I/tv X ©e kmaaitfei De gasprijsverhoging werd aangenomen Schijnwerper N.HOLLANDSE PERS 1945 Motorraces opnieuw punt van bespreking Nieuwe aanslagen te Jeruzalem Griekse „maatregelen tegen bandieten" Parlement verwelkomde Mackemie King Lamlendigheid, die de dood van duizenden ten gevolge had Ie Jaargang No 1088 Vrijdag 14 November 1947 Wnd. hoofdredj A. ER1KS. WestcrwMr 338. Telefoon 3300 8 Stadsredactie en Corr adrea. Voor- dam 6 A (niet Ie verwarren met Voor. dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel 3967). ÜU de Alkmaarse Gemeenieraad Afwezig met bericht van verhinde rmg de heren de Wilde en Venneker. Onder de ingekomen stukken wis een brief van Prof. Mr. A. Koelma, waarin deze met groot leedwezen mee deelde op advies van zijn medici het ambt van burgemeester te moeten neerleggen en waarin hij voorts dank bracht voor de medewerking en bet vertrouwen, dat hij van wethouders en raadsleden, benevens van de ambte naren, waarvan er talrijke met name werden genoemd, had mogen onder vinden. De loco-burgemeestei nam naar aanleiding van dit schrijven het woord en memoreerde de grote verdiensten van de scheidende burgemeester, die algemeen vertrouwen en waardering had gevonden en die bovendien door zijn langdurige werkzaamheid als secretaris onze stad zo door en door kende. Het zijn de gevolgen van de houding van Prof. Mr. Koelma gedu rende de bezettingsjaren, die indirect oorzaak zijn geweest, dat deze veelbe lovende figuur voor Alkma..r verlo ren is gegaan. Spr. zegt Prof. Koelma dank voor het vele, dat hij in het belang der stad heeft gedaan als se cretaris en als burgemeester en hoopt dat het hem in de toekomst goed mo ge gaan. Na een hartelijk applaus sluit do heer Woldendorp zich namens de R.K fractie bij de woorden van de voor zitter aan. Dit doet ook de heer Groot namens de hele raad. terwijl op voor stel van de heer Sietsma 'een schrij- venzal worden gericht aan Prof. Koel ma, waarin de gevoelens van de raad zullen worden vertolkt. overman mare nctansMri-' ïïnff. Naar aanleiding van een schrijven om in .e Commissie van Advies inge volge de Woonruimtcwet 1947 in de vacature Mr. Smal een vrouw te be noemen interesseert de heer Hoytink ziph voor de reden, waarom Mr. Smal heeft bedankt. Het college weet hier over niets naders mede te delen en de heer Hoytink verklaart zich bevre digd Waaraan was deze grote belang stelling, waarvoor zo weinig nodig was om er aan te kunnen voldoen, toe te schrijven? De motorraces Hij heeft echter nog meer te vragen in verband met een verzoek tot het uitschrijven van nieuwe motorraces. Niettegenstaande de sintelbaan zijn er weer ongelukken gebeurd en boven dien accepteert het college zonder meer de Zondag. Hij meent, dat de resultaten op Zaterdag zeer bevredi gend zijn geweest en hij verzoekt in ieder geval nadere gegevens. Boven dien zal de Alkmaarse middenstand meer hebben aan een race op Zater dag dan op Zondag. Zowel de R.K fractie als die van de p.v.d.A. blijken een bericht aan raad evenzeer op prijs te stellen. B. en W. hebben daar tegen geen bezwaar, zodat de motor races te gelegener tijd in de raad op nieuw ter sprake zullen komen. Benoemingen Tot leraar in de staathuishoudkunde aari de Handelsschool wordt benoemd de heer H. Feenstra te Zaandam, tol tijdelijk leraar in staatsinrichting de heer A. Visser. Onderwijzer aan de Nicolaas Beets- school wordt de heer W. van der Gaag te Eindhoven. (Zie vervolg pag. 3). Britse minister van financiën afgetreden Hugh Dalton, de Britse minister van Financiën, die onlangs aanvullende be grotingsplannen aan het Britse parle ment heeft voorgelegd, is afgetreden. Sir Stafford Cripps, minister van Eco nomische Zaken is tot zijn opvolger benoemd. Tijdens de bijeenkomst van het parlement op Donderdag gaf Dalton toe, dat hij sommige gegevens uit zijn begroting voor de mededeling daarvan in het parlement had doen toekomen aan een Londens blad. Dalton excuseerde zich daarbij voor deze „ernstige indiscretie". Donderdagavond kwam het kabinet in spoedvergadering bijeen om de zaak te bespreken. Het laatste gevalvan voortijdige mededelingen over de begroting kwam voor in 1936, toen de voormalige mi nister van Koloniën Thomas zich daar aan schuldig maakte. Thomas trad toen ook af als minister, doch bleef zijn zetel in het parlement behouden. Dr. Beel in de Tweede kamer: „Onderhandelingen met republiek ontmoeten ernstige bezwaren." Melk, boter en kaas worden duurder Min. Beel heeft gisteren de rede voeringen der Tweede-Kamerleden over de begroting - '48 beantwoord. Over Indonesië verklaarde hij, dat nieuwe- onderhandelingen met de Re publiek in d« aTsnög ernstige bezwaren ontmoeten. Van een adviseurschap van Prof. Schcrmerhorn ten behoeve van dr van Mook is geen sprake dan op het gebied der luehtkartering. Loon- en prijspolitiek Spreker wijst ei op, dat de land- bouwlonen meer gestegen zijn dan de industrie- en andere lonen. De gemid delde lonen der landarbeiders staan niet achter bij vergelijkbare industrie Ionen. Wijzende op de prijsverlaging van een aantal artikelen zegt spr. dat het voornemen bestaat ook verlagingen op het terrein der voedingsmiddelen toe te passen: helaas zullen ook enke le verhogingen moeten volgen, o.a. voor melk, boter en kaas. Mogelijkheid tot verhoging der hu ren is op het ogenblik nog niet aan wezig. Een aanial Britse soldaien gedood door bommen *)oor een bomaanslag zijn gister avond te Jeruzalem volgens Reuter, zeven Britse militairen omhet leven gekomen. Een achtste zou gedood zijn toen een Britse patrouille door Joodse verzets lieden uit een hinderlaag werd be schoten. Een aantal Britten en ten minste drie Joden werden daarbij ge wond. Andere, Joodse, berichten noemen dit overdreven en spreken van 2 4 doden; in Britse legerkringen ver klaarde men, dat er ten minste 14 Britse soldaten werden gewond. Reuter meldde nader, dat te Haifa vier leden van het Britse veiligheids korps bij het verlaten van een bios coop in een Joodse wijk door leden van de groep-Stern zijn doodgescho ten. Te Jeruzalem zou 1 Britse poli- tie-agent zijn gedood, een andere ^gent cn 28 Britse soldaten zouden zijn yewond, van wie 5 ernstig. Gaai minister Schagen van Leeuwen heen? Dr Beel heeft in zQn antwoordrede op de algemene beschouwingen van de Minister van Marine, de heer Schagen van Leeuwen ,hem inderdaad heeft medegedeeld voornemens te zijn zijn ontslag ais Minister van Marine aan te bieden. Aangezien over de aanvaar ding van dit ontslag nog niet is be slist, stelde de minister-president de Kamer voor op de motieven van dit ontslag niet nader in te gaan. Geen Brits geweld voor verdeling. Cadogan, Brits gedelegeerde bij de Verenigde Naties, heeft in de sub commissie voor de verdeling van Pa lestina medegedeeld, dat Engeland zijn troepen niet zal gebruiken om de ver deling van Palestina met geweld door te zetten. Op 1 Aug. 1948 zullen de Britse mi litairen geëvacueerd zijn. Heder-Saksen protesteert Tegen Nederland's territoriale eisen De minister-president van Neder- Saksen, Heinrich Kopf .heeft namens zijn regering geprotesteerd bij de Britse autoriteiten tegen de Neder landse territoriale eisen met betrek king tot het gebied van Bentheim. aangezien daar 25 procent van alle Duitse olie wordt gewonnen. Als de economische mogelijkheden van Duitsland nog verder worden be perkt, adus het protest ,zou de rege ring van Neder-Saksen zich gedwon gen zien terug tp komen op haar be sluit mede te werken aan het ontman telingsplan KIP VERHOOGT ARBEIDS PRODUCTIVITEIT. Een witte leghorn van de familie K. Eckhardt op de Oostsingel te Delft heeft een ei gelegd, dat het abnor male gewicht heeft van 120 gram. Dc afmetingen van het ei overtreffen die van een flink eendenei. Liefiinck stelt kamerleden gerust De man van de kas, min Lief iinck heeft ter beantwoording der Kamerleden o.m. medege deeld, dat de aanvragen der de- waren dan wat op de begro ting is gebracht, 't Is dus wél ernst met de bezuiniging. Een export-belasting is onderwerp van interdepartementaal over leg. Een Indische begroting kan nog niet gemaakt worden iedere raming zou illusoir zjjn. De deviezen die Indië uit export maakt komen indirect aan Ne derland ten goede. Ook als er geen Marshall-hulp voor Nederland komt, Is de re gering paraat. Het kabinet De homogeniteit van een kabinet kan alleen voortkomen uit rustige beraadslaging. Natuurlijk zijn er ver schillen, maar beslissend is of men het tenslotte eens wordt In verband met de wijzigingen in het kabinet merkt spr. op, dat onze grondwet nog niet kent de staatssecretaris. Dit ge mis doet zich vooral gevoelen op het ministerie van overzeese gebiedsde len. De taak van minister Jonkman zal door de heer Götzen aanzienlijk worden verlicht. Minister Jonkman blijft echter verantwoordelijk voor het geheel. In de Kamer zouden mi nister Götzen vragen over onderdelen gesteld kunnen worden. Beschuldiging van „Daily Mirror" bleek juist Men neemt te Athene aan, dat tijdens een onderhoud tussen de Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Tsalda- ris en de Britse ambassadeur, Sir Clifford Norton, laatstgenoemde mel ding heeft gemaakt van de door het Britse blad „Daily Mirror" gelanceer de beschuldiging van barbaars op treden door geregelde Griekse troe pen. Naar verluidt, is komen vast te sana dat het „ernstige incident met de hoofden" (waarbij Griekse re geringssoldaten afgehakte mensenhoof den achter zich aansleepten) inder daad heeft plaats gehad en wel in Juni van dit jaar Het waren „maat regelen tegen bandieten, op wier hoofd een prijs was gesteld", luidde het Griekse bescheid. Soortgelijke ge vallen zijn vaker ter ore gekomen van de Britse autoriteiten. Thans zou ook de Griekse rege ring een onderzoek laten instellen; drastische maatregelen zijn beloofd. GOUD NAAR NEDERLAND. Op 12 November jJ. heeft de..Com- mission Tripartite de la Restitution de 1'ör Monetaire" tegenover de Neder landse ambassadeur te Brussel, Mr. B. Ph. Baron van Harinxma Thoe Slooten, de officiële mededeling be vestigd van een eerste toewijzing aan Nederland van 35.890 kg. door de Duitsers weggevoerd goud. Doodstraf tegen S.D.-beul geëist wanneer ik word gehangen BEN JIJ ALLANG VERGAST". Tegen de Amsterdammer Kling is voor het Bijz. Gerechtshof te Utrecht gisteren de doodstraf geëist. Kling bood zijn diensten vrijwillig aan voor jacht op Joodse Nederlan ders. In de Bilt, Den Dolder, Bosch en Duin, Soest, Blaricum en Amster dam arresteerde hij in November 1943 in vier dagen tyds 33 joden en nog 10 jodenhelpers. Zijn verloofde be dacht hij met bontmantels en sieraden Een meisje dat met een maagbloe ding te bed lag, had verdachte 'op ru we toon toegevoegd: ,,'t geeft niet dat je ziek bent, over twee dagen ben je toch dood". Bij een andere gele genheid riep hij na een opmerking van een zijner slachtoffers: „wanneer ik word gehangen, ben jij allang ver gast". VLIEGTUIG NEERGESTORT. Te Huis ter Heide in de gemeente Zeist is gisteren een tweemotorig 1 es- vliegtuig van de Rijksluchtvaartschool uit GilzeRijen, bemand met twee leerling-vliegers, neergestort, vermoe delijk wegens gebrek aan benzine. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, doch de beide inzittenden liepen slechts onbetekenende kwetsuren op. Tamme varkens doen óók van zich horen Het gebeurde in het landelijke Mid den-Limburgse dorp Haelen. Of het <jIii de2è buurt reeds herhaalde lijk gesignaleerd werden - is niet be kend maar in elk geval vond de land bouwer B. dat zijn krulstaart in de stal niet op zijn gemak was. Het dier maakte naar de'wijze der vogejs een nest en legde daarin, tot grote ver wondering van zijn baas, een ei. Op gewonden raapte hij het op en toonde het de huisgenoten. Bij het afwasen werd het geheim ontsluierd: het bleek een stenen nestei te zijn. Het varken is nu weer rustig..— Tot zover het telexberichtje. Onze redactie is échter van mening dat dit niet volledig kan zijn. Helaas konden we de eigenaar van de var ken-vogel niet opbellen. We hadden n.L willen vragen of het beest ook nog pogingen heeft gedaan om weg te vliegen Brits premier sprak warme woorden tot ons volk In de Ridderzaal van het Haagse Binnenhof heeft gistermiddag te 4 nur de plechtige ontvangst van de Ca nadese minister-president Mackenzie King door ons parlement plaats ge had. Er waren vele hoge autoriteiten aanwezig en prof. Kranenburg ver welkomde de grijze staatsman uit naam van de verenigde vergadering. .Ik heet U welkom in ons midden. Het is ons een groot voorrecht in U, hoofd van de regering van Canada en groot staatsman, een der leiders van onze gemeenschappelijke strijd tegen wrede agressie te kunnen begroeten. Uw land heeft een speciale plaats in de harten van onze landgenoten veroverd. Voor ons, Nederlanders, zijn de Canadezen onuitwisbaar verbonden met het uur van onze bevrijding. In onze oren klinkt nog het gejuich, waarmee ons volk de onversaagde Canadese jongens begroette, toen 2ij in hun jeeps onze steden en dorpen binnenreden, een le vende getuigenis, dat wij eindelijk van het onverdraaglijke juk van onze on derdrukkers waren bevrijd, aldus ving prof. Kranenburg zijn rede aan. Amerika belust op uranium Steun aan Europa in ruil voor atoombommen Senator Vandenberg, republikeins voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor Buitenlandse Be trekkingen, heeft gisteren op de vier de dag van de enquête der commissie aangaande de Amerikaanse hulppro gramma's voorgesteld, dat bepaalde Europese landen voor Amerikaanse hulp krachtens het plan-MarshalLwel* naar de V. S. kunnen betalen. DE SOWJET-UN1E ZWIJGT OVER ATOOMBOMPROEVEN Het bericht In het Franse blad 1' Intransigeant, dat er in de Sowjet- Unie proeven zouden zijn genomen met atoombommen is in officiële kringen te Moskou tegengesproken noch bevestigd. Ook pers en radio hebben niets over het bericht gezegd. Het enige commentaar is dat van een ambtenaar van de persafdeling van het ministe rie van buitenlandse zaken ,die zeide nooit eerder iets over proeven met atoombommen in de Sowjet-Unie ver nomen te hebben. Een boekje open over hoge ambtenaren Slachtoffers van Hitier wachtten vergeefs op hulp van onze regering het rapport van de commissie, welke „Moge dit keer de Regering eeu hand van jjzer hebben. Een bevrijding na velerlei slapheid zou het zijn, in dien eens éénmaal Den Haag toesloeg en, hoog of laag, degenen trof, die on ze landgenoten in de diepste ellende zo schandelijk in de steek hebben ge laten. Deze woorden vormen een gedeelte van het bittere commentaar,, dat „Het Parool" levert op de beschuldiging over de schandelijke bureaucratie van de Ned. regering in Londen, die naar menselijke berekening, duizen den goede Nederlanders onnodig om heeft laten komen in de Duitse concen tratiekampen. Deze beschuldigingen zijn vervat in NEDERLANDSE OORLOGS MISDADIGER IN OOSTENRIJK GEEXECUTEERO De „Volksstimme", een Oostenrijks communistisch orgaan meldt, dat Ni- kolaus Been, die door een Britse mili taire rechtbank ter dood was veroor deeld wegens moord op vier Joden in een kamp in Stiermarken, opgehan gen is. Volgens de P.R.A. betreft het een 39-jarige Amsterdammer Nicolaas Been geheten. Hij staat geboekt als lid van de NSB. de Germaanse SS. de waffen-SS, de Wach- und Schutz- dienst, en de NSKK. Het bureau opsporing oorlogsmisda digers bleek Nicolaas Been niet te kennen. CANADESE PREMIER AAN HET WOORD „Onze kinderen een symbool" In een grote réde, die de Canade se „grand old man" daarop hield, zeide hij o.m., dat nimmer meer een natie het zal wagen de vrijheid en het le ven in de democratische landen te bedreigen, indien de democratische naties de eenheid en -de kracht tonen die zij gedurende de oorlog aan ae dag hebben gelegd. Bijeenkomsten zo als die van heden, zo vervolgde hen, moeten aan andere naties tonen, dat de banden tussen de vrije volken steeds sterker worden; dit zou een af schrikwekkend middel zijn bij nieuwe pogingen tot agressie wer^^eer- schappij. De Nederlandse kinderen, cue bloe men naar deze graven der Canadesen strijders brengen, zag hij als een sym bool van de kinderen der gehele we reld, die verlangden met liefde en me delijden te worden behandeld. Hij bracht hulde aan Koningin Wil- helmina, die door het Canadese volk als „een der grootste vrouwen aller tijden" wordt beschouwd ..een toon beeld van zielskrac^'" tot taak had de klachten van ex-poli tieke gevangenen te onderzoeken. Het rapport is op 29 September, naar „Het Parool" weet te berichten, over handigd aan het Rode Kruis, maar men aarzelde om over te gaan tot pu blicatie. Wij kunnen ons deze aarzeling in denken. De verwijten die hier hoge ambte naren in zeer verantwoordelijke po sities treffen zijn van dien aard, dat een normaal denkend mens zich wel verbluft af moet vragen, of zij juist kunnen zijn. En toch, de uitvoerige berichtgeving van „Het Parool" met namen, data, citaten, verwijzingen naar bijlagen enz enz laten eenvoudig geen mogelijkheid tot twijfel meer over. Vandaag, Vrijdag, zou dit rapport aan de Koningin.de Regentes en Prins Bernhard worden overhandigd. Het wordt toegezonden aan ministers en vervolgens aan allen, die worden be schuldigd. Een tijd lang zal men er vermoedelijk weinig over vernemen: volledige publicatie wordt omstreeks 1 December verwacht. Maar ook de gedeeltelijke publicatie die thans reeds door één blad is ge geven, kan niet achteloos worden voor bijgegaan. Wij zullen enkele grepen doen uit het ontstellende, dat hier zwart op wit voor ons ligt. Vervolg rie pag. 4) Ordening van gemeentelijke salarissen Hoewel de tijd achter dc rug is, waarin de salarissen van 't secretarie- personeel .vooral voor zover het kleine gemeenten betrof alleen maar onbe hoorlijk laag mochten worden ge noemd, bleef er veel, wat te \v'£ugg£_„ gebrek, In verschillende gemeenten golden niet zelden geheel verschillen de maatstaven. We hebben hier te doen met een euvel, dat overigens niet al leen geldt voor gemeentelijke ambte naren. Ook in vergaderingen van wa terschappen werden wel eens stem men gehoord, die vroegen om alge mene regelen ten aanzien van de sa lariëring van ambtenaren, waarbij men dan natuurlijk stuitte op dezelfde moeilijkheid, welke zich ook bij de gemeenten voordeed: de altijd ver schillende grootte. Het zal daarom niet alleen door vele gemeentebesturen, maar ook door tal van gemeente-ambenaren als een voor uitgang worden beschouwd dat thans door de minister een zekere ordening is ingevoerd. Deze heeft namelijk in overweging gegeven de zogenaamde „toetsingsnormen" in te voeren, welke reeds in de provincie Zuid-Holland worden toegepast. Een en ander in af wachting van een algehele salarisre geling voor het gemeentepersoneel. Omtrent deze Zuid-Hollandse toet singsnormen het volgende. In gemeenten met 1500 zielen wordt de eerste ambtenaar ter secretarie in salaris gelijk gesteld met die van schrijver eerste klasse bij het rijk, in gemeenten met 4000 zielen wordt zijn salaris gelijk gesteld met dat van ad junct-rijkscommies, in gemeenten van 8000 zielen# met dat van rijkscommies en in gemeenten met 15000 zielen met dat van rijksboofdcommies. De salarissen der ambtenaren, welke .in' rang successievelijk volgen op de eerste ambtenaar ter secretarie wor den vergeleken met die der ambtena ren, die in rijksdienst resp. op hoofd commies, commies, adjunct-commies of schrijver eerste klasse volgen. Ter oriëntering diene verder nog, dat de salarissen dezer laatstgenoemde functionarissen variëren van f 4539 tot f 5577, van f 3435 tot f 4242, van f 2699 tot f 3474 en van f 2224 tot f 2782. We geloven, dat vooral het gemeen tepersoneel ten plattelande deze rege ling zal toejuichen. Ze brengt orde op een gebied, waar tot dusverre weinig regelmaat bestond. En al blijven er gebieden, waar de ordenende hand nog overheen zal moeten gaan, er wordt een stap gedaan in de goede richting. weerbericht WISSELEND BEWOLKT. Krachtige, aan de Waddenkust tij delijk nog harde Noor d-Westel ijk® wind. Wisselend bewolkt met onkel® buien. Weinig verandering van tem peratuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1