Wat wijst de veilingklok? Spanning rond de prijsmaatregelen fyimmy, Baoumv ató v-o-d&aMeA YüjuuwA uit de, Verbetering van onze varkensstapel De eerlijke vinder Voorstellen van de organisaties maken wel een kans De belangrijkst* gebeurtenis op het gebied van de grove tuinbouw die voor Langedijk van grote betekenis kan *ün is in de afgelopeu week wel de bijeenkomst, die Vrijdag in Alk maar is gehouden door een 14-tal vei lingen, wier leden zo goed als alle wlnterprodaoten telen waarvoor van regeringszijde maximumprijzen in •verweging worden genomen. Om verschillende redenen" gevoelen de tuinders er niet veel voor in de huidige omstandigheden aan maxi mumprijzen te aljngebonden. Over 't algemeen valt de oogst van de be- waarkool niet tegen. Er is echter nog al verscheidenheid in de uitkomsten, zodat men, behalve het principiële be zwaar dat een gelijke behandeling wordt verlangd als die welke de telers van zomergroenten hebben gehad, gaarne de mogelijkheid open wilde la ten voor het maken van een hogere prijs dan de maximumprijs zou be dragen. Het voorstel, dat de gezamen lijke organisaties van veilingen groot- en kleinhandelaren aan de .regering hebben voorgelegd; heeft dan ook de sympathie van de telers. Het zal in teressant zijn, de resultaten van dit experiment na te gaan. Zullen de huis vrouwen in de steden de goedkope groentcnwinkels met hun klandizie vereren of zullen zij de voorkeur ge ven aan de duurdere? De handel heeft er niet veel verwachting van. Maar gezien de klachten, die in de steden worden gehoord over de hoge groen- tenprijzen lijkt het toch wel aanne melijk, dat deze speciale winkels een goede belangstelling zullen'hebben. Volgens mededelingen van ingewij den zou de minister en de prijsbeheer- sing'voör 90 pet voor de Üoor de or ganisaties ontworpen regeling gevoe len. Zij hadden nog enkele wensen, doch ook daaraan zal waarschijnlijk wel tegemoet kunnen worden geko men. Nog meer maatregelen Wel vreemd deed echter Maandag morgen door de veilingen ontvangen circulaire* van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit aan, waarin bepaal de percentages iyorden Vastgesteld voor de verdeling van de groenten voor binnenlands gebruik en voor ex port. Voor verschillende producten zijn deze percentages van die aard. dat de prijzen aanzienlijk dalen. Bij groene kool was het verschil wel vijf gulden per 1Ó0 kg. Men krijgt de in druk, datbehalve van onderop ook van bovenaf maatregelen zijn beraamd en dat het Bedrijfschap door de veilingen en de handel buiten het overleg is ge houden. Wanneer het Bedrijfschap wel van de pogingen -van de belangheb benden op de hoogte was, zóu dit wel een eigenaardige indruk geven. Intus sen hebben de veilingbesturen hun be zwaren tegen de door het Bedrijf schap getroffen regeling naar voren gebracht en zal er Donderdag in Den Haag een bespreking worden gehou den om tot een regeling te komen. Dat men in tuinbonwkringen hoopt, dat het voorstel van de goedkope gróentenwlnkels zal worden aangeno tnen is duidelijk. Met spanning wordt het verloop van de ontwikkelingge- volgd. De prijzen In de afgelopen week -was er in de prijzen van de - verschillende produc ten wel enige schommeling, maar grote verschuivingen kwamen niet voor. De slotnotering was Zaterdag voor rode kool te Broek op Langendijk van f 9.80 tot f 13.50, te Noord-Scharwoude van f 6.50f 12.20; opvallend was dat soms heel lage prijzen werden besteed voor kleine kool beneden een kilo per stuk. Witte kool, waaronder ook een aan zienlijk percentage Deense witte kool noteerde tot ruim f. 12 soms f 13 per 100 kg; De zuurkooifabrieken waren weer de grootste afnemers. Groene kool liep soms tot f 20 4 f 25-per 100 kg voor de mooiste partijen. De laag ste prijzen waren niet veel minder dan f 15. De gewone gele kool kwam er het minst af. Van f 5 tbt t 7 was de gewone gang. Een bijzonderheid is wel, dj»t voor in het blad aangevoerde gele kool voor export minstens f 8 per 100 kg werd betaald. Peen en bieten kwamen slechts in geringe hoeveelheden aan de markt. -Deprijzen waren vrijwel gelijk aan do voorafgaande week. Uien waren iets goedkbper. doch lager dan f 18 kwa men ze slechts een enkele maal. An dijvie was bepaald duur. „Binnenkort weer kelekte ok", be gon Klaas. „Ik heb m'a wóif er over hoort. En erg te spreken was ze niet. Je konne net an de gang bloive vol gens heur. Afoin, ik heb d'r maar een beetje prate leiten, want as ze de bokkehul op heb. den is d'r toch gien land met deur en je hewwe niet te prakkezere, dat je d'r een Bpeld tussen kroige". „Ik weet al weer je heen wulle",- knikte Kees. „Ik heb er ok al over hore gonzen. Je bedoele toch zeker die kelekte voor de Oorlogsgrave?" Klaas knikte zwoigend, met een som ber gezicht. „Je hewwe niet zo saggeroinig te te koiken", zoi de barrebier. „Wat blik sems, wees bloid dat we voor jouw nag niet hoeve te collectere. Den was d'r reden voor een beroerd gezicht Maar nou hillemaal niet. En ik ken me niet begroipe, dat er nag mense benne die deer gien gulden voor over hewwe. Want ik vind zo, die oorlogs grave moete goed verzux-gd worrc.Dat benne we teugenover de slachtoffers verplicht en bovendien benne zokke grave een goeie waarskouwing an de levende. Ut is net of ze zegge wulle: Koik nou uit jóos, dat zoks niet meer beurt". „Ik vind ut ok," zoi Klaas. „Ik ben ut derekt met je iens. En toch skoint er wat an de hand te wezen. En as ut waar is wat ze zeggen, den is ut ok niet mooi. Er skoint deer an ut hoofd van dat bero een direkteur te wezen, die nag •1 een slordige duit verdient. Ze wulle bewcre van een heel slordige duit. Zo om en de bai de twaalfduizend g-liien per jaar." Klaas blies een roukwolk uit Hal keek ons derus an en wai keke hem derus an en ut bleef een heel toidje •til. Dat Klaas begon zelf maar weer. „Ut is een lief tractement. Zokke <ui hewwe nag gien last van de loon stop. En ik had docht, dat jullie sla- bokke vel wager.woid op gaan zouwe Jullie valle me niet mee. Nei, den skiete die burrege.meisters in Hollands Noorden ut er beter of'. „Wat hewwe die er nou weer mee te maken?" vroeg de barrebier ver baasd. T"W*r knmntf toch Zeker al verzoeke om toestemrrnngvoor zon kelekte. Dat weet toch ieder kind. Wat ken jij toch soms stom uit de hoek komme. Maar nou skoint ut, dat die burregemeisters hiér in ut Noorden er lucht van kregen hewwe. dat die meneer, die deer an ut houfd staat, zo veul verdiende. En of ze de zon niet in ut water zien konne skoino dat vermeldt de historie niet, maar ik weet uitr-vrai zuivere bron, dat ze ut een skandaal vonde. En dat ze dat niet onder stoele oï banke stoken hew we. De weerlum nei. Nei. ze hewwe d'r werk van maakt. En ze hewwe met mekaar ofsproken. dat.ze eerst persies wete moete. hoe de vurk in de steel zit en aars gien kelekte. En de commissaris skoint ut er ok niet hillemaal mee iens te wezen, dat ik ben ,nou verlegen benuuwd, hoe dat ofkomme zeL" v ..No. dat ken ik je wel vertelle" zoi de barrebier. .D'r wordt nag een keer Of wat over ski-even. Niet in de krant ©or. Nei, nei. Maar zo kabinet ei. En de menister droit er op ut lest wel een punt an. Maar ut salaris zei wel bloive. Deer zou ik wel een pruim tebak onder verwedde wulle." ,.Ik denk ut ok wel", zoi Kees. wois- gerig. „Dat benne we wel went. Maar dat neemt niet weg. dat, ik m'n hoedje of neem voor die. burregemeis- ter uit Hollands Noorden, dat ze een skandaal een skandaal durve noeme. Ut zit hoe ut zit. En deer benne we ut allemaal toch zeker wel ©ver iens. dat een baan van twaalfduizend piek voor een direkteur van een Oorlogs- gravekomitee een beetje onplezierig stinkt". Figaro schrijvende lezers Hatig'ng gewensi Mijnheer de redacteur. Uw „Schijnwerper" van Dinsdag j.t., getiteld: „Matiging gewenst", heeft mijn instemming niet. In deze tijd hebben wij samenwerking nodig en moeten wij ons niet inlaten met ver wijten, welke eigenlijk misplaatst zijn. - Volgens u oefenen de Katholieken teveel druk uit tot het verkrijgen van functies in het openbare leven. Het tegendeel is verschillende keren te bewijzen en op velerlei gebied de medewerking van hun kant gegeven. Het is voor beter begrijpen wense lijk, -dat ik verschillende feiten op noem en ten bewijze, dat ik niet over drijf. ze te nemen uit dit district. Is er niet in Heiloo een burgemees ter benoemd van richting P.v.d.A^. hoewel Heiloo overwegend - Kath. is. en hoe is hij. ook door de Kath. ont vangen? Hebben Warmenhuizen en O.-Nie- dorp, waar de gemeenteraden een Kath. meerderheid hebben, niet vrij willig een weth.zetel afgestaan aan 't niet-Kath. gedeelte der bevolking? Noemt u mij eens een plaats in ons district waar'het omgekeerde het ge val is? Wat is er niet geageerd ffegen het Roomse politiecorps Ce Schagen, ©ok waarscliijnlijk door- autoriteiten, want verschillende Kath. leden van dat corps zijn meevallend verplaatst en door niet-Kath. vervangen. Maar hoort u de burgers van de bijna ge heel Kath. plaatsjes 't Veld en 't Zand 2 niet-Kath. politiemannen gestatl^^ neerd zijn? Heeft het R.K. Kerkbestuur te Scha gen niet de mooiste klok uit zijn kerlc afgestaan voor gebruik in de Gemeen tetoren? Toch zeker niet uit waarde ring voorde medewerking in vroegere jaren ondervonden. Hoort u de Kath. bevolking klagen dat er te Schagen geen Kath. 'dokter -is? Vraag eens aan de doktoren hoe zij in Kftth. gezinnen worden ontvan gen? Ik kan mij niet onttrekken aan de in li uk dat in verschillende bladen de Kath. worden gekenmerkt als minder waardig. dat zij geen volwaardige Ne derlanders zijn. Mijnheer de-Redacteur, de Units", overheersing heeft het tegendeel toch wel bewezen! P. Onderschrift redactie. Met groot genoegen plaatsen we bo venstaand ingezonden stuk. De voorbeelden, welk© door inzen der worden aangehaald, zijn juist, we erkénnen dat gaarne. En ze leren. ons. dat er geen enkele zaak is. of er zitten twee kanten aan. Wie er slechts één zijde van ziet, handelt altijd vei-kberd. Wij voor ons hebben even het gevoel gehad, dat de dingen, welke we ons lezend publiek voorhouden, .ook op ons van toepassing kunnen zijn en dat *er ogenblikken kunnen zijn. waarop ook wij moeten beseffen, dat enige „matiging gewenst" kan zijn. Niets zou ons liever zijn, dan de kloof, die terecht of ten onrechte, za dikwijls wordt gevoeld tussen het ka tholieke .en het niet-katholieke deel van ons volk, kan worden overbrugd. 58. Gerrit Snoei nam de bal mee in sprong naar voren dook en het leer een daverend gejuich op en de kleine het doelgebied, dribbelde even, om voor de voeten van Gerrit Snoei weg- Jantje Trapman stond op zijn hoofd hem goed voor zijn schoen te°krijgen. plukte als ware het een boterbloempje, van plezier. Vader", i-iep hij, „vader, bracht zijn rechterbeen achterwaarts Jimmy stuiterde de bal een paar maal hei-je dat gezien? Dat verbetert hem om het dodelijk schot te lossen.toen voor zich en trapte hem toen het verre de keeper van Ajax niet". Jimmy Brown fftet een ware panter- veld in. Op de tribune ging opnieuw BEMOEILIJKT DISTRIBUTIE VAN OLIE Er worden te weinig ledige flessen ingeleverd Enige tijd geleden is reeds - een dringende oproep gedaan ledige sla- olieilessen snel bij de winkeliers in te leveren om de tweede 'verstrekking van olie. welke in December a.s. zal plaats vinden, niet te doen mislukken door een tekort aan flessen. Deze op roep heeft niet.ten volle de gewenste- uitwerking gehad, zodat het gevaar bestaat, dat de olie niet tijdig in fles sen getapt kan worden. Een onmid dellijke inlevering van alle _nog in omloop zijnde ledige flessen kan er toe a medewerken, dat de distributie van olie toch nog op tijd kan gebeu ren. DE LAGE WATERSTAND VAN DE RUN .De lage waterstand in de Rijn be tekent een ernstig gevaar voor het gehele Duitse bedrijfsleven. Langs de oevers van de .rivier beginnen zich grote voorraden levensmiddelen en kolen bp te stapelen, welke op ver scheping wachten. Vervoer per spoor of auto is eveneens zeer moeilijk in verband met de ongunstige situatie bij de Duitse spoorwegen en het Duit se autopark. -Men vreest, dat het re cord laagteniveau van de Rijn de uit voering van het contract voor het vervoer van Ruhrkolen over de Rijn naar Rotterdam in gevaar zal brengen. Bij dit contract ging men uit van een waterstand nabij Duisburg van min stens 1.69 meter omstreeks 10 Nov. Hoewel meteorologische deskundi gen voor deze maand .een lichte stij ging van de waterstand in de Rijn voorspellen, wordt thans algemeen verwacht, dat defce stijging te gering zal zijn en te laat zal komen om de huidige verkeersmoeilijkheden te over winnen. Ongeveer 340 Ned. binnen schepen zitten thans in Duitsland vast in afwachting van een hogere water stand. Dan toch maar liever ons voetbal Hoewel het Amerikaanse foot- ball-seizoen pas op dé helft is. bedraagt «het .aantal ongevallen mefdodelijke afloop reeds 15 Volgens incompletestatistiekei^ bedraagt het totaal aantal do den ten gevolge van ongeval len bij het Amerikaanse foot- ball sinds 1931 445. Tijdens of na afloop van boks wedstrijden zijn 7 beoefenaars van de „noble art" dit jaar aan de gevolgen van hun verwon dingen overleden. Land- en Tuinbouw Ter verbetering van de Noordhol landse varkensstapel heetf het N.H. Gr.Y. Varkens Stamboek een 3-tal be. ren in de provincie gestationneerd, waarvan verwacht wordt dat deze de kwaliteit van de varkensstapel zullen helpen bevorderen. De beren zijn aan gekocht in Tsjecho-Slowakije op pri ma fokbedrijven, en zijn van-uitseken- de afstamming en exterieur. Het dek- geld is bepaald op f 15 per gedekte zeug. alleen stamboekzeugen van 10 maanden cn ouder mogen door deze beren worden gedekt. De beren staan \-anaf 5 December 1947 ter dekking bij P. Nooij Cz. Midwoud, J. Scherin. ga Dz. Noord-Boemster en K. Veld, êt Woud, Bergen. Verwacht wordt, dat een ruim aantal zeugen ter dekking wordt gebracht, waaruit kan worden opgemaakt dat, de aankopen door de leden worden gewaardeerd. Verder he^ft het bestuur een ingrijpende wij ziging in de befrenhouderij aange bracht. De oude subsidie- regeling is geheel afgeschaft, een herkeuring van alle dekberen zal plaats vinden en' per 1 Januari wordt de koopprijs van beren door he't bestuur geheel vrij gelaten. Elke berenhouder dient zelf een beer aan te kopen welke vooraf is goedgekeurd of indien de beer op een leeftijd van jónger dan 6 maan den is aangekocht moet deze voor het dekken eerst gekeurd worden op de Districts Keuring (D.K) 2 maal p^r jaar, in Maart en October zul len er D.K. voor beren gehouden wor. den, aar^ifte is verplicht en inzen ding van alle beren is 1 maal per jaar verplicht gesteld, terwijl tussen tijds een voorlopige keuring voor jon ge beertjes, leeftijd 6—12 maanden mogelijk is. Dit is vooral bestemd voor fokkers van beren, die deze wil len verkopen. Beren welke niet op de D.K. of tussentijds worden gekeurd,' mogen geen zeugen dekken. Het dek- geld is vastgesteld op f 10 per gedek te zeug, terwijl het kostgeld per dag gehand haaf t blijft op 0.75 per dag. Verwacht wordt dat de fokkers zich meer zullen gaan toeleggen op het fokken van jonge beren, de aankoop prijzen van goedgekeurde beren zul len zeker hoger worden, voor de ko- pe wordt de aankoopprijs in feite niet zo hoog, omdat het aantal be- renhouderijen geringer zal worden, 'per beer meer zeugen gedekt zullen worden en de beren 2 maal per jaar op de D.K een premie kunnen beha len. De beren worden in een klasse gezet, voor elke geklaste beer wordt een premie naar gelang de kwaliteit uitbetaald. De D.K worden verlcoop- dagen van beren, ook zullen de bé- renhbuders onderling best fokkende beren^ ruilen. Het aanhouden van bes te oude beren wordt hierdoor bevor derd. Het bestuur hoopt, dat het be renmateriaal op deze wijze van be ter gehalte wordt. Het fokken van beren wordt beloond. De verzorging van de beren door de berenhouders in verband met de D.K wordt beter. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de varkensstapel in onze provin cie wordt verbeterd, door het op ho ger peil brengen van het manelijke fokmateriaaL Alzo eeh stap in de goe de richting als de voledige medewer king wordt verkregen. „Alsnog" schadevergoeding Personen, van wie goederen door de v.m Duitse militaire- of burgelijke overheid tegen afgifte van een vorde- ringsbewüs in eigendom zijn gevor derd en die daarvoor nog geen ver goeding hebben ontvangen, kunnen hun op deze wijze ontstane schade alsnog aangeven bij de secrc ris van de schade-Enquête-Commissie te Den Helder, Spoorstraat 112, vóór 16 Deo. a.s. Degenen, die reeds schaden uit re- gelmati§b vordering bij het Gemeen tebestuur van de plaats van inwoning hebben aangemeld, behoeven thans niet opnieuw aangifte te doen. Ter vermijding van misverstan© wordt er nóg de aandacht op geves tigd, dat onder regelmatig gevorder de goederen niet begrepen zijn die. welke ter voldoening van een alge mene maatregel van de vijand door de houders zijn ingeleverd b.v. radio's koper enz. VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 Hilversum I 301 m. Nieuws om 7^ 8, 13, 18, 20 cn 23 uur. VARA; 8.15 >rera-programma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Lichte mor genklanken; 9.30 Kamermuziek; VPRO 10.00 Morgenwijding; VARA: löJjQ Voor de wouw; 10.45 Piano-duo; 11.15 Voordracht; 11.30 Londens Philharmo- nisch orkest; AVRO: 12.00 Kookpraat- j<T;. 14.20 Werken van R. Strauss; 15.09 Ons volk én zijn dichters; 15.20 Ka mermuziek van Brahms; VARA: ljï.00 The Ramblers; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Johan Jong; 17.20 Wij en de-muziek, lezing; 18.30 Ned. Strijd krachten 19.00 Reportage van het con gres v. d. Ned. Bond van Arbeiders: VPRO: 19.30 Het geloof der oude kerk. 'cursus; 20.05 Sint Nicolaas-luisterwed strijd „Voor het kind"; 29.20 Cursus „Het probleem van het leven"; VARA- 21.00 Ons eigen-oitfnie-onderzoek; 21.30 Schuldig of onschuldig; 22.00 Buiten lands weekoverzicht; 22.15 Swing anc3 Sweet; VPRO: 22.45 Avondwijding. Hilversum H 415 m. - Nieuws om 7, 8, 13. 19. 20 en 23 uur. NCRV: 7.15 Graasplaten; 7.45 Een woord voor de dag; 8.30-Werken van Gi-ieg en Sibelius; 9.35 Klassiek mor genconcert; 10.30 Morgendienst; 11.15 De Herfst in het lied; 11.45 Ancora- trio; 12.15 Marinierskapel; 13.15 Man- dolinata; 13.45 Peter Nobino's musette- orkest; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Orgelmuziek; 15.10 Gx-am.platen; 15.30 Kamermuziek van Bach; 16.00 Declamatie; 16i30 Liedei ohne Worte; 17.15 Ensemble Lachman 17.45 Uit een grote stad komt een klei ne melodie; 18.30 Geestelijke liederen: 18.45 Het evangelie in Espei-anto; 19.15 PTT-klankbeeld; 19.30 St. Nicolaas-- luisterwedstrijd „Voor het kind" 20.15 Kamerorkest; 20.45 „Esther", hoorspel 21.30 Ensemble Euplionia; 22.00 Orgel spel door Jan van Weelden; 22.30 Ka mermuziek van Dcbussy. (8) „Maar moedertje, het heeft immers niets te betekenen, het is immers al leen maar een formaliteit. Zo'n zaax moet toch ambtelijk onderzocht wor den! Er gaat een berichtje over naar de redacties en dan komt uw naam in de lcrant te staan: Komaan: hoe heet u?" '„Heilige Maria, m'n beste meneer". *ei Anna Buklova, terwijl ze in tra nen uitbarstte, „die schande overleef Ik niet! De ben vanmorgen vroeg als «en eerlijke wouw opgestaan, en van avond zal ik in de krant staan! Heilige Maria, dat overleef ik niet! M'n hele leven heb ik als een nond geploeterd, ik ga van Strscheschowitz naar m'n Werkhuis en vandaar weer naar een ander werkbuis. overal niks als was- foed, van m'a andere werkhuis ga ik naar Hlubotschep om de boel op te ruimen, m'n man verzuipt al m'n geld, de kinderen lopen in vodden rond, ik heb m'n enigste rok aan Maar-m'n beste mens," sei de poli tiebeambte sussend, „het is immers ,>mijn plicht om „en proces-verbaal op te maken. Huil toch niet langer; jc ziet toch dat het om millioenen gaat!" „Genadige hemel!" riep Anna Bu klova uit, terwijl ze weer begon te huilen, „om millioenen gaat het! Ik heb immers niks gedaan! Om zo iets op mijn leeftijd te moeten beleven! Ik ben al blij, wanneer ik cichorei voor mijn kinderen kan verdienen. Alles is tegenwoordig zo duur en als ik in m'n werkhuis een kroon voor zeep durf te vragen, dan gooien ze me op straat cn dan moet je maar zien. waar je dan uit wassen kunt gaan! Ik heb in min hele leven nog nooit iets goeds gehad, maar ik heb ook nooit wat gestolen en ik heb vaak genoeg ergens de was gedaan, waar ze de dingen niet eens hadden geteld!" „Maar moedertje, houd je toch kalm! Het gaat immers om tien pröcent". -„Ik wil niks met procenten te ma ken hebben, meneer; laat u me toch naar huis gaan!", dreinde Anna Bu klova. „ik overleef het niet. Ik moet om zeven uur in mijn werkhuis zijn; de was staat daar al over te koken.." KORT VERHAAL door JAROSLAV- HASEK De politiebeambte keek haar woe dend aan, sloeg met een vuist op tafel en schreeuwde: „Nu heb ik er genoeg van! Hoe* heet U?" „Anna Buklova, meneer!" brulde de eerlijke vrouw. „Waar woont U?? „In Stx-scheschowitz, in deLang- straa»". „Huisnummer?" „67." „Geboren?" „Ja, meneerm'n moeder zali ger- ,Ik vraag U, wanneer U geboren bent!" ;,In twee-en-zeventig". „Waar?" „Thuis". „Maar waar thuis, in Praa'g of bui ten de stad?" „Buiten de stad.. j,Verdraaid nog toe: waar dan bui ten de stad?" „In Zbraslaw bij Praag." „Welk district?? Welke gemeente? Wat is er met je san de hand, oudje: ga je nou soms nog flauwvallen ook? Toen ze weer tct haar positieven was gebracht, werd het verhoor voort gezet. Het eindigde sis volgt: ..Nou. hoe is hel: verlangt U 10 procent? Drukt U zich toch duide lijk uit!" „De Heere bewaar me: m'n beste meneer, laat U me toch weggaan! M'n moeder zaliger zei altijd: Eerlijk duurt het langst!" „Onderteken het proces-verbaal nu maar!" „In de naam des Vaders en des Zoons", kreunde Anna Buklova, ter wijl ze uitvoerig haar handtekening schreef. Ongeveer vier uur later meldde, zich op het hoofdbux-eau van politie een jonge man aan, die, wat zijn uiterlijk betrof, aan een gladgeschoren Amerikaan deed denken. „Ik mis", zei hij in gebroken Duits, „njijn portefeuille, die ik blijkbaar vannacht op sti*aat verloren heb". Hij noemde het bedrag' en het ge- heime herkenningsteken van de cheques en voegde er aan tóe: „Het is me niet zozeer om het geld te doen. rnfiar c-m belangrijke zakelijke notities ovar de voordelige aankoop van ganzendarmen" Er werd een proces-verbaal opge maakt en toen men hem meedeel de, dat de eerlijke vinder de wette lijke beloning van tien procent van de hand gewezen had, zei de Ame- rikanse ganzendarmenkoning: „Well!" Daarna ging hij heen, nadat hij gewei gerd had het adres van Anna Buklova te noteren. De avondbladen brachten reusachti ge koppen over <5* eerl'jke vindster, die een dergelijk fonain had afgi wezen. Anna Buklota werd naar het tj<- kenhuis gebracht, omdat h«»r ma haar nog diezelfde nacht h&lfdoc.. loeg, nadat lxij in de kroeg li»* avciv*.- blad gelezen had. En uit het ziekenhui* v.trd zü c.*« de psychiatrische kliniek e.t vandaar naar het krankzinniger-•"•'i'.'.-h» bxacht. BT-1DR

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2