Ikmaardei' f Buitenlands Overzicht Onder de Schijnwerper Twee millioen man stellen de regering een ultimatum N.-HOLLANDSE PERS 1945 In Assemblée straks juist éèn stem te kort? Bulgarije en Joego-Slavië worden één 4e Jaargang No. 1098 Woensdag 26 November 1947 Wnd. hoofdrede A. ERIKS. W ester weg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adret. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) teL 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Legt heel Frankrijk hef werk neer? Antwoord moet vanavond binnen zijn Terwijl overal in Frankrijk de stakingen zich langzaam naar zeker uit breiden scbünt de toestand nog ernstiger te zullen worden, omdat de grote Centrale Bond van Overheidspersoneel, die ruim 2.000.000 ambtenaren omvat de regering een ultimatum heeft gezonden, waarop hedenavond om half negen uiterlijk antwoord moet zijn ontvangen. De Nationale Franse Bond van Spoorwegarbeiders heeft alle vak verbonden tot deelneming aan de staking opgewekt, teneinde deze effectief en algemeen te doen zijn. De spoorwegarbeiders eisen een duurtetoeslag van 20 pCt., met een minumum van 2500 fres. per maand en herziening der loonklasen. Den Haag bereid Ver. Naties ie ontvangen Aan verscheidene Europese landen is gevraagd of men bereid is de vol gende algemene vergadering der Ver. Naties te ontvangen. Volgens een ANP bericht, heeft de Nederlandse rege ring geantwoord gaarne daartoe ge legenheid te geven. In België worden de practische mo gelijkheden nog onderzocht. ..WIJ WILLEN GEHOORD WORDEN" Deze grote vakbonden nemen daar mee wellicht het lot van Frankrijk la handen. In het ultimatum worden geen rechtstreekse eisen gesteld, doch slechts verklaard, dat men vanavond om halfnegen bijeen zal komen, in dien de regering niet onmiddellijk gevolg wenst te geven aan het ver- «oek van de bond om onmiddellijk gehoord te worden. „Wij zullen alle nodige maatregelen nemen", a.dus t ultimatum. Mosley valt Joden lastig Een Labour-parlementslid uit Hack- ney (een Londense wijk) heeft er in het Lagerhuis bij de Britse regering op aangedrongen te verhinderen, dat Sir Oswald Mosley, de voormalige lei der van de Britse unie van fascisten binnenkort op een openbare vergade ring in Hackney het woord zal voeren Volgens Hynd treden de fascisten in Hackney met zijn grote Joodse bevol king elke week driester op. Hij noem de het een belediging voor de tien duizend Joodse oud-strijders van En geland, dat de fascisten optreden on der de naam van „Britse bond van dud-strijders". Mosley zal er in zijn vuistje om "achen aldus Hynd, dat de Britse re- lering politie-bescherming verleent tan hem en zijn vrienden .terwijl hij zelf alle wapens van de democratie gebruikt om de democratie te vernie tigen. STAATSLOTERIJ Prijzen 502e staatsloterij, 5e klasse, 2e lijst. f 400,— 17407, 19872, 20924, 21671. f 200,14843. f 100,— 5549, 5840, 6014, 12105, 21311. Commissie voor Palestina aanvaardde verdelingsplan Nederland stemde blanco De commissie voor Palestina heeft, naar Reuter gisteren uit Lake Succes meldde, het verdelingsplan aanvaard. Vijf en twintig leden stemden voor, dertien tegen, zeventien onthielden zich van stemming. Vóór de stemming gehouden werd, besloot de commissie, dat Jeruzalem gedurende tien jaar onder beheer (in de zin van het handvest der V.N.) moest komen, waarna de bevolking bij referendum zou kunnen uitmaken, in hoeverre verandering van bewind gewenst was. Tegen hebben gestemd: Afghanis- ten, Cuba, Egypte, India, Iran, Irak, <je Libanon, Pakistan, Sadedi-Arabië, Siam, Syrië, Turkye en Jemen. Nederland heeft zich van stemming onthouden, evenals o.ip. Argentinië, België, China, Frankrijk, Grieken land, Nieuw-Zeeland en Joego-Slavië. Verlangd wordt in de nu aangeno men resolutie, dat de veiligheidsraad de nodige stappen zal nemen om het plan uit te voeren, voorts dat de be heersraad op de hoogte wordt gesteld en in de derde plaats, dat de Pale stijnse bevolking alles doei, wat de uitvoering van het plan bevordert. Alle volken-en regeringen wordt ge adviseerd niets te ondernemen, wat een vlot verloop van zaken in de weg zou staan. De resolutie moet nu nog een meer derheid van tweederden der stem men in de Algemene Vergadering vet - Wie zullen gelijk krijgen 7 ho°2stens een nieuwe fase, een verder -voortschrijden van een reeds lang be- Er zijn pessimisten, die verwachten dat ons nageslacht (zo een atoom bom-oorlog het al niét verhindert voorhanden te zijn) later uit de ge schiedenisboekjes zijn kennis over on ze daden uit soortgelijke formules zal moeten putten, „De gealliëerden die de overwinning op de As moeizaam bevochten, slaagden er niet in om de vrede te winnen. Hun grqots-opgezet- te organisatie van Verenigde Volken leed reeds in 1947, slechts ruim twee jaar na het beëindigen van die oor log, definitief schipbreuk op de rege ling der Duitse kwesties". Pessimisten krijgen niet altijd ge lijk. Het mislukken van de conferen tie van de vier ministers van Buiten landse Zaken wordt zo goed als al gemeen reeds als vaststaand aange nomen en om in een dergelijke sfeer delicate besprekingen aan te vangen kan geen goed begin betekenen. Onverbeterlijke optimisten van het (Jylenspieghel type alleen zouden kun nen jubelen, dat achter het vermoei end bergbeklimmen van thans het af dalen naar vredige valleien liggen moet. Maar misschien ligt de waarheid in het midden en zal deze conferentie, resultaat of géén resultaat, noch een definitief einde, noch een nieuw en hoopvol begin betekenen. Ook daar toe zijn de mogelijkheden voorhanden. Het is wel juist, dat er weinig meer hoeft te gebeuren of het fictieve „ijze ren gordijn" zal een ijzeren slagboom worden. Als men het .niet met el kander kan plooien, dan zal voor de naaste toekomst, al dan niet bekroond met afzonderlijke „regeringen", of af zonderlijke vredesverdragen Duitsland practisch in twee helften liggen. Met Duitsland ook Europa. Met Duitsland en Europa: de wereld. Maar, hoe on prettig ook, nieuwe ontwikkeling zijn; gonnen ontwikkeling. En zo lang er tegengestelde krachten werkzaam zijn, zou deze beweging kunnen worden omgebogen in een richting ten goede. Wij zouden dit willen verduidelij ken met een voorbeeld uit een andere sector van hetzelfde terrein. De hulp verlening-Marshall, eenmaal in wer king, zal eveneens de West-Europese landen van de Oost-Europese, die buiten het dan optredend verband van economische samenwerking staan, in zekere zin scheiden. Maar economen zijn het er over eens, dat onafwend baar de handel tussen de West- en de V Oostkant als gevolg van deze econo mische injectie zal toenemen. Goede handelsbetrekkingen zijn in onze maatschappij echte de voortrekkers van betere politieke betrekkingen. Deze ontwikkeling zou op haar beurt een gunstige invloed kunnen of moeten uitoefenen op de verhou ding tussen een eventuele Duitse Sov jet- staat en een Westers Duitsland o.m. de regeneratie van Duitsland (die volgens betrouwbare waarnemers on danks alles op mars is) zou deze gang van zaken gaan stimuleren. Zelfs het mislukken der conferentie behoeft dus geen streep door alle re keningen te zijn, evenmin als een on verwacht gunstige afloop het einde van alle narigheid zou betekenen. Bij dit laatste is het helaas onnodig een verduidelijking te geven. Laten wij hopen, dat de vier man nen in Londen de moed zullen hebben om te breken met de kwade sleur en hun uiterste best zullen doen om de optimisten in het gelijk te stellen. A.H. werven: wanneer daar de stemmen verhouding precies zou zijn als in de Commissie, zou juist een stem voor de vereiste meerderheid ontbreken. Spanning onder Joden en Arabieren. Men verwacht echter, dat China en Nieuw-Zeeland straks vóór zullen stemmen. Het Joods Bureau is opti mistisch; de Arabieren hopen, dat in de Algemene Vergadering die éne stem juist zal ontbreken. Agenda te Londen reeds vastgesteld Over de procedure zijn „de Vier" het nog niet eens Op de conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken te Londen is besloten bet door de Amerikaan Mars hall voorgestelde ontwerp-verdrag voor de demilitarisering van Duits land op de agenda te platsen, even- al* zes andere punten. Men werd het nog niet eens aan gaande de volgorde van behandeling. De zes punten die opgenomen wor den zijn: Het rapport van de commissie voor het verdrag met Oostenrijk, gedaante en omvang van de toekomstige voor lopige politieke organisatie van Duitsland, de economische grondsla gen voor Duitsland, het reglement bij de voorbereiding van het vredesver drag met Duitsland (met inbegrip van besprekingen aangaande de grenzen), de discussie over het Viermogendhe- denverdrag aangaande ontwapeningen demilitarisatie en tenslotte gedach- tenwisseling over de uitvoering van .de ter conferentie van Moskou geno men besluiten betreffende demilita risatie van Duitsland. De laatste twee punten werden op verzoek van de So"et-Unie op de agenda geplaatst. RALLEY VAN MONTE CARLO GAAT NIET DOOR Het bestuur van de KNAC heeft een telegram uit Monte Carlo ontvan gen. waarin werd medegedeeld, dat de Ralley, die eind Januari 1948 zou worden gehouden ,geen doorgang zal vinden. De redenen, die tot het ne men van dit besluit aanleiding heb ben gegeven, werden niet vermeld. Prijzenverlaging zal voor consument beperkt ett&ct" hebben Regering gaat de concurrentie stimuleren Loonstop gehandhaafd Die verhoging van levensmiddelen- prijzen welke bekend is gemaakt, zal niet gevolgd worden door verdere ver hogingen, althans „vooralsnog" niet, naar Prof. G. Brouwers, dir. gen. van prezen, gisteren in een uiteenzetting voor de pers verklaarde. Prof. Brouwers zette uiteen, dat het bedrijfsleven weer tot concurrentie moet komen. De overheid zal deze con currentie krachtig stimuleren. Het dis tributiesysteem is hiervoor wel een beletsel, maar, aldus prof.Brouwers, in overleg met liet bedrijfsleven kan hierop amendement worden gemaakt. Wanneer de vrijwillige -actie op het gebied der prijsbeheer sing niet slaagt, zal de overheid gedwongen zijn, maat regelen te nemen. Daar de prijsverhoging in de agra rische sextor in de schatkist in geen enkele opzicht gebaat. De regering staat op het standpunt, dat met het oog op de moeilijke econo mische positie en de waarschijnlijk heid van een grote internationale con currentie in de toekomst, het bestaan de loonpeil „in het algemeen" moet worden gehandhaafd, teneinde een in flatie te voorkomen." De prijsverlagingsactie die thans ls ingezet, zal in een groot aantal be drijfstakken de prijzen met een 5 a 10 pCt. omlaag brengen. Men dient ech ter wel te beseffen, dat het effect van dez» prjjverlaging op de kosten van levensonderhoud slechts beperkt kan zijn, aangezien deze kosten voor een derde uit vaste lasten bestaan en voor ruim een derde uit levensmiddelen, die ten dele in prijs omhoog gaan. „Vader van de atoombom" doet beroep op Vadertje Stalin De Amerikaanse geleerde op het gebied van de atoom-energie, dr. Leo Szilard, bijgenaamd „vader van de atoombom", heeft in een open brief voorgesteld, dat Stalin het volk van de Verenigde Staten zou mededelen hoe naar zijn inzicht de volkeren van Amerika en de Sowjet-Unle met el kander in vrede zouden kunnen leven De open brief is gepubliceerd door het blad van de geleerden op het ge bied der atoomenergie. Szilard stelt voor dat Stalin „rechtstreeks en per soonlijk" .desnoods eens per maand, tot het Amerikaanse volk zal spreken en dat de Amerikaanse president even dikwijls het woord zal richten tot het Russische als tot 't Amerikaanse volk onder een even grote mate van publi citeit over en weer. v Tussentijds hulpprogram in gevaar? Aanzienlijke verlaging van credieten gevreesd Het programma voor tussentijdse bulp aan Europa wordt, naar men meent te weten, ernstig bedreigd, door dat de commissie voor Buitenlandse betrekkingen uit het Huis van Afge vaardigden zal adviseren het totale bedrag hiervoor te reduceren van 797 millioen dollar tot 549 millioen. Aldus luidt een Reuter telegram uit Was hington. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenl. Zaken is met de Commissie-Har - riman van mening, dat de V.S. waar schijnlijk een aanzienlijk aandeel van de Europese aankopen in Canada en Zuid-Amerika zullen moeten financi- ëren. Tabak naar Europa - Ook voorraden tabak zullen waar schijnlijk worden opgenomen bij de goederen die naar Europa gaan, maar slechts bij het herstelprogramma op lange termijn. Minister Schagen van Leeuwen gaat heen Bij besluit van H.KJL de Regentes van 24 November 1947 is met ingang van 25 November op de meest eer volle wijze ontslag verleend aan J. J. A. Schagen van Leeuwen als minis ter van marine. Als minister van Ma rine a.L is benoemd de minister van oorlog, de heer Fiévez. Minister Neher naar Indonesië Minister Neher zal zich, naar offici eel uit Den Haag gemeld wordt Maan dag a.s. met een regeringsopdracht naar Indonesië begeven. Hij zal daar besprekingen voeren, in het bijzonder ter voorbereiding van het collegiaal orgaan. Gedurende zijn afwezigheid zal minister van Verkeer en Water staat Ir. H. Vos, als minister van We deropbouw en Volkshuisvesting a.i. optreden. Langs de straat MOEILIJKE OPVOEDING.. Op het trottoir loopt een moeder met een meisje van een jaar of vier vijf. Ze zijn allebei kennelijk vermoeid en in geen al te beste stem ming. Dat komt meer voor en het is heus geen monopolie van het vrouwelijk geslacht. Ik heb ze onder mijn ken nissen ook, die niet te ge nieten zijn, als ze het te druk hebben gehad. Moeder en kind lopen ge- noegelijk tegen elkaar te sputteren. Natuurlijk op twee verschillende manie ren. Het kind zangerig ver velend, de moeder driftig nerveus. Als ze een straat moeten oversteken, nadert in de verte een auto. Ze kunnen er nog wel over. maar het kind maakt zich anstig, schreeuwt en "houdt moeder aan haar hand te gen. Ik zie het glimlachend aan en verwacht, dat de driftige moeder het kind nu toch wel zal prijzen vanwe ge haar voorzichtigheid O, heilige onnozelheid! Een paar driftige tikken om de oren en fel schiet moeders stem dit: „Vervelende meid. We hadden er nog best over gekund. Ik neem je nooit meer mee. Vooruit nest!" Toen ze verder liepen, zag ik ze weemoedig na. Mis schien liep daar voor me in de persoon van dat kleine meisje 'n toekomstig slacht offer van het verkeer. Generaal Spoor bevestigde gister ons bericht inzake de aflossing van troepen tijdens een radiotoespraak. De bestaande posten en eenheden moeten volledig gehandhaafd blijven", zo zeide de generaal. Alle afgeloste troepen moeten vervangen worden". Waaruit we opmaken, dat van terug keer van de gewone dienstplichtigen voorlopig nog geen sprake kan zijn. Tengevolge van een treinbotsing bij Bradford (York) zijn 20 personen gewond. „Broederlijke samenwerking in elk opzicht'' aldus Tito Federatie slechts formaliteit Maarschalk Josip Tito, premier van Joego-Slavië heeft het bezoek van de Bulgaarse premier Dimitrof met een tegenbezoek beantwoord. In een rede tot meer dan 500.000 Bulgaren te Sofia verklaarde Tito. „Velen denken wel licht dat wU zijn gekomen om een federatie te vormen. WU zullen ech ter een zo algemene en nauwe samen werking vestigen, dat de kwestie van een federatie louter een formaliteit zal zijn." Bezittingen gedeeld Wij kunnen slechts de nieuwe weg opgaan om onze gemeenschappelijke bestemmingen te verbinden, om in de toekomst al onze bezittingen te delen en deze bestemmingen tezamen te voleindigen; om onze samenwerking in elk opzicht volledig te maken. Wij zijn hier gekomen om definitief te consolideren wat in Bied (de Joego slavische stad, waar Dimitrof en Tito in Juli j.1. een overeenkomst voor wederzijdse hulp tekenden. Red.) overeengekomen werd. „Alleen de vastbeslotenheid om tot de laatste druppel bloed te verdedi gen wat wij tot stand hebben ge bracht", aldus Tito, „kan alle plannen der imperialisten en oorlogsophitsers verijdelen. Het nieuwe Bulgarije en het nieuwe Joego-Slavië zijn eens gezind in hun streven en worden daarbU gesteund door hun grote vriend de Sowjet-Unië." Na Tito sprak Dimitrof, de Bul gaarse premier. Ook hU zeide, dat het te Bied begonnen werk zal worden voortgezet en uitgebreid tot een broe derlijke niet te vernietigen samen werking en eenheid tussen het Joego slavische en Bulgaarse volk. Vreemdelingenverkeer en middenstand Het begrip „vreemdelingenverkeer" is vermoedelijk nog niet zo heel oud, maar dat neemt niet weg, dat men al sedert eeuwen de waarde er van heeft aangevoeld. Wie wil weten, hoe het honderd jaar geleden op Vrijdag in een plaats als Alkmaar toe ging, die leze in de Camera Obscura eens na wat daarin wordt geschreven over de Noordhollandsé boer. Hoezeer men in de stad gebrand was op het bezoek van buiten, behoeven we niet te zeggen: men leefde er van. Maar bij weinigen zal de gedacht zijn opgekomen dit bezoek aan te moedi gen en een poging te wagen het uit te breiden. De mensen kwamen im- _.a van zelf. Kennissen en jaarmarkten zijn zeer waarschijnlijk niet ontstaar met de bedoeling daardoor vreemdelingen te lokken. Maar deden het. Hel besef, dat men het vreemdelin- genbezoek in hoge mate kan bevorde ren en vooral de uitvoering van deze gedachte in de practijk dunken ons vruchten van de laatste tij&. Intussen is het merkwaardig wat men daarmee heeft weten te berei ken. Overigens behoort Nederland niet tot de landen, waar de zaak het eerst op flinke schaal is aangepakt Zwitserland bijvoorbeeld is ons lang ver vooruit geweest. Intussen is hier successievelijk een kentering ten goe de gekomen en op het ogenblik telt iedere stad en menig dorp een WV. Dit betekent, dat overal langzamer hand een groep mensen wordt ge vonden, die begrijpt, dat er ter dege iets goeds zit in de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Merkwaardigerwijs echter zijn het dikwijls echter in de laatste plaats de direct belanghebbenden, die zich voor het geval interesseren: de medewer king van de middenstand is vaak mi nimaal. En toch zijn het de midden standers die meer dan enige andere categorie uit de bevolking van het vreemdelingenverkeer profiteert. In een plaats als Schagen mag zo iets min of meer begrijpelijk worden geacht. De gemeente is met haar markt tot nu toe in zoverre gelukkig geweest, dat ze die mocht behouden al deed ze er niet altijd even veel voor. In een stad als Alkmaar echter mag men zich over de terughoudendheid van de middenstand met recht verba zen. Vrijwel alle markten geraakten in de knoei en we durven wel zeggen, dat het vooral te danken is geweest aan de WV, dat de kaasmarkt gered werd en dat in de zomermaanden ie dere Vrijdag een stroom van vreemde lingen naar Alkmaar komt om het kleurige en merkwaardige gedoe in ogenschouw te nemen. De gehele actie van de WV was gebaseerd op de voordelen, welke daaruit voor de stad en haar inwo ners voortvloeien. Hoe groot deze pro fijten zijn, weten de middenstanders het best. Voor velen onder hen zal t zo zijn, dat, wanneer ze normaal hun brood verdienen, de Vrijdag zorgt voor de boter daarop. En toch steunen ze de WV niet of onvoldoende. Waarom niet? We kunnen er geen antwoord op geven. Is het sleur? Of kortzichtig heid? Bijna iedere plaats echter heeft haar middenstandsvereniging en deze haar bestuur. Onder deze bestuursle den zijn er velen we weten het uit ervaring die, behalve een goede kijk op zaken, veel invloed hebben op hun leden. Zou het niet nuttig zijn, wanneer ze deze invloed eens gebruikten om het werk van de VWs op krachtige wijze te stimuleren? We hebben de in druk, dat iedere middenstander er moeite mee zal hebben zijn verdere geld op betere wijze te beleggen, dan hij kan doen met het kleine bedrag, dat in veel gevallen nog te ver geefs! de VWs van hem vragen. weerbericht Meest zwaar bewolkt met regen, ha gel of sneeuwbuien, vooral in het Noorden van het land, Guur weer. Aanvankelijk krachtige en langs de kust tijdelijke nog stormachtige wind tussen Noord-West en Noord. Later wat afnemende wind.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1