j KINDERKOERIER EEN PLANETARIUM IN DE HUISKAMER 54 000 BOEREN WACMTFN OP 551.000 H.A. GROND Rbouw, aló twMaCCel „Je komt niet thuis. Op bezoek bij Schagen's astronoom (II) Blokker „verstelt" de zon I Uit het vorig artikel over ons be- ■oek bij Blokker zoudt ge de indruk gekregen hebben, dat hij ons alleen «naar wat door hem zelf vervaardigde dingen heeft laten zien en dat we maar weinig gehoord hebben over het heelal. Niets is minder juist. We heb ben Blokker leren kennen als een ui:ermate gezellige prater, die een massa dingen smakelijk wist te ver tellen. We stonden in de woonkamer en bekeken een wonderlijk gevaarte, dat aan het plafond hing. Het was een door Blokker zelf vervaardigd plane tarium. Dit is het zonnestelsel met de pla neten. die er rond de zon draa'en. Een uurwerk houdt alles voortdurend In beweging. Niet dat ge het ziet <*aan Want alles gaat natuurlijk uiterst langzaam Het heelal in de woonkamer De draaiende beweging der hemel lichamen. die in werk el i ikheid gewel dig snel is. is hier door het zo ver kleinde formaat niet met het hlote oog zichtbaar 7o zagen we bii Blok ker aan de zolder hangen Venns. Mer- curius. de Aarde. Mars. JuDiter. Sa- tiirnm en allen velbrachtten ze in d» tijd die ze in de wereldruimte nodig hadden, hun cirkelean* door de woon kamer Mercurius had 87 dagen nodig, de aarde een jaar en Saturnus 99 jaar om de haan rond de zon te volbren gen Het nlanetarium van BlnVker is 12 ianr. Het zal dus nog 17 j»ar, d'Wx. voor Saturnus de plaats bereikt heeft, waar ze stond, toen het planetarium begrn te draaien. Juoiter daarentegen wnc dit jaar net voor de eerste maal rond. ï.even oo de planPten? We stelden P'nkker «*e vraae. of bii het mngoJKk achtte, dat er fn andere hetne'lirhamen ook menselijk leven aanwezig was. Het antwoord was merVwinrdtg. Plakker vond. dat het te<-h wel oen beetje pedant was van ons. gewone nietige stervelingen, om te veronderstellen, dat alleen de aar de de uitverkoren planeet zou zijn. H!> a^Mte he! heel waarsdhimlijk. dat ook «r» andere planeten leven aanwe zig was. Alleen zal dat leven wellicht heel .ttr.dcrs ziin en zullen de atmosferische toestanden oo die hemellichamen aan de dnar misschien aanwezig zijnde bewoners heel andere eisen stellen. Zo was op het ogenblik prof Kui per. vaar wij onlangs een artikel over ïr de krant publiceerden, bezig gen toiesonon samen te stellen, waar mee h'f do aanwezigheid van planten groei en Mars hoopte te kunnen aan- torto-i We kregen het natuurlijk ook txt' xfvtooxstet.l1ng ..de Nederlandse a-rouw 1898—1948". 7vi<; gemeld zal als huldeblijk van alle Ncd. vrouwen aan H. m. de Ko ningin ter gelegenheid van haar gou den vpgerinecjubileum van 18 Augus tus tot 15 September 1948 te 's-Gra- venhage een tentoonstelling worden eeo'-ganiseerd. onder de titel ..De Ne derlandse Vrouw 18.981948". ..De vrouw en de mode" is één van de vele facetten van het vrouwen leven. dat belicht zal worden en alles, wat een rol gespeeld heeft bij het toilet van de vrouw heeft betekenis en bekoring als „Stille getuigen". Zij. die bereid zijn uit hun bezit goede ren in bruikleen af te staan voor deze tentoonstelling kunnen zich wenden tot het hoofd van de groep „De vrouw en de mode" van de stichting „De Nederlandse Vrouw 1898—1948": me vrouw A. Isaac-Joles.' van Kijfhoek- laan 78. Den Haag. tel. 776214. over de maan. Een hemellichaam, dat we zo goed kennen en waarvan velen toch nog zo weinig afweten. En zelfs onze geleerden! Want de maan heeft de onhebbelijkheid om zich steeds maar van één kant te laten zien. En dat is voor onze geleerden natuurlijk erg jammer. De maan onsympathiek? En nu menen wij wel. dat wij zo goed af zijn met onze maan. aldus Blokker, maar als je er goed in komt is het toch niet zo heel erg. Want Mars heeft twee manen, waarvan er een heel dicht bij staat. En omdat de ze maan zo heel dicht bij is. beweegt ze zich zo snel. dat het zelfs met het blote oog voor de eventuele Mars- woners moet zijn waar te nemen. Om dan nog maar niet eens te spreken van Jupitep- die twaalf manen om zich heen heeft zweven. Daar kunnen de verliefde paartjes dus practisch al tijd in de maneschijn lopen, terwijl Saturnus met zijn ring helemaal de kroon spant. Neen. uiteindelijk waren we over de maan niet zo heel erg Ie spreken „Ik hcjp eens iemand bij mc gehad." vertelde Blokker, „die wilde Venus zo graag eens door de kiiker zien. Ik heb Venus opgezocht en de man keek er naar. om dadelijk zijn hoofd w»er naar me toe te draaien. Want wat hij daar zag. was Venus niet Dat was de maan in het eerste kwartier. Ik zou hem niet Iümcn Maar in werkelijk heid was het toch Venus, d;e door de draaiende beweging ook de schijnge stalten van de maan aanneemt. En door de werking van de kijker had Venus de grootte van de maan aan genomen". Onder deze vertellingen vloog de tijd om en stonden we eindelijk voor het door hemzelf vervaardigde astro nomische uurwerk. Een uurwerk, dat niet alleen de mi nuten en de uren aanwijst, maar ook de dagen, de maanden, de maanstan den. de stand van de sterrebceldcn en de plaats welke de zon in dat sterre- beeld inneemt. Elke veertien dagen moet de zon. in verband met haar loop echter ver zet worden, zodat we met vrolijkheid constateerden dat Blokker de loon van de zon als het ware in zijn band heeft tenminste in ziin woonkamer. Ge voelt wel. dat het geen dorre middag is geworden Integendeel we heben er genoten. En we zullen er met vreugde nog eens terug komen, als de grote telescoop klaar is. Dat zal echter nog wel enige tijd duren. Want. vergeet niet hoe ontzet tend veel arbeid er in deze „liefheb berij" gaat zitten. We hoorden er iets van. De bouw van een planetarium: Een half jaar, een astronomisch uurwerk: een win ter. Maar dan wordt ook elk radertje zelf gemaakt. Het verwonderde ons niets, toen we .en blik wierpen in Wierings school agenda .dat we daarin aantroffen een foto van M^n'gomery op de ene pagi na. even verder een foto van Eisenho- wer en daar tussen in Jacob Blokker de eenvoudige arbeider, die geheel zelfstandig in Schagen een s* er re- wacht heeft ingericht, terwijl hij in de wacht zelf bezig is EEN BITTERE NOODZAAK Emigranten worden propagandisten De drang tot emigratie, die vooral direct na de bevrijding hoog oplaai de. is een gevolg van een onevenredige stijging van cnltnurgrond en be volking. Enige cijfers demonstreren dat zeer duidelijk: in 1910 telde Neder- derland 5.9 millioen inwoners en was aan cultuurgrond aanwezig 2.2 mil- lioen ha.; voor 1947 zijn deze cijfers resp. 9.5 en 2.5 millioen toekomst, met grote sluimerende hulp De voortschrijdende mechanisatie in de Nederlandse landbouw verminder de de laatste jaren het aantal beno digde werkkrachten per ha., terwij) het bevolkingsoverschot van de platte landsbevolking daartegen niet daalde doch eerder toenam. Het gevolg is dan ook. dat talloze landbouwers geen grond kunnen krijgen en derhalve moeten emigreren, dan wel in indu strie of handel terechtkomen. Ook hier spreken de cijfers weer duidelijke taal. Een onlangs gehouden enquete wees uit dat 37.547 landbouwers 257.557 ha grond vroegen voor uitbreiding van hun bedrijf, terwijl by'na 17.000 jonge boeren en tuinders 293.861 ha. ver langden voor vestiging yan nieuwe bedreven. Zijn grote kennis en degelijke levens houding stempelen de Nederlandse boer tot een graag geziene gast in de immigratielanden. Bezien wij de mogelijkheden voor Nederlandse boeren in het buiten land. dan staat bovenaan de lijst Ca nada. In dit land liggen uitgestrek te terreinen, welke voor ontginning geschikt zijn. Hierdoor kan Canada een vrijwel onbeperkt aantal agrariërs opnemen, waarbij vooral de Hollan ders welkom zijn. Aanvankelijk wor den zij in loondienst tewerk gesteld, doch na enige jaren kan een eigen be drijf worden overgespaard, mits men aanpakt. De perspectieven in Australië zijn zo groot, dat zij nog niet te overzien zijn. Reeds is een klein contigent naar dit land vertrokken, doch de massa-emigratie stuit op vervoers— moeilijkheden, aan de oplossing waar van - thans wordt gewerkt. Zuid-Amerika is het land van de bronnen. Het levenspeil op het platte land is hier echter zeer laag, hetgeen vestiging voor Nederlanders aldaar zeer moeilijk maakt. In deze landen kunnen pioniers iets bereiken, indien zij in groepsverband worden uitgezon den. In Zuid-Afrika is voornamelijk vraag naar handwerkslieden, doch ook een klein aantal tuinbouw ere kan zich hier een bestaan opbouwen. Ook in Frankrijk is de Nederlandse boer in trek. De huidige deviezenmoeilijkheden steken echter een spaak in het wiel zo dra er sprake is van bedrijfskapitaal De band blijft bestaan Van Nederlandse zijde wortlt al 't mogelijke gedaan om de band met de geëmigreerde boer te onderhouden. Immers, deze emigranten zijn de beste propagandisten voor de export van Nederlandse land- en tuinbouwproduc ten! In verband hiermede zal eind De cember aan alle in het buitenland woonachtige Nederlandse boeren en tuinders, wier adres bekend is, gra tis een uitstekend verzorgde larfd- bouwkalender 1948 worden toegezon den. Voorts kan de emigrant zich al- woordigingen jn het buitenland tijd tot de Nederlandse vertegen wenden voor raad en bijstand. Een ieder, die evenwel wil emi greren, dient zich te realiseren dat hij zich hiervoor duchtig moet voorberei den. Kennis van land en taal is onmis baar voor het slagen. Indien de kennis er is, dan is de spreekwoordelijke Hollandse degel ükhejd en vastbe radenheid waarborg voor een goed bestaan in de vreemde. 81. De toeschouwers op de tribune van D.L.W. raakten door het vreemd soortige gedrag van Jimmy zodanig van streek, dat het gejoel en gegil niet meer van de lucht was. Zij za gen hem weer uit zijn doel lopen, nu achter die kleine jongen aan Die aap was stapel geworden, die aap deed of er geen tegenpartij meer be stondEr was er echter één die zich zat te verkneuteren, en met een valse grijns zat te lachen en die tus sen zijn tanden siste; „Zo, meneer Trapman, ik zal jou leren mij. achter te stellen bij een aap". Wie wonnen de prijzen? BESTE JONGENS EN MEISJES! We hebben reeds verschillende wed strijden gehad en tot nog toe hebben jullie nog nooit de uitslagen van deze wedstrijden gelezen. Het heeft we' wat lang geduurd, maar ik kon er door de Sinterklaasdrukte heus niet eerder aan toe komen. Maar nu gaan we ons oude gangetje: vandaag de uitslagen van drie wedstrijden en de beantwoording van jullie briefjes en Zaterdag vinden jullie weer een nieu we puzzle in de Kiffderkoerier. Ik mag jullie als mijn vriendjees en vriendinnetjes ook nog wel iets verklappen: vlak voor Kerstmis vin den jullie een Kerstpuzzle in de krant, waarbij vijf boeken als prijzen be schikbaar zijn. Natuurlijk doet ieder een mee, hé? GEWONNEN PRIJZEN Een massa kinderen heeft meege daan met de St, Nicolaas-tekenwed strijd. De prijzen werden gewonnen door Arie Zeeman, Hoogwoud A 20, Lan- gereis. 9 jaar; Truusje Schermer, Koe dijk 320, 10 jaar; Betsie Bakker, Pool land C 29, Barsingerhorn, 11 jaar; Di- nie Heinen, Houthavenstraat 10, Alk maar. 14 jaar; Beppie Winkel, Laurie- straat E 24, Schagen. 9 jaar; Coha Kraakman, Kievitstraat 4, Oudorp, 14 j^ar; E. de Waard, Belkemerweg 109, St. Maartensvlothrug, 8 jaar; Hein Brand, Kruisweg 60. Bergen. 9 jaar. De eerste vier hebben een eerste prijs gewonnen, terwijl de tweede vier een tweede prijs toegezonden krijgen Een groot aantal kinderen heeft de Sinterklaasliedjes, die in de war wa ren geraakt, weer in de juiste volg orde gebracht en aan mij opgezonden. Dit was eigenlijk de bedoeling niet, maar omdat er zoveel inzendingen waren, heb ik maar twee prijzen on der de goede inzenders verloot. Deze werden gewonnen door: Gtula Wuis, Kerkeweg 4, Anna T* tilowna, 10 jaar, en Cor van Leyen, B 38, H.Hugowaard-Zd„ 12 jaar. En nu de uitslag van de opstelwed strijd. Als Sinterklaas 'nog komen moest, dan zou je haast denken, dat ik de functie van de Goede Gever waarnam' Wat een prijzenwmnaars' De opstelwedstrijd was erg moeilijk, want heel veel kinderen konden het verhaaltje niet kloppend krijgen. Zo doende kon ik maar één prijs verlo ten. Deze werd gewonnen door: Cornelia Harder. Kanaaldijk 27, te Alkmaar. De prijzen zullen jullie per post worden toegezonden. Sommige kinderen, die reeds eerder een prijs hadden gewonnen, hebben deze nog niet ontvangen. Dat komt doordat de boeken, die ik voor hen besteld heb, nog niet aangekomen zijn Heb nog even geduld; spoedig zullen jullie ze ontvangen! OOM ROB Oom Rob antwoordt Verschillende briefjes heb ik nog lig gen en die zal ik nu eerst maar be antwoorden. Kroonduif. Hoe gaat het nu met je keel? Het was wel erg hé? Willie de J. te A. Jij krijgt zo langzamerhand al een aardige verzameling postzegels en sigarenbandjes zeg! Bartje Koke- liko. Wat heb je een leuk zusje. Daar zijn jullie zeker wel g:oote op!! Daag! Ellie H. te St. Ik ben stellig niet stout geweest, want ik heb toch ook nog wat van de Sint gekregen. Maja r. te A. Is de operette erg leufc ge weest? Vertel je me dat nog eens? Tot schrijfs. Jannie v. d. M. te A. Welkom in onze kring. Vertel je me nog eens wat over jezelf? Kaatje Koffie en Rietepiet. Weer een paar nieuwe vriendinnen! Hebben jullie al veel postzegels voor zieke kinderen? Kees W. te A. Hartelijk dank voor je mooie tekeningen. Misschen plaats ik je „tocht door de natuur" nog we! in ons hoekje. De kinderen van de B.S.V. Ik ken jullie allemaal wel niet. maar ik vind het toch erg prettig, dat jullie meedoen. Met z'n hoevelen zijn jullie? Vast wel een hele club, want laatst had ik wel 23 inzendin gen van jullie. Willen jullie voortaan de oplossingen rechtstreeks aan mijn adres zenden? Tot schrijfs! Gabi D. tc S. Vertel je eens aan mij wat meer over je zelf? Dag Gabi! Sneeuwklok je. Natuurlijk doe jij ook mee! Je schrijft netjes zeg! Douwe C. de V. te A. Kom je ook in de club. Douwe? Hartelijk welkom, hoor! Dinie H. te A. Dus jij bent nooit zo erg gelukkig met wedstrijden en verlotingen? Het valt deze keer wel wat mee, is 't niet" Adriaan S. 4e S. Of ik hebben wil dat je meedoet? En of! Hoe t meer zielen, hoe meer vreugd! Old Fire- hand. Hoe is het nu met je zieke zusje" Wordt ze al wat beter? En n.et je Opa? EHv en Jantje K. te n. Hartelijk dank voor jullie postzegels. Jullie zijn wel eens stout ook hé? Daag! Rie S. Ie B. 'n Leuk briefje heb ik van je gehad zeg! Je blijft toch evengoed schrijven, is 't niet? Mont- bretia. Heb je veel op je verjaardag gehad" Nog wel gefeliciteei'd .hoor! Doornroosje. Moer je erg ver lopen, voor je op school bent? 'k Geloof het wel, is 't niet? Tini B. Ie "t Z. Nog even geduld, kleine meid. Je krijgt je prijs spoedig, hoor! Jan T. te D. Wat heb jij een massa van de goede Sint gehad, zeg! Wees er maar zuinig op. Opzienbarend vonnis Ook het Britse bedrijfsleven zucht onder een loden last van overheids voorschriften. Een meubelfabriek die in overtreding bleek te zijn, zag zich voor de rechter geroepen. Deze ver oordeelde de directie tot het betalen van één shilling boete. Hij moti veerde het vonnis aldus: „Het is een publiek schandaal, dat de Board of Trade geen kans heeft gezien om de voorschriften betreffen de het meubelbedrijf uit te vaardigen in een voor een normaal, onderlegd intelligent mens begrijpelijke vorm. Het is hoog tijd. dat de Boa-d of Tra- de in dit opzicht eerst eens orde schept in eigen huis. Het is onduld baar. dat een gemeenschap, die in grote meerderheid bezield is van de wens om wetten te gehoorzamen te genover een warwinkel van vo'ko- men onbevattelijke voorschriften ge steld wordt. Haar wordt de last opgelegd een eindelo9s aantal mensen aan het werk te zetten met de hopeloze taak te ontdekken, wat de werkelijke be doeling van een en ander is. Als hel onmogelijk is om de wetgeving op dit gebied in een vorm te gieten, die de normale mens kan begrijpen, dan schijnt het toch enigszins onredelijk om van de burger te verwachten, dat hij zal gehoorzamen aan een wet. die hij met geen mogelijkheid kan ver staan". J t^dioprogrtimma DONDERDAG 18 DECEMBER .1947 Hilversum I 301 m. Nieuws om 7. 8, 13, 18, 20 en 23 uur AVRO 7.30 en 8.15 uur Gram. pla ten; VPRO 7.50 Dagopening; AVPG 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvi'a- minen; 10.35 Mozart-prograrnma;- 10.50 Voor de kleutex*s; 11.00 Vrouwen in de omroep; 11.20 Aeolian sextet; 12 00 Metropole-orkest; 12.38 Opere te klan ken; 13.15 The Avroltans: 14 00 Voor de vrouw; 14.20 Pierre Palla, orgel; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.05 Reprises; 17jOO Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week? 17.30 The S!:y- masters; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Re geringsuitzending: 19.15 We kijken naar binnen, kleinkunstrevue; Hilversum" II 415 m. Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur. KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert (Debussv en Ravel); 9.35 Operettemuziek; NCR V 10.00 en 1045 Gram. platen: 10.15 Morgendienst: KRO 11.00 De Zonne bloem; 12.03 Zangrecital; 12.33 en 13 20 Dansorkest Klaas van Beek; 13.45 Hors 'd oeuvre voor de vrouw; NCRV 14.00 Strijkorkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Muziek bij de tbee; 15.15 Strijk kwartet; 16.00 Bijbellezing: 17.00 Ra dio-jeugdjournaal; 17.30 Geestel. lie deren: 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Voor de land en tuinbouw; 1830 Chr. Haagse oratorium-vereniging; 19.35 Het actueel geluid; 20.15 Studio ster avond in Franse stijl; 21.30 De vaart der volkeren; 21.50 „Kirkintilloch Choir", Engels jongenskoor; 22.45 Avondoverdenking. FEUILLETON 15 Toen ze het karretje hadden weg- gebi'acht, liepen ze hand in hand door ide donkere straten van Purmerend. 1 Aan de rand van de stad was een gelegenheid, waar de trekkers nog .Wel onderdak zouden kunnen vinden was hen verteld. J Na lang zoeken hadden ze het huis eindelijk gevonden. Ja, ze konden er nog wel bij, Het was anders druk vanavond- en ze zou den wel geen apart kamertje voor hun tweeën kunnen krijgen. De man grinnikte veelbetekenend. Met een stormlantaarn ging hy hen voor naar een grote schuur die naast het huis stond. Toen hij de deur opende sloeg hen een benauwde lucht tegemoet. De man hief zijn lantaarn hoog op. De schuur Werd schamel verlicht. In het hooi. dat op de grond was «leergestrooid lagen wel meer dan hondei'd mensen. Verlichting was er niet aangebi-acht, stoelen en tafels ontbraken. Je kon er alleen liggen •n Ket meeliep, slapen. Jan schoot ondanks de misere in een lach en overhandigde de man twee guldens. Te laat kwam hy tot het besef, dat hij een stomme streek had uitgehaald met de man twee gulden ter hand te stellen. Want nauwelijks had de man het geld in zijn bezit, of hij liet de lan- taan zakken, stak het geld in zijn zak, opende de deur en wenste hen een goede nachtrust. Daar stonden ze nu in het diepe duister van de schuur. Rondom hen wei-d gesmoe zeld en gepraat. Anstig greep Ali den ai*m van Jan. Grote hemel, „fluisterde ze" moe ten we hier de hele nacht in blij ven?" „We hebben er tenminste voor be taald, „fluisterde Jan gx-immig terug en over een half uur mogen we niet meer op straat. Er zal wel niet veel anders op zitten. Hou je goed vast, dan zullen we kijkexx of we een plaatsje kunnen vinden." Behoedzaam streek hij een luci fer af. Van alle kanten werd hen toege schreeuwd dat niet meer te doen. „Ben je gek, hier in dat losse hooi een lucifer aan te steken? Moeten we allemaal levend verbranden?'' Maar iets had Jan tenminste bij 't vlammetje gezien. Een eind voor hem uit waren nog wel wat plekjes ruim. Het was alleen maar de moeilijkheid om er te komen. „Kom," zei hij zacht jes tegen Ali. Voet je voor voetje schuifelden ze verder. Af en toe stootten zij tegen een menselijk lichaam en kregen zij hartgrondig verwensingen naar hun hoofd geslingerd. De situatie werd nog onaangenamer, toen de mannen in het hooi ontdekten, dat er een jongen en een meisje naar een plaatsje zochten om hun moede leden neer te strekken. Een verhaal uit de hongerwinter door JAAP VAN ZOONEN De meest schunnige toespellingen werden gemaakt. Wanhopig klemde Ali zich aan Jan vast. Ze dorst er niet aan denken, wat haar te wach ten stond als ze tussen die schreeu wers raakte zonder hem. Jan zelf beefde van woede. „Beesten"! schold hij „Beesten! Heb ben jullie zelf dan thuis geen moeder of een zuster...." Hij zocht naar woorden, maar kon ze niet vinden. Het hoongelach, dat aan alle kanten opklonk, bewees vol doende, dat aen bex-oep op betere gevoelens in deze omstandigheden niet het minste resultaat zou heb ben. Aarzelend deden ze weer een paar stappen. Het leek Jan, dat ze een ruim plekje hadden gevonden. Voor zichtig tastte hij met zijn voet rond. Hij moest nog even licht hebben! De lucifer zou hij direct weer tussen zijn vingers fijnknijpen. Een lichtte het vlammetje even op. op. Ali gaf een schreeuw van afkeer Vlak naast haar lagen een man en een vrouw in de meest intieme ver houding. Jan had het niet gezien, maar had ontdekt, dat er tegen de muur vlak voor hen voldoende ruim te was En rauwe vloek was op het ontbranden van de lucifer gevolgd. Niet uit angst voor brand, maar om dat het licht hun smeerlapperij onthxilde, waren zij er zo fel op! Met een ruk trok Jan Ali met zich mee. Tegen de muur lieten zij zich vallen. Jan trok haar naar zich toe en voelden hoe zij snikte. Zonder woorden zaten ze lange tijd naast el kaar. En luisterden naar de schaamtelo ze geluiden, die uit het vunze duister op hen afkwamen. Krompen ineen, als er vragen werden gesteld, die hen rechtstreeks betroffen. Waren de mensen dan zo laag ge zonken? Of was het alleen de aan wezigheid van de massa, in de ellen digste omstandigheden, in het donker die deze poel van verderf veroorzaak te? Zouden deze mensen elkaar morgen bij het ontwaken, in het licht van de jonge dag vrij in de ogen durven zien? Af en toe werden nog meerdere per sonen binnengelaten en herhaalden zich de tafreien. Tot eindelijk deze schuur vol levend mensenvlees tot rust kwam; -de hartstochten bevre digd, de lusten botgevierd waren. En met de rust kwam de kou, die door de reten drong en Jan en Alx deed verstijven. De muur was niet de beste plaats geweest De snijdende Oostewind scheen er door heen te blazen. Voorzichtig trachtten ze wat hooi te bemachtigen, waain ze ech ter niet konden slagen zonder de woe dende protesten uit te lokken van de benadeelden. En met de koude verschenen de rat ten. Ze snuffelden hier, ze snuffelden daar, ze maakten slapenden wakker, terwijl degene, die nog niet sliepen wild van zich afsloegen als zij meen den. dat er zo'n monster in de buurt was. Langzaam kroop de nacht voorbij. Dicht tegen elkaar aan lagen Jan en Ali de komst van de dageraad te ver beiden. 0- Als een weeë walm kroop de stank door de bedompte schuur. De deur was vast en gelegenheid om frisse lucht te verschaffen ontbrak. Als er iemand onwel werd of noodzakelijk naar buiten moest, je moest het maar gelaten afwachten. Licht om een zieke te helpen ontbrak. De deur was ge sloten en bleef gesloten. En 's mor gens werd het hooi wat opgeschud en was het logement weer klaar voor de volgende bezoekers. Lakens behoef den niet te worden uitgewassen, de kens niet te worden gesloofnd! Toen in de schemer van de volgen de dag de deur geopend werd slaak ten Jan en AI! een zucht van verHch- ting. Zy haastten zich naar buiten. Zij durfden noch elkaar noch C2n ander aan te kijken. Hoe was het mo gelijk, dal zulke toestandexx konden bestaan. Er waren nog enkelen, die de zelf de gevoelens koesterden, maar het me rendeel scheen zich kostelyk geamu seerd te hebben. Buiten stonden een paar emmers va ter, waarin degenen, die er aardigheid in hadden, zich konden wassen. (wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3