r „Het Witte Kruis" slaat de vleugels uit Dronken kermisgast viel Rijkspolitie aan Boemelaars sloegen café kort en klein Protest tegen advies der Radioraad GLOBE ALKMAAR Wijkverpleging en gezinsverzorging in eigen hand Blijkens de in het nummer van Maandag gepubliceerde agenda van de ledenvergadering van „Het Witte Krui*" op Maandag. 27 October a.s. zullen enige belangrijke voorstellen ter goedkeuring aan de leden worden voorgelegd. Met ingang van 1 Januari 1948 zul len de „Wijkverpleging" en „Huisver zorging" door Het Witte Kruis als on derafdelingen in eigen beheer worden genomen, waardoor men, door lid te worden van deze onder-afdelingen en de betaling van een uniforme, pro gressief vastgestelde contributie, zich kan verzekeren van de hulp van een wijkverpleegster en een gezinshulp bij ziekte in het gezin, wanneer de nood zakelijkheid van deze hulp door de dokter wordt voorgeschreven. De Alkmaarse Vereniging voor Ge zinsverpleging en de Commissie voor Huisverzorging zullen, wanneer de plannen van het Bestuur doorgang vinden, worden opgenomen binnen 't „Witte Kruis'-verband, waarvan men niet alleen organisatorisch een grote vereenvoudiging in de administratie verwacht, doch hetgeen tevens beoogt de sociale positie van de wijkyer- pleegsters te verbeteren, terwijl wat de Huisverzorging betreft men door de aanstelling van een aantal vaste gezinshulpen hoopt te voorzien in de thans zo dringende behoefte aan hulp in de huishouding bij ziekte van de huisvrouw. De contributie voor deze nieuwe af delingen, die genoemd zullen worden „de afdelingen „Wijkverpleging" en „Gezinsverzorging" van het Witte Kruis" zijn zo geregeld, dat het zeker voor ieder mogelijk zal zijn zich door het lidmaatschap van deze bijzondere en vaak onmisbare hulp te voorzien. Door de afdeling „Gezinsverzorging" zal voor de verleende huiselijke hulp een bijdrage worden gevraagd volgens een tabel, die wel heel redelijk kan ROZEKUIZERS-GENCOTSCHAP Na een onderbreking van ruim 7 Jaar heeft het Rozekuizers-genoot- schap, hier ter stede, haar openbare tempeldiensten weer hervat. Werd in Sept. 1940 het Genootschap op last van de bezettende macht ver boden, haar bezittingen verbeurd ver klaard op grond van haar internati onaal en ma?onniek karakter; in de periode van Mei '45 tot Oct. '47 kon het Genootschap niet de beschikking krijgen over haar eigen gebouw, daar dit in de bezettingsjaren voor ander* doeleinden was ingericht. Op 5 Oct. j.1. vond de heropening plaats van de geheel gerestaureerde Tempelzaal in het perceel Oude Gracht 114. Het ligt in de bedoeling iedere Zon dagmorgen 10.30 uur openbare tem peldiensten te houden. INDIVIDUALISME IN DE NEDER LANDSE LETTERKUNDE De Amsterdamse letterkundige Hen rl A Ett zal op 3 Dinsdagavonden, n.1. op 21 en 28 Oct. en op 4 Nov., in huize Westerlicht een cursus geven voor de afd. Alkmaar van de Volks Universi teit over het onderwerp „Het indivi dualisme in de Nederlandse letterkun de". Spr. zal hier behandelen de schrij- - vers-essayisten Menno ter Braak, E. du Perron en Jan Greshoff. De V.U. verzoekt ons mede te delen dat het wenselijk is, dat belangstellen den direct een cursuskaart kopen. Wanneer namelijk te weinig kaarten worden afgenomen of wanneer men tot de laatste dag zou wachten, dan zal de cursus geannuleerd moeten worden gexinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Anna M., dv C. Metselaar en M. C. Regeer; Cornelis M„ zv S. J. van Straten en A. van Schooten; Elisabeth M„ dv G. B. van Vliet en C. Jaspers; Mayianne A„ dv W. Een hoorn en M. A. Kramer; Dirk J., zv H. Beukenhorst en A. RL Gastman; Sonja D„ dv K. Schot en D. Harms; Johanna M. C., dv B. Post en J. M J. van der Meer. Gehuwd: A. W. H. Fischer en A. Krijgsman; P. H. Nordemann en C. la Fleur; J. H. de Jong en M. Klaver. Overleden: A. Kluwe, oud 68 jaar. Geboren: Willem zv R. Nauta en G. Mazereeuw, Anieta dv M. van Zwa nenburg en A. Franssen, Sjoerd zv S. Kracht en L. Nauta Johannes B. zv C. G. Elswijk en E. Timmer, Johannes A. zv W. Wesseldijk en J. Tasseron. Anna M. dv J. B. Veel en J. Brink. Gehuwd: J. C. A. de Bruijn en M. A. Blankondaai, J. Wijkstra en M. H. Hijman. P. Th. Pronk en K. Bruijns, A. L. Bellekom en J. E. Zagers. Ondertrouwd: T. G. Sinnege en A M. Breed, K. Bos en P. Groen, P. Hoekstra en W. Meijer, R. J. A. Petri, en A. J. J. van den Bogaard, A. A. Sterk en G. Moorman, J. Kwak en J. Tichelaar, P. Temming en N. Koning, J. Kemp en E. de Rooy, C. Peere boom en D. van Mierlo, J. du Bois on R. A .Dinkelburg. Overleden: Catharina C. Oudejans 1 jaar geh. m. DL Teel, Grietje Bur ger 82 jaar wed. r. J. Bruin. worden genoemd eii van de minst draagkrachtige leden zal in het geheel geen bijdrage worden gevraagd. Het ligt in de bedoeling de bijdrage voor de hulp van de wijkverpleegsters geheel te laten vervallen, zodat men door het enkele lidmaatschap dier af deling zich verzekert van kosteloze hulp van de wijkverpleegster. Wat ook dit betekent voor het gezin, waar ziekte mocht komen, behoeft waarlijk geen toelichting. Tenslotte wordt voorgesteld dat de leden van het „Wit-Gele Kruis" op gelijke voet zullen kunnen profiteren van het magazijn van het „Witte Kruis" als de leden van het Witte Kruis zelf. Tussen de besturen van het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis is blij vend contact gelegd om gezamelijk de contributies van hun verschillende afdelingen te regelen en ook overigens gezamelijk op te treden om de ge zondheidsbelangen voor de Alkmaar- se bevolking op de meest doeltreffen de wijze te behartigen. Voor wie zich voor het Kruiswerk interesseert is er dus veel belangrijks te vernemen op de a.s. ledenverga dering. Etalage-verlichting voor deze winter MAAR GEEN VERRUIMING VAN LICHTRANTSOEN. Een der landelijke dagbladen wist onlangs te melden, dat er een verrui ming van het lichtrantseen voor de a.s. winter te verwachten was. Er wordt over deze kwestie reeds veel gepraat, maar men behoeft zijn ver wachtingen niet al te hoog te span nen. Het is wel juist, dat binnenkort een verordening zal komen waarbij het voor zakenmensen toegestaan wordt om de étalages te verlichten en wel tot sluitingstijd en gedurende een half uur na zonsondergang. Maar een verruiming van het electriciteitsrant- soen houdt dit niet in. Wie wil, kan op de voorgeschreven tijd zijn éta lages verlichten, maar hij zal toch moeten zien dat hij met zijn nog altijd te krap rantsoentje uitkomt. In dit verband mag er ook wel even op gewezen worden, dat het nog steeds niet toegestaan is reclame-ver lichting te gebruiken. Speciaal ook de néon-verlichting. die men hand over hand ziet toenemen, is voorlopig nDg taboe. Men ziet het: afschaffing van het rantsoen of zelfs maar een verrui ming 't lijkt er nog niet op. Langedijker boer had lange vingers De kermisvreugd in Schoorl had dit jaar voor Jan Hendrik S. aldaar min der prettige gevolgen. In een vlaag van woede verzette hij zich tegen twee wachtmeesters der Rijkspolitie, toen die een dronken kermisgast wil den arresteren. Hij beledigde de ver balisanten bovendien en riep telkens: Die ke'-el is voor mij, jullie blijft van hem af en al sla je me dood, weg ga ik niet". De politie had ook bij verd. dronkenschap geconstateerd, wat S. ter zitting' echter pertinent ont kende. De eis luidde 1 maand, uit' spraak 14 dagen, S. die een boete had verwacht, gaat in hoger beroep. LANGEDIJKER BOER BE STEELT ZIJN BUREN Rode en gele kool wilde de Langen- dijker tuinbouwer Johannes P. op zijn land planten en om één en ander zo goedkoop mogelijk te deen haalde hij per schuit 8000 rode en 4000 gele kool- planten van de aan zijn land grenzen de tuinderijen van B en K weg. „Ik kon er zelf niet aan komen, edelacht bare, ze ben zo schaars. Maar ik be grijp niet dat ik het gedaan heb. ik heb in drift en zenuwen gehandeld" De officier was van mening dat hier van drift geen sprake kon zijn. daar S met 4 dagen tussenruimte de beide zendingen gekaald heeft en alle plan ten zelf stuk voor stuk uitgeplant. „Het is voor de landbouwers nu een maal niet mogelijk om hun land con stant te bewaken, aldus de officier, „ik requireer 6 weken gevangenisstraf' Bij het horen van deze eis barstte de man op het matje in tranen los en beloofde het nooit weer te zullen doen De uitspraak werd 6 weken voorwaar delijk en f 250.boete. subs. 1 mnd. hechtenis. *t WAS ZO KOUD Twee jeugdige Hoornse ingezetenen. Simon M en Abel v. d. G.. hadden in de afgelopen strenge winter 30 kg steenkolen ontvreemd van het terrein der gemeente gasfabriek, waartoe zij zich over het ijs toegang verschaft hadden. Bij een tweede poging werden ze echter gesnapt en zo zag de politie rechter Maandag de beide jeugdige overtreders berouwvol voor zich ver schijnen. Een rapport over Simon luid de niet ongunstig; hij had de kolen ge stolen ten behoeve van zijn hospita die in de kou zat. De eis van de offi cie luidde f 15.of 5 dagen; uitspraak conform. De zaak van de tweede jon geman zag er minder fraai uit. Het rapport wees reeds eerder gepleegde diefstallen uit. Abel zal f 15.moeten betalen, terwijl hem bovendien 1 mnd voorw. boven het hoofd hangt. JENEVERFUIF „Een verjaardag viering" noemde de 24 jarige Wieringer buschauffeur Ma- rinus de R het uitje per taxi met drie vrienden, dat hij in Juni organiseerde en bij welke gelegenheid de heren flink wat jenever gebruikten en zich met geweld toegang verschaften tot het café van den heer de B te Anna Paulowna waar ze tenslotte de boel kort en klein sloegen. Toen de café houder politieassistentie inriep, begon de R een worstelpartij met de H.Her- mandad. Het partijtje komt de R op f 150.— te staan, terwijl hem 1 maand voorwaardelijk boven het hoofd hangt „En nou de drank maar laten staan", ried Mr. Alblas vriendelijk aan toen R verslagen de zaal verliet. BELHAMELS Vier jonge Wieringers. Wytze H, Al- bert de R. Adolf T en Jan L. liegen op een goede dag in April plotseling lust in chaufferen, ze charterden een vrachtauto van H te Hippolytushoef en stuurden om beurten, hoewel geen van hen behoorlijk rijden kon. Toen de 16 jarige Jan L als laatste achter het stuur zat. reed hét hele geval de garage van de heer H binnen. De ga rage werd vernield, de vrachtauto kreeg f 204.schade en een flinke hoeveelheid benzine was vermorst. „Belhamels" noemde Mr. Hoïsteyn de vier heren op het matje. „Feiten als deze zijn tegenwoordig schering en in slag. Een vrijheidsstraf zou op zijn plaats £ijn, ditmaal wil ik echter met een geldboete volstaan. De spaarbank boekjes der ads. chauffeurs zullen alle f 50.lichter worden. BELEDIGING Toen de Schagense huisvrouw S-B in een heerlijk zomerzonnetje door Scha- gens straten wandelde, werd ze plot seling door een haar onbekende vrouw met minder fraaie benamingen nage roepen. Toen ze naar de „spreekster" omkeek^werd haar door deze dame. Anna v. d. V. toegevoegd: „Ja ik heb het tegèn jou" en een nieuwe regen van scheldwoorden daalde op het hoofd van het slachtoffer neer. Mw, S-B nam het achter niet en de loslip pige Anna v. d. V zal f 40 moeten be talen. WOEDEKOELING OP BUSRUIT ..Ik weet zelf niet meer hoe ik er toe gekomen ben. edelachtbare", zei Wil lem B te Bakkum berouwvol Hij had een glasruit van een NACO bus stuk geslagen toen hij niet meer mee kon naar Alkmaar. De officier eiste flO.— boete. Uitspraak conform. VARA - disiriclsvergadering Zondag kwamen in Alkmaar de afd. besturen van de VARA in het district Noord-Holland Noord bijeen. Door de voorzitter, de heer N. Tj. Swierstra uit Hoorn, werd verslag uitgebracht van de laatstgehouden Verenigings raadvergadering. Voor lid van het H.B. werd candi- daat gesteld de heer M. Sluyser. Door de voorzitter van het H.B., de heer K. de Jonge, werd een inleiding ge houden over de ontwikkeling van de VARA en de radio-omroep in het al gemeen. Verschillende vragen werden tot genoegen beantwoord. Met alge mene stemmen werd de volgende mo tie aangenomep: Het District Noord-Holland van de VARA, op 12 October 1947 in verga dering bijeen, kennis genomen heb bende var. de stand van zaken op radiogebied, stelt nog eens uitdrukkelijk vast, dat hij jjistemt met de conclusies van het rapport over het omroep- vraagstuk, zoals dit door een ge mengde commissie van de leden van NW, Party van de Arbeid en VARA is vastgesteld, verder kennis genomen hebbende van het advies, onlangs door de Radioraad aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgebracht, over een nieuw radio- bestel, waaruit blijkt, dat daarin de omroepverenigingen slechts een on dergeschikte rol zullen spelen, en bovendien de omroepverenigingen hun gebouwen en verdere bezittin- „DRAAG DE ZON IN JE HART" De naam van Lou Band trekt nog steeds volle zalen. Het Gulden Vlies was gisteren meer dan tot de laatste plaats bezet voor de avond van Her man Rinket's Variété. Het is wel overbodig de radiorevue „Draag de zon in je hart" tot in onderdelen te bespreken het „bonte Dinsdag avond"-programma is immers overbe kend. Het werd een avond van jolijt, van zorgeloos plezier en luid applaus om het bonte allerlei van levenslied jes, éénacters, kwinkslagen en accor- deonsolL dist e nws A.s. Woensdag kunnen de letters K tot Koomen zich op het distributie kantoor Ridderstraat vervoegen voor het afhalen van nieuwe bonkaarten 713, schoenenbonnen en extra kaarten voor a s. en jonge moeders. Meebrengen: Stamkaart, inlegvel (voor afgifte van schoenenboni. oude bonkaart en eventueel CM kaart (a.s. en jonge moeders). Uitreiking geschiedt van 9—12 en van 24 uur. Zelfverzorgers dienen hun bonkaar ten uitsluitend af te halen op Zater- dag 18 October van 912 uur. ZIJ GINGEN NOG NIET NAAR HUIS. Zondagavond heeft de politie pro cesverbaal opgemaakt tegen een café houder hier ter stede, die verzuimd had zijn cliëntèle bij het naderen van het sluitingsuur de deur te wijzen. Niet alleen de eigenaar van de gele genheid trouwens ging op de bon. Het gehele gezelschap dat door de poli tie aangetroffen werd kreeg een pro- cesverbaaltje. Een wielrijder, die door een onver klaarbare oorzaak plotseling de macht over het stuur verloor, smakte gister middag nabij het kamp aan de Wes- terweg tegen de grond. De gevolgen waren noch voor de fietser, noch voor de fiets, ernstig. VEEMARKT ALKMAAR O.» de veemarkten van Zaterdag 11 en T'nandag 13 October werden voor de Centrale aangevoerd: 200 vette koeien. 40 pinken. 14 graskalveren, 54 nuchtere slachtkalveren en 159 vet te schapen. Voorts waren aange voerd 16 oude kippen (f 2f 4.50). 100 jonge hennen (f 5f 12). 40 ko nijnen (f 2—f 10) en jonge haantjes f 0 75—f 2. HARING De haring (zout of zuur De haring (zout of zuur) is een specifiek vader landse lekekrnij. En 't haringstalletje is (dien tengevolge) geen onbe kende verschijning in het Hollanse stadsbeeld. Bij ons in Alkmaar staat er op de Maandagse veemarkt altijd weer zo'n haringboer met wa gen bij de (nog steeds opgehaalde) Schapen- brug. En alle bazen van de koeien op het markt plein en ook de ad- spirant bazen ziet men achtereenvolgens de volgende werkzaam heden verrichten: naar het stalletje, haring ver slinden, mond afvegen, koe kopen (of verko pen), twee monden af vegen en dan naar over zijde plein daar waar het half dozyn markt- café's staat om af te rekenen en dorst te les sen, die ontstaan is door half doziji} Hollandse nieuwe. BELANGENGEMEEN SCHAP Zo is er dus een soort be lan genge meenscha p tussen de haringboer enerzijds en de kastelein anderzijds. Want zonder haring geen dorst en zonder de mogelijkheid om (eventuele) dorst te kunnen lessen geen on middellijke trek naar zoute-haringstallet j e. Deze twee neringdoen den op één plein zijn dus gelijk aan de twee handen op één buik en wat daar (op het plein) tussenligt, helpt beiden aan de clandizie en dat zijn dan weer de koeien die dus ook hét een en ander in de melk te brokkelen hebben. Waarmee wy dus alleen maar zeggen, dat' Alk- inaar's veemarkt (hoe klein ook soms) toch maar belangrijk is. DRUIVEN Het was maar een klein berichtje in de krant, met een nog kleinder kopje erboven. Er stond in, dat er nog dit jaar 25 procent van onze druivenoogst naar Enge land geexporteerd zal worden. Dit is nu eens een goed deviezen-be richt want de druif is een artikel waar wtf hier in Holland voldoen de hoeveelheden van hebben. Te kankeren valt hi«r dus niet En de druiven zijn niet zuur. Want de prijs, die Engeland betaald is flink. gen zouden moeten afstaan, protesteert tegen dit advies en ver werpt" het ten enen male, omdat de VARA daardoor geen rechtsherstel zou krijgen en verzoekt het hoofdbestuur om met alle kracht bedoeld advies te be strijden, overal waar dat dienstig kan zijn, en gaat over tot de orde van de dag. De Molleboonen De Verainen van Old-Grunnegers in Alkmaar en omstreken haar Zoa- terdagoavnd heur Zusterverainen oet Zaandam op veziede in Gulden Vlies mit de Laidjeszanger in drei bedrievn op program. Om dik 8 uur zoe veurzitter Bonse- ma da hai nog wat open plekjes in de zoal zag. moar was toch tevré, want hier in Alkmoar en omstreken zitn nog veul meer Grunneger dei vast spiet kriegn, dat ze dit oavntje mist hebben, en den veur zo'n poar centn..; hai roade ze aalmoal aan lid te wordn; stoande woar toun dat pittege Grunneger volkslaid zongn. Toun kwam t' eerste bedrief, d' hoofdrol haar Jan Bonnes, 'n pracht diletant mit 'n keur van even fijne speulders „zoas Sientje" om zuk tou, en dou 't douk veur 't leste dicht ging, kreeg 't hail koor 'n waarm aplaus van 't pebliek. De wichter kreegn blaumn en al- moal 'n compelment van Bonsema. Onder leidn van Roos zien meziek hebben ze tot 2 uur danst. Alles bie mekoar 'n pracht oavond. „DOORTJE VERKERK". „Doortje Verkerk", de speelfilm, die de Chr. Ver. tot Verpleging van Chro nisch Zieken „Het Zonnehuis" on langs heeft doen vervaardigen, be leefde Maandagavond haar debuut in Alkmaar voor een volle Gereformeer de Kerk. Wij willen de filmische kwa liteiten van „Doortje Verkerk" niet aan een beschouwing onderwerpen. Wij zouden dan uit kunnen weiden over het minder goede spel van enige acteurs en over de geluidsweergave, die niet voldeed. We willen deze film zien in het licht van het probleem van de verzorging der chronisch zie ken in Nederland. En dan menen we te kunnen beweren, dat „Doortje Verkerk" volkomen voldoet aan de eisen, die zich de samenstellers bij de vervaardiging gesteld moeten heb ben. De tweede film. „Draag zorg voor hem", gaf een duidelijk beeld van het leven in het tehuis voor chronisch zieken te Beekbergen en is bovendien ook filmtechnisch als documentaire, geslaagd. Ds. W. Wesseldijk opende de avond met schriftlezing en gebed en de heer H. Th. van der Helm. administrateur van de Ver. „Het Zonnehuis", wekte de aanwezigen met kracht tot daad werkelijke steun aan het werk van de vereniging. Mondelinge-, Schriftelijke- en Schriftelijk Mondelinge OPLEIDINGEN I PRAKTIJKEXAHEHS 1948 Ned., Eng., Duits, Boekhouden VERDR0NKEN00RD 59-61 Openbare leeszaal en bibliotheek te Alkmaar NIEUWE AANWINSTEN 1947. 3e suppl. lijst 43. ENGELSE ROMANS. 823 B86f Brige. Frontier passage. 823 B86s Bridge. Singing waters. 823 B88.5gw Bromfield. A good wo- man. 823 B93.1pr Buck. The promise. 823 C30.5 Cloete. The turning wheels. *823 C37.5 Costain. Ride with me. 823 C46k Cronin. The keys of the kingdom. 823 D72m Douglas. Magnificcnt ob- session. 823 H64rh Hilton. Rage heaven. 823 L14 Lake. Marguerite Reilly. 823 L49b Lewis. Babbitt. •823 M34.6h Maurier. du. HungryHiLL *823 M34.6ls Maurier, du. The loving spirit. 823 R23.2s Rawlings. South moon under. •823 S58.3 Seton. Dragonwyck. 823 S70.1 Smilh, Betty. A tree grows in Brooklyn. 823 S80h Spring. Hard Facts. L 823 S80d Spring. Dunkerley's II. 823 S84.8g Steinbeck. The giapes of wrath. 323 S90.5 Stone. Lust for life; novel of Vincent van Gogh. is historisch. gexinsgebeuren HEILOO Geboren: Engel J, M. zv R. Admi raal cn J. A Vrouwe, Hubertus B M. zv B. van der Laan en M. A. F. J. Merks. Elisabeth A. M. dv J. Hoetjes en C. A. M. Erkamp, Neeltje S. dv L. J. Baars en C. G. Veldink. Ondertrouwd: J. T. Peppinck en O. F. Wolfers, H. Stroink en J. Smit. Getrouwd: L. den Otter en E. W. MooU. J. H. Peeman en A. P. Dijksen, J. Schut en G. Haanraads, P. J. J. Burger en A. C. Korver. Boerenwijsheid De week begint altijd goed in Alk maar. Niet iedereen zal het met me eens zijn misschien, maar ik vind dat die pinken en vaarzen en koebeesten, die reeds 's ochtends vroeg hun plaats je op en bij de Kaasmarkt krijgen, iets van de frisheid van het land rondomme brengen. Ja frisheid. Die klappende steerten cn die klakkende plakken, ze zijn me als een groet van de groene wei. van de boterblommen en de verre horizonten. En zo lan delijk als de dieren, zo zijn de men sen die er bij horen. Rustig en stoer. De man die met z'n fijne schaartje de huid op de achterbouten van de koebeesten staat te merken hfj knipt er een XX of een XIX of zo iets in kent z'n koebeesten door cn door en leeft met hen in 't zelfde rhythme. 't Is te zien als hy eens even met z'n hand xiitglijdt. De koe krijgt een vinnige prik in haar bil; de man gaat een stapje op zij. het dier slaat één keer met haar-poot achteruit, de man schuift weer toe en Iaat z'n schaartje rustig verder knippen. Tot de volgende prik. Er is niet alleen iets te zien. er is ook altijd wel iets te horen dat de moeite waard is. Maar dan moet men niet bij de jonge boeren zijn. Die doen hun werk en zwijgen. Ze praten over de handel, over wat hun direct aan gaat en voor de rest basta. Zoek het gezelschap van een paar oude, een paar stokoude boertjes op. Ze zijn er altijd wel te vinden. En luister dan naai- hun simpel betogen, naar hun eenvoudige wijsheid. Ik trof zo een paar. Ze stonden beide op hun ruw geel houten stokjes geleund, voorover gebogen en ze kauwden en herkauw den bedachtzaam hun woorden. Ze waren 't er over eens, dat de zomer veels te droog en veels te heet ge weest was. 't Was niks gedaan. Wat zal er van afkomme. Vroeg op stal. Veuls te vroeg. En geen vrete. En geen hooi. Met de dauw groent 't mischien nog wat op. Maar 't mag geen naam hebbe. Vroeg op stal 't Is nog lange niet in orde. w-er 't nae toe moet? Geen mens die 't zeggen kan wat er van afkomt. M'n zwaeger Piet kon nog an hooi komme. Zwart. Ik geef je te raden. Wat docht je? Vijf en zeuventig gulden. Waar mot 't nae toe." Jae, jae. Of 't maer niks is. D'r zal eerst weer eens overvloed moetf komme. Jan. Jae maer die komt er niet. Die komt ér nietf Wat docht je. De mense zijn veels te verdeeld. Dat is 't 'm maer net. *t Is hier ommers niks als strijje en tegestrije. En den In de andere landen die zo- veul groter zijn. Als je hier al rekent met duizend dan in die andere landen met tienduizenden. En t is overal maar vechten. In Palestina cneni Japan. Overal is 't wat. Wat ken daer dan van afkomme? De mense kenne mekaer niet eens. En 't is overal maer ruzie en hommeles. Nei. Geen rust. geen overvloed. Jae Jan. De heeste zelle vroeg op stal motte, 't Zal gicn vetpot weze van de winter. Och. 't waren maar een paar een voudige en stok-oude boertjes die ik hoorde praten. Hun praat was taaL Maar de mensen die elkaar niet eens kennen en toch maar overal rjzie maken, de overvloed die daardoor uit blijft wel, in de Veiligheidsraad gaat de wijsheid ook niet veel dieper. ZIJ GAAN MEE NAAR OKE; HEILOO Vijftig leden van de af deling Heiloo van de Vara zullen op Zaterdag 8 Nov. a.s. een Oké-avond bijwonen in Hilversum, welke dan tevens door de radio zal worden uit gezonden. agenda Di. 14 Oct. Gulden Vlies. 8 u. R. K. Vrouwenbond. Wo. 15 Oct., Gulden Vlies. 8 u. Piano concert Theo van der Pas. Do. 16 Oct. Aula Gymnasium. 8 u.f Contactavond Turnlust. Bioscopen; A.B.T.: De dertiende gast (14 jr Cinema Americain: Veertigduizend Ruiters (14 j.) Harmonie-Theater: De antiquair van Slycorner (18 jr.) Victoria: Acht professoren en een meisje (14 jrJ

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3