Waar blijft de turf? Qimmy, )3AO-uui aló Een belangrijke gebeurtenis voor land- en tuinbouw Jan Langendijk voor zijn vertrek naar Noorwegen, Zwitserland en Finland „ie komt niet thuis..." Afdel'ng Nederlands Volksherstel Coöperatieve zuurkoo!fabrir*~fl) Wordt Avenhorn een voorbeeld Het bericht, dateer in de gemeente Avenhorn een ztiurkoolfabriek is op gericht op coöperatieve grondslag vonden wij zo belangrijk voor de ontwikkeling van onze land- en tuin bouw, dat wij ons ter plaatse eens op le hoogte hebben gesteld. We troffen het, want het Dag. be jtuur van de veilingver. „Avenhorn' was juist in vergadering bijeen en de heren Bakker, voorz., Seuren, secr. en P. Groot en C. Schaap, waren gaarne bereid ons de nodige inlichtingen te verschaffen. Het gaat door! Het zal er inderdaad van komen. 53 Tuinders hebben zich verbonden in reeds is onder leiding van het be stuur der veiling veel werk verricht. Een pand is aangekocht, de plan nen voor verbouw zijn gereed. Alleen de toestemming van de Wederopbouw ontbreekt nog. Maar die toestemming zal ongetwij feld worden verleend want de hogere instanties van het Ministerie van Landbouw interesseten zich ten zeer ste voor deze eerste poging en st: - muieren haar ten zeerste. En naar alle waarschijnlijkheid zal er volgend seizoen op volle toeren ge draaid worden. De financiering is als volgt: Elke tuinder die lid van de coöpe ratie wordt, stort f 100. Bovendien stelt ieder zich garant, om een bedrag van duizend gulden te storten; wanneer er onverhoopt te korten mochten on rtaan. 0 De verdere geldelijke afwikkeling Is in handen van de Coöp. Veiling terwijl een tweetal grote Nederlandse corporaties hun financiële steun heb ben toegezegd. De veiling had trouwens de groot ste invloed op de gang van zaken door de bepaling dat van de 5 be stuursleden van d Coöp. Zuufkool fabriek er 3 estuursleden van de veiling moeten zijn Tot zover deze do? re opsomming var feiten. Merkwaardigheden Er zitten echter merkwaardige kan ten aan deze zaak. Want men zou de ze Coöp. Zuurk.n/lfabriek. die men later tot een censervenfabriel* hoopt uit te bre:ócn, waar alle mo gelijke groenten worden verwerkt, al lerminst iri Avenhorn hebben gezoem Avenhorn toch i1- n;et het land van de kool. Dat is immers de Langediik En daar zou men van de tuinders het initiatief hebben verwacht. Het Dag. bestuur vertelde ons. dat men tot deze stap die >*en omwente ling kan worden, is overgegaan, om de volgende redenen. le. .omdat men met langer afhan kelijk wilde zijn van de prijs die uu door de zuurkoolfabrikarvten eenzijdig wordt vastgesteld; 2e. om in de gelegenheid te zijn. als de prijs van de w He kool eens slecht is, de kool zelf te bewerken tot zuurkool en doz- te verkopen al; er een betere prijs kan worden be dongen; 3e. te bevorderen, da* de tuinders een billijke prijs '.oor run producten krijgen, maar voo-cl ook, «'at de con sumenten de zuurkool tt-gen een niet te hoge prijs kunnen betrekken. Zoals men zal bemerken uit deze motivering, heeft het Dag. bestuur van de veiling Avenhorn een brede kijk op de zaken en houden ze niet alleen de belangen van de tuinders in net oog. Vrijwillige ordening Toen we over ret eers'e punt na dere inlicr.tingen vroegen, vernamen ve dat de toestand nu zo is, dat «is zuurkoolf abrieken elkaar onderling geen concurrentie aandoen. Er is één koper op de markt, die' voor alle zuurkoolfabrieken koopt en ze over de heren verdeelt. Voorwaar een staaltje van vrijwilli ge ordening, die voor de zuurkoolfa brikanten bijzonder prettig is. maar die voor de tuinders in de toekomst -een groot gevaar kan opleveren. En het is te begrijpen, dat de tuin ders zich daartegen willen wapenen „De goede banen" zijn schijnbaar onvindbaar De kampioen stond in de kool Van de persdienst van het Minis terie van Economische Zaken ontvin gen wil een uitvoerige circulaire waarin een uiteenzetting werd gege ven van de turfvoorzienïng, alsmede van de prijs van deze brandstof. Volgons deze circulaire is de handel ?n turf weer in normale banen geko men en zou ook de controle op de- prijs van de turf, hoewel er g-ole m eilijkheden overwonnen moesten Worden, weer meer effect afwerpen. Naar aanleiding van deze circulaire hebben wij gemeend ons licht eens te neten opsteken, want hoe het onze lezers vergaat, weten wij niet, maar V j hebben tot dusverre nog weinig van bemerkt. Want wanneer wij om turf vragen worden we uitgelachen. We togen dus gewapend met bo venstannde circulaire naar een twee tal brandstofhandelaren, met het ver stek ons hun oordeel te geven Het resultaat was enigszins verbluffend. De heer Van der Hagen maakte zich Uitermate vrolijk over deze circulair0 en deed ons enige onthullingen. Wat hij zei kwam hier op neer: A*lc turf wordt aan de brandstof- handel verstrekt via het turfbureau. Maarzij k innen alleen turf krijgen wanneer hun omzet in 1930 trec-v dan 200.900 uks bedroeg. Ir 1939 werd er 'chter zeer weinig feu f gebruikt, aar.'r er voldoende steenkool was. Er dus in wérkelijk- beid in Noord-HV'ar.d bijna geen FEUILLETON 9. „Toepasselijk lied", grauwde z'n metgezel. „Hierheen maar". Jan liet zijn kar staan en stapte mee het erf van een huis op. Toen hij achter de marechaussee aan het goed verwarmde kantoor binnen stapte, voelde hij zich plotseling on wel worden. De warmte beving hem en zonder een kik te geven zakte hij in elkaar. De wachtmeester gaf een schreeuw van schrik en riep 'zijn vrouw, die snel kwam aanlopen. Samen droegen zij Jan naar de kamer en legden hem Op de divan neer. Al gauw sloeg hij de ogen weer open en glimlachte ver ontschuldigend naar de .ensen. die over hem gebogen stonden. „Ik denk dat het'door de warmte kwam. Ik kon er niets aan doen. In ëens 'reek ik ondersteboven". Inmiddels kwam de vrouw met een beker vol melk en een paar. boter hammen aandragen. Als uitgehongerd jriel Jan er op aan. En toen. hij eindelijk genoeg had, moest hij niet de marechaussee mee het bureau. brandlstofhandelaar die in- 1939 het vereiste aantal turnerverkocht En dus.... komen ze nu niet >n aanmerking 'om turf te krijgen. Het wil ons toeschijnen, dat de'han- dei in turf op deze manier niet zo heel °vg „in goede banen" is gekc- r-en. Want, zo verteicie de heer v. d H. ons. als de brandsto'handelaar op i*ct moment turf wil hebben, moet hij - recht komen bij een turfschipper, die genoeg heeft verkocht in 1939. Deze vraagt voor zijn bemoeiing 'n aanzienlijk bedrag en De turf, als ze er is, wordt duurder. De tweede braodstofhandelaar war de heer Blijlever. Deze was in een ?eer geprikkelde stemming ten aa-. zien van de corporaties die zich met do turf voorziening bezig houden. De heer Blijlever rad n.1. een partij ttirf gekocht en vervoerd. Het /er- voerbewijs lag echr-m nog op een of ander bureau en toon de turf even goed vervoerd werd. had dit tot resul taat dat de heer B. drie dagen opge sloten werd, en een ervan zelfs geen eten kreeg. We zullen de kraenttermen die de heer B. gebruikte cn die van hem gerust in de krant mochten, niet ver melden. daar wij het op prijs stellen een "nette krant te blijven, maar ze waren niet mals. „De turfhandel weer in normale ba nen"? „Vertel me nou eens alles precies wat er gebeurd is jongeh", nodigde de wachtmeester hem uit, terwijl hij een grote bus eigen teelt voor Jan neerzette. „Maar denk er om, dat ik de waarheid wil horen". Toen Jan alles verteld had, bleef het een hele tijd stil in het kantoor. De wachtmeester keek hem strak aan „Geen woord gelogen?" Jan schudde verdrietig met zijn hoofd. „Als u de ander kon vinden, zou U horen, dat er geen woord on waarheid bij is". Nadenkend nam de wachtmeester de hoorn van de haak en draaide een nummer. Jan kon het telefoonge sprek niet volgen; deed er trouwens geen moeite ook voor. Het recht moest nu eenmaal zijn loop hebben. Eindelijk legde de marechaussee de hoorn op het toestel. Verstrooid haal de hij een doosje te voorschijn en vulde het met tabak. Toen schreef hij op een briefje een adres. „Je gaat de dijk over, de meer in, De Wieringermeer. Begrijp je. Een ruim uur rechtuit. Dan kom je voor bij een boerderij, waarop deze naam staat. Daar meld je je maar bij de eigenaar. Ze weten van je komst. Er zal wel wat voor je zijn". Want al mogen de prijzen dan op ogenblik gegarandeerd zijn, er kun nen weer andere tijden komert. Toen we deze zaken rustig over dachten .vonden we dat, deze inzichten bijzonder goed waren. En ze werden d« or nc Dag. bestuur overtuigend naar voren gebracht We ng_ien voldaan afscheid van deze heren en vingen de terugtocht weer aan. De volgende vragen deden zich aan ons voor: Hoe kan het toch dat - deze eerste »o uurkoolfabi iek in Nederland in Avcnhou wordt gesticht? Want dezelfde problemen die voor Avenho'n gelden, zijn in veel stevke- re mate van toepassing op de Lange dijk. We hopen u in een volgend artikel de mening van de Langedijkers te brengen. (Van onze verslaggever) „MOEDER, waar is mijn trainings pak?" Het waren de eerste woorden, die we hoorden, toen we aankwamen in Oudkarspel en het bewuste adres ge vonden hadden. Een vrouwenstem gaf voor ons. onverstaanbaar ant woord en onze begeleider zei „Jpllie hebt geluk, want hij is thuis en dat is-ie niet vaak." Dat bevestigde de kampioen later zelf ook. want men wordt niet zomaar kampioen cn men blijft het ook niet vanzelf! „Ik ben aan 't kool halen" zegt Jan Langendijk met een glimlach, als hem naar zijn werk gevraagd wordt. En dat antwoord is geenzins zo verwon derlijk. want de nationele kampioen is tuinder van. beroep en werkt met vader Gerrit de hele dag op de bouw ..En dan lever ik pootaardappelen af' Er is geen zweem van de ongenaak bare trots in Jan Langendijk te vin den. die andere bekende figuren zo ongenietbaar maakt. Hij is een dood gewone Langediiker gebleven en de populairiteit. die hij in 't hele land ge niet. heeft hem niet over het paard getild. Wat hij gepresteerd heeft, ver telt de kast met onderscheidingste kens en diploma's langs de wand. Maar dat alfts is don ook véélzeggend Naast zijn werk besteedt Jan Lnn- gendijk^eel tijd apn zijn training. Allereerst traint hij onder de leiding van de turnkampioen Piet Molenaar Vaak loopt hij een kilometer of vijf. En Zaterdags heeft hij de bonds trai- ning in Amsterdam. Uitgebreid winterprogramm» VANZELFSPREKEND komt dan het programma voor de komende winter ter sprakeEn onbeduidend is dat niet LANGEDLfK Het bestuur van Ne derlands Volksherstel, afdeling Lan- gedijk stelt er prijs op bij de beëindi ging der werkzaamheden verantwoor ding over het beheer af te leggen ge durende het tijdvak Mei 1945 tot Oc- tober 1947, opdat de bevolking kan zien op welke wijze het door haar af gestane geld is besteed. Het overzicht volgt hieronder: Collecten en bijdragen in '45 f28606.74 idem in '46 f 2415.76. samen f 31022.50 Inkomsten van diverse instellingen in 1945 tot en met 1947 f 4677.22. totaal f 35699.72.- Uitgaven in 1945 tot en met 1£U7: Hulpbetoon aan de bevolking van Langedijk f 12745,82, vrachten f 74.25. goederen ten behoeve van de bevol king f 1961.92: kosten HarkUureau en .algemene onkosten van de» afd. Lange dijk f 2540.09; bijdrage a.h. Landelijk Bureau f 6417.93: idem v. Gezinszorg Langedijk f 800; idem a d. HARK f 500 75. Terwijl de voorhoede der D.S.E.- 'ers met een sneltreinvaartje op het doel van D.L.W.» afstormde, stond Jimmy op zijn dooie gemak lekker uit de jampot te snoepen. Er steeg een Langendijk gaat niet zoals in ver schillende bladen bekend gemaakt werd, 8 December met de ploeg mee, maar vertrekt ongeveer een week la ter. Het eerste doel is Hamar In Noor wegen. Daar worden op 13 en 14 Ja nuari de Europese kampioenschappen verreden. Van Hamar gaat het per vliegtuig naar Zwitserland, want in St. Moritz worden de Olympische win terspelen gehouden. En wel van 31 Januari tot 8 Februari. Van St. Moritz terug naar Hamar voor de training En het sluitstuk vormen de grote da gen in Helsinki, want op 28 en 29 Februari worden in de Finse hoofd stad de jvereldkampioenschappen ver reden. Het programma is dus veelomvat tend. De Olympische Winterspelen vormen dit ja^ir nog een extra punt. Wanneer het g^prek daarop komt, glimlacht Jan Langendijk fijntjes. „De derde Olympische Winterspelen kan ik me nog góed herinneren" merkt hij op. Op de vraag waarom, herinnert hij ons aan 1936. De glorie rijke dagen van Adolf. die destijds in eigen persoon de spelen in de Bei erse Halle opendeJa Ja. „gloria mundi" Voorspellen is gevaarlijk En dan komt de lastigste vraag .die een nieuwsgierige krantenman kan stellen: „Wat verwacht ge van uw pu-estaties in de toekomst?" ..Tja" zegt Jan Langendijk listig. ..dat jj^een moeilijke vraag om een janf\voord op te geven" O. deze Oud- 'kappelaar weet heus wel hoe hij een reporter aan moet pakken. En het is zo: voorspellen is gevaarlijk en dat niet in het minst jvaar het over eigen prestaties gaat ,.Tk zal m'n beste been tje voorzetten" tot een duidelijker idem a.h. Witte Kruis, Langedijk f500 idem voor bouwfonds TBC-fonds Wit te Kruis f 100; idem Sociaal Advies bureau f 1121,08; idem Medisch Op voedkundig Bureau f 100: idem Tehuis Ouden van Dagen, Oudkarspel f 300*, idem Sociaal werk f 4000. Uitkeringen f 4538.63. Totaal een bedrag van f 35699.72. Door de afdeling Langedijk zijn verder de volgende collecten gehou den cn afgedragen: Collecte Stichting 1940-1945-f 1507 41: collecte Nederland helpt Indië f 7588.85; kaartenverkoop Zweden f 189.09. Verder is door het rayon Langedijk omvattende de gemeenten Langendijk. St. Pancras, Koedijk. Warmenhuizen' Harenkarspel en St. Maarten voor de geadopteerde gemeenten Ammerzoden en Sluis in Zeeuws-Vlaanderen ge collecteerd en bedroeg de hulp aan: de gemeente Ammerzoden f 50098,88 en de gemeente Sluis f 9380.20. kreet van afgrijzen op, er werd ge schreeuwd, gejoeld én gefloten, en bij elkaar maakten de toeschouwers zo veel lawaai, dat ook Jimmy wel be greep. dat er iets niet klopte. Met de uit spraak is hij niet te bewegen. En zijn collega's Goede verwachtingen koestert Jan van de 20-jarige Westlander Kees Eroekman. Hij draagt op het ogenblik de soldatenrok, maar is vrijgesteld van uitzending naar Indjë. Mars moest in dit geval toch even een omweg maken voor de sport. Maar eerstde kool MORGEN staat Langendijk weer h de kool. In zijn pilowse kiel en man chester broek. Pelt rustig en bekwaam de buitenste bladen af. Wisselt nu en dan een paar woorden met vader Gerrit. 'n Schreeuw en een armzwaai naar een bekende. Over enkele weken verde'digt hij de Hollandse kleuren in het buitenland. Waarschijnlijk even ingetoomd en be heerst, Succes Jan Langendijk. En behouden thuiskomst. UITSLAGEN ST. NICOLAAS ATTRACTIE BROEK OP LANGENDIJK De uit slagen van de door de heer Villekens uitgeschreven attractie zijn: le prijs J. Visser, Broek op Langendijk; 2e prijs A. VroegopWagênaar; 3e pr. J. Huibers Heerhugowaard. EEN" VERRASSENDE RUIL BROEK OP LANGENDIJK Toen de heer A. Bakker na zijn distribu tie-bescheiden pVK ald te hebben, weer op zijn^ wilden stappen, was die verdwenen. Voor de nieuwe fiets waarop hij gekomen was, stond er een oud beestje. Een verrassende ruil, maar geen aangename. De politie heeft de zaak in onder zoek. VERKIEZING BROEK OP LANGENDIJK In de Geref. Kerk werden 'gisteren de peri odieke verkiezingen van ambtsdra gers gehouden, waarbij de heren K. Slot en J. van 't Niet tot ouderlin gen en tot diakenen de heren L. Bou- wens en C. de Groot gekozen wer den. KRUIDENIER VEROORZAAKT SCHADE KOEDIJK Donderdagmorgen wilde de kruidenier Vingerling zijn auto keren. Hij reed daarbij te ver achter uit en raakte hierdoor de melkwagen van melkboer Barsingerhorn. Een ge weldige melkstroom was het gevolg. De schade werd onderling geregeld de klanten moesten echter op hun melk wachten. - ..MOOI LEENTJE" KOEDIJK Het „Intiem Toneel" uit Bergen voerde Zondagavond in de zaal van Jb. Schuit op „Mooi Leent je" een vrolijk spel in drie bedrijven. De regie berustte bij de heer Adr. Schoen Van het begin tot het einde werd het spel keurig opgevoerd en i toen het doek viel oogstten de spelenden een stormachtige bij vel. Jammer genoeg was er ieer weinig belangstelling voor deze prachtige avond. Het geheel werd besloten met een bal onder leiding van de band Parels Melody. jampot in zijn ene vuist keek hij ver baasd om zich heen, zag toen de bal-., die gevaarlijk dicht in de buurt was.... en rende toen op een drafje naar zijn doel terug sport VOETBAL KSV I—HINKEL I 2-9 KOEDIJK KSV I speelde zijn com petitiewedstrijd tegen Winkel I op eigen terrein. De wedstrijd ontwik kelde zich direct Ln een zeer snel tem po, vooral de gasten zaten er gewel dig 'op en hoewel Winkel I onderaan -iaat was van een bepaald overwicht van KSV niets merkbaar. Elke speler afzonderlijk gaf echter mooi spel te zien Het spel van de gasten was wat luw; men zette alles op "alles om te winden. Voorlopig konden geen van beide elftallen het ploei vinden hoe- uel de kansen legio waren Eén m! p.uut voor de rust nam KSV dooi een penalty de leiding. Hartog plaatste de bal keurig in de hoek. Na de rust werd het spel in nog snel'er tempo hervat. De keeper van KSV kreeg dan ook heel wat te ver wecken van de Winkel-voorhoed li'oo.hoofd was echter op zijn best en s*c,Ne elke kogel. Ongeveer een kwar tel voor het einde zette Hartog een aanval in; hij werd echter zwaar ge hinderd en door ruw spel kreeg KSV een vrije schop, waarvan Hart °en dankbaar gebruik maakte: 2-0 voor I «eavk! Hierna floot de schei r-ch- ter het einde van deze spa«- ïde wedstrijd. KSV won verdiend me' 2-0. De scheidsrechter leidde zeer pr-' s. r£dtj>pro^riimma DONDERDAG 11 DEC. 1047 HILVERSUM I 301 m. Nieuws om 7, 8, 13. 18, 20 en 23 uur. VPRO 7.50 Dagopening; AVRO 7.30 en'8.15 Gram muziek; 8.45 Gram.pla- ten; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Vrou wen in de omroep; 11.20 Frahse Or kestwerken; 12.00 Operetteklanken; 12.38 Piano met rhythmische begelei ding; 13.15 Renova-septet; 13.45 Voor de 'vrouw; 1420 Gram. platen; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.05 Re prises; 17.00 Kaleidoscoop; 1720 Welk dier deze week; 1720 The Skymasters 18.15 Sportpraatje; 18 30 Ncd. Strijd krachten; 1915 Hij en Zij, cabaret; 20.15 Radio Philharmonisch orkest (Wagenaar, Andriessen. Haydn en E- nesco); 21.15 „Floris ende Blanche- nesco); 21.15 „Floris ende Blance- floer", hoorspel; 22.00 ln de schijn- HILVERSUM II - Nieuws om 7, 8. f3. 19, 20 en 2220 uur. KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 900 Ochtendeoncert; 9.35 Franse Opera-muziek; NCRV 10.00 en 10.30 Gram.muziek; 10.15 Morgendienst: KR O 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Piano recital; 1223 en 1325 Dansorkest KI. v. Beeck; 13.45 Hors d'óeuvre; NCRV 14.00 Metropole-orkesf; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.15 Amsterdams strijkkwartet: 16.00 Bijbellezing: 17 00 Radio-jeugdjournaal; 17.30 Geestelijke liederen; 18.00 Land- en tuinbouw praatje; 18.30 Fanfarecorps; 19.30 Re portages: 20.15 NCRV-steravond; 21.15 De vaart der Volkeren; 22.45 Avond overdenking. Hij nam Jan bij de arm, hees hem zonder meer woorden te verspillen in zijn leren jas en duwde hem' naar de voordeur. „Donder op". De wachtmeester grauwde. „En als een ander je soms vraagt naar wat er vannacht en van morgen gebeurd is, dan weet je van niks". Stilletjes stopte hij tabak en papier in Jans zak. „Maar hoe zit het noumet hetverbaal?" Een verhaal uil de hongerwinter door JAAP VAN ZOONEN Daar hield hij hem nog even staan de. „Als je de deur uit bent, kijk je op noch om. Je zet een gezicht of je een pak ransel hebt gehad". Voordat Jan een woord van dank kon uitbrengen, had de wachtmeester hem de deur uitgeduwd, die met een slag in het slot vieL Opnieuw duwde Jan zijn karretje bij de Kluft op. Toen hij boven ge komen was. stond hij een ogenblik stil en keek om zich heen. Aan de ene kant lag het oude polderland van Noord Holland met zijn pittoreske boerderijtjes, zijn intieme dorpjes aan de andere kant het nieuwe land. Regelmatig lagen de grote boerde rijen met de propere woonhuisj es er voor of er naast aap de rechte wegen alles was met sneeuw bedekt. het Januarizonnetje straalde" aan een wol kenloze hemel. Overweldigd door de stralende schoonheid keek Jan om zich heen. Vol moed wilde hij de tocht weer beginnen, toen een man met 'n mand op de fiets de kluft opkwam en hem wenkte te blijven staan. Verwonderd keek Jan hem aan. De man had een nors uiterlijk. „Ik wou graag je leren jas hebben en het gouden horloge, dat je bij je hebt". Vol schrik deinsde Jan terug. De man lachte. „Vanavond wordt het je terug be zorgd. Prent het adres goed in je hoofd, want het briefje waar dat op staat, moet ik ook hebben. En als je soms straks gevraagd wordt, waar je vannacht bent geweest, dan zeg je maar van op de Zandhoeve". Er ging Jan een licht op. Dat was het werk van de ondergrondse. Snel deed hij wat hem gevraagd werd. De jas werd in de fietsmand gegooid .en de man reed naar het dorp terug. Meteen keek hij nog even achterom en riep: „Misschien kom je nog wel een stelletje schooiers tegen aan- stopds!" Al gauw stond Jan in zijn dunne jasje te bibberen" van de koude. Maar welgemoed duwde hij zijn kar retje verder. Hij had misschien eerf kwartier gereden, toen hij een auto aan hoor de komen, die vlak naast hem vaart minderde en stopte. Er sprongen vier landwachten uit. Hoewel hij iets dergelijks nu wel verwacht 4iad, verbleekte hij toch. „Persoonsbewijs!" werd hem op barse toon toegevoegd door een der kerels. De andere keken in zijn kar retje. waarin niets lag. dan een paar zakken en een oude deken. „In orde", klonk het. „Voel eens even in de- zakken van die kerel" snauwde een ander, die kennelijk het hoofd was. Jan begon te lachen. Hij werd steeds rustiger. „Wat is er aan de hand heren?" vroeg hij zo beleefd mogelijk. ..Och er is vannacht een aanslag gepleegd op kameraad Wildeman Het was een jong broekje, dat er nog niet zo onhebbelijk uitzag, die Jan wilde inlichten. „Smoel houden" klonk de snauwen de stem van het opperhoofd. „Heb je misschien iemand gezien met een karretje, die een lange leren jas droeg?' 'vroeg hij Jan. terwijl hij hem vorsend aankeek. Jan- voelde ondanks de betrekkelij ke veiligheid waarin hij verkeerde, zijn adem stokken. Een aanslaq^pp een kameraad! Het was niet mis! Als het tegenliep stond er de kogel op. Nadenkend schudde hij het hoofd. Het stel sprong weer in de auto en spoedde zich voort. Jan. haalde een zakdoek uit zijn zak en veegde zijn voorhoofd af. Wonder, dat hij niets van de andere man hoorde! Alleen van hem was blijkbaar een vaag signalement be kend. In zich zelf begon hij weer te neu riën van het karretje, dat op een straatweg reed. „Ik ben aardig op weg om een be roemd man te worden" mompelde hij zijn geneyrie afbrekend, toen hem weer in de gedachte schoten de an dere woorden: „Hij komt niet weer om Verduiveld, kon hij dat ellendige antwoord dan nooit kwijt raken? Maar het had toch wel weing ge scheeld, of hg was zuur geweest. tWordt vervolgd). doet rekening en verantwoording

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3