Ikmaaidei' AAN BOORD VAN DE RENVILLE Onder ile Schijnwerper N HOLLANDSE FLkS 19^5 0 Contact met de Indonesische Republiek hersteld Bezit Linggadjatti nog een basis voor onderhandelingen? INTERNATIONAAL VRACHTAUTOVERKEER Staking in Frankrijk verloopt 4 Jaargang No 1108 MaandagDecember 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) .tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Heden begint de conferentie op de Renville, waar. in gezelschap van de leden van de Commissie van Drie, ook wel genoemd de Commissie van Goede Diensten, voor het eerst na de ..politionele actie" de vertegenwoor digers van Nederland en de Indonesische Republiek elkaar weer zullen ontmoeten. 4 Een communiqué van de Commissie voor Goede Diensten meldt, dat dc eerste voltallige vergadering van de beide delegaties op de Renville zal plaats vinden op Maandag acht December om tien uur. Vanaf Dinsdag xnllen verder geregelde vergaderingen aan boord worden gehouden. Zeven leden van iedere delegatie zullen tesamen met de leden van de Commis sie voor Goede Diensten gedurende de periode van onderhandelingen blij vend op de Renville vertoeven. De overige leden van de delegaties zul len tussen Batavia en de Renville op en neer reizen. De Indonesische delegatie 1 arriveert Zaterdagmorgen arriveerde de re publikeinse delegatie met twee vlieg tuigen op Kemajoran, waarna ze zich per auto begaf naar de ambtswoning van Gani. Kort na aankomst in Batavia hield Sjarifoeddin een persconferentie. De mening van Sjarifoed din. Gevraagd naar de basis van de ko mende onderhandelingen zeide hij: „Wjj moeten terugkeren tot de situa tie van vóór 21 Juli. Wii moeten in de situatie kQihen. waarbij wij kun nen praten over de toekomstige Ne derlands-Indonesische samenwerking" Hoofdzaak was een handelbare toe stand te scheppen tot b^rediging van beide partijen. Op een vrrag of Llng- gadjati nog elementen bevat, die als basis van onderhandelingen kunnen dienen, antwoordde Sjarifoedin: „Er zij centrale punten, zoals de kwestie van de de facto-erkenning der repu bliek. waarover nog eens nagedacht moet worden". Gevraagd of de repu bliek zou blijven staan op dc eisen, Ale reeds vele malen naar voren wa ren gebracht, antwoordde hij. dat in principe gevraagd zal worden naar de status van de republiek zoals deze was. Het werk van de Commissie van Drie tot op heden wordt door de re publiek gewaardeerd. Hij was het niet eens met -het Nederlandse standpunt, dat eerst het staakt het vuren geheel In practijk moest worden gebracht, al vorens bij politieke besprekingen enig resultaat kon worden verwacht, doch meende, dat het politieke probleem het voornaamste is. „Het staakt het vuren betekent wapenstilstand. Een po litieke otJlossing betekent vrede", al dus Sjarifoeddin. Ten aanzieh van een eventuele deel- n ming aan de besprekingen door Sjahrir zeide hij. dat dit afhangt van Je omstandigheden. Overigens is Sjah rir voornemens a.s. Dinsdag naar Australië te vertrekken. Naar de Renville Bij het aan boord gaan van de offi ciële Nederlandse en republikeinse persoonlijkheden mochten geen pers vertegenwoordigers aanwezig zijn. zo dat verdere bijzonderheden aan boord van de Renville niet bekend zijn. De steiger van de Priokhaven was met de vlaggen van de 3 landen, wel ke in de commissie voor goede dien sten zitting hebben, versierd? terwijl een Amerikaanse sloep klaar lag om de gasten te ontvangen. Op de steiger werden de officiële personen opge wacht door de Nederlandse verbin dingsofficier van de Commissie voor Goede Diensten en door een adelborst van de Renville. Militaire politie be waakte het emplacement. De leden van de Commissie voor Goede Dien sten kwamen het eerst aan. Daarna de heren van Vredenburgh, Abdoel- kadir en Baud en vervolgens Sjari foeddin, Ali Sastroamidjojo en Oedm. De eerste wanklank Het hoofdbc' xv van de Ma«=;-cmi heeft in een memorandum de rege ring der republiek verzocht bij de Commissie voor Gcfëde Diensten te protesteren tegen de samenstelling van de Nederlandse commissie, die vertegen woordigers omvat van staten zoals Oost-Tndonesië en Sumatra s Oostkust, die onder Nederlandse in vloed staan. De Masjoemi acht de keu ze van dergelijke gedelegeerden in strijd met de beslissing van de veilig heidsraad. welke inhoudt dat het Ne- derlands-Tndonesisch conflict een pro bleem is. dat door Nederland alleen te enerzijde en de republiek te ande* rer zijde opgelost moet worden. Zij voegt nog toe. dat de Nederlandse de legatie in hoofdzaak bestaat uit ma rionetten in handen van de Neder landse koloniale regering. TRÏSTTAN BERNARD OVERLEDEN Tristan Bernard, de bekende Fran se criticus en schrijver van romans en toneelstukken, is te Parijs op 81- jarige leeftijd 'overleden. Een goed staaltje van economische samenwerking De „New York Times" meldt uit Gcncve. dat de regsrfnren van 3 Eu-, ropese TamTeri. waaronder Nederland en van de drie Westelijke zones van Duitsland in de Economische Commis sie voor Europa der VN zijn overeen gekomen met ingang van 1 Januari bij wijze van proef voor de duur van zes maanden de grenzen op te heffen voor het ïntefllationaal goederenver-^ voer per vrachtauto op de grote we gen. De acht bedoelde landen zijn Enge land, Frankrijk, Nederland, Zweden. Zwitserland, Italië, Denemarken en Ti-'p-ho-Slowakw. Fe >vc~eenkomst heeft voorlopig alleen op het transi- toverkeer betrekking, doch op drie landen na hebben alle ondertekenaars van de overeenkomst zi"h bereid ver klaard ook voor het afleveren van goederen vrachtauto's vrüe toegang <e verschaffen. Men noeir.t te Geneve deze overeen komst een van de belangrijkste re sultaten van de Europese economische samenwerking sinds de oorlog. in scheervlucht Zweden viert ieest Zweden viert vandaag feest Het heeft er alle reden toe: zijn grote ko lling Gustaaf V besteeg-veertig jaar geleden de troon, zijn vader Oscar II opvolgend Koning Gustaaf, nu bijna 90 jaar, toonde zich een man van grote wils kracht. ijver en verstand. En boven al sprak uit zijn daden de liefde tot zijn volk, waarvan hij zich steeds als dienaar beschouwde. Zweden is veel aan hem verschul digd. In de laatste en hevigste der grote wereldrampen is het mede aan zijn doortastendheid te danken ge weest, dat het land zijn neutraliteit kon handhaven een neutraliteit, die daar de ligging tussen Duits-bezette gebieden in feite neerkwam op een steun aan de gealliëerden, met wie zich het Zweedse volk trouwens ver bonden gevoelde. (Herinnert U zich ook nog het wit tebrood vlak na de bevrijding??) Aan een man van karakter zoals Gustaaf V is het geoorloofd, zich op kritieke momenten in de politiek te mengen, zelfs al is hij constitutio neel vorst. Zijn woord had in de oorlog gezag, niet in de laatste plaats omdat hij als goed democraat zorgde, dat. het in overeenstemming was met'de-gedachte van kabinet, Rijksdag en volk In April 1940 waarschuwde bij Duitsland dat de Zweedse ertsmijnen tegen ie dere inval verdedigd zouden worden; een Duitse „bescherming" werd daar mee van de hand gewezen. In '43 trotseerde hy de Nazi- woede door Zweden open te stellen voor in doodsgevaar verkerende Deense Jo den. Hij protesteerde tegen de af schuwelijke massa-moord op Joden door de Hongaarse nazi's bedreven. het Zweedse volk. dat het instemde met zijn daden. Twee sterke naturen komen tegen over elkander te staan. Er zijn wrij vingen geweest t-isseri kening en volk; zij dateren van de aanvangsperiode v^n zijn bewind en werden veroor zaakt door de wil tot democratise ring. die botste met des konings op voeding. Duizenden boeren en arbei ders demonstreerden in 1514: de ko ning ram genoegen mot minder macht eD geschiedenis heeff wel bewezen, dat deze capitulatie ireen gevolg was van zwakheid of angst, maar slechts van inzich. van begrio en genegen heid. De nauwe samenwerking die er «vooral met de grote sociaaldemocra tische minister-president Hsncson Buitenlands Overzicht j (premier van '32 af met slechts 3 maanden onderbreking tot aan zijn dood op 5 Oct '46 toe), zijn kabinet ten en zijn opvolger Tage Erlandér is de meest sprekende getuigenis voor de hoge opvatting en het juiste be grip. die hem steeds voor zijn moei lijke tank bezielden. eHt Zweedse volk is democratisch en overwegend links: verkiezings uit. slagen tonen over het algemeen geen hevige schommelingen. Hoezeer volk en vorst ook vastbe sloten zijn de vriendschap met allen te bob reder, men rekent alleen op zich zelf. ZZ e naar de militaire politiek: er wordt thans meer geld voor het de fensieve leger uitgegeven dan verle den jaar en ooit te voren het geval was. Een bijzonderheid hierbij is de uitvinding van atoombom vrije kleine schepen, een vinding die men wel in Po. - verband brengt met de naam van prof «laaf !S"ur dan koning Gu- Lise Meitner. een Joodse natuurkun- •anoprfi rf* w t .In.ëen niet hel>ben dige die uit Duitsland werd verjaagd, •angedurfd. Het pleit echter ook voor Ijf In Griekenland is een wetsontwerp tegen stakingen ingediend, waarbij zelfs de doodstraf kan wordejj geëist. De Britse communisten willen de Frapse stakers helpen, o.a. met blik ken melkpoeder. Tussen Nederland en China is een luchtvaartovereenkomst getekend. De Tsjecho-Slowaakse minister van Voorlichting noemde de Franse pre mier een bloeddorstige voormalige Duitser, die het bloed van het Franse volk vergiet. De Franse regering heeft daartegen geprotesteerd. De Nederlandse spoorwegabonne-* menten worden n^t Januari circa 15 pet. verlaagd. De Nederlandse filmclub „De Film van de maand" heeft bij de regering geprotesteerd tegen ae verhoging van de amusementsbelasting. De ex-commissaris van' politie te Kampen werd, ev^hals de ook in deze regionen bekende oud-SDer Maarten Kuiper, ter dood veroordeeld. In een grote textielbonnenzwendel te Venlo zijn verschillende personen, gearresteerd. Ter weerszijden van de tijdelijke urnenbewaarplaats in het Damplant- soen te Amsterdam zullen twee cy- pressen worden geplant In de Haarlemmerméér brak op St. Nicolaasmorgen een brand uit, waarbij een grootvader met diens kleinzoontje om het leven kwamen, Per American Overseas Airways arriveerde op Schiphol een Ameri kaans journalisten-echtpaar, dat Han van Meegeren wil interviewen. ZONDERLINGE VISVANGST Zaterdag is door de be manning van de boot „Ha vendienst 7 (Rom)" in de Nieuwe Waterweg, éven bo ven de haven van Maassluis," een wild zwijn gevangen. Het dier zwom in de Wa terweg, nadat het zich even te voren van de oever aan de zijde van Maasssluis te water had begeven. Achter de motorboot vast gebonden, nadat het met de lasso was gevangen, is het dier in de buitenhaven van Maassluis door de politie doodgeschoten. Het zwijn woog naar schatting onge veer 100 kg en was 1.30 m. lang. Langs de straat O, die vrouwen De hele dag heb ik ge ploeterd voor de krant. Ik ben hier geweest en daar, heb een menigte mensen ge sproken, bezocht een verga- dering en tussen de bedrij ven door sqbreef ik een hele vulpen leeg. Mijn vingers zijn er stijf van eQ ik denk, dat het kramp is. Eindelijk ben ik zover heen dat ik durf zeggen: - klaar! Ik duik in een gemakkelijke stoel en denk me even te kunnen verdiepen in 't boek, waar ik mee bezig ben. Mijn vrouw kijkt op. Ik zie, dat ze wat wil zeggen en ik houd mijn hart v2st Dan klinkt het suikerzoet: Weet je, wat je nu nog mooi eens kon gaan doen? Daar heb je 't! Wat dan? Een brief schrijven aan oom Piet. Ik heb de hele dag al ge schreven! Jawel, maar dit is heel iets anders. De vorige keer ben ik ook met een brief aan hem begonnen en die heeft toen nog veertien dagen gelegen, voor jij hem afmaakte. Ja maar dat gebeurt nu niet meer. Dan stelt iemand voor te gaan bridgen. Gelukkig, daar hebben ze mij voor nodig, 't Gevaar is afgewend, maar ik had liever gelezen. ECHTELIJK DRAMA Alles in Zondagsstemming, stil en rustig. Het Ooievaarsnest lijkt uitge storven te zijn, tot plotseling deze rust wordt verstoord door het hulp van een vrouw, die uit een fan de vele deuren vlucht Met de woorden ,3uren help! help! en O, mijn kind gaan diverse deuren open en de bewoners snellen naar buiten belust op een avontuur. De bruut (de echtgenoot) staat in de deur, met 'n kind op zijn arm. Né nog wat ge schreeuw gaat de vrouw bij de bu ren naar binnen, en ook de man ver dwijnt in huis. De omstanders nemen het voor het zwakke geslacht een beetje, op, wat niet wegneemt dat het drama geëindigd is daar de hoofdper sonen verdwenen zijn, gaan de kijk- lustigen een voor een weer de war me kachel opzoeken, zodat de rust in het Ooievaarsnest weer terug keert. Ook hier zal wel het spreekwoord van toepassing zijn, „Twee kijven, twee schuld". Ontstellend Sint Nicolaasdrama Op Sint Nicolaasavond heeft zich le Napcy een ontstellend drama afge speeld. De oud-militair Delos Santos Salvador, geboortig van de Philippij- nen* gehuwd met een Fvangtise jïoch van haar gescheiden levend, kwam zich vervoegen bij het huis van zijn schoonouders, waar ook zijn vrouw vertoefde, mét de armen vol geschen ken voor zijn twee kinderen. De schoonvader weigerde hem de toegang waarop de afgewezene zich verdekt opstelde op de binnenplaats van het huis. Toen de familie zich aan tafel begaf klonk opeens een schot, gelost door de oud-militair. De schoonmoe der werd door de kogel dodelijk ge troffen, de schoonvader rende de bin nenplaats op en werd door eer. twee de schot geveld. Vervolgens drong de oud-militair het huis binnen en ver wondde zijn vrouw, die met haar li chaam haar baby trachtte te bescher men. Salvador achtervolgde haar, toen zij vluchtte, en doodde haar zowel als e baby. De oudste der twee kinderen die zich achter een meubelstuk had verstopt, ontkwam aan het bloedbad. Salvador ging zich, na het volvoe ren van zijn vreselijke daad, bij de po. litie aangeven. in kort bestek Een redacteur van, „De Vlam" is gedagvaard wegens het opzettélijk be ledigen van het openbaar gezag. Op 28 Februari zal in de Amster damse 'schouwburg de première van Slauerhofs toneelstuk „Jan Pieterszn. Coen" worden gegeven. De algemene productie-index voor de industrie is gestegen van 95 in Sep tember tot 103 in October. Het wrak van de „Modjoe", die onlangs in het LJsselmeer 20Dk, is ge licht en naar Urk gesleept. De 82-jarige Theophile Dehalle te Godewaersvelde (Frans Vlaanderen die twee jaar geleden met een 23-jarig meisje trouwde, is opnieuw vader ge worden. Zijn oudste zoon ui: het eer ste huwelijk is reeds 55 jaar. De pas geborene heeft 16 neven en nichten en is reeds in de wieg oud-oom. Een de Havilland vliegtuig, dat Vrijdag uit Brussel is vertrokken met de Belgische Congo als bestemming, wordt vermist. Men meent, vdat het vliegtuig tussen Brussel en Nice is verongelukt. De agenda van de Veiligheidsraad voor 9 December vermeldt om. een bespreking over de Indonesische kwes tie; men verwacht geen .uitgebreide discussie. Onderhandelingen met de C.G.T. De Franse minister van Arbeid, Daniël Maver, legde de regeringsvoor stellen tot beëindiging van de stakingen aan een delegatie van de CGT voor. Benoit Frachon, een afgevaardigde van de CGT verklaarde na afloop van de conferentie ,dat de voorstellen nog ge enalgehele bevrediging schen ken. De CGT eist, dat het minimum-ealaris schriftelijk wordt gegaran deerd. Wij zullen de voorstellen van de regering aan onze kameraden overbrengen, aldus Frachon. Naar Reuter verder meldt, zeide Frachon op een spoedig einde van het conflict te hopen. Behalve over de garantie van het minimumloon is nog geen overeenstemming bereikt over de periodieke dunrtetoeslagen. Op beide punten heeft de delegatie van de CGT tegenvoorstellen ingediend. Op andere pagina's In gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs verwacht men, dat de arbeidsrust spoedig zal weerkeren in Frankrijk. Minister Mayer zeide na de vergadering met de CGT, dat de jongste voorstellen van de regering een hervatting van het werk mogelijk maken en dat het wachten nog slechts is op beslissing van het centrale sta kingscomité. Als de CGT niet spoedig opdracht geeft het werk te hervatten aldus de minister, zal zulk een bevel niet meer nodig zijn, omdat dan iedereen al aan het werk is. Verwacht wordt, dat de staking van twee dagen, waarmee de ambtenaren hebben gedreigd en die heden moet beginnen, een fiasco zal, worden. Een communistisch profeet Naar aanleiding van het feit, dat John Foster Dulles, de speciale advi seur van de Amerikaanse minister Marshall, met verschillende Franse ministers heeft geconfereerd, publi ceerde de. communistische parlements- fractie een verklaring, waarin zij Verontwaardigd protesteert tegen de omoelaatbare inmenging van de Ame rikaanse regering in de aangelegen heden van Frankrijk, dat zij voortaan als kolonie wil behandelen. Ameri kaanse leiders zijn openlijk op cyni sche wijze naar Parijs gekomen om hun bevelen aan Franse ministers en politici op te leggen". Minister Mayer heeft daartegen in de Nationale Vergadering geprotes teerd. „Ik verklaar", zo zeide hij. „dat de gebruikte termen ontoelaatbaar zijn. Gij (communisten) kunt de re gering het recht niet betwisten vrije lijk te onderhandelen met onze vrien den en geallieerden". Wat verloren ging Volgens officieel te Parijs bekend gemaakte cijfers heeft Frankrijk ten gevolge van de stakingen in de laat ste weken tot 4 December 2 millioen ton steenkool, 400.006 ton ijzer, 130.000 ton gietijzer, 175.000 ton staal en 160000 ton siaalproducten verloren. Naar schatting zijn 1,2 millioen uren in de eleetriciteitsbedrijven verloren gegaan (ruim een derde van het totaal aantal uren per maand). V.S. drukken geld voor Duitsland Naar door regeringsfunctionarissen te Washington wordt meegedeeld, heeft het Amerikaanse departement van Financiën nieuw geld voor Duits land en Korea laten drukken voor het geval men er blijvend njgt in zal sla gen met de USSR tot overeenstem ming te komen over de tredesver- dragen. Wees voorzichtig met uw links handig kind pag. 8 Emigratiemogelijbheden in Su riname pag. 8 De opvoedende taak der Politie Dezer dagen hadden we een akke- fiétje met de politie: we kregen een bekeuring wegens parkeren op een plaats, waar dit niet was verooi loofd. Bekeuringen zijn vervelende dingen, maar voor een journalist hebben ze dit voordeel, dat ze aanleiding kun nen zijn voor een artikeltje, in dit geval over „de opvoedende taak der politie". Laten we beginnen met even in het kort de situatie weer te geven: het was avond en de parkeer'oorden had den we eerlijk niet gezien. Er ston den nog meer auto's en bovendien zagen we een oompje politieagent lo pen, die totaal niet liet blijken, dat op die plaats geen wagens mochten worden neergezet. Wie schetst dus onze verbazing, toen we, slechts en kele minuten later een proces-ver baal kregen? Dat de goede man zich vermoedelijk ook no~ vergiste, wil len we hier maar tttV'-=n 'h omving, laten. Om dit laatst »a:<t het niet, alleen om de kwestie of de politie onder alle omstandigheden moet ver baliseren. We menen, dat dit niet het geval is. De politie heeft ook iets als een opvoedende taak. Dat ze dit zelf beseft, blijkt duidelijk uit de wijze, waarop ze tegenwoordig, voora' in de grote steden waar het verkeer bovendien heel wat drukker is dan in onze regionen pleegt op tc ttre den. Het is geen zeldzaamheid, wan neer men daar bij een verkeersover treding een papier in de hand gedrjkt krijgt, waarin wordt verteld, wat men verkeerd heeft gedaan en hoe men zich behoort te gedragen. Vermoedelijk is er geen gebied, waar op zo weinig opzettelijk wordt gezon digd, als op dat van het verkeer. Practisch gesproken is iedereen e" overtuigd, dat we spoedig een jos zouden hebben, wanneer iedereen wP lekeurig zijn gang zou gaan. Juisf daarom echter dunkt het -ons zo te zijn, dat hier met een waarschuwing vaak evenveel wordt bereikt als met een bekeuring. Indien het resultaat van het proces verbaal, dat we kregen, mag zijn, dat de politie in de toekomst een weinig meer begrip en soepelheid aan de dag legt jegens anderen, dan zullen wij de paar gulden, die er voor ons mee gemoeid zijn, met genoegen be talen. Ook hier gaat misschien de cost voor de baet uit. A. ERIKS. VEILIG VERKEER... door minder lawaai Vóór het overs eken van een rijweg kijkt men links en rechts of h.t mement van oversteken gunstig is. Tijdens het <-ve steken kijkt men eerst links en daarna rechts. Het geven van geluidssig nalen door het ryverkeef moet tot het uiterste be perkt worden. Verke.rsurde bevordert stil te. Stilte bevordert veilig heid. disti MIWI Voor het afhalen' van bonkaarten, schoenenbonnen en tabakskaarten is op Dinsdag 9 December de letter H (vanHelder tot einde letter H) aan de beurt weerbericht MISTIG Vrijwel overal nevel of miét overi gens zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Bijna overal droog weer met veranderlijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1