Met Kerstmis exposeert Tintoretto te Heiloo Een elftal bij IJs- en Volksvermaak Alkmaar Naar een einde van de Europese omroep-chaos De Wieringermeer herrijst Bijna duizend Meerbewoners in de beurszaal bijeen 11 December, een dag van gedenken Twee jaar geleden hebben we met grote laarzen aan een tocht gemaakt door de Wieringermeer. De Meer stond toen op het punt van droogvallen. Het was juist Sinterklaas 1945. Er stond nog een weinig water op het land en de wegen, als je verder de polder in kwam. De randgebieden waren reeds droog. Welk een troosteloze aanblik bood dit land. Overal verwooeste boerde rijen en in puin liggende dorpen, ver laten land, dat ons tegen glibberde en waarop geen spoor van planten groei viel te ontdekken. Slechts hier en daar was een mens te bekennen, die met een somber ge zift rondliep. Het was troosteloos en huiveringwekkend. Kentering Enkele dagen later, de elfde Decem ber 1945, werd de vlag gehesen. Na 4 maanden onafgebroken te hebben ge draaid, werden de machtige gemalen stop gezet. Er kon met de opbouw een begin worden gemaakt. Twee jaren zijn inmiddels voorbij gegaan. Twee jaren, waarin de bewoners van de Meer, onder aanvoering van een legertje ambtenaren niet hebben stil gezeten. Want het waren hier de ambtenaren die het voorbereidende werk moesten verrichten, waarna de arbeiders pas konden komen, om de plannen tot voltooiing te brengen. Contact Deze ambtenaren hebben een ver eniging gesticht, genaamd „Contact", een vereniging, welke zich ten doel stelt niet alleen het contact tussen de ambtenaren tot stand te brengen, maar tevens contact tussen de gehele bevolking van de Wieringermeer. „Contact" nu heeft ter gelegenheid van de tweede droog vallingsver jaar dag van de Wieringermeer een bij eenkomst georganiseerd in de weer geheel gerestaureerde Beurszaal te Middenmeer en zij hoopt dit elk jaar te herhalen, zodat de elfde December in de toekomst ongetwijfeld een dag van betekenis in het leven van de Wieringermeerders zal worden. De enorme zaal was bijna geheel gevuld, toen Mr. Vosters de bijeen komst opende en een overzicht gaf vnn de werkzaamheden van „Contact" >.<~a>rna hij het woord gaf aan Ir. Krijn, voorzitter van de Commissie «Vederopbouw Wieringermeer. De heer Krijn gaf ons een over zicht van wat reeds gebeurd was. En uit het sobere relaas van deze »Vederopbouwman werd het ons dui- FALKLAND WEER VOOR HEI- VOETLICHT HEILOO De toneelvereniging Falk- and zal zo vernemen wij op 20 27 December en 3 Januari a.s. op roeren „De Kleine Apostel" van de tchrijver A. W. G. van Riemsdijk in de bewerking van Henk Bakker. delijk, hoe onzaglijk veel geld en ar beid het kost om weer te herstel len, wat door de Duitsers in hun zin loze woede over de komende neder laag, in enkele uren verwoest werd. De heer Krijn verstrekte ons een reeks van cijfers. Cijfers over herstel de woningen en boerderijen, over in aanbouw zijnde panden. We zullen ze niet weergeven, want ze zouden juist door hun veelheid geen indruk op u maken. Slechts een uitzonde ring. 18 millioen Nog is slechts een deel van het verwoeste hersteld en moet een veel groter deel worden verricht. Maar reeds nu is een bedrag van achttien millioen gulden uitgegeven. Deze laatste Duitse misdaad heeft het Ne derlandse volk veel geld gekost. Om van de ellende niet te spreken. Hierna werd het programma afge werkt. De toneelgroep van „Contact" gaf een vlotte vertooning ven „Betje regeert", waarmee ze veel succes oogstte, de heer Garretsen zong met begeleiding van de heer Tamsma en kele nummers, terwijl burgemeester Loggers tenslotte nog het woord voerde. Het was reeds na midder nacht. dat het officiële gedeelte werd gesloten en de bezoekers het zich nog een tijd lang prettig konden maken oncier de verlokkende tonen van „The Tango Serenaders". Door stage arbeid wordt de Wierin germeer weer bewoonbaar. -Voetgangers, uw plaats is op de voetpaden DE RIJWEG IS VOOR HET RIJVERKEER Geregeld wordt een groot aantal verkeersongevallen veroorzaakt door het, lopen van voetgangers op de rij wegen. Deze ongevallen bestaan dan uit dikwijls 'ernstige bot singen tussen de voetgan gers en het rijverkeer en men behoeft niet te vragen, wie de dupe daarvan wor den: de voetgangers. Het Verbond van Verenigin gen voor Veilig Verkeer ves tigt de aandacht op het vol gende: Het lopen op de rijwegen is in strijd met het voorschrift dat voetgangers van de voet paden gebruik moeten ma ken. Het zonder noodzaak lopen op de rijwegen is dan ook verboden en strafbaar. Moet men, om over te ste ken, gebruik maken van de rijweg, dan moet dat over steken geschieden langs de kortste weg, dat is dus haaks op de verkeersrichting, voor zichtig, vuig en zonder on derbreking. Men kijke ech ter eerst naarlinks en dan naar rechts! Zijn er oversteekplaatsen voor voetgangers, dan moet daarvan gebruik worden ge maakt. Op de grote zolder boven het x-g. Schoolhuis aan de Willibrordusweg, tussen de hanebalken, werken iedere Donderdagavond een 23-tal leden van de teken- en schildersvereniging „Tin toretto". Deze amateurs werken onder lei ding van de heer J. C. R. Heeck uit Castricum, die echter zijn leerlingen geheel vrij laat in hun ideeën en slechts voorlichtend en corrigerend optreedt. Dit komt dan ook in de ver scheidenheid van werken sterk naar Wij hebben eens een kijkje geno men en zo zagen we o.m. de werk stukken, welke de leden van Tintoret to met Kerstmis zullen exposeren, in de ULO-school aan het Slempad. En het kwam wel zeer duidelijk uit, dat hier de zaken serieus zijn aangepakt We zagen een flink aantal aquarellen, pastels eri pentekeningen met meren deels als onderwerp landschap- en bosgezichten, de oogst van een zomer hard werken. Verreweg de meeste on derwerpen zijn in de naaste omgeving gevonden, wat voor de a.s. tentoon stellingbezoekers ongetwijfeld de be koring zal verhogen. Voorts bewonderden we enkele wer ken in olieverf, waarvan we noemen het fraaie „Gezicht op het Noordhol lands Kanaal" van de heer Troosthei- de. Duidelijk bleek ons, dat de leden UITSLAGEN „DAMLUST" ZD. SCHARWOUDE le klasse: W. Hoedjes slaagde er in zijn eerste winstpuntje te bemachtigen, dat C. Schuffelen moest prijsgeven. P. Schuf- felen, die evenals Hoedjes danig in het gedrang komt, kon het ook thans niet redden en moest de eer aan Th d>. Haas laten. 2e klasse: A. Floris en F. Mienis. die beiden in degradatie-gevaar ver keren, zagen geen kans om uit de ge vaarlijke zóne te komen, daar beiden weer een nederlaag leden. resg. tegen P. Balder en G. Vroling. N. Jol schijnt zich iets te herstellen, waar van J. Pluister de dupe werd 3e klasse: H. Engeringh behield hier de leiding door remise te spelen te gen zijn concurrent W. Glas en te winnen van K. Buur. In een mooie gelijkopgaande partij deelden J. En geringh en C. Zijp de punten, ter wijl K. Buur wist te winnen van P Bekker. De uitslagen luidden als volgt: le klasse: P. Schuffelen—Th. de Haas 0-2 W. Hoedjes—C. Schuffelen 1-1 2e klasse: P. BalderA. Floris 2-0 N. Jol—J. Pluister 2-0 G. VrolingP. Mienis 2-0 3e klasse: H. Engeringh—K. Buur 2-0 J. Engeringh—C. Zijp 1-1 H. Engeringh—W. Glas 1-1 K. BuurP. Bekker 2-0 SCHAKEN DIRK SHORNEGMOND 7 l£-2 \'t DIRKSHORN Donderdagavond Werd in café Kossen een belangrijke schaakwedstrijd gespeeld tussen de eerste tientallen van do schaakvereni ging uit Dirkshorn en Egmond. Na een buitengewoon mooie en zware strijd won „Dirkshorn" met bovengenoemde cijfers, waardoor zy in haar afdeling van de competitie der N.H.S.B. de leiding verwierf De gedetailleerde uitslag luidt: Dirkshorn I De Egmonden 1 1. J. LevendigJ. de Waal 0-1 2. S. Cnosscn—C. Visser 1/2-1/2 3. W. G. Bakkum—J. Koopman 1/2-% 4. J. BakkumJ. van Don %-34 5. H. Hooyberg—A. Heere %-l/2 6. J. K. Slot—P. Manté 1-0 7. D. VerstratenJ. Valkering 1-0 S. R. MeinemaA. v. Veen 1-0 9. C. Gutker—G. v. d. Brink 1-0 10. W. Vlam—H. P. Franse 1-0 Dirkshorn speelde aan de even bor den met wit. De Egmonders toonden zich zeer sportieve verliezers en beide clubs kunnen op een prachtige en leerzame avond terugzien. DAMMEN HEILOO De uitslagen van de voor de elfde ronde van de onderlinge competitie gespeelde wedstrijden lui den: Groep 1: A. Kroon—C. de Graaf afgebr. C. Adrichem—J. de Geus 20 J. GeuzebroekH. Verver 11 J. SpvenkelingS. de Geus 11 K. TuinmanA. Dekker 02 Comb -groep 2 en 3: J. SpaansA. Alleman 20 SmitKcogenboom 0-p-2 C. LieshoutC. de Geus 02 P. Beukers—Vreeker 2—0 C. de JongHelder 20 D. LangedijkA. Winterink 20 Mellema—Mulder 2—0 C. HoutenboschMarsman 02 De Goede—Hofman 2—0 "VeyersSchrama 20 P. BeukersMulder 20 flinke vorderingen hebben gemaakt onder deskundige leiding. We noemen hier werken van de heren K. van Til. D. Postma, Baan Sr. en Jr., S. van Ravenstein, A. Mantel, J. Dekker, P. C. Nieuwvoort, Bakker, P. Fransen en P. Schouten en mej. E. van der Vis. die ieder in hun genre voor iets goeds hebben gezorgd. Men heeft ons verzocht de lezers op te wekken deze expositie die ge houden wordt van 25 tot en met 28 December te bezoeken en dit ver zoek geven wij gaarne door. De be zoekuren zijn van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Men kan deze amateurs ook steunen door donateur te worden van „Tintoretto", wat slechts f 2.50 per jaar kost en waarvoor men het huisorgaan „Paletdop" gratis ontvangt, alsmede een aardige linoleumsnede reproductie van de heer J. Dekker Ouderavond O. L. School KOEDIJK Bij de opening van de ouderavond der o.l. school merkte de voorzitter op, dat er deze avond af scheid genomen zou worden van de burgemeester, die nooit verstek had laten gaan. De burgervader heeft altijd zijn bes te krachten gegeven en zal zeker zeer gemist worden. De voorzitter dankte hem dan ook hartelijk, namens de oudercommissie, voor zijn vele werk. De notulen werden ongewijzigd goedgekeurd en ondertekend. Het hoofd der school deelde mede, dat de leerplichtwet veranderd is, inzake het feit, dat de kinderen van de leeftijd van 14 jaar tot 1940 van school af. textiel met het doel om de jeugd op school iets te laten maken, is mo menteel nog niet aanwezig. Aangezien de kinderen achter zijn, zullen zij leermiddelen mee naar huis krijgen. Voorts gaf het hoofd der school een lezing over de onderwijsfilm. Spr. schetste de vooruitgang van de films voor het onderwijs. Bij de rondvraag zeide de burge meester, altijd met genoegen het schoolleven gevolgd te hebben. Mij dankte voor de bij de opening ge sproken woorden. Hierna was er gelegenheid tot het bezichtigen van het werk der kinde ren. De voorzitter sloot de vergadering, terwijl hij de wens uitsprak dat de scheidende burgemeester evenveel belang zou stellen in de school van zijn toekomstige standplaats en dat zijn plaatsvervanger een waardige plaatsvervanger zou zijn. TWEE GERAFFINEERDE INBRAKEN. KOEDIJK In de nacht van Dins dag op Woensdag is hier ter plaatse op een tweetal plaatsen ingebroken, t.w. bij de heer Jb. de Waal, kruide nier en bij smederij W. Slot. De die ven hebben hun werk grondig ge daan. Bij de heer de Waal braken ze via het raam van de huiskamer in en vertrokken langs dezelfde weg met medeneming van een groot bedrag aan geld, bonnen, rantsoenen snoep, tabakskaarten en de spaarpotten der kinderen. Bij de heer Slot Werden een nieuwe fiets, bandenbonnen en al het in huis aanwezige geld meegenomen. Men ontdekte de inbraak 's morgens bij het ontwaken. De dader (s) is (zijn) nog steeds onbekend. De politie stelt o.a. met behulp van speurhonden een nauwgezet en uitgebreid onderzoek in. Het winterprogramma is vastgesteld NIEUWE NIEDOEP De ledenver- gadering van IJ en V. was slecht be zocht. Bij afwezigheid van de voorz. Gaayaard neemt Vrede deze taak waar. De notulen worden door secr. Koorn, evenals het jaarverslag voor gelezen en goedgekeurd. P. Houthak ker brengt namens de comm. belast met het nazien der rekeningen financ. verslag uit. De ontvangsten waren, pl. het saldo van vorige jaar f 4531,66, de uitgaven bedroegen f 3280,28, saldo f 1251,38. Vergeleken bij vorig jaar be tekent dit een achteruitgang van f721,- Dit vindt zyn oorzaak in het 60-jarig bestaan en het vuurwerk. In de plaat, van de heer A. Peereboom, wordt de heer J. Wetsteen gekozen als nieuw lid der comm. voor het na zien der rekeningen. De heer J. Ger- ver neemt het over van de heer P Houtkoper. De heren Gaayaard en J Wetsteen treden af als bestuursleden. Koorn. welke herkiesbaar was werd met grote meerderheid herkozen. Zon der grote concurrentie kwamen ook de heren H. Vrede en P. Houtkoper in het bestuur. Wat de wedstrijden voor het a.s. seizoen aangaat, deelt de secr. mede dat IJ. en V. het N. II. kampioenschap schoonrijden voor pa ren door de K.N.S.B. kreeg toegewe zen, met een demonstratie kunstrijden De vereniging heeft verzocht de wed strijden om het Ned. of N. H. kam pioenschap voor profs of amateurs op de korte afstand te mogen organise ren. Verder staan op het programma koppel- club- en kinderwedstrijden. Voor 1948 wordt zaal Hees aangewe zen als vergaderlokaal. Besloten wordt 3e Schutkermisdag volksspelen te hou den en als het enigszins mogelijk is weer vuurwerk. De heer P. Houtkoper informeert naar de contributie. Penningmeester licht dit punt nader oe. De hr. Blok ker vraagt naar de verhouding met de zwemclub. De zwemclub „De Rijd" is in het afgelopen jaar geheel van het toneel verdwenen. IJ. en V. neemt deze afd. nu waar. Verder brengt Blokker naar vo- ARME RATTEN N. NIEDORP Per circulaire is de burgerij bekend gemaakt met de op til zijnde uitroeiing der ratten. Even als elders neemt ook het Niedorper gemeentebestuur maatregelen om de- zo gevreesde veelvraat te doen verdwij nen. Als bestrijdingsmiddel zullen van jgem een te wegen gratis blokjes brood, 'wanrin scilla-extract en een conser veringsmiddel verwerkt zijn, beschik baar worden gesteld. Een vaste ploeg, waarvoor inmiddels al flinke belang stelling bestaat,^ zal de bestrijding in tensief ter hand nemen De heren uit leggers krijgen een korte, speciale op leiding, uitgaande van de Plantenziek- tenkundigen Dienst. De knagers, die naar schatting jaarlijks voor 30.000.000 gulden, schade in Nederland veroor zaken, krijgen het dus met vaklui te doen. Laten we' hopen, dat de rat weldra tot de zeldzame diersoorten gaat be horen en alleen zingende ratten als huisdier worden gehouden. Voetballers en handbalsters bespraken vele problemen N.-NIEDORP Voorzitter Peereboom sprak zijn voldoening uit over de aardige opkomst. Hierna schetste hij de tegenwoordige moeilijkheden bij de training. Zo het nu gaat kan het niet langer. De vereniging heeft een jaarcontract met trainer Zuidema uit den Helder, wat de club weke lijks f.20. -kost. Wordt van de training naar behoren gebruik gemaakt, wat toch met 70 leden gemakkelijk kan, dan is dat goed besteed geld. Gaat het zoals 't nu gaat, dan is 't zonde van de centen! 't Is zover gekomen, dat er zelfs te weinig liefhebbers waren om te kunnen trainen. Erger kan het toch al niet! Spr. deed een dringend beroep op de leden hierin verande ring te brengen: het is in 't belang der vereniging! Hierna werd overgegaan tot het ondervragen der aanwezigen over de training en de reden waarom ze niet kwamen. Het resultaat was, dat er zoveel beloften waren om deel te nemen, dat er spoedig een tweede trainer nodig is! De heren G. Floor BERGEN AAN ZEE Aan onze abonne's! Het doet ons genoegen on ze abonne's in Bergen aan Zee te kunnen meedelen, dat we een middel hebben ge vonden, waardoor „De Vrije Alkmaarder" op Zaterdag reeds des middags in hun be zit kan zijn. De heer Passer, posthou der te Bergen aan Zee, ver klaarde zich bereid onze cou. ranen in ontvangst te nemen en deze in zijn winkel te de poneren, waar ze dan door de abonne's kunnen worden afgehaald. ren de mogelijkheid tot aanleg van een kinderbad in de hoek naest C. Schoen. Dit zo voor de jeugd belang rijke punt zal het bestuur verder uit werken. er komt nl. nog heel wat voor kijken. Jb. Fijnheer had graag club wedstrijden voor schoonrijders, ook de verlichting wordt door Fijn heer naar voren gebracht. Het bestuur zal zo mogelijk zorgen dat er een verlichte baan op de Rijd komt. Ook het sneeuwruimen wordt gron dig besproken maar het vraagstuk j's uiterst moeilijk. en J. Faus en de dames Truus Vrede en Annie Wit zullen een gezellige clubavond organiseren; hierover hoort men spoedig meer. Als steeds was de rondvraag een aantrekkelijk punt. C. Blokker is niet tevreden over de samenwerking tussen trainer en E.C. Dit is nog niet ideaal, omdat de heer Zuidema hier niet Zondag's kan zijn. De heer Faus informeert naar de E.C. van de handbalsters. De heren H. Jes en D. de Jong zijn op raadselachtige wijze geruisloos van het E.C.-toneel verdwenen. Gekozen worden nu de dames Wit en Vrede en de heer Faus. De thee- schenkerij heeft de aandacht van D. de Jong en dit zal in het vervolg door Toon worden waargenomen. Dat de contributie van junioren gelijk is aan die van de senioren was niet naar da zin van M. Aalbrechtse en het bedrag wordt nu verlaagd tot f.0,80 per mnd. C. van Herwerden klaagde over het inderdaad te late publiceren der op stelling van de adsp.-elftallen; hierin zal worden voorzien. Na nog gespro ken te hebben over de plaat van wijlen Wilbrink, welke al jaren stuk is, sluit voorz. Peereboom deze ver gadering. JAPI IN NIERUP N. NIEDORP Wie Japi wel is? Het is de afkorting van de Jeugd-actie-pa- pier-inzameling. Tot stijving der kas van de vereniging tot uitzending van kinderen naar de vacantie-kolonies. heeft het personeel der OLS deze actie in N.Niedorp ter hand genomen Ge zien het zéér nuttige doel twijfelen we niet of ieder oud papier bezitter (vooral de Sint heeft veel papier ge bracht) zal hier aan medewerken. De schooljeugd zorgt voor het weghalen van gevormde papiervoorraad. De sterken voor de zwakken! Bedacht U de Kerstpotten al 7 Heeft u ze al zien staan, de heils soldaten bij hun bekende Kerstpot ten op verschillende punten van onze s*,'d? Deze mensen trotseren koude en regen om hun medemensen een gelukkig Kerstfeest te bezorgen. Van geldstukken, in de potten gedepo neerd, worden voor minvermogenden de noodzakelijke levensbehoeften aan geschaft. Liep u de Kerstpotten voor bij? Ze staan er ook voor u! Ge hebt nu nog enige dagen gelegenheid uw bijdrage te offeren. Vergeet hen niet TENTOONSTELLING VAN POST DUIVEN VOOR AFD. A TE ALKMAAR Wij brengen nog eens onder de aan dacht, dat de inschrijving voor deel name aan de tentoonstelling van afd. A 20 December gesloten wordt. De tentoonstelling beloofd een groot suc ces te worden en reeds velen schre ven hun duiven in. U wilt toch ook onder de deelnemers behoren? Het wordt een show zoals nog maar zelden door afd. A is georganiseerd. Inschrij vingen en inleggeld kunt u opzenden aan de secretaris van de tentoonstel lingscommissie: H. Pel, Schuine Honds- bosschelaan J 49, Heiloo. Wij vestigen er tevens nog eens de aandacht op. dat de inschrijfgelden tegelijkertijd moeten worden voldaan aan hetzelfde adres. NOGMAALS DE BERGERTRAM EN DE BUS Hoewel wij over het „rammen" van het Berger trammetje al eerder schre ven, plaatsen wij op verzoek van de machinist nog de volgende mededeling Volgens de machinist was er wél een conducteur op de rails aanwezig om het verkeer stop te zetten, echter wij hebben dit feit nooit ontkend of bevestigd. Voorts deelde de machinist mede. dat de bus met een snelheid var. plm. 40 km. reed. Over een dag of tien wordt een belangrijk handelsverdrag tussen Rus land en Engeland gesloten. Kol. Marquie, leider van de Franse repatriëringscommissie in dg SovV- Unie is ontslagen, omdat hij Frank rijk de schuld gaf in d» r -<tri- e~ingskwestie. F. M. schrijdt voort op de weg van haar ontwikkeling En zij baanf de weg in hei golflengie-gedrang Onlangs werd het bericht de we reld ingezonden, dat de Belgische Na tionale Radio Omroep sedert korte tijd een zcnder voor frequentie-modu latie in gebruik genomen heeft. De frequentie-modulatie (fan. zul len we haar afkorten) een nieuwe uitzendingstechniek, waarbij gebruik wordt gemaakt van een golflengte van 3 meter. Atmosferische en industrië le storingen worden door f.m. zo goed als geheel opgeheven, terwijl de zui verheid en de warmte van de klank- weergave zo hoog is, dat er vrijwel geen verschil te constateren valt tus sen de beluistering rechtsstreeks in de studio en de weergave via de aether. Daarmee is natuurlijk al veel ge zegd, maar wij hebben ons eens ge wend tot Ir. H. Mak, plaatsvervan gend hoofd van de Centrale Afdeling Radio van de PTT om het een en an der te vernemen over de mogelijkhe den van toepassing van de f.m. in Nederland. In het voorjaar van 1946. aldus Ir. Mak, hebben wij in Nederland de eer ste f.m. zender in gebruik gehad en wel tussen Goes en Terneuzen. Hij is in verband met beschadiging van de kabel in de Westerschelde ge bruikt om de draadomroepnetten in Zeeuws-Vlaanderen langs 'een andere weg te voeden dan over de 415 meter De uitzendingen van Hilversum, die met een lijnverbinding in Goes kwa men, werden door een Lm. zender uitgezonden en in Terneuzen door een Lm. ontvanger opgevangen. Van hier- wërden de uitzendingen wederom per kabel naar de radiodistributiecentrales gezonden. Vele proefnemingen Ondanks de toenmalige provisorische apparaten, zijn 'er toen ten aanzien van het systeem zeer gunstige resultaten bereikt. In 1945 zijn door het radiola boratorium van de PTT plannen ge maakt voor de bouw van 'een Lm. zen der van 0.7 kilowatt, welke zender na znij voltooiing in de zomer van 1947 periodiek in proefdienst werd geno men. In het najaar van 1946 werd voorts in Amerika een fm. zender be steld, die in November j.1. gearriveerd is. Deze zender, die een capaciteit heeft van 1 kilowatt is thans tijdelijk op gesteld in het kuststation Schevenin- gen. Nog deze maand, of anders Janu ari 1948, zal deze zender des avonds Wat tis frequentie-modula tie?. Frequentie-modulatie betkend een geweldloze en weldadige omwenteling op radio-gebied; een zalf voor de wonde; een einde aan de radio-chaos in Europa. Is een nieuwe vinding, maar he laas ziet men nog geen kars ze op de politiek toe te pas sen. in bedrijf gesteld worden. Hij zal zo lang in Scheveningen blijven als voor de proefnemingen noodzakelijk is. In'samenwerking met de PTT heb ben de Philipsfabrieken deze zomer in de omgeving van Eindhoven eveneens proeven genomen met een bij Philips geconstrueerde f.m. zender van 0.7 kw Er kwamen goede resultaten uit de bus in verband met onderzoekingen naar de invloèd van de bodemgesteld heid op de 3 meter golven. In het pol derland doen zich n.1. geheel andere mogelijkheden en moeilijkheden voor dan bv. in heuvelland, bosrijke stre ken. grote steden e.d. Om tot een plan te geraken om f.m. in Nederland bij de uitzendingen te gaan gebruiken is het van het groot ste belang de plaatselijke toestanden nauwkeurig te onderzoeken. Zo is b. v. in grote steden het storingsniveau door vele electriciteitsverbruilcers, drukker verkeer ed., veel groter. Nog even geduld Eind 1948 hoopt de PTT te beschik ken over vier Lm. zenders, die het mogelijk zullen maken voldoende ge gevens bijeen te krijgen voor de pro jecten. die er gemaakt zijn. Dez? zen ders zullen min of meer regelmatig op verschillende plaatsen in Neder land in functie zijn. Amateurs, die *n toestel voor Lm. ontvangst bouwen, moeten er dus op rekenen, dat wij de zenders na verloop van tijd verplaat sen, zodat zij op een bepaalde dag ineens niets meer horen. En wat is tin de grote betekenis van deze hele f.m.-historie? Van f.m. is grote redding te ver wachten, aldus Ir. Mak. Want f.m. helpt ons uit het golflengtcgedrang, waarmede dus een einde zou kunnen komen aan de Europese omroepchaos Maar de proefnemingen zullen nog wel een paar jaar duren, voor het sy steem op grote schaal kan worden toegepast.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3