HOE 'N HOLLANDSE ASTRONOOM NAAM MAAKTE Van een 15 cm kijkertje tot 's werelds grootste telescoop Y3Acuuti oh u&MaheA PSilSps „Ouwe Sunderklaas Eer, gids in het Rijk der Oneindigheid nn/\r riD lflIIPITP heeft een paar ouders waar hy trots rtvvir i/Iv. XVUllEaV op kan Zün. Trotser nog dan op *yn buitengewone astronomische resultaten of zijn aanstelling als directeur van de Yerkea en Mc. Donald Observatoria. Deze twee eenvoudige mensen hebben het mogelijk gemaakt, dat .hun zoon de geboden kansen benutten kon. Zy hebben hun zoon aan de wetenschap afgestaan en mede aan hen komt de eer toe. dat de wereld thans een der geniaalste astronomen van Hollandse afkomst bezit. Toen wij gezeten in de gezellige kamer van Prof. Kuipers ouderlyk tehuis te Kalverdyk, onder het genot van een heerlijk kop chocolademelk met speculaas, een gesprek aanknoopten met zijn ouders, begrepen wij, dat alleen in een dergelijke rustige sfeer, waar men zich thuis gevoeld, een genie tot ryphdd kon komen. Hier vond Prof. Kuiper de voedzame bodem die hU van node had en van hier begon hp zijn loopbaan, om met onver- zetteiyke wilskracht cn taai doorzettingsvermogen datgene te bereiken wat hy wilde. De eerste stap Ruim 40 Jaaf geleden werd op Tuit- jenhorn in het gezin van kleerma ker Kuiper een jongen geboren. Twee Jaar later verhuisde hij met zijn ou ders naar Kalverdijk. Meester Blad, onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs te Kerkebuurt, dezelfde school waar nu meester Immens de katholieke feugd onderwijst, kreeg op een goede dag jonge urard - leerling. Het Is een beschikking van het lot ge weest dat zowel leraar als leerling in het bezit waren van een z.g. wis kundeknobbel. Gerards liefste vakken waren rekenen en tekenen en later wiskunde. Ook meester van der Laan droeg zijn steentje bij om de schrandere jon gen, door het geven van extra lessen, de opleiding te geven, die zijn zucht naar kennis kon bevredigen. Het is dan ook een grote verdienste van meester van der Laan geweest om de ouders van Gerard te adviseren hem naar de Kweekschool voor onderwij zers te Haarlem te zenden. Nooit zullen zijn beide 1 eermees ters hebben kunnen bevroeden, dat de- jongen als een meteoor zou opstijgen boven het normale r.iveau. waarin ge woonlijk de leerlingen der Kweek school zich blij veil bewegen. Toch was de Kweekschool te Haar lem niet datgene, wat de jonge Ge rard Kuiper zocht. Zijn ziel ging uit naar de astronomie en daarom volgde hij tevens de cursussen aan de Volks universiteit. Hier leerde hij veel. doch niet alles. Meer, steeds meer. wilde hij weten en gaarne zou hij te Leiden verder studeren. Dit was mogelijk, doch er werd van hem een H.B.S.-di- ploma verlangd. Met ijver wierp hij zich toen tevens op deze studie. En hier bleek Gerard de geniali teit te bezitten ,die de wereld later zou doen verbazen .Hij slaagde, en hoe Boekhouden in VU dag!! Wat te zeggen van het feit, dat hij het vak boekhouden leerde in ander halve dag! Ortgeloofiyk! Z«n exami natoren verbaasden zjjn preciese ant woorden zozeer, dat het ben deed op- tierken: „Je raadt er naar!" Overigens bleek dit niet het geval. Gerard slaagde'. Toen naar Leiden Als ge dit leest schynt alles zo een voudig en gemakkelijk gegaan te zjjn Niets is minder waar. Dat hy slaagde is mede te danken aan zijn onverzet- teluke wit. zyn lijfspreuk is blijk baar: „Ne cedas malis", d.w.z. „Ga niet opzP voor tegenslag". Zo heeft hy eens een wekenlange fietstocht ondernomen naar het noor den van Noorwegen, omdat daar op zeker tijdstip een totale zonsverduis tering was waar te nemen. Welk een tegenslag toen hy na eindeloos gedul dig wa •'■-•>* erv-ren. t beslissende dag elke waarneming door zware bewolking onmogelijk was. Voor iemand die van sport houdt, is een dergelijke fietstocht reeds een prestatie, doch onze astronoom heeft een uitgesproken hekel aan sport. Toen hy dan ook, tijdens zijn stu dietijd in Amerika, een lichaamsoefe ning moest uitvoeren waarbij hij met het hoofd omlaag kwam te hangen, weigerde hy dit pertinent. Zo had hy dus de tocht naar Noor wegen vruchteloos gemaakt, doch ja ren later vindt men hem, als assis tent der Leidse Sterrenwacht, blij moedig doch verbeten wachtend op een totale zonsverduistering, op een gedeelte van Sumatra aan de Straat van Malakka. Naar Amerika In Amerika zou het genie Kuiper echter ten volle tot zijn recht komen. Daar vond hij de middelen om zijn zoekende geest geheel te bevredigen Zyn werklust en ijver trokken de aandacht zyner medestudenten en als die, na 'n rugby- of baseballwedstrijd hun ontwrichte of gekneusde ledema ten masseerden, begrepen ze niet dat Kuiper niets voor sport gevoelde. Schouderophalend zeiden ze tegen el kaar: „Onbegrijpelijk, die Hollander werkt maar. Daar is geen hoogte van te krijgen". Inderdaad, de Hollander werkte maar. En terwijl de andere studenten met een run op het sportveld tijdelijke successen oogstten, doorworstelde en berekende Gerard Kuiper de moei lijkste opgaven en legde hij -'grond slag voor blijvende roem. Toch moet men niet denken, dat hij op het sportveld opzijgeschoven zou zijn. Integendeel. Prof. Kuiper is een stevige, sportieve figuur van nor male proportie: weljicht meende hij de sport voldoende beoefend te heb ben bij de dagelijkse tocht in zijn jeugd van Kalverdijk door weer en wind naar de school van meester Blad te Tuitjenhorn en - terug. Zoals gezegd, werkte de naar kennis hunkerende jonge astronoom dag en nacht, want/ men moet niet vergeten, dat de practische waarnemingen al leen des nachts gedaan kunnen wor den. Het is voor iedereen niet even gemakkelijk zich een voorstelling van de werkzaamheden van Prof. Kuiper te geven, daarom volgt hier een' over zicht van het arbeidsterrein van deze geleerde. Het Lick-observatorium Het paradijs der astronomen be vindt zich in Amerika. De namen der Amerikaanse sterrenwachten zijn voor namelijk ontleend aan hun stichters Het is b.v. de Lick-sterrenwacht, die op een typische wijze tot stand kwam Lick was een multimillionair. die met zijn geld geen raad wist en zijn naam voor het nageslacht bewaard wenste te zien. Daartoe vatte hij het plan op ör.. langs de gehele oceaankust stand beelden te laten oprichten. Een as tronoom wist hem echter tot andere gedachten te brengen, zodat nu op de Mount-Hamilton bij San José in Californië het Licks-Observatorium troont. Eer* 'grafmonument in deze Sterrenwacht geeft de plaats aan Van Licks onsterfelijkheid. Wat de Lick-telescoop betreft, deze heeft een doorsnede van 90 cm. De Yerkes-telescoop Aan de Williamsbaai verheft zich de prachtige Yerkessterrenwacht, waar van Prof. Kuiper directeur is. Zijn woning bevindt zich in de onmiddel lijke nabyheid hiervan, alwaar zijn Amerikaanse vrouw er voor zorg draagt dat onze geleerde in de intie me huiselijke kring, na zijn inspan nende arbeid in" het observatorium, de nodige rust krijgt Opgemerkt mo ge worden dat Prof. Kuiper zelf ook de Amerikaanse nationaliteit heeft aangenomen. Als assistent - zijn medewerkers mag hij zelf kiezen - heeft hij een Hindoe, wiens wiskundige kwalitei ten zelfs de astronomen doet verbazen Doch ook de Nederlanders staan by prof. Kuiper in hoog aanzien. Tij dens een bespreking in 1945 met prof. dr. Schermerhom bepleitte hij over komst naar Amerika van diverse Ne- HET BEGIN Op zekere dag kreeg dc jon ge Gerard Kuiper van zijn grootvader een kleine een'eu- zige verrekijker cadeau, Een stuk'e speelgoed van 15 c.m. lang. Daaraan knutselde de knaap zolang, tot het ettelqke malen meer vergrootte. Op een heldere maannacht zei hij teren 'n buurman, Jaap Groot geheten: „Buur, kijkt U hier eens door Je kunt de bergen op de maan zien". Hevig ontsteld krabde Jaap- buur zich op het hoofd. „Bergen?" Lachend bevestigde de jonge astronoom dit, doch zyn buur man durfde niet te kijken. Hij wilde met deze duivelskunste narij niets te maken hebben. 57. De Lachende winnaars hadden 'dus de leiding genomen met 2-0, maar met hun meerderheid in het veld was het eensklaps uit. Het sensationele doelpunt, dat Jimmy had gemaakt, had hen allemaal van streek gebracht. En nu was het de beurt van D.S.E. op het doel van de tegenpartij af te stormen. De eerste de beste aanval had reeds een doorbraak ten gevolge, zodat de kaalhoofdige middenvoor Gerrit Snot als een dolle stier op Jimmy kwan afstormen. Hooker-telescoop ziet men de sterren 250.000 maal z- helder als met het blote oog, d.w.z. dat men momenteel 1.500 millioen'sterren kan onderschei den. Een 200 inch I Het nieuwste snufje, een wonder der techniek is echter de telescoop, die in Juni 1948 in gebruik genomen zal worden. Jarenlang is men bezig bclliü WÊÊ PROF. DR. G. P. KUIPER, directeur der Amerikaanse Observatoria van Yerkes en Mc. Donald. derlandse geleerden o.m. Prof. Min- naert, Prol Oort en ook de 25-jarige Dr. v. d. Hulst, die hij „een der beste astronomen der jonge generatie^ noemt. Door de Yerkes-telescoop - die een doorsnede heeft van 106 cm. - is een belangrijke bijdrage geleverd tot hét doorvoi*sen van het heelal. De Hooker-telescoop De Hooker-telescoop is momenteel de grootste. Bij een doorsnede van 250 cm. heeft deze gigantische teles coop een gewicht van plm. 1G000Ö kg. De kosten bedroegen 1,5 aillioen gul den! Met het blote oog zijn er ong. 5"00 sterren waarneembaar. Met de geweest met het afkoelen, boren, slij pen en polijsten van deze lens. Met deze telescoop, waarvan de doorsne-. de vijf meter bedraagt, verwacht men 500 millioen sterren meer te kunnen waarnemen. Hoewel er een belangrijke bijeen kom'4 van astronomen in Zwitser land is tegen die tijd, hoopt prof. Kui per bij de indienststelling van deze wondertelescoop aanwezig te zijn. Grotere telescoop dan deze zal er waarschijnlijk niet gemaakt worden, omdat er nu eennuui g. zen zijn en niet alleen van technische aard Momenteel verkrijgt men zeer goede resultaten door middel der infra-rode stralen. DE YERKES OBSERVATORY. WILL1AMSBAY, WISC. - De Koepel - beweegbaar gedeelte - weegt 140.000 K.G. en heeft een middellijn van 30 meter. In September 1947 bestond déze sterrenwacht 50 jaar. De temperatuur in dit gedeelte van Amerika loopt verder uiteen dan in Nederland, n.1. des zomers 110 gr. Fahrenheit in de scha duw en des winters 30 graden vorst. Een witte dwerg We kunnen hier niet te veel in de tails treden door een uiteenzetting te geven van de hoedanigheid der ver schillende sterren, doch vermeld dient te worden, dat prof. Kuiper een ster ontdekte, een "z.g. witte dwerg, nu de Kuiperster geheten, waarvan de dicht heid vele malen die van andere ster ren is. Om een voorbeeld te geven: een der witte dwergen, de Sirius B ster genaamd heeft een dichtheid van 67.000 gr. cm3, hetgeen zeggen wil, dat één cm3 van deze ster 67 kg. weegt. De laatste ontdekking Prof. Dr. Kuiper is tevens di recteur van de in Texas staande Mc Donald Observatory. Tijdens zijn 2e tocht daarheen ontdekte hij de aan wezigheid van C02 (koolzuurgas) op Mars. Dit Is het eerste bestanddeel van de Marsatmosfeer, dat tot nu toe bekend is. Hoe belangwekkend deze ontdekking is moge blijken uit het feit dat de astronomen zich momen teel zeer interesseren vóór de atmos feer op de planeten. Tijdens het 50-jarig bestaan van de Yerkessterrenwacht, hielden van 8-10 September j.L de astronomen een be langrijke, door Prof. Kuiper gepre sideerde verhandeling over dit onder werp. Commandeur in de Orde van Oranje-Nassav Door zijn glasheldere conclusies er zijn ontdekkingen trekt prof. Kuipei de aandacht der gehele wereld. Doel ook op ander gebied weet hij ziel- verdienstelijk te maken. Veler nooc lenigde hij door tijdens en na de ooi- log te 4ielpen waar dit nodig en mo gelijk was. Het was dan ook een moo gebaar van Nederland, prof. Kitipe- bij monde van consul-generaal Dr. v Mortel in 1947 te Chïcago te benoe men tot Commandeur in de Orde var Oranje Nassau. Van deze geniale geleerde verwach men in astronomische kringen no.- heel veel. Sinds de Egyptenaren plm 3400 jaar voor Chr. hun sterrenkaar ten tekenden tot Galileï, en van dez< tot nu, is de astronomie met spron gen vooruit gegaan. Doch steeds snel Ier voltrekt zich de evolutie cn dr is mede te danken, doordat de we reld genieën geschonken wordt al- Prof. Dr. Kuiper, een eenvoudige jon gen van Kalverdijk. HH Aop de Waddeneilanden In ons land komen nog verschillen de varianten voor van de Sinterklaas viering: zo trekt in Twente (Tubber- gen) Klaas met zijn vrouw rond. Klaas is dan een Zwarte Piet en zijn vrouw is in hoerendracht. Het komi sche er van is, dat, het „wiefonge makkelijk slaag krjjgt. De kinderen moeten bidden en krijgen dan 'n klei nigheidje. Af en toe treedt Zwarte Piet ook wel alleen als zelfstandige figuur op, evenals Ruprecht de knecht in Duitsland. In Westdorp smeekt men van Assiepan m?t zijn vrViw Doka, die eoft grote bril draagt. Ten zeerste het vermelden waard is het eigenaardige feest dat op de Wad deneilanden gevierd wordt, temeer daar het dikwijls als een gunstige ge legenheid beschouwd wordt om oude •veten uit te vechten. Men onderscheidt J er twee Sinterklaasdagen, n.1. klein en groot, ofwel Jonge" en ..ouwe Sun- derklaas". Op Texel en Schiermonnik oog vallen deze dagen resp. op 5 ën 13 December, op Amelan 1 op 4 en 5 December. Zodra op klein Sinterklaas de school uit is, komen van alle kanten de ver klede kinderen aanzetten, sommige met een mombakkes voor, maar zij die zich een dergelijke luxe niet kunnen permitteren doen een zakdoek voor het gezicht, waarin gaten gemaakt zijn voor'neus en ogen. Ze blazen op toe ters en fluiten, zitten elkaar na, roe pen „boe" en maken een oorverdo vend lawaai. Tegen 5 uur, wanneer de schemering de avond aankondigt, ko men reeds de opgeschoten jongens tussen 12 en 18 jaar. de z.g. „bane- vegers", de straat schoonvegen. Zij hebben zich gehuld in een laken en zijn voorzien van een grote hoorn, waarschijnlijk door de voorvaderen (de zeevaarders) meegebracht, en "n stok, dikwijls egn bamboestok. Geen jongen beneden de 12 of meisje on der de 18 jaar mag zich op straat ver tonen. Is er geen „baneveger" te be speuren, dan wagen de kleine jongens zich uit hun schuilhoeken en joelen „ha, ha", maar nauwelijks wordt een schim der groteren gezien of zij vluch ten zo snel mogelijk weg. De stok wordt dreigend gezwaaid! Dit duurt ongeveer een half uur Dan gaat een ieder naar huis om kof fie te drinken, maar reeds spoedig hoort men weer he'ï'"getoeter op de scheepshoorns, soms vergezeld van ge fluit of geroep. Het begint dan zeer druk op straat te worden. Vele „Siin- derklazen" lopen rond, in groepen of alleen, gekleed in witte rokken en broeken en met een mombakkes voor. Op het hoofd dragen zij kronen, schuit jes of scheepjes, soms een bordpapie ren vuurtoren. Zij zorgen er voor niet herkend te worden. Als zich op die avond meisjes op straat durven te ver tonen, roepen de jongens „dans, dans", en weigeren ze. dan krijgen ze de stokken op de voeten, zodat ze die moeten optillen en dus dansen. By de meeste gezinnen staat de huisdeur open en kan ieder Sinterklaas vrij binnentreden en eep kop chocolade drinken. Tegen een uur of elf is d< drukte afgelopen en gaat een ie*'" naar huis. Op groot Sinterklaas heeft praetisch hel zelfde plaats, de leeftijdsgrens is nu verschoven. Nu hebben de ouderen het recht „baneveger" te zijn cn rdle jongens en meisjes beneden de 18jpai moeten de -straat ruimen. Tegen een uur of zeven komen de „omes" los. De leeftijd is zeer* verschillend, van jongeman tot grijsaard doen zij soms mee. Aan de pakken is nu meer zorg besteed. Ook zij hebben zich onher kenbaar gemaakt, maar wee cle jon geren die 't wagen zouden óok thans als „ome" te verschijnen. „Naar huis. naar huis", klinkt het hun uit alle hoorns tegen. En als zij geen benen maken, zal de stok het hun wel le ren! De „omes" zijn heer en meester op straat. Het is een heidens lawaai van getoeter, gefluit en geroep. Het „dans. dans" is niet van de lucht. Later op de avond gaan de mannen naar de herberg om te jjien wie het mooist gekleed zijn en te pogen de verschil lende Sunderklazen te herkennen, die steeds door de hoorn spreken om zich niet te verraden. Tegen half 12 begint het op straat rustiger te worden en om 12 uur ligt ieder moe en schot in bed.» DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947 - Hilversum I 301 m Nieuws om 7, 8. 13, 18, 20 en 23 uur. AVRO: 7.30 Gram.platen; VPRO: Dagopening; AVRO: 8.15 Operette-rau- ziek; 8.45 Klassieke gram.muziek; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvitaminen 12.00 Reportage van het huwelijk van prinses Elisabeth van Engeland; 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zie ken en gezonden; 16.05 Reprises; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week? 17.30 The Skymasters; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; J9.15 Songs from Broadway; 20.10 Radio-Philharmonisch orkest; 21.15 „En lieten de zaak. zoals die was", hoorspel; 21.50 Walsen-programma; Hilversum II 415 m. Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur. KRO: 7.30 Morgengebed; 8,15 Pluk de dag; 9.00 Werken van Haydn; 9.35 Werken van Johann Strauss; NCRV 30.15 Morgendienst; KRO: 11.00 De Zonnebloem; 12.00 Reportage huwelijk princes Elisabeth van Engeland; 14.00 Continetal-quintet; 14.40 Voor d» vrouw; 15.15 De nationaliteit in hei strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Radio-jeugdjournaal; 17.30 Geestelij ke liederen; 17.50 Het rijk over zee: 18.00 Voor de land- en .tuinbouw, 18.15 Licbte pianomuziek; 1800 Zangkoor. 19.30 Het actueel geluid; 20.15 S'.udio- s'.eravond; 21.30 De vaart dar Vol keren: 21.50 Met band «n plaat voor paraat: 22 43 Avondovordonkiof

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2