Ikmaaidei' C 3 N. HOLLANDSE PERS 1945 [STADSNIEUWS** DE NOODSCHOUWBURG Algemene vergadering van Oudleerlingen Rijkslandbouwwinterscholen Was Scheffer medeplichtig aan de represaille-brandstichtingen? 4e Jaargang No 1117 Donderdag 18 December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofd red. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, teL 3300. Tüdeltyk barean redac tie en administratie, Voordam 6A. Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), tel. 3967. Een uiieenzeiiing van de plannen Het Stichtingsbestuur van de Nood- schouwburg heeft ons een uiteenzet ting doen toekomen van de plannen ten aanzien van de metamckphose van de Korenbeurs in een schouw burggebouw. Lange tijd heeft men niets van deze kwestie gehoord, en vele stadsgenoten waren van mening dat de plannen wel „in d^ benen ge- ïakt" zouden zijn. Het tegendeel is ech ter waar, zodat wij nu het een en an der kunnen mededelen over de wel geer vereenvoudigde plannen, voor de uitvoering waarvan het bureau voor Wederopbouw haar toestemming nog moet verlenen. Het Stichtingsbestuur Noodschouwburg verwacht echter, dat deze toestemming binnenkort zal ko men zodat men spoedig met de uitvoe ring zal kunnen beginnen en dat een behoorlijk Noodschouwburg binnen de korst mogelijke tijd in de zo drin gende behoefte zal voorzien. Dit is in het belang van het Alkmaarse culturele en -verenigingsleven Een grote zaal nodig Het verenigingsleven te Alkmaar, zo zeg het communiqué wordt ten zeer ste bedreigd want dë te geven uit voeringen brengen ontstellende onkos ten met zich mee. Deze kosten zijn zo •hook dat de toegangsprijzen in het algemeen boven de draagkracht van bet publiek gaan wegens het gemis van een grote zaal met een voldoend aa ital zitplaatsen. Voor het bren gen van toneelstukken door het be roepstoneel met grote bezetting en i met grote montage gelden dezelfde be zwaren. Verschillende voorbeelden kunnen dienaangaande worden ge noemd. Zo is er o.a. het zevental uitvoeringen van de 8 October-revue door de Bonte Spelers. Velen moesten te'eurgcsteld worden en de toegangs prijs/ die f 2.25 bedroeg, was zonder ean gehouden verloting niet toerei- I kend genoeg geweest om de kosten te dekken. Wanneer men nu een zaal van 800 plaatsen had gehad, dan zou de toegangsprijs niet meer dan-J 1.45 be hoeven bedragen en deze prijs was redelijk te noemen geweest. Zo is het oo met de Alkmaarse Operette ver eniging en met de gymnastiek-ver- eniging Centrum van Noordholland Voor Alkmaar als centrum? van Noordholland is een grotere zaak een dringende behoefte want zoals de toe stand nu is, behoort het houden van een congreS tot de technische onmo- I gelijkheden en dit schaadt 't stadsbe lang in hoge mate. De bouwmaterialen Indertijd werden de plannen tot ver bouwing van de Korenbeurs tot Nood schouwburg ingediend cn principieel goedgekeurd door de Gemeentelijke dienst van bouw- en woningtoezicht, door de inmiddels van Rijkswege be noemde Commissie van Toezicht op het bouwen van Schouwburgen ejn zelfs tot in hoogste instantie door 't Bureau van Wederopbouw in Den Haag. Het bureau van Wederopbouw hield terdege rekening met het feit dat het culturele leven hier te lande door de bezetting is afgebroken en dat dit met kracht en ijver weer moet worden opgebouwd. In de maanden Mei en Juni van dit jaar had het Stichtingsbestuur de laatste besprekin gen met het Bureau van Wederop bouw in Den Haag en daar werden 't plan en de uitvoering terdege bezien Een en ander zou een redelijke kans van verwezenlijking hebben maar juist in die periode was er een actie gaande tegen verspilling van beschik baar bouwmateriaal ten dienste van bars, dancings en andere objecten, die niet direct van cultureel of volksbe lang zijn. Dientengevolge maakte het Bureau met het Stichtingsbestuur de afspraak om de verbouwing een half jaar uit te stellen. Dit geschiedde om Urk verweert zich De gemeenteraad van Urk heeft besloten in principe het gehele dorp voor auto's en motorfietsen af te sluiten. Merkwaardig besluit! Wanneer binnenkort de nieuwe weg van Emmeloord naar Urk klaar komt. zou Urk, theoretisch opgenomen in de Noord-Oostpolder, practisch nog een eiland, uit zijn isolement verlost zijn. Nee zegt Urk. We zijn Urkers en we blijven het! Republiek verwerpt Ned. voorstellen betreffende „Staakt het vuren" zoveel mogelijk materiaal te besparen en ook omdat er plaatselijk opmerkin gen waren gemaakt en bezwaren wa ren opgeworpen tegen het verbruik van materiaal voor een schouwburg. Het Stichtingsbestuur heeft in die tijd het plan nog eens grondig bestudeerd en met behulp van de architect de plannen vereenvoudigd echter met dien verstande dat aan het originele plan in wezen niets is veranderd en alleen het geheel eenvoudiger is op gezet. In het nieuwe plan heeft dc zaal als minumum 800 plaatsen, het toneel houdt dezelfde afmetingen. Het is nu zo. dat het benodigde materiaal ongelofelijk weinig is en ze ker verantwoord, zodat de toewijzing wel te verwachten is. Het ziet er dus naar uit, dat de Schouwburg eerlang zal verrijzen, zodat Alkmaar dan de beschikking zal hebben over een twee tal behoorlijke geoutilleerde zalen. Slechts plan commissie van goede diensten aanvaaardbaar Uit betrouwbare republikeinse bron verneemt Reuter, dat de republiek 't Nederlandse voorstel om enige ver andering aan te brengen in de order om het VHfen te staken heeft verwor pen. De republikeinse technische com missie heeft verklaard, dat zü bü haar besluit wenst te blijven om al léén de onvoorwaardelijke en oorspron kelijke voorstellen te accepteren, wel ke door de commissie van Goede Diensten zijn gedaan, daar zij van me ning is, dat deze rechtvaardig en uit voerbaar zijn. De Nederlandse voorstellen betref fen de aan te brengen veranderingen in de voorstellen van de* commissie van Goede Diensten zijn kort ge leden door Jhr. Mr. van Vredenburch de voorzitter van de Ned. technische commissie, bekend gemaakt. Zij hou den in het onmiddelijk staken van de vijandelijkheden op de huidige fron ten, de evacuatie van het republikein- Voor de eersle maal in Alkmaar gehouden De 90e Alg. Vergadering van de Oud-leerlingen der Rijkslandbouw winterscholen te Schagen en Alkmaar werd voor het eerst te Alkmaar ge houden. Het aantal aanwezige leden was on bevredigend. De voorzitter de heer J. C. Rezelman opende de vergadering met een woord van welkom aan de heer Best (lid van verdienste) en de ve*chillende vertegenwoordigers van de scholen alsmede de leden. In verband met de combinatie tot één vereniging van de Oud-leerlin gen der R.L.W.S. van Schagen en Alkmaar achtte het bestuur het ge wenst over te gaan tot uibreiding met 2 bestuursleden. Spreker merkte op, dat de oud-leer lingen moeten helpen om de land bouw qualitatief op een hoger plan te 'brengen. Naast de eigen taal moeten de oud-leerlingen minstens één vreem Verdaagd Met de Londense conferentie is dan gebeurd wat velen, reeds vóór zij een aanvang nam, vreesden: verdaagd voor onbepaalde tijd. Maar het is goed om te beginnen met vast te stellen, dat verdaging ook juist datgene is, waar vele grote Amerikaanse en Engelse bladen met klem op aandrongen, in dien men geen overeenstemming be reiken kon. Er had erger kunnen ge beuren: het definitief einde is noch ge komen, noch aangekondigd; nauwe lijks durft er een politicus van goede naam het te voorspellen. Het overleg gaat zelfs door - rond de tafel der plaatsvervangende ministers. En niet te vergeten, in de geallieerde con- troleraad van Berlijn. Het had ook anders kunnen zijn. Dan zou dat onherroepelijk zijn ge schied, waarvoor de millioenen en mil- lioenen mensen, die slechts bij een ding gebaat zijn: Vrede terecht vrezen Wanneer het overleg voor afgebroken zou zijn verklaard, dan was, er een definitieve scheiding gevallen door Duitsland en door de rest van de wereld. Dan zou het einde gekomen zijn aan het bestaan van de Organisa tie der Verenigde Volkeren zelf en elk onderling gesprek, hoe stroef en moei lijk ook, plaats hebben gemaakt voor het wederzijds geschreeuw over de scheidsmuur heen. Dan zouden dege nen die een zich toerusten voor het geweld, voor de lage, smerige oor log propageren, het geluid van de rede volkomen hebben overstemd. En 2ij zouden meer succes nog hebben gehad dan thans reeds het geval is Van beide zijden is men zo ver standig geweest, deze teerling niet te werpen nog niet. Yalta en Potsdam zijn zwaar genoeg gebleken als te genwicht voor drie mislukkingen. Maar staat de schaal niet op het punt. om door te slaan? Het zal voor zover wij kunnen zien van drie dingen afhangen, naar welke kant zij in de naaste toekomst over zal hellen. Ten eerste, de meest on- middelijke factor, de besprekingen der plaatsvervangers. Een voordeel is, dat hun conferentie niet zo misbruikt wordt als een propagande-forum als de bijeenkomsten der „Big Four". Zij neigt meer tot de rustiger vormder geheime diplomatie en biedt een be tere sfee. voor het doen van con cessies. Van de resultaten dezer bij eenkomst zal het in de eerste plaats afhangen, wanneer de Grote Vier weer bijeen kunnen komen. Buitenlands Overzicht Ten tweede is er de ontwikkeling in Duitsland. Het voornemen, een aparte West-Duitse regering te vor men, wordt ten stelligste ontkend. Welhaast zeker is echter, dat de Franse zone samen zal smelten met de Amerikaans-Britse. Dat kan een schrede op de weg der blokvorming zijn, maar het zal er veel aan toe doen, welke handelsbetrekkingen tus sen Oost- en Wcst-Duitsland zullen ontstaan. Wanneer deze van stevige materie worden gemaakt en de economi sche noodzaak voor geheel Duitsland is daartoe een krachtig argument dan zullen betere politieke verhoudin gen volgen. Bovendien zal elke ten dens tot economische nivellering de kracht der Sovjet-propaganda, die ge deeltelijk berust in het materieel gun stiger niveau in het Oosten, verzwak ken, er de scherpe kanten afnemen. Tenslotte: de internationale verwik kelingen. De laatste tegenvallers wa ren de Franse onrust en Londen. Maar in direct levensgevaar brachten zij de patiënt nog niet zo lang er leven is. is er hoop. A.H. de taal beheersen. De secretaris de heer J. J. Bruins las de notulen voor, die na één aan merking goedgekeurd en getekeni werden. Vervolgens werd door de secr. een! brief voorgelezen van Ir. G. Lienesch, die hierin zijn dank bracht voor de hem onvergetelijk geworden huldi ging op de 12e November. Tevens zond hij een bericht van verhindering De secretaris meldde, dat het le denaantal is teruggelopen van 451 tot 336. Het aantal donateurs bedraagt 78. Vervolgens bracht spr. het jaarver slag 1946-1947 uit. Het financiële ver slag werd goedgekeurd. De voorzitter stelde namens het be stuur voor om zelf een algemeen jaar boek 1947 samen te stellen, hetgeen ongeveer op een kostenbesparing van f 500 zou komen. Ook dit voorstel werd met alg. stemmen goedgekeurd, alsmede de handhaving der contribu tie op f 5. (Zie vervolg pag. 2 le kolom) se leger uit de „zakken'* achter de Ned. linies, waar de Nederlanders steeds weer op tegenstand stuiten, en de uitvoering van datgene, waarover- reeds overeenstemming inzake het staken van het vuren was bereikt. STAATSLOTERIJ f 1500: 3876 f 1000: 3560 7143 16119 400: 1177 1841 f 200: 2821 6780 17777 19037 19472 f 100: 1101 7576 10096 13113 14485 16729 17448 18194. Langs de straat NIEUWE NOOT. Ik ben op bezoek bij een mijner kennissen. We zitten heel genoeglijk in de huis kamer te praten, terwijl uit een ander vertrek klanken tot ons komen, die ontsprui ten aan de zoon des huizes, die zangoefeningen houdt Wij kijken elkaar glim lachend aan en luisteren. Het vlot niet erg. Telkens wordt herhaald: Do mi, sol, mi fa En dan stokt het gezang. De volgende noot levert ken nelijk moeilijkheden op. Hij is volhardend en geeft het niet op. Telkens probeert hij het. Opnieuw begint Caruso in de dop. Do, mi, sol, mi, fa b st Wij binnen schieten in een daverende lach, waarop de zanger grijnzend binnen komt Hij heeft een nieuwe noot uitgevonden. TRIBUNAAL ,,lk werd hulplandwachter in hei belang van Heiloo" Tweede behandeling vergt vijf uren Het Tribunaal behandelde Woens dag in een langdurige zitting ten tweede male de zaak tegen de 47-ja- rige ambtenaar van het evacuatiebu reau te Heiloo Elisabethus Scheffer. Een tiental getuigen was gedagvaard en vele verwarrende en tegenstrijdi ge verklaringen werden in het be nauwde zaaltje te berde gebracht. Ten lastelegging Scheffer was het volgende ten laste gelegd: lidmaatschap NSB sinds 1941, vormingsleiderschap NAF, het ver strekken van inlichtingen over ille gale werkers en anti-Duits gezinden aan de S.D.. het beschieten van een auto der K.P. als hulplandwachter te Heiloo en het verstrekken van adres sen van anti-Duits gezinden aan de S.D., waardoor in September 1944 de huizen van dr. F .van Oppen te Lim- men en tandarts Walbeek te Heiloo Arbeiderswoningen in Egmond Crediet verleend voor 2Q stuks De raad van Egmond heeft met al gemene stemmen besloten aan de wo ningbouwvereniging een crediet te verlenen van f 367.730 voor de bouw van 28 arbeiderswoningen. door de S.D. verwoest werden. Dit laatste feit ontkende S. ten stel ligste. Wel ontving hij op 16 Sep tember 1944 bezoek van drie leden van de S.D., die hem naar de adres sen van als anti-Duits bekend staande Heilooërs vroegen. Scheffer beweer de echter, deze inlichtingen niet ver strekt te hebben. De villabranden De S.D.-er Emil Rühl, die zich bij deze bezoekers bevond, werd als ge tuige gehoord. Rühl herinnerde zich in het huis van besch. aan de Ooster zijweg geweest te zijn. Hij herkende Scheffer echter niet meer. Rühl had in deze woning de adressen der beide artsen gekregen en nadien zijn de beide woningen als represaillemaatre gel voor de bom op de spoorlijn te Heiloo verwoest. Scheffer vertelde om vier uur des middags thuis gekomen te zijn en toen onderweg al gehibord te hebben dat het huis van dr. Van Oppen ln brand stond. Zijn verklaring klopte echter niet met die van dr. Van Op pen. Deze arts deelde mede, dat zijn huis omstreeks 4.30 uur verbrand De beide andere S.D. leden, die bij deze brandstichting waren, w.o. zeke re Thier, ontkennen, waarover, de in het Amsterdamse Huis van Bewaring verblijvende Rühl zich opwindt: „Waarom zijn die mensen ®o laf dat ze dit niet toegeven. Enfin dat zijn we gewend van de S.S. fühjgrs". (Zie vervolg pag. 2 2e kolom) op andere pagina's Bonneniijst pag 2, kol. S Mannén met fantasie pag. 2, kol. 5 Loos alarm? pag. 2, kol. 1 Kijkje in een Zuivelfabriek pag. 3, kol. 1 Rattenbestrijder aan 't woord pag. 4 Ontdekking van Nederlandse artsen (van onze Haagse correspondent) Naar op een te Utrecht gehouden vergadering van Pathologen is be kend gemaakt, hebben twee bekende Nederlandse geneesheren, dr. J. v. Gulik en dr. H. Mulder een uiterst belangrijke medische ontdekking ge daan ter voorkoming van de zo ge vreesde trombose Door bloedon derzoek zouden zij vóór een eventuele operatie kunnen vaststellen of er bü de patiënt een mogelijkheid bestaat, dat trombose zou kunnen optreden. Tilburgse textielarbeiders winnen hun staking De staking van de textielarbeiders te Tilburg, die 'ongeveer 4 "weken ge leden bij de ..AA- BEE-fabrieken en van Kerstens lakenfabriek was uit gebroken. is geëindigd. De werkne mers waren ontevreden over het feit dat in de nieuwe CAO lonen waren vastgesteld, waarvan, ook bij grotere prestaties, niet kon worden afgewe ken. Zy hadden voorkeur voor het premiestelsel, zoals dat bij de oude CAO toegepast werd. Ondanks het feit dat de lonen, om schreven in de nieuwe CAO hoger waren dan die, welke in de oude wa ren vastgelegd, zagen de werknemers in lagere lonen met een premiestel sel groter voordeel dan in vastge stelde loonbedragen zonder premie Na een toezegging van werkgevers- züde. dat de wederinvoering van een premiestelsel voor topprestaties in overweging zou worden genomen zijn de stakers weer aan het werk gegaan HAMA TOT 12 JAAR VEROORDEELD De 34-jarige voormalige journalist H. J. J. Marinus. die gedurende de bezetting onder het pseudoniem „Ha- ma" in de telegraaf talrijke artikelen van pro-Duitse aard heeft geschreven en later soortgelijke pennevruchten publiceêrde in het Dagblad voor Nrd. Holland is gistermorgen te Amster dam tot een gevangenisstraf voor de tyd van 12 jaar met aftrek van voor- internering veroordeeld; 14 dagen ge leden eiste de procureur-fiscaal le venslange gevangenisstraf. in scheervuchtl Luc van Dam heeft volkomen ver diend een grote punten overwinning op de Fransman Robert Charron be haald. Gedurende de gehele wedstrijd was Van Dam ver de meerdere. De „Zuiderkruis" vertrok voor de tweede maal in rijn bestaan als troe penschip naar Indonesië. Het nam gis teren 1550 man mee De „oorlogs raad" van de Arabische Liga heeft verklaard de strijd tegen de verdeling van Palestina aan te binden. Enge land zal van 1 Jan. af de kolenexport per week van 112.000 op 200.000 ton brengen. In ruil voor voedsel en grond stoffen! In Mandsjoerije zijn de Chinese communisten in de aanval. ZU bedreigen tal van sleutelposities. Breda is in de loop van een half jaar tweemaal door bomaanslagen in be roering gebracht. De laatste keer ont-' ving een dienstbode een goed inge pakte granaat als Sinterklaas cadeau tje. De politie kon de vermoedelijke dader te pakken krijgen. Een afgewe zen minnaar. Minister Beel Is gistermorgen te Batavia aangekomen. Hij verklaarde nog eens uitdrukkelijk, dat de reis een zuiver zakelük doel heeft. Van morgen is de premier naar Sumatra Een iriesi verschijnsel De oorlog is achter de rug en dus - demobilisatie. Voor de oorlogspsy chose komt er een in de plaats van vrede, het leger geraakt op de achter grond. Zo zou men ten minste denken. Maar de werkelijk is anders. De generaals en de admiraals kun nen de macht waarmee ze eens waren bekleed niet vergeten. Jn hun gedach ten zien ze de troosteloze tijden terug van weleer, de dagen, waarin batal jons en regimenten allen op papier bestonden, waarin hun hele militaire wereldje zich beperkte tot een een zaam bureau. Ze hadden lange lijsten Va.i namen van miliciens en korporaal? en onder officieren, maar de réveille denderde niet door de gangen en de slaapzalen en het signaal voor „de kok in de keu ken" werd niet gehoord, omdat er geen hongerige soldaten waren. Dan zien ze daarvoor in de plaats de mobilisatiejaren en misschien de oor logsdagen. Toen waren ze personen van gewicht, op hun wenken werd 't machtige modernq verkeer stilge legd om hen te laten voorgaan: extra treinen, vordering van materiaal, mili taire colonnes en massa's soldaten. Is het wonder dat ze de voorkeur geven aan die. tyden? Zij, de mannen van de oorlog, voelen zich niet thuis in de vrede, omdat ze dan niet tot hun recht komen. Ze beseffen niet, dat ze in vredestijd een sta - in - de weg zijn, dat ze het pad, dat voert naar welstand, min of meer versper ren. Een redelüke oorlogsapparaat, goed. Maar het moet zo zün, dat het de vredesconjunctuur zo weinig mogelijk hindert. Daarom zijn bataljons op pa pier eigenlijk het beste in dagen als we thans beleven. Waarbü we mo gen bedenken, dat het niet het ont breken van mensenmateriaal is ge weest, waardoor we tegen de Duitsers zo spoedig het onderspit moeten del ven. Dezer dagen lazen we ergens een aantal cyfers, afkomstig van de heer Feuilleteau de Bruin, ook bekend uit het Comité Rijkseenheid. Het te langzaam gaan van de wederopbouw schreef hij toe aan het feit. dat te veel mensen aan de onmiddellijke pro ductfe werden onttrokken: ambtena ren en militairen. Waarop 'n polemiek volgde over het veel te grote aantal ambtenaren, dat we hebben. Over de militairen lazen we verder niets. Waarom niet? Ook deze worden aan de productie onttrokken. Bij de Tweede Kamer is een wet in gediend waarbij de diensttijden van verschillende categoriëen worden ver lengd. We twijfelen er niet aan of de hoge officieren weten de noodzakelijkheid van deze maatregel met in hun ogen klemmende argumenten te verdedi gen. Maar het is een triest verschijnsel in een tijd, waarin ons zwaar geteis terd volk vecht voor materieel herstel Het betekent: geringere productie en grotere lasten. De weg naa de wel stand wordt verder bemoeilijkt. A. Eriks Echec voor Duits nachtegaaltje Het „Duitse Nachtegaaltje', de coloratuur-zangeres Erna Sack. maakt momenteél een moeilijk tournee door Zuid- Amerika. In Uruguay en Buenos Ai res werden haar concerten geboycot Niet aardig voor haar. Maar Zuid-Amerika is blijkbaar niet vergeten, dat zü eens onder bijzondere be scherming van Göbbels Pro- paganda-Ministerium stond. PLAATSVERVANGERS GAAN DOOR MET OOSTENRIJK De plaa. gers der ministers van Buitenlandse Zaken hebben be sloten voor de uitwerking van het ontwerpsverdrag voor Oostenrijk in het begin van het nieuwe jaar weer samen te komen. Zü werden met de ze taak belast na het afbreken van de besprekingen der ministers op Maan dag. weerbericht WEINIG VERANDERING Wisselende bewolking met enkele verspreide lichte buitjes. Meest mati ge wind tussen Noord-Oost en Noord. Iets kouder.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1