IkmaaiiJeï N, HOLLANDSE PERS 19^5 De Alkmaarse Raad vergaderde Gouden jubileum van Rika Hopper Truman wil Stalin ontmoeten .Wilt U nog een tijdje naar het interneringskamp 7' Nederland zal groenten leveren aan Frankrijk 4e Jaargang No 1118 Vrijdag 19 December 19*7 Uitgave voor de gelijknamige Stichtinf. Wnd, hoofdred. A. Eriks, Westerweg 339, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), tel. 3967. Uitgebreid principieel debat over het te stichten monument ir De grote meerdet heid verklaarde zich er tegen Na opening richt de voorzitter en kele Vriendelijke woorden aan het adres van de heer Asjes, die dezer dagen in het huwelijk is getreden. Ze worden door een hartelijk applaus je van de raad onderstreept. De verlichting aan de Omval Naar aanleiding van de ingekomen stukken vestigt de heer de Wilde de aandacht op een artikel, dat dezer dagen in De Vrije Alkmaarder heeft gestaan. Hij vraagt of de toestand in derdaad zo slecht is en tevens^ of te verwachten is, dat verbetering mag worden tegemoet gezien. De wethou der zegt, dat inmiddels reeds maat regelen zijn genomen. De Begroting De heer Hoytink acht bet vreemd, dat ook nu weer de begroting wordt aangeboden op lijst B van de inge komen stukken, een en ander zonder aar "eidingsbrief. De voorzitter, de heer v. Slingerland, verzekert berouwvol, dat dit niet weer zal geschieden. Benoemingen Tot tijdelijk leraar aan de Handels schol wordt benoemd de heer J. A. J. de Wolf, leraar aan het R.K. ly ceun alhier. Leraren aan de Gemeentelijke Avond school voor lager Nijverheidsonder wijs worden de heren J. A. J. de Wolf, W. Wester, Egmond a. d. Hoef. W. A G. K. Hendrikx, Egmond a. d. Hoef, G. Th. Aerts, Alkmaar, W. Fevngend, de laatste vier tijdelijk. In de vacature Mr. C. Smal in de adviescommissie Woonruimte 1947 wordt voorzien door de benoeming van Mr H. Lesterhuis. Tot plaatsver vangster wordt aangewezen mevr. Roos-Cikot. Als lid van de commissiën van toe zicht op het Middelbaar en het ge meentelijk onderwijs wordt benoemd de heer H. C. Lind, tot leden van de Commissie van Toezicht op het L.O. mw. G. J. van Buren Lensinck-Roe- lcfsen en de heer Th. J. Hout, tot regentes en regent van het Burger weeshuis, mw. G. Ringers-Wolzak en de heer J. J. Fermiga, tot regenten van het Centraal Ziekenhuis de he ren mr. D. Breebaart en J. A. Pes± man. resp. burgemeester van Zijpe en Koedijk, tot lid van het bestuur Van M.H ten slotte mw. Smink-Houwer en de heren B. H. M. Broers, H. Koot en H. Schouten. Mw. "Kaarsemaker kreeg 9 stem men, vermoedelijk drie van de leden van de Prot. Chr. fracties en die der J.B.K. -raadsleden. Om een plaats in het M.H. Ten aanzien van de laatste benoe ming betreurde de heer Hoytink het, dat, indien de voordracht werd ge volgd, mw. A. J. Kaarsemaker-v. d. Vegte uit het M.H. verdween. Daar mee ging de enige vertegenwoordig ster van de Prot. Chr. groep heen. Weth. Bakker antwoordde hierop, dat zij zetelde voor het Ned. Volksherstel. Dit ging niet meer en het College heeft gemeend hiervoor een vertegen woordiger van Humanitas te moeten opnemen. De heer Venneker vroeg of het niet mogelijk was, dat plaats werd gemaakt voor een vertegenwoordiger van de Prot. Chr. groep dooi; een der leden van de raad te laten vallen. De heer Hoytink zou de Prot Chr. groep willen zien opgenomen onder de categorieën, die een plaats in het M.H. krijgen toegewezen, juist omdat zc van het M.H. geen gebruik maakt. De heer de Wilde meende, dat men geen vertegenwoordiger uit de Raad kon laten vallen. Hij vroeg of de Prot. Chr. groep niet was vertegenwoordigd door de Ned. Herv. Diaconie, terwijl hij de opname van Humanitas zeer toejuichte. Wethouder Bakker was van oor deel, dat de politieke invloeden op M.H. zich moesten beperken- tot de leden van de raad, waarmee hij zich een interruptie van de heer Hoytinki op het lijf haalde: „de kerk is geen' oolitieke partij". Een volgend maal' kan met de belangen van de Prot. Chr. groep rekening worden gehouden De heer Hoytink betreurde ten slot-J te, dat de suggestie van de heer Ven-', neker door niemand was oVergeno-^ men. De Gereformeerde en de Ned,1 Herv. Kerk hadden niets met elkaar j gemeen. Hierna volgde stemming niet boven-j vermelde uitslag. Het tempo wordt sneller De vergadering heeft inmiddels een uur geduurd. Dan echter gaat het snel-1 Ier. Een deel van het Waaggebouw; wordt verhuurd aan de VW, een ter-1 reintje aan de Zandersloot wordt ver huurd aan de Ned. Padv. Ver., de pacht van het gemeenteviswater wordt verlengd, evenals die van verschillen-1 de landelijke eigendommen. Het vuil- nisvervoer wordt in 1948 weer opge dragen aan de heer P. de Boer te Landsmeer. Er komen dan enkele wijzigingen i 'i dn algemene politieverordening, die weinig stof tot spreken opleveren. Bij de „bokkenvergunning" informeert de heer Woldendorp onder grote hilari-j teit of voor deze dieren geen wacht geldregeling moet worden vastgesteld. Niet allemaal tegelijk! De verordening omtrent het verle nen van vergunningen voor het in gebruik nemen van woningen wordt na een kleine redactionele wijziging aanvaard. Daarbij ontspinnen zich overal onderlinge gesprekken en het is erg roezig. (Zie vervolg pag. 2, le kolom) „Het Glazen Paleis" Goed spel in een slecht stuk Rika Hopper jubileert, zij viert haar 50-jarig toneel-jubileum met een töneelspel van Sidney Howard in de bewerking van Jeanne van Schaik- Willing. En om nu maar direct met de deur in Het Glazen Paleis te vallen: het stuk is een draak, een afgrij selijke draak. Waarin een vrouwen figuur gedramatiseerd wordt op een zodanige wijze dat men deze „Moe der" alleen maar kan zien als een sinister en in de grond eigenlijk En ieder die er iets anders achter misdadige figuur. zoekt is abuis, want deze vrouw is alleen maar zelfzuchtig, maar zij is zelfzuchtig op een wjjze waaruit al leen maar misdaad kan geboren wor den. Deze mevrouw Phelps, de moeder WaUace candidaat Henry Wallace, voormalig vice-pre- sident en minister van Handel van de Ver Staten, schijnt van plan te zijn weer openlijk op het toneel der poli tiek te verschijnen. Een kort Reuterberichtje vestigt er althans de aandacht op, dat „The pro gressieve citizens of America" ,de be weging die zich achter hem stelde en waarvan persoonlijkheden als Murray, Whitney, Benson en „zelfs" een neger als Paul Robeson deelnemen, een campagne begonnen is om Wallace als leider van een onafhankelijke der de partij candidaat te stellen voor het presidentschap. Sinds Wallace op 23 September van het vorig jaar van president Truman de boodschap kreeg dat hij gaan kon, is deze trouwe volgeling van Roose- velt tegen de stroom blijven oproeien. In tal van publicaties ook in buiten landse bladen, heeft hij z'n visie op de .buitenlandse politiek van Truman ge geven een «vernietigende, felle, maar zakelijke critiek. Wallace heeft niet opgehouden zij» land te waar schuwen voor de ontwikkelingen die onvermijdelijk komen moesten indien het zich zou blijven laten leiden door een Truman, een Byrnes en later Marshall, sinds hij zijn eerste waar schuwing de wèreld inzond de be faamde rede, welke aanleiding was tot zijn ontslag De dingen hebben hun weg gebaand, die hij voorzien heeft; een weg, die helaas van de we reldvrede afleidt? Het is in deze dagen wel merkwaar dig, nog eens in zijn befaamde rede van 12 Sept. 1946 na te lezen, wat hij over het probleem-Duilsland als zijn mening gaf: „Een rechtvaardige regeling, geba seerd op de eenheid van het Duitse volk, is absoluut essentieel voo# eni gerlei durende regeling in Europa. Dit betekent, dat Rusland er van verze kerd moet zijn, dat nimmer meer de Duitse industrie kan worden omge schakeld in een tegen Rusland gerich te militaire macht en Engeland, West-Europa en Amerika moeten er zeker van zijn, dat de Russische poli tiek met betrekking tot Duitsland geen werktuig zal zijn voor Russis&ie plannen tegen West-Europa". IN December 1947 is men zover ge vorderd, dat voor beiden de waarborg ontbreekt Ziet Wallace thans werkelijk pers pectieven in een candidaatschap? Het is als men de huidige Amerikaanse psychose peilt, moeilijk aan te nemen: zijn stem is die van een roepende in Buitenlands Overzicht de woestijn En een Gallup-onderzoek wees verleden jaar reeds uit, dat 78 procent der Amerikanen voor een Byrnes slechts 16 procent voor een Wallace-politiek was. Wat hij wel zou kunnen bereiken is, dat Truman's kansen in gevaar komen door een verdeeldheid onder de democraten. Aangezien men moeilijk kan veron derstellen, dat Wallace's bedoeling zou kunnen zijn alleen de Republikeinen in de kaart te spelen, noch dat hij zich door persoonlijke rancune gevoelens laat leiden, ligt het voor de.-hand. dat hij in- een Republikeins bewind met een krachtige, goed geleide Democra tische oppositie meer heil ziet dan in een zwak Democratisch bewind, waar op in feite de Republikeinen hun stempel drukken. En om deze opposi tie te verzamelen zal niet Truman of een zijner volgelingen de aangewe zen man zijn. Wallace is zich van zijn kracht wel bewust hij heeft 'een grondige training gekregen in de kunst van tegen de stroom op te roei en. a, H. in 't Gulden Vlies die haar zonen niet gunt aan de vrou-^ wen van hun keuze -doet dit per tinent niet met de beste bedoelingen, zoals de bewerkster het ons tracht te suggeren. Daarvoor is de tekst te eenzijdig. Het stuk is namelijk zo ge schreven, dat voor iedere absurdi teit die door deze moeder wordt ge- geponeerd, geen enkel redelijk ant woord in de plaats is gesteld. En daar gaat de tegenspeler dan met zijn goede gedrag. De rol van mevr. Phelps, de „ontaarde" maar „lief hebbende" moeder, is dan ook niet alleen de hoofdrol, het is de enige rol vftn betekenis die verder dan het achterplan gaat. Een woord van lof voor alle spelers, die van dit stuk gemaakt hebben wat er van te maken was, mag dan ook zeker niet ont breken. De jubilaresse, Rika Hopper heeft 't gezegd in haar dankwoord tot slot: „de provincie laat zich geen knollen voor citroenen verkopen". Inderdaad, voor spel. regie, enscenering en' décor niets dan lof maar Het Glazen Paleis is een draak, die dóór haar inhoud zonder inhoud is geworden. Voor Rika Hopper was deze rol echter schitterend, haar werd de ge legenheid gegeven tot breed spel in alle bedrijven en zij kweet zich van haar taak- op een wijze die voor vele jongere spelers nog steeds tot voor beeld mag dienen. Ank Van der Moer als de schoon dochter Christina had een even moei lijke rol als mevr. Hopper en zij heeft haar veelzijdig talent kunnen aanwenden om ook deze uitbeelding ondanks de vrij zwakke karakter tekening, aanvaardbaar te maken.. (Vervolg zie pag. 4, 6e kolom) Wij sluiten geen deuren", aldus Bevin President Truman heeft verklaard, dat hij, nu de conferentie van de raad van ministers te Londen is afgebro ken, gaarna Stalin zou ontmoeten, maar alleen te Washington. Truman was „in het geheel niet terneergeslagen" door de mislukking van Londen en vertrouwde dat de wereld tenslotte de vrede, die zij zo zeer nodig heeft, zal verkrijgen. Bevin heeft in het Britse Lagerhuis o.m. gezegd: „Wij blijven van plan om van Duitsland een politieke en economische eenheid te makenWij koesteren niet de wens de wereld te verdelen". Bevin drong er op aan, dat na het reces het parlement deze moei lijke kwesties rustig zou bespreken. „Wij sluiten geen deuren. Ergens moet toch een basis voor overeen stemming te vinden zijn", aldus de Britse staatsman. .Olijke Monty Veldmaarschalk Lord Mont- gomery verklaarde, toen hij per vliegtuig na zijn reis door Afrika te Londen arri veerde en hem gevraagd werd of zijn reis in verband stond met de defensie van het imperium: „Mijn reis be trof allerlei dingen. Ik moet nu in practijk brengen wat ik geleerd heb". Laten wij hopen, dat deze keer een militair iets leerde tot nut van het algemeen! in scheervlucht Tegen de 38-jarige hoofdredacteur «"Van „De Vlam", de hcë,r Th. S. Rot, '"7 fwerd „wegens belediging van het Ned. Indisch leger" een boete van f 300 subs. 30 dagen en een maand voor waardelijk geëist. De Ameri^aansfe senaat heeft met 77 tegen 10 stemmen de anti-inflatiewet van Truman goed gekeurd. Een conferentie van n iet- communistische leiders van de G.C.T. zal, naar men verwacht, zich voor af scheiding uitspreken. Een millioen arbeiders zou deze conferentie Verte genwoordigen. Een Arabisch ge bouw is door twee explosies vernield. De mijn- en munutie-opruimings- dienst van de Landmacht zal op Dins dag 23 December a.s. ontbonden wor den. In Saksen (Sowjet-zöne) heb ben volgens het blad „Der Abend" de Russen nieuwe uranium-mijnen in ex ploitatie. De Paus heeft, zoals in vorige jaren, wederom een belangrijk bedrag als Kerstgave aan Nederland geschonken; f 28.000 kunnen via de bisschoppen onder de meest behoefti- gen worden Verdeeld. In Heemste de werd door inbrekers een kostbare postzegelverzameling gestolen; de be woner van het huis was afwezig toen 't gebeurde. In Griekenland dreigt een kabinetscrisis. De rechtse alge- Vaardigden deden in de Kamer zo'n felle aanval, dat de liberale ministers en Kamerleden de strijd maar opga ven; zij liepen weg. Ook in het Italiaanse parlement speelden zich stormachtige tonelen af; communisten en republikeinen raakten slaags er werd gedebatteerd over het nieuwe regeringsprogramma. Togliatti (com.) vond dat De Gasperi Italië „tot slaaf van de V.S." maakte. Prins Bernhard heeft een lichte bronchitis en moet énkele dagen het bed houden. Dc gedragingen van de 24-jarige landarbeider Bart Hoogland te Oud karspel, een ex-NSKK-man, zijn sinds zijn vrijlating niet van die aard, dat het tribunaal Donderdag zijn tevre denheid kon uitspreken. Besch. blijkt nog steeds niet van zijn pro-Duitse ideeën genezen te zijn. Dit „eigen wijze jongmens", zoals Mr. Windhau- sen hem betitelde, gaat zijn eigen gang en wénst geen inmenging van anderen, zelfs niet van de Stichting Politieke Delinquenten. „Wie niet ho ren wil, moet voelen, aldus de pre sident, „het is misschien beter, dat U nog een tijdje naar een kamp terug gaat!" Op 22 December zal Bartholomeus horen, wat het tribunaal met hem zal doen GEWEER IN Mv GEGQQUC» De hulplandwachter Bertus Boere, een 52-jarige tuinder te Nw. Niedorp, beweerde op de destijds te Enkhuizen gehouden landwachtcursus slechts onderricht in persoonsbewijzen „ge had" te hebben. De ex-insp. van pol-i tie Beekhoven leerde de landwachters in-spé valse persoonsbewijzen van echte te onderscheidinenBesch. heeft in Sept. 1944 reeds, na een half jaar bij de landwacht aangesloten te zijn geweest, voor „die rommel" be dankt en zijn jachtgeweer en patro nen in zee gegooid. Van een tijdes de oorlog gesneu velde zoon, die bij de N.S.K.K. dienst deed trok besch. maandelijks f 45 en extra levensmiddelen en brandstof fen. Ook in de zaak van deze besch. die 1 y2 jaar geïnterneerd geweest is volgt de uitspraak op 22 December. Langs de straat JACHTHOND. Een neef van me heeft oen hond. Geen dood-ordi.tair foksje of fikkie, geen rol- mops op wiebelpootjes, uee, een echte rashond. Ben jachthond. .Een hond met blauw bloed in de aderen, een hond van, om zo te zeg gen,. distinctie. Voornaam. Edel. En jagen! Ik heb m'n neef vaak be nijd. Menigmaal kwam-ie met een knaap van een haas thuis voor Moeder-de-Vrouw Maar sinds gisteren ben ik niet meer jaloers. We liepen met z'n drieën in de stad. Die hond voor uit, wij tweeën achter. Een bekijks! Zo sierlijk als zo'n dier ook lopen kan. 't Doet je aan een Francaiselje den ken en tegelijk aan een ren paard. Opeens gooit ie z'n kop in de wind, staat stil, snuffelt even met z'n neus loodrecht, duikt in mekaar en begint te sluipen. „Zeker op de rattenjacht" zei ik. „Nee", zegt m'n neef, die z'n hond door en door kent, „dat doet-ie om dat musje daar in de goot". Maar deze keer had-ie 't mis. 't Was niet om het musje, niet om een rat, maar om een vossenkop. Die bungelde vlak boven hem een sprong een rauwe gil woedend gegrom, geruk. een dame die plotseling rond gaat werve len als een mallemolen, de hond van m'n neef zwaait er als een schommelschuitje om heen. Tk schrok me blauw. „Kom mee", zei m'n neef. Steek de straat over Niet fluiten hoor - hij komt voor lopig toch niet". Aan de overkant keek ik even over m'n schouder. De dame zat op het trottoir en keek met bolle ogen naar een loeder van een hond, die grommend en kopschftddend de goot uitdweilde met haar vosje. op andere pagina's Stemt af op lijn drie! pag. 2. 4e koL Van Gohg tentoonstelling in Alkmaar pag. 2, 4e koL D-A.W.-kampioenschappen pag 2, 3e kol. Voetbalverwachting pag. J. Gaat „Heideheuvel" verdwijnen? pag. 4, le koL Belgisch-Nederl. dag land- en tuin bouw pag. 4. 3e koL Autorijden op Zondag niet verboden De Groninger advocaat Mr. Polak is in hoger beroep vrijgesproken! Hy had zich opzettelijk laten verbalise ren wegens autorijden op Zondag om aldus een proefproces uit te lokken. De kantonrechter had Mr. Polak in dertijd ook reeds vrijgesproken, doch de ambtenaar van het O.M. tekende hoger beroep aan. De rechtbank was thans Van mening dat de vergunning geldig is en blijft (behoudens intrekking) en tot alge meen gebruik van het voer4 -"- strekt In tegenstelling tot het bet'- tn de officier meende de rechtoa* de geldigheid van^de vergum-4 niet wegvalt als geen ontheffing fs er- leend aan het verbod om op Zondag van het motorrijtuig gebruik te ma ken. Brutaal stukje van handige zakenlui Een Antwerpse firma heeft Ameri kaanse tanks welke na de bevrijding in groten getale door de Amerikanen in België zijn achtergelaten en die moeten diehen om er „scrap steel" voor de hoogovens van te maken, naar nu is uitgekomen, doodleuk aan Argentinië verkocht. Het aantal tanks dat in schepen naar Buenos Aires is verzonden, zou minstens 160 bedragen. De versche pingen zijn open en bloot gebeurd alle benodigde documenten lagen b;i het Antwerpse havenbedrijf ter inzeze! ,Le Soir" beschuldigt de regering van medeplichtigheid de tanks za-j. den volgens dit blad als rRlmiddel voor tarwe hebben moeten Ient Op dit bericht is een tegenspraak gekomen de handige „trafiquanten" uit de Sinjorenstad zullen ter verant woording worden geroepen. Flinke mogelijkheden aanwezig Tussen Nederland en Frankrijk is de vorige week op basis van vrije me dedinging met andere afnemer-lan den overeengekomen een grote hoe veelheid wintergroenten te leveren. De prijzen van groenten, vooral van grove wintergroenten, waren door schaarste en grote vraag in Frankrijk dusdanig gestegen, dat de Franse re gering gedwongen werd tot import over te gaan om prijsregelend te kun nen optreden. Het plafond van de Ned. export naar Frankrijk ligt op 30 millioen kilo. Fruit kon in de over eenkomst niet worden opgenomen. Van Franse zijde bestond voorna melijk vraag naar witte kool voor zuurkoolfabricage, uien. peen, schor seneren en spruiten. Ook naar gele kool en mindere mate naar kroten, herfstknollen en knolraap was wat Ook de Benelux gehoord (Van onze Haagse redacteur). Hoewel men het in diplomatie ke Haagse kringen vanzelfspre kend betreurt, dat de Londense conferentie der Grote Vier een fiasco is geworden, krijgt men toch de indruk, dat hiermede reeds tevoren werd rekening gehouden. Niet alleen in Frankrijk. Engeland en Amerika, doch eveneens in de Benelux-landen dringt men thans met nog meer klem aan op een samensmelting der Westelijke zó- nes en afzonderlijke besprekingen Personen, die in nauw contact staan met de regering achten het waar schijnlijk, dat straks nieuwe bespre kingen over de status der drie Wes telijke zónes zullen worden gehouden tussen de grote Drie en dat daarbij ook df Benelux zal worde» gehoord. belangstelling, waarnaast wellicht wat witlof en sla geleverd zullen kunnen worden. Ook naar Oostenrijk? Naar uit vakkringen vernomen wordt worden met Oostenrijk onderhande lingen gevoerd over export van win tergroenten naar dit land. Men gelooft echter niet, dat een eventueel af te nemen kwantum van groot bel - zal zijn. Men verwacht voornamelij iet» op het gebied van gedroogde groen ten. Voorts zal géén export van enig belang naar Duitsland plaats hebben, zo al niet de export naar dit land nihil zal zijn. Soldaten plunderden Een militair in een da mesbontmantel is een vreem de vogel. Dat vond de Haar lemse politie ook en dus re kende zij de op deze zonder linge wijze uitgedoste soldaat die zij Donderdag 's nachts tegenkwamen op de Grote Markt, maar in. De vangst was best: er was die nacht ingebroken in een bontwin kel. Een colega van de arrestant pleegde tesamen met een dienstbode een andere in braak. Hij schoof een raam van een huis open en eigen de zich een leren tas toe. Ook hij bromt nu. weerbericht l TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige sneeuw of regen. Langzame stijging van tempe ratuur, bij wat toenemende wind uit Noordelijke

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1