JlottiHltW Belangrijk accoord tussen de Grote Vier N. HOLLANDSE PLUS 19*»5 Duitse staal productie zal v/orden verdubbeld Djokja pessimistisch over spoedig accoord Banket, koekjes en suikerwerk 10 pet. goedkoper I Jaargang No 1/12 De ministers van de Grote Vier zijn Donderdag tot een belangrijk accoord gekomenhet peil der^Duitse industrie dient te worden gebaseerd op een jaarlijkse staalproductie van elf en een half millioen ton. Voorts werden de ministers het eens over het Britse voorstel tot vernietiging der monopolies en over een Frans voorstel om de distributie van grondstoffen voor de sleutelindustrieën onder geallieerd toezicht te plaatsen. Schakel Vrijdag 12 December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, teL 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A. Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), tel. 3907. Een „tip" Gruber, de Oostenrijkse mi nister van Buitenlandse Za ken, heeft zijn ambtsgenoten van de Grote Vier enige fles sen wijn doen toekomen met de volgehde missive: „Dit kleine geschenk van Oostenrijkse bodem, dat U enig genoegen zal verschaf fen, zal U misschien boven dien er aan herinneren, dat Oostenrijk nog steeds wacht op het sluiten van het vre desverdrag". Bevin - Molotof Dit onverwachte succes betekent een schakel tussen de Britse eH de Rus sische voorstellen en een concessie voor de Fransen. De Russen stelden Maandag, zoals gemeld, voor. de staal productie tot 10 of 12 millioen ton te verhogen; ook Bevin wilde reeds lang een verhoging van de zes milli oen ton die thans worden geprodu ceerd, tot elf. Frans voorbehoud Bidault zeide, dat hij de Duitse ar beiders nimmer een normaal econo misch plan heeft willen onthouden, doch dat Frankrijk bij de bepaling van zijn standpunt steeds zijn veilig heid en het Ruhrgebied in het oog heeft gehouden. Deze twee punten hebben voor Frankrijk fiog niets aan belangrijkheid ingeboet, maar hij was bereid deze punten voorlopig te la ten rusten en het door Bevin voorge stelde cijfer voor de staalproductie te aanvaarden. Maar met klem betoogde hij, dat t Europa en Frankrijk een voldoende fl^-dedte van de kplenexportmoeten krijgen. ROEMEKlë KRIJGT GEEN AMERI KAANSE PAKJES MEER. Een Amerikaanse hulporganisatie, die pakketten naar Europa zendt, heeft medegedeeld, dat zij haar werk zaamheden in Roemenië heeft beëin digd, daar de Roemeense staat ge tracht heeft invoerrechten op de pak ketten te heffen en controle uit te oefenen op de distributie er van. Eén der directeuren, de Fransman Paul Comly, zeide, dat Roemenië ondanks een overeenkomst de aflevering der pakketten tegenwerkte en ontvangers zelfs aan een ondervraging onder wierp. Voorts zouden veriegenwoordi- van de C.A.R.E gearresteerd zijn. Eén onjuiste verklaring NOG DRIE MINISTERS NAAR BATAVIA Minister Beel vertrekt reeds morgen Naar het A.N.P. verneemt zijn de ministers Beel, Drees en Jonkman voornemens zich binnenkort voor be sprekingen naar Indonesië te begeven. Het is noodzakelijk, gebleken om het algemeen regeringsbeleid ten aan zien van het Indonesische vraagstuk door nader persoonlijk contact te toet sen aan de thans in Indonesië heer sende verhoudingen en na kennisne ming daarvan ter plaatse en na ovef- leg met de betrokken instanties daar te lande dat beleid nader te bepalen. Het besluit betreffende de reis der ministers is gistermorgen in een bui tengewone zitting van het kabinet ge nomen. De minister-president, Dr. Beel, zal reeds Zaterdagmorgen per Constella- tion naar Batavia vertrekken. Het ligt in de bedoeling, dat de mi nisters Drees en Jonkman volgende week Woensdag volgen. Dit laatste staat echter nog niet geheel vast. STAASTLOTERIJ 502e Staatsloterij, 5e klasse, 12e lijst: f1000,— 13306, 14628. f400,— 1735, 2088, 5871. f200,— 4002, 4844, 10602. 19643. f100.— 3036. 4313, 5585, 6139, 8018, 10575, 12283, 15880, 18896. Nederlands protest te wachten Het republikeinse ministerie van Voorlichting heeft over radio-Djokja mAgedeeld, dat de besprekingen om trent het „staakt het vuren" nog niet bevredigend waren verlopen. De voorstellen van de Commissie van Goede Diensten waren n.L van Ned. züde verworpen, terwijl de Neder landers wisten, dat van Indonesische zijde met deze voorstellen accoord was gegaan. Het republikeinse ministerie van Voorlichting zegt voorts, dat er geen voortekenen zijn voor hmet spoedig bereiken van een overeenkomst. „Niet juist" Aneta verneemt van gezaghebben de zijde, dat de Nederlandse delegaT tic tegen deze Republikeinse verkla ring protest zal aantekenen. Overeen gekomen was, dat communiqué's over deze aangelegenheden slechts na ge- meenschapelijk overleg met de beide voorzitters of hun plaatsvervangers door de Commissie van Goede Dien sten zouden worden uitgegeven. Ane- ta's zegsman zeide voorts, dat zonder op de details van de republikeinse verklaring in te. gaan kan worden vastgesteld dat het niet juist is, dat de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten t.a.v. „staakt het vu ren" door de Nederlanders zijn ver worpen. Langs de straat DE MIJNHEER. Ze rijden met zijn tweeën elk op een fiets, op het fiets pad. Ik, de gewone dage lijkse armoedzaaier, hij een peurige mijnheer, om door een ringetje te halen. De pas gévallen sneeuw begint te smelten en veroorzaakt een vuile boel. Je krijgt er natte voeten van. De keurige mijnheer blijkt over een teeks krachttermen te beschikken, die ik hem min of meer benijd. In hoofdzaak bepaalt hij zich tot schelden op zijn „rotfiets", een karretje waar aan de mijne niet kan tip pen. En ik kry'g een ver haal te horen over de heer lijkheid en het gemak van auto's. Helaas was de zijne net in reparatie en daar door moest hij deze keer van de fiets gebruik maken. Dan eindigt het fietspad en moeten we op de grote weg rijden. I Ik voel intuitief, dat het veiliger is om de rechter kant te houden in verband met passerende auto's, die een zuil van modderige sneeuw opspuiten als ze pas- rën. Reeds enkele ogenblik ken later komt er een fijne slee aanstuiven, die hem be wonderende uitroepen ont lokt. Tot de*auto passeert en hem van onder tot boven bevuilt. Ik kan mijn leedvermaak niet verbergen, als de „slee" plotseling een rotkar wordt.. Algemene staking in Rome begonnen Nadat de pogingen om alsnog tot overeenstemming te komen tussen de Italiaanse legering en de Romeinse arbeidskamer,' over het toekennen van kerstgratificatie aan de zeventigdui zend werklozen van Rome en over een werkverschaffingsplan van 10 mil lioen Lire, zijn mislukt, is gistermor gen te Rome de algemene werksta king begonnen. De politiemacht was aanzienlijk versterkt. De onderhande lingen zijn thans afgebroken. Het Romeinse comité van de Chris- telijke-democratische partij heeft in een manifest de bevolking opgeroe pen stelling te nemen tegen de alge mene staking, aangezien deze staking door de socialistische en communisti sche elementen van 't Italiaanse vak verbond zou zijn geproclameerd zon der voorafgaande raadpleging van de arbeiders, en „aan de door de ar beidskamer naar voren gebrachte ver langens reeds gedeeltelijk tegemoet gekomen is door de regering". Elfduizend dollar vergokt Een H^enaar W. F. Worst ,die van een reisbureau Amerikaans geld in bewaring gekregen had. Wordt er van beschuldigd een bedrag van 11.000 dollar Vergokt te hebben in het bui tenland. Hij heeft na zijn arrestatie in de ge vangenis een sterk slaapmiddel inge nomen en is nu onder medische be handeling. De politie zoekt naar zijn koffers wie ze heeft wordt verzocht aangifte van te doen. op andere pagina's Vrouw pleegde zelfmoord pag. 2 Eethuisje Lighallen wordt geopend pag. 2 Rika Hopper jublieertpag. I Onfortuinlijke reispag. 2> Sport voor Zondag pag. 9 Bokking daalt, gebakken haring stijgt in Het haveloze drietal Wie meent, dat in Frankrijk nu de vrede gesloten is, is op zijn minst voorbarig. Goed, de C.G.T. zag zicb gedwongen er een einde aan te ma- ken omdat het physiek uithoudings vermogen der stakers zijn grens had bereikt "maar van een onvoorwaar delijke overgave kan men niet spre ken. Het gaat er om, of over enige tijd het uithoudingsvermogen der werkenden niet wederom op een grens zal stuiten. Er staat nog altijd een haveloos drietal aan de poort van Frankrijk's naaste toekomst op wacht. Armoede, honger en vertwijfeling. Zodra een regering kans zou zien, deze vagabonden te verdrijven, zou men kunnen spreken van een over winning op de sociale onrust of, als men wil, van een nederlaag der com munisten. Maar het is de vraag, of Schuman reeds thans niet meer beloofd heeft dan hij zal kunnen geven. Uit zijn radiorede was het niet moeilijk een toon van twijfel aan eigen kracht te beluisteren. Werkgevers en werkne mers zullen aanstonds bijeengeroepen worden om „de sociale en pconomi- sche problemen te regelen". Maar het is niet eenvoudig, om de wolf en de tijger in één gareel te spannen. Schuman verlangt welwillendheid en I dreigt met maatregelen voor het ge val deze nr.ocht ontbreken. Maar het is niet verstandig om, wanneer men met de tegenstander van gisteren 4 vandaag ee:> onderhoud wenst, hem te zeggen, dat men hem desnoods morgen nóg een blauw oog kan t al aan. Drie dingen ziet Schuman; verhoging I dc-r productie, Amerikaanse hulp en j betere verdoling der hulpmiddelen. Wordt met het lratslo misschien zeifs j ten grondige revisie vsu het distri butie-apparaat bedoeld? Frankrijk wacht reeds lang op iets dergelijks. De productie zou zij eindelijk be hoorlijk op gang kunnen worden ge bracht? Helaas, het land zit nu nog wat dieper in de put dan voor de stakingsgolf en wat nog erger is: het gehele Franse productie-apparaat is sterk verouderd. Het eist te veel aan onderhoud, aan arbeidskrachten, aan grondstoffen. De Amerikaanse hulp het is te vroeg nog om een voorspelling te doen over het vermoedelijke resultaat van deze economische injectie. Maar wel kan men zeggen, dat zij minder uitwerking zal hebben naarmate de inflatie verder is voortgehold; het zal een toer zijn, haar vaart nog te stui ten. Buitenlands Overzicht Misschien zou er voor Frankrijk maar één ding opzitten om de revo lutie-van-onder-op te voorkomen, n.1. een revolutie-van-boven-af te maken: de economische structuur grondig te veranderen en de arbeid medezeggen schap te geven. Maar wie, in het hui dige Frankrijk, heeft daartoe de macht en de durf? Zolang als de drie'haveloze'wach ters aan de poorten staan, zo lang als de arbeider voor een te schamel stuk brood te lang en te hard moet werken, zolang als de nationale ar moede niet evenredig verdeeld wordt, zo lang al? de regering niet op het vertrouwen der arbeiders aanspraak kan maken, zo lang blijft het latente gevaar van révolte. En zo lang zullen die onverzoenlij ke haters van het huidige stelsel, de communisten* geen reëel g.vaar lo pen „de greep op de massa" te verlie zen. 't is allemaal niet prettig maar het is zo. A. H. in scheervlucht Over een dag of tien wordt een belangrijk handelsverdrag tussen Rus land en Engeland gesloten. Een Russisch soldaat schoot op een Amerikaans journalist met een ma chinegeweer, toen deze niet snel ge noeg vertrok nadat hem geweigerd was foto's te maken in de vroegere Rijkskanselarij. De kogels misten ge lukkig. Tegen wijlen Hitier en zijn ëga Eva Braun zal een zuiveringsproces gevoerd worden om uit te maken of zij ook tot de „hoofdschuldigen" be hoorden. Als dat zo is, zullen hun landgoederen geconfisqueerd worden. Prinses Elisabeth en de hertog van Edinburgh, haar gemaal, zullen een jaarlijkse toelage van 50.000 pd. sterling ontvangen. De prinses krijgt er nog extra 25.000 pond bij, de her tog 10.000 pond. Als de Britse levens standaard nu maar niet te snel stijgt. De nieuwe Bulgaarse regering telt veertien communistische ministers te gen negen anderen. Kol. Marquie, leider van de Franse repatriëringscommissie in de Sovjet- Unie is ontslagen, omdat hij Frank rijk de schuld gaf in de repatri- eringskwestie. De opkomst van mijnarbeiders te St. Etiënne (Midden-Frankrijk) was Donderdag 30 groter dan de ge middelde opkomst voor de staking. De schade moet ingehaald worden! De Engelse eilanden Jethou Lihou voor de Normandische kust zijn te koop. De oppervlakte vari beide eilanden is ongeveer 20 ha. en tnen schat de koopsom van Lihou op on geveer 30.000 gulden. Te Praag zijn twee geheime zen ders ontdekt, die bediend werden Moor twee technische studenten. Men gaat nu na of de studenten voor een politieke organisatie werkten Vervroegde bonnen voor dg Kerst banket, koekjes en suikerwerk wor den met ingang van 12 December 10 procent in prijs verlaagd. Deze prijsverlaging geldt voor, bo terletters groot- en kleingebak, zout gebak, luxe gevulde koekjes (petit glacé e.d.), cake, koekjes, speculaas. Limburgse vla van vrioche deeg, ge vulde koeken, eierkoeken, amandel broodjes e.d. appelbollen van blader deeg, gebak van gerezen deeg, suiker- borstplaat, fondant en vruchtenborst plaat, suikerbeestjes, truffels en schuimpjes. Alles voorzover deze pro ducten door banketbakkers zelf wor den bereid. Ook de maximumverkoopprijzen van fabriekmatig bereide banket- en suikerwaren ondergaan met ingang van dezelfde datum een overeenkom stige verlaging. Eveneens worden de ontbijtkoek, vruchtenkoek, taai-taai en andere koeksoorten in prijs verlaagd, maar voor deze producten is de verminde ring in prijs verschillend, voor een ontbijtkoek kan deze een tot zes cen ten bedragen. De bereider is verplicht de consu mentenprijs, alsmede het gewicht van de koek, op de verpakking te vermel den. Bokking wórdt 9 cent Dg maximum-consumentenprijs voor bokking (gerookte of gestoomde ha ring) wordt met een c^nt verlaagd. Met ingang van 12 December mag voor een bokking dus ten hoogste 9 cent per stuk berekend worden. De prijs voor gebakken haring daaren tegen wordt met 2 cent verhoogd en bedraagt dus met ingang van dezelf de datum 12 cent per stuk. Tenslotte is.bepaald, dat uitgesneden bokking tegen ten hoogste f 0.35 per 100 gram mag worden verkocht. prijs Bonnen voor Kerst op 18 Dec. De bonnenlijst voor' de Kerstweek zal gecombineerd worden met die, welke op 18 December bekendge maakt wordt. Dit houdt in, dat de aanwijzing der bonnen voor suiker, versnaperingen, bloem en huishoud zeep een week eerder zal geschieden, n.1. op 18 December in plaats van op 25. Dec. De eerstvolgende bonaanwijzing na 18 December zal plaats hebben voor suiker .versnaperingen op 8 Januari a.s. (dus drie weken later), voor bloem op 22 Januari a.s. (dus vijf weken later). De bonaanwijzing voor brood en tabak zal op de normale wijze geschieden. Denk aan de scheerzeep De bonnen „reserve 5 tabak" der ta- bakskaart Q 711, welke recht geven op een rantsoen scheerzeep zullen na 16 December a.s. niet meer geldig zijn. Volgens persberichten hebben in Epirus belangrijke bewegingen der verzetsstrijders plaats. Een groep van 1000 man zou een berg bij de Alba- bnese grens bezet hebben. Ter gelegenheid van het veertig jarige regeringsjubileum van Koning Gustaaf van Zweden is een serie spe ciale postzegels uitgegeven van 10, 20 en 60 öre. ARABIEREN ZULLEN PALESTIJN- E KWESTIE NIET AAN VEILIG HEIDSRAAD VOORLEGGEN. Te Cairo wordt van betrouwbare zijde vernomen, dat de Arabische Li ga besloten heeft de kwestie Palesti na niet aan de Veiligheidsraad voor te leggen Emir Feisal van Saoedi-Arabië, de premiers van Irak, Transjordanië en* de Libanon en leden van de raad der Arabische Liga zijn in Cairo bijeen gekomen. Men vermdedt, dat de be sprekingen over de verspreiding van geregelde Arabische legers langs de Palestijnse grenzen achter de scher men worden voortgezet. FELLE BRAND IN AMSTERDAM De rossige gloed van een der felste branden, die dit jaar in Amsterdam hebben gewoed, verlichtte gisteravond om half acht de donkere hémel boven Amsterdam-Noord. Tot ver in de om trek en uit alle delen van de hoofd stad was het onheilspellende schijn sel waar te nemen, nadat omstreeks half zeven brand'was ontstaan in een grote meubelopslagplaats aan de Gras weg in A'dam-Nrd. Om half acht waren niet minder dan Vijf motorspuiten op het terrein van de brand aanwezig plus de drijvende motorspuit „Jason". Maar het vuur won hét: de houten fabriek brandde tot «te grond toe af. Vliegtuigen neergestort Ten Oosten van Corsica is een vlieg tuig, vermoedelijk een Italiaans, in zee gestort. Met 5 gewonden aan boord zou het zinkende zijn. Nabij de gemeentelijke luchthaven van Memphis in Tennessee is een mi litaire Dakota neergestort en in brand gevlogen. De Twintig inzittende mili tairen kwamen om het leven. REORGANISATIE VAN HET HOGERHUIS. Het Britse Lagerhuis heeft het wetsontwerp van de regering tot re organisatie -van het Hogerhuis in der de lezing aanvaard met 340 tegen 186 stemmen Dit wetsontwerp beknot de tijd, gedurende welke het Hogerhuis bepaalde wetten kan tegenhouden, van twee tot één jaar. RADIOTOESTELLEN V VS' E 7. N POND i Een Duitse technicus uit Winsen bij Hamburg heeft een radiotoestel geconstrueerd, dat minder dan tien centimeter lang en zes centimeter hoog is en nog geen pond weegt. Het is een drielampstoestel, dat met een antenne van vier meter 30 tot 40 bui tenlandse stations kan bereiken De constructeur, een zekere Wobbe, heeft zijn toestel „Knirps" klein kerel tje genoemd en hij is er van over tuigd, dat het toestel binnenkort op de markt zal komen. Radiotechnici hebben het toestel aan een test on derworpen. Zij menen' dat massa-pro ductie van dit toestel voor een deel tegemoet zal kunnen komen aan de grote behoefte in Duitsland, daar er slechts een betrekkelijk kleine hoe veelheid grondstoffen aan verwerkt behoeft te worden „Tussentijdse hulp" verzekerd Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft acclamatie het wetsontwerp tot het verlenen van tus sentijdse hulp aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk en China voor een bedrag an 590 millioen dollar aangenomen. Een zwaargewicht aanhangwagen In de constructiewerkplaats van de Aalster firma „Deka" wordt een reus van een aanhangwagen met een laad vermogen van 40.000 kilo gebouwd. De wagen is bijna 12 meter lang en 2.75 meter breed, heeft vier en twin tig wielen en weegt vol heiast 53 ton. ERNSTIGE AARDBEVING IN ANATOLlë. In Oost-Anatolië, oVer een gebied tot aan de Sowjet-Russische grens, is Dinsdagavond een hevige aardbeving opgetreden, waarbij veel huizen ver nield werden. Er zijn hier geen persoonlijke on gelukken gemeld, doch duizenden mensen brachtén, door panische schrik aangegrepen, de nacht in het open veld door. Ongeveer 800 personen zijn daklos geworden. PURE CHOCOLADE GAAT UIT DE HANDEL (van onze Haagse correspondent) In verband met de geringe voorra den chocolade of cacaobonen staat het te bezien aldus deelt men ons me de of de huidige distributie gehand haafd zal kunnen - blijven. Vandaar dat men thans voornemens is de pure chocolade uit de handel te nemen en de nog aanwezige voorraden uitslui tend te verwerken tot repen crème chocolade. In tegenstelling met ande re berichten kunnen we echter nog mede delen, dat ook dit product uit sluitend op de bonnen zal worden ver kocht weerbericht IETS ZACHTER Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Zwakke tot ma- ti,e westelijke wind. Iet» lichter das gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1