Onder de Schijnwerpw ¥RT maar KRACHTIG N. HOLLANDSE PLkS 1945 Engeiand's jongste paar op huwelijksreis Vlaardingens winkelcentrum door fantastische vuurzee geteisterd SCHOENENBON „Degelijke vorderingen" in Batavia Auriol: „Ellende en honger staan niet in de grondwet" 4e Jaargang No 1094 Vrijdag 21 November 19 41 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerwêa 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren «et Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adnL eveneens Voordam 6 A. (Tel 3967). De menigte was niet meer te houden... Door bi aak Prinses Elisabeth en haar gemaal de hertog van Edinbnrgh zijn. naar Rcu- fer gisteravond meldde, uit Waterloo- fttation vertrokken voor hun witte broodsweken. De belangstelling bii hun lyiwelijk was ontzaglijk. Naar schatting stonden twee millioen men-«m opgesteld langs de route, die de stoet gevolgd heeft. Toen de genodigden de kerk hadden verlaten, kon het cordon politie-agcn- %ten de druk van de opdringende volks massa's niet meer weerstaan. Er ont- stoird een doorbraak; duizend man vlogen naar de hekken en de win naars van de race vlogen er tegen óp. De menigte riep luid, dat zij de prins èn de prinses wensten te zien ein delijk verscheen de gehele koninklijke familie op het balkon. Aan het ge juich kwam geerr. einde. Massale flauwtes Daarvoor, tijdens het wachten, klonk telkens weer het toepasselijke liedje „Every nice girl-loves a ssilor" (elk aardig meisje bemint een matroos) uit de dichte drommen mensen on Meer dan tweeduizend van hen had den medische hulp nodig. De meesten wegens flauwvallen. Londense Rekenkamer maakte fouten „Maar begrijpelijke" zegt Den Haag Den Haag heeft een antwoord gepu bliceerd op het verslag van de Com missie voor Rijksuitgaven uit de Twee de Kamer inzake de verslagen van de „Buitengewone Algemene Rekenka mer" te Londen over de periode 1 Juli 1941—31 December 1944. Onze regering spreekt hierin haar grote erkentelijkheid uit voor dé noes te, moeilijke arbeid welke door deze Rekenkamer is verricht; constateert, dat „er fouten gemaakt zijn, maar merkt op dat het algemeen beleid er op gericht was, de oorlóg te 'winnen, waardoor financiële overwegingen vaak minder belangrijk w^reii dan voor de oorlog. (Wij sfellen ons voor, op het uitvoe rig document nog nader terug te ko men. - Red). Gekroonde hoofden in de Abbey. Van het schouwspel in het inwenr ■dige van de Westminster Abbey, dje gevuld was met vele gekroonde hoof den (de jongste de 12-jarige koning van Irak, de oudste dé 75-jarige ko ning van Noorwegen), werd nog ge meld dat prinses Jullana, in bont ge huld, zat naast lady Mountbatten, de echtgenote van $e gouvqpieur-geae- raal van India, terwijl prins Êernhard, gekleed in een onberispelijk militair uniform, zijn" plaats had naast de rij zige koning Haakori Ook minister-president Attlce en Winston Churchill waren aanwezig, temidden van vertegenwoordigers van het Britse gemenebest en de gezan ten en ambassadeurs van alle landen. Voorschot vóór gepensionneerden De minister van Binnenlandse Za ken heeft bij de beantwoording van de Tweede Kamer-debatten gisteren! n.a.v. de deernis die mevr. Fortamier uitsprak over het lot der gepension neerden, medegedeeld dat de regering deze deernis deelt, vandaar, dat zij de gepensionneerden een extra uitkering heeft gegeven over 1945 en 1946. Een verhoging der pensioenen is in voor bereiding. Het ontwerp ligt klaar, maar mèn moet niet denken, dat. de uitkering dan aanstonds kan geschie den. Voor 1947-zal daarom een voorschot van 25 pet. gegeven worden op de wet van bet volgend jaar.Dit voorschot zal vóór Kerstmis worden uitbetaald. Brandweer stond voor hopeloze taak In de nacht van Woensdag op Don derdag omstreeks drie unr werd de Vlaardingse brandweer gealarmeerd voer een brand in liet Kof.twarenhuis- am d- Hoogf.trait—bock Breede Ha venstraat. Met ontzaggelijke snelheid greep hef vour, dat In de winkel tos ontstaan en daar een overvloed van voedsel vond. uk zich heen. zodat bin nen .10 minuten dit pand in lichter laaie stond. Dc brandweer, die fpoodjg met voJ-' ledig materiaal I r JÜae.tse kwam. zag zich dan ook ij wel voor een hope loze taak geplaatst. Het vuur sloeg al spoedig over naar de panden aan de B-< Ir -c rat.t. cn wel het schoe- nenma^azi jn van van Ilaren en de si garenwinkel van de heer Gerritsma. De brand nam zulk een enorme 'om vang aan. dat assistentie werd ge vraagd van de'brandweer van Rotter dam, Sehredanv en Maassluis. NfeC al leen genoemde panden werden aange? tast. maaar ook het meelpakliuis van de fa. Hoogendijk, de goudsmitswin- kel van de heer' van Roon, de kappers zaak van de heer Starre, de panden van het Kofa-meubelmagazijn aan de overzijde van de Hoogstraat, een par ticuliere woning, het levënsmiddelen- bpdrijf van de fa. Zijlstra en het lam- penkappenatelier van de heer Post. Met niet minder dan 20 stralen werd de enorme vuurmassa bestreden. De brand werd zoveel mogelijk ingeslo ten, zodat verdere uitbreiding voor- Een deel van de legkaart (I) De ontwikkeling van de politiek doet soms denken aan een ontzaglijke en ingewikkelde legkaart, die uit.tal loze stukjes bestaat en gestadig groeit. Ook al zou het onmogelijk zijn, de fi guur te raden, die „uiteindelijk" zou moeten ontstaan, soms kan de groe pering van enige brokstukken, die schijnbaar weinig of niets met elkan der uitstaande hadden, plotseling een bepaald motief duidelijker naar voren halen. Men neme b.v. het ..kleine nieuws'* Van één dag. Gisteren werden o.m. de volgende werd Turkije, Griekenland, Perzië. Spanje, China, dé Oost-Europese lan den stop. De Ver. Staten protes teerde gisteren fel tegen het „niet representatief zijn" van een Roemeen se regering. Steunden zij-dan China niet zijn niet nieuwe zakken dol lars in zicht vcor de „corrupte, onde- mocrsMssh.y" regering van Tsjang Kai Tsjek? (De qualificatie is van gene raal Wedemeyer, de persoonlijke waar nemer van Truman, die hem verslag moest uitbrengen over de .Chinese si tuatie). Steenden en steunen Zij Grie kenland niet in de strijd van een zéér cen.vjdig samen ges'el de regering (sinds de liberalen wegliepen), tegen een althans op breder b?-.s berusten de partisanenbpweging? Hoe staat hel gebeurtenissen gemeld:- Een Oosten- .met Perzië wordt dat land werke- Qjks communistisch minister treedt af, men verwacht de val van het Oos tenrijks kabinet. De Hongaarse ..On afhankelijkheidspartij" van Zqltan Pfeiffer, verblijfplaats Ver. Staten, zal hjnnenkoct, naar men verwacht, wor den opgeheven. De Ver. Staten pro testeren tegen de samenstelling van dc Roemeense regéring, die zij niet representatief achten. De kwestie van het veto-recht verhuist naar de ..Klei ne Assemblée" $er Ver. Naties Gromyko bleef protesteren. Zo een stuk of wat losse berichten niet meer. Niet meer? Misschien, dat zij toch ook in on derling verband ons iets te zc-ggen hebben Wie weet, bestaat er naast een. „ondeelbare vrede" of een ^on deelbare oorlog* ook zoiets als een „ondeelbare politiek". Misschien is elk fragment gelijkvormig aan 'het geheel méér of anders dan de som der frag menten. Waaróm eigenlijk protesteert de Sov jet-Unie zo onophoudelijk tegen elke poging haar het, inderdaad indertijd, in het Handvest vastgelegde veto recht te ontwringen? Waarom han teerde zij het veto zo vele malen ach tereen. dat di.t vastberaden en hard nekkig wringen er het gevolg van was? - - Laten wij ons oog nog eens snel gaan over de kluifjes, waarom zo me nigmaal openlijk of bedekt gevochten lijk democratisch gereg- erd? En Span je op het laatste nieuws uit de poli tieke commissie over Spanje is weinig accept gevallen, ten onrechte. Maai het deuntje is ook zo triest en mono toon blijf zitten waar je zit en ver roer je niet. En Franco blijft zitten r I Buitenlands Overzicht V._J Men zij niet zo haastig te oordelen dat uit dit alles Rusland's gelijk nu zonneklaar blijkt. Een analyse die die per gaat zou nodig zijn dm het „his torisch re^ht" af te palen. Mogelijk zou men dit over beide kampen ver deeld vinden. Maar het raadsel dat de Ver. Staten in het éne geval luide protesteren, in het andere, gelijksoortige geval, pro testen van anderen van de hand wij zen "of kalmpjes doen of hun neus bloedt, is hiermede nog niet verklaard Wel zou men voor de zoveelste maal de ontnuchterende ontdekking kunnen doen, dat politiek zich toch heel vaak meer met schaakzetten dan met zede lijke verontwaardiging ophoudt. Wat is er. in het verband van de alles-overheersende Russisch-Ameri- kaanse controverse, aan de hand met Roemenië, Hongarije, Oostenrijk? (Slotartikel volgt) A. H. komen kon worden. Genoemde pan den brandden bijna geheel uit en van enkele perkten bleven slechts zo goed als aleen de muren staarf. Ook véle andere papden in de nabijheid kregen brand- en waterschade. Tegen 6 00 xr waf het gevaar voor uitbreiding ge weken en kon met de nablussing wor den begonnen. Schade loopt in de honderd duizenden Het geheel biedt een troosteloze aan blik en doet denken aan fiet resultaat van een bombardement tijdens de oor log. De Hoogstraat en de Breede Ha venstraat zijn als het ware versperd door neergevallen puin en glasscher ven. De schade is niet bij benadering te schatten, doch loopt in de tonnen. De oorzaak is zeer vta-moedelijk ook verbrand. Siamkaarinummer 8 krijgt In het tijdvak van 23 November t.m. 17 Januari a.s. zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 8, dan wel op de cijfercombi natie 04, 14, 24, 34, 44 voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt De Tweede Distributieslamkaart moet worden overlegd, evenals het in legvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevens zal in bovengenoemd tijdvak aan kinderen geboren in de maand December van één der Jbrén 1932 lm 1945 alsmede aan kinderen geboren in (Je maand Februèri van het jaar 1947 een schoenenbon worden -verstrekt .van óf soort en maat als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bij laatsgenoemde uitreiking zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd. WEER EEN BON VOOR EXTRA VLEES Voor personen van vijf jaar en ou der (groepen A, B en C) wordt we derom een extra-rantsoen van* 100 gr. vlees beschikbaar gesteld. -In verband hiermede deelt het CDK mede, dat 'voor het tijdvak van 25 November t. m. 6 December- a.s. op bon 028 alg 100 gram vlees fit vleeswaren verkrijgbaar is. ONGELDIGVERKLARING VAN DE TEXTIELKAARTEN VA t.m. VF 605 Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de textielkaarteri VA, VB, VC, VD, VE en VF 605 met in gang van 1 Jan. 1948 komen te ver vallen. De van deze kaarten geldig verklaarde nummer- en letterbonnen verliezen derhalve met ingang van ge noemde datum hun geldigheid. De gel dig verklaarde bonnen van de thans in gebruik zijnde textielkaarten VA 705 blijven tot nader aankondiging Itó.'ï.«geldigheid behouden. Oorlogspropaganda voortaan achterwege gelaten De Commissie van Goede Diensten heeft gisteravond te Batavia in een communiqué medegedeeld, dat er degelijke vooruitgang is gemaakt bij de besprekingen tussen de Nederlandse en 'Indonesische commissies tot uit voering van de order tot bet staken der vijandelijkheden. „In goede ver standhouding", aldus het communiqué „hebben de commissies vriendschap pelijke besprekingen gehouden. Er is wederzijds begrip gevonden (meeting of minds) aangaande de vol gende punten van het beginselprogramma: a. het achterwege laten van radio-uitzendingen en andere propaganda met het' doel te provoceren of onrust te verwekken; b. het onmiddellijk slaken van publicatie der dagelijkse, militaire com- muniqué's betreffende de operaties, tenzij, voorafgaande, wederzijdse schriftelijke overeenstemming. Uitgezonderd zijn o.m. de wekelijkse publi caties van de verlieslijsten. c. Volledige gelegenheid voor waarnemingen aan de adviseurs der Conï- missie van Goede Diensten. d. Ingesteld zullen worden radio-uitzendingen en aiidere soortgelijke maatregelen om alle troepen en burgers op de hoogte te stellen van de delicate situatie. Voor dit doel zijn beide partijen overeengekomen ,alle geschikte middelen, het uitwerpen van pamfletten en het gebruikmaken van mobiele radiowagens inbegrepen, aan te grijpen. De Commissie van Goede Diensten zal behulpzaam zijnt bij het zo wijd mogelijk verspreiden van de voorlichting over de huidige situatie. Vandaag is de Conimissie naar Djokja. Dodelijk ongeval bij Regulierslaan Onoverzichtelijke situatie de oorzaak Donderdagmiddag vond op de Ken- nemerstfaatweg, ter hoogte van de Reg.laan een verkeersongeval plaats, dat hel&as dodelijke gevolgen heeft gehad. De 25-jarige heer R., wonende in de Regulierslaan, wilde zich na hel middaguur per fiets naar zijn werk begeven. Hij reed links het rijwiel pad op en wilde toen de weg over steken met het gevolg, dat hij gegre pen werd door een uit de richting Alkmaar komende vrachtwagen van een Aalsmeerse bloemenfirma. De heer R. kwam met bet hoofd onder de auto en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot Is per auto van de G.G.D. naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht. De bestuurder van de auto treft geen schuld. Het schijnt ons noodzake lijk, dat op dit zeer gevaarlijk ver keerspunt, waar herhaaldelijk onge lukken gebeuren, maatregelen 'geno men worden om het zeer beperkte uitzicht te verbeteren. Vijftien jaar legen Enkhuizer ex-commissaris geëist Voor het Bijzonder Gerechtshof te A'dam werd gisterochtend de zaak te gen'de 57-jar. ter Horst, tijdens de be zetting commissaris van politie te Hoorn behandeld. Hij heeft o.m. op 17 'Februari 1942 een actief aandeel genomen in de huiszoeking te Otèrleek bij Witteveen die in zijn werkplaats het illegale blad „Spartacus" drukte. Witteveen werd in Amersfoort gefussilleerd. Zijn dochter, die bezwarende verklaringen tegen verdachte aflegde, bracht een half jaar in de gevangenis en 3 jaar in hel concentratiekamp Ravensbrück door. Voor deze en soortgelijke' euvelda den werd 15 jaar gevangenisstraf ge ëist tegen de ex-NSB-er. ENGELSE LESSEN PER RADIO Met ingang van 17 November j.1. zendt de BBC Engelse lessen voor Nederla«i uit: Maandagavond om half negen op de golflengte 1796 meter en in. de 48, 41 en 3k meterbanden, ter wijl iedere les herhaald wordt op de volgende Zaterdag1 in de uitzending van kwart over twee op 1796 en 267 meter en ih de 41, 31 en 25 meter*' handen. De uitzendingen zijn weergegeven in een tekstboekje (English by ra dio) hetgeen verkrijgbaar is bij elke erkende boekhandel. Ver. Naties volgend jaar naar Europa De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft haar defini tieve goedkeuring gehecht aan het plan, de volgende zitting (1948) in Europa te houden, door de begroting voor 1948 aah te nemen. Hongarije heeft besloten, zijn grote banken te nationaliseren. ONVEILIG AMSTERDAM Een twintig-jarige Amsterdamse ty piste werd bij de Óaarsjesweg gister- .avond lastig gevallen door twee indi viduen, die haar wilden „begeleiden". Toen zij daarvdtr niet bleek, te voe len, grepen de onverlaten haar aan en wierpen haar in een kelder. Twee mannen zijn gearresteerd, maar men twijfelt aan hun schuld. Het meisje kan nog niet verhoord worden; zij liep een schedelbasisfractuur op. Hevige brand brak"uit op het Ne derlandse sa. Brastagi, dat bij De de Caldeira aan de grond "iep. Geen ge vaar voor de bemanning. Tegen de hoofdredacteur van „De Nieuwe Post", Rodrigues Lopes. die een voor de Nederlandse politie bele digend artikel schreef, is f 300 en 6 maanden voorwaardelijk geëist. Marshall is naar Londen vertrok ken, voor de conferentie van vier. Hij zeide te zulen trachten de Westers- Oosterse kloof te helpen overbruggen. De nieuwe (fascistische) regering van Siam werd de lacio erkend door Zweden, Denemarken, Zwitserland en Portugal. De Sovjet-Unie verwierp het Brits- protest tggen de toeëigening van de Oostenrijkse olie-raffinaderij te Lobau. De Hongaarse Onafhankelijkheids part is ontbonden. Blum is Frans kabinetsformateur Alarmkreet.van president De Franse regering is een cam pagne begonnen om dfc stakingsgolf, die zich tot eèn algemene staking in .het gehele-land dreigt nit te breidfn, te breken. Er zijn reeds 600,000 arbei- dere in staking, waarvan 350.000 te Parjjs «n omgeving. Gebruikmakend van de omstandig heid, dat bij de Citroënfabrieken een deel der arbeiders tegen de staking is, heeft de regering deze fabrieken door de politie doen ontzetten om de teehnici in staat te stellen de machines aan de gang te houden. De ontruiming van de fabrieken ge schiedde ordelijk. Het spoorwegpersoneel heeft gister besloten onmiddellijk het werk neer te leggen, wanneet het niet een voor lopige loonsverhoging van 20 procent krijgt. Vincent Auriol, de Franse president, heeft op de 600.000 ^stakende Franse arbeidens een beroep gedaan onmid dellijk weer aan het ewrk te gaan. Op een persconferentie zeide Auriol, dat de vorming van een nieuwe rege ring enige *tijd zou vergen. troepen opgeroepen. Dé'Franse minister voor de strijd krachten heeft in een communiué be vestigd, dat het eerste contingent van de lichting 1947 onmiddellijk onder de wapenen zal worden geroepen. Het zou dienstplichtigen betreffen, die in het voorjaar met verlof zijn gezonden, /loch hun diensttijd nog niet hadden volbracht. Het onder de wapenen roepen moet niet als een bijzondere maatregel worden gezien. Een dergelijkestap wordt genomen, wanneer het noodzakelijk schijnt, een normaal aantal soldaten onder da, wapenen te hebben. Leon Blum, de leider der Franse socialisten, is door de president Vin cent Auriol, gisteren aangewezen als kabinetsformateur. Indien Blum hedenmiddag een ver trouwensvotum verkrijgt in de Nati onale Vergadering zal hij met cle vor ming van zijn kabinet beginnen. Zowel in Roemenië als in Tsjecho- Slowakije zijn nieuwe samenzwerin gen ontdekt. Door naspeuringen-op- eigen-houtje heeft een Tsjechisch par lementslid drie man kunnen laten ar resteren ..die drie ministers wilden do den. In Roemenië zijn 17 personen ge arresteerd; er werden wapenen ge vonden. De slag iegen de duurie Voetje voor voetje gaan we vooruit op het moeilijke pad. dat moet voeren tot verlaging van het prijzenniveau, thans zijn het de spoorwegen en de P.T.T. geweest, die door verlaging der spoorwegtarieven en van het por to voor briefkaarten blijk geven, dat ook zij hun bijdrage wilen leveren om de slag tegen de te hoge prijzen met succes te willen doen verlopen. We zijn er nog lang niet, dat is zeker. Maar men zal moeten toege ven, dat we tegenwoordig geregeld worden verblijd met nieuwe prijsver lagingen en alles wijst er op, dat d© regering haar uiterste best doet om de wensen van arbeidend Nederland te vervullen. De weg. welke ze zier heeft gekozen, is daarom zo moeilijk, omdat deze alleen kan worden be gaan doof een overheid, welke de productie vast in haar hand heeft. Een andere methode is die van het loslaten van de loonstop. Het is be grijpelijk, dat deze voert tot vólko men onoverzichtelijke toestanden en welke resultaten daardoor worden verkregen, hebben de Ver. Staten van Amerika ons enige malen doen zien. Het ziet er dus naar uit„ dat onze regering niet alleen de goede rich ting heeft gekozen, maar deze ook doorzet. Over het algemeen munt de doorsnee-burger niet uit door over matig respect voor de daden van ons Nederlands bewind. Tod? menen we, •dat het hier bezig is een stuk werk te verichten, dat bewondering ver dient en indien aanstonds inderdaad mag worden gesproken van een ge wonnen veldslag tegen de duurte, dat is iets gepresteerd, wat nog weini gen hébben vermocht. Wanneer het de lezers gaat, als ons, dan volgen ze de stappen, die succes sievelijk worden ondernomen met stijgende belangstelling. Want waar lijk, deze actie wordt meer en mee» de moeite waard. Hoezeer wordt gepoogd eventuele resultaten te doorkruisen, bleek deze week door de pogingen, welke ver moedelijk van de zijde der fabrikan ten zijn pndernomen, om de textiel- waarvoor aanstonds ook prijsverla gingen van kracht zullen worden - los te maken van de distributie. Er is een ti^d geweest, waarin men meen de zich op tfet „vrijgeven" te kunnen' verheugen; we hebben langzamerhand echter leergeld betaald en ieder Ne derlander weet, wat dit betekent: schaarste, zwarte handel en veel ho gere prijzen. Daarom laat niemand zich door de lokstem der industriëlen verleiden en we hebben alle vertrou wen, dat ook de regering dit niet zal doen. Dat deze industriëlen overigens stellig goede argumenten naar voren brengen, pioet iedereen duidelijk zijn geworden, die de besprekingen heeft meegemaakt in de Alkmaarse gemeen teraad over de verhoging van de gas- prijs! Het kwam er op neer, dat zon der verhoging de gasfabriek min of meer -ten dode was opgeschreven en voor de dringende financieel-techni- sche motieven zwichtte de meerder heid van de gemeenteraad. Nu is een gemeenteraad dikwijls uitermate be reid om rekening te houden met het algetneen belang en waar hier het bedrijfsbelang en ook een eventuele bedrijfswinst hoger werd aangeslagen behoeft men zich niet af te vragen hoe het er in de particuliere industrie goede uitzonderingen daargelaten zal uitzien! Dat overigens het ge- jneentqJ*estuur de* bekende beslissing nam. "is ons lichtelijk tegengevallen, het komt neer op een geste tegen overheidspolitiek in. En waar zelfs blijkbaar gemeenteraden de dringende noodzaak van kostprijsverlaging nog niet inzien, behoeft «men zich niet af te vragen met welke moeilijkheden onze rijksoverheid te kampen heeft. Dat er echter geregeld nieuwe suc cessen kunnen worden gemeld, pleit des te meer voor de kracht waarmee zij de zaak heeft aangepakt A. .ERIKS weerbericht ZEER ZACHT Meest /waar bewolkt met plaatse- lijk enige licht© regen of motregen. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Krachtige Zuid-Westelijke wind.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1