Er staan 30.000 woningen in de steigers Misleidende propaganda Amsterdamse Revue I De vrijheid bedreigt India Maar over een jaar zullen ze nog niet klaar zijn (van onze llaagsc correspondent) In de jongste publicatie van het C.D.S. „Bouwbedrijvigheid en Bouw materialen" constateert men, dat het aantal begonnen woningen opnieuw buitengewoon groot was. Het cijfer over Augustus (7561) overtrof zelfs het dnbbele van het maandgemiddel- de van 1938. Het.aantal woningen in uitvoering is eveneens belangrijk ge stegen en bedroeg ultimo Augustus 1947 ruim 50% meer dan in 1933. Dit zou een buitengewoon gunstige toe stand der bouwbedrijvigheid beteke nen, indien het cijfer omtrent de vol tooide woningen een zelfde beeld ver toonde, d.w.z., dat een productie van 5000 woningen per maand gehaald zou worden. Dit is echter geenszins het geval. Slechts 770 woningen werden, volgens de voorlopige cijfers, in Au gustus voltooid, hetgeen slechts 24% is van het maandgemiddelde van '38 De mogelijkheid bestaat aldus ver volgt de publicatie, dat het grote aan tal in uitvoering zijnde woningen or der deze omstandigheden (schaarste aan materialen en onvoldoende per soneel) een bedreiging vormt voor de geregelde voortgang in de bouwbe drijvigheid. Indien een storing zou op treden in de materialen- en perso neelsvoorziening zou het resultaat zijn dat een langer bouwvolume bereikt werd dan het geval zou zijn geweest als men een kleiner aantal woningen in aanbouw had. Een Janboel.,.. We willen er niet over praten of het C.B.S. het departement van we deropbouw hierdoor in het zonnetje zet. Immers, feiten zijn feiten en die üggen thans allerdroevigst. Einde Au gustus had men een slordige 30.000 woningen in de steigers staan tegen ongeveer 12.000 op 31 Dec. 1946. Maand In maand uit is dit aantal met spron gen gestegen zonder dat het aantal voltooide woningen, daarmede gelijke tred hield. Dit was zelfs in Augustus weer 200 minder dan in Juli. Er ram melt veel. Maar als men daarnaast verneemt, dat er boeren zijn, die hon derd maal bezoek krijgen van een Keukenconsult Winterkost in variaties EEN SPECIAAL GERECHT UIT DE ZAAN Dat is bruine bonen met appelmoes. Eertijds werd dit gerecht aan de Zaan gegeten, vooral als in het voorjaar de aardappelen ongenietbaar werden Op Flakkee kende men eertijds het „poters smoken". Kleine aardappel tjes in de schil werden dan met wat vet gaar gekookt en met zure uitjes en augurken gegeten. In Zeeland ken de men de zoete appeltjes. De appelen werden eenvoudig gekookt, met een stukje boter wat smakelijker gemaakt Opgediend werden ze op een schaal, waarin sneden wittebrood waren ge legd Hierop kwamen de appelen en het geheel werd overgoten met het even gebonden nat. Gebraden worst completeerde dit gerecht. DE ZOETE BEET TEN BESLUIT Winterkost is er in ontelbare vari aties Zo b.v. hete bliksem en het vrij onbekende blauwe bliksem, talrijke soepen enz. En hoewel geen winter kost besluiten we de receptenreeks met een zoete beet: De Zeeuws bab belaar. Een goed recept hiervan is het vol gend:. los 250 gram suiker op in één eetlepel water en één lepel azijn. Voeg toe een halve lepel boter en een snufje zout. Breng dit mengsel aan de kook en dik 't in tot een drup pel op een koud voorwerp geworpen b.v. op de gootsteen onmiddel lijk stolt. Giet op een natgemaakte stenen of geëmailleerde plaat de mas sa uit. Vorm er met een mes een rol van. plm 1 c.m. dik. Knip hiervan stukjes. Om het hinderlijke kleven te voork'omen, kunt u de babbelaars met suiker bestrooien. VERSTREKKING VEEVOEDER De Provincoale Voedselcomrhissaris voor Noordholland maakt 1 et volgen de bekend. Er zullen voor het tijdvak van 14 December 1947 - 17 Jan. 1948 aan veehouders, die hun melk afleve ren aan Zuivelfabrieken, gelegen bui ten de eerste zone van het wettelijk consumpticmelk gebied onder bepaal de voorwaarden bonnen voor kal ver meel (Ml en M2) worden verstrekt. Op deze bonnen kan naar keuze het bovengenoemde voeder en/of rund- veevoeder LP en'of varkensvoeder D •u/of ochtendvocder G en/of paarden- voeder A worden betrokken. Omge keerd is omwisseling echter niet toe gestaan, ma,w. men kan op de bon nen van genoemde mengvoeders <LP D. G en A) geen voeder voor kal veren «Ml en M2) betrekken. De re geling voor de omwisseling geldt ooi: voor de voederperiode 21 Dec. 1947- 17 Jan" '«48 ambtenaar (al of niet met auto) vóór dat de tekeningen zijn goedgekeurd en men dus aan de herbouw van de platgebrande boerderij kan beginnen moet men wel geloof gaan hechten aan de critiek op wederopbouw Ordening. Zeker is wel, dat de hele wederop bouw met de dag schever gaat groei en. Onze indruk is, dat sommigen door de bomen het bos niet meer zien. Wederopbouw wil dan ook opnieuw orde gaan scheppen. Zo vernemen wij uit goede bron. dat voor 1948 belangrijk minder bouwver gunningen zullen worden verleend. Enerzijds wil men hierdoor evenwicht pogen te scheppen in het aantal in uitvoering zijnde woningen en de ca paciteit der bouwwereld, anderzijds door het verbieden van grote objec ten. zoals openbare gebouwen, fabrie ken enz.; alle beschikbare manschap pen en materialen mobiliseren voor de directe woningbouw. Ook norma le onderhoudswerken, die arbeid en materialen vorderen zullen voor 1948 grotendeels komen te vervallen. Thans staan er nog legio woningen al in de stellingen sedert 1946 en zelfs al wordt er in 1948 niet één bouw- of herstelvergunning verleend, dan zal men in genoemd jaar nog niet klaar komen met de werken, die men thans in nitvocripg heeft. Het ziet er ziek uit. Het eigen nestje blijft voor lopig nog een droom, zelfseen ver re droom. En tóch is dc Vrije Alkmaardcr hét blad voor iedereen. Een gezinsblad bij uitstek, dat U moet lezen wanneer U op de hoogte wilt blijven. En de prijzen ziju lager. Wees verstandig: neem een abonnement. DE APPELSTROOPPRIJZEN Na de jongste prijsverlaging is de prijs voor los uitgewogen appelstroop 0,89 per kg. en 0,45 per 1/2 kg. De verbruikersprijzen voor appel stroop in de meest voorkomende ver pakkingen zijn: cartonnen beker van 1000 gram 95 cent, van 900 gr. 87 1/2 cent, van 500 gram 53 1/2 cent, van 450 gram 50 cent; glazen pot van 500 gram 50 cent, van 450 gram 47 1/2 cent; blik van 1000 gram 97 cent, van 850 gram 81 cent, van 500 gram 54 1/2 cent, van 420 gram 45 cent. blik met decoratie, in alle gewichten 2 cent duurder, behalve in 850 gram: 3 cent duurder. Alleen voor dc glazen potten mag statiegeld worden berekend. Het weekblad „Kruidenierswaren' wijst er in een hoofdartikel op., dat in de radio-nieuwsdienst een verkeer de voorstelling van zaken is gegeven met betrekking tot de aangekondigde prijsverlagingen. Nadat het blad ge constateerd heeft, niet te willen tre den in een discussie over de nuttig heid der aangekondigde maatregelen, schrijft het: ..Daartegen gaat ons bezwaar dus niet, doch wel tegen de zeer onvol ledige en misleidende voorlichting, die o.i. naar „propaganda" riekt en wordt aangewend om de pil van de prijsverhoging te vergulden. Eveneens moeten we bezwaar maken tegen dc tendieuze radioberichtgeving, waar door het publiek in de waan werdt gebracht, dat niet de Regering doch de Coöperatie de prijzen verlaagt We zijn overtuigd, dat de ongeluk kige publicatie van het eerste bericht niet feens 'n reclamestunt van de Coöperatie is, doch veeleer moet wor den gezocht in een bijzonder* voor liefde van de huidige regering voor een bepaalde bedrijfsvorm Immers de Coöperatie heeft herhaaldelijk tc ken nen gegeven, dat de winstmarges voor de detailhandel te krap waren waar door lonende exploita'ie van de coöperatieve winkels ook tot do on mogelijkheden behvu-de W?l heeft de Coöperatie als haar standpunt mede gedeeld, dat in de innustr.'ila sector te veel werd vrrdiend en, vaar zij zowel de fabricage als de distributie in handen heeft, kan zij dit uit evva- ring weten. Dit was trouwens ook de mening van groot- en kleinhandel en deze mening wordt thans door de ge nomen maatregelen .bevestigd Maar men hoede zich ervoor i»i pers berichten de zaak terwille van de pu blieke opinie mooier voor te strd'eii dan ze in werkelijkheid is". De eerste dag waarop H.M. de Ko ningin, na een korte rustpoos, de teu gels van het bewind weer in handen neemt in Amsterdam en niet in de Residentie ligt het voor de hand dat dit ongewone bezoek nogal de aandacht trekt en aanleiding geeft tot velerlei geruchten. Natuurlijk is het niet de grootse Sint Nicolaas optocht, waarbij dit jaar zelfs het „corps consulaire" be trokken werd, die de vorstin naar Amsterdam lokte, doch houdt dit be zoek met geheel andere aangelegen heden verband. Het gouden jubilé van H.M. is aan staande en de hoofdstad, met name het paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk (Gedachtenisdienst). zal daar bij een belangrijke rol spelen. Vorste lijke gasten, grootwaardigheidsbekle ders uit het buiten- en binenland be nevens tal van anderen zullen in het Koninklijk Paleis ontvangen worden en deze ontvangst brengt vanzelfspre kend mee, dat vooraf beschikkingen getroffen moeten worden. Reeds begin van dit jaar, toen zij hier een maand vertoefde, heeft de Koningin al ge wezen op de tegenwoordig zo voor treffelijke accommodatie van het pa leis. waardoor de ontvangst van de diplomatie in de Burgerzaal dus niet als van oudsher in Den Haag bijzonder slaagde en ligt het voor de hand dat deze ontvangst zich ook in de toekomst zal herhalen. Waaruit ten slotte valt af te leiden, dat men ten hove wel iets gevoeld voor de verheffing van Amsterdam tot residentie. Doch met dit al is er ook thans weer niets nieuws onder de zon Amsterdam kon reeds in lang vervlogen tijden Neerlands eerste re sidentie genoemd worden. Immers vele monumentale gebouwen in onze stad getuigen nog van hun oorspron kelijke bestemming, zoals het paleis van justitie, de Nederlandse Bank en/ die eertijds niet anders waren dan resp. ministerie van justitie, van Binnen- en Buitenlandse Zaken en tijdelijk ook het z-g. Oost Indische Huis. voor koloniale aangelegenheden In de z.g. Franse tijd was het 'n het bijzonder Koning Lodewijk die niet anders wenste dan de hoofdstad als residentie beschouwd te zien. ,fiij bewoonde dan ook, behoudens oa. 'n kort zomerverblijf op het Loo, bijna uitsluitend het paleis op de Dam Maar. vraagt men zich hier af. hoe staat het met het reeds begin 1947 door Reuter aangekondigd bezoek van het vorstelijk echtpaar van Engeland, dat tegen het najaar zou plaats heb ben? Het huwelijk van de kroonprin ses bleek natuurlijk een onvoorziene verhindering, doch zou dit bezoek binnenkort nog te verwachten zijn, bijv. in het a.s. voorjaar? En de Ko ningin daarom tijdelijk hier verblij ven; Mij dient deswege het officiële hofbericht af te wachten. Het zou trouwens niet dc eerste maal zijn dat de hoofdstad die eer te beurt viel. Over een dergelijk Engels bezoek in het begin van de regerings periode van Koning Willem III, deden nadien wonderlijke verhalen de ronde, waarvan één ons wel interessant of leutig-Amsterdams voorkomt. Wij ver namen het onlangs van een oud-boot werker. De Engelse monarch had, zoals ge- ruikelijk. verscheidene bezoeken aan hoofdstedelijke instellingen gebracht: aan de Nieuwe Kerk, het toen wereld vermaarde Burgerweeshuis enz. Ech ter, bijna vergeten bleek op de voor laatste dag van het verblijf een be zoek aan onze voornaamste scheeps- bouwwerf, ook al een bedrijf van in ternationale reputatie. De Koning wil de deze beslist nog bezoeken en zo kreeg de directeur van de werf des morgens tegen 10 uur via de bur gemeester daarvan bericht. Z.M. zou tegen 11 uur arriveren, ieder moest gewoon aan het werk blijven. Maar gewenst bleef toch enig eerbetoon, bij voorkeur door medewerking van de bekende werfharmonie. De directeur beloofde het prompt. Vlaggen wareè er genoeg, maar de harmonie? Menf* sen vroeg de directeur zien jul lie kans om binnen dertig minuten de instrumenten op te. halen? We moeten de Koning een serenade bren gen. Doch niemand zag er kans toe, de afstanden waren daartoe te groot. Men was werkelijk diep onder de in druk van het geval. Geen sprake van sabotage, want de eer van zulk be zoek was reclame voor ieder van de werf. Mannen, riep dan plotseling de directeur, ik ben er! Ik wdfet dat er goeie zangers onder jullie zijn. Welnu als de Koning komt en vertrekt, scha ren jullie je links en rechts van het hek. En dan zingen jullie zo flink als het maar" kan het Engelse volkslied. Maar directeur, protesteerde het per soneel, dat kenne we toch niet. Nooit van gehoord. Kennen jullie dat niet, argumenteerde de opgewonden direc teur. welzeker kennen jullie dat. Jul lie kennen toch allemaal wel het sle perspaard o.» hol? Nou, dat is het. Tien minuten later passeerde de hoge gast de ingang en uit volle borst der 30 stoere werkers klonk het verhef» fond lied: Een sleperspaard op hol. Het is een rare knol. Dat beest wordt dol «enz.1. De vorst blijkbaar getroffen door deze geheel onverwachte sympathieke hulde, salueerde minzaam naar alle kanten.... De situatie was gered! Aan het diner des avonds zo luidt het schone verhaal betuigde de vorst de burgemeester zijn grote ingeno menheid met de ontvangst op de werf Dat men het Engelse volkslied blijk baar ook in het Nederlands kende en vertolkte, had Z.M. zéér verrast. De burgemeester boog diep en... mees muilde. Naar wij vernemen, zal het binnen kort op een onzer prominente plei nen. het Leidseplein, 'n artistiek mo nument verrijzen, waarop stadsarchi tect Piet Kramer, de bouwmeester o.m. var. de Haagse Bijenkorf, het Vondelparkviaduct en onze monu mentale bruggen, het ontwerp ver vaardigde. Dit plan tekent al van voor de oorlog. Het monument zal ge wijd zijn aan „De Roem", en de na men bevatten van een aantal man nen en vrouwen, die zich in een niet te ver verwijderd tijdperk door hun talent of initiatief voor Amsterdam verdienstelijk maakten. In afwijking van de veelal nog ge bruikelijke obeliskvorm, heeft Kra mer voor zijn ontwerp het langwer- pig-vierkant gekozen: een niet te ho ge doch wijdse erezuil, samengesteld uit diverse fraaie steensoorten (niet in gebruik bij de opbouw) en beeld houwwerken met velerlei fijne nuan ceringen, die het verhevene en in spirerende in de mens daarin tot uit drukking brengen. Het meest impo sante van dit bouwsel zal de verlich- tin zijn. Deze wordt onzichtbaar aan de voet van het monument toege voerd, om in steeds sterker uitstra lende lichtbundels naar boven de symboliek nog te accentueren. Voor de plaatsing zal vrij waarschijnlijk in aanmerking komen het pleinge deelte tussen A.M.V.J.-gebouw en Koepelkerk, het front gericht naar de Leidse buurt. l De jaren vliegen snel! Een onzer vroeger meest bekende en gevierde zangeressen van de Nederlandse Ope ra. mevrouw Engelen-Seuring, hoopt 27 Januari a.s. haar 80ste verjaardag te herdenken. Men zal zich herinne ren, dat deze begaafde soliste, ver maard vooral door haar zeldzame schone coloratuur, kort voor de oor log nog een ereavond in.het Concert gebouw werd aangeboden ter gele genheid van haar 70e jaardag. In het comité waren alle „rangen en stan den" van Amsterdam en omgeving vertegenwoordigd. Vele solisten en muziekverenigingen verleenden hun medewerking. Aan het slot van de avond zong mevrouw Engelen Seu- ring nog een coloratuur-aria uit Tra- viata onder grote bijval en algemene verwondering over haar nog altijd sonoor gebleven geluid. Tijdens de bezetting doorleefde zij buitengewoon moeilijke omstandigheden, doch in '44 werd haar door kunstvrienden hulp geboden, gewaarschuwd als zij waren door een publicatie van een kunstenaar. Wij behoeven er voorze ker niet aan te herinneren welk een vt jraanstaande plaats deze kunstena res in ons nationaal muziekleven heeft ingenomen. Jarenlang heeft zij, onder afwijzing van buitenlandse aanbie dingen. in de Opera-Van der Linden triomfen gevierd, gedragen door de liefde en verering van het publiek. Eerst toen de opera de strijd om het bestaan moest opgeven, sloot zij een zesjarig contract met de Keizerlijke Opera te Frankfurt, waar haar even eens de hoofdpartijen werden toege wezen. Hoe groot overal haar suc cessen waren, zij bleef toch de een voud zelf. „Studeren en nog weer studeren, ter bereiking van het vol maakte", was haar leuze. Algemeen bekend v§n haar, zijn de Margaretha in Faust, Elisabetih in Tannhauser. Ju lia in Romeo en Julia, Micaëla in Car- men enz. In de Stadsschouwburg be vindt zich nog een fraai bronzen beeld van haar «Fhiline in MignonL ge schenk van vereerders. Mevrouw Engelen was leerlinge van Daniël de Lange, de schoonvader van Roeske. Bij een ontmoeting een dezer dagen in het Vondelpark, vroegen we haar of zij haar zangstudie nog getrouw bleef, waarop zij antwoordde: „Ik zou zo heel graag af mijn aria's nog eens repeteren voor mijzelf dan maai ik bezit geen piano...." Moge 27 Januari blijken, dat bns publiek de bejaarde kunstenaares, die reeksen van jaren aan de Ned. Opera verbonden is geweest en haar biste gaven aan deze instelling wijd de, haar populair maakte, nog aller minst is vergeten. (Zij woont thair. in dc Pieter Langendijkstr.). M. Brief uit New-Delhi Een stap voorof achteruit? Twee mannen twee tegenstellin- lingen Enerzijds Gandhi. De man van de weerloosheid, die gewéld in welke vorm ook veroordeelt De asceet, die bijna geen behoeften meer heeft. Anderzijds Mohammed Ali Jinnah, gouverneur van Pakistan, die als Mo hammedaan nooit de heilige oorlog zal verloochenen. Een zeventiger, die zich kleedt als een fat en zijn zaken bestuurt met dc list van de Oosterling. In die twee figuren manifesteert Zich eigenlijk heel de tragiek, die In- i a nu verscheurt Toen dan de onafhankelijkheid de finitief was geworden en India van kolonie dominion werd, is dat feit ge vierd met schuimende champagne er met moord en doodslag. Lahore brand de als een fakkel, in Calcutta telde men duizenden en duizenden doden. ue Pendsjaab. het vijf-stromenland, r ond in vuur en vlam en een rade- l'-zr vlucht van honderdduizenden be gon. Gandhi had een onverdeeld India gewild. Maar zijn vriend Pandit Nèh- ce, de president van het Indische par lement. had hem gewaarschuwd: „Als we niet toegeven, zullen de rivieren zich rood kleuren van het bloed" Gani.' gaf toe. Everals Jinnah.toen niet alle Mohammedaanse eisen wer den ingewilligd. Ook hij zag het te- kcr des bloeds dreigen over India. ondanks de soepelheid hunner lei ders stonden Hindoes en Moslims als wilde beesten tegenover elkaar. De dcor inlandse vorsten bestuurde lan den weifelden; kozen geen partij. Op dit ogenblik schijnt de grootste onrust gestild. Ik: spanningen blijven niettemin dreigen en één vonk kan eeu explosie veroorzaken, die dit ge deelte van de wereld volkomen zou ontredderen.- Ontelbare tegenstellingen Pakistan en Hindoestan kunnen el kaar niet missen. Pakistan heeft een overvloed van voedsel, terwijl Hin-, doestan een ontzaglijke rijkdom aan mineralen heeft. Economische samen werking tussen de partners is een noodzaak, willen zij zich tenslotte bei de kunnen handhaven. Onder Brits bestuur is India als één geheel tot ontwikkeling gebracht en die eenheid laat zich in economisch opzicht niet straffeloos verbreken. De interne moeilijkheden worden nog verzwaard, door de verscheiden heid van bevolking; de uitersten van sociale toestanden, die elkaar hier raken: het taalverschil «niet minder dan 33 talen worden hier gesproken, ongerekend nog de dialecten!); de in- Echte Wild-West in de bios Wild-West avonturen kan men vooral beleven in het Alkinaars Bioscoop Theater, dat is bekend. Maar gister konden de bezoekers rillen van een sensatie, die geheel geratis en buiten het pro gramma om geleverd werd. Op een gegeven moment weerklonk n.l. aan deze kant van het doek een daverende knal. De scherpe kruitdamp die zich terstond daarop ver spreidde, deed het vermoe den rüzen dat zich een af schuwelijk drama v. wraak lust of levensmoeheid in het halfduister had voltrokken. Toen de consternatie wat over was deed het verbaal de ronde, dat een mi'P-rir mei zijn revolver bad zitten sppïen. Zenuwachtig door de spanning of zich kwaad ge maakt op de doortrapte schurk van het Witte Doek? Particulier initiatief gestraft Wat doet een kruidenier, die een partijtje hagelslag heeft staan, doch dit in verband met de beschikbaar stelling van een keuzebon niet kan verkopen? Hij wendt zich tot het C.D. K. en vraagt raad Het C.D.K. neemt echter geen beslissing, ook niet. nadat de kruidenier opnieuw contact ge zocht heeft Hij moet maar „afwach ten". Intussen nadert de zomer. De hagelslag dreigt te bederven. De krui denier stelt het particulier initiatief in werking en verkoopt de hagelslag aan zijn vaste klanten tegen de vast gestelde prijs. Prompt wordt proces verbaal tegen hem opgemaakt Hij kan „afkopen" tegen een bedrag van 75.—. Maar onze kruidenier is een principieel man. Hij weigert en de zaak komt voor. De distributi.vamb- tenaar. die als bijzitter fungeert, ad viseert het opleggen van een boete van 100,—. De tuchtrechter volgt dit advies op en de kruidenier wordt diensvolgcns veroordeeld. Men kan dit recht noemen Beter zou men spre ken over een maatregel, die past in het systeem van „koude sanering" van de middenstand. gewikkelde staathuishoudkundige structuur half democratisch, half feodaal; de verschillen in klimaat (In het Himalayagebergte de eeuwige win ter en in de laagvlakten temperaturen van 40 graden Celcius en meer)door de ogenschijnlijk niet te doorbreken kastemuren; door het priesterdom, dat zich verzet tegen een algemene volksontwikkeling. De grote godsdiensten zijn hier zon der uitzondering vertegenwoordigd en talloze onderling vijandige secten ver troebelen de toestand nog meer. Op elke Mohammedaan kan men drie Hin does rekenen. De christelijke zending wordt er verzorgd door ee- dertig lichamen. Niettenvn bedraagt het aan tal Christenen slechts 6 millioen, een hoopje tussen de plm. 400 millioen zielen. Zo wordt India door ontelbare tegenstellingen doorsneden. Algemenp. maatregelen stuiten soms in bepaalde' streken af op -onoverkoneliikp mw-. "kheden. wenste wel. dat we „ooit om onafhankelijkheid gevraaghadden' klaagde één der Congresleden, toen de bloedige botsingen de Pendsjaab in een land vol doden en gewonden her schiepen. Dat is de grootste tegenstel ling, waaraan India zich zo onver wachts wondde; dat de zo fel begeerde vrijheid gevaarlijk bleek en het land zelf bedreigde boekennieuws ONDERDRLb "^RZET Verschenen is vierde aflevering van het standaardwerk ..Onderdruk king en Verzet". Dit gedeelte behan delt nog de oorlogsdagen van Mei 1940. Het is een belangwekkend en in hoge mate interessant boekwerkje, dat echter een gebrek heeft: het is in een slecht Nederlands geschreven en af en toe struikelt men over een ger manisme en juist dit laatste behoort in een dergelijk geschrift niet voor te komen. Naar het ons voorkomt be hoort de redactie de Nederlandse taal juist in een werk als dit zo zui ver mogelijk te houden. Bij volgende afleveringen lette men vooral daarop. Th K „ALS HET VERLEDEN DONKER IS". Door H. G. Wolthuizen Koolhaas. Uitgegeven door „Oarpe Diem" te Barendrecht. Wij ontvingen dit boek, met de ver melding. dat het ons wel zou interes seren. omdat het in. Noord-M.»»...* speelde. Inderdaad zijn we er met belangs'el- ling aan begonnen, niet juist om bo venstaande vermelding, maar omdat het boek er zo goed verzorgd uitzag. Een fraaie omslagtekening. •v„arop zo'n forse Oud-Hollandse b erderij staat afgebeeld en een kwalitei; na pier, zoals je die voor de oorlog gere geld aantrof, maar die nu nog tot de uitzonderingen behoort. Een veelblovend uiterlijk dus Jammer genoeg is dit het en'ge goede, dat we van dit boek kunnen zeggen. De inhoud is ongeveer als volgt: Een jonge vrouw van een boer ver drinkt op een zeer onwaarschijnlijke wijze, haar man en twee kinderen achterlatende. Deze boer krijgt een buurvrouw als hulp, zo beroerd als je je maar in kunt denken en een knecht die voor de honden niet deugt De directrice van een postkantoor •aar hij vroeger eens mee is uitge weest en die klaarblijkelijk nog steeds •erzit op hem is. tracht zich oo de meest onmogelijke manieren aan hem op te dringen. Elke vrouw schaamt zich voor deze figuur. De rijkste boer van het dorp komt zijn ongetrouwde, maar reeds oude. schoonzuster aanbieden En d~n komt eindelijk Else! En vanzelfsprekend raakt ook Else verliefd op de boer. Maar ook Else heeft een verleden en tijdelijk schei den ze. waarna de schrijfster echter toch nog voor een ..hapov end" zorgt. Deze onmogelijkheden zouden het ongetwijfeld voor een meer begaafd auteur zeer moeilijk hebben gemaakt een lezenswaardig verbaal te «schep pen. Immers het tragische begin wordt gevolgd door een serie gebeurtenissen die alleen maar komisctf aandoen. Mevrouw WolthuizenKoolhaas heeft echter geprobeerd deze komische ge beurtenissen tragisch te doen voor stellen. Ze is er niet in geslaagd Het, ver band is slecht. De stijl afgrijseliik De dramatische gebeurtenissen wor. den steeds voorafgegaan door storm en regenvlagen. Als het begint te waaien of te regenen .houdt dan je hart vast. want dan gebeurt er iets. Misschien dat de een of andere ge ëxalteerde oude dame cr nog wat in ziet. Jaar van itgifte en prils von den we niet vermeld. En gecombineerd met de voortref felijke kwaliteit van het papier, beeft dit bli ons het. vermoeden gewekt dat de uitgever een parij. die hij reed® jaren als onverkoopbaar op zolder had liggen, op deze manier van de hand tracht f" doer

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 4