Langedijkers zijn niet zo optimistisch wuny alö [W-eiM/zl Ge e kool het kind van de rekening f #^r'fflma: „Je komt niét thuis..." Coöperatieve zuurkoolfabricaae (II) De idéé leeft echter we| Over het vraagstuk van Coöpera tieve verwerking van witte kool tot zuurkool en de verdere conservering 'van groenten en al wat daarmee ver band houdt, hadden wij een onder- houd met de heer Klaver, secr. van de '"uinbouwvereniging „Nieuw Le ven" en de heer Kliffen, voorzitter van de Noorder Marktbond. Deze beide heren vonden de idee van Coöperatieve verwerking van groenten zeer Aanlokkelijk en ze kon den zich volkomen indenken dat men sen in Avenhorn er warm voor lie pen. Instemming Ze konden alle argumenten van Avenhorn volkomen onderschrijven. „Het smaakt ook ons heel' slecht, dat er maar één koper voor die wit te kool aan de veiling verschijnt" al dus de heer Kliffen. Maar één ding is er, dat de hoofd oorzaak is, van de voorsprong die A- vënhorn op ons heeft genomen met de ze Coüp. Zuurkoolfabriek in oprich ting. En dat is, dat de tuinders van A- venhom met hun witte kool «te ver van de zuurkoolfabriek aan de Lan- gedijlc af wonen. Dat beïnvloedt de uitkomst van de prijs die ze voor hun producteji krij gen ongunstig. Daardoor is gedeeltelijk verklaar waarvoor men in Avenhorn eerder tot deze stap is overgegaan. Daar komt nog bij. dat het nu een maal gemakkelijker is om een nieu we fabriek te stichten in een streek waar er nog geen is. als aan de Lan- gedijk. waar er reeds verscheidene zgn. Er is. ook aan de Langedijk reeds dikwijls gesproken over Coöpera tieve mogelijkheden, maar we zijn een beetje huiverig. En dat geldt te meer. daar er op het ogenblik'vastgestelde prijzen zijn, vertelde ons de heer Klaver waardoor, het niet zo sterk tot uiting komt dat de zuurkoolfabrikanten monopolis- isch -werken. Geen behoefte Vergeet ook niet. dat door de zeer lonende prijzen van de witte kool. de behoefte aan coöperatie niet zo drin gend door de tuinders wordt gevoeld." In de toekomst echter zouden beide heren wel gevoelen voor een coöpe ratieve verwerking van groenten, want de aanwezigheid van' een per- aroon. die naast, de zuurkoolfabrikan en r»*»-» de veiling verscheen om te Christiaansen komt in Februari voor In tegenstelling met persberichten volgens welke het de vraag zou zijn om generaal Christiansen, die o.m. verantwoorde!iik wordt gesteld voor het uitmoorden van Putten gevonnist zou kunnen worden ivjn. het ontbre- ke*. van getuigen, vernemen wij thans dat deze geruchten van iedere grond zijn ontbloot. Christiansen komt ir begin 194R. vermoedelijk in Februari voor te Arnhem. Er is een,dusdanige overvloed van bewijsmateriaal, .dat zijn \*eroord°ling wel zeker is. Extra vrije dag He personeel van alle rijksdiensten zal Zaterdag 27 Dec. vrij zijn. Voorts Vei'men we nog, dat eveneens het gemeentepersoneel van Den Haag. Rotterdam en Amsterdam een extra „derde" Kerstdag krijgen, waardoor een kerstvacantie ontstaat van drie werkdagen plus de Zondag. Men neemt aan. dat de andere gemeenten van het land dit voorbeeld zullen volgen. Ook tientallen grote particuliere on dernemingen zullen het personeel Za terdag 27 Dec. vrij geven. kopen, zou de prijs ongetwijfeld gun stig beïnvloeden. Volgens de lieer Klaver zou zelfs de aanwezigheid van een perceel waar een dergelijk pand kon worden geplaatst, reeds preventief werken ten aanzien van de prijzen. Ziehier in het kort de mening van een paar vooraanstaande figuren op tuinbouwgebied aan de Langedijk. Zoals men ziet, vonden we aan de Langedijk niet zulk een optimisme en enthousiasme als in Avenhorn. We hebben ons ook nog eens in verbinding gesteld met verschillende particuliere tuinders en we hebben de indruk gekregen, dat de idee van coö peratie onder de tuinders van de Lan gedijk sterker leeft en dat er meer behoefte aan wordt gevoeld, dan de leiding misschien wel denkt. De tuinders, ook uit de omgeving, voelen over het algemeen voor de ge dachte. die Avenhorn er toe hebben geleid deze stap te wagen. Waarom, vragen de tuinders zich af. hebben wij op het gebied van de coö peratieve verwerking van onze pro ducten zo'n grote achterstand bij de boeren? De zuivelfabrieken loèh werken bij- ha allemaal coöperatief e i geven de beste resultaten. Waarom moeten we wachten op een tijd, dat we voor onze producten wei nig krijgen, om dan te trachten een coöperatie te stichten? Dan is het weer te laat, want in een tijd van malaise en laagconjunctuur ontbreken dikwijls de ondernemings lust en-het geld. om een groot object aan te pakken. )nze Ma rine Blijkens uitvoerige mededelingen van de Stichting Alg. Ned. Comité „Onze Marine" beschikt deze organisatie over de middelen, die nodig zijn voor een wijdvertakte propaganda, goed, voorlichting en practische toepassing tot het zcebewust maken van het Ne derlandse volk. Er is een Maritiem Bouwfonds een Stichting Vaartuigen dienst. Stichting Instructieve Schooi reizen. Stichting Jeugdhuis (Water kampen). Opleiding voor Jeugdige schepelingen. Opleiding Maritiem In structeur, Maritieme documentatie, enz. enz. Het contactvaartuig Vander Steng kan plm. 400 plaatsen in Neder land bezoeken en buitenlandse reizen maken voor vlagvertoon. Plannen zijn in bewerking tot het doen bouwen van een aantal kleinere vaartuigen. Inlichtingen worden op aanvrage verstrekt door ..Onze Marine" Post bus 120, Hilversum. Gemakkelijker grensverkeer met Duitsland De Nederlandse autoriteiten voeren momenteel besprekingen met verte gen woordige'rs der Amerikaanse Brit se en Franse bezettingszóne, teneinde te geraken tot een vlotter grensver keer tussen Nederland en Duitsland. Naar wij thlns vernemen verkeren deze besprekingen thans in een der gelijk stadium, dat men kan aanne men, dat binnenkort, vermoedelijk in het- begin van het volgend jaar, nieH- we, soepelere bepalingen van kracht zullen worden voor reizigers naar Duitsland. Speciale aandacht wordt in deNnieuwe regeling gewijd aan de belangen der wederzijdse grensbewo ners. Waf de veilinqklok wijst Veilingsnoteringen zijn stabiel De tuinders kijken thans met be langstelling «it naar de uitkomsten van de inventarisatie van stapelpro ducten. die per 1 December j.1. door de Noordhollandse veilingen is ge houden. Alle gegevens zijn nog niet bekend, maar de voorlopige indruk is, dat de hoeveelheid «gele bewaarkool groter is dan die van rode en witte kool te- samen. Dat dit te denken geeft is, de gang van zaken aan de veilin gen in aanmerking genomen wel dui delijk. De koolsoort, die het allermoeilijk ste te plaatsen is, is 'thans wel de gele kool. Nu. mag men gerust opmer ken dat deze koolsoort thans ook de meeste confcurrentie heeft te verdu ren van de overige in de regel sma kelijker producten, zoals groene kool andijvie en bloemkool, maar het is en blijft toch maar een van de goedkoop ste groentensoorien. De opbrengst van rode en -witte kool zal weinig verschillen met die van verleden jaar. Voor de Deense witten zal wel gel den, dat er de laatste tijd, dank zij de, hoge prijzen die worden geno teerd, een belangrijke hoeveelheid is- geruimd. maar de practische tuinder zal het er mee eens zijn. dat de ver houding wel een beetje heel erg zoek is. In de gegeven omstandig'-eden, nu er overal in de wereld gebrek aan groenten is. zal men de gele kool waarschijnlijk ook wel afnemen, maar het zou voor de vlotte gang van zaken .beter zijn geweest .wanneer de situatie anders was geweest en bij voorbeeld de rode kool een aanzien lijke stijging van de oogst te zien had gegeven. Zodra de juiste gegevens bc- k*"-" zijn komen wij hierop terug. Met de afzet van de groenten gaat het overigens wel naar wens. De aan voeren aan de veilingen zijn niet bij zonder groot, terwijl de vraag be hoorlijk is. De voorziening van de gjedkope winkels loopt, nu de eerste beter van stapel, hoewel, naar ons ter ore komt, de medewerking van moeilijkheden wat zijn overwonnen, de zijde der kleinhandel niet overal even groot is. De vakgroep heeft zich n.1. reeds tot zijn aangeslotenen ge wend met een circulaire, waarin wordt aangedrongen op een zo groot mogelijke medewerking, opdat voor komen wordt, dat toch maximumprij zen worden ingesteld. Aan de veilin gen wordt regelmatig ingekocht thans reeds boven de prijzen, die aan de goedkope-groentenwinkelprijzen ten grondslag liggen .zodat' de tuinders pp de een of andere manier .de juis te is 'tot nu toe niet helemaal gevon den, hun aandeel zullen moeten bij dragen in het nadelige verschil dat ontstaat door de aflevering tegen de vastgestelde prijzen. Er is weinig verandering te con stateren in de veilingnoteringen. De witte kool ging regelrecht naar de fa brieken en voor het vrije gedeelte be taalde men prijzen van de minimum prijs van ƒ9—ƒ13,soms bo ven f 14.per 100 k g. De aanvoer van dit product neemt wat af. De rode kool- mocht zich in' een flinke belangstelling verheugen. Ze ventig procent is bestemd voör het binnenland en daarvan 'wordt een aanzienlijk gedeelte voor de bevoor rading van de goedkope winkels af genomen. Zodra* deze bevoorrading ten einde zal zijn ,komt er wel weer wat verademing voor de handelaren, hoewel de coramissionnairs aan de 'veilingen bij deze bevoorrading zijn ingeschakeld. Dinsdag noteerden wij als hoogste prijs ruim f 18. Met de gele kool liep het niet zo vlot. In het begin van de week leek het iets gunstiger, maar al spoedig bleef de prijs heel dicht-bij de f 6.— per 1000 kg. groene kool ziet men nog steeds in flinke hoeveelheden ter markt verschijnen. Daarvan is klaar blijkelijk een grote oppervlakte uit- geplant. De prijzen waren iets lager 76. Ja. Jimmy draafde, maar hij kwam toch nog net te laat. want de midvoor van de tegenpartij scoorde met een hard schot het eerste doel punt van zijn club. Vlak langs de neus van Jimmy vloog de bal in het nét Hij stond er rnct een verbaasd gezicht gaar te kijken en nam om zich zelf te troosten, nog maar een lik jam, hetgeen de rechtsback van de Lachende Winnaars werkelijk woedend maakte. „Da's ge^i werk. Jimmy" .r ep hij kwaad en hij wil de de pot afnemen. Maar deze begon boos te brommen en keek de speler dreigend aanGoed zo", grijnsde iemand op de tribune, „nou gaat-le goed". AANBESTEDING BROEK OP LANGENDIJK De veilingsver. Langedijker Groentencen- trale heeft de bouw van een- nieuw bloembollengebouw met kantoor en woning aanbesteed. Ingeschreven werd als volgt. De Geus en Zn. Br. op Langendijk f 118389; fa Giltjes en Zn. Broek op Langendijk f 123.915; A. Schram Sint Pancras t 126.400; Fr. Hes Koedijk Zuid f 126.870; fa. Botman. Heerhugowaard f 127.900; fa. Jb. Rutsen en Zoon Z. Scharwoude f 128.650; fa. Klaver en Molenaar Koedijk f 130.000 Sinterklaasfeest Schoor Ise en Bergense padvinderij BERGEN Woensdag 3 December waren de wulpen van Bergen en Schoorl om 2 uur in het zaaltje van de heer Duin verzameld en tevens waren er de kabouters van èchoorl. Na een kort welkomstwoord voor de ouders door Akela Leysen ging het „spel" beginnen. Er werden enige stukjes opgevoerd o.a. ..Het gebroken kannetje" (de kabouters deden het erg lëuk>. Bram Beek oogstte veel succes met „De held van het voetbal veld". Twee welpen uit Bergen1' n.1. Kees Bakker en Jan van Reewijk voerden „Stoere Jongens" op en Floric Schermer bracht tenslotte nog de voëfcracht „Jan en Bas in wonder land". Intussen waren de schalen met ver snaperingen enige malen rond gegaan en "had ieder een kop chocolademelk gehad. Toen, om 3 uur, kwam de Sint met jria Jcnecht binnen. Deze gaf ieder een presentje en tevens een pluimpje of een vermaning (Er zijn ook ondeu gende welpen hoorlT Toen de cadeau tjes uitgereikt waren hield de Sint nog een sluitingswoord. „Ik heb- een padvinder gekend", zo vertelde de Sint. „die in de oorlog tij dens een bombardement een gewonde wilde helpen. Zijn moeder probeerde hem nog tegen te houden, maar hij zei: ..Ik moet gaan, moeder, want het parool van de padvinder is; Helpen!"* Die jongen ging helpen, maar moest het jammer genoeg met de dood be kopen. Dit is weer een echt staaltje van hulpvaardigheid, waar de pad vinderij naar streeft. De goedgeslaagde middag werd be sloten met „Dat beroerde huiswerk" door de kabouters en „Jan Snugger" dat Jan Arkenhout tot slot nog voor droeg. Akela Leysen sloot de middag met een woord van dank voor.de belang stelling. die de aanwezigen hadden ge toond. dan we gewend zijn. doch nog steeds heel redelijk. Ook de andijvie bracht goede prijzen op. Gele koolin het blad. waarvan toch ook nog iets wordt afgenomen voor export leveren tuinders op afroep. Prijs f 8.— per 100 k.g. De aanvoeren v»n dé pverige producten was gering. Buurtvereniging T. en O. viert Sint Nicolaasfeest BERGEN Zaterdagmiddag om oi^. I geveer half drie arriveerde St. Nic<$| laas in de zaal van café Nieuwendijk aan de Dorpsstraat, waar ruim 200 kinderen der leden van de buurtver eniging T en O aanwezig waren. Onder hot zingen van verschillende liedjes betrad de Sint met zijn Pie terman, al wuivend met zijn hand, de zaal en beklom daarna het podium waar reeds een stoel voor hem gereed stond. Na een woord van welkom gespro ken door de heer Winkel, sprak de Sint zijn voldoening uit over de kin dertjes van T en O. die hem op zo hartelijke wijze ontvingen. Hierna be gon St. Nicolaas met het uitdelen van cadeautjes .terwijl Piet met zijn grote zak moppen in de handjes van de kinderen deponeerde en handenvol strooide. Een viertal dames tracteerde Bergens jeugd op chocolademelk en speculaas. De stralende oogjes van de kinde ren bewezen, dat 't hun best beviel Onder het luidkeels zingen van „Zie ginds komt de stoomboot", verlieten de goede Sint en zijn knecht de zaal. Ieder kind kreeg bij het naar huis gaan nog een speculaas- en een taai- pop mee naar huis. zodat zij „bepakt" en „bezakt" de zaal verlieten. De buurtvereniging T en O kan te rugzien op een geslaagde middag. SCHAAKCLUB „DE PION" BERGEN De lange winteravonden zijn er weer en dat betekent dat men weer de gezelligheid zoekt in huis. Velen zullen zich vermaken met zo af en toe met vriend of buur een par tijtje te schaken. Dat kan heel gezellig zijn. Maar het grootste schaakgenot krijgt men pas,'wanneer men lid Is van een vereniging op dit gebied. In Bergen is kortgeleden de schaak vereniging „de Pion" her-opgericht en dit is wel een bewijs dat er niets gaat boven schaken in verenigings verband. Er is gelegenheid om door een on derlinge competitie uw krachten te meten met spelers van verschillende stijL De resultaten van de eerste ron de "zijn: Groep I: H. J. VerkuilB. R. Sombroek, afgebr. Prof. Dr. N. Westendorp BoermaH. Diderich D. HenstraC. Hout man 01; P. SeewaldW. Kraakman afgebroken. Groep TI: P. FransJ. Houtman, uitgesteld; C. MienesJ. Lindeboom 01; W. BijlG. Cijs 10/ JUBILEA H.-HUGOWAARD Men deelde ons mede; dat het nog geruime tijd kan duren: voor mej. Komen: onderwijze res aan de cshool aan de Hondenweg; in staat zal zijn haar 25-jarig jubi leum te vieren, daar haar gezondheids toestand slechts langzaam vooruitgaat. Wel worden in de buurt grondige voorbereidingen getroffen om de 16e Dec de dag waarop de heer Post zijn 25-jarig jubileum als hoofd der Schooi zal vieren, niet onopgemerkt te latei, voorbijgaan. TWEELING WAS TWEEHONDERSTE H. HUGOWAARD De familie Pa- ter-Molenaar aan" de Hondenweg ia deze gemeente ontving een verblij dend cadeau van de Sint een twee ling. beidon meisjes. Het is in de loop van dit jaar de vierde maal geweest, dat aangifte van een tweelingbroertje ter secreta rie werd gedaan. De laatste aangifte sloot tevens de tweehonderste aangifte van een in 1947 geborene in. VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 Hilversum I 301 meter Nieuus om-7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur. VARA 7.30 Gram. platen; 8.18 Opera-programma; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Lichte morgepklanken, 9.30 Kamermuziek; VPRO 10.00 Mor genwijding; VARA 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Clarinetrecital; 11.00 Voordracht; 11.20 Graag gehoorde Gr. muziek; AVRO 12.00 Pierre Palla. or gel; 12.38 The Skymasters; 13.15 Ope ra-aria's; 13.30 Zigeunerorkest Nador Bela; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Aeoli- an-sextet; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.30 Zweeds matrozenprogr. VARA 16.00 Gram. platen; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17.00 Johan Jong. orgel; 17.20 Wij en de "muziek; 18.15 en 19.15 Accordeonorkest Jan Vogel; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 39.00 Denk om de bocht; VPRO 19.30 Cur sus: „Het geloof der oude Kerk"; 20.05 Zangrecital; 20.30 Cursus: „Het probleem van het leven"; VARA 21.00 Gezellige plaatjes; 21.30 Radiorakel: 21.50 Op vleug'len van muziek; 22.00 Buitenlands weekoverzicht: 22.15 Swing and Sweet; VPRO 22.45 Avond wijding. Hilversum n 415 meter Nieuws om 7. 8. 13. 19. 26 en 23 uur KRO 7 30 Morgengebed; 8.75 Pluk de dag: 9.00 Omroeporkest; 9.30 Kame - muziek van Slavische componisten; 10.15 Uit het boek* der boeken; 10.40 Gratfi. platen; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 12.03 Piano muziek; 12.33 en 13.20 Het orkest zonder naam; 13.50 Van man tot man 14.00 Muziek uit Nederlands glorie tijdperk: 14.30 Muzikaal reisje door Europa; 15.30 Kamermuziek van Mo- zart; 16.10 Gram. platen; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Ensemble Alma Mu- sica: 17.45 Wat het buitenland leest; 18.00 Volksliederenkwartet: 18.25 Voor de katholieke jongeren: 19.30 Pi anoduo; 20.20 „De verzoeking van Boeddha", gedicht in proza op mu ziek van B. v. Sigtenhorst—Meyer; 21.00 Benelux-programma; 21.50 Uit de schatkamer van het Oude Testa- ment; 22.45 Avondgebed. •FEUILLETON 10. Hij herinnerde zich de wóórden van de marechaussee: „Was 't maar waar. I dat je die boer dood geslagen had." I Jan huiverde. Hij kon "fer niet aan denken, dat hij iemand van het leven zou hebben beroofd, al was het dan ook nog zo'n onmens. Traag 'glim lachend kwam hij tot de conclusie, dat hij ir. deze maatschappij slecht op I zijn plaats was. Hij dacht aan de vele gesprekken, die hij met zijn vader had gevoerd en waarin deze er op gewezhn had. dat men altijd eerbied moest hebben (voor de menselijke persoonlijkheid. Maar dan .drong het scherp tot hem door, dat de vijanden van vandaag, de [Duitsers met hun satellieten, daar ook Weinig blijk, van gaven. I Het was een moeflijk probleem De oude wet van de wildernis scheen nog steeds van toepassing te zijn in de i^ensenmaatschappij: 4* t of wordt gegeten!" werd drukker op de weg. Al- bm verschenen fietsen en bakfietsen et. karretjes. De tijd voor mijmeren jWas voorbij Hij moest ook beginnen uit te kij ken naar de hoeve, waar hij moest wezen. Het 'moest de negende zijn. Even telde hg het aantal. Als het goed was. moest hij er nog twee' •oorbij. Het klopte. De naam lachte hem al van verre toe. „Ma retraite." Jan lachte. Het had wel iets van een toevluchtsoord, maar dan een toevluchtsoord voor onbehuisden. Verduiveld wat een drukte heerste daar. Er stonden tientallen mensen op het erf. De ingang werd bewaakt door een Landwacht. Er kon niemand op het%rf en er kon ook niemand af, zonder die te possoren. Jan voelde zijn hart beginnen te ha meren. Hij kon nu echter niet meer terug. Plotseling' herkend** hij hem, het was de jongste, die in de auto had gezeten. Hij klemde de kruk van de kar zo krampachtig vast, dat zijn vingers er pijn van deden. Hij reed het erf op cn groette de wacht onverschillig. Die herkende hem ook en knikte terug. Jan zette zijn karretje neer en be gaf zich naar de verzamelde mensen. Hij raapte al zijn moed bijeen en stond al spoedig vlak bg hen. Toen voelde hij een heftige schrik. Hg stond recht tegenover de man met wie hij gisteren boer Wildeman had neergeslagen. Jan 'knipperde met de ogen. De ander deed evenzo. Het onderzoek .scheen al zo goed als af- gelopen.SDe hoofdman liet nog eens een ontvreden blik over de wachten den gaan en zag de man met zgn ogen knipperen. Een veihaal uit de hongerwinter door JAAP VAN ZOONEN Met een snauw stoof hij op hem af „Hoe luidt het signalement van den ander?" schreeuwde hij tegen een on dergeschikte. „Is bijna geen signalement van, „antwoorde de aangesprokene, ter wijl hij in de houding sprong. „Ge wone overjas met hoed op." „Waar heb jij vannacht geslapen" ondervroeg de hoofdman verder. Jan voelde zich trillen, maar zgn stem verried niets, toen h#£fen zei: „Op de Zandhoeve „Hauptman". Ik was daar ook." Nijdig keerde de bullebak zich om. „Er wordt jou niks gevraagd. Als je nog een keer je bek opendoet, neem ik jullie allebei mee". De ander had zijn zelfbeheersching teruggevonden en antwoordde met een lachend gezicht: „Hebben we ten minste nog een beetje gezelligheid aan elkaar." De situatie begon de humoristische kant heen t^ gaan! De omstanders begonnen zich met het geval te bemoeien, spottende en honende uitroepen werden op de Land wachters afgevuurd en ten slot te verdwenen zij, zonder iets verder te zijn gekomen. Lachend en joelend stonden de trekkers bijeen., Jans kameraad kwam op hem af en' drukte hem de hand. Hij wou een gesprek beginnen en wie weet wat hij fer allemaal uit- geflapt zou hebben. Jan begon de kne rpen van het vak al zo'n beetje door te- krijgen en beduidde hem te zwij gen. Je kon nooit weten wat er allemaal tussen de trekkers zat. Uit het woonhuis trad een forse man naar buiten. Het was de bewo ner van de boerderij. Glimlachend monsterde hij de deel nemers aan de hongertocht. Welge moed «lachten die terug. Zij voelden hoop in hun hart komen. Misschien zouden ze toch eindelijk in het bezit komen van het hevig gegeerde eten. Met een handgebaar beduidde de boer hen te zwijgen. „Er kan vandaag geen sprake zijn van het verstrekken van aardappelen begon hij met rustige stem te vertel len ...Het is te koud. Als wij nu de aardappelen verstrekken en jullie er nog mee op reis gaan. zouden op de karren bevriezen. Als het morgen ander weer is kunnen jullie allemaal een mud aardappelen k?ijgem Als 't nog zo vriest, gaat het ook morgen niet." Een gemompel van teleurstelling liep door de rijen. Het kon nog wel twee weken vriezen. En waar moes ten zê dan heen. Nog een paar uur en de avond zou er weer zijn. En niemand had veel lust om nog weer verder de polder in te trekken. Nee, dat begreep de boer ook wel, maar daar had hij al op gerekend. Als de dames cn heren maar met hem mee wilden 'gaan, dan zou hij ze hun verblijf wel aanwij^n en kon den ze hier wel overnachten.. Met grote stappen liep de man naar de landbouwschuur toe en opende de deuren. Een kreet van verrassingen ontsnap te aan de binnenstromende trekkers. De schuur was helemaal ingericht voor de ontvangst van een groot aan tal zwervers. De een kant was ingeno men door grote massa's stro, waar ieder een slaapplaats in zou kunnen vinden, de andere kant was gedeelte lijk gevuld met bergen aardappelen, voor het resterende gedeelte waren er tafels en stoelen. Op de tafels la gen eenvoudige kleedjes en tegen de wand stond een grote kookpot, waar een fel vuur onder brandde. Er ste gen heerlgke geuren uit op. Klaar blijkelijk werd er een geweldige pan soep gekookt. Fr was zelfs een noodverlichting aangebracht, in de vorm van talrijke oliepitjes. Nadat de persoonsbewijzen ingeno men waren en de boer de schuur verlate i had. groepten de trekkers sa men rond de kookpot. waar een knecht in stond te roeren. „Waar is dat voor baas?" Aldus in formeerde een nieuwsgierige Jordaan bewoner. „Daar moeten de varkens straks van ~vreten", antwoorde de knecht. Tel alvast maar eens hoeveel er zijn". De trekkers begrepen. Dus zoiets bestond! Zulke boeren waren er ook Zg bestormden de knecht met vragen. En die antwoordde.- De baas was er vorige week mee begonnen, toen de vorst was ingeval len. En hij was van plan het zo lang mogelijk vol te houden. Behalve Za terdags en Zondags. En voor een kwartje kon ieder- een schaaltje vol krijgen. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 5