llutiaaider Onder de Schijnwerper Drama aan Duitse grens N HOLLANDSE PLKS 1945 „Commissie Vorrink was eenzijdig' lichtvaardig en bevooroordeeld Distributie '"d"e p»*"3'» Tweede Kamer vraaqi uitvoering van motie-Groen Ernstige meningsverschillen tussen Nederland en Republiek 4e Jaargang No 1116 Woensdag 17 December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, W ester weg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)teL 3967. Voormalig hoofdbestuur NRK protesteert Beschuldiging aan illegaliteit Zes leden van het voormalige da gelijks bestuur van het Ned. Rode Kruis, de heren mr. W. J. baron van Londen, dr. H. K. Offerbaus, Cb. Winckel Lucardie, De Waal en Maas hebben een scherp protest laten ho ren tegen het rapport van de „pakket tencommissie" (commissie Vorrink) Het eerste bezwaar van deze zes he ren richt zich tegen de samenstel ling van de Commissie Vorrink. die „eenzijdig" genoemd wordt, om dat vier leden waren aangewezen door de Grote Advies Commissie der Illegaliteit en één door het N.R.K., waarvan vier leden dus niet op de hoogte konden zijn van Rode Kruis zaken en bovendien zelf voor bet merendeel de ellende der politieke gevangenschap aan de lijve hebben ondervonden. De conclusies worden in het protest dan ook „eenzijdig, lichtvaardig en bevooroordeeld" ge noemd .althans wat betreft het N.R.K. „Het was een dure plicht ge weest de voormalige leden van het hoofdbestuur te horen", aldus het protest, „doch de commissie heeft dit 4 om onbegrijpelijke redenen ver zuimd". UITGEBREIDE VERDEDIGING Na alle moeilijkheden met de Duit se instanties zeer uitgebreid geschetst te hebben zegt het protest: „Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis kreeg de overtuiging, dat de hogere Duitse autoriteiten, dr. Reuter, Gesandter Bene. dr. Wimmer. Rauter en Seyss Inquart waarschijn lijk op insignatie van Berlijn zich ten doel hadden gesteld de Neder landers en in de eerste plaats de krijgsgevangenen te doen lijden, ver hongeren en te vernietigen. Alle brieven van het Rode Kruis moesten over het bureau van dr. Reu ter lopen en werden daar geopend en het was uiterst moeilijk met het buitenland in contact te komen". Langs geheime weg werd deson danks gepoogd het werk ten behoeve van de ongelukkige 'Nederlanders voort te zetten totdat in Juli 1941 Mr. Baron van Lijnden, de secr.-ge- neraal dr. Offerhaus en enkele ande ren voor een Duits oorlogsgerecht tot geldboeten werden veroordeeld en op 31 Augustus door dr. Wimmer werden ontslagen, waarna onder gronds verder werd gewerkt. BESCHULDIGINGEN AFGEWEZEN Het gehele protest zou ruim onze voorpagina beslaan .In het slot wijzen de samenstellers o.m. nog op het werk van mevr. Van Overeem, die teza men met haar man door de Duitsers na moeilijke onderhandelingen ten slotte erkend werd als „enige verte genwoordiger van 't Ned. Rode Kruis" en als zodanig ondanks verdacht makingen veel en goed werk door direct contact kon doen. Tenslotte zegt het protest: „Met diepe verontwaardiging wijzen daarom de zes bovengenoemde le den de beschuldigingen van de com missie van onderzoek af. zij verwer pen de conclusies van de commissie van onderzoek betreffende het Ned. Rode Kruis als geheel en betreffende het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis in het bijzonder en zij ver zoeken de commissie dringend hare conclusies en beschuldigingen in het rapport neergelegd,, hetzij volkomen te wijzigen of anders dit protest in het rapport op te nemen". ILLEGALITEIT BESCHULDIGD „Het komt de opstellers van het protest onbegrijpelijk voor dat de illegaliteit, die toch volkomen op de Hoogte was van de èllendige toestanden in de concentratie kampen en gevangenissen in Duitsland en eveneens wist in welk een moeilijke toestand het Hoofdbestuur van het N.R.K. ver keerde, nooit een poging heeft ge daan om met het dagelijks bestuur in verbinding te treden teneinde samen een oplossing te zoeken, Deze zelfde illegaliteit ziet er nu niet tegenop 't hoofdbestuur zwa de door niets bewezen beschuldi gingen naar het hoofd te gooi en", zo zeggen de zes protesteren den, die er hun twijfel over uit spreken of een uitgebreide zen ding pakketten de ongelukkigen had kunnen redden, zoals de Com- missie-Vorrink concludeerde. „NIETS KAN DUITSLANDS SPLIT SING TEGENHOUDEN" ZEGT DE BRITSE PERS In de jpommentaren van de Britse pers over de verdaging der Londense I conferentie komt de opvatting tot uiting, dat niets een verdeling van Duitsland in tweeën meer kan voor komen. Wel wijst de diplomatieke cor respondent van de Times er op, dat, de raad der ministers blijft bestaan j en eveneens de bestuursraad te Ber- 1 lijn. De Daily Herald, het blad van de Labourpartij, noemt de mislukking te Londen een tragedie van wereldbete kenis, veroorzaakt door de houding van Molotof. Zowel de conservatieve Daily Telegraph als de liberale Man chester Guardian schrijft, dat de oor zaken van de mislukking dieper lig gen dan de kwesties, welke door dc« ministers besproken zijn. Volgens .de' Manchester Guardian wil de Sowjet- Unie verhinderen, dat Duitsland en Oostenrijk liberale democratieën wor- den. EEN DRIELING GEBOREN Te Boekei schonk de vrouw van de grondwerker Verhofstad, wonende in de Heivelden, het leven aan een drie ling. twee meisjes en een jongen. Moeder en drieling, die in het zie kenhuis te Gemert verblijven, maken het uitstekend. Het gezin Verhof- stad-Pennings telt thans 8 kinderen. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE Het orgaan van het Algemeen Bel gisch Vakverbond, heeft er aan her innerd, dat het „alle middelen, de al gemene staking inbegrepen, zal ge bruiken om de terugkeer van Koning Leopold te verhinderen". Bij het overlijden van de VOOR-INLEVERINGSBON VOOR VERSE ZUIDVRUCHTEN In het begin van het volgende jaar zal de distributie van verse zuidvruch ten weer een aanvang nemen. De bon- nenlijst van morgen bevat voor alle consumenten een voorinleveringsbon, dié tevens koopbon is. Personen van 5 jaar en ouder zullen Lz.t. op deze bon 500 gram en kinderen van 0 "tot 5 jaar 1000 gram sinaasappelen kun nen betrekken. Bij het overlijden van de heer Lovink pag. 2, kol. 1 Slachtoffers van auto-on geval ten grave gedragen pag. 2, koL 8 Boeren wachten op grond pag. 3, koL 2 Journalisten op ratten- jacht pag. 4, koL 1 De honderdduizend er uit pag. 4, kol. Het in Engeland zeer populairle f Schotse jeugdkoor uit Glasgow komt van 18 tot 21 Dec. kerstliederen zinw gen in Amsterdam en Zaandam Minister Jonkman heeft 't zwaar te verduren „llIFR SPREEKT TOT U DE STEM VAN AMERIKA EN DE SOWJET UNIE" „Hier spreekt tot U de stem van Amerika", riepen de communistische afgevaardigden, toen minister-presi dent De Gasperi zich in het Italiaanse constituerende vergadering verhief om zijn gewijzigd kabinet voor te stellen. De Gasperi hield een pleidooi voor verdraagzaamheid en voor het vermijden van geweld. Hij verklaarde dut de regering de republikeinse grondwet zou verdedigen Toen Togliatti vervolgens oprees word hij doodleuk door de rechtse afgevaardigden ingeleid met het ge roep: „Hier spreekt tot U de stem Van de Sowjet-Unie". Toglatti protes teerde tegen de wijze waarop de wij zigingen in het kabinet hebben plaats gehad en hij beschuldigde de rege ring ervan, dat zij de constitutionale rechten van het parlement geschon den had door niet alle politieke partij- In le raadplegen. In de Tweede Kamer is gistermid dag uitvoerig gedebatteerd over de begroting van overzeese gebiedsdelen. Felle critiek ontmoette minister Jonk man van de woordvoerders der A.R. en de P.v.d.V. die voor de huidige re- geringspolitiek geen goed woord kon den vinden. Onder curatele Dc heren Meyerink (AR) en Vonk (Vrijh.) waren het er roerend over eens, dat minister Jonkman zijn con stitutionele bevoegdheden totaal had verloren en dat het koninkrijk in feite internationaal onder curatele was ge steld. „Bezien in het licht van de grondwet van 1848 .waarin aan het autoritair bewind over Indië een ein de kwam is het optreden van deze minister als „reactionnair te karakte riseren", zo meende de heer Vonk De heer Tilanus (CH) was in dit gezelschap nog vrij redelijk. Hij wens te achter het gehele beleid een vraag teken te plaatsen, doch had nog enke le waarderende woorden. Wel was de CH-woordvoerder heel nieuwsgierig naar enkele financiële aspecten vroeg uitdrukkelijk naar het juiste bedrag, dat de commissie-generaal op gesoupeerd heeft. Veel aandacht be steedde hij ook aan ..de West", waar ..een ontwaken en bewust worden" valt waar te nemen. De heer Joekes (Arb) vroeg even eens inlichtingen over de financieële situatie in Indonesië en wilde weten of er controle bestaat op de uitgaven van .Batavia". Aflossing der troepen Teleurgesteld toonde de spreker zich over de vertraging welke de aflos sing der troepen moest ondergaan Hij vroeg de minister de gedane beloften zo spoedig mogelijk in te lossen als de algétnene toestand dit toelaat. Overeenstemming met de republiek achtte spr. nog steeds een eerste ver eiste en hij uitte tenslotte zijn af schuw over het gebeurde met het ge- vangenentransport. De heer De Groot (CPN) diende over deze kwestie een motie in, die aandringt op spoedige openbaarheid. De ultimatieve toon uit de laatste nota's veroordeelde spr. omdat daar mee het vertrouwen in de huidige besprekingen verdwijnt. Het feit, dat pakketten voor de soldaten slechts per zeepost verzonden kunnen worden achtte de heer De Groot ongewenst. De beraadslagingen werden na het indienen van de motie-De Groot ge schorst Prijzen en voedsel In de avond2itting van Dinsdag maakte de Tweede Kamer een aan vang met de behandeling van de be groting van Landbouw, Visserij Voedselvoórziening. De eerste spreker de heer Groen (CH) betreurt, dat de kwestie van de lonen der landarbei ders zich nog in een beginstadium bevindt. De onlangs gepubliceerde no ta van de Stichting voor de Land bouw betekent een begin van het ge organiseerd overleg, maar de tijd dringt. Bij geruchte is spreker ter ore ge komen, dat de minister niet van plan zou zijn de minimum-prijzen voor tuinders over 1947 terug te beialen. Spreker eiste deze terugbetaling uit overwegingen van rechtvaardigheid. De heer Borst (CPN) betoogt, dat het J met onze voedselpositie slecht gesteld is en maakt enige opmerkingen over de positie der kleine boeren, waarvoor z.L de regering nog steeds veel te weinig doet. Uitvoerig bepleit spreker^ onmiddellijke uitvoering van de motie Groen, waarvan tot heden niets te recht kwam en vraagt voorts vermin dering van ambtelijke controle van de CCD. De conservenindustrie dient veel meer uitgebreid te worden, om de overproductie van de tuin bouw op te vangen. De heer Hartog (Vrijh.) bepleit ge lijke beloning van het landbouwende deel van de bevolking als die van het overige deel der bevolking. Ook hij spreekt zijn teleurstelling uit over het uitblijven van de verwerkelijking van de motie-Groen. De republikeinse minister van binnenlandse zaken, Mohammed Roem, zeide gister tijdens een persconferentie, dat de republiek bij de Veilig heidsraad een plebisciet voor geheel Indonesië zal aanvragen, indien de onderhandelingen op de Renville zullen mislukken. Roem zeide verder, dat de vorming van de staten Oost-Indonesië en West-Borneo in strijd is met Linggadjati, terwijl de vorming van de andere staten en speciale gebieden binnen en buiten het defacto gezags- gebied van de republiek in strijd is met het recht en met de wet, omdat uit de besluiten van de Veiligheidsraad duidelijk blijkt, dat men het geschil tnssen Nederland en de republiek beschouwt als een aangelegen heid, waarbij geheel Indonesië betrokken is. Pasocndan opnieuw een wrijfpunt. Roem voerde argumenten aan tegen de door de Nederlanders bijeenge roepen conferentie van West-Java, omdat deze vooruitloopt op de taak van de commissie van goede dien- £sten. Verklaard werd, dat ook dit in strijd is met "Linggadjati, daar het doel van de nationale federatie is: de bestaan de samenstellende delen tot een ster ke, volmaakte nationale eenheid sa men te voegen. De verklaring voert voorts als argument aan, dat uit de benoeming van Indonesiërs uit de 'Pasoendan op hoge posten in de re- rpubliek blijkt, dat in de republiek •geen rasdiscriminatie bestaat, hoewel als rechtvaardiging van de separatis tische bewegingen wordt genoemd, dat de bevolking van de Pasoendan vreest door andere bevolkingsgroepen In de republiek te worden onder drukt. Vervolgens zegt de verklaring, dat Dodenlijst Voor het tijdvak van 15 Oct 1945 tot 15 Nov. 1947 als volgt opgegeven: KNIL: vóór politionele actie 121, tij dens de actie 27, daarna 67. KL: vóór de actie 201, tijdens 62 en na de actie 238 man. In totaal 716 man. Vermist worden van het KL 92 man, bij het KNIL geen. EERSTE DAG ZONDER BONNEN IN DE SOWJET-UNIE Op de eerste dag zonder bonnen in de Sowjet-Unie waren de winkels goed voorzien van voedsel en indus trieproducten. „Wees beleefd tegen over de klant", aldus spoorde de Praw- da de winkelbedienden en het restau- rantpersoneel aan. Het blad wijst er op, dat „geen bonnen" betekent een wedijver en de wens om een aange name bediening te geven. Het officiële Sowjet persbureau meldt dat de regering extra voorra den levensmiddelen en inustriepro- ducten heeft toegewezen om de uit breiding van de ongerantsoeneerde handel mogelijk te maken. ZAL FRANKRIJK HET VERDRAG MET RUSLAND OPZEGGEN? Het gematigde Pa'rijse blad 1'In- transigeant heeft een bericht gepubli ceerd onder de kop: „Mogelijk zal Frans-Sowjet-Russische verdrag (van 1945) worden opgezegd, na de mis lukking te Londen, welke de wereld in twee bloes heeft verdeeld. De mislukking van de conferentie te Londen, aldus het blad, heeft de vrijheid van beweging, welke Frank rijk tot nog toe heeft kunnen genie ten, ten einde doen komen. Het uur heeft geslagen voor het doen van een keuze en mede voor een nieuwe oriëntering van onze buitenlandse po litiek. De ronde van Nederland Ook over Alkmaar I De voorbereidingen voor de „Ronde van Nederland", die reeds van 24 A- pril t/m 2 Mei 1948 zal worden ge houden, zijn reeds zover gevorderd, dat de route In grote lijnen kon wor den vastgesteld. De ronde, die 9 da gen zal duren, gaat behoudens na dere goedkeuring van het departe ment van Waterstaat en Verkeer over een afstand van 1700 kilometer, Verdeeld over de volgende etappes: Zaterdag 24 April start te Amster dam, Zaanstreek, Alkmaar, Afsluit dijk naar Groningen. Zondag: Gro ningen, Enschede; Maandag Enschede Nijmegen: Dinsdag Nijmegen - Maas tricht; Woensdag rustdag: Donderdag Maastricht - Eindhoven; Vrijdag Eind hoven - Hulst: Zaterdag Hulst-Rotter dam; Zondag 2 Mei Rotterdam - Am sterdam. Volgens deze met zorg gekozen rou te wordt ons land in alle richtingen doorkruist. Door inschakeling van het Zuid-Limburgse heuvelland, Cauberg en Grebbeberg krijgt deze internatio nale krachtmeting een bijzonder inte ressant karakter Atoombom wederom geslagen De vooraanstaande geleerde professor A. M. Low, heeft op een vergadering te Londen verklaard, dat over twin tig jaar slechts fabrikanten van pij len en bogen belang zullen stellen in atoom-energie als oorlogswapen. „Wij zullen veel meer te maken hebben met radio-actieve vergiften, die veel beter en goedkoper zijn" Arme atoom-gelukkige mensheid. de bevolking bij deze Pasoendan-be- weging van de Nederlanders niet in staat wordt gesteld haar mening en haar wensen vrijelijk te uiten in de mocratische geest. NEDERLANDSE BESCHULDI. GINGEN. De Ned. delegatie op de Renville heeft inmiddels aan de Commissie van goede diënsten een antwoord gezon den op een republikeins memorandum van 26 Nov. j.L over de „door de Nederlanders door de politionele actie aangetaste economische positie der republiek". Het Ned. antwoord be handeld het republikeinse memoran dum puntsgewijze en beschuldigt de republiek o.m. van het volgende: 1. Het zich niet houden aan de beken de rijst-textiel ruiling; 2. Het voort- l'wel meer van aan de weet komen. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie De besprekingen tussen de P.v.d.V. ën de groep-Oud schijnen zover te zijn gevorderd, dat weldra is te ver wachten de oprichting van een Volks partij voor Vrijhid en Democratie. Ia een naam is soms veel te lezen. De combinatie „Vrijheid en Democratie* is enerzijds een concessie aan de oude P.v.d.V., die vermoedelijk prijs stelde - op het behoud van de Vrijheid en die gezien de wijze, waarop wel haast alle volkeren der aarde en alle partijen er een eer in stellen om toch vooral maar voor „democratisch" te worden versleten de toevoeging „en Democratie" wellicht als een nut tige aanvulling heeft beschouwd. **>- derzijds is het een concessie aan groep-Oud, welke is te beschouwen als een niet zeer omvangrijk deel der vroegere Vrijzinnig-Democraten. D* heer Oud is voortgekomen uit de de mocratie en hij zal er met zijn mede standers prijs op hebben gesteld dit woord in de naam tot uitdrukking te brengen. Terwijl zijn vrees voor soci alisme, die ftf en toe viel te bespeu ren, tegen de aanhechting van het woord „Vrijheid" wel geen bezwaren zal hebben doen gevoelen. De benaming „Volkspartij" ten slot te doet aan als een lonken naar die kiezers, die van de kapitalistisch in gestelde P.v.cLV. niet veel moesten hebben, maar die én door de toevoe ging van „Democratie" én door dit woord „Volkspartij" de opvatting moet worden bijgebracht, dat ze te doen krijgen met een groep, die als heql wat linkser moet worden beschouwd dan de vroegere P.v.d.V. In hoeverre deze overwegingen juist zijn, zal de toekomst moeten leren, bij de eerst komende verkiezingen zullen we er zetten van terreur en intimidatie: 3. Ruilhandel van Indonesische goederen tegen wapenen. RAAD TERNEUZEN TEGEN VERMAKELIJKHEIDSBELASTING De gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten de vermakelijkheidsbe lasting niet te verhogen en de door de minister' van binnenlandse zaken daartoe gegeven richtlijnen niet over te nemen. Zullen er meer volgen? In het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is 88 millioen dollar geschrapt van de tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk, wele landen 509 millioen in plaats van 597 millioen zullen krijgen. Tv/ee jongelieden door Duitse wacht neergeschoten Zondagavond heeft zich aan de Duitse grens een drama afgespeeld, waarbij twee jongemannen het leven verloren. In de uiterste punt van Mijnweg tegenover Ober Kruchten (Duitsland) woont op Nederlands ge bied de familie Willemsen, een gezin met 10 kinderen. De eigendommen dezer familie liggen gedeeltelijk op Duits en gedeeltelijk op Nederlands gebied. Zondagavond toog een groepje kennissen, onder wie ook twee zoons van Willemsen, naar de bioscoop in het Duitse grensplaatsje WaldnieL Toen de groep, die tot 7 personen was aangegroeid, 's avonds terugkwam, werd zij aangeroepen door een twee tal Duitse grensbewakers. Eén van beide was een kennis van de groep, de andere 'een vreemdeling. Op een gegeven ogenblik greep de onbekende het geweer van de andere bewaker en opende het vuur op een afstand van enkele meters. De twee gebroeders Peter en Heinrich Willem- se werden dodelijk getroffen en sloe gen tegen de grond. De andere leden van het gezelschap wierpen zich on middellijk op de Duitser, ontnamen hem zijn geweer en pakten hem zo stevig aan, dat h\j met een schedel hasisfractnur in het ziekenhuis moest worden opgenomen Van ambtelijke zijde wordt gezegd, dat de familie Willemse Duits is. Eén van de twee slachtoffers, die resp. 25 en 28 jaar oud zijn, werd reeds ge ruime tijd in verband met smokkelarij en diefstal door de politie gezocht. Engelse en Duitse instanties stelden ter plaatse een onderzoek in. Het grenstoezicht was de laatste dagen verscherpt in verband mét smokke- larii. Het zwakke bij dit alles is echter, dat deze nieuwe aanwinst van onze politieke constellatie onder alle om standigheden de meest conservatief georiënteerde nietkerkelijke groep zal blijven. Alles bijeen genomen, staan we voor het wel wat grappige verschijnsel, dat twee groepen elkaar vinden, die vroe ger, onder heel andere omstandighe den, uiteengingei?. Dat was in de da gen. toen de liberalen in Nederland in het politieke leven nog een factor van groot gewicht waren. Sedert dien is de liberale groep steeds meer afge brokkeld en de vrijzinnig-democraten zijn opgegaan in de P.v.d_A. Twee groepen, die veel van hun oude glanft hebben verloren, sluiten zich weer aaneen. AERIKS. in scheervuchtl In de nacht van Dinsdag op Woens dag had Italië zijn onderzeeboten in volle zee tot zinken moeten brengen,- volgens vredesverdrag. Het is echter niet gebeurd, omdat de Grote Vier anders haden besloten.Molotof is thans in Berlijn en kan niet verder vliegen wegens sneeuwstormen op traject Berlijn-Moskou Marshall wordt Vrijdag in de V.S. verwacht. Hij zal 's avonds voor de radio spre ken In Engeland heeft het „vol- maaksfe vliegtuig ter wereld", een „vliegende vleugel" met straalaandrij ving, de eerste proefvlucht gemaakt. Het toestel vliegt practisch geruis loos weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met bi'* en daar een enkel, licht buitje. Z- ->fcke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. In het festen ran het land aanvankelijk enkele nevel- of mist banken Iets kouder dan gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1