Pronte - systeembetonbouw met baksteen-coulissen Zes arbeiders brengen in zes dagen een landhuis onder de pannen Een groot verteller Parijs wandelt naar de stembus Geen „onzin'' in de kinderkamer Van Utrecht naar New-York Achter de schermen te Washington .J Het baantje van meneer Muller v%n onze Haagse correspondent Wy zün beminnaar van architectonische schoonheid. We houden van de dorpen, waar de boerenbehnixingen soms met de dijk *ijn vergroeid Ons hart springt open t»ü het zien van door lommerbomen overscha duwde landhuisjes, maar evenzeer genieten we van de moderne, ruime stadswijken. Dat in de toekomst de architectuur een offer zal moeten brengen en waarschijnlijk ook het landschapsschoon valt vanzelfsprekend te betreuren. Op dc 1ste étage 2 slaapkamers plus 'n badkamer en daarboven een flinke zolder, vloerbedekking is er niet no dig. Mooi is het huis niet Practisch wel. In 3 weken tijd was het kant en klaar en konden de bewoners er in trekken. Voor de bouw der pronto- huizen kan men voor 'n groot deel ge bruik maken van ongeschoolde ar beidskrachten. Met 2 geschoolde plus 4 ongeschoolde zet men zo'n huis in zes dagen onder de pannen Hieruit vloeit voort dat de rendabiliteit ook gunstig ligt. De enorme arbeidsbespa ring schept een vrü lage prijs. Ook de betonblokken, gemaakt uit zand. steen en grond zijn goedkoop. Prac tisch Is het huisje ook. Maar archi tectonisch is het een mislukking. Maar met dezelfde betonblokken kan men ook mooiere huizen bouwen, die Maar wat denkt U van de families In Brabant Limburg en de Betuwe, die in een stal wonen of in een kippen hok? Of van de 120.000 Hagenaars, die bij anderen inwonen? Of van de 31.000 gezinnen die in een ruimte wonen, die het CBS geen woning durft te noe men? Wist dat 1/5 deel van ons volk thans bij ander families inwoont Al deze mensen hebben iedere belang stelling voor architectonische schoon heid verloren. Hun enige verlangen iseen eigen woning. Maar zolang we blijven bouwen in het huidige tempo wordt de nood da- geliiks groter. Zoals we reeds !n ons eerste artikel hebben verteld, moeten er per jaar 75.000 woningen worden gebouwd willen we in 1900 een gezon de toestand hebben. Nu worden er per Jaar 15 000 gebouwd, hetgeen betekent dat de kans voor een eieen woningen te krijgen thans dagelijks geringer wordt. We moeten nieuwe wegen in slaan PRONTO-SYSTF.FM Een nieuw bouwsysteem moet met weinig geschoolde arbeiders (a> in korte tijd (bl een goedkoop of juister gezegd rendabel (r> practisch (dl huis kunnen bouwen dat zo mogelijk ar chitectonisch overeenstemd met het landelijk karakter (el Twee Nederlanders. J Blauw en J. Bazuin uit Den Haag zijn van a.b.c. d en e op het Pronto-systeem geko men. Het pronto-systeem werk niet met baksteen, doch met betonblokken. 4 •tenen hoog. Op deze betonblokken heeft men een baksteen relief gebracht waardoor het uiterlijk voor ons land aanvaardbaar wa3. Met 6 man had men in 6 dagen tijd het eerste pron- to-huia op de grens van Voorburg'en Leidsendam ouder de pannen, een flinke mime woning. Beneden een geer grote kamer, als eetkamer-zitka mer. een flinke keuken en een kelder v el voldoen aan architectonische ei sen. Het is niet eens noodzakelijk dat de bouwtijd hierdoor belangrijk lan ger moet worden. INTERNATIONALE BE LANGSTELLING Men moet dit experiment niet ba gatelliseren. Als straks de Pronti-blok ken machinaal in grote hoeveelhe den worden vervaardigd en de licen ties worden uitgereikt krijgen alle Nederlandse bouwers gelegenheid met Pronti-blokken te gaan werken. De proef is belangrijk. De duur zaamheid. die ook een belangrijke renlabiliteitsfactor is, zal nog moeten blijken, maar algemeen koestert men goede verwachtingen. Vandaar ook de internationale belangstelling n.1. uit Engeland. Canada. Amerika. Zuid Afrika. Zweden enz. Vandaar ook de dc belangstelling van minister Neher. vele gemeentebesturen, hoofd van de volkshuisvesting Ir. Roos en vele an dere autoriteiten. Weliswaar is dit eerste huis nog lang niet ideaal, maar kan een aanwijzing zijn in de goede richting. Het gehele systeem staat nog in zijn beginstadium, doch voorlopig ontwik- kert het zich zeer gunstig. In een volgende bijdrage komen we hierop nader terug. A. M. de Jong Vier jaar geleden. 19 Octobcr 1943. werd hij lafhartig ver moord. Een der eerste slacht offers der Silbertanne" ZIJ KWAMEN binnen onder het mom van mannen van de Luchtbe scherming. Zij gaven de argelose fa mille De Jong aanwijzingen, hoe zij het licht in hun huis beter konden afschermen en bleven daarna nog een wijle praten met A. M. de Jong. de grote schrijver, omdat zij dat zo „interessant" vonden en omdat De Jong nu eenmaal goed kon vertellen. En tpen zjj afscheid namen, draaide een zich om en schoot hem. die een onzer grootste volksvertellers was. verraderlijk neer. Het was een van de eerste ..wraaknemingen", die thans Ons daaeliiks overzicht Hocwct voor Vrijdag a_s. een be spreking was vastgesteld tussen een regeringscommissie en de vertrou wenslieden van het personeel van mé tro (de ondergroatd.se spoorweg) en bussen, eiste de C.G.T, (de vakorga nisatie van de u ansportmannen) Maandag geheel onverwachts een on middellijk voorschot onder de bedrei ging. dat bij nict-inwilliging het werk onmiddellijk zou worden neergelegd. Dit kwam neer op een ultimatum en de regering heeft geweigerd het te aanvaarden. Met het resultaat, dat Dinsdagmorgen het verkeer in de Franse hoofdstad practisch stil lag en millioctien mensen zich mochten af dragen. hoe re hun werk zouden kun nen bereiken. Wij, Nederlander.n. hebben in de loop der tijden onze eigen kijk ge kregen op soortgelijke stakingen. Ecnerzijds is bet stellig niet zo. dat het overheidspersoneel hier oneven redig laag wordt gesalarieerd en dit zal ook in Frankrijk wel niet het ge val zijn. Daarnaast begrijpen we. dat, zo we een prijs-stop wensen, daarvan de noodzakelijke consequentie is. dat ook dc hand wordt gehouden aan een loon-stop. In Frankrijk is dat al weer niet anders en daarom zijn we geneigd dc doo. de C.G.T. doorgezette staking als een onredelijk drijven te beschou wen. Intussen zit er nog een kantje aan deze historie. Zondag a.s. zullen te Parijs gemeen teraadsverkiezingen plaats vinden en sommigen menen verband te mogen leggen tussen deze verkiezingen en de staking, in dier voege, dat de com munisten zouden hopen door hun agi tatie hun kansen te verbeteren. De niet-communisten lachen in hun vuistje. Ze zijn er van overtuigd, dat de staking zeer onpopulair is en ze zijn er als de kippen bij de schuld er van aan de communisten in de schoenen te schuiven in de stellige verwachting, dat dit hun stemmental zal verminderen. Er is nauwelijks twijfel aan of dat optreden van de C.G.T. zal de uitslag beïnvloeden. Eigenlijk is dat jammer. Want ook het optreden van de kleine komintern uit Belgrado waaraan de Franse communistische partij deel nam leek ons bij machte verschui vingen te weeg te kunnen brengen. Deze toch maakte duidelijk, dat het Franse communisme zo geen onder geschiktheid aan dan toch verbonden heid met het Russische communisme aanvaardde. En het zou ons eigenlijk hebben verwonderd, wanneer de Fransen, die van huis uit vaak nog al vaderlandslievend zijn. zelfs al zijn ze communist, zich daarbij geheel zou den hebben neergelegd. De zaak wordt nu meer vertroebeld. Zo echter is het leven: d« ene gebeur tenis volgt op de andere. Of de communistische partij in Frankrijk door de loop der dingen de wind in de zeilen heeft gekregen, dat zullen we Zondag horen. E. brkend slaan als de Silbertanne- moorden. Dat gebeurde op 19 Octobcr 1943, thans vier jaar geleden. A. M. DE 'JONG werd geboren in het jaar 1883 als een der vele kinde ren uit een Brabants, Rooms-Katho- liek gezin. Dertien kinderen telde dat gezin en A. M. plus een jongere broer waren de enig overgeblevenen, wel een bewijs hoe slecht de hygiënische toestanden daar in Brabant waren en mede een bewijs voor de grote ar moede, waarin het gezin verkeerde. De familie De Jong leed als zovele andere Brabantse families een zwer vend bestaan en verhuisde op de duur naar de grote stad, naar Rotterdam, waar haar sociale omstandigheden er al niet veel beter op werden. Toch wisten zij het hoofd boven water te houden en daaraan was het dan ook te danken, dat Adriaan, die al jong blijk gaf een begaafd kind te zijn, de Rijksnormaalschool voor onderwijzers te Delft mocht bezoeken. In 1908 als onderwijzer schreef hij zijn eerste stukken in het blad „De nieuwe School", polemische brokken journa listiek over de slechte onderwijstoe standen. Een achttal jaren was hij school meester op het platte land, totdat hij in 1914 te Delft en in 1916 te Amster dam werd benoemd. In 1917 moest hij in dienst en onmiddellijk trok hij van leer tegen de toestanden in het leger. Aan die tijd hebben wij de beroemde „Notities van een Landstormer" te danken. Geen haarklover. In 1919 wijdt hij "zich geheel aan de letterkunde en kiest als dagelijks beroep (uiteraard) de journalistiek: hij wordt als kunstredacteur aange steld bij het dagblad „Het Volk". Ra dicaal en vooruitstrevend als hij was. voelde hij zich al vroeg tot het socia lisme aangetrokken en daarvan geeft zijn werk dan ook van het begin af aan blijk. Dit wil niet zeggen, dat hij een haarklover was. die zich had vast gelegd aan de dogma's van het socia lisme. Niets js minder waar, want A. M. de Jong heeft altijd zijn brede kijk op de dingen behouden. Reeds in 1916 werd zijn eerste ro man gepubliceerd „Ondergang", een jaar later „De zware weg" en in 1920 „Marcus van Houwaert". Hij nam zit ting in de redactie van vele literaire tijdschriften en zijn critieken, bespre kingen en beschouwingen getuigen van een diep indringend vermogen en een frisse, voor iedereen, ook voor de eenvoudigA onder het volk begrij pelijke betoogtrant? die ondanks zijn eenvoud en duidelijkheid toch nim mer oppervlakkig wordt. Drie jaar na „Marcus Houwaert" verschijnt een van zijn beroemde romans „Het Evan gelie van den haat", gevolgd door het lichtere, geestig geschreven boek „Een zwerftocht over zee", waarmee zijn met een trawler gemaakte reis op schrift werd gesteld. Geboren verteller In 1925 verschijnt dan het eerste deel van zijn Merijntje-cyclus, de boe ken, waarmede hij zich de grootste bekendheid zal verwerven. Dat eerste deel, „Het verraad", werd in de drie opvolgende jaren (in elk jaar een deel) gevolgd door „Flierefluiters op onthoud", „Onnozele kinderen" en „In de draaikolk", waarvan het laatste deel algemeen het zwakste wordt ge acht. Het heeft geen zin om al de ti tels van zijn verdere werken op te noemen; genoeg zij te vermelden, dat het er wat betreft zijn grotere werken nog 25 zijn. Hieronder bevinden zich nog weer vier vervolgdelen op zijn boeken over Merijntje. het Brabantse jongetje, dat hem maar niet kon los laten. In al zijn boeken toonde A. M. de Jong zich de geboreu volksschrijver, de geboren verteller, die over alles kon schrijven, over alles boeiend, sma kelijk kon vertellen. Zeker had het Nederlandse lezende publiek nog x-eel groo{ en prachtig werk van hem kun nen verwachten, indien niet een laf hartige moordenaarshand een ontijdig einde aan zijn kostbaar leven had ge maakt. Vrienden hadden hem reeds enige malen gewaarschuwd: vertrek van hier,' maak je uit de voeten. Onder duiken is misschien niet nodig, maar laat jej hier niet zien in het dorp. A M. de Jong sloeg hun raadgevingen in de wind Er werd in zijn dorp een aanslag gepleegd (hij woonde in Bla- ricum) een aanslag door de onder grondse. De Duitsers hadden inmid dels besloten de ondergrondse aansla gen iret ondergrondse moorden te be antwoorden en zij noemden die actie „Silbertanne". Het oog om oogsen tand om tand werd een der eerste malen toegepast op A. M. de Jong. die aan de aanslag part noch deel had gehad. Op 19 October vielen de schoten, een groot schrijver was niet meer. In 1863 geboren, viel hij omstreeks zijn zestigste verjaardag in 1943 door een van Duitslands gemeenste moorde- naarsacties IaLb Voor de vrouw Wij spraken onlangs een verstandi ge moeder, die kort en bondig decre teerde: „Ik wil geen onzin in de kin derkamer". Het bleek, dat zij onder „onzin" datgene verstond, wat men tegenwoordig dikwijls als versiering en inrichting der speelkamers ge bruikt: miniatuur stoelen en -tafeltjes in roomkleur beschilderd, kussentjes met kinderrijmpjes bedrukt, behang met complete sprookjes, sentimentele plaatjes tegen de muur enz. Zij had geconstateerd, dat dergelijke kinder kamers de bezoeksters kreten van ver rukking deden slaken, maar dat de kinderen zelf er niet langer dan een halve dag aandacht voor hadden. Kinderen leven in hun eigen droom wereld. Zij hebben geen sprookjes afbeeldingen nodig, want zij maken zelf hun sprookjes. Zij zien in een ste vige ouderwetse stoel een bos met zware bomen; zij stofferen hun om geving met producten en wezens van hun eigen fantasie. De gewild kin derlijke voorstellingen op een behang komen met die kindergedachten in botsing. U doet er de kleinen veel meer ge noegen mee. als U hun ruimte geeft en een flinke stevige tafel, waar zij een hut in zien. die zij zelf bevolken en inrichten. Wanneer hun omgeving 7.o kwetsbaar is van kleur.' verf of materiaal, kunnen zij er hun eigen verzonnen spelletjes niet spelen, voe len zij er zich niet thuis. Wie zijn kind werkelijk gelukkig wil maken laat het zoveel mogelijk vrij in de keuze van zijn speelmeu- "bels. Dingen, waar wij groten niets bijzonders in zien, maken vaak op de kinderen juist een speciale indruk: Zij ontdekken door ons onbegrepen mo gelijkheden in een lelijke sofa of de donkere hoek achter een kast. Maar de z.g. „snoezige" kindermeubeltjes spreken dikwijls totaal niet tot de jeugd zelf. Net zo gaat het met de prentenboeken: breng er een mee voor uw kind, waar u zelf sterk door werd bekord en het kan u gebeuren, dat het kind er amper naar omkijkt doch vol verwachting grijpt naar een oud plitenboekje, dat volgens onze mo derne smaak geen enkele aantrekke lijkheid heeft! Laat dus de keuz.e maar rustig aan de jeugd over! Zij weet best, wat ijz leuk vindt en waarmee zij zich amuseren kan. De dollar regeert HET VLIEGTUIG, het nog onover troffen snelle en comfortabele ver keersmiddel van de laatste jaren, heeft deze week een belangrijke rol gespeeld in onze binnenlandse politiek. Daarvoor behoeven we ditmaal de KLM-gegevens niet af te wachten. Vooruitstrevende zakenmensen bezoe ken de Najaarsbeurs door de lucht, lijntpestellen daalden deze week voor het eerst op Soesterberg. eens het heiligdom der militaire luchtvaart. Sight-seeing toeristen zagen de op eengepakte mensenmassa's in het be drijvige centrum des lands vanuit de lucht tijdens de speciale rondvluch ten. En. terwijl de Nederlandse za kenman zich opmaakte voor de reis naar Utrecht, vloog dr. Van Mook reeds naar New York. om daar de Nederlandse zaak te bepleiten bij Uncle Sam. Het is niet alleen het vliegtuig, dat deze beide nationale belangen in zo grote mate bindt. Het vliegtuig is slechts het middel om het grote reis doel te bereiken. Er is een tweede as pect aan beide gebeurtenissen van veel urgenter belang. Utrecht en New Y( rk zijn namelijk beide ook ten nauwste betrokken in het woordje ..dollars". WIJ, BEHOEVEN ons zeer zeker geen illusies te maken over de financiële positie van ons land. Ook deze Jaar beurs staat volledig in het teken van de zo noodzakelijke export Met alle middelen zijn de buitenlandse bezoe kers naar ons land toegelokt; zg ge nieten faciliteiten; zij hebben niet al leen gratis toegang tot de terreinen men zorgt tevens angstvallig voor hungeestelijk en lichamelijk welzijn. Dat alles in de hoop. dat deze cate gorie beschikken zal over voldoende deviezen, om ons economisch, leven er tenminste weer een klein beetje bovenop" te helpen. Dollars! Nederland smacht naar dollars. Belangrijke leningen werden en worden nog in de V.S. geplaatst. Voor de import van de belangrijkste voedingsmiddelen, waaronder 80 pet. van ons graan, dienen wij te beschik ken over voldoende dollars. De reis van dr. Van Mook mogen we daar om zeker niet zien als een beleefd- hcidsvisite. Washington heeft tegen woordig strak de touwtjes van het internationale marionettenspel in han den. Onze regering is niet vrij om in eigen land en overzee te handelen zo als het haar goeddunkt. Amerika, dat in de voorgaande weken zelfs de Ka binetscrisis belette, dient eerst toe stemming te geven en, komt deze niet, dan bestaat er kans dat de dol- larstroom plotseling opdroogt en er van import totaal geen sprake meer kan zijn. DE DOLLARS dwongen de Ned. re gering tot de koers, die zij de laatste weken volgde. Dr. Van Mook diende tot elke prijs te verhinderen, dat on ze enige kans op behoud door wan begrip of onvoldoende voorlichting aan de overzijde dom-weg zou wor den afgesneden. Daarnaast dreigt dan natuurlijk nog altijd de Veiligheids raad en in laatste instantie de volledige U.N.O. Maar voor men daar tot toepassing van sancties besluit, zal er op Java wel nwer opheldering gekomen zijn. Zelfs de consuls maken haast met hun werk. Het Is niet prettig te moeten besef fen hoe Nederland als een hondje aan de leiband van de machtige dol lar moet lopen. De reis van de za kenmensen naar Utrecht en de reis van dr. Van Mook naar New-York werden beide alleen ondernomen, om dat ons land zonder die dollars voor een volledig faillisement komt te staan. We mogen dan ook deze week— eens uitgepakt hebben tegen een regering, die zich krampachtig wendt en keert en halfslachtig han delt, economisch beschouwd is de bin nenlandse politiek volkomen „ver- dollard". En zolang de buitenlandse bezoekers met alle middelen naar Utrecht gelokt moeten worden en dr. Van Mook eerst in Washington toe stemming dient te vragen voor een eventueel te ondernemen actie, zo lang regeert niet ons Kabinet, maar: de dollar. WAT ZICH NU precies achter de schermen "te Washington heeft afge speeld, heeft dr. Van Mook ook op de persconferentie niet medegedeeld. Doch de lang verwachte regerings verklaring zal wel volledig op het contact met George 'Marshall en Ro- bert Loveti, de beide ministers van buitenlandse zaken aldaar, zijn afge stemd en georiënteerd. Wij weten (nog) niet, of de V.S. nu werkelijk wel een beter begrip he>ben gekre gen van onze moeilijkheden overzet. We weten alleen stellig, dat dr. Van Mook zich daar heeft moeten verze keren van een verder voortvloeien der onmisbare dollarstromen. DollarsIs niet de eerste vraag van de Amerikaanse grootheden aan de buitenlandse bezoekers: „U komt zeker om dollars?" Zes ton boete voor de Bijenkorf Gistermorgen heeft de Amsterdam se tuchtrechter uitspraak gedaan ia de zaak tegen de N.V. „De Bijen korf'. Mr. Bletz veroordeelde de N V. tot het betalen van boeten tot een 'totaal bedrag van f 490.650 met ver beurdverklaring van de in beslag ge nomen goederen, welke een waarde vertegenwoordigen van ca. f 125.000. VETO'S IN DE VEILIGHEIDSRAAD Goed, maar laat Uw gedachten niet afleiden van de STICHTING '40-'45 U weet, waarom liet gaat - de vrouwen en kinderen van onzê gevallen verzetsstrijders. OFFER!! VRIJDAG 17 OCT. 1947 Hilversum I 301 m. Nieuws om 7. 8. 13, 18, 29 en 23 uur. VARA: 7.30 en 6.15 Gram.muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Dvorak- Smetanaprogr. VPRO: 10.00 Morgen wijding. VARA: 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zangvoordracht; 21.05 Voor dracht; 11.20 Licht orkestconcert. AVRO: 12.00 The Skymasters; 12.38 Pierre Palla; 13.15 Orkest Lajos Ve- res; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kamer orkest: 15.25 „De jacht op Bob Vro- lik", hoorspel. VARA 16 00 Alfredo Campoli en zijn orkest; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Johan Jong; 17.20 Wij en de muziek; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19 00 Praat U rustig verder. VPRO: 19.30 Het geloof der kerk: 20.05 Bachprogramma: 20.30 Het probleem van het leven. VARA: 21.39 Radiorakel; 21.50 Op vleug'len van muziek; 22.00 Buitenlands weekover zicht; 22.15 Swing and Sweet. Hilversum II 415 m. Nieuws om 7. 8, 13, 19. 20 en 22.30 uur. KRO: 7.30 Morgengebed; 3.15 Pluk de dag; 9.00 Klassieke muziek; 10.15 Uit het boek den boeken; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert 12.03 Cellorecital; 12 33 en 13.20 Vau devilleorkest; 13.50 Van man tot man; 14.00 Kamermuziek; 14.35 Een nieuw leven, hoorspel; 15.45 Vrijdagmiddag variété; 17.00 Collegium musicum Am- stelodamense; 17.45 Wat het buiten land leest; 18.00 Dansorkest Klaas v. Beeck; 19.15 PTT-kwartier; 19.30 En semble Fantasia; 20.20 Operamuziek van Wagner; 20.45 Benelux-uitzen- ding; 21.50 Uit de schatten van het Oude Testament; 22.45 Avondgebed. MAAR het oordeel van zijn dage- 1 gelijks? omgeving wqg meneer Muller de verpersoonlijking van de nette, ordelijke burger, die 's morgens om half negen van huis gaat met vier boterhammen in een vetvrij papiertje en d»e steevast om half zeven weer voor zyn huisdeur staat Hij was een dikke veertiger en zijn hospita liet zich in tegenwoordigheid van haar in tiemste vriendinnen wel eens de op merking ontvallen, dat ze goede hoop bezat nog te zullen beleven, dat hij op z'n minst zijn zeventigste verjaardag als haar commensaal zou vieren. Waarop natuurlijk wel eens op dis crete manier werd geïnformeerd, of heer Muller zich nooit trouwplannen in zijn hoofd zou halen. De weduwe De Boer placht bij deze vraag met een angstige trek op haar gezicht even tegen de onderkant van de tafel te kloppen cn antwoordde dat zoiets na tuurlijk mogelijk was, maar dat zij er niet veel van zag komen. En zonder dat ze het vermoedde, had de brave vrouw daarmee de spijker op de kop geslagen. Meneer Muller zou naar menselijke berekening tot het eind van zijn levensdagen vrijgezel blijven. Het is een bekend verschijnsel, dat talloze mensen er behoefte aan heb ben hun tegenslagen in het leven te versieren met de nodige romantische franje. Men zal zelden een onbekend schilder of musicus ontmoeten, die U er niet van probeert te overtuigen, dat hij een miskend genie is. verguisd door de critiek, bedrogen door listige navolgers, die hem zijn „grote idee" ontstolen hebben, of in financieel op zicht vernietigd is door gewetenloze geldwolven. KORT VERHAAL DOOR JOHN Nu was meneer Muller iemand, die in zijn vrije tijd nogal veel avontuur lijke verhalen verbruikte en door lange overpeinzingen van zijn lectuur was hij tot de slotsom gekomen, dat hij, wat betreft zijn vrijgezellenschap. in een adem mocht worden genoemd met zeelieden bij de grote vaart. Noord poolreizigers, oorlogscorrespondenten en parelduikers, kortom, met al diege nen. die er verstandig aan doen zich niet aan huwelijksbanden te laten leg gen wegens talloze gevaren, die hun beroep met zich meebrengt. Weliswaar had meneer Muller dit moedige besluit eenmaal in zijn leven vergeten nu ruim tien jaar geleden toen lilj op het punt stond zich in ondertrouw te begeven met een Jonk vrouw van tamelijk rijpe leeftijd, die zowel door haar uiterlijk als door de hechtheid van haar kapitaaltje een on weerstaanbare indruk op hem had ge maakt. Maar gelukkig kwam te rech ter tijd de bezinning, op hetzelfde ogen blik dat zijn bruid verdween en sinds dien besteedde meneer Muller een be langrijk deel van zijn avonduren aan het verstevigen van zijn overtuiging, dat zijn werkkring hem ten enenmale ongeschikt maakte voor het huwelijk. Wat hij na afloop van zijn werktijd verlangde was een harmonische omge ving, waarin zijn gevoel van zelfre spect onder geen voorwaarde geschokt werd door ruzies of scheldpartijen. En helaas juist in dit opzicht was hem ge bleken, dat zijn uitverkorene niet aan zijn eisen kon beantwoorden. HU had er zich tijdens zijn verlo vingstijd altijd toe bepaald zich ta melijk vaag uit te laten over de aard van zijn werkzaamheden. Zij wist, dat hij werkzaam was In het grootste wa renhuis van de stad, maar wanneer zij hem op de man af vroeg wat hij daar nu precies uitvoerde was z'n antwoord steeds. „Och, zie Je. ik werk op de afdeling „Reclames", als de klanten met een klacht komen, moet ik zorgen dat de zaak weer in orde komt Maar hoe hij het altijd klaar speel de om ontevreden kopers tot bedaren te brengen, dat scheen iets te zijn waaromtrent hij zijn directe strikte geheimhouding had beloofd en zij vroeg er dus al gauw niet meer naar. En toch was dit nu juist het tere punt in 't bestaan van meneer Muller. Zijn werkzaamheden in het Warenhuis be stonden n.1. hierin, dat hij zoals hij soms met bittere zelfspot vaststel de moest fungeren als „poetslap voor de huisvrouw", als wrijfpaal voor de beroepsmatige toorn.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2