Ikmaartki' Onder de Schijnwerper N.HOLLANDSE PERS 1945 Een behulpzaam man „verdiende' honderdduizend gulden In 5 jaar wereld van overvloed Vier jaar geëist tegen directeur Residentiebode" van 4e Jaargang No 1080 W/oensd•*- 5 Nivember 1947 Wnd: hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor* dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel.. 3907. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel 3967). Om de begeerde auio-vergunningen Grote oplichtersaffaire door Haagse recherche aan 't licht gebracht „De wagen, die u bezit, is ook niet veel bijzonders, terwijl u toch een gro te zaak heeft, heeft u al eens een nieu we aangevraagd?" De chauffeur vertelde, dat hü wel iswaar een vergunning aangevraagd had, doch dat hü hierop nog niets had vernomen. ..Wij kunnen u wel in con tact brengen met iemand, die er voor kan zorgen, dat de* aanvrage spoedig zal worden behandeld". Wat doet een man, die een vergun ning voor zijn bedrijf nodig heeft, wan neer hem in deze wereld van relaties en connecties een dergelijk aanbod ge daan wordt? Hij grijpt zijn kans In deftig milieux Zo kwamen en vele taxi-chauffeurs en andere automobilisten in aanra king met de 63-iarige H. van R.. hou der van een ..Handelsinstituut" aan de deftige Regentesselaan in den Haag. Als zo'n chauffeur zijn verhaal gedaan had. zei van R. dat hij over verschillende relaties bij de Rijks verkeersinspectie beschikte en dat hij het wel in orde zou brengen. Hiervoor ■was echter een bepaald bedrag nodig. n.1. om een ambtenaar om te kopen. Voor dat bedra^ overhandigde van R een kwitantie. En dan stelde hij eer. schrijven op aan de Rijksverkeersin- snectie. waarin hij de verlangens van de taxi-ondernemer naar voren bracht De brirf liet hii door zijn slachtof fer ondertekenen, en hij plaatste er ook zelf zijn handtekening ondev De betrokkene, door deze min of meer off;—handelingen gerust ge steld vertrok m dp verwachting bin nen afzienbare tijd in een nieuwe auto rond te rijden. Zo vonden vele geeadigden voor een nieuwe wagen de weg naar de Regen tesselaan. waar zij een bedrag vari ërend van duizend tot tweeduizend gulden armer en een illusie rijker werOCn. Uitbreiding van zaken De ..zaken" begonnen zo goed te lopen dat de heer van R. zich twee reizigers oo Drovisiebasls moest aan schaffen. Hii koos twee betrouwbare met een niet al te blank zonderegis ter uit: de 33-iarige autohandelaar A.Aeen gewezen politiek delinquent en zijn 36 jarige collega H. N. Zij knoopten de relaties met de uitver koren slachtoffers aan en brachten hen naar van R. zij werkten o.a. in Haar lem. Rotterdam. Vlaardingen, Gouda. Delft. Amsterdam. Maassluis. Schie- broek. Zij deden hun werk goed en van R kreeg met zijn aankoopvergunningen business een bedrag van f 50.000 bin nen. Maar de ondernemingslust van de oude heer kende geen grenzen. De auto-ver gunningen werden hem blijk baar te eentonig, ofwel, de spoeling werd le dun. Hij nam er transacties in tap-, slijt-, bedrijfs- en huisvestings vergunningen bij. Tesamen brachten hem deze nogmaals een 25 mille op. En wederom zocht van R. naar nieu we wegen. Hij legde zich toe op de handel in alcohol, beier, metaalwaren en op belastingzaken. Relaties, relaties Was er iemand.naar zijn mening te hoog aangeslagen? Van R. zou het wel even in orde maken, want toevallig had hij vele relaties bij de belastingen „Voldoet u even dit bedrag, als u zo goed wilt zijn nog even uw hand tekening rekent u er op, dat het in orde komt" Nogmaals 25 mille bracht deze branch van R. in het laad Jbr. Dr. A. Loudon, oud-ambassadeur van Nederland In de Ver. Staten, wiens benoeming tot lid van de Raad vau State verwacht wordt. Service De zwendelaars „bedien den" hun „cliënten" met gro te voorkomendheid. Als iemand met veel tijd had stuurden zij een taxi naar zijn woning om hem even af te halen. Ook kwam het voer, dat zij een dame per auto naar een bank brachten om even geld te gaan halen. Van R. wierp een blaam op het ambtenarencorps dat hij als „corrupt" aanmerkte, ter wijl hij totaal geen relaties mot ambtenaren bezat Het is mogelijk, dat dezp zaak nog omvangrijker za worden, dan zij nu reeds is je, zodat hij met een f 100.000 de groot ste oplichtersaffaire opbouwde die sinds de oorlog in Nederland is ont dekt. Van R was goed voor zijn personeel De ..reizigers" genoten in korte tijd f 22.000 aan provisie en zij deelden het broederlijk samen. Toen een bedrogen taxi-chauffeur, ordanks het dreigement van van R., dat hij hem door middel van de hand tekening die hij had gezet wel krij gen zou, bij de politie was komen klagen, kwam de affaire aan het licht Bij eerT huiszoeking vond de recher che een enorme administratie. Het bedrijfsbeheer klopte wel. Van R. viel door de mand. evenals zijn beide hel pers. Be cholera beffrelgt de wereld. In Egypte eist« cholera reeds 9000 slachtoffers. Het lijkt er echter op dat de epidemie thans iets terug loopt, mede dank zij de hulp van vele landen aan Egypte, Pakistan en India. Zal veel Europees vee worden ges'achi? De „Commissie voor Veevoeder" van de Wereld-voedsekaad heeft het voor stel gedaan, Europa's veestapel te verminderen om een gerechtvaardigd gebruik van de onvoldoende voorra den veevoer te waarborgen. Volgens de Commissie is dit onvermijdelijk maar zij erkende, dat het „catas'; phale gevolgen" zou hebben v de gehele agrarische economie van West Europa: De totale oogsten in Neder land en Denemarken zijn 20 pCt la ger dan in 1946 hooi en wortelen zijn er nog minder. De tekorten aan zuivelproducten zullen groot zijn. Als er nel zo hard gewerkt wordt als aan de vernietigingswapenen Sir John Boyd Orr, directeur-gene raal van de FAO (organisatie voor voedsel en landbouw), heeft de we- reldvoedselraad, die te Washington zijn eerste vergadering hield, toege sproken. Hij verklaarde, dat de voed seltoestand zelfs nadat de raad in September j.1. was gevormd verslech terd en dat de vraag naar graan 10 millioen ton groter is dan het aanbod, terwijl dit verschil tevoren op negen millioen was geschat. Er bestaat geen hoop, aldus Sir John dat er met de oogst van 1948 een eind komt aan het tekort. De voorraden zijn zo klein, dat zelfs met een „bum per-oogst vele landen wellicht ge- d ongen zullen zijn, in 1948 de brood- Mikolajczyk gaat naar Amerika Stanislaw Mikolajczyk, voormalig leider van de Poolse boerenpartij, heeft tüdens een interview verklaard, dat hij naar de V.S. zal gaan om Vrienden te bezoeken. Hü had nog niet besloten, of hü zich bij de inter nationale organisatie der boerenpar- tüen zou voegen. (Deze organisatie heeft haar hoofdkwa.tier te Washing- t—en omvat een aantal politici van Ojst-Europa, die in ballingschap in de V.S. leven). Vroegere Poolse regering afwyzend. Groepen Polen in ballingschap heb ben zich, naar Reuter uit Londen meldt, thans voor of tegen Mikolajczyk verklaard. De romp van de vroegere Poolse regering in Londen verklaar de bij monde van Adam Pragier: „wij staan niet in connectie met Mikolaj czyk en wensen dat ook niet". Een woordvoeder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken ontkent met klem, dat een Brits vlieg tuig Mikolajczyk van Polen naar Ber lijn gebracht zou heboen. Geruchten Rond Fiderkiewicz, de vroegere Poolse gezant te Ottawa, gaan geruch ten dat deze eveneens uit Polen zou zijn gevlucht. In Poolse kringen te Londen wordt dit onmogelijk geacht; Fiiei'-'-wicz is op een diplomatische missie naar Hongarije en meer dan 20 jaar lid van de communistische par tij- TWIST In het dorpje Cromvoirt bij Den Bosch had dezer dagen 'n twist plaats tussen zekere H. en D., welke zo hoog liep, dat H. zijn tegenstander met een knuppel een zware slag op het hoofd toebracht. Aan de gevolgen daarvan is D. Dinsdag overleden. Het slacht offer was ongehuwd, de dader werd gearresteerd. rantsoenering te handhaven. „Het te kort aan vetten, oliën en vee Z3l nog een veel langere periode duren." Orr besloot met le zeggen: „Indien de inspanningder volkeren wordt ge bruikt voor de ontwikkeling van de landbouw en industrie, met dezelfde intensiteit als voor de productie van vernietigingswapenen tijdens de oor log, kan een wereld van honger bin nen vijf jaar in een wereld van over vloed veranderd worden." Wallace optimistisch over Palestina De vroegere medewerker van Roo- sevelt, Henry Wallace, en voormalig vice-president der V.S.. die op weg is naar de V.S. van zijn trip naar Pales tina, heeft verklaard, dat hem niet ge bleken is, dat Arabische legers aan de grens van Palestina zouden zijn samengetrokken. Ook de berichten over de gespannen toestand in het Heilige land achtte hij zeer overdre ven. Het deed hem genoegen, dat de oplossing van het Palestijnse vraag stuk gevonden zou worden in de geest van de aanbevelingen der commissie voor Palestina van de V.N. „Er zal misschien wat gevochten worden, doch ik denk niet, dat het veel te beteke nen zal hebben", zo zeide hij. Zo er sprake is van vüandschap, is deze naar het schünt min of meer beperkt tot de hogere kringen. Ik ben er zeker van dat de doorsnee Arabier zijn Joodse tegenhanger niet vyandig gezind is, hetgeen eveneens van de Joden gezegd kan worden." Ook Hongaarse oppositieleider verdwenen Pfeiffer had reden, zich onveilig te voelen Zoltan Pfeiffer, leider van de Hon gaarse „Onafhankelükheids Party", is gisteren uit het parlementsgebouw te Boedapest verdwenen, kort voordat hy, naar men verwachtte, zich tot het parlement zou richten in verband met de eisen van de openbare aanklager tot zyn- arrestatie. Eige dagen geleden werd Pfeiffer, zoals men weet, er van beschuldigd een voormalige Hongaarse S.S.-er te hebben geholpen. Pfeiffer was 's mor gens nog in het parlementsgebouw, maar toen de voorzitter hem uitno digde zijn rede te houden, kon men hem niet vinden. Pfeiffer's naam werd ook reeds ge noemd in verband met de ontdekking van het spionage-complot, waar ver scheidene Amerikaanse journalisten de hand in zouden hebben gehad. LICHTE AFNEMING VAN CHOLERA-EPIDEMTE IN EGYPTE In Egypte is een lichte afneming van de cholera-epidemie geregistreerd Het gemiddelde 'aantal nieuwe geval len is gedurende de laatste zes dagen van 1000 per dag tot minder dan 500 teruggelopen; 50 pet. dezer gevallen 1 'tl een dodelijke afloop. John Winani pleegt ze (moord John Gilbert Winant, die in oorlogs Siid Amerikaans ambassadeur in Gi\- Brittannië was, heeft in zijn huis te .'oncord (New Hampshire) zelfmoord gepleegd door zich een kogel door de rechterslaap tc schieten. Zijn e'" 'ge- note, die te New York vertoefde, is onmiddellijk na het vernemen van de tyding naar Concord vertrokken. Wi kp'. rou de afgelopen dagen overver- rrioeid en zenuwachtig geweest zijn. Hij was 58 jaar oud en vroeger direc teur van het internationaal arbeids bureau. Hij bleef te Londen tijdens de zwaarste dagen van de Duitse aanval, waardoor hij zich achting van het Britse volk verwierf. „ZWAARST MOGELIJKE STRAF FEN"' TEGEN MANIU GEëlST. Kolonel Alexander Georgescu, de eerste aanklager in het proces tegen Maniu c.s., heeft zijn requisitoir uit gesproken tegen de vier-en-zeventig jarige Roemeense boerenleider, die van hoogverraad beschuldigd is. Elk der beschuldigden werden ernstige misdrijven tegen de staat, voortko mend uit de aard van hun verhou ding met vreemde mogendheden, ten laste gelegd. Georgescu verklaarde, dat Maniu en Mihalache, plaatsver vangend leider van de boerenpartij, beiden schuldig waren aan hoogver raad in de eerste graad, doordat zij samengewerkt zouden hebben met de leider van de Amerikaanse missie te Boekarest en hulp uit het buitenland gevraagd zouden hebben om de Roe meense regering omver te werpen. De aanklager eiste oplegging van de „zwaarst mogelijke straffen. welke „in het belang van het Roemeense volk" zouden zijn. Republikeinse parachutisten boven Borneo uitgeworpen Een officieel communiqué van de Nederl. Indische regering meldt, dat blijkens verklaringen van een in Zuld- Borneo gevangen genomen parachu tist een groep van 20 republikeinse parachutisten, onder leiding van een majoor en een kapitein van de T.N.I. op 12 October j-L in het landschap Kotawaringin op Zuid Borneo zou zijn uitgeworpen. Deze groep zou in een Dakota met een Amerikaans piloot zijn overgevlo gen. De parachutisten waren bewa pend en zij hadden de opdracht de bevolking tot een opstand aan te zet ten om dan tevens een kern van ge welddadig optreden te vormen. Vol gens het communiqué worden de an dere leden van de groep opgespoord. De zegsman vei'klaarde tevens, dat andere soortgelijke avonturen in het voornemen liggen .terwijl de organi satie van deze actie van Djogja zou uitgaan. Het communiqué eindigt met te verklaren, dat, mocht zich een her haling van soortgelijke actie voor doen, de regering zich genoodzaakt zal zien maatregelen te treffen. Radio - spreekverbod 'Prol. Gerbrandy gehandhaafd Naar wij vernemen heeft de minis ter van Onderwüs, K. en W. de NCRV niet ontvankelijk verklaard in haar beroep tegen het besluit van de rege ringscommissaris voor het radiowezef! van 3 September j.1., waarbij aan prof. mr. P. S. Gerbrandy een spreek verbod voor de ftdio werd opgelegd voor de duur van twee maanden. Men berinnere zich, dat van dit spreek verbod ontheffing kon worden ver leend, als prof. Gerbrandy zijn rede voering tevoren zou laten controleren. Hij brachi Musseri naar de hooiberg Het tribunaal te Amersfoort heeft advies uitgebracht in de zaak tegen de vroegere NSBer Hartke uit Doorn, die in de Meidagen van 1940 Musseit van Bilthoven naar „de Gooise Boer'" een uitspanning te Laren, heeft gere den. Eén zijner andere trawanten was de leider daar behulpzaam bij het onderduiken in de hooiberg. Hartke werd veroordeeld tot 5 jaar met aftrek van voor-internering, waarvan 2 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toe- zichtstelling. Hij zal voorts verplichte arbeid moeten verrichten. AMSTERDAM HEEFT BROODNOOD De gezamenlijke meelfabrieken heb ben aan de plaatselijke bakkerijcom missies van Amsterdam en randge meenten medegedeeld, dat zij na over leg met de regering in verband met het conflict .bij de Holland en Ceres, tot hun spüt niet langer in staat zijn aan de vraag naar gebuild meel (het gewone regeringsbloem), te voldoen. Vanaf gisteren leveren de fabrikanten op de bestellingen voor de helft ge build meel en ongebuild meel af, zo dat vandaag de bakkers hun klanten moeten bedienen met voor de helft witbrood en voor de r^st bruinbrood Was „De Gil" een illegaal orgaan „Wel pro-Duits, geen nat.-socialist Was „De Gil" o zaliger nagedach tenis! een „illegale" uitgave? Za ten er „illegale stromingen" achter, gericht tegen de nat. socialistische geest? Niets schijnt te dol te zyn als het er voor de heren, die toen ons land in levensgevaar verkeerde, bereid wa ren de Duitse strop aan te halen, op aan komt zich schoon te praten voor de Nederlandse rechter. De schryver van de anti-Joodse se rie „Philp Raak" het misselijke speur dertje dat won-op-alle-fronten, en an dere heren van de voormalige Resi dentie-bode beweerden dat zy niets dan goede bedoelingen hadden gehad, toen gisteren de oud-directeur van „De Residentiebode", jhr. mr. C. H. M. J. J. van N. tot S. gisteren te Den Haag terecht stond om zich te ver antwoorden voor zün onvaderlands lievend bedrijf tijdens de oorlog. „Ondeugelijke" propaganda Verd. erkende dat hy de uitgave van talrijke nat. soc. brochures, pam fletten boeken en tijdschriften, me rendeels in opdracht van het Rijks commissariaat, verzorgd had. Maar hij wilde niet erkennen, dal dit alles on ze bondgenoten had geschaad. Het was een „ondeugdelijk middel". Verd. was wel pro-Duits geweest, maar niet in nat. soc. zinHij werd zelfs lid van „Nationaal Front" om stelling te nemen tegen de NSB! Mr. Hollander eiste vier jaar ge vangenisstraf met aftrek, ontzetting uit de rechten en verbod het beroep van uitgever uit te oefenen gedurende de tijd van tien jaar. Uitspraak 18 November. Een groot aantal Amerikaanse bom menwerpers (superforten) hebben een schijnaanval gedaan op de Ameri kaanse vloot in het gebied van de Ber muda-eilanden. Dit is de grootste ma noeuvre in haar soort sedert de oor log. George Truman en Clifford Evans, die in twee kleine vliegtuigen een reis om de wereld maken, zijn Alaska aangekomen. Hun tocht is bij na beëindigd. Op het gevaarlijke stuk van Japan naar de Aleoeten werden zij vergezeld door vliegende forten, die 'een motorboot en materiaal voor een eventuele redding op zee bij zich hadden. Burgemeesters benoemingen Het zou onjuist zyn niet te erken nen, dat bij de talrijke burgemees tersbenoemingen, welke in de periode na de capitulatie van Duitsland heb ben plaats gehad, niet op zeer be hoorlijke wijze rekening is gehouden met de inzichten der bevolking. Ten plattelandè hebben in de loop van de afgelopen jaren verschillende burge meesters hun entree gemaakt en we geloven te mogen zeggen: zeer tot tevredenheid der inwoners. Ook de benoeming van mr. Koelma te Alk maar gaf destijds voldoening aan alle groepen. Men kende hem als een zeer bekwaam deskundige in gemeen teaangelegenheden en, wat meer zegt als een rechtschapen man Er waren misschien politieke groepen geweest, die liever een partijlid hadden gehad toen de benoeming van mr. Koelma afkwam, kon ieder zich met vertrou wen achter hem plaatsen. Zonder eigenlijk nog gelegenheid te hebben gehad zijn gaven te kunnen ontplooien, zag Alkmaars burgemees ter zich genoodzaakt zijn ontslag te vragen. Men moet dit van harte be treuren. Niet alleen omdat daardoor een stellig gelukkige keuze niet tot haai- recht is gekomen, maar ook om dat een nieuwe voorziening nodig is geworden, waarvan bij voorbaat on mogelijk kan worden gezegd of ze straks evenveel bevrediging zal* ver wekken. Een burgemeester is niet alleen de objectieve boven de partijen staande voorzitter van de raadsvergadering, als lid van B. en W. oefent hy directe invloed uit op de gemeentezaken, als burgemeester ten slotte heeft hij soms vergaande bevoegdheden. Hoe ver de ze gaan is onlangs gebleken bij de Dageraadhistorie. die thans haar na spel heeft gevonden in de Tweede Kamer. Juist deze geschiedenis echter heeft ten gevolge gehad, dat velen met nog meer belangstelling de aans»-^nde burgemeestersbenoeming teg et zien dan anders het geval zou zijn geweest. We weten dat men in R.K. kringen hoopt op een gelijkgestemde burge meester. Tegenover leden van de P. v. d. A. die evenals de R.K. 9 ge meenteraadszetels bezet, heeft men zich er wel eens over uitgelaten, dat men eigenlijk evenveel recht heeft op een burgemeester uit hun groep, als de P.v.d.A. op een arbeidsman. Juist is dat natuurlyk niet. Vergeten wordt, dat de meerderheid van de raad uitgesproken links is, terwijl het zeer de vraag is of de leden van de P. v. d. V., de C. H. en de A.R. hef inzicht van de R.K. delen. Redelijk dunkt ons een R.K. bur gemeester voor Alkmaar niet We vestigen er hierbij de aandacht op, dat voor steden van de grootte van Alkmaar de benoeming in handen is gelegd van de minister van Bin nenlandse Zaken op voordracht van de Commissaris der Koningin. Gemakkelijk is het niet om invloed uit te oefenen op soortgelijke benoe mingen. We geloven echter te moge zeggen, dat het zaak is voor de links denkende Alkmaarders om op hun quf vive te zijn en alle krachten in het werk te stellen om daar een burge meester te krijgen van hun richting. We geloven, dat zelfs het R.K ge deelte der bevolking in z'n hart zal toe geven, dat dit het meest in overeen stemming is met de werkelijkheid. A. ERIKS. Het Danziger Tribunaal heeft te gen 10 voormalige leden van de staf van het Stutthofconcentratiekamp de doodstraf uitgesproken. Vier van de zes rijschimmels, die voor het rijtuig van het Britse bruids paar gespannen worden op 20 Nov. a.s. zijn paarden, die door Koningin Wilhelmina verleden jaar aan de Ko ning van Engeland geschonken zijn. Urnen met as van in Japan over leden Nederlandse krijgsgevangenen worden in Amsterdam verwacht. In totaal zullen het er 800 zijn; zij wor.- den met militair eerbetoon in ont vangst genomen. Eén persoon werd gedood en dertig gewond door een bom bij aanvallen op de bureaux van vier dagbladen te San José in Costa Rica. Dat is bijna het enige, wat wij nog niet hebben meegemaakt weerbericht ENIGE REGEN Vrü veel bewolking, met nu en dan enige regen. Meest matige wind ui* Westelyke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1