„Wit van woede" toen hem een onderduiker ontsnapte Vernieuwing in D.A.W.-bestuur KMi«0®S€®®P> ^«-burgemeester van Texel wederom voor zijn rechters Beschuldigde maaide zijn raadsman alle gras voor de voeten weg Dt M-tarseMwster v»n Texel de NSBer Rük de Vries, meest «bterea roer de tweede mxxl voer het Alkmaarse Tribunx.il verschijnen. Op de He Mei v»n dtt jnr wxs reeds, door de Je kamer van het Trihnnaal een vennis over hem «eveld: S jaar intcrnerin«. Maar de Bo«e AnUrileit vend de straf te licht, wenste een tweede behandeling en. weigerde dns fiat executie. De lijst van beschuldigingen was lang. Behalve aijn lidmaatschap van de NSB en verschillende leidende functies werd hem de redevoering die hij bij rijn installatie als burgmeester gehouden had. aangerekend, pleitte in die rede voor samenwerking Hij met het „groot-Germaanse Rijk" ee waarackewde tegen sabotage. Hij joeg een onderduiker na. nu op een Russische soldaat geschoten hebben en in het algemeen con amore aan alle Duitse maatregelen hebben medegewerkt. Colijn als voorbeeld De beschuldigde maakte de indruk van ecu intelligent man. Met grote welbespraaktheid en flair wist hij van al zijn uiteenzettingen een regelrechte verdediging te maken. Hij had boven dien vrij veel getuigenverklaringen op zijn hand» die zijn voordracht van de gehele zaak. n.1. dat hij zijn uiterste best had gedaan voor de belangen van de burgerbevolking, staafden. Het vraag- en antwoordspelletje ussen de president, mr. A. Schenke- veld en de beschuldigde nam lange cijd in beslag. Waarom hij NSBer geworden was' Wel, o.m. omdat hij in de bekende brochure van de oud-ministerprer*- dent Colijn, voor wie hij steeds een bijzondere achting had gehad, gelezen had dat het het verstandigste was om met Duitsland samen te werken. Besch. las een kenmerkende passage uit deze brochure voor, welke onge veer luidt als volgt: staatkundig. economisch en sociaal moeten wij met Duitsland gaan rekenen, zelfs al betekent dit rekenen dan meer een afkijken. Moeten wij met medewerken wachten tot over ons beschikt wordt, of moeten wü dit uit eigen ver kiering doen, waarbij deze verkiezing dan niets te maken heeft met onze voorkeur*? Zonder voorbe houd kies ik het eerste". De president wilde niet op deze bro chure ingaan, maar wees op het ille gale werk van Colijn, waarvan ech ter besch. weer geen twistpunt wilde maken Een onderscheiding namens 'Hitlèr Volmondig gaf De V. toe, dat hij leidende posities had bekleed. Een be weegreden voor het toetreden tot de NSB zou voor hem geweest zijn, dat hij deze beweging zo ver mogelijk van de Duitsers wilde afhouden. Desondanks ofwel juist daarom? werd hij lid van het Nazi-lichaam, de „Raad van Toelating en Advies" Buurtschapshoofd van de „Volks- dienst" en solliciteerde hij naai* een positie als vertegenwoordiger van Ne derland in Duitsland „U wilde ambassadeur worden?" Neen, dat wilde besch. niet „U zou b.v. genoegen genomen heb ben met de positie van consul?" „Zeker, mijnheer de voorzitter, daarmee zou ik genoegen genomen hebben". De echtgenote van besch., mevr. De Vries-Heyting, nam de morele schuld op zich van het deelnemen van haar man aan een burgemeesterscursus* „Mijn man was ziek", aldus sprak zij, „toen hij de opdracht kreeg. Hij wilde weigeren. Ik heb hem daarvan afge houden". Het Tribunaal hoorde haar verkla ring aan en zij kon weer gaan zitten. In Maart '45 ontving besch. nog een onderscheiding van niemand meer of minder dan de Führër. „Hoe haalde u 't in uw hoofd om op dat moment "toen Hitier zich al in zijn hele afschuwelijke gedaante vertoond had. van hem nog een onderscheiding te accepteren?" „Ik beschouwde dit", aldus verd „als de bevestiging van een persoon lijke en grote everwinning op de kom- .nandant. Ik lag met hem altijd over hoop". De hoogste -plaatselijke autoriteit der Duitsers in Texel was inderdaad geen vriend van de burgemeester. Hij gaf hem zelfs eiland-arrest. De Vries hem uit zijn isolement; hij diende een bootje van -de Kriegsmarine bracht mocht niet meer van Texel af! Een klacht in en won uiteindelijk. De Ortskommandant werd weggestuurd Blijkbaar was de NSB-burgemees- ter zó verguld met deze overwinning, dat hij het vanzelfsprekend vond er een onderscheiding van de Fiihrer voor te krijgen. Onderduikers gezocht Bij de bescheiden, die in het bezit zijn van het Tribunaal was een zeer bszwarende brief, waaronder de hand tekening stond van besch. De brief handelde over een zekere M. H. de Valk. die Joden hielp en er werd in verzocht: opaporing. aanhouding en *00! geleiding „De stamkaart heb ik in beslag ge nomen. zodat hij geen distributiebe scheiden meer kon ontvangen" zo luidde een kleine toelichting". Beschuldigde kon zich absoluut niet herinneren dat hij een dergelijke brief ooit had geschreven. Zijn hand tekening was het wel, maar er waren zoveel valse handtekeningen in om loop men had van de zijne zelfs wel stempels gemaakt! Ernstiger nog leek de beschuldiging over het optreden van De Vries tegen een De B., opperwachtmeester, en zijn zoon Marinus. De wachtmeester zou hem wegens politieke redenen (besch. zeide dat hij voor de dienst niet deug de) niet welgevallig zijn geweest In Mei '42, drie maanden nadat zijn baas in functie was getreden, moest hij het veld ruimen. Hij werd overgeplaatst naar het vasteland en mocht zelfs niet meer op Texel komen, onder de be dreiging dat hij daar gearresteerd zou worden. Maar het gezin van De B. werd geregeld lastig gevallen, drie jongens moesten zich aanmelden voor de Arbeitseinsatz, maar doken onder. Een van hen. Marinus. kwam tot zijn ongeluk de burgemeester tegen in Amsterdam. Hij legde de jongen deze keus voor: óf met hem naar de Euter- pestraat. de S.D.. óf naar de procu reur-generaal Feitsma. De jongen koos het laatste.. Met z'n tweeën lieten ze Marinus beloven, niet meer onder te duiken en zich braaf te melden. Marinus be loofde het. meldde zich, ging weer naar Texel en dook onder, waar bij hij de scherpe bewaking van het eiland verschalkte. Een zekere W.. collega van Mari nus' vader, die de nieuwe ontsnap ping aan de burgemeester meldde, verklaarde: ..Rijk de Vries werd wit van woede, greep de telefoon, belde de procareur generaal op en stelde hem voor dat zij zich zouden wreken op de vader". Inderdaad werden De B. uniform en wapens ontnomen: hij was geschorst. De lezing, die besch. over dit ge val gaf. was uitvoerig en verscho nend. Hij zeide. van Marinus aller minst een aanklacht verwacht te hebben. Had deze jongen hem niet op het Leidse plein, na het bezoek aan Feitsma, met tranen in de ogen be dankt voor de wijze .waarop hij, De Vries, zijn geval had behandeld? En had hij hem niet plechtig beloofd, niet meer onder te duiken? Hij deed het toch! Besch. beschouwde dit als een ern stige woordbreuk tegenover hem ge pleegd. Geen wonder, dat hij kwaad werd. Zeer omstandig zette besch. uiteen, hoe hij „heel Nederland" was afge reisd om talrijke jongemannen die van Texel waren weggevoerd, weer terug te krijgen. Een ..Minislerialrat" in Zwolle hielp eindelijk mee. Hij bewerkstelligde dat veel mensen werden teruggevoerd. Een ééndaags bezoek van Mussert, waarbij deze grote „leider" aan de Texelse burgemeester een portret van hem cadeau deed. passeerde nog de revue. Zoals 't een waar burgervader betaamt Daarna kwam Alb. Joh. Bakker, destijds provinciaal commissaris, voor besch. getuigen over de kwestie van de Duitse onderscheiding. Volgens de gedetineerde Bakker had „der Beauftragte" dr. Schröder hem gevraagd, wie hij wel de beste bur gemeester vond. B. noemde o.m. de naam van De Vries tot Schröder's verwondering, want „De Vries gaf juist zo veel aanleiding tot moeilijk heden". Maar hij kréég het „Kriegs- verdienstkreuz". De geschorste marechaussee ko lonel F. A. C. Donders kwam vervol gens een verklaring afleggen over het geval-De Bliek. Hij maakte echter de tactische fout, zijn verdediging voor de ex-burgemeester met een aanval op de opperwachtmeester te openen, die, naar hij meende, niet De Vries, maar hem. Donders, had moeten aan klagen. En „De Bliek was nu een maal geen goede politieman". De pres. las vele schriftelijke ver klaringen voor, hoorde nog even mevr. De Vries, die evenals haar man lid van de NSB was geweest en gaf daar na het woord aan de raadsman. Mr. H. Jonker van Den Helder vond dat hij kort kon zijn in zijn plei dooi, daar zyn cliënt reeds zo duide lijk voor zichzelf had gesproken. De drie jaar die hem aanvankelijk wa ren opgelegd, vond pleiter de juiste strafmaat. Dat de hoge autoriteit fiat-executie weigerde was een grote teleurstelling voor besch. Het was volgens pleiter in beide zittingen wel zeer duidelijk gebleken, dat besch.. in 't geheel niet con amore met de Duitsers had sa mengewerkt. In de moeilijke tijd van de Russen opstand zou nauwelijks één burge meester beter de belange». van de be volking hebben kunnen behartigen dan De Vries gedaan heeft, aldus plei ter. De heer Kelder, die bij de capi tulatie tijdelijk bet burgemeesterschap op zich nam, complimenteerde zelfs zijn voorganger met het voortreffe lijk beleid dat hij had gevoerd... Pleiter vroeg het Tribunaal, deze man alleen te straffen voor het feit dat hij NSBer is geweest; met drie jaar was z.L voldoende gestraft. Uitspraak over 14 dagen. dist Alhalen van nieuwe bonkaarten, schoenenbonnen en extra kaarten voor 3ls. en jonge moeders op Vrijdag 17 October a.s. voor de letters M en N. Uitreiking van 912 en van 24 uur in het kantoor Ridderstraat „Danza" binnenkort met „Gasparone" „Gasparone" is de titel van de ope rette, die „Danza" op 23 en 26 Octo ber en op 1 en 2 November a s. onder regie van P. Kleef ten tonele hoopt te voeren. De eerste opvoeringen zijn reeds uitverkocht, wat niet te ver wonderen is. Immers, met de opvoe ring van „De Bedelstudent" boekte Danza overweldigend succes. Millöeker de componist van laatstgenoemde ope rette, componeerde ook „Gasparone". Het stuk geeft een beeld van het le ven omstreeks 1820 in het Siciliaanse stadje Trapani. Gasparone, een denk beeldige rover, die de omgeving van het stadje met zijn bende onveilig maakt en overval op overval pleegt op alleenreizenden, wordt door de be woners van het stadje gezocht. De burgemeester looft zelfs f 10.000 uit voor diegene, die aanwijzingen om trent de roversbende kan geven. Do ontknoping komt op een geheel an dere wijze dan men verwachten zou. Solisten zijn ditmaal de dames Truus Schot, Leni Overtoom en de heren Tom de Hunk, Ed. Bilars en Wim Tossenaar. De balletten staan onder leiding van Annemarie Kühne, muzi kale medewerking verleent het Zaan- se strijkorkest. Belangrijke besluiten openen nieuwe toekomst voor Alkmaarse zwemwereld Een krachtige en sportieve wil tot ^rstandelijk overleg onder al de en thousiaste DA W-leden was de oorzaak dat Maandagavond j.1. de voortzetting van de op 1 October afgebroken Alg. ledenvergadering (tijdens welke de gemoederen in 'n nogal heftige beroe ring waren gekomen) alsnog tot een volledig succes is geworden, en in het restaurant der Overdekte de oude en prettige sfeer van altijd terugkeer de. De vergadering werd geopend met een kort resumé op het emotionele verloop der vorige vergadering, waar na werd overgegaan tot de volgens de statuten aan de orde gestelde bestuursverkiezing. Als bestuurslid traden af de heren J. v. Bennekom, H. H. J. Weck, J. J. Pesser, J. H. van Straaten, zodat de vergadering overging tot het candidaat stellen van nieuw te benoemen be stuursleden. Na het openen der stembriefjes bleek met een overweldigende meer derheid van stemmen gekozen te zijn de heren; A. Strubbe J .J. Pesser, J. H. v. Straaten, J. Albers welke nieuwe bestuurleden onder een warm applaus der vergadering, achter de groene tafel plaats namen. Door deze gang van zaken werd nu het volledige bestuur In de gelegen heid gesteld enige belangrijke voor stellen tot wijziging in het organisatie schema der vereniging, aan de beslis sing van de vergadering voor te leg gen. Dit leidde tot 't unaniem besluit tot opheffing van de zwem-commissie en van de polo-commissie. Hiervoor in dc plaats is gekozen 'n Technische com missie, welke dus van nu af de or ganisatie van de zwem- en polotrai ning alsmede wedstrijden en tour- nooien zal leiden. Het is een verheugend feit dat de oud-sportman en zwempaedagoog de heer J. v. d. Grient, welbekend door zijn grote diensten bij de organisatie van het schoolzwemmen en redding- zwemmen in onze stad en wijde om geving. bereid is gevonden de functie van voorzitter dezer Technische com missie te aanvaarden, zodat wij met een grote verwachting de verrichtin- Hongaarse avond in „Wapen van Heemskerk" In „Het Wapen van Heemskerk'* zal Maandag a.s. om 8 uur een Hongaarse avond gegeven worden ten bate van het verarmd Hongarije. Het programma is aantrekkelijk. Er zal Hongaarse muziek zijn voor viool en cello en piano; de dichteres Erz- sébel Szakal de Kisjókai zal uit haar werk voordragen en de bekende Csardas zal worden gedanst door Hajnalka. Nog enkele andere grepen uit het programma zijn: Hongaarse melodieën, vioolspel van Leuke Angéla; declamatie van Ede Romansky; Rie Kramer en Lajos Tóth; muziek van Fr. Liszt, piano en cello door Joh. v. Engelen en Over toom; een dansfantasie door M. Hols- muller-Misïk en Hongaarse volksdan sen door Hajnalka en Lajos Tóth. Al met al een avond, die voor Alk maar een bijzonderheid zal zijn. gen en resultaten van DAW in de toe komst kunnen tegemoet zien. In een kort woord richtte de heer v. d. Grient zich nu tot de aanwezigen en deed een dringend beroep om alle krachten te wijden aan 't tot stand komen van 'n bloeiende adspiranten- afdeling, zodat de zwemsport een ha ven zal worden voor de opwassende schooljeugd. Hetgeen niet alleen 'n grote winst zou betekenen voor DAW maar bo ven al voor de jeugd zelf, omdat de zwemsport in zo stevige mate bij draagt tot de vorming van het karak ter en het bevorderen van de reinheid en hygiënisch begrip Voor.de verzor ging van het lichaam Spreker wekt alle Ouders op hun kinderen buiten het schoolverband niet aan hun lot over te laten zodat de jeugd langs de straat slentert en een ongewenst soort vermaak zoekt, maar hen te laten deel nemen aan de zwemsport en in een sportieve omgeving de vrije tijd ten nutte maakt Wij sluiten ons bij deze woorden volkomen aan en zien dan ook het be lang de zwemsport als een ondeelbare vereiste der volksgezondheid.. Het vernieuwde DAW-bestuur wensen wij een grote groei hunner vereniging, zulks tot voordeel van de Kaasstad en Omgeving. GEVONDEN EN VERLOREN BERGEN Gevonden: half kistje bokking, zwarte rozenkrans, zilveren kruis aan speld, 1 bank- en 5 munt biljetten, kinder-rolschaats, zilveren oorbel, rood kinderwantje, roodbruine vulpen, halsdoek, wit hondje met ronde zwarte vlek. Verloren: groene herenvulpen, speelgoedhondje, grijs gespikkeld damesvest, 1 paar licht beige dameshandschoenen. „De Dageraad" vergaderen zal Wat helpt verbieden? Naar wij vernemen zal op Dinsdag 28 October de vrijdenkersvereniging „De Dageraad" een openbare vergade ring houden in „Het Wapen van Heemskerk". Een nieuw verbod zal wel nauwe lijks te verwachten zijn. Als men dit voor ogen houdt en men in gedach ten alle emotionele gebeurtenissen rond het verbod door de loco-burge meester de Heer Van Slingerland, de persartikelen en bewogen debatten in de laatste Raadsvergadering, de re vue laat passeren, dan kan men zich toch in gemoede afvragen: wat is er het nut van, om op een wankele basis een dergelijk verbod uit te spreken? In het Wapen van Heemskerk zal men niet met luidspreker werken bovendien heeft „De Dageraad" er meer vergaderingen gehouden en nog nooit is er één verstoord geworden. Een nieuw verbod op dezelfde gron den als het vorige en andere zou men toch in 't geheel niet kunnen aan voeren is dus niet mogelijk. En dan? „De Dageraad" werd on langs verhinderd te vergaderen. Nu vergadert ze binnenkort. Misschien zelfs dat de belangstelling nu groter zal zijn dan men anders had kunnen verwachten. Conclusie? In het voor de loco burgemeester gunstigste geval: geen uitwerking van het verbieden. In het voor „De Dageraad" gunstigste geval: een averechtse uitwerking. Met verbieden moet men altijd voor zichtig zijn. Het nog recente verleden heeft ons dit immers zo vaak bewezen. „DE BLAUWE KAMER" IN STUDIE Er wordt Vrijdagsavonds hard ge werkt in café de Wit aan de Zaad- markt. De R.K. toneelvereniging „Von del" oefent daar wekelijks voor de opvoering van „De Blauwe Kamer van Andries Wagter, welke opvoering op 27 en 28 October a.s. onder regie van Jos Groenland gegeven zal wor den. „De Blauwe Kamer" is een his torisch spel in vijf bedrijven, dat een beeld gltft van de Nederlanden om streeks 1790, de tijd van de prachtige costumes, die ook in dit stuk prima verzorgd zullen zijn. Trouwens, we zijn niet anders gewend van Alk- maars oudste toneelvereniging, die al een vijftigster is. De beide uitvoerin gen in October zullen alleen toegan kelijk zijn voor leden van de K.A.B. De donateursuitvoering wordt in Ja nuari gegeven. Fa. KROON IN DE BLOEMEN. Kroon's levensmiddclenbedrijf her opend. Wij namen gisteren een kijkje bij dit geheel gereorganiseerde be drijf in de Van der Woudestraat no. 45, dat voortaan onder de naam fa. Kroon zaken zal doen. Wij zullen hopen, dat het goede za ken mogen zijn. Gisteren viel het ac cent op de bloemen, die rijkelijk de winkel versierden. Morgen of over morgen zal het accent weer liggen op de blikjes appelstroop, de pudding en de hagelslag, de conserven en de sago de biskwie en de ontbijtkoek. En al is dat in de étalage niet direct zichtbaar misschien op het zaken talent van de nieuwe eigenaar. TAPIJTEN TE KOOP. Door de politie zijn hier ter stede drie personen aangehouden, die aan verschillende mensen tapijten te koop aangeboden hebben tegen de reipec- tabele prijs van 500.per stuk. De vastgestelde prijs voor deze vloerbe dekking was ƒ95.—Een aantal tapijten werd in beslag genomen. DURE RADIO*. Philips radiotoestellen zijn In deze jaren na de bevrijding eer. wel zeer geliefd artikel. De 49-jarige koopman in ongeregelde goederen, Cornelis D. te Schagerbrug, meende hier zijn voordeel mee te kunnen doen en ver kocht in enkele maanden tyd een veertigtal toestellen, de meeste tegen veel te hoge prijzen. Zo deed hij via B. toestellen van 185 van de hand voor 325 en een toestel van ƒ142.50 (vastgestelde prijs) bracht 300 op. Verd. ging wel zeer geraffineerd te werk. getuige de kwitanties, waarop de normale prijs vermeld was. D. had appèl aangetekend tegen de hem door de tuchtrechter opgelegde 1500 boete. De officier eiste na het vernemen van D's aanzienlijke vermogen, bevestiging van de uitspraak van de tuchtrechter. Na het pleidooi van Mr. Buiskool leg' de de politierechter D. 1000 boete oj gezinsgebeuren Geboren: Anna M.. d.v. J. Mosch en S. Kleverlaan; Lex J., z. v. J. A. Cor- nelissen en A Romein; Johanna M., d. v. Jan L. Engel en A. Lakeman. Gehuwd: Pieter Waal en Grietje Cnosscn; Georges A. M. Schade en Alida J. Krulissen KOEDIJK Geboren: Petrus G„ zv G. K!: r en A Venneker; Trijntje A.. dv J. H. Leek en A. M. Raat; Pieter J.. zv P. Oostwouder en C. N. Renooij. Ondertr.: C. J. Butter', 34 jaar en K. M. A Bokma, 35 jaar; C Maiier. 38 jaar en J. de Ruiter, 40 ja; Overl.: Dirk Visser, oud 55 jaar. N. SCHAR WO UDE 15 OCX. 83000 kg witte kool 9—12.30; 13000 kg rode kool 7—14.60; 13000 kg gele kool 4.40—7.70; 22000 kg groene kool 8—13.40; 53000 kg andijvie $.50—12.50; 1800 kg slabonen 109—138; 3600 Kg uien 15.90—16.40; grove 1550—17; drie lingen 7.40—750; nep 9—14.60; 180® kg bieten I 6.206.30; bieten n 2 50; 18000 kg. peen n 7—8.10; peen III 6.40—750; peen IV 4.50—4.80; 11000 kg aardappelen: Bevelanders 9.60— 10; Eigenheimers 8.203.80. BR. OP. L'DIJK, 15 OCT. 1917 4800 kg aardappelen: Bevelander# 9.80: Blauwe Eigenh. 10.20—10 30: 12000 kg rode kool 8.40—16.70; 32000 kg gele kool 580—7.80; 55000 kg gr. kool 6.40—11.20; 119000 kg witte kool 8,30; 7100 kg bieten 6.10—6.40; 22000 kg andijvie 1212.60; 1300 kg st. bloemkool 4360. WARMENHUIZEN 15 OCTOBER 9700 kg. rode kool 10—15; 70400 kg. witte kool 11.60—12.60; 2000 kg. groene kool 12—12.50; 5800 kg. gele kool 5 73 —7.50; 3150 kg. andijvie 11.40-11.70; 300 kg. slabonen 98—107 agenda Donderdag 16 October, Aula Gymna sium 8 uur. contactavond Tprnlust Vrijdag 17 October, Gulden Vlies, 6 uur Amsterdams Ballet. BIOSCOPEN A.B.T. De dertiende gast (14 jaar) Cinema Americain. Veertigduizend ruiters (14 jaar) Harmonie. De antiquair van Slicorner (18 jaar) Victoria. 8 Professoren en een meisje (14 jaar> r~ RUIT Eenige maanden geleden werd bij een zekere vishandelaar op het Scbarloo het grote spiegelruit in gedrukt door de (op een kluitje staande) lieve jeugd. Verzekering dekte de schade maar hiermede was het probleem nog niet opge lost .Vensterglas en zeker het dik ke spiegelglas is nu eenmaal moei lijk te krijgen in deze onzekere tyden. Dies nam de visverkoper het enige mogelijke redmiddel ter hand en spijkerde aan iedere kant een houten balk om het zaakje bijeen te houden .Mooi weer en weinig wind werden op deze wijze lange tijd met succes getrotseerd Maar Woensdagmorgen om 8 u. was het een drukte van belang voor des vishandelaars etalage en t merendeel der geïnterresseerden bestond uit jeugdige personen. Een nieuwe ruit werd onder opmerke lijke belangstelling ingezet. En wij haden er zo'n vermoeden van dat de lieve jeugd dacht: .Ziezo, die zit weer. Maar wij vragen ons af voor hoelang CONTRAST Deze tijd is er een van felle con trasten. Aan de ene kant de a- toombom, die ontelbare levens tegelijkertijd kan vernietigen, aan de andere kant de mooie uitvinding van de penicillnie waardoor zovele mensenlevens gered kunnen wor den. Dezer dagen viel ons ook weer zo'n contrast op. Want vol gens de kalender zitten wij nu al een goeie drie weken in de herfst maar de natuur geeft blijk van het (nooit verwacht) feit, niet te wil len meewerken. De mens zo langzamerhand ervan overtuigd al les te kunnen beheersen wil er nog niet aan geloven. En zo kan het gebeuren, dat men het (lichtelijk) merkwaardige verschijnsel ziet, dat de ijscoventers nog dooleuk en zeer rustig op straat hun frisse lek kernijen aan de man brengen, ter wijl vracht en handwagen», hoog beladen met steenkool, lang» hen heen trekken om de minder opti mistische burger bijtijds van het zwarte goud te voorzien. BEVREEMDEND De heer Bruins Slot hoofdredac teur van het Dagblad „Trouw" sprak Woensdag in een lijvig hoofd artikel zijn bevreemding uit over het feit, dat de Kardinaal-Aarts bisschop van Utrecht heel alleen op de derde rij der genodigden zat bij de plechtige eeds-aflegging door de Prinses, regentes in de Rid derzaal. De heer Bruins Slot neemt gedurende bijna een hele kolom de moeite om deze (waarschijnlijk toevallige) omstandigheid in een be dekte partij-politieke rel te doen om slaan. De niet-aanwezigheid daar ter plaatse van de anderen (bedoeld wordt: de vertegenwoordigers van Protestantse en Oud-Katholieke Kerken in Nederland wekt de schijn als zou aan een bepaalde Kerk bij plechtige gebeurtenissen in het Nederlandse Staatsleven 'n uitzonderlijke positie werden ver leend." Zo besluit de heer Bruins Slot zijn hoofdartikel. Wij vragen ons af, waar moet het met 't politieke laven in Nederland naar toe wanneer men zich al» gro te kerels in dergelijke futuliteiten gaat verliezen

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3