RUSSENOORLOG Doodstraf of levenslang De Franse verkiezingen Qimtny, ÏSaouht a's voetballer Nieuwe plannen voor tabaksdistributie F, WAT IS ZWAARDER: W»t Philip Wylie xich (wee jaar geleden droomde, wat Neurenberg besliste, wat Frank Castle die nit ervaring spreekt, er van denkt en wat generaal Ho Tal Hing de beste oplossing vindt. DE NAZTa ZUN GEK. Laten wij daarom voor Hitier en de dikke dronkaard Ley en de aan pillen ver slaafde Göring. voor Goebbels en Hlmmler en Strelcher en Rosenberg en voor het reptiel Ribbentrop en een 200 van hun handlangers een gekken huis bouwen. Laat ontsnappen absoluut uitgeslo ten zijn. Laat het griezelig gestichts- achtig zijn zoals ln alle andere krankzinnigengestichten zonder bij zondere priveleges of luxe, zonder ver fraaiingen of lekkere diëten. Laat Iedere col voor iedere verpleegde ge watteerd zijn om ieder van hen er elke dag van hun leven opnieuw aan te herinneren, waarvoor de mens heid hen houdt: krankzinnig. Laat deze maniakken in 't groot dagelijks bij elkaar komen onder het wakend oog van oppassers in wit te Jassen. Laat hen de Jaren slijten, terwijl zij elkaar hun krankzinnige redevoeringen toeprevelen en elkaar met hun machtswellusten trachten te Imponeren. Houdt hen onkundig van alle nieuws ter wereld, precies zoal* zij het een heel werelddeel deden Laat geen brieven toe. Laat geen vrienden op bezoek. Laat hen dage lijks confronteren met elkaar, met hun onbeduidendheid, met hun ver achtelijk mlslukt-zfjn en met de uit spraak der mensheid over hen: dat zij gek zijn. Laat hen elk jaar. op de verjaardag van Dultslands val. para deren voor de verslaggevers, fotogra ten en tclevlsie-opefateurs der we reldpers, zodat de wereld heit zal aan schouwen en herinneren, zolang oen van deze gekken nog leeft. HET WAS in December 1944. ruim 2 jaar geleden, toen West-Europa het toneel was van de laatste phase in de strijd tegen Hltlcr-Duitsland en deszelfs satelictcn, dat het boven staande werd geschreven ln „The Star Weekly", een van Canada's bekendste periodieken. De auteur was Philip Wylie. romanschrijver essayist journalist van professie en reputatie GRUWELIJKE KEUS INMIDDELS hebben Hitier c.8. hun straf ontvangen, een straf hemels breed verschillend van wat Wylie hun had toegedacht. Het materiaal voor de bouw van zijn imaginaire gekken huls kon door zelfmoord en officiële strop worden uitgespaard. Moge het de internationale woningnood te sta de komen Maar is de nu voltrokken straf ook de straf, die „men" zich voor de grootste misdadigers aller tijden had gedacht? Geenszins, want reeds met de uitspraak bleek, dat deze niet una niem was goedgekeurd en dat er ver schil van mening over bestond in de boezem van het internationale ge rechtshof zelf. De Kussen hadden meer dan elf doodvonnissen willen vellen. Na de uitspraak verzocht een tot levenslang veroordeelde nazi-lei der om de doodstraf. En daarmee werd hoe vaak reeds?, een oud twistpunt wederom actueel: welke straf Is zwaarder, levenslang celstraf of de doodstraf? Om dagelijks overxicht We weten niet of ln het nummer, waarin dit overzicht verschijnt, reeds resultaten zUn afgedrukt van de in Frankrijk gehouden gemeenteraads verkiezingen. De mogelijkheid bestaat en het kan daarom zijn. dat aan de hand van dit overzichtje eventuële verschuivingen kunnen worden ver klaard. Om te beginnen treedt een nieuwe partij op, de Raasemblctnent dU Peu- plo francals (RP.F.) Deze R.P.F. is de laatste schepping van generaal De Gaulle .bekend uit do oorlogsdagen en de eerste na-oorlogstljd. Nadat hij aanvankelijk had meegewerkt aan de partij genaamd Mouvement Républi- cain Populair (M.R.P.), die thans is uitgegroeid als Iets als een Katholieko volkspartij, trok de generaal zich ge ruime tijd uit het politieke leven te rug. Het behoeft echter geen betoog, dat, waar De Gaulle thans weer ten tonele verschijnt met zijn R.P.F., de M.R.P jdch daarover ernstig zorgen maakt ,te meer, waar enkele figuren uit de M.R.P. reeds naar de R.P.F. zUn ovrrgelopen .Mocht de R.P.F. belang rijke succes boeken en de M.R P. lercln verlleeen .dan ligt de verkla ring daarvan stellig voor een deel ln de boven geschetste omstandigheden. Vcor wat de communisten betreft hebt co wo rekening te houden met een hele serie feiten, waarvan we noe men de verwijdering van de commu nisten uit de regering de formatie van 'de kleine Komintern, waaraan ook de Franse communisten hebben deelgeno men en voor wat de allerlaatste dagen betreft de staking ln Parijs. Die ver wijdering uit de regering zit de com munisten natuurlijk altijd nog dwars en moot er toe bijdragen hun activi teit te vergroten. De kleine Komin tern zal wellicht enerzijds hun vrij moedigheid om handelend op te tre den hebben vergroot, anderzijds be staat de kans, dat ©en deel der kie zers deze nauwe aansluiting met Rus land afkeurt De staking ten slotte, dio niet door de communisten Is be gonnen. maar die wel. toen ze er een maal was, door hen werd doorgezet, heeft althans in Parijs, hun kansen vermoedelijk niet verbeterd Als laatste grote groep blijft ten slotte de socialisten Eventuele winst zal deze, evenals bij ons. wel moeten boeken ten koste van de communisten In dit opzicht heeft ze zeker kansen Maar het is de vraag of men er goed aan doet deze al te hoog aan te slaan Daarvoor is ze vermoedelijk niet links genoeg en heeft ze te veel haar vat op de arbeiders verloren. Intussen is en blijft Frankrijk een der belangrijkste naties van West- Europa. Het lot daarvan wordt in ho ge mate me© bepaald door Frankrijk en daarom is het van gewicht de stem mlngen in dit land te volgen. Wat ook uit de bus komt, onverschillig kunnen wij er niet tegenover staan, want tot op zekere hoogte raakt het ook ons. Deze vraag, reeds ontelbare malen van juridisch, religieus en psycholo gisch standpunt bezien, is bijna niet te beantwoorden voor hen, die nim mer voor deze gruwelijke keus heeft gestaan. Tot dezulken behoort niet Frank Castle, die IS jaar geleden in Engeland ter dood werd veroordeeld, doch twee dagen voor de executie begenadigd. Castle doodde zijn jongere broer Wal- ter ln een vechtpartij, die op een he vige ruzie volgde. Het was de eerste luzie die de twee broers met elkgnr hadden.. „Toen de lippen van de rechter de woorden van het doodvonnis vorm den, voelde ik de spieren van mijn gezicht verstijven. Ik zag de recht zaal als in een mist, veraf en wazig als in een nachtmerrie. Je weet, dat er Iets verschrikkelijks over je valt, maar je denkt op hetzelfde ogenblik, dat t maar een droom Is en dat je straks wakker zult worden. Ik zat zeven we ken in de dodencel, terwijl mijn gra tieverzoek in behandeling was. Twee cipiers waren datf en nacht bij me Ik kon het afschuwelijke beeld van mijn broer niet uit mijn gedachten zetten. Toen mijn gratieverlening af kwam. knielde ik neer en dankte God". EENZAAM EN GEBROKEN VOLGENS GEWOONTE wordt ln Engeland een tot levenslang veroor deelde, die zich goed gedraagt, na acht jaar in vrijheid gesteld. Zo ook Frank Castle. die nu ln armoede ln Birmingham leeft. Maar zelfs v deze acht jaren, laat staan levenslang, vindt hij erger dan de strop. „Als een gezonde kerel ging ik.de gevangenis in. als een geestelijk en lichamelijk wrak kwam ik er uit Uit eigen ervaring en van andere moor denaars, die ik „binnen" ontmoette, weet ik, dat 29 op de 30 gratiegevallen zeggen: „Haal me er uit en hang me op". Het zou me niet kunnen schelen, als ze het mU nu nog zouden cloen. Mijn huwelijk Is kapot Mijn vrienden lopen voor mij een straatje om. Op straat gapen de mensen me aan. Op mijn 48-jarige leeftijd ben lk een eenzaam, gebroken man. ONGEVAARLIJKE EXECUTIE DE OPLOSSING, die generaal Ho Tsi Hing vond voor het probleem, waarvoor generalissimo Tsjang Kal Tsjek hem stelde, is voorzeker ver rassend. Ho Tsi Hing, door zijn chef „de hoffelijkste man ter wereld" ge noemd is bezig in Hoenan, een van China's roerigste provincies, orde op zaken te stellen. HIJ begon, toPafgë mene voldoening, het aantal poHtlbke partijen van 65 op.6 terug te bren gen. Aangezien hij geen kans zag de 3 mlllioen Chinezen ter dood te ver oordelen. die met de Jappen hebben gecollaboreerd, stelde hij fictieve, symbolische executies ln: de schuldi gen werden een uur te kijk gezet de strop om de nek en de voeten op het valluik. Daarna werden zij.. In vrij heid gesteld. De ergste gevallen, dlc hun misdaden met het leven moeten boeten, werden opgesloten in bamboe- kooien en zijn in de „tuin der tep el ood-veroordeelden" voor het publiek te bezichtigen. Maar men mag niet meer, zoals vroeger gebruikelijk was, de veroordeelden verleidelijke spijzen voorhouden, waar ze toch niet bij kunnen. Waarmee Ho Tsi Hing zelfs in dit geval zijn hoffelijkheid bewijst. 34. Maar voordat iemand er op ver dacht was had Jimmy de bal met een tik uit de handen van Jan geslagen en het ding meteen zo'n formidale trap gegeven, dat de bal als een vuurpijl loodrecht de lucht in schoot „Hoera!" schreeuwde Jan, terwijl hij de bal in extase nakeek. Volgens de wet der zwaartekracht kwam de bal natuurlijk weer terug en toen gaf Jimmy 'm er nog eentje. Hij nam hem b. op zijn slof. De bal floot gewoon 'j de oren van de kapitein. Winkeliers tegen bonvrije verkoop (Van onze Haagse correspondent) Lag het aanvankelijk in de bedoeling om de distributie van sigaretten en tabak op te heffen, na de vele tegenkantingen der handelaren wordt hiertoe voorlopig niet overgegaan. Wel Is binnenkort een ruimere toe wijzing te verwachten. Wellicht zullen er voortaan periodiek enkele bon nen worden aangewezen, waarop men uitsluitend rooktabak of shag kan kopen. Overigens is de regering ten aanzien van de voorgestelde prijs verhoging op haar voetstuk blijven staan. Handelaren tegenstanders van bonvrije rookwaren. De plannen om de distributie van rookgerei af te schaffeji waren er wel degelijk. De grote sigarettenfabriejeen kregen van hogerhand opdracht en toe wijzing om enorme voorraden sigaret ten te fabriceren, een buffervoorraad van drie maanden. Daarna kregen de winkeliers bericht, dat hun toewijzin gen met 20 percent zouden vermin deren. Hieruit bleek wel duidelijk, dat het ln de bedoeling lag de sigaret ten vrij te geven. Om de vraag enigs zins beperkt te houden en tevens om onze berooide nationale kas te spek ken zou dan tevens de accijns belang rijk worden verhoogd. De winkeliers met hun organisaties ,die precies de zelfde voorbereidende maatregelen constateerden dan kort voordat de si garen van de bon ging-: en hieruit eveneens de bonvrije sigaret afleidden (en terecht) kwamen echter binnens kamers in het geweer. Immers: zou niet het gevaar bestaan dat zich de zelfde chaos zou voordoen als bij de bonvrije sigaar? Bovendien verwacht te men een sterke klantenspreiding, waarmee men in het algemeen even min gediend was. Bovendien kwam er uit diverse kringen verzet tegen de onsociale tendenz om door accijns verhoging de vraag te beperken. Nog meer dan thans zou dan het roken een genot worden, dat de kleine man zich moeilijk zou kunnen permiteren Vandaar dat deze plannen in de lade zijn gebleven, die zoetjes aan wel vol zal zitten Toch rantsoenverhoging: Momenteel is de toestand zeer ver ward. Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt Is en vertelt tegen de Jour nalist wat het graag hoort nazingen Feit is evenwel, dat voorlopig de bon vrije sigaret van de baan is. Insiders wezen er ons echter op. dat dit nog niet wil zeggen dat we nog maandenlang „bonmatig" moe ten roken. Integendeel. Het is niet uitgesloten de toestand wijzigt zich snel nl_ zeer snel dat dit uitstel slechts zeer tijdelijk is. Overigens: wist U, dat 2 pet van SLOT Represailles HET was do Duitsers bekend, dat verschillende Texelaars aan de zijde van de Russen vochten. Wat zou het lot van de eilanders zijn. als de Duit sers de Russen hadden verslagen? Zouden zij uit wraak do burgers in grote getal* neerknallen? Lag Iedere edel germ aan niet het woord repre saille op de lippen? Een angstige vraag, vooral voor do zieken, die, wanneer de Duitsers tot oen dorge- lijko represaille zouden overgaan, niet uit de weg zouden kunnen ko men. Vele Texelaars beraamden reeds plannen om in de duinen en dennen bossen te vluchten, zodra de moffen tol gewelddaden zouden komen. Deze gruweldaden zijn echter niet gepleegd, althans niet op grote schaal. Het snelle oprukken van de geallieer den zal aan het uitblijven van de re presailles niet vreemd zijn geweest Wel werden enige Individuele eilan ders omgebracht daar zij beschuldigd werden van heulen met de vijand. „Wie Russcu onderdak verschaft wordt doodgeschoten, terwijl het betreffende perceel wordt verbrand". Aldus een biljet dat de Texelaars angst moest inboezemen. Velen staken met dit ge bod de draak: Zij bleven de Russen van voedsel en al het nodige voor zien. Een bewoner van Oudeschild. die ook ecu gewonde Rus had ver borgen. moest daarvan wel bij de ■noffon melding maken, nadat de Rus CJ> zijn herhaald verzoek steeds wei gerde zijn woning te verlaten. Het dorp was door do Duitsers bezet Waar inoest de Rus heen? De Oude schilder durfde hem niet langer te verplegen, omdat het dorp wist dat déze Rus ln zijn huls verblijf hield en.In het dorp woonden enige N.S.B.ers. die zeker niet zouden zwij gen. Teneinde het leven van zijn vrouw en kinderen en van zichzelf te red den gaf hij do Rus aan. Deze soldaat werd naar Den Burg overgebracht en even later aan het A.N.W.B.-verkeers bord op een der dorpsplelntjes opge hangen. De beul vertelde aan de be volking. die van dit afschuwelijke dra ma getuige was, dat de Rus een met bloed besmeurd mes In de broekzak had „Daarmede beeft hij onze kame raden de hals afgesneden", beweerde hij. Kort daarop werden do Oude schilder en diens vrouw gearresteerd en enkele weken later vond men hun graf in ecu Texelse weide.. Op de 8ste April voer de redding boot van De Cocksdorp in het nach telijk duister de Noordzee op. naar Engeland om de geallieerden op de hoogte te stellen, opdat deze hulp zou den komen bieden. Toen de plannen tot hulpverlening vaste vorm kregen, kon iedere dag de capitulatie van het Duitse leger in het Westen worden verwacht. Men liet do Russen aan hun lot over.... Loladse gedood PLUNDEREND en rovend trokken de Duitsers over het eiland, nadat de strijd tot een guerilla was verflauwd. De boerderij, waarin de Russische commandant Loladse en zijn staf zich hadden verborgen, werd op 23 April ln brand geschoten. Enige officieren en minderen vluchtten voor het ver terende vuur. Ze werden neergeknald. Loladse en een zijner officieren waren in de diepe kelder gekropen. Ze brachten het leven er af. maar toen zij 's nachts door een greppel zouden vluchten, trof hun een regen van ko gels. Blijkbaar hadden de moffen door, dat nog enkele Russen waren achter gebleven. Uit angst voor de Russische scherpschutters hadden zij evenwel niet gewaagd een onderzoek tussen het puin In te stellen De Duitsers wisten echter niet, dat zij Loladse hadden gedood, want op de 25ste April verscheen de volgende bekendmaking: „De totale vernietiging van de op standige Russen op het eiland is bijna voltooid. Om de bevolking voor ver dere schade te vrijwaren wordt haar gevraagd nog verborgen Russen direct b{J de Duitse weermacht te meldpn en wel in het bijzonder de leider, luitenant Loladse, te herkennen aan een hoog voorhoofd met wratten, die zich in de nabijheid van Den Burg moet ophouden. Er wordt van dé be volking verwacht, dat aan deie eis ten spoedigste gehoor wordt gegeven, waardoor de samenwerking tussen de bevolking en de weermacht, zoals vroeger, weer goed zal zijn". Vroegere samenwerking.De nieu we Duitse commandant wist blijkbaar De bevrijding 19 MEI. Nog steeds geen Canadezen De Duitsers doelden zich nog steeds heer en meester. Uit volle» borst hun strijdliederen zingend marcheerden zij door het dorp ,waar de burgers fraaie erepoorten hadden opgericht. Zij mar cheerden onder de grote bogen door, waarop in oranje letters de woorden stonden: Wellcome, our liberators. (Welkom, bevrijders). Het was niet aan te nemen, dat de Duitsers meen den, dat-die woorden op hen sloegen, raaar wie met de toestand niet op de hoogte was zou hebben gemeend, dat dit een hulde was voor deze nog steeds in volmaakte orde marcheren de en schijnbaar overmoedige solda ten De bevolking wachtte zich er wel voor de Duitsers een spottende blik toe te werpen. Zij voelde dit optreden van de Duitsers als een uitdaging. Ze ker hoopten die, dat de burgers zich niet souden kunnen beheersen «n schimpscheuten zouden maken op het door de Duitsers verloren speL Dan het publiek zijn bonnen vernietigt? Jammer? Inderdaad. Toch is het waar Voor een deel zullen dit de sigaren- rokers zijn. Vrijwel alle rokers kopen evenwel sigaretten. Shag en rooktabak gaat veel minder van de hand. Afge zien van de bijzondere grote slgaret- tenvoorraden, die thans liggen opge slagen, ligt er een berg shag en tabak, waar niet overheen te kijken is. De winkels blijven er mee zitten. Daarom zullen er binnenkort spe ciale bonnen worden aangewezen, waarop men uitsluitend roektabak of shag kan kopen. Deze toewijzing wordt echter niet in mindering gebracht op het sigarettenrantsoen. Dit betekent dus een uiteindelijke verhoging van het tabaksrantsoen. Vermoedelijk zul len er voortaan ses rantsoenen per twee weken worden aangewezen waarvan één of twee bonnen uitslui tend geldig zMn voor tabak of shag Momenteel kan nog geen bonvrije verkoop van tabak en shag worden verwacht. Mocht evenwel blijken, het geen insiders niet onmogelijk achten, dat een deel van het publiek deze shag- en tabaksbonnen niet laat ho noreren. dan zou de mogelijkheid om de kerftabak en shag bonvrij te ver kopen opnieuw onder ogen worden ge zien. Prijzen worden hoger Van officiële zijde vernemen wij tenslotte nog, dat de regering voet bij stuk heeft gehouden ten aanzien van haar plannen tot verhoging der ac cijns. Daarom zullen alle sigaretten sigaren en tabakssoorten met ingang van 1 Januari aanmerkelijk in prijs stijgen. DINSDAG 21 OCTOBBR, Hilversum I - 3C1 m. - Nieuws oa 8, 13, 18, 20 en 23 uur. AVRO 7.30 Gram.platen; VPRO 1 Dagopening; AVRO 8.15 Aubade; Londens Philharmonisch orkest; Morgenwijding; 9.30 Werken van T?ai Mendelssohn en Haendel; 9.45 Avbsi vitaminen; 10.30 Voor de vrouw; lt Richard Crooks en Grace Moore; 10 Kleutertje, luister; 11.00 Kerkorg concert; 11.45 Ontspanning en culfe rele ontwikkeling in Engeland; 11 Les joyeux Bohcmions; 12.33 platteland; 12.43 Dick Willebrnntj piano; 13.15 Orkest Nandor Beln; 14 Met naald en schaar; 14 30 Musiqt de la Garde Republlcaine; 1500 R dio-matlnée; 16.25 Rawlcz en La dauen 16 40 De Schoolbel: 17 00 deville-orkest; 17.45 Het R'jk ov: 18.15 Tom Erich, plano; 18.30 Ne Strijdkrachten; 19.10 De Serenade de kamermuziek; 19 50 Rubriek de wederopbouw; 20.15 Bonte Dio dagavondtrein met o.a. Daan Hooika en Stella Fontaine; 21.30 Contae 22.15 Buitenlands weekoverzicht; Beroemde llederenreeksen; 23.20 Skymasters. Hilversum II - 415 m. Nieuws 8. 13. 19. 29 en 22JJ0 uur. KRO 7.30 Morgengebed; 8 15 Pluk dag; 9.00 Lichtbaken; 9.35 Operaklat ken 10.00 Wie komt er in mijn ho' je?; 10.15 4e symphonie Schumaa -0.40 Voordracht; 11.30 Als de zie luistert; 11.45 Orgel- pianospel; lif Zangrecital; 12.33 en 13.20 Het Orke zonder naam; 13.15 Welk boek? et goed boek!; 14.00 Hamonlecorps; Onder ons; 15.00 In de theetuin; 15. Fluit en piano; 16.00 De Zonneb'^p 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltiji 17.15 Elck wat wils; 18.00 Volkslied renkwartet „Cantus Populorum"; 19 „De balalde van de oude-matroc door Albert Vogel Jr.; 20.30 Studl uitvoering van „Opstanding" door T stoï, met Rika Hopper ln de hoofdrc 22.5 Avondgebed 22.45 Omroepkamc orkest (werken van Vaughan Will ams). Uomf Volei Wesl Mos' Ut Hc lers sleet club punt Heei Brij' sltu: club kop vöf Bar Ete' 6e aan HU VS Xe. Aja Go< H* Zee RF Vo' Ne HF ET P> Sti F' D< P1 ST A1 P E niet beter. Mogelijk had men hem op de mouw gespeld, dat de Texelaars de Duitsers voordien goedgunstig ge zind waren, maar zich thans door de Russen hadden laten ophitsen.. Het was wel. anders geweest Van de komst der Duitsers af had de bevol king niets van hen willen weten. Op iedere manier hadden de Duitsers ge tracht de eilanders voor zich te win nen, maar na de wegvoering van hon derden jongemannen naar Drente wa ren hun pogingen om de Texelaars tot verbroedering te bewegen hele maal belachelijk. zouden zij nog eenmaal de geweren hebben laten knallen, dat is zeker. Op 20 Mei kwamen de Canadezen. De Duitsers werden ontwapend; de Russen tweehonderdvijfendertig man hadden de strijd overleefd kwamen te voorschijn. Al die tijd wa ren zij door Texelaars van proviand voorzien. Een boerin had zeventien dagen lang brood gebakken voor twee en twintig man. Op 18 Juni vertrokken de Russen naar hun vaderland, uitgeleide ge daan door honderden eilanders. Alle Russen werden gerehabiliteerd. In het Zuiden van het eiland werd een Russisch kerkhof aangelegd. Lo ladse rust er aan het hoofd van zijn troepen met wie hij tot de laatste adem tegen de nazi-terreur had ge vochten. Een jaar na de strijd werden de gevallenen op treffende wijze her dacht. De Russische gezant legde een krans en hield daarop een ontroeren de rede. „We komen er weer boven op" BOER DE GRAAF monstert zijn nieuwe uit het puin herrezen boerdo- rij. Waarop peinst hij? Stellig zou hij die schurk van een commandant, die gelastte de boerderijen in vuur en vlam te zetten, weer voor zich wil len zien. Om hem te kunnen toesnau wen: „In enkele uren hebben jullie onze bezitting verwoest; jullie dach ten ons te kunnen breken, hè? Neen, mannetje, breken doen we nooit Dit Is de eerste van de boerderijen, die zullen herrijzen. De polder krijgt langzaam maar zeker weer de ver trouwde aanblik van vroeger. Voor jullie, edelgermanen, is de strijd reet lang beëindigd. Wij hebben zware i; ren moeten doorworstelen, gedurenc welke wij ons met kleine, vaak vc pakken stro geimproviseerde schut* tjes moesten behelpen. Maar we kt men er, we komen er weer boven oo Vele zuchten zijn geslaakt, toen c boer het voorhoofd rimpelde en zie afvroeg, waar hij met zijn heeste heen moest als de winter hevige kt>i de bracht. Hij stond voor het vraaf stuk op welke wijze hij zijn lar. moest bebouwen en wist geen oplos sing ,als hij de verwrongen stukke ijzer aanschouwde, die tussen d- a gestorte muren van zijn zo trote boerderij als eeu wir-war lagen v« spreid. Vele keren werden de vuiste gebald en verwensingen geuit aan adres van hen, die alles „so schö machen sollten.,.." Toen, in die tij van ellende, moeite en zorg toond Texel zich weer op zijn besi. de groot ste solidariteit werd aan de dtg gt legcL Boeren, die de verschrikkelijk dans waren ontsprongen, verleende hulp door het beschikbaar stellen va materiaal en zo streden zij schi ide aan schouder de strijd des vredes. Als Boer de Graaf zijn landerijen aanschouwt, komt er een te vrede' glimlach over zijn gelaat Ah, dit i zijn geliefd eiland, hier werd hij ge boren, hier wil hij werken, in bt 7-weet zijns aanschijns, hier zal h eenmaal do ogen sluiten. De moffei hebben het verloren, de boeren he overwonnen. Boer de Graaf giionaem. hij zul*1 een vlammetje in de vers-gevulde pijp. Hij glimlacht wm Wat Is alles nog goed afgelopen. Hi. denkt aan.... Folen....

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2