Ikmaaitlei' Schumans Noodwet aangenomen Een rumoerige Vergadering STAKINGEN NEMEN AF Nationale FELLE INDONESISCHE PROPAGANDA N. HOLLANDSE PtRS 19<»5 DE m BELGISCHE KONINGSKWESTIE Ontevredenheid en wantrouwen in de Bedrijfshoreca Toch geknoei met smart-jenever 4 Jaarga 13 N o 1102 Maandag 1 December 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). flobert Schuman, Frankrijks minister-president, verrocbi Zaterdartnoreen de nationale versaderinf baar sunstlee stem nit te brengen op een «ets- ontwerp voor „de verdediging van de republikeinse instellingen en de be- seherming van de vrijheid o r te wer ken". Volgens Schaman ral de.e wet de straffen voor sabotagedaden vergroten, de rechtsprocedure versnellen en de regering dr noodzakelijke wetteliike wapens verschaffen tegen wat h« noemde „de nieuwe prae'-ijken van saboteurs en van hen, die inbreuk ma- ken op de vrijheid van arbeid". Herhaaldelijk onderbroken door woe dende kreten van de zijde der com munisten, zeide Schuman: „Het is Uw schuld, dat wij gedwongen worden deze maatregelen te nemen. Wij moe ten ons wapenen tegen alle illegale machten". In het wetsvoorstel zijn ook maatregelen tot het vergroten der politiemacht vervat. Na de korte rede van Schuman, ont stond een heftige woordenwisseling tussen de communistische en niet-com munistische leden der vergadering Een communist riep: „U dorst naar bloed". Schuman antwoordde met stem verheffing: „Onder de ophitsers en onruststokers bevindt zich een aan tal vreemdelingen, die door U (com munisten) in het land zijn gebracht. Wij zullen onbarmhartig tegen hen op treden". Onder protestbetuigingen van communistische zijde ging Schuman voort: „Indien de stakers na 1 Dec. de staking voortzetten, zullen zij de Franse valuta ten grave doen dalen". Hoewel de behandeling van het wetsontwerp door de communisten op allerlei wijzen werd bemoeilijkt, door het uitlokken van anders over bodige stemmingen, liet Schuman. zich daardoor niet uit het veld slaan. Hij verklaarde trots alles te willen door gaan totdat over het lot van zijn ont werp zou zijn beslist. In een artikel van het wetsvoorstel wordt de regering gemachtigd 80000 reservisten op te roepen en ter be schikking van Binnenlandse Zaken te stellen. In een ander artikel worde bepaald dat personen, die de staking steunen en medewerking verlenen aan ophit sing, obstructie van de arbeidsvrijheid het schrijven van persartikelen of op enigerlei wijze het posten bevorderen en propagandageschriften verspreiden die tot staking, actie of tegenstand te- ger. de regering aanzetten, gevange nisstraf en boetes kunnen krijgen. Volgens officieuze kringen zou de wet Zondagnacht om 12 uur van kracht worden en tot 1 Juni van kracht blij ven. Niettegenstaande alle tegenwerking werd hei wetsontwerp ten slotte aan genomen. Volgens de laatst binnenko mende berichten nemen de stakingen af. Op verschillende plaatsen werden de edities van communistische bladen in beslag genomen. In totaal werden 324 saboteurs gearresteerd. KETELHUIS VERNIELD DOOR ONTPLOFFING In een wasserij aan de Haagweg te. 's Gravenhage ontplofte een afspuit- ketel, welke in verbinding staat met de stoomketel, De afspuitketel vloog door 'n buitenmuur en door het dak van de stookruimte, waarna deze te recht kwam op het nabijgelegen per ceel. De stoker F. J. uit de Noord straat bekwam brandwonden over het gehele lichaam en werd in het zieken huis aan het Westeinde opgenomen. Het gehele ketelhuis werd vernield Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. ROEKELOOS KINDERSPEL In het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage werd opgenomen de 13-jarige scholier M.A.M. uit de Pau- lus Potterstraat. Hij was door twee onbekende jongens geroepen, die car bid in een bus hadden gedaan. Ter wijl hij met het hoofd boven de bus stond, gooide een der jongens een brandende lucifer erin, waardoor een steekvlam ontstond, welke brandwon den aan het gelaat en de linkerhand veroorzaakte. De jongens liepen hard weg Eisen omtrent de bestraffing der schuldigen aan de dodentrein NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING In verband met de uitvoering van de noodwet ouderdomsvoorziening deelt het bestuur van de rijksverze keringsbank het volgende mede Met man en macht wordt er door dd Raden van Arbeid en de Verze- ceringsbank in samenwerking met de commissie van onderzoek, de postkan toren enz. gewerkt aan de uitvoering van de noodwet ouderdomsvoorziening teneinde rechthebbenden zo spoedig jnogelijk aan de hun toekomende uit kering te helpen: Waar 't aantal dezer rechthebbenden evenwel zeer groot is gerekend werd •p 500.000, welke raming vermoedelijk echter iets te hoog is kan de hoe veelheid arbeid, welke hiervoor ver zet moet worden, begrijpelijkerwijze niet in een enkele maand haar beslag krijgen. De aanvragen worden even wel naar volgorde van inkomst afge handeld en ieder krijgt de hem toe komende uitkering uitbetaald vanaf 1 October j.1. Brieven aan de Rijksver zekeringsbank, waarin op afdoening van bepaalde gevallen wordt aange drongen, hebben daarom geen nut en worden onbeantwoord gelaten, omdat het voeren van correspondentie over dergelijke gevallen de gang van za ken zou vertragen. Daarom, aanvra gers, wacht uw beurt af, de Rijksver zekeringsbank helpt u zo snel als zij maar kan. Nadat in de afgelopen weken de toe stand in Indonesië iets scheen op te klaren, schijnen de moeilijkheden zich thans weer op te hopen. Het gebeurde met de trein met krijgsgevangenen, waarvan 48 om het leven kwamen, is natuurlek olie op het vuur van de In donesische regering. „Het dagblad" stelt drie eisen, te we ten: azo spoedig mogelijk bekendmaking van alle bijzonderheden omtrent het schandaal op Oost-Java, b. een openlijke behandeling van de zaak met naam en toenaam en zonder aanzlens des persoons, c. een snelle berechting en vermij ding van een slepende procedure, wel ke enige maanden zou duren. De „Nieuwsgier" schrijft, dat „het tegenwoordig niet eenvoudig schijnt te zijn om snel en volledig op de hoogte te worden gesteld van al wat zich bul ten Batavia afspeelt". Sir Oswald Mosley De Engelsen zijn een zonderling volk Nu de oorlog tegen nationaal-socialis- me en fascisme is gewonnen, zien ze er blijkbaar geen bezwaar in, dat Sir Oswald Mosley, voor de catastrophe de Britse fascistenleider zonder noemenswaardige aanhang echter zijn werkzaamheden hervat. Geduren de de oorlog zat hij veilig opgesloten, maar toen de strijd was beslist, werd hij op vrije voeten gesteld en thans is hij weer bezig een „beweging" op te richten, die, naar hij zegt. een ver betering zou inhouden van wat natio- naal-socialisme en fascisme tot dus verre presteerden. Dit laatste dunkt ons overigens niet bijzonder moeilijk. De Engelsman, flegmatiek als hij is, haalt vermoedelijk zijn schouders op voor deze potsenmaker, die, daarvan is de Brit stellig vast overtuigd, nim mer een aanhang van enige betekenis om zich heen zal weten te verwerven. Zelfs het feit, dat in Engeland in ver band met de gebeurtenissen in Pales tina. hier en daar een anti-Joodse stemming is ontstaan, kan daaraan n.Lts veranderen, ook al poogt Sir M sley daaruit munt te slaan. Nu is het merkwaardig, dat ook het communisme in Engeland nooit veel voelen aan de grond heeft kunnen krijgen terwlijl even merkwaardig het fascisme juist in die landen krachtige orspreiding vond. waar het stond te genover een machtig communisme. Men zou bijna geneigd zijn in de om- vi'ig van het communisme een ther mometer et zien voor de mogelijkhe- c 1 van het fascisme Misschien dat de Brit iets dergelijks beseft en dat h j zich daarom niet druk maakt over een beweging, die geen kans van sla- ge:: heeft, zolang de tegenstroming ontbreekt. Verwonderlijk dunkt ons het ver schijnsel, dat een verband aanduidt, tussen communisme en fascisme, ove rigens niet. Het eerste is oorspronke lijk een uiterst radicale arbeidersbe weging, het tweede is een radicaal kapitalisme. Zodra een van beiden om zich heen grijpt, is het begrijpelijk, dat de tegenstanders uit zelfbehoud een even krachtig afweerfront opbou wen. Dat de methoden van beide rich tingen aan elkaar doen denken, is evenmin vreemd. Ze willen beide on der alle omstandigheden de andere volkomen uitschakelen, ze willen de macht aan zich trekken en dat de we gen, die daarbij wprden bewandeld, op elkaar gelijken mag eigenlijk niet ver rassend genoemd worden. De mogelijkheden der uitersten dun ken ons daar het geringst, waar de belangen der verschillende categorie- en, waaruit de bevolking bestaat, het meest met elkaar in overeenstem ming worden gebracht. Afgezien van het feit, dat iedere Engelsman min of meer hecht aan traditie en daarom in wezen enigszins conservatief is reden waarom hij zich niet spoedig zal aansluiten bij nieuwe partijen, in het bijzonder niet, wanneer hij ze als on-Engels aanvoelt, schijnt de Britse werknemer zijn be langen behoorlijk ondergebracht te beschouwen bij de Labourpartij. Het volk en daaronder ook de Con servatieven heeft deze groep er kend als een partij, waavan men de regering kan overlaten zonder dat be hoeft te worden gevreesd, dat de de mocratie volgens de betekenis, wel ke men daaraan in Engeland hecht in gevaar wordt gebracht. En dit is voldoende om te voorkomen, dat zich een uiterst rechts bolwerk vormt, waarin dan Sir Mosley de grote man zou kunnen zijn. De Brit voelt zich veilig voor com munisme en fascisme. En dit is ver moedelijk de, reden, waarom hij Os wald rustig laat begaan. Inmiddels heeft de Rijksvoorlich tingsdienst bekend gemaakt, dat de Commissie van onderzoek bestaat uit twee officieren van gezondheid en een kapitein, die meester in de rechten Is. Djokja kondigt nieuwe Ned. aanval aan. De dienst legercontacten deelt mede, dat in een uitzending van „Radio In- donesia Raja" het volgende bericht werd omgeroepen: „Vier Nederlandse divisies staan klaar om republikeins gebied vanuit Poerwokerto, Salatiga, Modjokerto en Malang binnen te vallen". Voorts werd de bevolking medegedeeld niet te eva cueren, maar rustig te blijven en te genstand te bieden. Dit bericht werd in de loop van de avond enkele ma len herhaald en werd in het Engels voor Australië en India omgeroepen. Van Nederlandse zijde wordt hier omtrent opgemerkt: Dit bericht is zo kennelijk in strijd met de waarheid, dat het in alle op zichten voldoet aan de criteria, die de Commissie voor Goede Diensten heeft gesteld t.o.v. die propaganda, waaromtrent men in de technische commissie principieel overeen geko men was, dat zij verder achterwege zou blijven, n.1. propaganda, die ge richt is op het provoceren of veront rusten van militairen en burgers. Een republikein over de verovering van Madoera Een hoge republikeinse ambtenaar heeft op de „verovering van Madoera met rijst" door de Nederlanders de volgende commentaar geleverd: „Het werkelijke acute voedseltekort op Ma doera. aldus deze ambtenaar, was voor het Nederlandse succes van deze ope ratie een prachtige factor. De repu blikeinse regering kan voor de drei gende hongersnood niet verantwoor delijk gesteld worden, omdat voort durend scheepsladingen rijst gezonden zijn. Door hardnekkige Nederlandse blokkade is echter slechts veertig pro. cent te bestemder plaatse aangekomen De republikeinse regering deed haar uiterste best het eiland van voedsel te voorzien. Daartoe moest zelfs de voor raad rijst voor India worden aange sproken". De Ranville Te midden van al deze opschudding wordt gemeld, dat Dinsdag, a.s. de Ranville, het Amerikaanse schip, waar op de Nederlandse en Indonesische gedelegeerden elkaar zullen ontmoe ten voor de Javaanse kust zal verschij nen. Prof. Graham heeft een beroep gedaan op de beide partijen om tot een eerlijke en bevredigende regeling te komen: de wereld wacht daarop! EEN EI VOOR ALLE LEEFTIJDSGROEPEN Op 11 Dec. zal voor alle leeftijds groepen een bon worden aangewezen voor een ei. In vele gevallen zal op deze bon, als de vorige keer, slechts één ei van klasse 5 kunnen worden geleverd. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Hedenmorgen tegen negen uur is Dij de overweg op de Scherpendrechtse- kade een auto. geladen met bloemen welke van de veiling te Rodenrijs naar Rotterdam werden vervoerd, door 'n tin gegrepen. Van de twee inzitten- n werd de 37-jarige P. EL de Vos de Dordtselaan in Rotterdam-Z. op slag gedood. De tweede passagier kwam er met enige lichte verwon dingen af. De auto werd vernield, ter wijl de trein vertraging ondervond. Een kabinetscrisis voorlopig onwaarschijnlijk De laatste dagen is in de politieke toestand in België een zekere span ning waar te nemen en doen allerlei wilde geruchten de ronde over een regeringscrisis. De voornaamste reden hiervoor zou zijn de koningskwestie, die, nadat het partijbestuur van de Belgische socialistische partij had la ten weten, dat het zijn 'ingenomen standpunt onverzettelijk zal handha ven en nadat het nationaal (katholiek) congres tijdens een massabetoging van j.1. Zondag nog eens met klem op de spoedige terugkeer van de koning bad aangedrongen, opnieuw de gemoede ren in België bezig houdt. De besprekingen, die de afgevaar digden der Katholieke Volkspartij Donderdag met Spaak hebben gehad, konden niet onopgemerkt voorbijgaan en zij hebben in de pers aanleiding gegeven tot commentaar, dat een re geringscrisis in het vooruitzicht stelt. In het bijzonder wordt er op gewe zen. dat de kath. volksvertegenwoor digers zouden aftreden, indien de so cialisten hun houding ten opzichte van het koningsvraagstuk niet wijzigen. De met zoveel spanning verbeide kabinetsraad van Vrijdag heeft intus sen ook niet veel opheldering ge bracht. In een communiqué werd n.1. slechts medegedeeld, dat de minister- Palestina wordt verdeeld Het laatste besluit van de Verenigd Naties is geweest de instelling van een Commissie, die Palestina zal regeren in de periode, welke gelegen is tussen het terugtrekken van de Britse troe pen en de instelling van de beide sta ten. In deze Commissie hebben zit ting Bolivia, Denemarken, Tsjecbo- Slowakije, Panama en de Filippijnen Terwijl de vreugde onder de Joden overal ter wereld .groot is, laten de Arabieren zich zeer somber uit. De president van Irak zei, dat dit besluit van .de V.N. zou leiden tot een onge lofelijk bloedbad en de secretaris van de Arabische Liga was van oordeel, dat het Oosten in vuur en vlam zou komen te staan. raad de heer Spaak heeft belast zijn taak tot oplossing der Koningskwes tie voort te zetten. Hieruit mag ge concludeerd worden, dat, zo er in de boezem van de regering al sprake is geweest van een zekere spanning, de ze voorlopig althans niet tot ui ting zal komen in het aftreden der socialistische en katholieke ministers. In het algemeen is men van oordeel, dat oud-minister van Zeeland bij het oplossen van de koningskwestie een belangrijke rol zal spelen. EEN GEPENSIONNEERDE MIJN WERKER, DIE ER NIET MEE KON OPH^TJDEN Naar „Le Soir" van hedenmorgen bericht, is de rijkswacht te Chateli- neau overgegaan tot de arrestatie van een gepensionneerde mijnwerker. Deze man had onder zijn eigen buis en on der dat van zijn buurt»-— *,^3. tuur mijnschacht gegr^-n, d hem zoveel steenkool opleverde 'dat hij ie dere week twee vrachtauto's kon la den. In een schuur van de onderne mende mijnwerker vond de rijks wacht nog een hoeveelheid steenkool van niet minder dan 7 ton. GEEN ATOOMBOMPROEVEN IN SIBERIë? Volgens Japense krijgsgevangenen die onlangs uit een kamp te Irkoetsk in Siberië zijn teurggekeerd, aldus meldt 't te Tokio verschijnende blad „Yomi- oeri Sjimboen", zijn de berichten over atoombomproeven in Siberië onjuist, daar zij geen zware ontploffingen en geen lichtschijnsel hebben waargeno men. In het begin van de maand had een Frans blad gemeld, dat de Russen 15 Juni bij Irkoetsk atoombomproeven hadden genomen. weerbericht WEINIG VERANDERING Wisselend bewolkt,enkele versprei de buien, voornamelijk in de kuststre ken. Overdag dezelfde temperatuur als gisteren. Een St. Nicolaassurprise Onze lezers zull4n zich herinneren hoe we enkele maanden geleden schreven over misbruiken bij de toe wijzing van zogenaamde „smart-jene- ver". Het resultaat was toen een kort stukje in „Horeca", het orgaan van de bedrijfsgroep Hotel-, Café-, Restau rant-, Pension- en aanverwante be drijven van de volgende inhoud: EEN TENDENTIEUS DAGBLAD- BERICHT INZAKE BESTEMMING VAN „SMART—GEDISTILLEERD" In één der plaatselijke organen van de dagbladpers verscheen een alarmerend bericht over een vermeende zwendel met gedis tilleerd in Noord-Holland. Het feit, dat in bedoeld bericht een beamb te van Bedrijfshoreca werd ver meld, geeft ons aanleiding tot de volgende mededeling: Er is aan de betrokken bedrijven geen liter „smart-gedistilleerd" meer verstrekt dan de toewijzin gen toestonden en deze zijo naar geen andere bedrijven gegaan dan die, welke door de bei-ie betrok ken commissies na het gebruike lijke onderzoek daarvoor waren aangewezen. De beambte van Bedrijfshoreca kan slechts onvoorzichtigheid wor den verweten, in zoverre, dat hij een incorrecte handelwijze van een gedistilleercl-leverancier niet tijdig doorzag. We wezen destijds reeds op de te genstrijdigheid van de verschillende berichten, die in deze verklaring wer den gedaan, doch» hoorden er verder niets over. Eigenlijk hadden we ge dacht. dat de aangelegenheid onder de tafel was gewerkt. Wel toonde de politie er belangstelling voor, maar er zijn op dit gebied zoveel instanties, waaraan uitvoerende bevoegdheden zijn opgedragen, dat ze vaak zelf niet meer weten, wie de aangewezene is om een zaak aan te pakken. En de een liet het liggen voor de ander. Echter de affaire was niet afgedaan. Tot onze niet geringe verwondering troffen we in het nummer van „Hore van 28 November het volgende artikel aan. dat ons even doet den ken aan een St. Nicolaas surpris -. NOGMAALS DE KWEsI fi SMART-GEDISTILLEERD IN NOORD-HOLLAND Geruime tijd geleden was geble ken, dat de verdeling van z.g. smart-jenever voor Noord-Hol land niet op zodanige wijze ge schiedde, dat er voldoende waar borgen werden geschapen om on regelmatigheden te voorkomen. Al was niet komen vast te staan dat dientengevolge bedrijven smart jenever ontvangen hebben zonder daarop recht te hebben, toch moest krachtig ingegrepen worden, om dat door de betreffende contro leur de mogelijkheid was gescha pen, waardoor een bepaalde dis tilleerderij eerder op de hoogte kon komen van de gevallen waar extra jenever werd toegewezen dan zijn concurrentie, zodat ?ij zich de klandizie kon toeëigenen. Dit was niet toelaatbaar. Een uit gebreid onderzoek bracht feiten aan het licht, waaruit bleek, dat de betrokken controleur op onver antwoordelijke wijze zijn werk had gedaan. Deze is hangende het onderzoek, onmiddellijk geschorst. Toen alle feiten bekend waren was het duidelijk, dat de controleur in zijn functie te Noord-Holland niet gehandhaaft kon blijven. Het be stuur heeft gemeend de controleur ter zake niet te moeten ontslaan, doch een maatregel, in overeen stemming met de ernst van de feiten te moeten nemen en hem over te plaatsen naar een andere provincie, waar hij belast wordt met opdrachten van eenvoudiger aard op een geheel ander gebied. Deze uiteenzetting wordt gegeven mige leden de mening had post gevat, dat deze zaak niet ernstig genoeg door het bestuur was be handeld. De noodzakelijke maat regelen zijn genomen om herhalin gen te voorkomen en het bestuur acht de betreffende controleur door de achteruitzetting in zijn en de gedwongen verhuizing vol doende zwaar gestraft. Het doet ons genoegen op grond van een en ander te mogen vaststellen, dat onze berichten, die aanvankelijk als „tendentieus" werden terzijde gescho ven, er toch blijkbaar niet zo heel ver naast zijn geweest. We begrijpen overigens heel wel, hoe de zaken zich binnenskamers hebben toegedragen: dat komt in hoofdzaak altijd op hetzelfde neer. Er zijn krachten werkzaam gewees, die de fraude want dat is het dus toch geweest wilden dekken. An dere stromingen, wars van corruptie hebben zich daartegen verzet en heb ben gelukkig een betrekkelijke over winning weten de behalen. Nu heeft ieder geknoei altijd ten doel er be-i ter van te worden. Een uitstekend middel daartegen is het opleggen van zware boeten. Het is ons bekend, dat vele geinterresseerden belang stellen in de kwestie of inderdaad straffen van dit soort zijn opgelegd. Men dient hierbij te bedenken, dat in een samenleving de goedwilligen over het algemeen alleen goedwillig blijven, wanneer ze zien, dat tegen de kwaad- wiligen met kracht wordt opgetreden. Ten slotte nog één ding: de leden van de Bedrijfshoreca vragen zich met toenemende verwondering af, waarom het bestuur het overbodig schijnt te vinden de leden eens in een algemene vergadering bijeen te roe pen ten einde zich over dingen air deze te kunnen uitspreken. Het re sultaat is nu natuurlijk, dat onder de belanghebbenden ontevredenheid en wantrouwen ontstaat en dat de Be drijfshoreca ilchzelf onmogelijk maakl Wie bijvoorbeeld *ün degenen, die hef geknoei aanvankelijk trachtten te dek ken? Klaarheid dunkt ons zeer nodig, «en vergadering, waar een en ander go- heel uit de doeken wordt omdat in Noord-Holland bij som- lUkt ons onvermijdelijk.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1