IkmaafiWi' Toestand rond Palestina onduidelijk Onder de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 Houding van de Moefti in Palestina-commissie veroordeeld KORTmaarKRlCHTIG Wetsontwerp overdracht van het Koninklijk gezag goedgekeurd KLH mijdt Caïro HET VUGHTSE BUNKERDRAMA Wolken over Palestina 4e Jaargang No 1059 Zaierdag 11 Ociober 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338, Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967, bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie, Tel.: 3300 Naar aanleiding van de berichten over Arabische troepenbewegingen nabij Palestina heeft het Joods bureau verklaard, dat de Arabische staten door het leiderschap te aanvaarden van de Moefti, berucht me dewerker van Hitier, brutaal de tactiek van Hitier naar de kroon ste ken. „Het verschil is, dat zU niet als de Nazi's in de gelegenheid zijn uitvoering te geven aan hun bedreigingen, die gezien moeten worden als een propagandamanoeuvre, waarmee zij^ de algemene vergadering willen dwingen om het rapport van de speciale commissie voor Pa lestina ter zijde te schuiven", aldus het Joods Bureau. RECHT OP VERDEDI- f CING Tn een officiële verklaring deelt 't Joods Bureau voorts mede, dat de Joden over de gehele wereld gebruik zullen maken van hun natuurlijk recht om zich te verdedigen, indien de Arabieren hun toevlucht nemen tot geweld „om Palestina in bezit te n^men". In de vei'klaring wordt het ver- i> iwen uitgesproken, dat de V.N over het lot van Palestina en over de wijze waarop Engeland zich te- r'"trekt, zullen beslissen, totdat er eoi nieuw bestuur is gevormd, en dat d Arabische staten als lid van de V v geen stappen zullen doen, die in sf' .i zullen zijn met de besluiten van deze organisatie. I REGERING IN BAL- LING SCHAP Volgens een correspondent van de D. i'v Mail te Beiroet, zou de Moefti van Jeruzalem in de Libanon be- g -men zijn met de vorming van „een PalestijnseArabische regering in ballingschap". Het bericht van de orrespondent luidt verder: „De Moef ti zelf zal president zijn. Zijn rege ring zal bestaar uit een premier en 8 ministers. Indien Groot-Brittannië JiH Heilige Land verlaat, zullen zij elk deel van Palestina, dat bezet wordt, besturen. „De ministers zou den allen lid zijn van het Arabische Hngo Comité voor Palestina. BRITS STANDPUNT Een woordvoeder van het Britse mi- n«s «r{e van buitenlandse zaken heeft verk'rard, dat het Britse besluit om Palestine te ontruimen, indien er geen oul sring voor het probleem wordt ge vonden, niet is gewijzigd door de be richten dat de raad van de Arabische l.iva heeft besloten legers van de na burige Arabische stgten naar de gren zen van Palestina te sturen. De Belgische prins-regent zal aanwezig zijn bij het huwelijk van Prinses Elisabeth van Engeland op 20 November. In de Sowjet-Unie is men doende ontwerpen te maken voor nieuwe, zeer snelle vliegtuigen. De R.K. aartsbisschop van Bir- minghem, mgr. Masterson, zal in de komende dagen een bezoek brengen aan de Britse zóne van Duitsland. Het Syrische parlement heeft 500 000 Syrische ponden uitgetrokken voor maatregelen ter voorkoming van hot overslaan der cholera-epidemie vit Egypte. Harold Gersonn is te Ottawa ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf Deze zaak hield verband met de grote spionnage-affaire. welke vorig jaar Sn Canada aan het licht kwam. Radio Moskou meldt, dat, Otto Skovzenv, die Mussolini in September 3944 uit de handen der geallieerden ontvoerde, door het Amerikaanse le ger in dienst is genomen op het bu reau voor militaire geschiedenis te Cassel Fn het Noord-Westen van de Ame rikaanse staat Colorado zou een ura nium-laag van buitengewoon groot gehalte ontdekt zijn. f e) lijn telt momenteel 80.000 lij ders aan tbc en het aantal sterfgeval len onder hen is sinds 1938 met 200 pro-ent toegenomen Vorig jaar wer den tn landelijks 1400 nieuwe gevallen In een verlaten goudmijn in Noord- Ontario zijn 4 mijnwerkers, vermoe delijk ton gevolge van ontploffing, om het leven gekomen. JOODSE MOTORRIJDER DOODGESCHOTEN Britse soldaten hebben gister een Jv ise motorrijder doodgeschoten en de duorijder geword, nadat de motor rijder zich had omgekeerd teneinde ■ecu controle op de weg van Jeruza- Jr r.aar Jaffa te ontgaan •V soldaten achtervolgden hem en v der. na enige waarschuwingsscho tc.i up de vluchtenden zelf. Totnogtoe zijn te Londen geen be richten over troepenbewegingen bin nengekomen, aldus de woordvoerder. FELLE AANVAL OP DE MOEFTI Ds. Gradanos, de afgevaardigde van Guatemala in de Palestijnse commis sie der VN, heeft een krachtig plei dooi gehouden voor de vestiging van een Joods nationaal tehuis in Palesti na. Hij steunde het verdelgingsplan voor de speciale commissie voor Pale stina en stelde in een amendement om een internationale legermacht, be staande uit troepen van kleine mogend heden, te vormen, die onder leiding van de VN de verdeling van Palesti na ten uitvoer zou moeten brengen. Granados deed een bittere aanval op de Moefti van Jeruzalem, die hy wel iswaar prees om zijn grote capacitei ten en zijn geloof in zijn zaak, doch ervan beschuldigde de aanstichter en de meeste actieve collaborateur te zijn in het Duitse plan voor de systemati sche uitroeien van het Jodendom. Gradanos verklaarde voorts dat zekere functionarissen van het Brit se bestuur in Palestina tegenover de gehele Joodse gemeenschap een hou ding hebben aangenomen, die veel lijkt op anti-semitisme. Op het congres van de Roemeense soc.-dem. partij is een besluit goed gekeurd, volgens hetwelk de party met de communisten zal onderhande len over het vormen van een politieke eenheid. Engels vliegtuig maakt nood landing op drukke verkeersweg Vrijdagavond om ongeveer kwart over tien heeft een Engels twee-mo- torige De Haviland-toestel, dat voor zover thans bekend, op weg was van Londen naar Brussel op de drukke verkeersweg Den Haag—Rotterdam, op het gedeelte tussen Delft en Schie dam, een noodlanding gemaakt. De piloot slaagde er in zijn toestel vrijwel onbeschadigd aan de grond tc zetten. Er werd niemand gewond. De piloot heeft de machine wegens benzinegebrek aan de grond moeten zetten, Het is een wonder, dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Een jeep, met leden van de koninklijke mare- chausse schoot nog juist onder het dalende toestel door. Brand in de Wieringermeer Vrijdagmiddag circa vier uur ont stond, door tot nu toe onbekende oorzaak, brand in de kapitale boer derij va nde pachter W. Kranenburg aan de Koggenrandweg in de Wierin germeer. De met hooi en stro gevulde schuur brandde tot de grond toe ef. Ook de gehele bedrijfsinventaris ging hierbij verloren en de woning ging voor een groot deel in vlammen op; dank zij de hulp van omwonenden kon een groot deel van de inboedel gered worden. Hoewel de Meer-brand weer spoedig ter plaatse was, stond zij vrijwel machteloos tegenover het vuur. dat in het hooi en stro een gre tig voedsel vond. Toen de brand uitbrak was de pach ter niet thuis. De schade van de boerderij wordt geraamd op 60.000 gulden en die van de inventaris op niet veel minder. De pachter was slechts gedeeltelijk tegen brandschar de verzekerd. De verlieslijst De regering maakt bekend, dat fnf de afgelopen week van de Kon. Lanfa-Ï macht 13 leden sneuvelden .van de Kon. Marine 1 en van het KNIL 2. Uit onze omgeving vermeldt de lijst geen verliezen. De beide Kamers der Staten-Gene- raa! hebben gistermiddag in haar ver enigde zitting het wetsontwerp tot toepassing van art. 43 van de grond wet zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. De heer van Schaik als Voorzitter van de commissie van rapporteurs zei o.m., dat de Staten-Generaal diep ge troffen zijn door het feit, dat de om standigheden de regering hebben ge noodzaakt het wetsontwerp in te die nen. Hij sprak de hoop uit, dat de regeling H.M. de Koningin in staat zullen stellen die rust te nemen, wel ke het uitzicht opent, dat Haar ge zondheid spoedig weer geheel zal zijn hersteld en dat Zij daarna weer het gezag zal kunnen uitoefenen zoals dat gedurende meer dan 40 jaren is ge schied. Sprekende over de bezwaren van 't wetsontwerp zei de heer van Schaik, dat deze verschillende oorzaken heb ben, o.a. in een verschil van mening over de betekenis van artikel 43 der Grondwet. Die bezwaren zijn door de memorie van antwoord op het voorlopig verslag en de wijzigingen in het oorspronkelijk ontwerp aangebracht, niet bij alle le den geheel weggenomen. Waar de netelige materie, die artikel 43 der grondwet aan de orde stelt thans voor het eerst tot regeling zal geraken, zal echter de practijk der toepassing van de nu tot stand te brengen wet wellicht kunnen leren, dat aanvankelijk gerezen bezwaren zullen verbleken. Onder die omstandigheden willen de Staten-Generaal in dit gewichtige ogenblik over hun bezwaren heen stappen en het wetsontwerp aanne men. Zij houden zich overtuigd, dat H.K. H Prinses Juliana het verheven voor beeld van Hare moeder als draagster van de kroon bij de vervulling van het haar op te dragen regentschap zal navolgen. Hierna werden achtereenvolgens de afzonderlijke artikelen en ten slotte het gehele wetsontwerp zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BE-EDIGING VAN DE PRINSES Naar wij vernemen ligt het we schreven het al eerder in het voor nemen, dat H.K.H. Prinses Juliana als regentesse van het koninkrijk der Ne derlanden op Dinsdag 14 October a.s. zal beëdigd worden in een verenigde vergadering der Staten-Generaal, wel ke in de Ridderzaal zal worden gehou den. De beëdiging zal een plechtig ka rakter dragen, op de wijze, zoals ge bruikelijk is bij de opening der Staten- Generaal. NEDERLAND HELPT EGYPTE De Nederlandse regering heeft aan de Egyptische regering de levering van honderdduizend eenheden chole- ra-vaccin aangeboden. Dit aanbod is in dank door de Egyp tische regering aanvaard. De afleve ring zal door het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht geschie den, gedurende tien achtereenvolgende weken, te beginnen met de week van 6 October, telkens tienduizend eenhe den. De zendingen zullen rechtstreeks per KLM naar Egypte worden ver voerd. RADIOTOESPRAAK- PRINSES JULIANA Vanavond om acht uur zal H.K.H, Prinses Juliana in haar kwaliteit van voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis een korte rede uitspreken voor de radio PROF. SCHERMERHORN VOOR DE RADIO. Prof Ir. YV. Schermerhorn zal Zon dagavond a.s. van 19.00 tot 19.20 uur voor de VARA-microfoon een toe spraak houden, onder de titel „De strijd rondom Indonesië". Fusie tussen A'damseBank en Incassobank Directie en commissarissen van de Amsterdamse Bank N.V. en directie en commissarissen van de Incasso- bank N.V. hebben medegedeeld, dat zy onder voorbehoud van de goed keuring van de vergaderingen van aandeelhouders, een overeenkomst hebben gesloten, welke de samenvoe ging der beide bedrijven ten doel heeft. In de toelichting wordt verklaard, dat men tot dit besluit is gekomen op grond van de overtuiging, dat voor de handhaving van een redelijke ren tabiliteit maatregelen ter bereiking van een zo economisch mogelijke be drijfsvoering tijdig genomen dienen te worden. Voorts meent men, dat de te verwachten teruggang van gelden van derden, gepaard aan een gedaal de geldrente. onvermijdelijk een na delige Invloed moet hebben op de voor het bankwezen zo bij uitstek be langrijke winstbron der rentebhten. Overcompleetheid van personeel Is niet te duchten, zo wordt voorts nog gezegd. Beide banken hadden een on derbezetting, zodat de vrijkomende beambten zeker een plaats zullen vin den. De samenvoeging van beide banken zal plaats vinden binnen het verband van de A'damse Bank N.V., echter met dien verstande, dat beide ban ken naast elkaar als zelfstandige in stellingen zullen blijven voortbestaan in de vorm, zoals in een overeen komst is vastgelegd. Prol. Schermerhorn maak! verre reizen Prof. Ir. W. Schermerhorn is Vrij dagmiddag om half vijf op Schiphol geland na een kort bezoek aan Enge land. In Londen heeft Prof. Scher merhorn o.a. besprekingen gevoerd over de luchtkartering in Indonesië. Dinsdag vertrekt hij naar de Ver. Staten en van het resultaat van de besprekingen die hij daar zal voeren hangt het af of de heer Schermerhorn naar Tokio zal vliegen. Het zit de KLM niet mee op de Indië route. Waren het eerst de moeilijkheden met India en daarna de overstromin gen in Colombo, die de vliegroute naar Batavia stagneerden thans heeft de KLM in verband met de cholera- epidemie in Egypte moeten besluiten voorlopig niet meer in Caïro te lan den. In plaats hiervan zullen de vlieg tuigen Lydda in Palestina aandoen, hoewel ook hier de toestand door de binnenlandse moeilijkheden niet ide aal is. De nieuwe route wordt met in gang van Dinsdag gevlogen. Het vlieg tuig dat Vrijdag is vertrokken maakt de landing nog in Caïro. Voor het gruwelijkste misdrijf tijdens de bezetting 20 jaar Een aantal vrouwen, dat op 15 Ja nuari 1944 als gevangenen in het con centratiekamp Vught, het bunkerdra- ma, zeker een der gruwelijkste mis drijven tijdens de bezetting door de kampbewaking op vrouwelijke gevan genen gepleegd, had overleefd, was er gistermorgen getuige van hoe een vroegere Nederlandse „Aufseherin". die één der hoofdrollen bjj het drama had gespeeld, tot 20 Jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de rechten werd ver oordeeld. De president, mr. F. W. van Schaeck Mathon, die de sententie voorlas, deel de daarbij mede ,dat het Hof bij de bepaling van de strafamat als ver lichtende omstandigheid in aanmer king had genomen, dat de verdachte van jongsaf aan in een NSB-milieu was opgevoed enbovendien nog geen 19 jaar oud ten tijde van het misdrijf. De verdachte zelf, de thans 22-jarige Catharina M. Schot uit Amsterdam, een vrij forse, blonde vrouw, die vroe gere gevangenen als „de ergste ^adiste van Vught" bestempelde, hoorde het vonnis uiterlijk onbewogen en met een norse uitdrukking op haar gelaat'aan. Wegens het sarren en treiteren van vrouwelijke gevangenen en wegens haar aandeel In het bunkerdrama, waarbij 91 vrouwen als repreesaille voor het kaalknippen van een in hun midden aangetroffen verraadster, in twee slechts enkele kubieke meters metende cellen werden geperst en bij na twee dagen aan hun lot werden overgelaten, had de advocaat-fiscaal 14 dagen geleden levenslange gevange nisstraf tegen Katja Schot geëist. Zij was het geweest, die met haar colle ga Suze Arts, wier berechting voor lopig is aangehouden, de ongeluk rige vrouwen .zonder enig medegevoel. Ja zelfs met leedvermaak" ,2oals getuigen verklaarden, naar de bunker dreef en ben met medewerking van Duitsers in de veel te nauwe cellen perste. De smeekbeden om hulp, die korte tijd iater uit de bunker weerklonken, ne- gperde zij volkomen. Een dag later openden de Duitsers de deuren en de slachtoffers rolden naar buiten. Er waren vele doden, verscheidene vrou wen waren krankzinnig geworden 40 der sterksten, die nog op eigen kracht naar buiten konden strompelen, wer den door Katja naar een andere cel gebracht en daar opnieuw aan hun lot overgelaten. Katja bekommerde zich verder niet om hen en vierde die avond feest met een Duitse Haupt- sturmführer. Het Hof achtte dit misdrijf van zeer ernstige aard ;niet alleen heeft ver dachte als „Aufseherin" dienst gedaan in het kamp, doch zij heeft er haar deel toe bijgedragen om het leven van de reeds in zeer moeilijke omstandig heden verkerende gevangen vrouwen nog zwaarder te maken. Zij heeft zich niet ontzien om weerloze vrouwen uit te schelden en te slaan, alsmede te roven uit voor de gevangenen be stemde pakketten. Verdachte kreeg 't reebt op beroep in cassatie De doopplechtigheid van Prinses Marijke In de Domkerk te Utrecht H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Marijke begeven zich in de kerk. TWEEDE SLACHTOFFER VAN ONTPLOFFING OVERLEDEN Gisteren is In het Juliana Zieken huis de serg.-maj. v. d. B. uit Soest, die Woensdag bij een munitie-ontplof fing nabij Hoog-Soeren zwaar werd gewond, overleden. De toestand van soldaat A. C. is iets verbeterd. Levensgevaar is voor hem niet meer aanwezig. HET AUSTRALISCHE AMENDEMENT Naar Agence Franee Presse offi cieel verneemt, zal Australië de Vei ligheidsraad het voorstel doen de Ne derlandse en Republikeinse troepen tot op vijf km van hun huidige posi ties te doen terugtrekken. SYRISCHE TROEPEN BIJ DE PALESTIJNSE GRENS. De chef van de Syrische politie heeft verklaard, dat de Syrische troepen, welke naar de Palestijnse grens zijn gezonden, daarheen zijn gedirigeerd om de wegen .waarlangs terroristen in Syrië waren binnengekomen, te blokkeren. De New Yorkse bladen hebben van de opmars van Arabische troepen naar de grens van Palestina met gro te koppen melding gemaakt. LEVERT UW FLESSEN IN! Deze dagen is er van overheids- zijde op aangedrongen, dat de huis vrouwen, met het oog op de distribu tie van spijsolie omstreeks Kerstmis, hun ledige flessen bij de winkeliers inleveren en deze op hun beurt deze flessen aan de leveranciers doorstu ren. Het tekort aan flessen schijnt zo nijpend te zijn, dat thans het secretariaat van de bedrijven, betrok ken bij deze spijsolie-overeenkomst met de overheid, er op aandringt toch vooral gehoor te geven aan bovenge noemde oproep. De Italiaanse anti-fascistische lei der Antonion Picarolo, die reeds 43 jaar in Brazilië woont, heeft met be hulp van een revolver zelfmoord ge pleegd toen hij vernam, dat hij kan ker ;had. Engeland heeft gedurende de ruim twee jaar, die sedert de wapenstil stand zijn verlopen, het twijfelachtige voorrecht gehad in Palestina te mo gen „regeren". De Britse belangen in dit gebied liggen voor het grijpen: het is de onmiddellijke Oostelijke dekking van het Suez-kanaal. Genoegen heeft John Buil van zijn verblijf in het Heilige Land niet be leefd. Wat hij deed het was altijd verkeerd .Het waren óf de Joden óf de Arabieren die te hoop liepen, ia, niet zelden waren het beide volkeren, die aanleiding meenden te hebben om het perfide Albion te lijf te gaan. Er is wel eens gezegd, dat de buitenlandse politiek van Labo' 7.:rh nauwelijks onderscheidt van die der vroegere Conservatieve regeringen Dit dunkt ons onjuist. Er is een on miskenbare tendens, die er op wijst, dat Groot-Brittannië een geheel nieu we koloniale politiek gaat volgen: Overal wordt aan de volkeren staat kundige vrijheid verlee- en tré'tt Engeland zich terug. Wat daarvoor nodig is moet juist aan ons. Neder landers, die maar geen afstand kun nen doen van onze supnrematif in Indonesië, duidelijker zijn dan aan wie ook. Egypte werd door Engelan" nin meer opgegeven. IndTa is bezlf niet steeds tot eigen geluk - de lang gewenste vrijheid te verwerven. En thans schijnt Palestina aan de beurt te zijn. Het zou kunnen zijn. dat de bewo ners deze veel gesmade Britten nog eens zullen betreuren. Op de Britse verklaring, dat Enge land voornemens is Palestina te ver laten, trekken van Noord, Oost en Zuid de legerscharen aan om het land te overvallen, zodra de Engelsen de aftocht hebben geblazen. De gehele Arabische wereld schijnt in rep en roer, Syrië. Arabië en het pas vrij geworden Egypte trekken hun leger scharen samen om de Joden over de kling te jagen of te verdrijven. Dat is geen fraai gebaar, al moeten we hieraan helaas toevoegen, dat we nut de indruk hebben, dat de Joden ooit krachtig hebben meegewerkt om tot een vredelievende oplossing te ko men. Gelijk meestal hebben de twee k ij venden beiden schuld. Manahem Beigin, de leider van de Irgoen Zwai Leoemi, de Joodse onder grondse beweging, deelde mede, dat bij een eventuele strijd de Hebreeuw se strijdkrachten de overhand zou den behouden. Dat Is: het gewone geraaskal van ruziemakers. We hebben het vaker gehoord zonder dat het uitkwam. Intussen vrezen we, dat er wel eens een tijd zou kunnen komen, waarin het vertrek der Engelsen zowel door Joodse als Arabische P&lestijnen. wordt betreurd. E. Ramadier heeft verklaard, da-. Frankrijk de staatsuitgaven met 23 procent zal gaan verlagen. De belas tingen zullen verhoogd worden en daarmee hopen de Fransen inflatie te voorkomen. weerbericht YVEINIG VERANDERING Overdrijvend.» wolkenvelden en overwegend droog wetx. Matige Zuid-Wettel uke windt weinig verandering Ht «etopern.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1