Qhï C Ikmaafdei' FRANKRIJK IJLT NAAR DE AFGROND 3 N. HOLLANDSE PLRS 1945 Stakingsvloedgolf teistert het land Een schip van de Zilvervloot te Hansweert gearriveerd V. Verhoogde prijzen voor boter, kaas» melk en varkensvlees Hoe Balthasar Gerards Prins Willem van Oranje vermoordde Jaargang No. 1096 Maandag 24 November 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerwes 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dom 6 A (niet te verwarren met Voor. dam 9) tel» 3987. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Schumann tracht een regering te vormen De toestand in Frankrijk blijft onoverzichtelijker dan ooit. Enerzijds wordt met man en macht gewerkt om de politieke crisis te overwin nen, waarbij merkwaardigerwijs steeds opnieuw beroepen worden ge daan op het te zwakke middenblok Als vanzelfsprekend schijnt te wor den aangenomen, dat noch van uiterst rechts noch van uiterst links red ding te verwachten Is. Anderzijds breiden de stakingen zich voortdu rend uit. Het land ijlt de afgrond tegemoet. Degenen, die. niettegenstaande de schier hopeloze positie, waarin het land verkeert, toch bereid zijn het roer van bet schip van staat ter hand te nemen, verdienen groter waar dering, dan de kamer bereid is hun toe te meten Nieuwe besprekingen Nadat Leon Blum er niet in ge slaagd was in de Nationale Vergade ring de noodzakelijke meerderheid voor een door hem samengestelde re gering te verkrijgen, heeft president Xuriol zijn politieke besprekingen hei- vat. In politieke kringen werden aan vankelijk de demissionaire premier Ramadier en de demissionnaire minis ter van financiën, Schumann, als can- didaten genoemd, doch na een bezoek aan de president verklaarde Schumann geen opdracht te hebben ontvangen. Auriol ontving verder Paul Rev naud, premier in 1940. en Mendes France. minister van economische Za ken onder de Gaulle. Gezondheidsredenen Inmiddels werd later op de dag door president Auriol het premierschap eerst aangeboden aan André Marie, ra dicaal-socialist en minister van Justi tie in het demissionnaire kibinel De opdacht werd door hem echter afge wezen wegens ..gezondsheidsredenen"' Een half uur later was het Yvon Delbos, eveneens radicaal-socialist en minister van staat in het afgetreden kabinet, die ook al weer om gezond heidsredenen" een opdracht welke hem werd verstrekt, niet aanvaardde. Schumann formateur. In welingelichte kringen bleef men Robert Schumann als de meest waar schijnlijke serieuze candidagt voor het premierschap beschouwen. Deze ver wachtingen bleken juist. Tenslotte ont ving Schumann (MRP) de opdracht Naar gemeld wordt, zou hij de volle dige steun hebben van de socialisten, terwijl ook de onafhankelijk-conser vatieven en de rechtervleugel voor hem zouden stemmen. Naar verluidt xou hij Léon Blum willen benoemen tot vice-premier zonder portefeuille, terwijl hij Paul Revnaud Financiën en Economische Zaken zou willen geven en Bidault zou willen handhaven voor Buitenlandse Zaken Volgens de laatste berichten is de officiële formatie thans spoedig tege moet te zien. De stakingen breiden zich uit Intussen heeft zich de stakingsbe weging, die delen van de Franse nij verheid verlamt, nog uitgebreid. De spoorwegstaking, die in Marseille was begonnen, is overgeslagen naar Nice. Avignon en enkele Parijse voorsteden De Bond van spoorwegarbeiders heeft verklaard de stakingen te steunen en 20 procent loonsverhoging te eisen, hetgeen wordt beschouwd als een aan wijzing, dat de spoorwegstaking al gemeen zon kunnen worden. De havenarbeiders staan gereed om zich Maandag a.s. b!,i de in totaal 600.000 stakers te voeeen. terwijl de Parijse bouwvakarbeiders eveneens tot staken besloten hebben. Bij de 250.000 stakende mijnwerkers uit N.- Frankrijk hebben zich 23.000 mijn werkers uit het Loirebekken gevoegd. De staking in de Parijse metaalindu strie is volkomen; 350.000 arbeiders hebben hier het werk neergelegd. Station gesloten Op het Gare de Lyon te Parijs, dat het knooppunt is voor de verbindin gen met het Zuiden van het lapd, Ita lië en Zwitserland, stond aangeplakt: ..station gesloten, alle verkeer stopge zet." Aan de Middellandse Zee In afwachting van de algemene sta king der havenarbeiders hebben aan de Middellandse Zee ongeveer 220.000 man het werk neergelegd. Frankrijk beleeft droeve tijden! Be'oië versterkt de Franse grens Volgens het blad „Indenrmdence Beige" zijn met het oog op de poli tieke gebeurtenissen in Frankrijk aan zienlijke versterkingen gronden naar de posten der Belgische gendarmerie aan de Frans-Belgische grens, tenein de alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. De in der haast gezonden Verster kingen zouden ten doel hebben te ver hinderen. dat verdachte elementen uit Frankrijk in België binnen zouden komen. Wat was de bestemming van de Zonnetij IV? In de middensluis te Hansweert ligt op het ogenblik een wit geschilderd, volkomen zeewaardig jacht, de ..Zon netij IV". Het jacht is afkomstig uit Nederland, en gaf als bestemming op Bresltens. Verder dan Hansweert is het echter niet gekomen. De douane heeft het schip in beslag genomen en bet wordt door marechaussee bewaakt. Toen de „Zonnetij IV" te Hansweert arriveerde stelde de douane, die een tip had gekregen, een uitgebreid on derzoek in. Aan boord bevonden zich 11 personen, een joods gezin bestaan de uit vier personen en een niet-joods gezin, waarvan de man ingenieur is. drie man bemanning, twee voor bui tengaats en een voor binnengaats. Bij fouillering bleken enkele mannen een scherp geladen revolver te bezitten. Dit was voldoende voor een nog inten siever onderzoek. De gehele nacht werd er door de douane met goederen gesjouwd. Men ontdekte karabijnen, stenguns, revol vers en een respectabele hoeveelheid Havana een baken? Er is een woord, dat vagelijk de contouren heeft van een baken temid den van de woelige golven; Havana J.L Vrijdag zijn te Havana, zoals men weet, de slotbesprekingen begonnen omtrent de oprichting van een Inter nationale Handelsorganisatie geopend: duizend afgevaardigden van landen, die te samen meer cj^n 90 pCt van de overzeese handel beheersen, zijn er aanwezig om de ingewikkelde onder linge economische relaties te bespre ken en plannen te ontwerpen ter ver betering, uitbreiding en versteviging. Wat Havana uiteindelijk brengen zal men kan er in dit stadium nog slechts naar gissen. De voorzitter, -San Martin, sprak reeds de verwachting uit dat déze con ferentie in staat zou kunnen zijn het spook van de oorlog te verdrijven. Wie zich realiseert, dat alle belang- ■y rijke politieke controversen van onze tijd tot achtergrond economische pro blemen, conflicten en belangentegen stellingen hebben, zou geneigd zijn mét Martin de waarde van Havana hoger aan te slaan dan van Londen, waar de vier minister van Buitenland se Zaken van Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie zich aan één tafel gaan scharen om 't Duitse probleem te bespreken en daarmede te beslissen over een verder uit el kander gaan of een mogelijk nieuw begin van samenwerking. Maar het is opmerkelijk, dat de Sov jet-Unie wel in Londen, niet in Ha vana meespreekt. Heeft het" Kreml geen direct materiëel belang bij een goed georganiseerde, in nieuwe banen geleide handel? Verre van dat even goed als Europa zou het industriële apparaat en het algemeen welvaarts peil van Rusland, dat beide oorlogs- hulp van buiten af. Maar hulp van Schade heeft opgelopen, gebaat zijn bij buiten af kan in hoofdzaak alleen maar betekenen; hulp van de Ver. "Staten. Het ziet er naar uit, dat Mos- kiu deze hulp echter niet wenst; niet uit work of koppigheid, maar uit be rekening. Het is de Sovjets niet ontgaan, dat er in leidende economische kringen in de Ver. Staten een grote vrees heerst voor een op handen zijnde economi sche crisis. Moskou rekent op deze crisis en het rekent er ook op, dat dit de beslissende zal zijn. Met andere woorden: dat het niet lang meer du ren zal of het kapitalistische systeem der Ver. Staten zal ineenstorten. Moge Buitenlands Overzicht hier de wens al de vader van de ge dachte zijn. deze gedachte, neen, de ze overtuiging leeft en men kan van der leiders van het Kreml niet ver wachten, dat zij niet alles in het werk zullen stellen om bij dit proces, waar zij kunnen, een handje te helpen. Hun houding t.o.v. de internationale handelconferentie is van deze tactiek een logisch gevolg; evenzeer de tegen werking van het plan Marshall, dat door verruiming van de Amerikaan se export op zijn minst een rem zou betekenen op het voortschrijden van deze dodelijke economische crisis. En waarschijnlijk houdt ook de rol die Molotof, Wysjinsky en Gromyko spelen bij de internationale politieke samenwerking er een nauw verband mede. Het uiteindelijk succes van Havana zal, dunkt ons. niet afhangen van de mate van overeenstemming die er bereikt wordt buiten de Sovjet-Unie om, dan wel van het antwoord op de vraag, of "Moskou gelijk heeft met z'n prognose t.a.v. de Ver. Staten. En al leen de toekomst zal dat antwoord kunnen geven. A. H. munitie, bont ja Men, waarbij een fraaie persianer. drank, verrekijkers, Engels en Zuid-Afrikaans geld. een grote hoe veelheid tafelzilver, goud en gouden met edelstenen bezette ringen. De goederen zijn in beslag genomen en de mensen in arrest gesteld. Zij zijn voor de officier van justitie te Middelburg voorgeleid. Een der opvarenden verklaarde naar Antwerpen te willen. Alles wijst er cchtcr op, dat men een ander doel in het oog had. Tuigage en want van het fraaie jacht zijn spiksplin ter nieuw. Het vermoeden bestaat dan ook, dat men wilde trachten op ille gale wijze met de\,Zonnetij" naar Pa lestina uit te wijken. Bij het eerste verhoor herriepen de betrokkenen hun aanvangelijk afgelegde verklaringen en zeiden van plan te zijn uit te wij ken naar Zuid-Afrika. In Wemeldin- ge had de schipper een telegram ge kregen naar huis te komen, daar zijn vader stervende was. Op het ogenblik wordt nog onderzocht of dit soms een waarschuwing geweest kan zenn, dat er in Hansweert gecontroleerd zou worden. Men vermoedt hier n.1. niet met een individuele poging te doen te hebben. Het dnderzoek -wordt met kracht voortgezet. Het Jacht zwalkte reeds enkele dagen rond in de omgeving van de Roompot, maar kon daar wegens de intensieve con trole de Ooster-Schelde niet verlaten want alle douane posten in Nederland waren gewaarschuwd. Daartegenover verlaging van andere levensmiddélenpr ijzen Zoals bekend, is sedert 29 October j.1. dé melkprijs voor de boer met 3 cent per liter verhoogd erf* de prijs voor het varkensvlees met 20 et per kilogram. Tot dusver is deze prijsverhoging bestreden uit het land- boowegalisatiefonds. Aangezien de regering, zo wordt ons van bevoeg de zijde medegedeeld, het niet mogelijk acht een verhoging der binnen landse prijzen verder Jen laste van de schatkist té brengen, worden met ingang van Maandag 24 November a.s. als gevolg hiervan de ver- bruikersprijzen als volgt verhoogd: melk, pap en yoghurt met twee eent per liter, boter met 96 cent per kilogram, kaas met 35 cent voor volvette en met 30 cent per kilogram voor 40 plus kaas, varkensvlees met gemiddeld 28 cent per kilo en vleeswaren met ongeveer 10 cent per kilogram. De regering heeft er in het kader oer .'.algemene prijsverlagingsactie naar gestreefd de stijging van de uitgaven, die uit deze prijsverhogingen voort vloeien, in de eerste plaats in de le vensmiddelensector zelf op te vangen, opdat de prijsverlagingen op andere gebieden w tot een verlaging van de kosten van levensonderhoud zuilen- kunnen leiden. Als belangrijkste maatregel is een regeling getroffen op grond waarvan de prijzen der voornaamste winter groenten als kool, bieten, peen, uien eif koolrapen met enige tientallen pro eenten. waarschijnlijk circa 30 pCt. worden verlaagd. Telers en groente handelaren zijn doende dit resultaat te bereiken door een vrijwillige re geling. Moch blijken, dat deze vrijwillige regeling niet voldoende succes ople vert, dan zal op korte termijn een of ficiële regeling daarvoor in de plaats treden. De regering heeft voorts maatrege len getroffen, opdat zanaardappelen in voldoende mate tegen een redelijke prijs beschikbaar zullen zijn. Momen teel bedraagt de prijs voor zandaard- sppelen 10 eent per kilogram, welke Jn de loop van de winter perio- iHek met de normale bewaarvergoe- ding zal stijgen en van 15 December 1947 tot 27 April 1948 11 cent zal be dragen. eD mogelijkheid van een prijsver- Schedel van een oermens gevonden? James Kitching, van de universiteit van Witwatersrand, heeft twee maan den geleden in een kalkgroeve bij Potgietersrust in Noord-Transvaal, het achterste deel van een schedel gevon den van een menselijk wezen, dat de helft van de hoeveelheid hersenen had van de tegenwoordige mens. Men meent hierin een direct bewijs ge vonden te hebben, dat een millioen jaar geleden deze menselijke wezens rechtop liepen, vuur gebruikten en op groot wild jaagden. Men neemt aan, dat dit wezen meer dan een aapach tige verwant van de huidige mens is, zoals de oermens van Java en Peking, is. Dat deze oermens het gebruik van vuur iende, leidt men af uit het feit, dat in de nabijheid van de vindplaats van de schedel veraste beenderen zijn gevonden. Historische vondst te Delft Bij de restauratie van het Prinsen hof te Delft is een zeer bijzondere ont dekking gedaan. Men heeft n.L een achter de muren ingemetselde trap kunnen blootleggen, waarvan men tot dusverre het bestaan niet kende, al vermoeden men wel, dat ten tijde van Willem van Oranje daar ter plaatse de situatie anders was ge weest. Tot dusverre kon nooit een voor stelling van de vlucht van Balthasar Gerards in overeenstemming worden getracht met de wijze, waarop deze in het protocol van Robretus van Uylenburgh (de schoonvader van Rembrandt) is verhaald, n.1. dat de moordenaar over de binnengevel en door de tuin naar de stadswal vlucht te en daar werd gegrepen. Immers, van Uylenburgh, die op 10 Juli 1584 bij Willem van Oranje te gast was, behoorde tot de eersten, die de ge wonde prins hulp verleende. Aan hem danken wij het nauwkeu rige protocol van de gebeurtenissen Mr. J. K. van der Haagen heeft enige jaren geleden een artikel ge publiceerd, dat de tegenstrijdigheid van dit protocol met de toestand i. h. Prinsenhof, zoals deze de laatste ja ren was, aantoonde. Nu echter achter de muren de ingemetselde trap is vrij- gelegd, stemmen de feiten volkomen met de beschreven situatie overeen. De ontdekking heeft grote belangstel- lig gewekt en het spreekt vanzelf, dat de trap thans in het restauratieplan is opgenomen. Faalt de rijwieldistributie? De directie van de Simplex-rijwiel- fabrieken te Amsterdam heeft zich in een telegram gericht tot de minister van Economische Zaken in Den Haag met het dringende verzoek zo snel mo gelijk in de rijwiel-distributie in te grijpen. Financiëring van het bedrijf, aldus het telegram, zal onmogelijk worden als de productie jn veel snel ler tempo blijft gaan dan de rijwiel bestelbonnen worden uitgereikt, ter wijl toch de behoefte aan rijwielen onveranderd groot is. De Vakgroep heeft reeds enige weken geleden be sprekingen met de bevoegde instanties geopend opdat wegen gevondoen wor den, waarlangs de grote voorraden kunnen worden afgezet. laging voor afgehaald brood wordt nog onder ogen gezien. Voorts zullen de grijzen van de vol gende levensmiddelen worden ver laagd: groentenconserven. naargelang soort en kwaliteit, met 12 tot 25 pro cent, tomatenpuree van 56 tot 35 cent per blikje, huishoudjam II met 5 ct per pot, terwijl werd verlaagd, appel- siroop met 5 cent per kilogram, gort en havermout in kartonnen verpak king met 1 cent per 500 gram en met 2 eent in de papierverpakking, ontbijt koek en biscuit met 1 cent, alle soor ten banket en koekjes met ruim 10 pCt, spekbokking met 1 cent per stuk tomatensap, bessensap en appelsap met 15 a 20 pCt. Van belang is tenslotte, in dit com plex van maatregelen, dat het in ver band met de margarine productie thans mogelijk is op de boterbon margarine te verstrekken. Neemt men het halve boter rantsoen in de vorm van margarine op, dan bespaart men daarmede ongeveer 33 cent per gezin van vier personen, waarmede de mo gelijkheid is geschapen hel nadelig verschil van de bovenvermelde prijs verhogingen en prijsverlagingen op te vangen. LANGS DE STRAAT SNOEPBONNEN 'l Loopt tegen zessen. In de straat heerst een gezellige druk te; de winkels baden zich in licht, als was er geen oorlog geweest en het naderend St. Ni- colaasfeest komt tot uitdruk king zowel in de etalages als in de kooplustigheid van het publiek. Voor een banketbakkerswin kel staan een paar armzalige jochies. Hun rooie neusjes druk ken ze stijf tegen het venster glas en ze voeren een boeiende conversatie over de heerlijkhe den, die ze uitgestald zien. Jó! Wat een chocolaletter» Ik wou, dat ik er zo een kreeg Voor mijn alleen! Nou! Ik gaf er geen stukje van af! Of anders die reuze-ban ketletter. As je die alleen opat, was je meteen ziek. Om je te begiere! Ik zou d'r wel drie opkenne. In mij voel ik een Sinterklaas opwelling opkomen. Wat let me die beide peuters mee naar bin nen te nemen en ze te fuiven op een chocola-letter? Ik sta op het punt ze aan te klampen en ze mee te loodsen. Dan valt me plotseling te binnen: ik heb geen snoepbon- nen. Ik draai me om en wandel verder. Niets aan te doen, ik zal mijn Sinterklaasneigingen moeten onderdrukken tot beter tijden. Maar het is, voor zover ik. me kan herinneren, werke lijk voor het erest, dat ik snoepbónnen heb gevoeld als iets begeerlijks. In een rede te Oslo noemde de Duitse socialist Schuhmacker de com munistische partijen Quislinggroepen. Dit ontlokte groot misbaar onder aan wezige studenten, die daarop door de politie werden verwijderd. In Brussel werd een druk bezoch te vergadering gehouden, waar door velen de terugkeer van koning Leopold werd bepleit. De kolenposilie in Europa verbe tert. De Amerikaanse Export neemt toen. Het Ruhrgebied beeft 65 pCt van zijn voor-oorlogse productie bereikt. UIT DE OMGEVING „De Stier uit Californië" HEILOO Zaterdagavond woonden we de eerste uitvoering by in dit sei zoen van de Rederijkerskamer m*t Ontluikende Roosje" Opgevoerd werd het blijspel van Piet Mossinkoff „Dé Stier uit Californië" Het stuk, onbe nullig van inhoud, eist vooral in bet bcgiii van het eerste bedrijf alle aan dacht van het publiek. De schrijver maakt het in dit gedeelte de sp rs wel zeer moeilijk. We denken hierbtj vooral aan de vertolker van Prof. Jo zef Piekering; de oudheidkundige (O üpruyt), die alleen aandacht heeft voor zijn ontdekkingen bijgestaan door Mej. IJzerbord z'n secretaresse (Mej. Rus) Beiden werdeil juist getypeerd. Het slot van het eerste bedrijf was ver rassend door het goede spel van Mina de keukenmeid (Mevr. Natzijl-v.d. Steen), die niet op haar mondje ge vallen jjras. de onderdanige Miepie (Mevr. Spruyt-Vennik) dochter van Mr. Kouters,vriend van Prof Picke- ring, die vlot speelde en de komst van ,.De Stier" ,A. Gr eeuw) die uitstekend speelde maar zo af en toe het er wat dik op legde. In het tweede bedrijf kwam de vrouw van Piekering, Emmy (Mevr. Lamar-Kuiper) naar voren. Zij ty peerde goed de jonge vrouw, die ver waarloosd wordt door haar man, om dat deze alleen aandacht heeft voor z'n studie. Zij maakt schulden, door luxueus te leven en raakt in moei- lijheden. Mej. IJzerbord weet dat en maakt daar gebruik van, omdat ze zelf laakbare handel in gén pleegt te genover de Prof. We zien dan tevens in dit bedrijf Mr. Kouters <D. de Jager) vriend van de Prof en „Qe Stier" een voor name hèer, die het losbandige leven van „De Stier" schandelijk vindt, om dat de Prof er het slachtoffer van wordt. Het derde bedrijf, in het be gin zeer zwak, (ontbrak bier wat aan rol ken nis?) wordt de „dooie" Prof weer mens dank zij de inspiratie van Miepie. Deze zal een einde maken aan de wantoestanden in het huis. Dat is echter niet nodig want het lot wil, dat „De Stier" gaat vertrekken en al le moeilijkheden worden op z'n Ame rikaans in een handomdraai zo maar opgelost. Het was een stuk, waar weinig cli max in zat en met 'n onbevredigende slot dat echter desondanks bevredi gend spel te zien gaf. We hopen dan ook dat „1 Roosje" met deze spelers zal proberen, betere stukken te brengen. Dat kan! Mej. Regenboog'' zorgde in de pau zes voor goede piano muziek. Zeer aangenaam trof het ons, dat hoewel het „traditionele" bal. ontbrak de zaal vol was. Bravo!. We zijn op de goede weg. VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID BERGEN Donderdagavond hield de Afd. Bergen van de Partij v. d. Ar beid een cursusvergadering in het Wa pen van Bergen. De Voorzitter opende met een woord van welkom aan de spreker, de heer Goudeket, Amsterdam, die de finan- tiëlc politiek in de Party van de Ar beid heeft besproken. Spreker behandelde uitvoerig het bankwezen, in het bijzonder de hou ding der Ned. Bank ten opzichte van de particuliere banken. Na de pauze beantwoordde spr. en kele vragen. Een zeer leerzame avond. Op 18 Dec. spreekt Dr. van Leuzen Velsen over het onderwerp „Rusland en het Communisme" NUTSBIJEENKOMST IN CAFE BUTTER. KOEDIJK - „De ontwikkeling van het leven op aarde voordat de mens verscheen". Over dit onderwerp sprak de heer Drs. Wichers en verduide lijkte het gesprokene met lichtbeel den. Hoewel het „zware" ko6t scheen gaf spr. een zeer duidelijk en be grijpelijk beeld van deze ontwikke ling. De helaas weinige aanwezigen hebben dan ook beslist een mooie avond gehad, zoals trouwens altijd op nutsavonden het geval is. De leden, die deze avonden verzuimden, misten heel wat. Met hartelijke woorden dankte voorzitter Pesman de spreker bij de sluiting. Te 10 uur keerde men voldaan huiswaarts. Te Los Angeles werdt een tentoon stelling gehouden van 102 werken van Frans Hals en Rembrandt. De' ministerraad van Polen heeft besloten Mikolajczyk de Poolse natio naliteit te ontnemen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1