Uzy Ikmaartbï _?wZ- Zal Franco binnenkort de genadeslag krijgen? Wysjinsky irachi Balkan-commissie ie torpederen De Gaulle wil niet zonder referendum aan de macht Algemene staking te Parijs voorkomen i Jaargang No 1067 Dinsdag 21 Ociober 1941 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967, bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie, Tel.: 3300 Vereniging van alle anti-fascistische partijen te verwachten 'leiro en Robles voerden besprekingen in Londen ütvin heeft in Londen Gil Robles Spaanse monarchistische leider in jflngschap en Indalecio Prieto, zijn Üega van de socialistische partij, te- pen gebracht. Prieto zeide in een lerview o.m.: Ik hoop, dat spoedig een uit alle Irtljen bestaande -egering zal kun- worden gevormd, om generaal #nco de genadeslag te geven". Jen spoedig te houden vergadering alle partijen te Parijs zal de rste stap zijn „voor het stichten van 0 coalitieregering in Spanje". „Wij jwachten steun van Groot Brittan- 1 .de V S. en Frankrijk als voorhoe- i van de V.N.". D3 doelstellingen van deze regering i brede, basis zullen zijn: 1) Het vormen van een voorlopige gering in Spanje; 2) Het verlenen van amnestie aan 11e politieke schuldigen en het ver- taffen van politieke vrijheid en vrij- eid van religie, meningsuiting en ■gadering; Het houden van een plebisciet, rachtige hulp van V.S. aan (womintang te verwachten MEN ZOU DADEN VAN MOSKOU VREZEN De Amerikaanse regering wil nog liet overgaan tot publicatie van het ipport van generaal Wedemeyer, die nlangs terugkeerde uit China, waar als persoonlijk vertegenwoordiger fan pres. Truman de toestand heeft raar genomen Volgens officieuze berichten waar- «huv t Wedemeyer in zijn rapport njor het gevaar, dat de Sowjet-Unie dc komende 6 maanden geheel ttidsjoerije zou overnemen. Hij zoü iaarom aanbevelen de regering van ''sang Kai Tsjek te steunen en een min programma van vele millioenen iollars, ongeveer naar het voorbeeld van het programma voor Griekenland Turkije lit te voeren. Kwomintang-positie wankel? Ondertussen wordt de strijd in China iteeds heviger. Communistische een- hedeifzijn de Socngari.-rivier overge stoken. De belangrijke steden Kirin. Tehwei Poesjoen en Tsjang-tsjong .zouden op let punt staan te vallen. Militaire kringen van de Kwomintang zijn pes simistisch gestemd. Zij verklaren, dat jlles zal afhangen van de tijdige aan komst van versterking. 4u het toch eindelijk herfst gaatwor- en, komen langzamerhand de bont assen weer te voorschijn. Hierbij een Tachtig exemplaar van het kostbare erts. I.ct ook op bet vlotte wollen (ponnetje en de moderne reuzen- •wast aan het mutsje. TWAALF LANDEN VOOR KAMPIOENSCHAP DAMES HOCKEY Twaalf landen hebben ingeschreven oor de wereldkampioenschappen da- les-hockey, welke in Mei a.s. in het 'agner-Stadion te Amstelveen zullen 'orden gehouden. JAN STENDER GEEN K.N.Z.B.- TRAINER MEER Jan Stender heeft van de KNZB nicht ontvangen, dat hij „wegens ge )is van paedagogische kwaliteiten bij s training* onmiddellijk ingaande itriagc-n is van zyn functie van •ondb c:ner. opdat het volk kan beslissen, welk soort regering het in de toekomst wil hebben. Het is de politiek der Spaanse so cialisten aldus, zeide Prieto, alle par tijen die Franco vijandig gezind zijn, te overtuigen deze principes te aan vaarden. „Op het ogenblik hebben wij moeilijkheden met de beide uitersten. De republikeinen willen een repu bliek .voor het volk zich hier over uitspreekt. De monarchisten willen en monarchie, vóór het plebisciet In dien er een compromis kan worden gevonden, zal de dag niet ver meer zijn, dat er een vrij Spanje kan wor den geboren". Suiker in dameskousen Twee arbeders van een Am sterdamse suikerfabriek hebben de verleiding van het vele zoet niet kunnen weerstaan en aan gezien het niet mogelijk was het begeerde artikel langs de normale weg naar buiten te brengen, maakten zij gebruik van bruine dameskousen, waar in zij een bepaalde hoeveelheid verpakten. Deze pakketten wier pen zij aan de achterzijde van de fabriek over de omheining boven op stapels turf, die daar la?en opgeslagen. De nu geheel niet opvallende „suikerturven" werden later weggehaald. Bii de arre«tatie van de dieven werd 27 kilo suiker in beslag geno men. INDONESISCHE KWESTIE HEDEN IN BEHANDELING Voor de derde maal heeft, naar gis teren gemeld werd de Veiligheidsraad besloten de behandeling van de Indo nesische kwestie uit te stellen en wel tot heden 21 October. Toen de vergadering werd geopend maakte de Sowjet-afgevaardigde An- drei Gromyko n.1. bezwaar dat de ver gaderingen van de Veiligheidsraad en van de Algemene Vergadering samen vielen. De voorzitter verweet Gromy ko, dat hij met zijn bezwaren ge wacht had, tot dat de vergadering werd geopend. Japan door economische crisis bedreigd Japan, dat bedreigd wordt door epi demieën als gevolg van de overstro mingen. die door typhoons werden ver oorzaakt, staat nu ook nog voor een economische crisis. Niet alleen ver-' dronken honderden personen en wer den meer dan een millioen mensen toegevoegd aan het reeds grote leger daklozen, doch de overstromingen heb ben eveneens minstens 5 millioen bus hel van de rijstoogst weggevaagd. Toen het water nog nauwelijks terug gelopen was, steeg de zwarte prijs van de yen in Tokio reeds met 40 ter-, wijl de regering de eisen van de rijks ambtenaren tot verhoging der voed selrantsoenen en de lonen van de hand wees. Naar men in het hoofdkwartier vgn Generaal Mac Arthur verklaart,, dreigt de economische crisis „iedere positie ve maatregel der bezetting" te niet te doen. Minister Mansholt zal zijn Belgi sche collega Orban binnenkort een bezoek brengen. De landbouwpolitiek van beide landen is men van zins in overeenstemming te brengen. De aanmeldingsbureaux voor vrijwil ligers in Arabië worden overstroomd door mannen die „Palestina" willen redden van de Joden". Het vrijwilli gersleger in Arabië groeit bjj de dag voor de „Heilige Moslem Oorlog". „Beschuldigingen zijn vals" Wysjinsky trachtte gisteren in de algemene vergadering der V.N. de In stelling van een commissie van on derzoek der V.N. voor de Balkan te gen te houden. Wysjinsky zeide te willen aantonen dat het rapport van de vorige Balkan commissie kunstmatig en onrecht vaardig was. Hij verklaarde, dat de getuigen, door de commissie gehoord, in hoge mate onbetronwbaar waren. De bewijzen, door de Griekse rege ring verstrekt over de steun die Joe- go-Slavië, Bulgarije en Albanië aan de guerillastrijders zouden hebben ge geven, noemde hij eveneens in hoge mate tendentieus of zelfs vals. „De verantwoordelijkheid voor de moeilijkheden in Griekenland ligt bij de bankiers en commerciële kringen die de macht in Griekenland in han den hebben en bij de regeringen die de hand hebben in de Griekse poli- Voorzitter van Parijse gemeenteraad een broeder van de Generaal? De verdere uitslagen van de Franse gemeenteraadsverkiezingen hebben de verwachtingen van gisteren in grote trekken bevestigd. De einduitslagen zijn op het ogenblik nog niet hekend, maar het percentage van de op de RPF uitgebrachte stemmen zal waar schijnlijk tussen dc 41 en de 44 liggen. Malraux, een bestuurslid van de Rassembiement du Peuple Francais, heeft gisteren verklaard ,dat generaal De Gaulle, indien de president van de republiek hein de macht zou aan bieden, dit niet zal aannemen dan na een volksstemming, waardoor het volk zelf hem het mandaat zal geven. Men verwacht, dat premier Rama- dier h<;t parlement eerder dan 13 No vember bijeen zal roepen en dat de eerste weerklank van De Gaulle's overwinning een verschuiving in de regering van links naar rechts zal blijken te zijn. Vele afgevaardigden van de MRP zuilen zich n.1. wel als aanhangers van De Gaulle ontpoppen. Voorzitter van de nieuwe Parijse gemeenteraad, waarin de RPF de ab solute meerderheid zal hebben, zal. naar men vermoedt, Pierre de Gaulle, een broer van de generaal, zijn. DE BRON VAN HET SUCCES. Verreweg de meeste commentators schrijven het succes van De Gaulle toe aan drie factoren: 1) Een reactie op de besluiteloos heid van de achtereenvolgende re- Een nieuwe Amerikaanse resolutie over de Indonesische kwestie heeft de Veiligheidsraad bereikt .Deze resolu tie sluit aan op het rapport der con sulaire commissie, dat schending van de order „Staakt het vuren" aan weerszijden constateerde en doet der halve een beroep op beide partijen met elkander in overleg te treden, zich te onthouden van alle activiteit kortom, zijn leven te beteren. geringens, sinds generaal D eGaullc in Januari 1946 de macht uit handen gaf; 2) de wrevel over de lange reeks van stakingen, culminerend in de huidige transportstaking te Parijs, waardoor de Parijzenaars al een week lang geen gebruik kunnen ma ken van de Métro en busdiensten; 3) het verlangen, een eind te ma ken aan de z.g. „communistische agi tatie" in het land. Communisten doen beroep op socialisten Een verklaring van de communis tische partij zegt, dat 1 op 3 stemge rechtigden op de communistische par- ti, gestemd hebben en dat deze partij in'de beslissende centra van het land meer dan 30 pet der stemmen heeft behaald. „De communistische ensocialis tische partij vertegenwoordigen samen meer dan de helft der kiezers. Indien zij zich verenigden, zouden zij alle republikeinen om zich bijeen hebben en tesamen een belangrijke rol kunnen spelen bij de bepaling van de rich ting der Franse politiek", aldus de verklaring. OOSTENRIJKS MINISTER SPRAK ZIJN VETO UIT Oscar Helmer, de Oostenrijkse mi nister van Binnenlandse Zaken en dr. Jóseph Graf, tweede secretaris van dat ministerie, besloten gisteren hun ontslag in te dienen als protest tegen het ontslaan door de Sowjets van drie commissarissen van politie in drie be langrijke steden in de Russische zóne, De minister-president Renner heeft hen, naar hedenmorgen gemeld wordt echter voor het kabinet behouden. Naar verluidt zal de zaak van de ontslagen politiemensen door de geal- liëerde bestuursraad te Wenen gron dig bestudeerd worden. tiek", aldus zeide de Russische gede legeerde. De enige wijze om de vrede in de Balkan te herstellen is het te rugtrekken van de Britse troepen en de Amerikaanse militaire missies uit Griekenland en de instelling van een speciale commissie om toezicht te hou den op de Amerikaanse hulp aan Griekenland. Johnson vies-kant tegen over de Russen. Johnson, de Amerikaanse gedele geerde, verklaarde, dat het buiten twijfel is, dat Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije aan de guerillastrijders, die zich tegen de wettige regering verzetten, hulp verleend hebben. De hulpverlening ging zelfs door in de tijd dat de Veiligheidsraad in de af gelopen zomer de kwestie behandelde. De alg. verg. is nog niet tot een uitspraak gekomen. LONDENSE HAVENARBEIDERS STAKEN De voedselvoorzieninen van Lon den wordt bedreigd door het in sta king gaan van ongeveer vierduizend havenarbeiders, als blijk van solida riteit met de arbeiders van de koel huizen, die zes dagen geleden in ver band met loon-eisen het werk neer legden. Men hoopte echter, dat in de loop van gister een regeling getrof fen zou kunnen worden. BON VOOR ROZIJNEN. Er is een kleine partij rozijnen aan- i gevoerd, die juist berekend is, om aan de kinderen van 25 jaar (de d-groep) één rantsoen van 100 gram te ver strekken. Voor deze groep zal in de bonnenlijst van deze week een voor- inleveringsbon, tevens koopbon, wor den bekend gemaakt. ZES AMSTERDAMSE AGENTEN GEARRESTERD. De dienst van de centrale controle van de Amsterdamse politie heeft Zaterdag j.1. zes agenten van het po litiebureau Warmoesstraat, onder ver denking van het plegen van onregel matigheden gearresteerd en op het hoofdbureau ingesloten. De arrestatie is het gevolg van een uitgebreid onderzoek, dat de interne controle-dienst van de politie heeft ingesteld. PRIJZEN STAATSLOTERIJ. 502e STAATSLOTERIJ, le KLASSE, le LIJST. 2000.— 16047. 1500.— 4033 7244. 1000.— 13655 21160. 400.— 3511 7078 10289 11093 11438 16376 18073 19777. 100.— 1743 4364 6653 7175 9507 17763 20579. GESCHENK VAN DE NEDERLAND SE REGERING AAN HET ENGELSE KROONPRINSELIJK PAAR Naar het ANP verneemt heeft de Nederlandse regering besloten aan Prinses Elisabeth van Engeland en Phillips Mountbatten ter gelegenheid van hun aanstaand huwelijk een ge schenk aan te bieden, dat zal bestaan uit een drinkservies, speciaal vervaar digd door de N.V. Ncd. Glasfabriek LEERDAM en uitgevoerd in hoge kwa liteit loodkristal. In kort bestek Sir Oliver Charles Harvey is voor Engeland benoemd tot ambassadeur in Frankrijk. Hij is dus de opvolger van Duff Cooper, die naar men zegt, moest wijken omdat vele Labourleden hem niet de juiste man op de Juiste plaats vonden. Bij de Tweede Kamer is het wets ontwerp tot opheffing van de Bijzon dere Gerechtshoven en de Tribunalen ingediend. Alleen de Tribunalen zul len waarschijnlijk reeds met ingang van 1 Jan. a.s. kunnen worden ver vangen; de „zware jongens" van de SS en SD zullen dus nog even met de bijzondere rechtspraak genoegen moeten nemen. Een dier „zwaren" .de 36-jarige bakker Luzerd Koks uit Groningen die in het gehele Noorden, Oosten en Zuiden van het land honderden Ne derlanders heeft gearresteerd .waar van er een 22-tal in concentratiekam pen zijn overleden, hoorde gisteren nog de doodstraf tegen zich eisen. De mensenjager had, naar bleek, met een „collega" eens ruzie gehad over een tientje, dat gegeven was voor het doodschieten van een onderduiker. Regering capituleerde Het personeel van de Metro en de busdiensten te Parijs hebben het werk hervat. De stakers hebben overeen stemming met de regering bereikt, doordat deze de voornaamste eisen van de transportarbeiders heeft inge willigd. Ook wat betreft de kwestie der betaling van de dagen waarop ge staakt is, is het standpunt der sta kers nagenoag aanvaard. Henaff, een der stakingsleiders had gisteren in een vergadering van ar beiders toespelingen gemaakt op het uitbreken van een algemene staking, indien de regering niet wilde capitu leren. „Wanneer de regering niet toe geeft, zal zij de gehele arbeidersklas se tegenover zich vinden", aldus zeide hij. De regering heeft toegegeven en daardoor een algemene staking voor komen. Dc reserveschroef van het m.s. „Ruys", welke van Drunen naar Rotterdam vervoerd moest worden, heeft een avontuurlijke reis gehad. Het gevaarte heeft een diameter van 4,5 meter en een gewicht van 2,5 ton. Zondagmor gen raakte het in Zevenaar tussen twee huizen bekneld, waarbü de pui van een oe nuizen vermeid wera. ->ier. hoopt nu de schroef via de Moerdijk- brug naar Rotterdam te vervoeren. Onder valse vlag Wanneer wij in de naaste toekomst mochten worden gedwongen onze krant te beëindigen, dan hopen we van harte, dat dit heengaan een tikje waardiger zal zijn dan dat van het „Dagblad voor Alkmaar", dat gi 'e- ren een „verslag" bracht om het Za terdag voor de rechtbank te Alkmaai gehouden kort geding, zó eenzijdig en daarom zó volkomen verdraaid, dat we werkelijk even paf stonden, toen we het hadden gelezen. We wis ten werkelijk niet, dat we zó slecht waren, als we daar werden uitgebeeld. Evenwel, we begrijpen de stem ming, waarin het artikel moet zijn geschreven: de auteur was zich er vermoedelijk van bewust, dat het om verschijnen in het laatste nummer van het „Dagblad voor Alkmaar", dat naar alle waarschijnlijkheid d£ leef tijd van 17 dagen niet zal overschrij den. Tenzij het, gelijk sommigen van ons zeggen. ..illegaal" 1" ft uitkomen. M*ir dat geloven we niet. Want dat zou de krant op 1000 goede Neder landse guldens komen te staan en, men mag van ons ruilmiddel ze en wat men wil, 1000 gulden per dag !s veel geld. Al geven we toe, dat een doorgaan met het „Dagblad voor Alk maar" een merkwaardige toestand in het leven zou roepen: twee illegale bladen in een tijd,waarin de „illegale gedachte" w^-rt vermoord en ten gra- ve gedragen door degenen, die zich als haar paladijnen haüden opgewor pen. Of - is de verkoop van de oud- illegale pers aan het Dagblad voor Noord Holland als iets anders te be schouwen? Het Dagblad voor Noord Holland nemen we deze manoeuvre niet kwa lijk. Ieder weet, dat het deze combi natie alleen te doen is om geld. In een fusie zag ze het middel om te ko men tot een lonende exploitatie cn dat was voor haar al-bepalend. Van de bestuurderen der oud-ille gale combinatie - de goeden onder hen niet te na gesproken - echter hadden we anders verwacht Er is bij deze pers finantieel een wanbe leid gevoerd en de impasse, waarin men was geraakt, moet als excuus gelden voor het feit dat dus ook maar de eens gekoesterde idealen dienden te worden geofferd. Deze idealen hadden in de loop "an de tijd een verandering ondergaan. Aanvankelijk werd hun Inhoud be-. paald door de „illegale-gedachte", suc cessievelijk werden ze „progressief Ze gingen uit naar menswaardig heid en rechtvaardigheid. Juist deze idealen echter hadden aanleiding moeten zijn om tijdig een einde te maken aan het wanbeleid. En zo het daartoe te laat mocht zijn geworden, dan nog hadden de he ren moeten beseffen, dat het niet op ging om mèt de fusie, die mogelij kerwijs finantieel een sanering kon betekenen, de idealen maar over boord te smijten. Want die zijn toch eigenlijk het belangrijkste! Voor het Dagblad voor Noord Hol land is dit alles vermoedelijk abraca dabra. Daar kent men slechts één ideaal: winst. Verschillende stichtingsbesturen be grijpen het echter wel. Daarom zijn velen er de laatste dagen anders over gaan denken. En daarom geloven we ook, dat wij toch altijd nog beter in staat zijn hun gedachten weer te ge ven dan het Dagblad voor Alkmaar, al gaat dit blad bij zijn verscheiden ook nog zo te keer omd«t wij zouden varen onder „valse vlag". A. Eriks. ORKAAN TREFT BERMOEDA. Een orkaan met een snelheid van 160 km. per uur heeft Maandag de electriciteits- en telefoonverbindingen van Bermoeda weggevaagd. De stra ten van Hamilton en Saint Georgcs werden met puin en omgewaaide bo men overdekt en het verkeer per weg kwam op het eiland tot stilstand. Er zijn nog geen gegevens over slachtoffers. weerbericht IETS HOGERE TEMPERATUUR In de ochtend koud. Overdag over het algemeen zonnig weer met iets hogere temperatuur dan gisteren. Tij delijk matige wind tussen Zuid ea Oost.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1