Qe C Ikmaaidei' Onder de Schijnwerper N-HOLLANDSE PERS 1945 Nieuwe order: „Staakt het vuren' Conservatieven winnen 600 zetels ten koste van Labour r 4e Jaargang No 1078 Maandag 3 November 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3360. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Indonesië in de Veiligheidsraad Eindelijk enig resultaat Zaterdag is aan de Veiligheidsraad een resolutie voorgelegd, welke de Nederlandse en republikeinse strijd krachten aanbeveelt direct of door de bemiddeling van de commissie van Goede Diensten In overleg te" treden teneinde onmiddellijk uitvoering te geven aan het bevel „staakt het vu ren" van 1 Augustus. Deze resolutie is gebaseerd op een door de V.S. ingediende motie waarop Australië, China en België amende menten hebben ingediend. Deze amen dementen zijn samengevat in de vol gende formulering: „De Veiligheids raad geeft beide partijen te kennen, dat de resolutie ..staakt het vuren" zó moet worden uitgelegd, dat het ge bruik van de gewapende macht van één der beide partijen tot uitbreiding van controle door middel van vijan delijke actie over gebied, dat op 4 Augustus nog niet bezet was. niet te verenigen is met de resolutie van 1 Augustus". in de resolutie wordt aan beide par tijen voorts verzocht zich te onthou; der van acties of aanzetten tot ac ties welke in strijd zijn met het be- star.dsbevel. Mocht blijken, dat enige terugtrek kende beweging van de strijdkrachten noodzakelijk is. dan moeten beide partijen volgens de rerolutie'zo spoe dig mogelijk een overeenkomst slui ten zoals bedoeld in de resolutie van 25 Augustus, welke het bevel „staakt het vuren" herhaalt. Toch resultaten Na drie maanden ononderbroken discussies is thans, met hot aannemen van de compromis-resolutie "n fase van de behandeling der Indonesische kwestie afgesloten. Na de felle critiek die herhaaldelijk op Nederland geóefend is. zijn een aantal punten opgenomen, die overge nomen zijn door de sub-commissie (be staande uit Amerika. Australië. België en China), van hetgeen Vaft Kleffens in zijn rede van Vrijdag en b|i eerde re scT~rr**nheden gezegd heeft. Belang rijke punten hierin waren: ten eerste maatregelen te treffen om aan de aan sporingen tot vijandelijke activiteit "n einde te maken. In de resolutie wordt n.1. ophitsing door beide partijen via. radio en andere propagandamiddelen veroordeeld. Ten tweede maatregelen te treffen ter beveiliging van mensen levens en eigendommen. In Nederland se kringen is men tevreden over de uiteindelijke tekst der resolutie, daar De expeditie-loods van de KLM op Schiphol doet de laatste tijd veel denken aan een dierenasyl. De ene keer is het een varken of een la ma, die voor een dag of een paar uurtjes logies reser veert De andere maal is het een doosje met hagedissen, dat zorgvuldig verzorgd moet worden. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag arriveerden zelfs per KLM een grote leeuwin en drie welpen. De dieren zijn bestemd voor 'n dierentuin in Brussel. Dynamo's wonnen weer De Dynamo's kwamen met dezelf de ploeg in het veld, welkf Zondag 3.1. te Stockholm met 5-1 van Norr- köping won. En weer waren de Rus sen heer en meester van het terrein want Goethenburg werd met dezelfde cijfers geslagen. De Russen speelden in een hoger tempo dan de Zweden en ook de opzet van de aanvallen l ek intelligenter te zijn, zodat de 30000 toeschouwers van begin af aan ervan overtuigd waren, dat Goethen- burg geen voet aan de grond zou krij gen. In de tweede minuut reeds open de Maljavkin (linkshalf) de score uit een hoekschop. Rechtsbuiten Tro- finov verhoogde de stand tot 3-0 met twee goede doelpunten. In de tweede helft maakte de linksbinnen Demin er 4-0 van, waarna midvoor Bengtston de stand op 4-1 bracht. Tenslotte was het de Russische midvoor Solovjev die er 5-1 van maakte. Tegen het ein de trachtte Goethenburg met grote energie de achterstand te verkleinen, maar de Russische achterhoede gaf geen krimp. DEFINITIEVE UITSLAG FRANSE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Volgens de thans door het Franse ministerie van binnenlandse zaken ge publiceerde uitslag van de gehouden gemeenteraadsverkiezingen hebben de centrum rechtse en Gaullistische par tijen 45.1 procent verworven van het aantal gemeenteraadszetels .socialisten en onafhankelijke socialisten 18.7 pro cent, radicalen 20.5 procent, M.R.P. 8.8 procent, communisten en aanverwante groepen 6.9 procent. NEUTRALER KAN HET HIET Van 'welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Ne derlands-Indonesische be sprekingen in tegenwoordig heid van de Commissie van Goede Diensten zeer waar schijnlijk aan boord van een schip gehouden zullen wor den, daWvoor anker zal lig gen op ongeveer „duizend eilanden" afstand van Bata via. Waarschijnlijk betreft 't hier epn .commando-schip, dat door bemiddeling van de V.N. ter beschikking zal wor den gesteld. Nederland hierin niet als aanvaller gebrandmerkt wordt. Bovendien wordt geen eenzijdige terugtrekking geëist, doch wordt overeenstemming van bei de partijen verlangd. De republikeinse vertegenwoordigers verklaarden dat zij hogere verwach tingen van de beslissingen van de Veiligheidsraad gekoesterd hadden Men verwacht dan ook. dat zij de be schermers der republiek zullen verzoe kon de lepublikeinSe zaak bij de eer ste gelegenheid weer voor te brengen Sjarifoeddin stelt 2 eisen In een rede uitgesproken voor radio Djocja en gericht tot de Veiligheids raad heeft Sjarifoeddin verklaard, dat twee eisen moeten worden gesteld bij het scheppen van voorwaarden ter verzoening: ten eerste bet terugtrek ken van de Ned .troepen op hun posi ties van voor 21 Juli en ten tweede de onvoorwaardelijke erkenning van de republikeinse status van voor de po.'tionele actie. Siarifoeddin deed een beroep op de Veiligheidsraad om snelle en vastbe raden stappen te ondernamen „om verder dood en verderf in Indonesië te vorkomen". Hij verklaarde, dat de reuul hek volkomen in staat was rust e" erde te bewaren. Groenland weer aan Denemarken Naar de correspondent van de .Sun- day Times te Lake Succes meldt zul len de Amerikanen zich van Groen land terug trekken en de geweldige luchtbasis aldaar aan Denemarken af staan. Dit is het resultaat van de ver trouwelijke besprekingen tussen de Deense minister Rasmusen en Mar shall. Met de evacuatie der Amerikaan se troepen zou reeds een aanvang zijn gemaakt. Het. enige probleem zou nog zijn, de moeilijkheid om de grote radar- en weerstations aan de Denen over te dragen, niet alleen omdat de instand houding daarvan boven de draag kracht van Denemarken zou gaan doch ook omdat Denemarken niet over voldoende geschoold personeel voor deze installatie beschikt. Marshall zou namelijk niet tot ontmanteling willen besluiten, noch de stations ver loren wiben latei' gaan. Volgons de rrespondent slaan de Noren deze i Dderhandelingen nauw keurig gade, naar zij menen, dat de pogingen van de Sowjet-Unie om ba ses op Spitsbergen te verkrijgen nauw samenhangen met de houding van de V.S. ten opzichte van Groenland. België was in 28 min. geslagen ploeg Tegen de verwachtingen in slaagde de Zwitserse nationale ploeg er in het Pelgisch elftal met flinke cijfers te overwinnen, dank zij snel en goed samenspel van de gehele ploeg, waar door de Belgen na een half uur reeds r t 4-0 achterstonden. Vooral het plaatsen van de Zwit sers was uitstekend verzorgd, zij speel den de Belgische achterhoede geheel uit elkaar en de doelpunten volgden er-aar met de regelmaat van de klok op. Midvoor Tamini opende na 5 min. 3e score. Fatton, de linksbuiten, ver hoogde de score na 10 minuten en in de 27 en 28e minuut werd het pleit beslecht. Eerst doelpuntte rechtsbin nen Lusenti en tenslotte was het Maillard, die de stand op 4-0 bracht. Daarna zakte het tempo van de berg bewoners, met het gevolg, dat de Bel*' gen er beter in konden komen. Zowel in het laatste kwartier van de eerste helft en in de tweede helft hadden de Belgen het beste van het spel, maar de voorhoede slaagde er niet in de Zwitserse verdediging te passeren, hoewel Gyger en Steffen met Lit- scher in het doel enkele moeilijke ogenblikken beleefden. Bovendien was het schieten van de Belgische voorhoede slecht verzorgd. In het laatste kwartier ging de strijd wat meer gelijk op, doch de stand bleef 4-0 in het voordeel van Zwitserland, dat zich na de nederlaag tegen Ne derland uitstekend hersteld heeft, De drie enig overlevenden van het door de Nazi's uitgemoorde en piatge- fcamde Poolse dorpje Lidice, vertelden in de rechtzaal te Neurenberg over de onmenselijke handelingen en wreedheden toen de Nazi-terreur over Li dice losbarstte. Engelse gemeenteraadsverkiezingen Zaterdag hebben gemeenteraadsver kiezingen voor bijna 400 dorpen en steden van Engeland en Wales plaats gehad. Er waren 15 mill. stemgerech tigden. Het aantal zetels, dat door het jaarlijkse aftreden van een derde van het aantal gemeenteraadsleden vrü- kwam, was 3266, terwijl er 6478 can- didaten waren. Vooral de strijd om de zetels van de „County Boroughs" (onafhankelijke administratieve gebie den) en de „Non-County Boroughs" (afhankelijk van de provinciale raad) is met hevigheid gevoerd. Het meren deel der County Boroughs was in han den der Labourpartij en verreweg het grootste deel der „Non-County Bo roughs" in handen der „anti-Labour" partiien. Volgens reeds Zaterdagavond ge worden uitslagen heeft er een ver schuiving naar rechts plaats gevon den en men verwacht de volgende eind-uitslagen: Conservatieven: 634 gewonnen. 17 ver loren; Labour 42 gew„ 685 verloren; liberalen: 46 gew., 46 verl.; commu nisten: geen gew., negen verloren. CHURCHILL JUICHT! De Britse conservatieve leider Win- ston Churchill juichte het succes van zijn partij toe als „een schitterende overwinning over de verkeerd ge richte krachten, die het 'land reeds ver op de weg naar de vernietiging hebben geleid." De Britse conservatieve partij heeft reeds een beroep gedaan op de La- bourregering om af te treden en ac- coord te gaan met het houden van nieuwe verkiezingen voor het parle ment, na de uitslagen van de gemeen teraadsverkiezingen. Lord Woolton, voormalig minister van voedselvoorziening en thans voor zitter van de conservatieve partij, verklaarde: „Ik geloof dat de regering moet "inzien, dat het Lagerhuis niet meer de politieke overtuigingen der democratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaat moet zoekèn. Lord Woolton voegde er aan toe. dat de verkiezingen bewezen heb ben, dat de kiezers geen vertrouwen meer in de regerii.g zouden hebben. De conservatieve partij is in het ge hele land herleefd en heeft z'n kracht bewezen." In een groot aantal steden zijn de DE CHOLERA IN EGYPTE Naar officieel wordt bekend gemaakt, :fijn gister m Egypte 338 personen aan de cholera gestorven. Dit is het laag ste cijfer sinds 19 October. Er werden 625 nieuwe gevallen ge registreerd. Het aantal doden be draagt sinds het begin der epidemie 7.626. EXTRA VOEDSEL VOOR NED. ATHLETEN Er worden pogingen in fiet werk gesteld om extra-toewijzigingen van de Ned. regering te verkrijgen ten behoeve van de deêlnemers, die voor uitzendiifg naar de Olympische Spe len in aanmerking komen. Ook in Engeland is men doende ten behoeve var de Britse deelnemers een extra voedseltoewijzing te verkrijgen, terwijl door enkele andere landén, o.m. van de V.S. de toezegging is ge daan, dat de Britse leden van de O- lympische ploeg een extra eending levensmiddelen zullen ontvangen, op dat de Amerikanen in ieder geval tegenover athleten zullen komen te staan, die wat voedsel betreft, in niet ongunstiger omstandigheden hebben verkeerd dan zij zelf. meerderheden ongewijzigd gebleven: Li/erpool is conservatief, New-Castle on Tyne Labour, Huddersfield libe raal, Leeds Labour. WAT LABOUR ZEGT. Morgan Philips, de secretaris van de, Britse Labourparty, heeft ver klaard. dat de uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen teleurstel lend zijn voor de Labourpartij. doch geen politieke versfchuiving betekenen Hij noemde de veronderstelling fan tastisch, dat een omzwaai van 5 pro cent der gemeenteraadszetels in En geland en Wales een afwenden op grote schaal van de Labourpartij zou betekenen. ja November 1945 won de Labour- pastfj niet minder dan 1359 zetels er. sinds de algemene verkiezingen heeft zij ruim 2000 gemeenteraadszetels ge wonnen, zo zeide hij. DRAMA TE DOETINCHEM Mevr. J. uit Doetinchem die sedert Sept. ontslagen was uit een krankzin nigengesticht, waar zij circa drie maanden verpleegd was, heeft haar slapende echtgenoot een ketel kokend water in het gezicht geworpen. De keer J. werd met ernstige brandwon den naar 't ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. Na haar daad heeft me vrouw J. zich in de Oude IJsel gewor pen, waaruit de politie na geruime tijd areggen haar lijk heeft opgehaald. DRAVERIJEN TE HILVERSUM De belangstelling bij de gistermid dag te Hilversum gehouden intern, draverijen ging vooral uit naar de Derby Lf een draverij voor Nederl. hengsten en merriën, waarvoor als le prijs een bedrag van 6000.was uitgeloofd. Leo Axkit, ber. J. Wage naar, nam van de start af de leiding en stond deze niet meer af. Op het laatste rechte eind ontspon zich een hevige strijd om de 2e plaats tussen Lee Axkit en Legality, waarbij Lega- lity voor de finish Lee Axkit wist te passeren. De uitslagen luiden: Regenprijs, prijzendr. over 2040 m. le afd.: 1. Klassy Silk, ber. L. Com- bee, km.tijd 1 min. 33.2 sec; 2. Little Axkit; 3. Luxor. 2e Afd.: 1. Leonidas, ber. W. Geersen, km.tijd 1 min. 33.4 sec.; 2. Kon. Draisine; 8. Juno Vita. Stormprijs, hand.dr. int. over 2540 m.: 1. Hanover T, ber. W. Brouwer, km.tijd 1 min 29.1 sec.; 2. Frits van Sillidar; 3. John D. Hagelprijs, pr.dr. over 2040 m. 1. Klazina Axkit, ber. M. Vergaay, km.t, 1 min 29.5 sec.; 2. Jacob Diamant; 3. Juliana Hanover. Derby L, draverij van meet over 24Q0 meter: 1. Leo Axkit, ber. J. Wa genaar, km. tijd 1 min. 31.3; 2. Lega lity; 3. Lee Axkit. Herfst-prgs, heat pr.dr. int. over 1600 m.: le heat: 1. Juliana Lee, ber. H. de Vries, km.tgd 1 min. 26.5 sec.; 2. Guy Hanover; 3. Gratie Hanover. 2e Heat: 1. Hollandia, ber. J. de Vlieger, km.tijd 1 min 26.6 sec.; 2. Guy Hanover; 8. Gratie Hanover. 3e Heat: 1. Dutch Hanover, ber. W. Geersen, km.tgd 1 min. 22.3 sec.; 2. Gratie Hanover; 3. Hollandia. 4e en besl. heat (aan start alleen Hollandia en Dutch Hanover)1. Hol landia, ber. J. de Vlieger, km.tgd 1 min. 51.2 sec., Dutch Hanover (ingeh. wegens vernieling sulkey). Sluitlngsprijs, pr. dr. over 2020 m.: I. Jacoba, ber. A. v. d. Veen, km.tgd 1 min. 28.9 sec.; 2. Importeur; 2. In genieur Scott. Arabische troepencon centraties aan Palestijnse grens Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft te 'Bagdad verklaard: „Ik bevestig de berichten, dat de legers van de Libanon, Syrië en Egypte aan de Palestijnse grenzen worden geconcentreerd. Het Transjor- daanse leger is binnen Palestina op zijn post". Hii voegde aan zijn verklaring toe, dat de Arabische Liga geen opperbe velhebber had benoemd voor het con centreren van de troepen aan de gren zen van Palestina, doch een commis sie van defensie. „De Arabieren heb ben tot vechten besloten om Palestina te redden van iedere mogendheid, die het verdelingsplan tot uitvoer wil brengen", zo zeide hij. Reuter voegt aan dit bericht toe, dat het door Azzam genoemde „Transjor- daanse leger" vermoedelijk de Trans- jordaanse „Grensstrijdkrachten" zijn, die zijn gerecruteerd uit de Palestijn se en Transjordaanse Arabieren en onder Britse officieren staan. Het hoofdkwartier van deze strijd krachten is onlangs van Transjordanië naar Oost-Gallilea overgeplaatst. Nieuwe bonnen voor fietsbanden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 31 December a.s. op de bonnen C 32 en C 33 van de in- schrijvingsbe wijzen voor vervanging van fietsbanden B.I. 612 resp. B.I. 701 een toerbuitenband verkrijgbaar is. De bon D 43 en D 44 van de incshrij- vhtgsbewijzen voor fietsbanden B.I. 610 resp. B.I. 611 zijn t.m. genoemde datum geldig voor een binnenband. Verder is eveneens tot genoemde da tum op bon A 08 van het inschrij- vingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 08 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. APPELSAP GOEDKOPER Met Ingang van 2 November 1947 mag appelsap (appelmost) tegen ten hoogste de volgende prijzen aan con sumenten worden verkocht: per fles van 1000 cc f 0.96, per fles van 750 cc f 0.75, per fles van 700 cc f 0.71, per fles van 375 cc f 0.40. per fles van 330 cc f 0.36, per fles van 300 cc f 0.33 per fles van 280.ee f 0.31, per fles van 250 cc f 0.30. per fles van 230 cc f 0.27 per fles van 190 cc f 0.25 en per fles van 170 cc f 0.23. Deze prijzen liggen 9 a 2 cent per fles al naar gelang de inhoudsmaat, lager dan de tot nu toe geldende. 1 NOVEMBER DE NIEUWE TAXITARIEVEN In alle gemeenten met stationnerende taxi's is per 1 Nov. 1947 het tarief verlaagd van 40 cent per belaste km tot 35 cent. Waar geen taxi's station neren wordt 25 cent per km. van ga rage tot garage berekend. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vallen buiten deze maatregel. Bij interlocale ritten moet voor de feerste aanslag van 75 cent nu ook 1 km. worden gereden. Het wachttarief is 10 cent per 2]A minuut. In het tarief mag geen fooi gevraagd worden Het geven van fooien is toegestaan, waarbij 10 pet, met een maximum van f 5 per etmaal gebruikelijk is. De kraniencompefilie I OUD-ILLEGALE PERS STEVIG BOVENAAN E^zijn thans in de Noordhollandse persstrijd drie korte „edingen gevoerd. Twee hiervan waren aangevraagd door het Dagblad voor Noordholland de eerste zoals door N.V. „Sprekend Papier". Nadat wij twee ontmoetin gen hadden gewonnen, heeft de rech ter Zaterdagmorgen uitspraak gedaan inzake de namen-kwestie. Het Dag blad voor Noordholland had n.1. ge protesteerd tegen het „wederrechte lijk" uitgeven van ,De Nieuwe Scha- ger" en „De Vrije Alkmaarder" door N.V. Sprekend Papier. De rechter heeft de eis van het Dagblad voor Noordholland afgewezen, zodat de oud-illegale pers een nieuwe overwin ning behaalde. De stand na drie wedstrijden is nu als volgt: Oud-illegale pers 3 S 0 0 6 Dagbl. v. N. Holland 3 0 0 3 0 zou beter Vijn geweest te zwijgen. En zo „Het Vrije Volk" het allerbeste had willen doen, dan had het de bei de P.v.d.A.-wethouders een terecht wijzing moeten toedienen. Want zelfs een partijorgaan behoort niet blind te zijn-voor gemaakte fouten. Het be wijst- de eigen partij een grotere dienst door er de vinger op te leggen, dan door ze te willen vergoelijken tegen beter weten in. A. Erlks. Vrijheid van meningsuiting in het geding Onder bovenstaand opschrift komt „Het Vrije Volk" nog esns terug op de bekende Dageraads-historie. We zouden geen aanleiding hebben gehad hieraan bijzondere aandacht te wijden, ware 't niet, dat 't hele artikel de in druk maakt een terechtwijzing in te houden aan het adres van ons blad. Daarbij worden ons uitlatingen in de schoenen geschoven, waaraan we ons nooit schuldig hebben gemaakt, terwijl ook in ander opzicht de din gen min of meer op hun kop wor- den gezet. Om te beginnen zegt de schrijver, dat wij het standpunt zouden hebben ingenomen, dat de P.v.d.A.-wethou ders iets aan de beslissing van de loco-burgemeester hadden kunnen toe- of afdoen. Niets is minder waar. Van den beginne af aan hebben we ge weten en geschreven, dat de loco-bur gemeester in aangelegenheden als de ze niet interpellabel is en dat nie mand. nóch de raad. nóch de wethou ders hem over ziin beslissing ter ver antwoording konden roepen. Daarom ging het dus niet. Waar het wel omging was de motie Sïetsma. waarbij aan de loco-burge meester in overweging werd gegeven in dê toekomst meer rekening te hou den met de gevoelens van een groot deel van onze bevolking. Deze motie, waar alles, wat progressief denkt, zicfc o i. achter behoorde te scharen, werd getomedeerd door het ordevoorstel van de heer Hovtink. waarin de raad zich er over zou uitspreken of de ver gadering bevoegd was over de han- d-"2 van de burgemeester een oor deel uit te spreken. Wij tarten ..Het Vrije Volk ons het artikel van de Ge meentewet aan te geven, waarin aan de raad wordt verboden over bepaal de kwesties een oordeel uit te spre ken. In kwesties, waarover hij niet interpellabel is, kan de burgemeester- zulk 'n oordeel naast zich neerleggen. Dat is zijn recht, maar dit houdt niet in., dat het daarom aan de raad is verboden er een menirg over ken baar te maken. Door het ordevoorstel van de heer Hoytink waar de beide P.v.d.A.-wet houders zich achter schaarden tegen hun gehele fractie in belette de raad zich te verklaren over de motie-Siets- a. Nu zegt „Het Vrije Volk" wel. dat de wethouders Bakker en Coerts vol komen op het standpunt stonden en nog staan, dat het van de burgemees ter niet juist was de gevraagde toe stemming tot het houden van de ver gadering in de muziektuin te weige ren, maar daarvan is tot dusverre niets gebleken. Integendeel, de gele genheid om zich uit te spreken, heb ben zij welbewust afgesneden. En nu vragen we ons af, wat we hebben aan mensen, van wie wel wordt aangeno men,dat ze er bepaalde opvatting op na houden, maar die, om welke re den dan ook, de dingen zodanig stu ren, dat ze niet voor het feit worden geplaatst die mening te moeten uit spreken. Dat wij de Gemeentewet op zij zou den hebben willen schuiven, is uit niets gebleken. Door ons hier aan te vallen, valt „Het- Vrije Volk" in we- de gehele fractie van de P.v.d.A. met uitzondering van de beide P.v. d.A.-wethouders aan, want deze fractie steunde de motie Sietsma. Ook deze motie Sietsma was echter, zoals we boven reeds uiteenzetten, nergens in strijd met de Gemeentewet. „Het Vrije Volk" besluit, iet of wat gewichtig doende, met mede te delen, dat wijziging van de Gemeentewet niet mogelijk zal zijn. Waarom moet deze gedachte worden gelanceerd? Wijziging is niet nodig. Wat wel no dig is, is een juiste toepassing. En daarvan is geen sprake, zo lang de lo-, co-burgemeester zelf zegt, dat de idee ën van de Dageraad een groot deel van de bevolking in haar heiligste ge voelens kwetsen. Dit was het eigen lijke motief voor zijn verbod en niet de vrees voor ordeverstoringen. Die werd er eenvoudig bijgefantaseerd om het verbod mogelijk te maken. Intussen begrijpen we zeer wel, waarom „Het Vrije Volk" schrijft, ge-* lijk het doet. Het blad wil de kool en de geit sparen. We nemen dit niet kwalijk, we beseffen de moeilijke po sitie, waarin het verkeert. Maar het (Zie vervolg 5e kolom onderaan) weerbericht WISSELEND BEWOLKT Matige, langs de itust krachtige Zuid- Westelijke, wind. Wisselende bewol king met voornamelijk in het Noor den en het Westen van het land en kele regenbuien. Vrij zacht.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1