Ikmaaidei N. HOLLANDSE PERS 19<>S Mikolajczijk, rools boerenleider, v.s. steun aan vijanden naar het buitenland uitgeweken Zestien THI - officieren zullen naar Djokja terugkeren Oostenwind - Ameland onbereikbaar Hitler's verdrag met Hoskou was slechts schijn Autorijden op Zondag niet verboden? „Urgentie-program van K.Y.P. parallel met regeringsdaden" 4e Jaargang No. 1012 Maandag 27 October iV4 7 Wnd. boofdred.: A ERIKS. Westcrwcg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr adres. Voor- dom 6 A (niet te verwarren raet Voor- dam 9) tel. 3967. bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie. Tel3300 ki>l I "I H I I I J Vakbondsleider verwijt Naar radio-Warschau Zaterdag reeds meldde hebben de Poolse autoriteiten een onderzoek gelast naar de verblijf plaats v»n de voorzitter der Poolse boerenpartij. Mikolajczyk, die met zün secretaris, de partijsecretaris en enke le andere personen enige dagen gele den uit Warschau is verdwenen. In officiële kringen is men van me ning. dat Mikolajczyk uaar het bui tenland is gevlucht, aldus radio-War- schan Oppositie in eigen partij groeide Als Mikolajczyk's medewerkers, die met hem zijn uitgeweken, worden ge noemd: Baginski. het hoofd van het partijbureau voor publiciteit, en de vroegere parlementsleden Bryja en Korbonski. Baginski was in Mei 1.945 gearres teerd wegens activiteit achter 't front van liet rode leger. Hij werd tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Buitenlanders, die kortelings Miko lajczyk hebben ontmoet, achten het waarschijnlijk, dat hij persoonlijk van mening was. dat zijn lot gelijk zou zijn aan dat van de onlangs opgehan gen Bulgaprse oppositieleider Petkof. De laatste tijd had Mikolajczyk ook oppositie in zijn eigen partij te ver duren; zelfs v/as een resolutie inge diend door 200 linkse gedelegeerden van zijn partij, waarin zijn ontzetting De Gaulle's zege bevestigd De uitslagen van de gisteren in Frankrijk gehouden verkiezingen (burgcmeestcren en gemeenteraads leden) zün overeenkomstig die van vorige week Zondag. Volgens dc officiële resultaten voor 293 burgemeesterschappen in het de partement Seinc et Oise hebben de communisten meer dan de helft van het tevoren bezette aantal zetels ver loren. Er Werden hier 31 communisti sche burgemeesters gekozen (tevoren 64), 36 Socialistische (tevoren 32), candidaten van De Gaulle, de radica len, rechtse en centrumpartijen ver kregen de rest. In 26 kiesdistricten van het depar tement Moselle behaalde De Gaulle's partij een groot succes door de ver kiezing van 95 van de in totaal 292 gemeenteraadsleden .terwijl de com munisten slechts twee zetels verover den. In het departement Ma.venne in Nor- mandie waren alle veertien zetels vooi de R.P.F. Hier was tevoren een radi caal-socialistische meerderheid. uit het leiderschap werd geëist. De Warschause bladen brachten het nieuws van Mikolajczyk's vertrek op de voorpagina. De „Gazeta Ludowa". die tot dusver als een blad van de boerenpartij werd beschouwd, schrijft, dat Mikolajczyk in het geheim ge vlucht is en zijn medewerkers heeft bedrogen. De vice-president en de secretaris generaal van de Poolse boerenpartij hebben aan de president van de re publiek medegedeeld, dat Mikolajczyk zich inderdaad met drie van zijn me dewerkers en hun echtgenoten naar 't buitenland heeft begeven. Weer een vliegramp? Een Skymastcr van de „Panameri- can Airways" is vermist, naar heden morgen gemeld werd. Het vliegtuig vloog van Seattle (V.S.) naar Juneau (Alaska). Het had dertien passagiers aan boord en de piloot kon niet lan den door hevige windstromingen. van democratie Vicente Lombardc Toledano, voor zitter van het vakverbond van Latijns Amerika heeft de V.S. er openlijk vkn beschuldigd, dat zij een imperialisti sche politiek voeren, die gevaarlijk is voor de onafhankelijkheid van Latijns Amerika en onder voorwendsel van te strijden tegen het communisme de ont wikkeling van de regeringen der La tijns-Amerikaanse landen in anti-de mocratische zin voorstaan. Toledano veroordeelt de versterking van dc economische en politieke druk, die de V.S. op de regeringen in La- tijns-Amerika uitoefenen. WILDE MEN KONING LEOPOLD VERMOORDEN? Het rechtse Belgische weekblad „Ac cident" verklaart, dat een onder com munistische leiding staande Belgische verzetsgroep van plan was om Koning Leopold aan het eind van de oorlog tc vermoorden. Naar het blad beweert heeft de po litie op 26 Mei 1945 een vertrouwelijk rapport aan de toenmalige Belgische premier, Van Acker, gezonden, waar in melding werd gemaakt van de sa menzwering. Verzoenend Nederlands gebaar bereid tot Pel!enaars-Van der Voort hekkesluiters te Zürich Op de overdekte baan te Oerlikon (Zürich) werd gisteren een Ameri- caine verreden over 80 km. Het Zwit serse koppel KobletDiggelman ein digde als eerste. Tijdens de race ver oorzaakte de Fransman Le Nizerny een valpartij, die tot gevolg had dat het Franse koppel Le Nizerny—Car- rara uit de koers werden genomen. Het klassement luidt: 1. Koblet Diggelman :Zw.) 49 pnt. 80 km in 1 uur 43 rr.'n. 8 sec.; 2. Op een ronde KeilerSchaer (Zw.) 42 pnt.; 3. Op 2 ronden Graus-» Ccrlot (Fr.) 54 pnt.; 4. Petermans—Noetzli (Zw.) 28 pnt., Op 4 ronden Pellen aars—Van der Voort (Ned.) 35 pnt. Djokja nieuwe besprekingen Radio-Batavia heeft aan de republi keinse regering medegedeeld, dat de Ned.-Indische regering geen termen aanwezig acht om de 17 TNI-officie- ren, die werkzaam waren op het ver bindingskantoor van de TNI te Ba tavia, nog langer vast te houden. In dien de republikeinse regering toe stemming geeft voor een landing op het vliegveld van Djogja, zullen _zü onder gelelde van een "W«L* officier vandaag per Dakota naar het repu blikeinse gebied worden overgebracht. AFP deelt nog mede, dat deze maat regel door republikeinse kringen guns tig is ontvangen; zij beschouwen haar als een gelukkig blijk van wens tot verzoening voor de hervatting van de Nederlands-Indonesische onderhande lingen onder leiding van de drielan- den-commissie uit de Veiligheidsraad. De VN hebben inmiddels een tele gram ontvangen van de commissie van drie. Hierin constateert de commissie met voldoening, dat de regering der republiek bereid .is mede te werken en de commissie zo spoedig mogelijk wil ontmoeten. Zij heeft de moeilijk heden met de verbindingen geconsta teerd en ter vermijding hiervan heeft zij de regering der republiek voorge steld met haar in Djokja, of iedere andere geschikte plaats, te confereren over het vaststellen, van een neutrale plaats aanvaardbaar voor beide partijen waar de kernbesprekingen kunnen plaatsvinden. op UOSleurijas guoiea uevuxuen zich nog 594.000 verplaatste personen en vluchtelingen. Hun getal, dat in Juli 551.000 bedroeg, is toegenomen door een stroom van vluchtelingen uit aangrenzende landen, vooral uit Zuid-Slavië. Twee dagen Oostenwind: Ameland zit alweer geisoleerd! Vrijdagavond vertrok de postboot „Brakzand" van de Nes met 60 passagiers, maar tenge volge van de zeer lage waterstand op de Waddenzee kon de boot de vaste wal niet bereiken en hebben de pas sagiers de nacht op zee moeten door brengen. Zij keerden 's morgens on- verrichterzake op het eiland terug. Hoewel het Zondagavond springtij was, gelukte het de „Barkas", 'n boot, die alleen bij zeer lage waterstand wordt gebruikt, niet vlot te komen, Ook de beurtschippers zijn erg ge handicapt door de lage waterstand, daar de aanvoer van de winteropslag van Friesland uit nu ook is lamge legd. Met hoop en vrezen kijken de Amelanders naar het haantje van de toren: gaat de wind draaien? Nazi-documenten wijzen het uit Dc Britse admiraliteit heeft de laat ste uitgave het licht doen zien van in beslag genomen Nazi-documenten. Uit de stukken blijkt, dat hel Duitse eco nomische verdrag van 1941 met de Sowjet-Unie slechts bedoeld was om de aanval op de Sowjet-Unie, vijf maanden later, te camoufleren, en 'n onderdeel was van de uitgebreide maatregelen om Hitler's ware plannen te verbergen. In dezelfde tijd werden voorberei dingen getroffen om in Oostelijke richting aan te vallen. De acties wer den gecamoufleerd als gericht tegen Engeland. Hitier zeide, dat Stalin be schouwd moest worden als een koel bloedige chanteur, die als het hem Uitkwam elk verdrag zou verbreken. Het blijkt, dat de toenmalige Britse ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, reeds in het voorjaar van 1941 de juiste datum van de aanval had voorspeld. Hitier blijkt een mogelijke opstand in Frankrijk als een groot ge vaar gezien te hebben. Daarom werd besloten, dat Frankrijk, indien het moeite ging veroorzaken, verbrijzeld en de Franse vloot veroverd of ver nietigd moest worden. Andere docu menten tonen aan, dat Hitier reeds in het begin van 1941 een diep wantrou wen jegens Italië koesterde. Hij ge lastte daarom, dat de Nazi-plannen voor Italië geheim gehouden moesten worden. De Italiaanse koninklijke fa milie verdacht hij van overbrenging van berichten naar de Britse geheime dienst. De straten in Moskou, waar se- vallen, waren Zaterdag bedekt mei een dun laagje ijs.Brrrü Interessant proefproces De Groningse advocaat Mr. J. N. Po lak heeft in verband met het feit, dat er twijfel bestaat, deze aangelegen heid van verbod om op Zondag te rij den, deze aangelegenheid principieel aair-de kantonrechter te Groningen voorgelegd. Mr. Polak heeft zich met opzet la ten bekeuren toen hij op Zondag met een auto reed en de ambtenaar van het openbaar ministerie eiste hiervoor zes gulden boete. Mr. Polak was ech ter van mening dat een veroordeling- niet kon volgen. Hij betoogde, dat Iedere automobilist in het bezit moet zijn van een rijvergunning. Men komt slechts in het bezit hiervan, wanneer men voldoet aan de voorwaarden, die aan de verkrijging ener rijvergunning verbonden zijn. Bij de wet is de over treding van een voorwaarde niet straf baar. Voorts, aldus betoogde hij, moet een flink bedrag betaald worden over een vol jaar aan wegenbelasting. Spr. had zijn belasting over een vol jaar betaald en meende dus ook recht te hebben over een vol jaar te rijden. De kantonrechter achtte het ten las te gelegde feit bewezen doch was van oordeel dat dit niet strafbaar was en de heer Polak werd dan ook ontsla gen van rechtsvervolging. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie heeft echter hoger beroep aangetekend tegen dit vonnis, zodat een vervolg van dit interessante geding binnenkort te verwachten is. „AFD. MOSKOU" ERKENT KOMINFORM De afdeling Moskou van de commu nistische partij der Sowjet-Unie heeft een resolutie aangenomen, waarin in stemming wordt betuigd met de op richting van de Kominform. Volgens de secretaris der Moskouse tfJfisScnV faêsWWtnm-- nationale federatie van democratische jeugd", die een belangrijke rol speelt „in de strüd tegen imperialistische aanvallers", thans meer dan 40 mil- lioen leden. K.V.P.-congres in Utrecht ,,Wij hebben er geen spijt van aldus prof. Romme Tijdens het in het afgelopen week end te Tivoli in Utrecht gehouden congres van de Katholieke Volkspar tij heeft prof. mr. C. Romme een grOte rede gehouden, waarin bij er dc nadruk op legde, dat de uitvoering van het regeringsprogram-Beel grote overeenkomsten vertoont met het ur gentie-program van de K.V.P. „Wü hebben er geen spüt van gehad", al dus de voorzitter van dc Katholieke Tweede Kamer-fractie, doelende op de formatie van de tegenwoordige rege ring. „Zeker is het geen fout geweest, met de Partij van de Arbeid samen tc werken, maar wü moeten onze sa menwerking geven uit een bolwerk van zuiver gehouden vaste beginse len". Het congres werd gisteren o.m. bij gewoond door de min.-pres., dr. Beel en de ministers Van Maarseveen, Fié- vez en Witteman. Zaterdag was o.m. dr. P. A. Kaste'el. gouverneur van Cu- ragao, aanwezig. Prof. Romme, die verslag uitbracht over het parlemen taire werk in de afgelopen periode, zeide o.m.: „In de troonrede is medegedeeld, dat de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie -kan worden tege moet gezien. Wij rekenen er heel stel lig op." „Zezitspreiding aan de orde". Thans zal ook de bezitspreiding aan de orde komen De bezitloosheid kwa lificeerde spr. als een der onchriste lijke schandemerken in ons zich toch christelyk noemende land. Beheersing van lonen en prijzen moet er zijn, maar er kan een ogenblik komen, dat inen de indruk krijgt dat er aan de rechtvaardige verdeling van onze ar moede iets hapert. De heer Romme verklaarde een doorbraak te willen, niet van organisatorische vormen, maar van de beginselen, niet van ge loof, doch van zeden, omdat 's lands belang dat eist. Politieke actie en opbouw Met voorbeelden toonde prof. Rom me aan, hoe, „omwille van de juiste koers", door middel van amendemen ten of moties wijzigingen in wetsont werpen zijn aangebracht. Ten aanzien van het Indonesische Tegen - voor Het congres van de K.VP. sprak zich uit tegen het com munisme, verklaarde bü monde van de partij-voorzitter Andries- sen, dat een progressieve poli tiek zal worden gevoerd, mits men progressief niet identiek verklaart met socialistisch, meende, dat de toestand rijp is voor invoering van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, verklaarde zich voor de instel ling van een rijksvolksvertegen woordiging waarin West-Indië en Nederland beide zitting heb ben en voor een verantwoorde politiek van prijsverlaging. Bokspartij in een Naco-bus (Van een correspondent). Een niet alledaags oponthoud had onlangs de bus, die om half elf uit Alkmaar naar de Langedijk vertrekt. Eén der passagiers, de heer Kos had blijkbaar een rancune opgevat tegen een mede-passagier, de heer Schiffc- len uit Noord-Scharwoude. De heer K. kon de heer S. blijkbaar niet ver geven, dat laatstgenoemde wel eens als amateur-muzikant optreedt, de heer K. is n.1. beroeps-muzikant. On der invloed van Bacchus achtte K. de bus een goede gelegenheid om de vete uit te vechten en sloeg de heer S. in het gezicht. De chauffeur som meerde hierop de heer K. de bus te verlaten waaraan deze heer geen ge hoor wenste te geven. Door de chauf feur werd daarop de Alkmaarse po litie opgeroepen, die het incident be ëindigde. Met een half uur vertraging kon de bus haar reis voortzetten. Voedseltoeslagen zware arbeid worden gewijzigd Ondanks de toeslagen, welke arbei ders ontvangen, die bü hun arbeid meer dan normale lichamelyke in spanning aan de dag' moeten leggen, bestaan er voor hen grotere verschil len tussen hetgeen zij in totaal aan voedingsmiddelen ontvangen en het geen zij theoretisch nodig hebben dan voor diegenen, die normale lichame lijke arbeid verrichten en dus geen toeslag ontvangen. In de afgelopen zomer besloot de regering dan ook een zodanige wal ging in de regeling aan te brengen, dat deze verschillen ongeveer opge heven zouden wordeir. Deze regeling is thans gereed en treedt op 23 No- ember a.s. in werking. De nieuwe regeling vormt In een groot aantal gevallen een verruiming in vergelijking met de oude. Zo ont vangen thans allen, die voor een toe slag in aanmerking komen, suiker. Zü die landarbeid verrichten ont vangen voortaan een gewijzigde toe slag gedurende een geheel jaar. vraagstuk betoogde spr. dat zware verantwoordelijkheid dwingt telkens weer en tot het einde toe het senti ment te stellen onder controle van verstand en van de vraag: wat is doeltreffend? Het doel blijft de in lossing van de belofte in de Konink lijke rede van December 1942. Het is omwille dezer doelmatigheid, dat wij de regering zijn gevolgd in de zaak der politionele actie, verklaarde prof. Romme. Verder betoogde spr., dat men het Indonesische probleem moet zien als een kwestie van opbouw. Er mo gen dan verschillen in het Nederland se volk zijn, die niet kunnen worden overbrugd, hij zou het gehele volk toch willen toeroepen: „sla dan toch de handen in elkaar voor het opbouw werk in Indonesië". .J- Pwllv bi aii*JuitK.t>.i textielfabriek In de kunstzijdeweverij van de NV Raymakers textielfabrieken, gelegen aan de Westelyke Kanaaldijk te Hel mond, brak Zaterdagavond omstreeks half tien door onbekende oorzaak brand uit. Het vuur ontstond In de opslagplaatsen der grondstoffen (zij de), welke al spoedig in lichterlaaie stonden. In verband met de grote brandbaarheid van deze grondstoffen ondernamen de fabrieksbrandweer van Raymaker en de vrijwillige vaste kern der Helmondse brandweer geen pogingen om de vuurzee zelf te blus sen. Men bepaalde zich tot het be spuiten van de weverij zelf, die met een stenen muur van de brandhaard gescheiden is en de strook tot de brandhaard. De hoeveelheid grond stoffen. die geheel verloren geacht moet worden, is nog niet bekend. Versterking van Bulgaars „Vaderlands Front?' VRESELIJKE MOORDPARTIJ OP OOSTENRIJKSE BOERDERIJ Naar de Weense Weltpress meldt, heeft men in het Oostenrijkse dorp Sankt Peter in de Sowjet-Russische zóne in een boerenhuis 11 personen gevonden met schotwonden in het hoofd. Twee kinderen, die zich onder dekens hadden verstopt, zijn de enige overlevenden; 5 andere kinderen wer den vermoord. Het Bulgaarse „Vaderlandse front" heeft een verklaring gepubliceerd, waarin betoogd wordt, dat de anti- imperialistische krachten in het land georganiseerd moeten worden in één enkel politiek lichaam met een alge meen programma. Daarbij zouden de partyen en orga nisaties, waaruit het „Vaderlandse Front" is samengesteld, blijven be staan en hun plaatselijke afdelingen behouden. Het „Vaderlandse Front" bestaat uit: de Bulgaarse Arbeiderspartij met 297 zetels in het parlement (comm de Boerenpartij met 69 zetels, de Nati onale Unie met negen, de Democraten met acht zetels en de Radicalen met 1 zetel. De verklaring zegt o.m. dat de Ver enigde Staten aan het hoofd van een imperialistisch blok staan, dat zij de door de oorlog verarmde volken eco nomisch en politiek willen onderdruk ken, dat zij reactionnaire en fascis tische krachten opnieuw aan de macht willen helpen en een nieuwe oorlog voorbereiden. WU*»gingen in Republi Veins kabinet? Naar verluidt zullen zeer binnen kort wijzigingen in het Republikeinse kabinet bekend worden gemaakt. De ze zouden verband houden met het opnemen van de Masjoemi in de re gering. Roemeense olie conflictstof Het extreem-linkse Roemeense blad „Romania Libera" heeft verzocht om een onderzoek naar de activiteit van petroleumondernemingen in Roemenië toebehorend aan Engelsen en Ameri kanen. Het blad beschuldigt de eige naars van sabotage-daden en pogin gen om de Roemeense olie-industrie te vernietigen. Aan deze toestand moet een eind gemaakt worden, aldus „Ro mania Libera". Onder de Sshijnwerpei I Door niemand belreurd Wellicht in aansluiting met de op heffing der tribunalen zal ook de P. R A. haar werkzaamheden per 1 Ja nuari beëindigen. Daarmee wordt een streep gezet onder een instelling, waarvan velen grote verwachtingen hebben gehad maar die daaraan ver moedelijk nog in heel wat mindere mate heeft voldaan dan de tribunalen. Bij de laatste mocht men een eerlijk streven vaststellen om recht te doen, het werk was in handen van mensen, die stellig het beste voor hz en zo ze er niet in slaagden in i- op zicht te bevredigen ,dan was dit meer de schuld van de omstandigheden dan van de personen, die er bü betrokken waren. We schreven daarover reeds dezer dagen. By de P-R-A- lig_ dingen an- des. We moeten hel. ••-'nikking geven aan onze gedachte, dat nier al les niet steéds te goeder trouw is toegegaan. Wel waren er by de P.R. A. velen, die hun taak volkomen cor rect trachtten te vervullen, maar we hebben de overtuiging gekregen Jat hun dit dikwijls is belet Er si nt sprake te zijn geweest van zwarte, mysterieuse krachten, die maakten, dat de berechting van zware gevallen soms achterwege is gebleven Verwonderlijk Is dat mischien niet. Er zijn velen geweest, wier daden in oorlogstijd de toets slecht konden doorstaan, maar die „relaties" hadden. Deze relaties bleken soms sterker dan de goede wil der ex-illegalen, die bü de P.O.D. en later bij de P.ïtA. wa ren te werk gesteld. We kennen men sen, die zeer gedesillusioneerd deze dienst hebben verlaten met de over tuiging, dat er geen recht werd ge daan in Nederland. Zelfs de leiders bleken soms niet in staat tegen deze machten op te tornen itv óre Itwamen en vol gens welke bewijsstukken zyn ver donkeremaand en zware delicten op zettelijk buiten vervolging werd - Ge laten .slechts ten halve waar zi an wordt met de beëindiging van de P.R.A. een stuk na-de-oorlogse histo rie afgesloten, waarmee ons volk wei nig eer Inlegt. Te bewyzen waren deze dingen niet, anders zouden we het er niet bij heb ben laten zitten. En toch hebben we de innerlüke overtuiging, dat er veel van waar was. Zo gaat dus de P.R.A. heen, door niemand betreurd en door vele met vreugde uitgeleide gedaan. Ze is naar ons oordeel een mislukking geweest, omdat ze er niet In Is geslaagd al tijd recht te doen. Dc duistere machten, die zich in haar openbaarden, blyven echter be staan. De stryd daartegen gaat dus door. Laten ze niet denken, dat ze het pleit gewonnen hebben. Want waar we ze ontmoeten, daar zullen we ze te lijf gaan en bevechten. Ze zijn de kanker van een gezond Nederland. Wien de schoen past, die trekke hem aan. En wie bezwaar heeft tegen dit artikel, die melde zich! A. ERIKS. De boer krijgt méér voor x'n varkens en z'n melk! Zoals minister Mansholt in de T%veode Kamer heeft aangekondigd, was op grond van nieuwe kostprüsbcrekenin- gen van het Landbcuw Economisch Instituut een nieuwe prijs voor var kens te verwachten. De regering heeft thans besloten 'te richtprijs van slachtvarkens per kg slachtgcwicht van f 1.85 op f 2.05 te verhogen met ingang van vandaar! Het ministerie voegt aan dezë me dedeling toe. dat nog nader r 1 - or den bepaald of en tn hoeve deze prijsverhoging in de prijzen v: n var kensvlees voor de consument tot uit drukking moet komen. Toen op 28 September j.1. de wln- terprys van 17 cent voor melk inging, is reeds medegedeeld, dat los van de- se prüs eind October 1947 de Jaarprils welke zal gelden tot eind October 1948 zou worden vastgesteld. Deze prhs is thans bepaald op 20 cent per lite-. weerbericht SCHRAAL WEER In het Noorden van het land zwak ke tot matige Noord-Oostelijke wind. Meest zwaar bewolkt, maar droog weer. Koud. In het Zuiden van het land tijde lijk nog krachtige Noord-OosU..j*e wind. Overdrijvende wolkenveluen. Droog. Koud.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1