ieder, wie het welzijn der burgerbevolking op Java en Sumatra ter harte ging. „Het is pure fantasie om te zeggen, zoals Palar Dinsdag deed, dat de le gerleiding de Nederlandse regering naar haar hand zet. De heer Palar, die tot 21 Juli Nederlands parlements lid is geweest, kon heel goed weten, dat in Nederland de suprematie der regering over de gewapende macht een artikel des geloofs is, Ik wens de goede naam van onze soldaten na ijverig te verdedigen. Te heer Palar heeft feiten aangehaald, welke verle den jaar in Oost-Indonesië zouden zijn voorgevallen, met de bedoeling om een verkeerde indruk te vestigen van hun egdrag. Ik weet niet, wat deze buitengewone feiten zijn en beperk mij er toe erop te wijzen dat de be- weringen van de heer Palar buiten de agenda gaan". Mr. van Kleffens besprak dan de politieke feiten, zoals die door de Ne derlanders worden gezien. ..Wij gaven", aldus van Kleffens. volledig zelfbestuur aan Oost-Indone sië en Borneo, geheel overeenkomstig de wensen van onze gebieden. Is het denkbaar, dat wij Java en Sumatra zouden weigeren, wat wij O.- Tndonesië en Borneo gebracht hebben? Wij hopen, dat de commissie van drie haar zegenrijk werk spoedig zal aan vangen en ik kan beloven dat deze commissie mag rekenen op onze groot ste medewerking". De Philinpijnse gedelegeerde, gene raal Romulo. verklaarde: „In alle eer lijkheid moeten wij toegeven, dat het gevaar van represailles bestaat, in dien de troepen werden teruggetrok ken" WEER AANVAL VAN GROMYKO In een rede van 25 minuten beschul digde de Sowjet-afgevaardigde Gro myko le raad er van de aandacht van Balkancommissie boycotten De Sowjet Russische gedelegeerde Wys insky heeft in de politieke com- m'ssie der VN verklaard, dat hy de vcorgesteJde Balkancommissic zal boy cotten. „Deze commissie is in strijd met de grondbeginselen der VN en de Sowjet-Unie zal er niet aan deelne men of meestemmen by de verkiezing van haar leden", aldus Wysjinsky. De Joego Slavische afgevaardigde rees onmiddclijke van zijn stoel om Wysjinsky te danken voor „deze vrien delijke geste, die geheel in overeen stemming is met de principes, die de grote Sowjet Russische democratie in spireren". Oscar Lange (Polen) verklaarde even eens. dat zijn land geen deel wil uit maken van de commissie. De Cubaanse gedelegeerde stelde voor d"t de grote vijf geen van allen aan de eommiss:e zullen deelnemen. Hij werd gesteund door Venezuela en Mexico. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde, dat het hem beter leek, dat de grote vijf wel zitting in de com missie nemen, daar deze „een recht- streeks politiek karakter" heeft. De Amerikaanse afgevaardigde ver- k'aarde tenslotte, dat de Russische b uding „ernstige bezorgdheid" wekt, doch dat zij voor de commissie geen beletsel mag betekenen om haar taak \ooit te zetten. -- Montgommery heeft verklaard.dat n derde van de jonge dienstplichtige Britten niet geschikt is voor de mili- 1 ure dienst Hij gaf nis Oorzaken op r. a slechte behuizing, slecht voedsel «n ue grotere interesse d"i medici voor de ïickton dan voor het be'.cr- dcren van een goede lichamelijke ge- rcldhe.d de kernkwestie af te leiden. Hy brand merkte de Nederlandse regering als weloverwogen aanvaller en schul dig aan de oorlog in Indonesië met opzettelijk, negeren van het stands bevel. Gromyko beschuldigde de V. S. en België ervan de Nederlanders aan te moedigen bij hun verovering van Ja va en Sumatra. De Sowjet resolutie betekent slechts een bevel, dat ten doel heeft een einde te maken aan de situatie, geschapen door het niet op volgen van het bestandsbevel en stelt vast, dat bij de onderhandelingen via de drie-landencommissie de huidige stand van zaken de Nederlanders in een bevoordeelde positie zou brengen. Gromyko besloot met te zeggen, dat verwerping van de Sowjet resolutie zou aantonen, dat de meerderheid in de Veiligheidsraad besloten had een beslissing uit de weg te gaan. De Aus tralische gedelegeerde kondigde ten slotte een amendement op de Russi sche resolutie aan en sprak zijn be zorgdheid uit over het onnodige uit stel van het „mythische consulaire rapport". De Veiligheidsraad zal het debat over Indonesië Zaterdagmiddag 4 uur Nederlandse tijd hervatten. HET AUSTRALISCHE AMENDEMENT Naar Aneta verneemt van gezag hebbende zijde, houdt het Zaterdag in te dienen Australische amendement in, dat de troepen van beide partijen moeten worden teruggetrokken op 5 k.m. van de stellingen, welke zij bij op 1 Augustus, de datum van het be vel „staakt het vuren", innamen. De Australiërs zijn van mening, dat de geringe afstand tussen de beide Ie gers in de meeste gevallen oorzaak is van wrijving sedert het bestandsbevel en hopen, dat door toevoeging van dit amendement bloedvergieten, als gevolg van patrouilleactiviteit en infiltratie kan worden voorkomen. Goudvoorraad van de Nazi's ten dele gevonden Professor Kempner, plaatsvervan gend procureur-generaal der V.S. te Neurenberg, heeft medegedeeld, dat een gedeelte van de geheime goud voorraad der nationaal socialisten en een deel van hun buitenlands kapitaal thans gevonden is. Deze fondsen heeft de vroegere Duitse minister van buitenlandse za ken, Joachim van Ribbentrop, ge bruikt om de diplomaten en ambassa deurs in het buitenland tot het laatst toe te blijven betalen. Een diplomaat, die het goud in oliepapier gewikkeld in Zuid-Duits- land had begraven, heeft verklaard, dat hij het kort na de ineenstorting van Duitsland heeft ontvangen. Het betreft Zwitserse valuta t. waarde van vijfhonderd pond sterling. Dat zou dus niet bepaald meevallen Naar het A.N.P. verneemt zal Minis ter Jonkman Maandag a.s. zün werk zaamheden in volle omvang hervat ten. In de Maandag te houden minister raad zal, naar men verwacht, een be slissing worden genomen inzake de portefeuille van Overzeese Gebieds delen. Volgens onbevestigde berichten uit Aleppo, die te Ankara binnenkwamen is een ernstige opstand der Koerden uitgebroken in het gebied Djezireh aan de Turks-Syrische grens nabij de spoorweg, die Turkije met Irak ver bindt. De opstand zou ten doel heb ben de afkondiging van de onafhan kelijkheid der Koerden en gericht zijn tegen Turkije. De Turkse rege ring zou bezig zijn troepen naar het gebied te sturen. Communistische eelementen zouden de beweging hebben gesteund. Spanning rond Palestina Troepen naar Palestijnse grenzen Naar de secretaris-generaal en stichter van de Arabische Liga, Az- zam Jasja, heeft medegedeeld,hebben de minister-presidenten van Sy rië, de Libanon, Irak, Transjordanië en Egypte in een geheime zitting in het Libanese bergplaatsje Aley besloten om „militaire actie" aan te bevelen in geval de Engelsen uit Palestina zouden terugtrekken. „Wij zijn het eens geworden over al gemene maatregelen en over bepaal de militaire maatregelen", aldus Az- zam Pasja, „doch wij hebben de mo gelijkheid van economische sancties nog niet besproken. De aanbevelingen van de minister-presidenten zouden Vrijdag aan de volledige vergaderipg!' van de Arabische Liga worden voor*- gelegd". Hij verklaarde voorts, dat hij reeds aanbiedingen van vroegere Brit se officieren van leger en luchtmacht heeft ontvangen om aan Arabische zij de te vechten. Aan het slot van de A000 m. onder de zeespiegel Een van 's werelds best uitgeruste expedities Nog slechts enkele weken scheiden de wereld van het ogenblik, waarop de professoren Piccard en Cosijns in hun stalen kogel, aan de windstille kust van Nieuw Guinea en zonder enige verbinding met de oppervlakte tot 4000 meter onder de zeespiegel zullen afdalen teneinde te trachten de geheimen van de diepzee te ontsluie ren. Grote bedrijvigheid heerst op het ogenblik in laboratoria te Brus sel, waar de toestellen, die in de stalen kogel geplaatst kunnen wor den, aan proeven worden onderwor pen. PERFECTE APPARATEN. Eén der belangrijkste apparaten, waarmede de bol zal worden uitge rust en die thans op zijn werking wordt getoetst, is een kostbaar cine matografisch toestel dat gemonteerd zal worden in het van plexiglas ver vaardigde mangat. Zodra de beide op varenden tijdens hun tocht over de zeebodem (de bol beweegt zich voort door middel van twee schroeven) iets van belang ontdekken, zullen zij slechts op een knop behoeven te druk ken om het geheel automatische film toestel in werking te stellen. Onmid dellijk naast dit toestel wordt een ap paraat gemonteerd dat „snapshots" zal maken en dat zal werken met een film van 6x6. De onderzoekers zul len door de beide patrijspoorten, waarover de bol beschikt, door middel van schijnwerpeers de gehele omge ving duidelijk kunnen waarnemen. Zij zullen hun bevindingen niet alleen op schrift stellen, doch deze tegelij kertijd dicteren in een dictaphone. Beter dan het schrift zullen de was- De nieuwe eierbon De eieren, die op de op 9 October bekend gemaakte bon zullen worden afgeleverd, zijn verse eieren. Dat wil dus zeggen, dat de bevoor rading hier en daar nog aan de gang is. Het kan dus voorkomen, dat op de eerste dagen niet alle detaillisten in staat zijn te ieveien. Geduld van de zijde van de klanten wordt daarom bij voorbaat ingeroepen. rollen de gemoedsaandoeningen weer geven der beide diepzeereizigers en het zal interessant zijn deze later, by het afdraaien van de film, te kun nen beluisteren. Verder is de kogel uitgerust met een telemicroscoop, waarop het filmtoestel en de came ra kunnen worden aangesloten. Een vernuftige installatie zal de beide ge leerden in staat stellen monsters zee water en zich daarin bevindende mi cro-organismen aan boord te nemen. Omtrent de stromingen, die op gro te diepte bestaan^ verkeert men nog in het onzekere cn het is niet uitge sloten, dat de stalen kogel door deze stromingen een heel eind zal afdrij ven van de plaats waar hij door het moederschip te water wordt gelaten. VOORZORGEN GENOEG Teneinde hun positie te kunnen be palen zullen de onderzoekers in ver binding blijven met dit moederschip door middel van een „ultrason"-in- stallatie, zoals die ook aan boord van duikboten worden gebruikt voor het opsporen van vijandelijke schepen. Wanneer deze installatiee mocht blijken niet te voldoen kan de bol lichtboeien naar de oppervlakte zen den. Wanneer de bol weer eenmaal aan de oppervlakte zal zijn, kan ge bruik gemaakt worden van een radio- zend- en ontvanginstallatie. Tevens zal de bol, die oranje is geverfd, dan haar plaats kunnen aangeven door 't geven van rooksignalen en door het afgeven van een stof, die de zee rondom met een fluorescerend groen zal kleuren. Het opsporen van de bol door watervliegtuigen zal hierdoor worden vergemakkelijkt. Bij de ringste schade, bij kortsluiting, ja, zelfs bij een verkeerde manoeuvre, zal de stalen kogel weer naar het zeeoppervlak stijgen. Bijna alle landen hebben bijgedra gen tot de uitrusting. Zo is b.v. de uïtrason-installatie door de Britse ad miraliteit afgestaan, terwijl ook het plexi-glas der patrijspoorten door En geland is geleverd. Het, leiding-mate riaal komt uit Frankrijk, terwijl de zoeklichten door Nederland zijn gele verd. vergadering deelde Azzam Pasja een correspondent van Reuter mee, dat Egyptische en Syrische troepen reeds optrekken naar de Palestijnse grenzen om gereed te zijn militaire, en morele en economische steun aan de Palestijn- se Arabieren te verlenen wanneer dc Britten zich uit het land terugtrekken Emir Adel Arslan waarschuwde In de commissie voor Palestina van de VN de commissie niet te trachten om edelmoedig te zijn op de kosten der Arabieren. „Degenen, die de Joden willen redden, moeten eerst maar eens hun eigen deuren voor hen openzet ten". Hy beschuldigde de Zionisten van imperialisme en vroeg wat de re actie van de VS zou zijn als Spanje zijn vroegere Amerikaanse koloniën zou gaan heroveren, nadat het daartoe met de Sowjet-Unie een verbond zou hebben gesloten. Het Nederlandse legercommuniqué van gister meldt, dat volgens tot dus verre ontvangen berichten, de ver liezen aan Nederlandse zijde zijn: 5 gesneuvelden, 10 gewonden en 2 ver misten. Ondanks de regens van de laatste weken is de veenbrand in de Peel nog niet geheel en al gedoofd. Op ver schillende punten smeult en brandt de grond nog. Een „uitslaan" van de brand wordt echter niet meer ver wacht. Gouden regeringsjubileum gaai door (van onze Haagse correspondent) In bepaalde kringen is i.v.m. het Regentesschap van H.K.H. Prinses Ju- liana enige ongerustheid gerezen om trent de viering van het gouden rege ringsjubileum. Zelfs enkele grote ste den hadden de voorbereidingen voor de feestelijkheden, welke aanvankelijk reeds waren begonnen, opgeschort. Van het Koninklijk Huis verneemt het Haags Jubileum-Comité thans.dat alle voorbereidingen voor de feestelijk heden gewoon doorgang kunnen vin den. Hieruit blijkt dus dat er momenteel geen enkele aanleiding is om te ver onderstellen, dat het Regentesschap van Juliana tot het gouden jubileum zal duren. Dinsdag eedsaflegging door Prinses Juliana? (van onze Haagse correspondent). Üit goed ingelichte bron vernemen wij, dat H.K.H. Prinses Juliana voorzover zich geen onvoorziene moei lijkheden zullen voordoen aanstaan de Dinsdag de eed zal afleggen als Regentes van het Koninkrijk der Ne derlanden. Op dit ogenblik is het uur van de plechtigheid nog niet definitief be paald. Men verwacht evenwel, dat het zal zijn om 1 uur of om 3 uur. De plechtigheid zal een feestelijk karakter dragen, ongeveer gelijk als op een Prinsjesdag, hoewel naar een voud en soberheid wordt gestreefd. Bij de plechtigheid zullen aanwezig zijn de ministers, de leden van de Raad van State, het corps diplomatique enz., terwijl ook kardinaal de Jong is uitgenodigd. Sneller recht Kampveroordelingen Op 27 Juni van dit jaar is in de wet op de bijzondere rechtspleging 'n nieuw artikel opgenomen, waardoor het mogelijk gemaakt is politieke de linquenten volgens een vereenvoudig de procedure te berechten. Als ge volg hiervan zal de president van één der kamers van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam in 't kamp Laren vonnis wijzen ln een aantal eenvoudige zaken. Het ligt in de be doeling, dat het bijzonder gerechts hof op deze wyze regelmatig zitting zal houden in het kamp. De procureur-fiscaal bestudeert de dossiers der verdachten op zijn bu reau te Amsterdam en doet aan de rechter mededeling van de door hem te stellen eis op de dag der zitting. Op de zitting zelf wordt de verdach te gehoord terwyl ook de verdediging haar argumenten naar voren kan brengen. Er wordt onmiddellijk von nis gewezen en de verdachte heeft de gelegenheid hiertegen verzet aan te tekenen. Deze procedure zal slechts toepassing vinden in gevallen, waar bij geen straf boven 6 jaar wordt ver wacht. Zelfbestuur na verkiezingen Volgens een officiële bekendmaking is de vorming van de staatkundige eenheid Oost Sumatra Dearah Isti- mowa Soematra Timoer bij de creet van de Landvoogd, gedateerd 8 October, goedgekeurd. Het besluit behelst de erkenning van een voorbereidend comité voor Oost Sumatra als voorlopige vertegenwoor diging van de Daerah met dien ver stande, dat het comité zal worden aan gevuld met vertegenwoordigers van Trawler op rotsen gelopen NEDERLANDSE BEMANNING GERED De „Wega", een trawler met een Ned. bemanning, varende voor een Poolse rederij is Vrijdag J.l. bij Go- thenburg op de rotsen gelopen, naar eerst thans bekend werd. Het schip was vermoedelijk uit Go- thenburg vertrokken naar de visserij op 5758 graden N.B., toen het op de rotsen liep. De bemanning, bestaande uit der tien Nederlanders, afkomstig uit IJmui den, Scheveningen, Katwijk aan Zee en Egmoad aan Zee, en vier Polen is behouden te Gothenburg binnenge bracht. de nog niet voldoende vertegenwoor digde bevolkingsgroepen en dat het alsdan wordt omgezet is een voorlopi ge raad van de Dearah, die in sa menwerking met de Recomba het statuut en de oignnisatie van het nieuwe gebiedsdeel ten uitvoer zal brengen. Omtrent de positie van de zelfbesturen zal een beslissing wor den genomen radat regelmatige ver kiezingen zullen zijn gehouden, in af wachting waarvan de raad de zelfbe stuursbevoegdheden zal uitoefenen ir overleg met de Recomba. Ook de ein- terne veiligheid valt onder de be voegdheden. De vereiste middelen voor de werkzaamheden van de raad zullen, hangende nadere verrekening, voorlopig van regeringswege worden verstrekt. ARRESTATIE BIJ DE N.A.C.O. De procuratiehouder en tit. ad junct-directeur van de Ned. Autocar Onderneming is door de afdeling col laboratie van de Haarlemse P.R.A. gearresteerd wegens hulpverlening aan de vijand. Een reeds eerder bij de Velsense P.R.A. aanwezig lijvig dossier over de gearesteerde is naar Haarlem opgezonden ter sanvulling van de daar aanwezige gegevens. Het was Donderdagmiddag een drukte van belang in de hall van het Gerechtsgebouw: aanwezig was onge veer het gehele personeel van de ten dode gedoemde, maar herrezen Vrije Alkmaarder. Plotseling, zonder dat de deuren van de publieke tribune waren geopend, kwam een journalist aanren nen met het grote nieuws: het proces is gewonnen! Dit betekent, dat te beginnen met Maandag a.s. de fusiekranten niet meer mogen verschijnen en dat van die dag af de nieuwe-oud-illegale en de oude vooroorlogse pers weer naast elkaar zullen uitkomen zoals voorheen het geval was. De eerste ronde is ge wonnen! Daarmee staan we voor het merk waardig verschijnsel, dat vermoede lijk enig in Nederland mag worden genoemd: het personeel, dat méér in zicht en méér trouw aan de dag l^gde dan de leiding, redde voorlop'" 'le krant. We zeggen: voorlopig. Want we willen niet verhelen dat nog veel, zeer veel moeilijkheden zul len moeten worden overwonnen voor en aleer kan worden gesproken van een rustig, goed marcherend bedrijf. Indien wy in de afgelopen dagen onze lezers misschien af en toe wat al te veel in de strijd hebben betrok ken, dan vragen we daarvoor ver schoning. Het spreekwoord: „Waar 't hart vol van is, loopt de mond over", ging ook hier op. Voortaan zullen wij ons echter weer rustig wyden aan de taak. welke van een dagblad mag worden verwacht: nieuwsvoorziening en voorlichting van het publiek Met onze interne moeilijkheden wil len we nog slechts met uiterste nood zaak in de openbaarheid treden. Hoe wel we de omvang er van niet onder schatten, hebben we alle vertrouwen dat we ze te boven zullen komen. Het waren eensgezindheid en moed. die ons brachten tot waar we syjn en die ons konden doen zeggen, «Trots alle.» toch verder!" En zó zal het blijven! A. ERIKs De leider van de Griekse com munistische party, heeft de samen stelling van een „regering in de ber gen" aangekondigd, aldus meldt het Atheense Nieuwsbureau. Van welingelichte zyde wordt ver nomen, dat de Vietnamese regering de Indische delegatie heeft verzocht het geschil met Frankrijk bij de Vei ligheidsraad aanhangig te maken. Koning Frederik van Denemarken en Koningin Ingrid zijn Donderdag te Stockholm aangekomen voor een be zoek aan de Zweedse koninklyke fa milie. Koningin Ingrid is een dochter van Koning Gustaaf van Zweden, De vereniging van Londense hand schoen-fabrikanten zal Prinses Elisa- beth ter gelegenheid van haar huwe lijk dertig paar handschoenen aan bieden. De gewoonte was, by elk hu welijk in het koningshuis zestig paar te schenken, doch de minister van handel heeft beslist, dat niet meeer dan dertig paar zonder coupons moch ten worden aangeboden. De weeldebe lasting voor dit geschenk moet be taald worden. Een Panamees schip, de Don José, dat geladen was met 15.000 vaten pe troleum, is in de Columbiaanse ha ven Buenaventura in brand gevlogen. Men heeft voorzorgsmaatregelen ge troffen met het oog op het gevaar van ontploffing. De Amerikaanse Veiligheidsdienst heeft mededeling gedaan van de ar restatie van twee Amerikaanse oud militairen onder beschuldiging van diefstal van vertrouwelijke foto's be treffende de atoomenergie. weerbericht MEER WIND. Enkele overdrijvende y wolkenvel den. maar vrijwel overal dreef weer. Matige wind, overwegend uit Zuid-Westelijke richting. On geveer dezelfde temperatuur alc gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1