Ikmaaideï Onder ie Schijnwerper 4 Jaargang No 1109 N HOLLANDSE PLKS ms Besprekingen op de Renville ingeleid „Geloof en goede wil" sprak uit alle redevoeringen Mayer breekt gesprek met Frans vakverbond af Wankeft het Belgisch kabinet? Arabieren béstormden Joodse stad Tel Aviv Dinsdag 9 December 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Wes ter weg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (TeL 3967). Gistermorgen tegen half elf Java-tijd zijn met veel officieel vertoon aan boord van de Renville de besprekingen tussen de Nederlandse en Re publikeinse delegaties onder leiding van de Commissie van Goede Diens ten begonnen. In zün inleidend woot d herinnerde de secretaris-generaal van de Commissie van Goede Diensten er aan, dat de opstelling van bet Atlantisch Handvest en de wapenstilstand met Japan beide op een schip tot stand zün gekomen en Narayan voegde hieraan toe: „WU allen hopen dat ook wü, aan boord van de Renville, in staat zullen zijn in de nabüe toekomst de vrede voor Indonesië en zijn bevolking te kunnen bewerk stelligen". „HET UUR IS GEKOMEN" Deze eerste zitting was slechts ge wijd aan enkele inleidende redevoe ringen en stond onder voorzitterschap van de heer Horremans, de plaatsvervanger van de Belg van Zee land, die o.m. wees op het voorgaan de contact, <fc»t een gunstiger sfeer voor de komende besprekingen heeft geschapen. „Het uur is gekomen", zo zeide hij. „waarop de kernpunten van het pro bleem zullen worden behandeld en de positieve kansen van de conferen tie zich op concrete wüze zullen af tekenen." Voorts zeide hü, dat de taak van de commissie voor Goede Dien sten van een verzoenend karakter is. Het woord „verzoening", aldus de heer Horremans, „houdt noodzakelijk in het denkbeeld van weflerzüdse con cessies. In de toekomst zal het dus aan beide partijen zelf zijn om voor het rampspoedige misverstand een verbond in de plaats te stellen, dat de wens inhoudt om tegemoet te konjen aan gerechtvaardigde aspiraties van de één en van de ander en om aan •tien welvaart en veiligheid te ga randeren". „Geen toverkracht" Het Amerikaanse lid van de Com missie, Frank Graham, zeide: t „Wij leden van de Commissie voor Goede Diensten brengen geen toverkracht mee uit Lake Success. Wij zijn geen mensen, die wonderen verrichten, wij zijn gewone mensen. Toch hebben wij vertrouwen in de menselijke geest". Rechter Kirby noemde samenwer king het voornaamste punt in de komende besprekingen en zeide, dat een gemis aan samenwerking onher roepelijk tot mislukking zou leiden. „Laten wij allen van goede wil zijn: het geluk van millioenen mensen hangt van deze conferentie af', zo be sloot hij. Abdoelkadir, het hoofd van de Ne derlandse delegatie, sprak de hoop uit, dat deze conferentie een regeling zal brengen, rechtvaardig zowel als bevredigend niet alleen voor de be trokken regeringen, doch tevens voor de Nederlandse en Indonesische vol keren. Sjarifoeddin: „De weg van vrede en goede wil" Sjarifoeddin sloot de rij van spre kers. Hij wees er op, dat de mense lijke geest en inspanning dik wijls tekort schieten. „Deze onder handelingen hebben ten doel het or ganiseren der democratische moge lijkheden van het Indonesische volk in zijn pogen om een natie op te bou wen welke gelooft in democratische beginselen". Voorts zeide de Indonesi sche premier: „Wij beginnen deze on derhandelingen met dankbaarheid om dat wij daarbij de weg van de rede en de goede i^il volgen". Hij besloot met de wens, dat de conferentie alle invloeden van het kwaad in Indone sië zullen verslaan. De heer Hoxrcmans verdaagde hier na de besprekingen tot hedenmorgen Hij zeide, dat in alle redevoeringen de woorden „geloof en goede wil" wa ren gebruikt. „Laten wij deze princi pes niet vergeten". Russische protesten te Parijs ontvangen De Franse regering ontving twee protestnota's van de Sovjet-Russische. In de ene wordt geprotesteerd tegen de „vervolging" van Sovjet-Russische burgers en de behandeling van „re patriërende Sovjet-Russen". De twee de nota had betrekking op de arres taties van leiders van het verbond van Sovjet-Russische burgers in Frankrijk. Kan Londen resultaten opleveren Er moet al iets als een wonder ger beuren, wanneer er te Londen op de conferentie, waar het Duitse probleem door de Grote Vier is aangesneden, werkelijk resultaten worden bereikt. Dat is dit keer niet alleen, wellicht zelfs niet in de eerste plaats het ge volg van de moeilijkheden, die aan de oplossing van dit lastigste aller na oorlogse vraagstukken zijn verbonden Ztv vinden hun oorsprong in een stij gende vrees en een toenemend wan- trouwep in elkaar En dat deze facto ren zich doen gelden bij hmt zoeken naar een definitieve regeling voor het land, dat thans meer dan enig ander dienst doet als bufferstaat tussen Oost en West, die elkaar bestrijden, overal wöar ze elkaar ontmoeten, het scheidt twee machten, die beide steken na^r het oppergezag, over de volkeren der aarde en die hun kracht ontplooien ■fcaar ze kunnen. In de vergadering der Verenigde Naties voelen de Hhssen zich'hoe lan ger hoe meer geïsoleerd. Hun aan hang beperkt zich tot de grensstaten, die. naar de tegenstanders van het Sowjet-re.^ne beweren, alleen hande len ondfr dwang van de grote buur man. Moskou zegt natuurlijk, dat dit volkomen onjuist is. maaar slaagt er ulet in de anderen te overtuigen. Ver gissen we ons niet. dan is er weinig, wat de Russische mentaliteit slechter kan verdragen dan gebrek aan waar dering. En het onmiskenbare isole- ment. dat de toestand van Rusland meer en meer begint te kenmerken, is vermoedelijk minstens evenzeer het gevolg van het feit, dat de Russen zich er wrokkend in terugtrekken als dat de anderen zich van de Sowjet-Staat zouden afwenden. Gebeurtenissen als thans in Frank- ïük Dlaats vinden.' kunnen er overi gens alleen maar toe bijdragen de tegenstellingen te verscherpen. Er zijn ogenblikken geweest in de na-oorlog- se historie van Frankrijk, waarin het scheen of het Franse communisme toch iets anders was dan het Russi sche. Dat kwam dan in de regel om dat voor de Fransman en ook de Franse communisten zijn Fransen de vrees voor Duitsland toch groter bleek dan de liefde voor het rijk van Stalin. Maar dat was in de dagen, waarin leden van de communistische partij in het kabinet waren opgeno men. En intussen heeft de deelname der Franse communisten aan de Kom- inform het accent Weer terdege ver legd. Met het gevolg, dat de gebeurte- Buitenlands Overzicht nissen in Frankrijk door de tegenstan. ders van het communisme terecht of ten onrecht mede aan Rusland worden, verweten. Hetgeen de toch al be nauwde atmosfeer volkomen ondra gelijk heeft gemaakt. En dus wordt te Londen door de een min of meer principieel afgewe zen. wat door de ander ter tafel wordt gebracht Men vertrouwt elka&r niet en vermoedt overal adders onder het gras. Onder deze omstandigheden is ten aanzien van Duitsland, het teerste aller onderwerpen, geen resultaat van betekenis te verwachten. En het zou ons dan ook al heel erg verwonderen, indien deze conferentie aanstonds zou blijken te zijn geslaagd. Het 2^u meer betekenen dan alleen 'n overeenstem ming ten aanzien van Duitsland, het zou er tevens op neerkomen, dat de tegenstelling Oost-West althans gedeel telijk zou zijn doorbroken. En er is niets, wat daarop wijst. Langs de straat KIESPIJN Mijn vriend en zijn vrouw zouden samen naar de schouwburg gaan, waar een prachtig toneejstuk werd op gevoerd. Tot goed begrip van de zaak diene, dat mijn vriend reeds enige dagen last van kiespijn h<td. Ook die mid dag, toen hij langs de straat wandelde, had hem zulk een aanval getroffen, en hij wist niet beter te doen, dan deze te verjagen, door met een kennis in een café de nodi ge borrels te verslaan. Met het gevolg, da* hij in de schouwburg slaperig werd en ondanks de schoonheid van het stujc indomhrelde en snurkende geluiden voort bracht. Zeer tot ongenoegen van zijn ega, wier ergenis toenam, naarmate hij in zijn vredige slaap geluiden produceerde, die niet nalieten de aandacht te trekken Plotseling drong het tot baar door, dat ze. nog enkele borstplaatjes in haar tasje had. Voorzichtig stopte ze er één in de mond van haar echtvriend, in de hoop dat de kiespijn zou terugkomen en hem wakker houden. Ze heeft succes gehad. Want na 'n paar keer fijn te hebben gezogen, bracht hij smartelijk een gekreun uit en sperde hij zijn ogen wijd open! Haar list was geslaagd, maar zijn genot is -die avond bü- zonder klein geweest. Ultimatum gesteld voor Overheids bedrijven C.G.T. wekt op tot voortzetting der actie Daniël Mayer, de Franse minister van Arbeid heeft, naar Louis Sail lant, secr.-gen. van het Wereldvakverbond van Vakverenigingen mede deelde, de eisen van de C.G.T.' afgewezen. „De regering laadt een grote ver- antwoordclykheid op zich", aldus Saillant. Jouhaux zeide, nog op ontspan ning te hopen. Het Nationale Stakingscomité heeft besloten de actie voort te zetten en te versterken. De regering stelde ce*n ultimatum: op 10 Dec., morgen dus, moet ieder aan het werk zün. Zo niet, dan zullen strenge maatregelen worden genomen. „Toepasselijk verzet" zegt C.G.T. De regering heeft de volgende eisen van de arbeiders verworpen: 1. garantie van een minimum-loon. Noodzakelijk om de levensstandaard te handhaven. 2. erkenning van het recht, voorstel len tot het in overeenstemming br ja gen van lonen en koopkracht te doen, Wanneer evenwicht tossen lonen en prüzen ontbreekt. De Centrale Stakingscommissie voegt aan deze verklaring toe: „Toepasse lijke verzetsmaatregelen zullen wor den genomen". Mayer verwierp niet alleen de ei- sen. der C.G.T., maar legde bovendien enige regeringsvoorwaarden aan het vakverbond voor. waarin o.m. be paald werd, dat niet het staken zelf maar.wel sabotage eri vrijheidsbero ving vervolgd zullen worden; dat geen loon zal ^prden uitgekeerd over de stakingsdagen; dat alle arbeiders een som van fres. 1500 p.m. ontvan gen jnet terugwerkende kracht tot 24 November; toekenning van gezins- (oelagcji; lonen en prijzen in even- Leopold's verklaring stijft verzet tegen zijn terugkeer Het Belgische kabinet is gistermid dag onverwacht in een spoedzitting bijeen geweest in verband met de ver klaring, welke Koning Leopold te Pregny bij Genéve heeft afgelegd te genover een delegatie van de Belgi sche royalisten. Naar van bevoegde zyde verluidde, zou de verklaring van Koning Leo pold, waarin hy zijn bereidheid toon de om de grondwettelyke verplich tingen en verantwoordelykheden weer op te nemen en openbare erkenning eiste van zijn integriteit als hoofd van de dynastie sedert 1940, het voor Spaak moeilijk gemaakt hebben zijn voorgenomen verzoenende verklaring omtrent het verleden van de koning af te leggen. Aldus schynt de labiele overeenkomst tussen de twee partyen waaruit de huidige coalitieregering bestaat de socialisten, die zich tot dusverre krachtig tegen terugkeer van de koning hebben verzet, en de Christelijke volkspartij .•die de koning steunt, weer in gevaar gebracht te zijn. hetgeen de mogelijkheid van ern stige politieke verwikkelingen in houdt. De Londense conferentie Russisch voorstel opent perspectieven De bijeenkomst van de Grote Vier te Londen van gisteren wordt alge meen gehouden voor de belangrükste tot nu tee. Molotof heeft in antwoord op het verzoek van Marshall om „een enkel samenvattend document" voor te leg gen betreffende Moskou's eisen voor Duitslands economische eenheid, een .document ingediend, waarover ge sprek mogelijk is gebleken. De economische principes waarop het Russische document is geba seerd, houden o.m. in: verhoging van de Duitse staalproductie tot 10 of 12.000,000 ton per jaar; opheffing van de zöne-grenzen en instellen van cen trale bestuurslichamen; gemeenschap pelijke controle op het Ruhrgebied; opheffing van de economische sa mensmelting van de Britse en Ame rikaanse zones; herstelbetalingen voor Rusland en Polen op 10 billioen dollar. De ministers besloten iit document te samen met het Britse paragraaf voor paragraaf te behandelen. Bevin was afwezig door een lichte ongesteldheid; zijn plaatsvervanger Lord Pakenham vond de eis betref fende de herstelbetalingen te hoog. Koning was voorbarig. Max Buset en Eduard Anseele, resp. voorzitter en vice-voorzitter van de Belgische socialistische partü, hebben een beroep gedaan op de socialisti sche minister-president Spaak om een bevestiging te geven van „het onwrik. bare verzet van de partü tegen te rugkeer op de troon van Koning Le opold." Een verzet, dat slechts ver stevigd is door wat in sommige re geringskringen beschouwd wordt als een „geheel voorbarige verklaring". wicht te brengen; vaststelling van een minimum uurloon. Parijse verkeersstaking afgelast De vakvereniging van de Metro heeft hedenmorgen zonder nadere uit leg medegedeeld, dat zij de symboli sche staking van 48 uur die voor van daag was uitgeroepen, heeft afgelast. De vakvereniging omvat bijna alle employé's van de ondergrondse en autobusdiensten in het gebied van Parijs. Reeds Maandag deden stakende ar beiders echter pogingen het verkefi onmogelijk te maken. Er werden spij kers gestrooid, met stenen gegooid en stationshèkken van de Metro gesloten De politie ging hier en daar over tot arrestaties. Het algemene beeld der stakingen is nog verwarrend. Nieuwe stakingen braken gisteren uit, maar naar het schijnt werden meer stakingen opge heven. in scheervlucht Dulles en De Gaulle konden goed met elkaar overweg Reuter maakt thans bekend, dat Foster Dulles, adviseur van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall, bij zijn bezoek aan Parys anderhalf uur lang met gene raal de Gaulle heeft geconfereerd. „Wederzijdse hartelijkheid en begrip" kenmerkten het gesprek. Men beschoqwt het als een "erken ning van de Ver. Staten, dat men met de Gaulle rekening moet houden als a.s. minister-president. Veel betekenis hecht men vooral aan het feit, dat De Gaulle en Dul les het volkomen eens worden over het probleem Duitsland. Naar men weet zijn er verschilpunten tussen Bi- dault en Marshall over belangryke West-Duitse aangelegenheden. De Gaulle's partij heeft in Le Ha- vre een nieuwe overwinning geboekt door 15 van de 37 beschikbare zetels te Veroveren. De communisten hand haafden hun positief 15 zetels). Onze grote schaatsenrijders zijn gisteren naar Noorwegen vertrokken. Zij zullen -daar oefenen voor de O- lympische Spelen. De leiders van Krupp staan te recht; naar blijkt traineerde Krupp de levering van 120 houwitsers in '39 door Nederland besteld. Maar toen ons land bezet was, werd betaling ge- eist, daar de kanonnen onverkoopbaar zouden zijn Krupp plunderde vooral Rotterdam, Hilversum en Dordrecht onbarmhartig onder het mom van „hulpactie voor het Ruhrgebied". Bij Ieseke (Zd.-Beveland) werd *n duiker gedood, toen explosieven on der water tot ontploffing kwamen. De lont raakte verward in de duiker slang Een vriendschapsverdrag tussen Hongarije en Joego-Slavië werd on dertekend te Boedapest De algemene staking te Rome gaat niet door de; eisen der werknemers werden ingewilligd. En de staking in de Amerikaanse atoomfabriek te Oak- ridge werd een maand uitgesteld. Te Cuyck werden drie kinderen gewond, toen in een fornuis een hand granaat tot ontploffing kwam. Het is onverklaarbaar, hoe de granaat tus sen de kolen terecht is gekomen. Op Donderdag 11 Dec. arriveert het eerste transport Ned. kinderen uit Duitsland in Den Haag. Op 18 Det. komen er opnieuw 200 kinderen. Op 19 Dec. zullen 500 jeugdige Oostenrij kers voor drie maanden in de omge ving van Tilburg worden onderge bracht. Herinnert U zich nog de ontvoe- ringsrel te Amsterdam? De operazan ger Chris Beumer werd op 9 April 1946 van de straat opgepikt en per auto naar Schoorl gebracht. De da der kreeg gister 3 maanden voor waardelijk en 150 gulden boete. Sommige gebieden door Britten reeds over een week ontruimd Gewapende Arabieren deden vol gens berichten van hedenmorgen een aanval op de Joodse stad Tel Aviv. In één district slaagden zü er in, vele Joodse huizen- in brand te steken. De Haganah ,de Joodse verdedigings organisatie raakte in een fel vuurge vecht gewikkeld en slaagde er in, nadat versterking van. Britse tanks op was komen dagen ,de aanvallers te verdrijven. Joodse vrouwen en kinderen xüi» gevlucht. Er is een Arabische „Palestijnse regering" gevormd, die haar zetel „er-, gens in Libanon" zal vestigen. Hel eerste contingent Arabische vrijwilli gers zou op Palestijnse grond reeds het bevel tot het beginnen "van de operaties afwachten. Bepaalde gebieden, zowel Joodse als Arabische, worden met ingang van 15 December reeds door de Brit ten ontruimd. In dit verband werden de Joodse stad Tel Aviv en de Ara bische stad Jaffa genoemd. op andere pagina's Bernard Shaw's Candida, pag. 2 le kolom Anatole France et la liberté d'esprit, pag. 2 2e kolom. Kamerbe woonster op straat gezet. pag. 4 le k. dure tarwe Naar aanleiding van het artikel, dat we op 22 Nov. j.1. over dit on derwerp publiceerden en waarin we er op wezen, dat de prijzen van de voortbrengselen van onze bodem ge zien dienden te worden los van de wereldprijs, ontvingen we een schrij ven van de Stichting van de Land bouw, waarin deze onze aandacht er op vestigde, dat. de Landbouw zich niet op het standpunt stelde .dat de prijzen verhoogd moeten Worden, om dat die aan de wereldmarkt op het ogenblik toevallig hoger zijn. Ten be wijze van een en ander we-d een exemplaar bijgevoegd van de Medede lingen van de Stichting, waarin de zelfde aangelegenheid werd bekekgn. Nu is het inderdaad juist, dat we aan het einde van het artikel In het Mededelingenblad de volgende zins neden aantreffen: ..Er is dan ook geen enkel naden kend akkerbouwer, die thans de wereldmarktprijs wenst. Hij denkt aan de toekomst. Wat de akkerbouwer wel wenst, is,. dat het te grote verschil tus sen de binnenlandse richtprijs en de wereldmarkt zodanig verminderd wordt/ dat lui althans niet meer zün product beneden de kostprijs be hoeft te verkopen. Het merendeel van" <>p" akl-nrbóuwe'-s* '-p'-Tf nu de zekerheid, dat de binnenl nds" richt, prijs te laag is vastgesteld Niet het gevoel, dat deze te laag is in ver houding tot de buitenlandse prijs, maar de zekerheid, dat deze te laag is in verhouding tot zijn kostprn's. Ons bezwaar tegen dit artikel, wélks uiteindelijke strekking we natuur)'ik ten volle onderschrijven, -is. dat het hele begin en dat is zeker drie kwart van het artikel zich uit- sluitend bepaalt tot de buitenlandse markfprijs en tot calculaties omt-ent de bedragen, welke de Nederlandse producent meer zou hebben ontvan gen.. indien ook zij tegen die orijs hadden kunnen verkopen. Dit schept een verkeerde bijgedachte, het sug gereert het gevoel, dat men meer be- hootsdo te krijgen, omdat de prijs el ders zoveel hoger is. Zelfs in de con clusie kan men zich er niet vrij van maken. Had men dit gedaan, dan had men geschreven: Wat de akkerbouwer wel wenst is een richtprijs, die de kostprijs goed maakt. Daarmee is immers alles gezegd Met de wereldmarktprüzen die. we herhalen het. slechts de prijs aange ven, welke hongersnoodlanden voor het begeerde voedsel wensen te geven t— hebbèn we hier niets te maken. Daarom behoren ze niet eens te wor den genoemd. A ERIKS Die kon het zelf! Een onbestuurd vliegtuig maakte in Texas zelf een ge slaagde noQdlanding. De pi loot werd bij een eerste poging tot landen uit het toestel geslingerd en brak zijn ruggegraat; het toestel vloog door en bleef nog 2 uur en 20 min. in de lucht. Eindelijk was de benzine op en ging het dalen. Het zette zichzelf keurig op de grond neerl weerbericht PLAATSELIJK NOG MIST Aanvankelük nog plaatselijke mist en enige lichte regen. Voorname)ük in het Noorden en midden van het land. Overigens zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen. Tijdelük wat toenemende wind tas sen Noord-West en Noord-Oost. In het Noorden van het land iets zachter, elders weinig verandering in temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1