Ikmaaitbi c Onder ie Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 „Tracht Uw doel niet te bereiken door geweld" Wysjinsky ziet spoken..., 4e Jaargang No 1091 Dinsdag 18 November 1947 Wnd. hoofdred.: A ERIKS. Westerwes 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A i niet te verwarren met Voor. dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel 3967). Min. LieHinck over plan-Marshall „Wij zullen onze laatste reserves aanspreken als het te laat komt" „Wanneer de hulp aan de 16 Euro pese landen tijdig komt, zal het in ons land mogelijk zijn om zonder zeer diep ingrijpende maatregelen de eco nomische bedrijvigheid, consumptie en Investeringen op een min of meer be vredigend peil te handhaven". Deze woorden sprak Minister Llef- tinck dezer dagen tot de Tweede Ka mer. In verband met de belangrijk- beid van het onderwerp la'en we hier onder de gehele toespraak volgen. als hulp te laat komt. Niettemin dreigt hier een gevaar dat ik aan de Kamer niet mag ver-, helen. Het is niet ondenkbaar, dat de behandeling van het Marshall plan tot een zodanige vertraging zal leiden, dat we intpssen voor de situatie komen te staan, dat wij onze aankopen in dollars niet zullen kunnen volhouden in de. vereiste omvang en dat wij zullen moeten overgaan tot het toevlucht nemen tot de laatste reserves, waarover wij beschikken. met name tot een versnelde liquidatie van het effectenbezit, resp. een inzetten van een deel van onze goudvoorraad. Die mogelijkheden zijn er ongetwij feld zij het ook, dat de regering hoopt, dat zij worden verhoed. Dat brengt ongetwijfeld met zich mede. dat v ij ons ernstig moeten beraden of wij niet reeds nu bepaalde maat regelen moeten treffen om de gevol gen van een dergelijke situatie op te vangen. De regering heeft zich daar omtrent 'nog niet definitief vastge legd, maar ik kan U de verzekering geven dat dit een zaak is. die haar met grote zorg vervult, die zij bij voortduring in studie heeft en waar mede zij zich in al'e opzichten bezig houdt. r Geen al armste mm in* Hoewel hier dus een gevaar dreigt ik heb. niet geschroomd daarop nad ukkelijk te wijzen sluit ik mij aan bij hetgeen in do Memorie van An'voord reeds is gezegd, dat men „volendam" stremde verkeer in suez-kanaal. Het ruim 15.000 ton metende Ned. stoomschip „Volendam", dat op 5 No vember met *500 militairen aan boord naar Indonesië vertrok, heeft in het Surz-kanaat een aanvaring gehad met een draaibrug, waardoor het schip boven dp waterspiegel beschadigingen opliep en het verkeer in het kanaal Maandag enige tijd gestremd was. De draaibrug werd zodanig beschadigd, dat men tel sloping zal moeten over gaan. het „de wolf komt" niet ijdel moet roepen. Ik geloof niet, dat het mo ment daar is. dat wij de conclusie kunnen trekken, dat de Marshall-hulp te laat zal komen Er is nog alle kans, dat dc plannen van Marshall tijdig tot uitvoering zul len worden gebracht. Men heeft in Amerika volledig begrip voor de ur gentie -*an. Daarom is de regering vooralsnog niet in een alarmstemming en év is niet de minste reden voor het Neder landse volk om dit wel te zijn. Dit alles neemt echter niet weg, dal men zich gewaarschuwd moet houden. Vijf millioen Europese kinderen zijn ondervoed IN BELG IE „GOLF VAN VOORSPOED". Minstens 5 millioen kinderen in Eu ropa lijden aan sterke ondervoeding, aldus heeft dé. Charles Joy, vice- voorzitier van de vereniging voor het behoud van het kind na een reis van 6 maanden door Europa verklaard. Volgens dr. Joy kan de vereniging in overweging nemen, langzamerhand het hulpprogramma voor kinderen in België in te trekken „wegens een golf van voorspoed' aldaar. In Nederland is het gebï-ek aan kleren nog groot* aldus dr. Joy. die tevens melding maakte éan schurft-epidemie wegens gebrek aan zeep voor het wassen van kleren "en lakens. Britten beginnen Palestina te ontruimen Naar de correspondent te Jeruza lem van het Londcnse blad „The Ti mes" meldt, is de evacuatie van Brit se troepen en legergoederen uit Pa lestina reeds begonnen. De correspondent verklaarde, dat het Britse leger in verband met hel geforceerde tempo, waarin de ont ruiming onder druk der politieke ge beurtenissen moet plaats vinden, van mening is, dat meer dan dc helft van de thans aanwezige 210.000 t'-n leger goederen zal moeten worden .achter gelaten. ..verdronken dorp" viel droog. De Britse pers bracht dezer dagen foto's van een ..verdronken dorp", dat tengevolge van de abnormale zomer weer droog is gevallen. Het betreft het dorp Derwent, dat in 1943 werd prijsgegeven voor de vorming van een natuurlijk waterreservoir voor de watervoorziening van SheffielcL Van dit verlaten dorp staat nog de kerk toren overeind, waarvan in normale omstandigheden slechts de tcp van de spits boven het water van het reser voir uit te zien is. Zondag j.1. echte! trokken dromn»en kijklustigen van heinde en verre naai- het eens popu laire vacantieoord, dat na vier jaren onderdompeling zijn ruïnes te zien gaf Maarschalk Tilo van Joego-Slavië heeft te Serajewo de jeugdspoorweg plechtig geopend. Deze spoorweg - is 240 k.m. lang en in 7»/2 maand ge bouwd door 211.370 Joego-Slavisehe en buitenlandse jongelieden', die zich hiervoor vrijwillig opgaven. Nieuwe waarschuwing van Wysjinsky „Men kan Rus'and niet uilschakelen door mei de vingers ie knippen'' Wysjinuky.dc SowJet-Russische plaats vervangende minister van buitenland se zaken, heeft te New York een re de gehouden voor de „Vereniging v. Russisch-Amerikaanse vriendschap" Hij sprak in het Russisch en week af van de tekst, die hij te voren had ge reedgemaakt. WAARSCHUWENDE WOORDEN Wysjinsky begon met een waar schuwing aan Cburchill, Byrnes en de Gaulle, „dat zij zich niet moesten over geven aan gevaarlijke illusies om trent de USSR". „Deze -taatslieden" zo zeide hij, denken, evenals Hitier, dat zij de Sowjet Unie kunnen uitschake len door met de vingers te knippen, doch de Russische overwinning in de Gewelrf over Frankrijk In Frankrijk volgen de gebeurte nissen elkander snel op. De jongste gemeenteraadsverkiezingen scheurden de M.R.P. uit elkander en brachten daurmede een scherpe, volkomen op d realiteit berustende, heiding naar links en rechts teweeg; De Gaulle word in zijn succes niet weinig ge steun door de transport- en andere stakingen in Parijs, die de leiding Van het Frans Vakverbond, de C G.T ■waren opgedrongen, maar die de gro'epen van links verder uit elkander dieven; de eerste daad van de ver nieuwde regering-Ramadier was de afscb^fing van de rijkssubsidie voor ste nkool, waardoor de toch al on draaglijke hoge prijzen in een be langrijke sector ten top wer den gevoerd; arbeidersdemonstra- tics waren het onmiddellijke gevolg en in Marseille sloegen de golven zo hoog. dat het schip van staat er on heilspellend van begon te kraken. De Gaulle verzekerde dezer dagen tij dens een persconferentie, dat de aan hang van zijn partij, „als een vloed golf" zou stijgen. Het zal de vraag zyn, of bovenbe doeld schip nog wel tegen zo'n extra stootje bestand zal blijken. De Franse crisis is geen eenvoudige „regerings crisis" meer van het soort, waar het land rêeds aan gewend is; Frankrijk staat op de drempel van ingrijpende gebeurtenissen, die mogelijk zelfs be slissend zijn voor de rol, die Europa in de naaste toekomst op internatio naal terrein zal spelen. Het is overigens nog te vroeg om met enige zekerheid te kunnen peg gen. welke kant het land uiteindelijk op zal gaan. Maar wel zijn er enige verschij se jen waar le n? die el ders als regel het voorspel waren van burgerstrijd met als gevolg de over heersing van een der twee worstc lende groepen ov*er de ander, De financieel economische situatie van Frankrijk is zo precair, dat zelfs bij een grootscheepse buitenlandse hulp hét volgens deskundigen in Pa rijs twijfelachtig zal zijn of de huis houding nog gered kan worden. Het maximum waartoe de Ver. Staten zul len willen srnan met bun tussentijds hulpprogram, wordt door woordvoer ders der ^regering reeds rondweg te laag genoemd. Het „te laag'1 zou bo vendien ook om 'andere redenen een ..te laat" kunnen blijken. Wanneer er geen wonder gebeurt, zal de arbeids onrust hand over hand toenemen en 't reeds danig geknauwde maatschap pelijke leven volkomen verlammen, wellicht voordat de eerste zending Amerikaanse dollars haar reis ove>- de oceaan gaat beginnen. Ir een der gelijke situatie kan men geen min of meer geleidelijke ontwikkeling meer verwachten. Buitenlands Overzicht Sommigen, overigens, zien dat won der reeds gebeuren. Zij wijzen op de' tweespalt, die in de C.G.T. openlijker aan de dag gaat treden tussen socia listen en communisten; verwachten 'n scheiding in de vakbeweging en trek ken de conclusie, dat daardoor de heohte aaneensluiting van de „mid denpartijen" vergemakkelijkt zal wor den. Maar het staat o.i. te bezien, of een dergelijk blok nog zo krachtig op zou kunnen treden, dat het zowe'. uiterst rechts als uiterst links kan be dwingen de ervaringen van het verleden stemmen in dit opzicht niet hoopvol. Bovendien mag men niet over het noofd zien, dat verdeeldheid onder de werkende klasse reeds meer dan eens de wegbereidster is geweest voor een rechtse dictatuur Het ziet er naar uit, dat de storm over Frankrijk de kracht van een'or kaan gaat krijgen. A. H. oorlog heeft bewezen, dat het Rode Leger een eerste-klas leger is, waar van men veel kan leren. Oorlogsavon turiers, die zo gaarne in andermans- land met messen zwaaien, doen er beter aan dit foor ogen te houden'*. Wysjinsky verklaarde, dat de poli tiek van de USSR op de vrede ge richt is en dat1 zijn land vriendschap pelijke betrekkingen met de VS zou verwelkomen. Hij prees Roosevelt voor hot bevorderen van aeze vruchtbare wederzijdse betrekkingen en hij zeide dat het voortduren van dit bondge nootschap de beste garantie voor de vrede was. ..Ondanks de verslechtering, die in deze betrekkingen is ingetreden, blij ven wij echter geloven aan de goede bedoelingen en de vriendschappelijke gevoelens van het Amerikaanse volk" aldus Wysjinsky. „Churchill is Engeland niet" Vervolgens sprak Zilliacus, een der Labour-rebellen" in het Britse Lager huis, die verklaarde, dat het Ameri kaanse volk zich er goed van bewust moest zijn, 3at Churchill niet namens het Britse volk spreekt en hij, „die Engelands bondgenootschap aanbiedt voor het geval de VS door de strakke politiek tegenover de USSR in oor log komen, deze belofte niet- kan ver werkelijken. Zilliacus merkte hierbij op, dat hij voor zich zelf sprak en niet naméns zijn partij. Autobotsing op de Afsluitdijk Gisterochtend omstreeks half acht vond op het begin'van de Afsluitdijk in de nabijheid van den Oever een autobotsing plaats, waarbij vier per sonen min of meer ernstig werden ge wond. Een luxe-wagen met 4 inzittenden, bestuurd door de heer J. Dijkstra uit Groningen botste tegen een tjr hoogte van de Spuisluizen stilstaande vracht wagen van de firma Beitsma uit Har- lingen. De gevolgen waren ernstig. De met een snelheid van circa 60 km rijdende auto school gedeeltelijk on der de laadbak van de vrachtwagen, waarbij de voorzijde geheel in elkaar werd gedrukt. Twee der inzittenden, de dames M. R. Spanjaard en M. E. v. Someren, beiden uit Groningen, werden ernstig aan het hoofd gewond en kregen in wendige kneuzingen. De achterinzit- tende heer J. Kuipers, eveneens uit Groningen, bekwam minder ernstige hoofd- en beenwonden. De bestuurder verloor enkele tanden uit zijn boven kaak enf brak een van zijn vingers. De gewonden zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Omtrent de oorzaak van het onge luk vernemen we nog, dat de bestuur der bij gedempt licht onverantwoorde lijk snel heeft gereden, waardoor hij de stilstaande wagen te laat in het licht kreeg. Dieo menselijk beroep van Van Zeeland op Nederland en de republiek ..Hor kunnen de kundigheden en debereïdheid van de technische com missies vrucht afwerpen, indien U. die nu naar mij luistert, oren en har ten sluiten zou voor de stem van rede en matiging cn van wederzijds begrip? Discipline en matiging zullen het best de eigen zaak dienen. Onttrekt U niet aan Uw verantwoordelijkheid. Neemt Uw aandeel in deze grote onderneming om vrede in dit deel van de wereld fe herstellen op trw sehouders. Ik kan geen voorspellingen doen. God alleen weet. wat de dag van morgen brengen zal. Maar één ding is zeker: indien U allen ernstige pogingen wilt doen om het menselijk leven weer te stellen in het licht van zijn werkelijke waarde, door te trachten Uw doel te bereiken door overleg en niet door geweld, door te luisteren naar de waarschu wing van dit uur, die „matiging en begrip" zegt. dan moet er iets goeds komen en wel spoedig, aldus de Belg Paul van Zeeland, lid van de Com missie van Drie. in een radiorede, welke hij gister voor Radio Batavia uitsprak en die tegelijkertijd ook via de radio in het republikeinse gebied war te horen. „Tracht U, die naar mij luistert". 20 besloot van Zeeland, „Uw volle aandeel bij te dragen. Het kan zijn, dat dit die druppel van goodwill is, welke b'ü al het andere dè weegschaal van het lot naar de goede zijde doet doorslaan, naar de zijde van de rechtvaardige en durende vrede." Gebrek aan vertrouwen groots'e belemmering Hoewel de situatie delicaat, moei lijk, en in vele opzichten verward is zijn de voornaamste feiten eenvou dig", zo zeide van Zeeland in het begin van zijn rede. In al hun. eenvoud gezien liggen In deze feiten de redenen tot droef heid of verheugenis, al naar gelang de wijsheid, welke de mensen van goeden wille in staat zullen zijn in de komende dagen aar. alle zijden op te brengen." fta een beeld gegeven te hebben van de gebeurtenissen sedert het ein de van de tweede wereldoorlog tot aan de komst vande commissie van goede diensten, zeide van Zeeland verder: „Wij kwamen hier met niets dan onze goede wil om aan te bie den en met een nieuwe kijk en met de vurige wens om behulpzaam te waar wij konden. God zij gc- Oarikt. dat wij aan beide zijden men sen ontmoetten, die, hoewel zij van mening verschillen, oprecht wensten elkanders standpunt te begrijpen. Het bleek spoedig, dat aan beide DUITS PROTEST TEGEN GEORGANISEERDE ZWARTE HANDEL De beweging onder de Duitse be volking der Sovjet-zone tegen de ex ploitatie van Russische ruilwinkels eu de door de bezetting getolereerde openbare verkoop van sigaretten, schoeisel en voedsel tegen buitenge woon hoge prijzen, heeft zodanige vor men aangenomen, dat de Russen in Wei-nar en Erfurt hebben moeten be sluiten de winkels weer te sluiten. De eenheidsvakbond heeft in verschillen de steden protest laten horen tegen deze handel. NOORDDUITSE MIJNEN WEER IN DUITSE HANDEN Woensdag zal het beheer over de Noord-Duitse steenkolenmijnen, dat de laatste 2'^ jaar in Engelse handen is geweest, aan een Duitse instantie on der Britse en Amerikaanse controle worden overgedragen. Dit zal geschie den onder voorzitterschap van Wil- liam Anbury, de Britse gewestelijke commissaris voor Noord-Rijnland- Westfalen in villa Huegel te Essen het voormalige huis van Krupp. De Amerikaanse troepen hebben Angmagsalik, de enige basis die de Amerikanen op Groenland bezet had den, verlaten. zijden een groot gebrek aan vertrou wen heerste en dat zulks de grootste belemmering vormde voor de pogin gen om de partijen diebter bij elkaar te brengen'. Voorts zeide van Zeeland nog. dat de commissie van goede diensten we gen zocht te effenen, die zouden lei den tot een ontmoeting tussen de vertegenwoordigers, de eerste stap in de richting van een regeling. WERD SURINAAMSE „OPSTAND" IN NEDERLAND GEORGANISEERD? De beweging in Suriname, welke 't omverwerpen van de regering ten doel had, heeft, zoals de leider van die be weging. Sanches. zijn volgelingen had verteld, haar wortels in Nederland en in de Ver. Staten gehad. Deze mede deling werd Zaterdag door één van de leden der beweging tegenover de po litie gedaan. Sanches had zijn volgelingen verze kerd, dat hij speciaal uit Nederland naar Suriname was gestuurd om de be weging te organiseren en dat men door groepen in Holland en in de Ver- Staten werd gesteund. De politie heeft wapens gevonden, welke van het leger waren gestolen of welke van de oor logsfronten waren -meegenomen. Dit was mogelijk, gezien het feit dat de bagage van militairen ongezien ie douane passeert. Slechts 16 man wer dengearresteerd. Enkele van hen zijn na bekend te hebben weer vrij gela ten. 6 Soldaten en 1 politieman zijn nog in arrest. In een rede tot studenten ver klaarde Wallace, Amerika's vroegere vice-pfesident, dat „men wel degelijk offers moet brengen om deel te ne men aan de strijd tegen het fascisme in Amerika, doch dat men Goddank nog bovengronds kan werken. De democratie in de V.S. moet hersteld worden", zo zei hjj. BANKETBAKKERSARBEID IN SINTERKLAAS-TIJD In banketbakkerijen, die niet tevens broodbakkerijen zijn, mogen van 17 t.m. 28 November mannelijke arbei ders van 18 jaar of ouder elf uur per dag en ten hoogste zestig uur per week werken, aldus heeft de minister van sociale zaken beschikt. De ar beidstijd moet in zijn geheel gelegen zijn tussen 7 en 20 uur (op Zaterdag 22 uur). En maaki iedereen uii voor fascist Wysjinsky ziet spoken Doodde politieke commissie is voor gesteld om Eire (Ienand), Portugal, Transjordanië, Italië, Finland en Oos tenrijk toe te laten als lid van de Ver enigde Naties. Dit lidmaatschap is al eerder aan de orde geweest, de politie ke commissie echter meende het op nieuw voor behandeling door de Vei ligheidsraad te moeten voordragen. Bij de besprekingen, die hierdoor aan de orde kwamen, verklaarde Wysjinsky, de Sowjet-Russische afge vaardigde, dat zijn regering niet van haar vroegër tot uitdrukking gebracht standpunt zou afwijken en ae toela ting van de betreffende landen zou afwijzen. Wysjinsky noemde deze landen on dersteuners van het'fascisme. De Britse vertegenwoordiger kwam in het bijzonder op tegen de beschul diging inzake Eire. Men kan zich te gen de toelating van dit land verzet ten, zo zei hij, met de bedoeling er een politiek handeltje van te maken. Evatt (Australië) meende, dat het enige, wat de Sowjet-Unie tegen Eire kan hebben, is, dat bet geen diploma tieke betrekkingen met de Sowjet- Unie onderhoudt, doch, 10 voegde hij er fijntjes aan toe, dit is geen nood zakelijke voorwaarde van het lidmaat schap van de Verenigde Naties. Tenslotte achtte de vergadering alle zes landen het lidmaatschap waardig. Het aantal voorstemmers bedroeg in alle gevallen 40 of meer, het aantal tegenstemmers varieerden tussen 8 en 9. In alle Katholieke kerken in Duits land is verzocht te bidden voor de vrede en het succes van de conferen tie der Grote Vier. In de Protestantse kerken zal Woensdag een dergelijk verzoek worden gedaan. Socialisatie en Suikerziekte Dezer dagen ontvingen we een schrijven van een abonné, die gelezen had omtrent de voorgenomen boter- prijsverhoging en die er de aandacht op vestigde, dat er gezinnen zijn met een bescheiden inkomen, welke door bijzondere omstandigheden voor de noodzakelijkheid staan zeer bepaalde lijk boter te moeten betrekken. Hijzelf wees er op. dat hij moet rondkomen van een pensioen en dat zijn vrouw reeds sedeit jaren lijdt aan suiker ziekte. Dit brengt met zich mee. dat ze niet alleen geen margarine mag gebruiken, maar behalve boter ook nog eieren, kaas en vlees. De hieraan verbonden kosten -zijn nauwelijks te dragen en de verhoogde -boterprijs treft hem in het bijzonder zeer Zwaar. Inderdaad wordt hier een aangele genheid aangesneden, die wel even onder ©gen mag worden gezien. Te meer omdat er, behalve suikerziekten, nog wel andere patiënten zijn, die voor dezelfde noodzaak staan. Voor gezinnen met lb.c.-patienten geldt precies hetzelfde, wat daarom zo zwaar weegt, omdat lijders aan t b.c. thans geheel kunnen herstellen, mits ze goed worden gevoed. In het algemeen is het zo. dat v. t.le lijke voorschriften altijd sterk genera liserend werken met het gevolg, dat onbillijkheden worden begaan. Tot op zekere hoogte is dat onvermijdelijk cn in de regel kan er alleen dan iets te gen worden gedaan, wanneer de ge dupeerden de zaak zelf aanpakken Juist nadat we de betreffende brief hadden gekregen, viel ons een bericht je in handen, waarin werd medege- deeld. dat te Hilversum is opgericht een afdeling Gooi- en Eemland van de Ned. Ver. tot Behartiging der belan gen van Suikerzieken. Het bestuur er van had maatregelen genomen, dat alle suikerzieken in het Gooi door be middeling der afdeling injectiespuitjes en -naalden, alsmede geprepareerd voedsel in blik als jams. paling, ap pelmoes en blikgroenten kunnen ver krijgen. We hadden nimmer van deze ver eniging gehoord en we zouden het berichtje vermoedelijk terzijde hebben gelegd, ware het niet geweest, dat we juist de bovenvermelde klacht voor gelegd hadden gekregen. Is het niet mogelijk, zo vragen we ons af. dat deze vereniging zich de aangelegenheid ter harte neemt We geloven, dat geen andere ze met meer klem van redenen kan verdedigen, terwijl ze wellicht tevens haar bemid deling kan verlenen bij een eventuele uitvoering. Waarbij dan kan worden overwogen, in hoeverre ook andere patiënten er bij kunnen worden betrokken. In ieder geval dunkt het ons nood zakelijk, dat bij de verhoogde boter prijs rekening wordt gehouden met de belangen der zieken. Inmiddels werpt deze hele historie een merkwaardig licht op onze hele samenleving. Rantsoenering moge een voortvloeisel zijn van de slechte maat schappelijke toestanden evenals de overheidsbemoeiing met de prijzen, beiden zijn het gevolg van sociaal in grijpen door de regering. Zoals gezegd echter voert alle socialisatie tot gene ralisatie en het enig middel om bijzon dere belangen tot uitdrukking te bren gen is gelegen in de organisatie van al degenen, die door de behartiging dezer bijzondere belangen gediend zijn. Dat zelfs de ^stellig niet zeer om vangrijke categorie der suikerzieken dit heeft begrepen, is veelzeggend. En het zou ons niet verwonderen, wan neer hieruit lering is te putten door velen, die zich thans in enig opzicht geschaad voelen door de overheid zon der echter tot nu tort te hebben inge zien, dat het aangewezen middel is: organisatie. A ERIKS weerbericht BUIIG. Tydelijk krachtige en langs de Wad- denkust nu en dan tot storm toene mende wind tussen West en Noord. Wisselend bewolkt met regen-, hagel- of sneeuwbuien. Koud

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1