Ikimader Welvarend West-Europa onmogelijk als Duits achterland barre woesternij is Onder de Schijnwerper N.HOLLANDSE PERS 194S Ernstige waarschuwing Onze exportkansen uitvoerig besproken voor De Gaulle's bedoelingen Amerikaans offensief legen communisme in Duitsland Congi |res zou om 20.000 millioen dollar voor Europa gevraagd worden 4e Jaargang No 1014 Woensdag 29 October 1947 Wnd. hoofdred.: A. ER1KS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adrea. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. bij geen gehoor 4544 Voorlopig voor Administratie, adver tenties en hoofdredactie. Tel.: 3300 Minister Mansholt: „Vijftien procent van onze vooroor logse export ging naar Duitsland en Duitsland was na Engeland onze beste klant. Wü waren op onze beurt Duits- lands beste klant en namen Sy2% van de Duitse export af. Men zou willen dat deze getallen onze geallieerde vrienden voortdurend in vurige let ters voor de ogen dansten, opdat zij er bij voortduring aan herinnerd zou den worden, dat een welvarend West- Europa tot de onmogelijkheden be hoort waneer het Duitse achterland een barre woestenij is". Deze woorden sprak de minister van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening. minister Mansholt, giste ren op een vergadering te Utrecht van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland. ONZE KANSEN Uitvoerig besprak de minister de exportkansen onzer voornaamste land bouwproducten: groenten, zuivel, eie ren. vlees, fokvee. aardappelen en groentezaden „Voor onze kasgroenten ligt onge twijfeld een toekomst in de Duitse in dustriegebieden, terwijl ook voor kool een plaats behouden zal blijven. Voor ons fruit ziin de kansen minder goed, aangezien hier 't luxe-karakter meer op de voorgrond treedt", zo zeide h\j. De kansen op het herstel van onze boterexport zijn gering ;de margarine is een goedkoop vervangingsmiddel en de Duitse bolerinvoer bedroeg slechts 1 kg per hoofd der bevolking per jaar Önze kaasexport zal er iets beter voorstaan wanneer Duitsland zelf weer exporteren kan. Door de lage melkproductie per koe en het verlies der Oostelijke gebie den met 23 procent van de rundvee stapel, zal de binnenlandse kaaspro- Vice-admiraal Pinke in de politiek „Verheug u, Moslims, in onze bescherming" Vice-admiraal A. S. Pinke heeft te Batavia de Moslims van de Konink lijke Marine toegesproken, ter gele genheid van een Mohammedaans feest. Op dit moment, nu nieuwe onder handelingen tussen Nederland en de Republiek voor de deur staan, heeft de vlootcommandant eens gezegd, wat hij er wel van dacht. „Moslims", zo zeide hij, „Uw heilige bedevaart naar Mekka was voor de oorlog mogelijk in de eerste plaats dank zij de hulp van de N. I.-rege ring. Waarschuwende woorden Want, Moslims, men doet het vaak voorkomen, alsof deze regering een belager van de Islam ware en de hui dige politieke propaganda tracht dit de gelovigen in te prenten. Dit kunnen wij echter als een leu gen bestempelen gezien de steun, die de regering steeds aan de pelgrims tocht geeft en gegeven heeft, gezien de eerbied, die de regering steeds voor de Islamietische voorschriften, ge bruiken en wensen gehad heeft. Neen, de werkelijke belager van elke godsdienst, dus ook van de Is lam, is het communisme, de leer, die zich tegen elke godsdienst keert, om dat zij elke denkwijze, die ook maar enigszins tegen haar staatsbegrip in druist, niet kan dulden. „En nu maakt gij mede", zo zeide de admiraal, kennelijk doelende op de Republiek, „dat zij, die de N.L rege ring bestrijden als belagers van de Islam met deze communisten een ver bond hebben aangegaan. Verheugt U daarom Moslims, dat er nog krachten xü". die hoewel zelf geen Moslims, de hoge waarde van de Islam ten volle erkennen en alle medewerking verle nen om een groot geloof te bescher men. Ook bij deze koninklijke marine trachten wij steeds ten volle rekening te houden met uw godsdienstige voor schriften en wensen, hoewel dit in de zeer beperkte sfeer van het oorlogs schip soms niet mogelijk is." Een groep van elf doktoren, bac teriologen en verpleegsters van het Zwitserse Rode Kruis is naar Egypte vertrokken om te helpen bij de be strijding van de cholera. Reuter meldt, dat het proces tegen Dr. Julius Maniu en 18 leden van de verboden Roemeense boerenpartij, die beschuldigd worden van verraad, ver moedelijk vandaag een aanvang zal len nemen. ductie niet meer, zoals voor de oorlog 90 procent van het verbruik kunnen dekken. De exportkansen voor magere kaas zullen gezien het lagere wel vaartspeil, beter zyn dan die voor vet te kaas. Ten aanzien van de export van poot- aardappelen is het beeld minder som ber. Van Duitse zijde bestaat er drin gende vraag naar ons eerstelingen- pootgoed. Aan groentezaden bestaat een groot tekort in Duitsland, terwijl ook naar zaai-erwten een dringende vraag be staat. De situatie is dus zo, dat onze agra rische export naar Duitsland momen teel zeer grote moeilijkheden oplevert, doordat de bezettende mogendheden de gelden er voor beschikbaar moeten stellen. Men importeert alleen voedsel dat per calorie het goedkoopste is. De kwaliteitsfactor wordt verwaarloosd. Minister Mansholt deed tenslotte een beroep op de werkkracht, het initia tief en het doorzettingsvermogen van zijn toehoorders om de kansen, die er voor ons land zijn, ten vole uit te buiten. Commissie van Drie vandaag naar Djokja Gisteren heeft de commissie van goe de diensten medegedeeld, dat details ztfn geregeld omtrent het vertrek naar Djokja, waar met vertegenwoordi gers van de republikeinse regering een conferentie gehouden zal wor den om te beslissen waar de eigen lijke besprekingen gehouden zullen worden. Aneta verneemt, dat de mogelijk heid bestaat, dat Dr. Gani met de Sommissie naar Djokja zal reizen. Dit zou het eerste bezoek van Gani aan rjokja zijn na het inzetten van de politionele actie. De commissie zalslechts één dag te Djokja blijven en wordt Donderdag weer te Batavia terugverwacht. Sjarifoeddin heeft gezegd, dat de re publikeinse regering zeer verlangend is de commissie in Djokja te ontvan gen, teneinde voorbereidende bespre kingen te kunnen houden. Hij legde er de nadruk op, dat de veel omvat tende besprekingen buiten Indonesië dienen te worden gevoerd en wel in een nd, dat boven de controverse tussen Nederland en de republiek is verheven. Ramadier sprak Franse Parlement toe Duclos: „U speelde De Gaulle in de kaart" Ramadier heeft, gisteren het Franse parlement toegesproken. Zonder de R. P. F., De Gaulle's partü, noch dc comm. partü bü name te noemen, sprak hü nadrukkelijk zijn afkeuring uit over een politiek die aanstuurde op de vorming van „twee groepering en". Met betrekking tot Dc Gaulle's partij zeide hü: „Er is een nieuwe partü. Wü ken nen haar leider. Ik denk, dat we spoe dig haar program zullen kennen. Je anne d'Arc voerde geen partü aan. Herziening van de grondwet en ont binding van het parlement zijn dc leuzen der nieuwe partü. Het zün altüd deze woorden geweest, waarvan onze vijanden zich bedienden". Her riot, de voorzitter der Assemblee, die na Ramadier het woord nam, logde er de nadruk op, dat dc Assemblee immer op de bres zou staan voor de republikeinse instellingen. Opgewonden gemoederen Er ontstond een fel debat tussen Duclos (comm.) en de min.-president over het plan-Marshall. Duclos viel fel de Amerikaanse financiële wereld aan en zeide, dat onderhandelingen gevoerd werden voor de v&koopvan de Franse spoorwegen als onderpand voor de Amerikaanse lening. Jules Moch, minister van Vervoer, sprak deze bewering tegen en noemde haar „laster van de Humanité" (het Fran se communistische dagblad Red.). Ramadier eiste van Duclos bewijzen aan te voeren voor zijn verklaring; indien hij dat niet kon, „moest hü zijn mond maar houden" (applaus). Dpcles keerde zich tegen de rege ringsafgevaardigden, wond zich open beschuldigde Ramadier er van, De Overdijk verbetert Ned. record De prestatie van onze landgenoot J. Overbeek, aldus wordt uit Kosice over de Internationale Marathonloop in Tsjecho-Slowakije gemeld, mag buitengewoon verdienstelijk worden genoemd, aangezien hij niet alleen een zeer goede dertiende plaats heeft bezet in het zeer grote veld mara thonlopers, maar hy is er bovendien in geslaagd het N»>d. record met 20 seconden te verbeteren. Het oude Ned. record op de Mara thon-afstand bedroeg 2 uur 53 min. 26 sec. en het stond ten name van Landheer, die het in 1934 te Amster dam maakte. Overdijk deed het in 2 u. 53 m, 06 s De technische commissie van de KNAU had telegrafisch aan de Tsje chische bond gevraagd maatregelen te willen treffen opdat een eventuele recordverbetering zou kunnen worden erkend. Volgens een bericht van Loyds ui: Reykjavik (IJsland) is het Ned. motortankschip „Mildred" van 552 ton in de buurt van deze stad aan de grond gelopen. Gaulle en Wallstreet in de kaart te spelen. Ramadier stond op en zeide tot Duclos: „Uw woorden zyn niets meer waard na al wat u gezegd bebt" Het kwam tot handtastelykheden toen Duclos zich wendde tot de afge vaardigde Mutter, die de ontbinding van de communistische party geëist had. Hij zei van Mutter, dat deze door de Gestapo uit de gevangenis bevr d was. Mutter sprong hierop van zijn plaats en wilde Duclos te lijf gaan. Tien communisten versperden hem evenwel de weg. Er ontstond een handgemeen, waar- %aan door een zaalwachter een eind gemaakt werd. Relletjes in straten van Parijs Verscheidene duizende demonstran- ten hebben, onder leiding van com munisten, getracht gisteren in het Etoilekwartier van Parys een door de oud-senator Gautherot georganiseerde vergadering te verstoren, waarop uit diverse Oost-Europese landen uitge weken personen het woord zouden voeren ten behoeve van „door de Sov jet-Unie onderdrukte volken". De demonstranten trachtten onder het zingen van de Internationale en de Marseillaise het dubbelè politie- cordon te verbreken, hetgeen tenslotte gelukte. Zij verzamelden zich voor het lokaal en er klonken uitroepen als: „weg met dc fascisten", „De Gaulle achter de tralies" en „sluit Ramadier op". Kalmeringen van uit een lantaarnpaal. De communistische burgemeester van Saint Denis, die de Fran^ drie kleur droeg, klom in een lantaren paal en begon de menigte toe te spreken. Hier en daar geraakten de monstranten slaags met de politie. Enkele personen werden gewond, on der wie drie filmoperateurs, die de gebeurtenissen aan het verfilmen wa ren. Politieversterkingen moesten in actie komen en men slaagde er in, de men sen een eind terug te dringen. Er vielen arrestaties en tenslotte verspreidde de menigte zich, zodat de vergadering kon doox-gaan. TSJANG KAI TSJEK NEEMT ZELF DEEL AAN DE STRIJD Naar verluidt heeft generalissimo Tsjang Kai Tsjek persoonlijk het be vel van de regeringstroepen op zich genomen bij de tegenaanval op de communistische strijdkrachten, die 't verkeer over de Jang Tse Kiang ty- dens het afgelopen weekend gestremd hebben. Hij heeft zijn hoofdkwartier ongeveer 160 km ten Zuid-Oosten van Han Kou opgeslagen. Deense Middenpartijen Winnen De eerste uitslagen van de Deense parlementsverkiezingen duiden op ver lies voor conservatieven, links-radica len en communisten en cp winst voor soc.-democraten en de regeringspar tij (links-liberalen). „Er zal een openlijke strijd gevoerd worden" De militaire gouverneur der V. S. in Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft op een persconferentie te Berlün gis teren meegedeeld, dat de Amerikaan se bezettingsautoriteiten een „aanval op het communisme" zullen inzetten in de gehele Amerikaanse zóne van Duitsland. „Wij gaan de beginselen verdedigen, waarin wij geloven", zo zei hy, „en wij bestrijden die, waarin wij niet geloven". De propaganda-actie zou hierin be staan, verklaarde hü verder, dat men alle pogingen in het werk zal stellen om Duitsland een inzicht te geven „in het democratisch systeem, zün volmaking en zijn doelstellingen". Men zal vooral de nadruk leggen op „rechten en waardigheid van het in dividu en de democratische wyze om die te beschermen". Men zal. zo voegde de generaal er aar. toe, niet langer moeite doen om discussie te vermijden, maar een open lijke ideologische strijd voeren. Daar bij wenste men echter geen regerin gen aan te vallen, wel systemep. „De Duitsers de vrüe keus". Als wij er in slagen de democratie in Duitsland te grondvesten, aldus Clav, dan gebeurt dat, doordat de Duitse leiders in staat zullen blijken de democratie zonder leiding te on derwijzen, Wij moeten verhinderen, dat er in deze critieke periode ob structie gevoerd wordt. Het doel van de propaganda-campagne is „de Duit sers de vrije keu£ te laten aangaande de regering, die zij wensen". Ook radio zal worden ingeschakeld. Alle publicatiemiddelen waarover 't Am. militair bestuur beschikt, waar onder de radio, zal het te baat nemen de anti-communistische campagne »te'voeren. De Duitse bladen zullen vrij zijn, al of niet deel te nemen. Wat zij schrij ven is een zaak der Duitsers zelf. Clay zeide dat het niet in zijn be doeling ligt de communistische partij in de Amerikaanse zóne te verbieden, daar dat hoogst ondemocratisch zou zyn. Generaal Clay kondigde aan dat hij in de loop van 1948 zijn 38-jarige militaire loopbaan zal beëindigen en ontslag zal nemen als militair gou verneur van Duitsland. VERBORGEN DUITSE ACTIVA ONTDEKT Het Duitse nieuwsbureau in de Brit se zóne meldt, dat de speciale Engels- Amerikaanse financiële commissie te Diisseldorf verborgen Duitse activa in de V.S. ter waarde van dertig millioen dollar heeft ontdekt, blijkens het rap port van de bestuurscommissie voor Duitsland over de maand September. Men bevond tevens, dat negen on dernemingen in Zuid-Amerika, Tur kije, Portugal, Zweden en Zwitserland door Duitsers werden beheerd. Sl. Nicolaassurprise (Van onze Haagse correspondent) Naar wü vernemen zal de distri- butiedienst ook dit jaar zorgen voor enkele St. Nicolaas en Kerstsurprises. Er zullen o.m. een extra suikerbon en een extra snoepbon worden aangewe zen. Weer zeep verwacht Op de bonnenlyst van Donderdag zal o.m. een bon worden geldig ver klaard voor 250 gram zachte zeep. Groepen D en E krijgen een dubbel rantsoen, dus 500 gram. Mikolajczyk in Stockholm? Volgens een bericht uit Stockholm zou de gevluchte Poolse boerenleider Nicolajczyk in de Zweedse hoofdstad *Ün aangekomen. Volgens een nader bericht van Reu ter heeft een functionnaris van de Poolse boerenpartij te Londen ver klaard, dat Nikolajczyk volgens in lichtingen buiten de grenzen van Po len in veiligheid is, en dat hij, naar men aanneemt, te Stockholm is aan gekomen. Dit nieuws zou worden me degedeeld aan de echtgenote van Ni colajczyk, die in een voorstad van Londen woont. BELGISCHE HANDELSDELEGATIE NAAR MOSKOU Naar uit Brussel wordt vernomen, zal een Belgische delegatie zich om streeks 15 November naar Moskou be geven teneinde daar besprekingen te voeren betreffende een handelsaccoord SOC. DEMOCRATEN IN SOWJET- ZONE GEARRESTEERD Het Berlijnse blad „Sozial Demo krat" publiceert een vlugschrift van de sociaal-democraten der Oostelijke zóne, waarin de namen worden ge noemd van een dertigtal sociaal-de mocratische functionnarlssen, die in de Sovjetzöne gevangen gezet zijn. In de gevangenis van Zwickau wa ren volgens het vlugschrift op 1 Mrt. 1947 400 sociaal-democratische gevan genen. ONLUSTEN OP DE GRENS. VAN BOLIVIA EN BRAZILIë. De Braziliaanse ministeries van Oor log en Justitie bevestigen dat Boli viaanse communisten de stad Guari- ara Mirim, dicht bij de Braziliaanse grens, hebben aangevallen en bezet. De militaire autoriteiten van Brazilië hebben de strijdkrachten bevolen alle voorzorgsmaatregelen te nemen om de neutraliteit te handhaven en een over slaan van de gevechtshandelingen naar Braziliaans gebied te voorkomen. De minister van Binnen!. Zaken van Bolivia heeft tegengesproken, dat er een communistische revolutionnaire beweging in het land zou zijn ont ketend. DRIE AMERIKAANSE SCENARIO SCHRIJVERS WORDEN VERVOLGD Zü weigerden hun overtuiging bekend te maken Tegen drie scenario-schrijvers van Hollywood zal gerechtelijk worden opgetreden wegens „minachting van het Congres". Zy hadden n.1. gewei gerd voor de commissie van onder zoek naar „on-Amerikaanse activiteit" te zeggen, of zij communisten waren. Zelfs generaal Eisenhower zou overi gens geweigerd hebben zijn politieke opvattingen te verkondigen Op 6 November plan-Marshall uitgewerkt Geen dwang tegen socialisatie President Truman is begonnen met het opstellen van zün boodschap aan de speciale zitting van het Congres, volgens een mededeling van Truman's secretaris. Verwacht wordt, dat Truman tegen 6 November iets zal hebben, dat gelijkt op een gedetailleerd ontwerp van het plan-Marshall, opgesteld door een groot aantal regeringsbureaux en -organisaties. Van gezaghebbende züde wordt het Jlan, zoals het zich In het brein van de functionarissen van deze organisaties aan het kristaliseren is, in hoofdtrekken als volgt geschetst: Een toewijzing van het Congres van ongeveer 7.000 millioen dollar voor het eerste jaar van het vierjarenplan voor het economisch herstel van Europa. Dit vierjarenplan zou naar verwachting ongeveer 20000 millioen.dollar kosten. Ieder jaar zou hiervan een telkens kleiner bedrag worden toegewezen; Het sluiten van een multilaterale overeenkomst tussen de Euro- pese regeringen, die de beginselen van het plan aanvaarden en bilaterale overeenkomsten tussen de V.S. en iedere regering. Dit zou In houden, dat de Europese landen, evenals de V.S. tot het plan naar vermo gen zullen bijdragen. Er zou niet getracht worden beloften te verkrügen van regeringen, dat zü hun industrieën niet zullen socialiseren. Het invoegen in het plan-Marshall van een overzicht van ieder land van de ontvangsten uit de verkoop van goederen, die in het kader van het plan-Marshall door de V.S. worden geleverd. Dit betekent, dat, wanneer de V.S. b.v. tarwe naar Frankrük zenden, Frankrük deze tarwe niet betaalt, doch in het overzicht het equivalent in francs van de dollar waarde der ontvangen tarwe vermeldt. Deze francs zouden dan beschikbaar zyn voor een grotere Franse bijdrage tot het Europese plan. Op deze manier hoopt men het aantal dollars dat hiervoor nodig is tc beperken. l/itdrukkelük wordt van gezaghebbende 2Üde verklaard, dat bovengeschet ste punten een voorlopig karakter dragen. Wie Uwer zonder zonden is. Het is een eigenaardige geschiede nis met de politieke delinquenten. Voor zover het lichte gevallen betreft, hebben we te doen met mensen, die waarlijk niet zo heel ver afstaan van liet grote deel onzer bevolking, dat zich gedurende de oorlog rustig en kalm heeft gehouden, dat binnens kamers hevig schold op de moffen, maar dat, wanneer het er op aan kwam. erg beleefd tegen hen deed, niet afkerig was van een ruiltje en dat hen ogenschynlijk gaarne van dienst was. Om toch maar vooral geen last te krijgen! Onze na-oorlogse kampbewoners bestonden voor een goed deel uit mensen, die met een beetje meer geluk of met een beetje minder domheid ook tot de goede Ne derlanders zouden hebben behoord, die voor „goed" doorgingen. Er was werkelijk niet buitengewoon veel no dig om het zover te brengen. Menige politieke delinquent is er in gelopen, in zoverre dat hij zich door fanatieke vrienden of familieleden heeft laten lijmen voor het NSB-er- schap Er is niet de minste twijfel aan of verschillenden hebben de draag wijdte daarvan nauwelyks voldoende beseft. Het is bekend genoeg, dat de leden van deze illustere organisatie, vooral in de laatste jaren van dc oor log. eigenlijk alleen maar tot een ze ker enthousiasme waren op te zwe pen, wanneer ze met elkaar fn gezel schap waren. Nu werden ze in diezelfde bezettings tijd, wellicht uit vrees voor wat hén boven het hoofd hing. meer en meer naar elkaar toegedreven. Het gevolg daarvan was, dat ze geheel vastroest ten in hun ideëen. Wat oen gezond denkend Nederlander dacht of vond, daarvan waren ze totaal onkundig. Na de' bevrijding zijn ze samenge bracht in kampen. Dat was vanzelf sprekend en niemand had er bezwaar tegen. Ze verdienden niet anders, kre gen hun verdiende loon. Ze werden gebruikt voor werkjes, waar ze vroe ger op zouden hebben neergezien en sommigen zagen er uit als „de dood op wieletjes". Nederland had er zijn plezier van. Het nadeel daarvan was echter, dat ze weer bij elkaar bleven. Weer wa ren, ze op elkaar aangewezen voor de uitwisseling hunner gedachten en wanneer ze aanvankeüik wel hebben begrepen, dat ze erg fout waren ge weest, verdween dit besef allengs door de gesprekken, die ze onderling voer den. We weten, hoe in Ieder kamp raddraaiers waren, die de kunst ver stonden de verslagenen moed in te spreken, die ieder schuldgevoel wég- redeneerden en die zelfs zover gingen de opvatting te verkondigen, dat hun kans nog wel zou komen. De NSB-leefde voort in de concen tratiekampen. Tenslotte werden de lichte geval len vrijgelaten, ze werden weer opge nomen in de gemeenschan. Het is ge lukkig geweest, dat een Stichting Toe zicht Politieke Delinquenten in eht le ven is geroepen, die haar taak niet beperkt ziet louter en alleen door het houden van toezicht, maar die ook poogt de kwaden van voorheen te her schapen in goede Nederlandse bur gers. Daarvoor brengt ze hen onder anderen poogt ze de oude NSB-ge- meensehap te verbreken. Dat is nuttig en noodzakelijk, want na hun bevrij ding bleven ze het gezelschap, waarin ze zo lang hadden verkeerd, zoeken. Sommigen uit schuwheid, anderen uit koppigheid of brutaliteit. Laten de goeden onder ons zich de eigen tekortkomingen uit de oorlogs jaren herinneren en laten ze zich open stellen voor hen. die wellicht erger hebben gezondigd dan zij, maar die waardig zyn gekeurd om weer in de samenleving te mogen terugkeren. Laten de voormalige politieke de linquenten echter deze geste waarde ren. Ze kunnen dit vooral doen door hun oude kring te verlaten en zich te wüden aan de gemeenschap, die ze eenmaal ernstig tekort hebben gedaan A. ER1KS. STAKING BIJ WEDEROPBOUW VELSEN-NOORD Bij de wederopbouw te Velsen-Nrd is een loonconflict ontstaan. De oor zaak is een actie van het Gew. Ar beidsbureau tegen een der aanne mers wegens „zwart" betaalde lonen en het voeren van een frauduleuze boekhouding. Aanvankelijk dreigden de arbeiders met een sit-down staking, maar gister gingen zij over tot een formele proteststaking. weerbericht NOG KOUD Aanhoudend droog en koud weer met overdrijvende wolkenvelden ea meest matige Oostelijke wind

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1