WAAR HEIL SOLDATEN MAATSCHAPPELIJK WERKEN föboum ató ulo-McM&i Vaste salarissen voor dienstboden en werksters 11 November f DE SCHAT Majoor H. Salomon, redacteur van „De Strijdkreet" Prachtige, maar zware taak van enorme omvang „Zondag spreekt Majoor Salomon, redacteur van „De Strijdkreet", in onze diensten.'Voelt U iets voor een kort onderhoud?" vraagt ons de be kende Alkmaarse Majoor H. J. ter Telgte, toen we hem op een van lijn tochten door Alkmaar- ontmoetten. Natuurlijk voelen we er voor Zo één. dan zal deze Amsterdammer ons In kunnen lichten over de arbeid van het Leger des Heils. Het Zondag morgenprogramma van de redacteur Ce-geestelijk leven" is gevuld.... Na een goed bezochte morgendienst ln de zaal aan de Limmerhoek zitten we in de huiskamer van Majoor ter Telgte tegenover deze bekende figuur uit de Legergeledereri. Mevrouw Ter Telgte, de knappe. Canadese echtge note van de Alkmaarse majoor voor ziet ons van koffie en: „Wat wilde U nu graag weten?" vraagt de man tegenover ons. Een vraag, die niet gemakkelijk te beant woorden is. We zien naar de glimmen de S op de kraag van de majoor, de S van Sterkte, van Strijd en van Steun tn beseffen de kracht en omvang van deze internationale organisatie. Enorm veel werk moet door deze mensen verzet worden en grotendeels zijn we er onbekend mee. De vriendelijke uit nodiging van de majoor heeft ons nu de gelegenheid om meer over „The Salvation Army" te weten te komen. We kiezen voor het maatschappelijk werk van de beweging, maar wagen eerst een enkele vraag over het le ven van Majoor H. Salomon zelf. De praktijk dekt de theorie „Ik ben reeds 23 jaar bij het leger be trokken .hoewel ik niet kerkelijk groot gebracht ben", vertelt de majoor. „Ik werd echter aangetrokken en getroffen door het openluchtwerk. In het Leger trok mij de practijk van het geloofs leven. de uiting; ik Kon, zoals ieder ander, die bij het Leger aanklopt, di rect aan het werk gaan. William Bootk de stichter van het .Leger heeft heel goed gevoeld, dat het Maatschappelijk werk een belangrijk onderdeel moest vormen van het grote geheel. Het maatschappelijk werk ts a.h.w. uit het geestelijk werk geboren. Wil liam Booth, die in die wijken van Londen, waar de grootste armoede heerste, begon, heeft zijn „bezoekers", die na de „dienst" de konde Londense stralen weer op moesten, in zijn ge bouw van samenkomst laten over nachten en er hen van eten voorzien. Een bakkersvrouw, die Londense meisjes onder haar hoede nam, legde de eerste steen voor het middernachts werk. Wanneer we nu naar Jezus' rond wandeling op aarde zien, begrijpen we de overeenkomst. Ook bij Zijn arbeid onder het Joodse werk nam het maat schappelijke een voorname plaats ln. Dat is de kracht van het leven ge weest: theorie en practijk dekken el kaar". Ongemerkt zijn we van de persoon van Majoor Salomon op het Leger- werk zelf terecht gekomen. „Het maat schappelijk werk van het Leger des Heils zal uw lezers meer interesseren dan enkele bijzonderheden over het leven van één officier", glimlacht de bescheiden man tegenover ons. „Hoe staat het tegenwoordig met 't maatschappelijk werk? Wordt dit slechts door enkele pioniers verricht?" Alle soldaten staan in de strijd „Zeker niet. Iedere heilssoldaat werkt persoonlijk mee. Er zijn bij ons geen comité's enz. nodig. Wanneer de Ma joor hen roept .komen de soldaten en doen het werk, dat hij hen opdraagt". „Doet het Leger ook reclasserings- werk?" „Inderdaad. Geen terrein, waarop 'n sociale instelling of vereniging werk zaam is. of ook het Leger zendt er Ons dagelijks overzicht De geest des tijds Wanneer een revolutie wordt her dacht, dan mag men revolutionnaire taal verwachten, vooral wanneer bo- vendien een loroonjaar wordt gevierd. Feestredenaar op het dertig-jarig ju bileum der Russische revolutie was de minister van Buitenlandse Zaken, Molotow en wanneer men de woorden welke van zijn tong zijn gevloeid, nu nog eens rustig bekijkt, dan stroken ze wel ongeveer met wat men had mogen denken, dat zou komen. Er was veel sprake van verheerlijking van wat' door het Sowjet-bewind werd tot stand gebracht en de vrede werd voorgesteld als een even groot goed als we dat gewend zijn te horen van Churchill. Truman of wie dan ook. Het is merkwaardig hoe alle staatslie den. van welke richting of nationali teit ook, steeds leuren met de vrede. Ze weten natuurlijk heel wel, dat er geen enkel volk is, dat werkelijk naar de oorlog verlangt. Overal hun kert men naar vrede, echte vrede, waarin niet voortdurend door. enkele hoogmogenden, die zeggen hun macht te ontlenen aan het volk, maar die in werkelijkheid geheel hun eigen v/eg gaan met het zwaard wordt gerammeld. Daarom spreekt ieder van vrede, al is zijn hart ook nog zo vol van oorlog. Zelfs Hitier wist op deze wijze zijn volk zand in de ogen te strooien, We willen hiermee alleen maar zeg gen, dat de rede van Molotov geen haar beter maar ook geen haar slech ter was, dan wat we tegenwoordig van vooraanstaande politici gewend zijn. Ze ademde de geest van deze tijd: Wij doen alles goed, wij zijn de ware voorvechters van de vrede, de anderen spannen tegen ons samen. Een en ander doorspekt met een aan tal voorbeelden, waaruit de boosaar digheid der vermeende tegenstanders duidelijk moet blijken. Iedereen, Be- vin De Gaulle of wie ook zou volgens dit schema onmiddellijk een even da verende rede kunnen houden. In dit alles zit, behalve veel aan leiding tot pessimisme, toch ook iets als een troost. Immers, we mogen vaststellen, dat de mentaliteit .welke de hedendaagse staatslieden bezield, geen verband houdt met communisme of de'mocratie, met kapitalisme of zelfs met fascisme. Allen maken zich ondergeschikt aan de geest van de tijd. die blijkbaar iets bezit, wat uit gaat boven partij-politieke inzichten Wanneer men dit alles-verbindende beter tot zijn recht kon laten komen, wanneer de heren zelf eens gingen begrijpen, dat ze meer gemeen heb ben met elkaar, dan ze zelf vermoe den. dat dit echter bij verschillende volkeren,- die elk voor zich anders denken en voelen, nooit op dezelfde wijze in de praktijk kan worden ge bracht. dan zou de vrede heel wat dichter bij zijn dan thans het geval is. Kenmerkend voor deze tijd tenslotte is het feit. dat deze rede. die uit de aard der zaak in het buitenland wei nig ongerustheid verwekte we zijn gewend te leven op de bodem van een vulkaan en de hele inhoud was, gelijk we reeds lieten uitkomen, vrij gewoon alleen belangstelling wek te door de mededeling van Molotow ten aanzien van het atoombom.geheim ten aanzien dus van het mees moder ne oorlogswapen, dat bestaat. Dreiging daarom draait de we reld. Het geheim beslaat niet meer. zei Molotow. Daarmee echter zei hij in wezen niets, want in theorie is dit geheim reeds lang geen geheim meer Het principe van de atoomsplitsing is overal bekend. Maak er maar eens een, antwoord de Amerika reeds. En daarmee sussen de volkeren zich in slaap. Zalig rusten ze in Morpheus' armen. Boven hen hangt als een mo dern Damocles-zwaard de atoombom. E haar soldaten heen. Vroeger bestond-er b.v. in Alkmaar ook een reclasseringsbrigade van het Leger. Nu echter wordt alles van Am sterdam uit georganiseerd. Het Hoofd kwartier beschikte voor de oorlog over niet minder dan 40.000 dossiers van ge vallen, die de plaatselijke brigades be handelden. Jammer genoeg hebben de Duitsers dit waardevolle materiaal verbrand, zoals zij zoveel verwoest en vernield hebben" En de Majoor vertelt ons Over de' verwoeste landbouwkolonie in Lunte- ren, waaraan wij reeds eerder een ar tikel wijdden. Op deze en andere ko lonies werden en worden weer maat schappelijk ontspöorden te werk ge steld. Practische hulp in kolonies' „Het Leger steekt hen de helpende hand toe; het is neutraal in haar hulp verlening en vraagt niet naar do per soon, de godsdienst en de schuld. Mensen, die willen, krijgen ook een kans. Voor de hun geboden hulp moe-' ten zij werk in de plaats stellen. Op de landkolonies de omgeving van het platteland is voor velen beter dan de stad worden zij opgeleid tot landbouwers en na een aantal jaren, verlaten de mensen ons weer om te rug te keren in de maatschappij; ech ter niet vóór zij weer volkomen op eigen benen kunnen staan. Al onze; kolonies hebben het karakter vans „doorgangshuizen". Er zijn tehuizen voor voogdijkinderen, waar de jon gens en meisjes in gezinssfeer leven, geen gesiichtskleding dragen en des-, gewenst middelbaar onderwijs na de lagere school kunnen volgen. Kort na de oorlog werd in Baarn zulk een tehuis „De Harskamp" ge-; opend, waar nu een 50-tal kinderen1 ondergebracht is. Voorts zijn er te huizen voor ouden van dagen, voor; -jongens, voor vrouwen en kinderen uit onvolledige gezinnen, in totaal on geveer 50 in Nederland. Voor Noord- Holland zijn de kolonies alle in Am sterdam en omgeving. Naast dit alles bemoeit het Leger des Heils zich met de emigratie. Na een enquête schaarde de Engelse re-1 gering zich volledig achter dit werk en in totaal zijn meer dan een kwart' 50. Zij zouden nu eens laten zien wat zij konden. De voorhoede com bineerde prachtig en was gewoon niet weg te slaan van het doel van de tegenpartij, welks keeper handen en voeten te- kort kwam bij het weg werken van de bal. Vier- vijfmaal gelukte hem dat, maar toen was het ook gebeurd. Kees Snel, de linksbin nen van D.L.W. had piet een juweel van een kopbal zijn club de leiding gegeven. Iedereen juichte, behalv* Jlmmy. Die hing met een verveeld gezicht tegen een der staanders van zijn doel en gaapte millioen mensen geïmmigreerd in Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland enz Het internationaal karakter van het Leger vergemakkelijkt dit werk in be langrijke mate. „Hoe staat het met het aantal be schikbare officieren?" Ontzaglijk zwaar werk „Jaarlijks levert de kweekschool voor officieren er een aantal af. Dit jaar rekenen we op een vijftigtal nieuwe officieren. De toevoeging van nieuwe officieren is geen overbodige luxe. Het werk is zwaar, zowel in li chamelijk als in geestelijk opzicht en vele officieren worden na enige tijd weer gewoon soldaat .omdat zij „niet meer tegen de moeilijkheden op kun nen". We knikken begrijpend. In dit korte onderhoud hebben wij al zo veel van het omvangrijke Legerwerk gehoord, dat het ons bijna duizelt en het dunkt ons niet vreemd, dat het vele insiders soms te machtig wordt. En wanneer we bij het afscheid de beide majoors met hun vrouwen succes bij hun werk toewensen .doen we dat van ganser harte. Want we weten nu, dat deze blijmoedige mensen veel, heel veel prachtig, maar uiterst moeilijk werk doen. Werksters moeten een veer laten (van onze Haagse correspondent) Voor dienstmeisjes en werksters be staan geen vaste lonen, geen arbeids uren, geen, of vrijwel geen voorscl ten. Mevrouw regelt zulks met het „meisje". Het resultaat van de rege ling hangt af van de handigheid van beide partijen, doch wordt de laatste jaren grotendeels beheerst door de wet van vraag en aanbod, die de meisjes voor dag en nacht plus de werksters aardig in de kaart speelt. Vandaar dat werksters, (in de grote steden van het land) f 1.25 per uur verdienen en de hulpjes voor dag en nacht meermalen dertig gulden in de week plus kost en inwoning. Anderzijds worden er gevallen ge constateerd. dat dienstboden 70 uur per week werken a raison van 10 gld. plus kost en inwoning Teneinde ook hier uitwassen enig zins tegen te gaan (althans een po ging te doen) heeft de Nederl; Ver eniging van Huisvrouwen in overleg met de Nederl. Bond van huishoudelijk personeel een regeling ontworpen. Het concept is thans doorgezonden aan de Adviescommissie voor Vrouwenarbeid welke op haar beurt zal trachten de belangstelling te wekken van de mi nister van Sociale Zaken. DRIE KLASSEN De regeling verdeelt het land in 3 klassen. Voor dienstbodes bedraagt het uurloon voor meisjes beneden de 17 jaar 40. ct, 35. en 30 ct (resp. Ie, 2e. 3e klasse)). Van 18 tot 21 jaar, 50. 45. en 40 ct. Ouder dan 21 jaar, 55. 50. en 45 cent per uur. Be zitten de meisjes een diploma huis houdschool, dan weegt dat 5 ct per u. zwaarder. De maximum-werktijd voor externe meisjes, voor wie deze regeling geldt, is 8 uur per dag.. Arbeid na 0 uur wordtverboden. Het lieve kind moet per week minstens één hele dag vrij hebben plus een halve, halve. INTERNE HULPEN De interne meiskes mogen %ls ze nog geen 17 jaar zijn ook maar 8 uur per dag, en 44 uur per week perken. Ouderen 10 uur per dag en 'uur per week. Of kousen stoppen, iken, borduren en borden wassen ook werken is vermelden de geleer den niet. 's Avonds na 7 uur behoe ven de meisjes voor dag en nacht geen stap meer te verzetten. Haar maand loon bedraagt f 40.f 35.en f 30.— voor personen beneden 17 jaar, f 45. f 40.en f 35.voor personen van 17 tot 21 jaar f 50.— f 45.— f 40 voor meisjes van21 tot 24 jaar. f 55.— f 50.f 45.voor interne hulpen bo ven de 24 Kost en inwoning wordt ge schat op f 50.—. hetgeen evenals het loon moet worden uitbetaald tijdens de vacantie. DE WERKSTERS Het uurloon voor de werksters wil men vaststellen op 70, 65 'en 60 ct., al naar gelang de klassen, echter zonder onderscheid te maken in de leeftijden .Werksters, interne- en externe dienst boden hebben recht op 12 dagen va cantie met behoud van loon. Als man durf ik geen commentaar te geven over dit uitzonderlijk vrou welijk onderwerp, docli zowel .onze dienstbode als mijn ega zijn ontevre den met dit voorstel. „Waarom wil) U een reis naar Holland maken?" Dit was de vraag die een Ameri kaanse Omroepvereniging aan haar luisteraars stelde in 't bekende „Har- tewens"-programma, hierbij geïnspi reerd door 't UniversaI Pictures-pro- duct „The Exiie", welke film Neder land als achtergrond heeft en binnen kort uitkomt. Duizenden luisteraars heben zich beijverd een passend ant woord te geven. De prijs voor het beste antwoord was dan ook niet te versmaden: een 10-daags verblijf in Holland! Van 29 September tot en met 20 October zijn elke dag de binnenko mende brieven voorgelezen over 300 aangesloten radio-stations, ter beoor deling van de luisteraars in de stu dio. Thans is de naam van de gelukkige winnaar bekend. Het is een inwoner van het Amerikaanse stadje Dalton, dat indertijd een Nederlands stadje heeft geadopteerd, n.1. de gemeente Zuidlande in Zeeuws Vlaanderen. Met vereende krachten is ca. 2V% ton relief-goederen bij elkaar gebracht om de eerste nood in dit zwaar ge teisterde stadje te lenigen.. Met de re gistratie, de verzending enz. was be last Mr. Bowbly, een onderwijzer in Dalton. Hierdoor kwam hij in contact met een Nederlandse collega, de heer Van der Reepe, die in Zuidzande voor de distributie zorgde. Hoewel ze al kaar nooit gezien hebben is uit dit contact eengrote vriendschap ont staan. Het was voor Mr. Bowbly dus niet moeilijk de vraag van 't .Heart's Desire"-programma te beantwoorden, „want", zo schreef hij p.a. „mijn lief ste wens is, dat mijn dochtertjes. Joan en Roberta. nog eens naar Holland kunnen gaan. om als afgezanten van Dalton de dochtertjes van de heer Van der Reepe. CorueÜa en Janneke de hand te kunnen drukken". Zelden zal een wens zo spoedig in vervulling gaan als die van Mr. Bow bly, want met zijn brief won hij de hoofdprijs. Óp 15 November stappen hij en zijn beide dochtertjes, die resp. 11 en 12 jaar oud zijn, in New York aan boord van een KLM-Con- stellation, die hem in 18 uur naar het land zijner dromen brengt. Op 25 No vember wordt de terugreis aanvaard, eveneens per KLM. WOENSDAG 12 NOVEMBER 1947. Hilversum I - 301 m. - Nieuws om 7. 8. 13. 18. 20 en 23 uur VARA. 7.30 en 8.15 Gram.muziek; j 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Werken van Wagner fen Rachmaninoff; VPRO 10.00 Morgenwijding; VARA 10.20 Kookpraatje; 10.45 Voordracht; RVU 11.00 „Kinderen met leermoeilijkhe den", lezing; VARA 11.30 Gram pla ten; 12.00 Malando speelt; 12.38 Zang plaatjes; 13.20 The Ramblers; 14.03 Causerie over de levende natuur; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 „Jelle van Sipke- Froukjes", hoorspel voor de jeugd; 15.30 De Roodborstjes; 15.45 De Re genboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Radio kwintet: 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Zang en piano; VPRO 19.30 Cur sus „De kerk nu"; 19.45 Lezen In de Bijbel"; VARA 20.15 Metropole-orkest; 20.45 Discorparade; "21.15 „Jean Jaurés" hoorspel; 22.15 Symphonisch concert. Hilversum II - 415 n - Nieuws om 7, 8. 13. 19, 29 en 22.30 uur. NCRV 7.45 Een woord van de dag; 8.30 Opgewekte morgenklanken; 9.00 Ziekenbezoek; 10.00 Symphoniscli concert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.muziek; 11.15 „Ondergang", hoor spel; 12.00 Gemengd omroepkoor; 12.33 Orgelwerken van Mendelssohnj 13.15 Continental-quintet; 13.45 Pan- doratrio; 14.15 Piet Post orgel; 14A5 Ensemble Lachmann: 15.30 Cello-reci tal; 16.00 Postzegel praatje; 10.15 Kin* derkoor; 16.45 Voor dé jêugd; 17.45 Het rijk over zee;. 18.00 Ned. Kameit koor; RVU 10.30 „Over de grenzea van ruimte en tijd"; NCRV 19.30 Het actueel geluid; 20J5 Dankdienst voor het gewas: 21.30 Kamerorkest' 22.45 Avondoverdenking. I IIWlUaMtlllNRRM Ze liggen verspreid door ons land. De oorlogsgraven Van hen, die ééns in de wereldbrand. Hun levén gaven. Hun jonge leven, pas aan het begin. Hun leven voor ons en ons gezin. Dat 't licht van de vrijheid komen zag. Het stralende licht op de grote dag Maar zij, die gaven, ze zagen het niet. Want plots'ling verstomde hun levenslied. Een laatste groet, een gestameld woord. Dat klonk, als een gebroken slotaccoord Een herfstblad dwarrelt langs het kruis Van hen, die vielen som3 ver van huis. En met hen een stille, eindloze rij. Ook zij hadden moeders, net als wy. Verloofden en vrouwen, die langs ons gaan, Ze kijken ons zwijgend en vragend, aan. Vergeet niet de graven en doet Uw plicht, Verzamel bloemen. Vergeet niet nog eenmaal in 't volle licht De namen te noemen Daar, waar de herfstwind de bladeren strooit, Uw borst met een rode papaver getooid. De kleur van ons eigen. Ons Nederlands bloed. Brengt zó aan die helden Uw laatste groet. Nadruk verboden NOVEMBER 1946 KROES „Hoe lang was die kist?" vroeg ik op eens. „Hoe lang of hij ivas?" zei mijnheer Brisher. „Ja, hoe lang hoe groot?" i„0! Zowat zo bij zo". Mijnheer Bri sher duidde de afmetingen van een middelmatige koffer aan. „En helemaal vol?" vroeg ik. ..Ja, helemaal vol met zilverstukken halve kronen geloof ik". „Goeie hemel!" riep ik uil, „dan moe ten het wel honderden ponden ge weest zijn". „Duizenden" zei mijnheer Brisher kalm. „Ik heb het uitgerekend". „Maar hoe kwamen die daar?,,r „Al wat ik weet is. dat ik ze daar vond. Mijn veronderstelling was toen deze: De kerel, die voor haar vader ia het huis woonde, was een beruchte inbreker, een echte beroepsmisdadi ger. Ik weet niet of ik u al verteld heb, dat hij eens de mailzakken uit een trein geroofd heeft. Nou in ieder geval leek het mij toe „Ja. dat zou best kunnen zijn", zei ik. „Maar wat deed u verder?" „Zweten", zei mijnheer Brisher, „met straaltjes. Die hele morgen bleef ik in de tuin, zogenaamd voor die rots partij en piekerde erover, wat ik zou VAN LIEFDE EN GELD door HtNRY GEORGE WELSL doen. Ik zou het mischien aan haar vader verteld hebben, als ik niet aan zijn eerlijkheid getwijfeld had ik was bang, dat hij het me af zou ne men en het zou aangeven bij de po litie en bovendien leek het me. omdat ik toch een lid van de familie zou worden, aardiger als ik dat alle maal meebracht. Dan zou ik om zo te zeggen een beeje betere indruk ma ken. Nou ik had nog drie dagen de tijd, voordat mijn vacantie om was, dus ik hoefde niet zo'n vreselijke haast te maken. Onder het spitten zat ik maar steeds te bedenken, hoe ik dat geld in mijn bezit zou krijgen. Maar ik zag er geen gat in. Op een gegeven ogenblik begon ik er plotse ling aan te twijfelen, of ik het wel werkelijk gezien had en ik ging er weer naar toe en had de kist juist blootgelegd, toen haar moeder naar buiten kwam, om een beetje wasgoed op te hangen. Ik kreeg bijna de stui pen. Een tijdje later was ik ineens doodsbenauwd, dat er misschien een ander zou hebben aangezeten. Maar toen kwam juist Jane naar me toe om te zeggen, dat we gingen eten. „Dat zal smaken hé, na al dat graven" zei ze. Onder het eten was ik erg onrustig, ik zag de buurman al over de schut ting klimmen en zijn zakken volstop pen. Maar 'smiddags werd ik wat kalmer ik dacht by mezelf; het heeft er waarschijnlijk al zo lang ge legen, dat het nog wel een beetje Wachten kan en ik probeerde voor zichtig het gesprek op het vinden van een schat te brengen, om te zien ,hoe de oude heer over die dingen dacht". Mynheer Brisher hield even op en glimlachte bij de herinnering hier aan. „Nou, die ouwe, dat was een mooi exemplaar!" zei hij. „Wat?" zei ik, „wilde hij...." „Moet u horen", zei mijnheer Brisher en legde zijn hand kalmerend op mijn arm. „Om hem eens aan de tand te voelen, vertelde ik hem een geschie denis van een van mijn vrienden ik fantaseeide maar wat begrijpt u die een bankbiljet van vijf pond vond in een overjas die hij geleend had van een ander. Ik zei, dat hij het had gehouden maar dat ik niet zeker wist, of hij daarmee wel goed gehandeld had. Nou en toen had je hem moeten horen. Goeie genade, wat ging hij tekeer! Hij was me er eentje. Hij zei, dat hij wel verwacht had, dat ik zo'n soort vrienden had. Dat die juist pasten bij iemand, die te lui was om te werken en dan nog het lef had het aan te leggen met de dochter van fastoenlijke mensen. En zo maar door. Ik weet de helft niet meer van wat hij allemaal vertelde. Ik begon hem tegen te spreken, om eens precies te zien, hoe hij over die dingen dacht. „Als u een paar shil ling op straat vond, zoudt u die dan niet houden?" vroeg ik. „Zeker niet", zei hij, „ik zou er niet aan denken". „Wat!" zei ik, „ook niet als u ze bij voorbeeld ergens begraven vond?" „Jongmens",zei hij, „natuurlijk zou ik dat niet doen. Weet je dan niet, wat Caesar al gezegd heeft?" „Wie is dat eigenlijk? O, ja. Nou die haalde hij er zelfs bij. Hy was er altijd gauw bij je met bijbelteksten dood te slaan, die -ouwe. En zo ging het nog een tijdje door, er kwam geen eind aan. Tenslotte kon ik het niet meer verdragen. Ik had Jane be loofd, hem niet te zullen tegenspre ken, maar het werd me een beetje te bar. Ik, wel ik heb hem toen ook het een en ander verteld.... Enfin het was donder en bliksem. Maai- ik be greep wel, dat ik die schat er alleen zou moeten uithalen. En ik dacht bij. mezelf: „waf zal ik je dat inpeperen ouwe, als ik dat geld heb Hij zweeg geruime tijd. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2