Ikmaaiileï Vorming van nieuwe autonome staten Onder de Schijnwerpei Heel kras! N.-HOLLANDSE PERS 1945 Complot tegen Bevin? D- veesmokkel leeft weer op Ook Sowjet-Unie voor aparte Joodse Staat KORT maarKHACHTIG 4e Jaargang No 1061 Dinsdag 14 October 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338, Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) teL 3967, bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie. Tel.: 3300 ROND INDONESIË Australisch voorstel in de V.N. met onoverzichtelijke gevolgen (van onze Haagse correspondent) De betrekkelijke rust rond de Indonesische kwestie wordt in regerings kringen algemeen gezien als een voorbereiding van nieuwe, grote ge beurtenissen, die algemeen in de loop der komende weken worden verwacht. We hebben reeds bericht, dat minister Jonkman is hersteld en zijn werkzaamheden reeds aanstaande Maandag zal hervatten. Reeds geruime tijd geleuen, toen vele bladen de suggestie gaven dat de ziek te van Jonkman wel mede oorzaak zou zyn, dat hij wel niet meer zou terugkomen, konden wy positief zeker berichten, dat zulks onjuist was dat het departement van de populaire bewindsman slechts zou worden gesplitst. De feiten zullen ons volgende week of wellicht een week later in het gelijk stellen. RIJP VOOR ONDERHAN DELINGEN? Personen .die in nauw contact staan met de regering, spreken er de laat ste dagen hun voldoening over uit, dat ook de toestand in Indonesië rij per wordt voor nieuwe onderhande lingen. De botsingen nemen af. het geen wel duidelijk blijkt uit de le- fei berichten. Wat hiervan de oor- raak is kunnen we gevoeglijk in het m'dden laten. De meningen zijn sterk verdeeld en ook in deze kringen zingt ieder vogeltje zoals het gebekt is. Vermoedelijk evenwel is de grotere rust aan de demarcatielijnen een ge volg van wederzijdse pogingen tot g:- «we soepelheid. 'nmiddels vraagt men zich in den Haae af wat er zal gebeuren als in derdaad de eventuele oplossing van d° commissie van 3 bindend zal wor den verklaard door de veiligheidsraad. Men acht het "hier niet onmogelijk dat in Lake Succes ®rtoe wordt be sloten Het ligt voor de hand dat vooralsnog niemand de reactie der regering kan vaststellen. TROEBELE POGINGEN Beschouwde mën de Russische re solutie als ongev arlijk voor Neder land. aangezien deze bij stemming geen schijn van kans zou maken, an ders is het evenwel met het Austra lische amendement op het Russische voorstel, dat de Nederlanders wil ge lasten de troepen terug te trekken töt 5 km. achter de frontlijn, die werd ingenomen op 1 Aug. De Australiër wil hierdoor in de eerste plaats 'n be tere onderhandelingssfeer scheppen, in de tweede plaats een strook nie mandsland formeren, waardoor vol gens zijn mening de botsingen wel zouden ophouden. Het laatste betwij felende en het eerste met grote re serve beschouwende, gelooft men in doorgaans welingelichte Haagse krin gen. dat door dit amendement de toestand slechts onoverzichtelijker zou worden. Vooral opidat de staatkundige op bouw van Indonesië thans met spoed wordt voortgezet, betwijfelt men het of het Nederlandse prestige op Java en Sumatra een terugtrekking der troepen - ook al is het slechts voor beperkte afstand - zou gedogen. Intussen verwacht men algemeen, dat de formulering van Oost-Suma- tra tot zelfstandige staat, nog door andere zal worden gevolgd. Men ver moedt, dat van Mook thans op korte termijn in samenwerking met 'n deel der bevolking nieuwe autonome ge bieden zal formeren. Het Londense blad Evening Stan dard meldt, met grote koppen, dat Scotland Yard een complot ontdekt heeft om de minister van buitenlandse zaken, Bevin, van het leven te bero ven. Volgens het blad heeft" een spe ciale afdeling van Scotland Yard me degedeeld, dat de detectives, belast met de bewaking van de minister ge waarschuwd zijn, dat het complot waarschijnlijk spoedig zyn slag zou trachten te slaan. Het bericht van de Evening Standard is nog niet beves tigd. Nader wordt vernomen, dat Scot land Yard de maatregelen ter bescher ming van Bevin heeft versterkt, daar tijdens het weekeinde dreigementen zijn ontvangen, dat Bevin door ter roristen zou kunnen worden aange vallen. Een woordvoerder van Scot land Yard heeft echter meegedeeld, dat in het geheel geen complot Is ontdekt. Tevens sprak hij tegen, dat de speciale lijfwacht van Bevin tot grotere waakzaamheid is gemaand. Van den Heuvel gehuldigd De heer Chr. van den Heuvel te Leiden is Zaterdagmiddag in intieme kring gehuldigd in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap vr.n de Tweede Kamer. Als sprekers voerden het woord de heer A. Warnaar, burge meester van Hazerswoude, namens de nti-Revolutiomaire kamerkring, mr. C. J. Woudstra als voorzitter van de Anti Revolutionnaire kieskring Ne derland en Oranje te Leiden en mr. W. Rip namens de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Allen stelden de grote verdiensten van de heer van den Heuvel als parlementariër, speciaal als landbouwdeskundige, in het licht T de loop van de dag zijn nog vele eelukwensen aangeboden. Politie vangt bot Er zijn verschillende tekenen die er op wijzen, dat de veesmokkel weer aan het opleven is. De smokkelarij wordt echter niet zo druk beoefend als voorheen, want thans worden naar schatting in het Arrondissement Breda ongeveer 2 koeien per week clandestien de grens over gebracht. De prijzen die voor de beesten be taald worden zijn dermate hoog. dat de smokkelaars weer wat risico dur ven te nemen. Aan drijvers dat zijn zij die de beesten over de grens geleiden zou per koe 250 tot 300 gulden betaald worden. Het smokkel- gilde blijkt zich overigens speciaal toe te leggen op het transpórt van tapijten, die op het ogenblik zeer goed te plaatsen schijnen te zijn. na tuurlijk tegen gepeperde prijzen. De hoogconjunctuur in de tapijtensmok- kel heeft zelfs dergelijke afmetingen aangenomen, dat Tilbifcgse smokkel- ploegen gecombineerd werken. Bij de ze ..fusie" zijn naar schatting ruim 60 man hetrokken. De politie zit fel ach- Duitsers rooiden Wij kopen het gesio'ene terug Hoe groo het aantal paarden is dat de Duitsers tijdens de oorlog uit N rderiand hebben geroofd, zal wel nooit precies kunnen worden vast gesteld, maar zeker loopt het in de tienduizenden Het allerbeste stam- boekmatcriaal van ae inlandse fok kerij werd daarbij niet gespaard. De pogingen, direct na de bevrijding aangewend om een aantal gelijkwaar dige fokmerries uit Duitsland terug te krijgen, leden alle schipbreuk. Ne derland kreeg paarden terug, maar niet het waardevolle materiaal voor d< fokkerij. Eerst thans, twee jaar m de bevrij- c'ng zal er een kleine resr.tutie plaats hebben. Naar wy vernemen, zal bin nenkort een commissie naar O'.den- burg vertrekken om da met mede werking var het Oldenb u gs stamboek een 50-ial paai len uit te zoeken ter gedeeiUuijKe vervanging van de me degenomen paarden. Nederland mot-I een gimiddelae p."*vs vzi u';gtve*r S 3000 voer «loze pa«.;-i-n betalen. ter de vee- en tapijten smokkelaars aan, doch heeft tot nu toe nog geen arrestaties verricht. Sydney Webb overleden Sydney Webb. een van de pioniers van de Britse Labourparty, is giste ren op 88-jarige leeftijd in zijn huis te Liphook in Hampshire overleden De studies van Webb over het staatssocialisme zijn bekend, evenals de werken over de Sovjet-Unie, die hij gedeeltelijk tesamen met zijn vrouw Beatrice schreef. In de eerste Labour-regering ('23-'24) was Webb minister van Handel, in de. tweede minister van Koloniën en Dominions. Hij kreeg de titel van Lord Pass- field, maar weigerde deze te gebrui ken. Beroep op TsjangKaj Sjek Terreur jegens Chinezen in de Republiek Volgens het Chinese blad „Sin Po" heeft de federatie der Chinese ver enigingen voor radio Batavia een be roep gedaan op de Generalissimus en op mevrouw Tsang Kai Sjek. Zjj wer den verzocht zich persoonlijk te wil len mengen in de kwesties betref fende mishandelingen en terreur Je gens de Chinezen in de republiek In donesië. Nieuw departement ingesteld Het heden verschenen Staatsblad H 346 vermeldt een Koninklijk Be sluit van 11 October tot instelling van een Departement van Algemeen Be stuur, dat de naam zal dragen van ministerie van algemene zaken. Aan het hoofd van dit departement is de zorg opgedragen voor de zaken betreffende het algemeen regerings beleid van het Koninkrijk, voor zover deze zorg niet bepaaldelijk wordt behartigd door een der andere de partementen van algemeen bestuur. Het besluit is gisteren in werking getreden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Minister van algemene zaken de minister-president dr. L. J. M. Beel. VAN KLEFFENS OVERHANDIGT ZWAARD AAN EISENHOWER. Mr. van Kleffens heeft hedenoch tend op de Nederlandse ambassade te Washington het door Koningin Wil- helmina geschonken zwaard aan ge neraal Eisenhower overhandigd. DE VERLIESLIJST Het Nederlandse communiqué meldt, dat de Nederlandse verliezen in de periode van 4 Augustus tot 26 Sep tember op Java, Sumatra en Madoe- ra bedroegen 172 doden, 503 gewon den en 11 vermisten. De laatste drie weken zyn de dagelijkse verliezen minder geworden. In de nieuw be zette gebieden is de toestand rusti ger geworden. Het communiqué meldt verder nog, dat in Midden en West Java en in de hoek van Oost Java enkele botsingen plaats hadden. De Nederlandse verliezen bedroegen gis teren drie doden, vijf gewonden en een vermiste. Het landgoed .Aardenburg" te Doorn is sedert enige tijd ingericht als her stellingsoord voor gewonde militairen. Niet alleen vinden zij hier een uit stekende medische verzorging, doch daarnaast wordt er op Aardenburg zeer vee* belangstelling getoond voor arheidsthcrapie. Een aantal gewon den woidi geleerd hun h&ndeu weer te gebruiken. Met alle ten dienste staande middelen tracht men de Cholera-epidemie In Egypte het hoofd te bieden. Ten einde verdere ziekte-verspreiding door vliegen en andere insecten te voorkomen heeft men vanuit vliegtuigen de stad Cairo met DDT bestoven. Oplossing Palestijnse kwestie in zichI „Mandaat moet ten spoedigste vervallen" Tsarapkin, de Sovjet-vertegenwoor diger in de commissie voor Palestina der V.N., heeft gisteren ter commis sie-vergadering verklaard, dat men „de Joden het recht niet kan ontzeg gen in Palestina hun eigen staat te stichten" De Sovjet-Unie kan daarom de aan bevelingen uit het meerderheidsrap port van de commissie voor Palestina der V.N. steunen: verdeling van Pa lestina tussen Arabieren en Joden. Tsarapkin zeide, dat, historische rechten, waarbij honderden, ja dui zenden jaren moet worden terugge rekend, niet beslissen. De Arabieren zowel als de Joden hebben het recht vrij in hun eigen staat te leven. In verband met hetgeen de Joden in Europa hebben moeten doorstaan, is de stichting van een Joodse staat ,,'n volkomen rijpe en spoed-eisende kwestie" geworden. De zaak moet op een brede politieke basis worden ge steld. ECONOMISCHE EENHEID AANBEVOLEN. De huidige gebeurtenissen in Pa lestina waren naar zijn mening het gevolg van de ineenstorting van het mandaat-systeem. Een zo spoedig mo gelijke beëindiging van het mandaat en het onafhankelijk verklaren van Palestina beschouwde ook Tsarapkin als de juiste weg. Bovendien zeide hij voorstander te zijn van de economische eenheid tus sen de twee Palestijnse staten. Egypte komt op voor „zelfbeschikking" De afgevaardigde van Egypte. Taw- zy Bqy, zei: - Parijs beleeft wederom een sta king. Het personeel der openbare vervoermiddelen heeft het bijltje er bij neergelegd. In Marseille gaan morgenochtend officieren en matro zen van de koopvaardij staken om hoger loon. Bijna alle Amerikaanse destilleer- derijen zullen 60 dagen sluiten. Dat betekent 20 tot 40 mill. schepel graan voor Europa bravo! Bovendien heeft Truman een „onge kend aantal" Amerikaanse staatslie den ontvangen, die hem inlichten over de toestand in Europa. Men ver wacht een uitgebreide en positieve actie ten gunste van ons werelddeel. Elf personen werden gedood toen een locomotief by Praag met grote snelheid op een personentrein reed. Er zouden zich geen machinist of stoker op de locomotief hebben be^ vonden. De Amerikanen hebben Engeland verzocht om voor December de aan kopen voor de gezamenlijke bezet tingszone van Duitsland op zich te nemen. De Engelsen zouden er niet voor voelen. Het Engelse koningspaar en pitn- ses Elisabeth hebben elk een me laats kind geadopteerd. Een harde partij bokste Van Kla veren gisteravond tegen Fré de Vries, maar het resultaat was match nuL „Ik ontzeg de V.N. het recht om over verdeling van Palestina of van enig ander land te beslissen. De Al gemene Vergadering kan alleen aan bevelingen doen aan regeringen en deze kunnen alleen beschikken over hetgeen haar toebehoort. Behoort Pa lestina toe aan enig lid van de V N Afghanistan deelde Tawzi Bey's mening. ERKENTELIJKHEID DER JODEN Een woordvoerder van het Joods bureau heeft Tsarapkin's woorden toegejuicht: „Zij is een logisch ge volg van de Sovjetrussische verkla ring in Mei na het rapport van de speciale commissie der V.N. voor Pa lestina. Wij hebben een riem onder het hart gekregen, nu de dringende noodzaak is erkend van de vestiging van een Joodse staat in Palestina en overeenkomst tussen de grote mo gendheden in het verschiet ligt". Ook Johnson (V.S.) verklaarde dankbaar te zijn, dat de Sovjetrus sische verklaring over het Palestijnse vraagstuk op belangrijke punten op de Amerikaanse gelijkt. Arabische Liga beperkt vredelievend Amir Pasja Rif ai, min.-pres. van Trans-Jordanië ontkent, dat Arabische troepen zich aan de grens van Palestina samen trekken. „De Arabische Liga zal", zo zeide hij, „niet tot da den overgaan". Maar hij liet er op volgen: „zo lang als de En gelse troepen nog in Palestina zyn". Ook koning Abdoellah van Trans-Jordanië blijkt vredelie vend met voorbehoud. Toen 21 afgevaardigden van de Arabi sche Liga hem bezochten, ver klaarde hij: „Indien onze vijan den vrede zoeken, zullen wij hetzelfde doen". De Joodse nederzettingen in Noord-Palestina hebben reeds versterking ontvangen tegen mogelijke aanvallen. In de Alkmaarse gemeenteraad werd Vrijdagavond een principieel debat ge houden, welke de moeite van het ver melden zeker waard is. De zaak, waarover het ging. was in het kort de volgende: De vrijdenkersvereniging „De Dage raad" had op 1 September j.1. een ge westelijke vergadering willen houden in de Muziektuin. De R.K. loco-burge meester weigerde deze tuin ter be schikking te stellen en motiveerde zyn weigering officieel op de vrees voor eventuele ordeverstoring. Zowel P.vd.A. als C.P.N. bicken niet bereid het daarbij te laten zitten en besloten de raadsvergadering te benutten om 'n woord van protest te laten horen tegen de wijze, langs een achterdeurtje, de ei® van meningsuiting werd geknot Nu is de burgemeester o^er aange legenheden als deze niet interpellabel, kan er dus niet voor ter verantwoor ding worden geroepen. Zonder twijfel echter kan de raad wel een verzoek tot hem richten om bij voorknm'-nde gelegenheden in de toekomst anders te handelen. In die geest had de P v d. A. haar motie dan ook ingericht en de C:P.N. sloot zich daarbij aan. Het ging dus om een verzoek of een advies en niet om een ter verantwoor ding roepen. Dit ws sommi gen nog te veel. Teneinde 'n uitsp»*.»* te vermijden werd door een der tegenjtanders van de motie een voorstel van orde inge diend, dat moest uitmaken of de raad af of niet bevoegd was over deze kwes tie een oordeel uit te spreken. Op een zonderlinge wijze werd hierdoor de motie van de P.v.d.A. getorpedeerd: alle gewone raadsleden van de P. v. d. A. en de hele C P.N. wilden de raad wél deze bevoegdheid geven, de rest van de vergadering, in clusief de beide wethouders van de P. v. d. A. stemden er tegen. Van de rechtse leden van de aa4 kunnen we de houding begrijpen, te meer omdat de loco-burgemeester, o.i. niet heel verstandig, meedeelde, dat de ideeën van de Dageraad een groot deel der bevolking in de heiligste ge voelens krenkten, en dat dit de eigen lijke reden van de weigering was ge weest Dit bracht de zaak gehee' te rug tot een beperking van het recht van vrijheid van meningsuiting en als verdediging was deze motivering zwak omdat geen burgemeester de be voegdheid heeft dit recht aan te tas ten. Wel bevreemde ons de h, uaing van de beide wethouders van de P. v. d. A. We vermoeden, dat hun stem werd paald door de overweging dat ze zich naast de burgemeester meenden te moeten stellen. Maar moet een wethouder dit óók doen. wanneer het gaat om principiële kwesties, waarover zijn politieke par ty een bepaalde zienswijze heeft, een zienswijze, die hem dwingt zich tegen over de rest van het college te plaat sen? Intüssen weten we het nu: er zijn dingen waarover de raad niet het recht heeft een oordeel uit te spre ken. Daartoe behoren beperkingen van het recht van vrije meningsuiting. Voor een links georiënteerde raad vinden we dit heel kras! Om maar geen sterkere woorden te gebruiken. A. ERIKS. Anti-fascistische over winning in Rome De uitslagen van de gisteren ge houden gemeenteraadsverkiezingen in Rome brachten een overwinning voor de anti-fascistische krachten. De nea-fascistische partij, de Uomo Gualunque", is practisch van de kaart De uitslagen zijn nog niet alle bin nen. maar waarschijnlijk zal het „Volksblok" (communisten en socia listen) een, zij het kleine, volstrekte meerderheid krijgen. AARDBEVING VERWOESTTE VIJF PERZISCHE DORPEN Vijf dorpen zijn door een aardbe ving in de buurt van Birdsjan in de Perzische provincie Chorassan vol komen verwoest. Reeds zyn 210 lij ken uit de puinhopen te voorschyn gehaald. Nederland heeft 500 dragende vaarzen aan Engeland geschonken In deze strenge winter zijn 4 mlll schapen en lammeren en 50.000 stuks ander vee in Engeland omgekomen. Een gevangenisstraf van 29 jaar werd geëist tegen de Groninger ad vocaat-procureur Redeker, die er o.m. van beschuldigd werd 23 leden van een O.D.-groep in de bezettingstijd aan de S.D. te hebben verraden. Acht jaar werd in Den Haag geëist tegen de bekende verzetsman Nico van Dijk omdat hij op 18 Dec. '44 een Am sterdammer, C.S., die als S.D.-hand- langer bekend stond, liquideerde. „DE NEDERLANDER" VERSCHIJNT NIET Naar wij vernemen zal de „Neder lander" In verband met reorganisa tie werkzaamheden gedurende enige tijd niet verschijnen. weerbericht MEER BEWOLKING. Ochier.dmist. vrij veel fcewolk'-n*. Overwegend droog weer. leta rr.irde* zacht dan gisteren Weinig

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1