kmaaftki' C Onder de Schijnwerper N HOLLANDSE PEKS 1945 BEGROTING 1948 BEHANDELD EN GOEDGEKEURD Gebrek aan stijl 4e Jaargang No 1120 Dinsdag 23 December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. TijdeltfV b-reda tie en administratie, Voordam .Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)teL 3967. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier In het Gemeenlandshuis kwam Maandag het bestuur van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier onder voorzitterschap van de Dijkgraaf mr. .A F. Kamp bijeen voor een algemene vergadering. In het voor 't Hoogheemraadsschap gebruikelijke hoge tempo werden de agenda punten afgehandeld: notuldto goedgekeurd; ingekomen stukken voorgelezen; voorstellen tot verkoop van gedeelten van kleiputten, binnendijken, we gen, uitgiften van grond in erfpacht enz. enz. aangenomen. Even kwam er vermindering in de sneltreinvaart bij het punt van de rcisvergoeding. En dan ging het plotseling stapvoets over de brug van het verleden naai de toekomst. De begroting voor het dienstjaar 1948. een boekdeeltje vul lend, vereiste een zorgvuldiger behandeling. en de omslag", aldus mr. Kamp. „Dan ga ik accoord" zegt de heer Koop- meynders. „Dank U zéér", aldus mr. Kamp. „Principiële kwesties" aan de orde De heer Koopmeyncjers (Alkmaar) leidde de debatten in. Naar zijn me ning klopte er iets niet: in de begro ting stond ergens een ppst, die in een eerder verstrekte bijlage een iets an dere gedaante vertoonde. Mr. Kamp kwam niet op eigen krachten uit de puzzle en verzuchtte: U heeft onge twijfeld gelijk, en ik zou het U graag geven, als ik het zagToen hij het zag, bleek het echter, dat de begro ting moest worden aangehouden om dat er de betreffende noodzakelijke wijziging in verwerkt was. Dc heer Ham (Wijdenes) wierp een Principiële kwestie op. Wijzende op een bepaalde lage post ter duurzame "erbetering van een brug of weg, vroeg hü of dergelijke lasten niet ge deeltelijk op de schouders van het nageslacht behoorden te worden af gewenteld, b.v. langs de weg van le ningen. De heer Koopmeynders wees in dit verband ook op de zi. onge wenste verhoging van de omslag. Mr Kamp greep deze omslagkwestie aan om duidelijk te maken, hoe weinig drukkend juist de kosten relatief zijn: vóór 1925 stond de omslag op 7,80; van '25 of ging het in dalende lijn: 6,80: 6.6.;; tot 2.60 en 2,50 thans wordt het dan verhoogd tot 3. Relatief Is de verhoging dus veel minder groot dan absoluut. ,,Er is altijd een causaal ver band tussen de tijdsomstandigheden Wij leven blijkbaar toch wel in een tijd van principes. Ook om de voor gestelde verhogingen van jaarwedden van hoogheemraden en presentiegel den van de hoofdingelanden en hun plaatsvervangers werd een principiële strijd gestreden. Wat de jaarwedden der hoogheemraden betreft, voorge steld werd om ze te brengen van f 1200,op f 1500,het bedrag dat voor de oorlog gold. Tegen deze verhoging verhieven zich vrij wat stemmen. De heren Ham. De Boer, Wagenaar, Koopmeynders gingen er in 't geheel niet mee ac coord. De heer Wagenaar betoogde, dat gezien de werkzaamheden welke voor deze functie moesten worden verricht, de f 1200.— een zeer rede lijke betaling genoemd kan worden. Z.i. moest het hoogveemraadschap in deze tijd mede het voorbeeld geven om de onze finantiëel-economische le vensdraad bedreigende gevaren te weren. De voorzitter wees op de van over heidswege genomen besluiten t.a.v. de ambtenarensalarisvcrhogingen. Deze voorgestelde verhoging paste geheel in het kader van de genomen wette lijke maatregelen. Uit het kamp der tegenstanders Om de Hol'ar Nu Truman het uitgewerkte plan- Marshall aan het Amerikaanse Con gres heeft voorgelegd, wacht Europa met belangstelling op de komende debatten. Gezien de uitlatingen van voor aanstaande Republikeinen als Taft en Staszen valt het wel te verwachten, dat nog een hartig woordje over het plan gesproken zal worden; dat de Democraten nog wel iets meer wa ter met de wijn zullen moeten ver mengen. dat de definitieve vorm van het plan voor lange termijn nog iets anders zal zijn, als het eenmaal het in meerderheid Republikeins Congres gemasseerd is. In welke richting deze wijzigingen zullen gaan? De concessies die reeds naar de Republikeinse zijde gedaan 2iin. laten op dit punt geen twijfel over Onder de voorwaarden, welke de «te protegeren landen bij voorbaat zul len moeten aannemen, willen zij voor hun portie der 17 milliard dollar in aanmerking k»men, zijn er vanzelf sprekende. B.v. opvoeren der produc tie: er voor oppassen dat de valuta stabiel blijft, onderlinge tarieven met andere deelnemers verminderen, de Amerikaanse gelden dienstbaar maken aan het Europees herstel enz. Maar er zijn ook enige, die de tegenstanders van het plan-Marshall koren op de molen leveren Wat b.v. zal de draag wijdte zijn van de bepaling, dat de wijze, waarop het geld besteed moet worden, tussen het betrokken land en de Ver. Staten onderling geregeld moet worden? Welke consequenties zullen zijn ver bonden aan het optreden van een „al- .gemeen ambassadeur' in Europa en hoe ver zal de zeggenschap gaan van het Amerikaans ministerie van Bui tenlandse zaken, waarvan „de instruc ties moeten worden afgewacht" voor „aangelegenheden die verband hou den met de buitenlandse politiek?" Op zijn minst zal men kunnen zeg gen. dat de zestien protégé's scherp op de vingers gekeken zullen worden bij hun doen en laten. Maar de Re publikeinen zullen ook de laatste puntjes op de i \Villen zetten en men mag aannemen, dat, als het plan er door komt .het onderdelen nog dui delijker taal zal spreken. Niet lang geleden zei Harold Stassen het met betrekking tot Engeland zo, dat het niet voor tweeërlei uitleg meer vat baar was; „Als de Ver. Staten in de toekomst weer hulp verlenen aan Groot-Brit- tannië, kan dat gebeuren wanneer eerst aan één voorwaarde voldaan is: dat de Britse regering haar socia- lisatie-plannen niet verder uitvoert". Het antwoord van Labour hierop is met uitgebleven. De alarmklok was geluid en de inspanningen die de huidige leiders van Albion zich ge troostten, om zoveel mogelijk onder de greep van de dollar uit te komen, bleven niet zonder resultaat. Het ver dient de aandacht, dat de minister van Financiën, sir Stafford Cripps, gelijk tijdig met het indienen van Marshall's plan door Truman bekend heeft ge maakt dat Engeland een belangrijke voedsel en handelsovereenkomst met Canada heeft gesloten; dat Autralië 80 millioen bushels tarwe zal leveren „tegen een. lagere prijs dan Engeland aan enige overzeese leveranciers, uit gezonderd Canada, behoeft te betalen"; dat er een handels- en financiële overeenkomst met Zweden werd aan gegaan en dat, let wel, de hervatting van de Britse kolenexport er toe zal bijdragen, „dat de Europese vrienden minder afhankelijk gemaakt kunnen worden van de Amerikaanse kolen". DOUWE KORIDON De Schagense „Dik Trom". De film heeft haar première in Hil versum beleefd; met de Kerstdagen komt zij in Schagen. werd deze slag gepareerd met de op merking, dat 't hier niet ging om een salariëring waarvan iemand leven moet, maar slechts cm een vergoeding voor een niet al te veel werk op eisende bij-functie. Met de lukken over de sloot Het pleit werd tenslotte beslecht door de stemming. Het voorstel tot verhoging haalde het met één stem meer: met 10 tegen 9 werd het aan genomen. Het analoge voorstel, ver hoging van presentiegelden voor hoofdingelanden van f 12.50 per- ver gadering op f 15 kon één stem meer genade vinden (11-8). Het had niet veel gescheeld, ©f he' „materialisme" had het deze keer te gen het „idealisme" moeten afleggen Maar daarmede was ook de groot ste weerstand overwonnen. De vergaderingstrein «ette er wat meer spoed achter; weldra was het normale tempo bereikt en het ene na het andere begrotingspunt vloog voorbij als telefoonpalen langs het raam van een spoorwegcoupé. (Zie vervolg pag. 4, le kolom\ Buitenlands Overzicht j Deze woorden kunnen moeilijk op gevat worden als een aankondiging, dat Engeland nu verder wel op eigen benen staan kan en Washington be dankt wordt voor de verleende steun. Zover is Labour nog bij lange na niet. Wel zijn die woorden een moedige en duidelijke waarschuwing aan het adres der Republikeinen, niet al te ver te gaan en terdege rekening te houden met het Britse zelfrespect. Een voorbeeld, dat overdenking en o.i. navolging verdient voor de overige a.s. debiteuren, temeer waar er on langs een financiële over^nkomst tussen de twee grote bezetters van West-Duitsland is gesloten, waarvan het conservatieve Franse blad „Le Monde" zegt: .Amerika zal voortaan de Duitse buitenlandse handel beheer sen en daardoor het gehele Duitse economische leven: Amerika is het eerste land van Europa geworden" Al zullen wij hun dollars moeilijk kunnen missen, de nieuwe eerste bur gers van Europa mogen er op gewe zen worden dat er andere dingen zijn die wij nog moeilijker kunnen missen zo b.v. onze zelfstandigheid. AH DH jaar geen sneeuwmisere Riik za! sneeuwruimen financieel mogelijk maken De moeilijkheden, welke zich in de afgelopen winter en ook in vorige winters t.a.v. het ruimen van sneeuw op de wegen hebben voorgedaan en met name de omstandigheid, dat de betrokken wegbeheerders soms niet in staat waren de dikwijls grote kosten daarvan dragen (wat tot gevolg had, dat het sneeuwruimen noodge dwongen geheel of gedeeltelijk ach terwege moest blijven!) zijn voor de regering aanleiding geweest om zich te beraden. Als resultaat hiervan wordt de mo gelijkheid geopend, dat, indien het verkeer door zware sneeuwval wordt gestagneerd, door de gemeenten een beroep kan worden gedaan op het rijk om bij het ruimen door inschakeling van de DUW hulp te verlenen. In de eerste plaats komen hiervoor de wegen in aanmerking, die van overwegend belang zijn voor het ver keer. De beoordeling van de noodzaak en van de mogelijkheid om de be doelde hulp te verlenen is opgedragen aan de directie van de DUW. die voor dit aanvullende sneeuwruimen een subsidie van 100 procent van de ar beidslonen en de daarmee gelijk te stellen kosten aan de gemeenten zal verlenen. Deze mogelijkheden bestaan ook voor waterschappen, polders enz., die wegen beheren, welke voor het ver keer van belang worden geacht. Gemis aan stijl er zijn historici, die zeggen, dat dit een van de meest typerende kenmerken is van onze mo derne beschaving. Er zijn er, die ver der gaan en antwoorden, dat het zelfs he meest typerende kenmerk is van een ontbreken van beschaving. Er zijn er ook, die 't wat lichter op nemen. Zij zeggen: goed veel in ons leven is plat, banaal, onsmakelijk. En walgelijk zelfs. Maar kan het an ders vlak na een periode van monsterlijke massale misdaad? Van verruwing en verwording? Zij zullen zplfs wijzen op de levensstijl van de genen die zich bewust en vrijwillig begaven in de wereldbrand die als soldaat pp het slagveld, of als onder gronds strijder bereid waren hun le ven te offeren voor een land, voor een vrijheidsideaal, voor gerechtigheid en menselijkheid. Voor dingen, waarvan de naam zelden of nooit over hun {lippen kwam. L "Er zijn plekken in ons land, die ons tfi^rinneren aan de levensstijl van hen, die bereid waren tot een groot offer. De afsluitdijk, de Weteringschans, de Peel, de Grebbeberg. De Grebbeberg. Onlangs werden de plannen bekend gemaakt voor de grootse nationale wielermanifestatie, de „Ronde van Ne derland". De route loopt ook over ons mooie heuvelland. Ook over de Greb beberg. De duizenden doden daar zullen niet staren. Zij rusten immers in vrede.... KONING PAUL VAN GRIEKENLAND ZIEK. De toestand van koning Paul van Griekenland, die in November een aanval kreeg van typhus, is verslech terd. Prof, Molaret uit Parijs en prof. Sterber uit München zijn ter behan deling van de koning ontboden. Vol gens een in Athene uitgegeven bulle tin varieert de temperatuur van de koning van 37.4 tot 39 graden. CHOLERA IN SYRIË De grenzen tussen Syrië enerzijds en Irak, de Libanon, Transjordanië en Pales^na anderzijds zijn in verband met het uitbreken van cholera in Sy rië gesloten. In Irak zullen de grens- stammen ingeënt worden. Zaterdag werden in Syrië twee gevallen van cholera gerapporteerd. Twee Egyptische vliegtuigen zijn op weg naar Syrië met 1 millioen een heden serum aan boord. Koning Fa- roek heeft de Egyptische minister van gezondheid opgedragen. Syrië alle mo gelijke hulp te doen toekomen. LANGS DE STRAAT MANNEN Ik heb het onuitsprekelij ke voorrecht gehad, om in de bus temidden van de jeugd terecht te komen, die dagelijks in Alkmaar een school bezoekt. Het geslacht was manne lijk. De taai mannelijk in overtreffende trap. De da den, die ze blijkens de ge spierde taal hadden verricht vonden ze in hoge mate be langwekkend en interessant, getuige de aandacht die er aan werd besteed en het ge- juich, dat ze ontlokten. De daden varieerden van een diefstal van papier en potloden, via het moeren van kasten en deuren, tot het molesteren van leraren. De een wist het nog kleur rijker voor te stellen dan de ander. Als je de ogen sloot en dan naar de gesprekken luis terde, kon je je voorstellen, dat er een stel uit de onder wereld bezig was. Keek je ze echter aan. dan zag je een stel lachende jon- genssnuiten, waar je plezier in kreeg. En keek je ze nog een bèetje langer aan, dan werd er niet meer over ver meende „heldendaden" ge sproken. In de grond zijn ze toch niet zo kwaad. Een beetje pose. Een beetje bluf. Ernstig verschil van mening De rapporten, waarin de Nederland se en de republikeinse opvattingen over de toepassing der resolutie tot staking van het vuren worden uiteen gezet, zijn gisteren door de Nederland se en republikeinse militaire techni sche commissies ingediend bij de commissies voor goede diensten. Volgens bijzonder goed ingelichte bronnen, "aldus AFP, zou hierin van Ned. zijde worden aangedrongen op erkenning van de „van Mook-lijn" als uiteindelijke demarcatielijn. In het memorandum, waarin het oorspron kelijke werkplan van de commissie voor goede diensten als werkbasis zou worden aanvaard, zou de algehele ont ruiming van de „zakken" in de door de Nederlanders bezette gebieden door de republikeinse strijdkrachten wor den geëist. Van hun kant vragen de republikeinen toestemming tot het zenden van ambtenaren en officieren naar de republikeinse „zakken" in het Nederlandse gebied. in scheervlucht De Franse regering zal de staats uitgaven met 10 verminderen! De Amerikaanse autoriteiten in Duits land zullen nog een poging doen om urgente problemen zoals geldsanering. bankwezen en goederenhandel op ba sis van overeenkomst tussen de vier mogendheden op te lossen. Als dit niet» lukt, zal de aandacht volledig geconcentreerd worden op het Wes ten. Generalissimus Stal in is tijdens de Russische gemeenteraadsverkiezingen in zijn district (Moskou) met algeme ne stemmen herkozen. De 46-jarige godsdienstonderwijzer Mast uit Hil versum predikte in Mei 1940 te Om- i men van de kansel, dat 't verslagen Nederland zich volgens de bijbel aan 't Duitse gezag moest onderwerpen. In 1943 bracht hij z'n theorie in prac- tijk en leverde iemand aan de „over winnaar" uit, hetgeen gewaardeerd werd met 7 jaar brommen. De No ren rekenen dit seizoen op een op brengst van 150000 ton walvistraan. Zij verkochten reeds 25000 ton aan En geland voor 90 pond sterling per ton. Geen gekke prijs! De Duitse groot industrieel Flick is door de Amerika nen tot 7 jaar celstraf veroordeeld. In Engeland is een enquête gehouden. In het land van de grootste geestelijke vrijheid - denk aan de fascist Mosleyü waren alle belanghebbenden het er over eens, dat „de rantsoenering van krantenpapier de meest gevaarlijke vorm van regeringsbemoeiing is" George Early, voormalig ambassadeur der VS in Bulgarije, verklaarde, dat hij aan de hand van geheime docu menten zou kunnen aantonen, dat Sowjettroepen ieder ogenblik geheel Europa zouden kunnen bezetten. Weer 28 Duitse bedrijven zijn thans aangewezen als herstelbetaling. Het waren hoofdzakelijk vliegtuigfabrie ken. In totaal zijn thans 198 fabrieken aangewezen. In Amerika is een dreigende staking van telegrafisten voor minstens 50 dagen afgelast. De adspirant stakers eisten 15 dollarcent verhoging per uur, doch hun eis zal thans eerst onderzocht worden. Het tribunaal te Luzern heeft uit spraak gedaan in een Zwitsers ïand- verraad-proces. De hoofdschuldige, Franz Riedweg, kreeg 18 jaar dwang arbeid. Hij was met een Duitse vrouw gehuwd.... Aan boord van de „Al- mazora", een boot uit West-Indië, werden in Southampton niet minder dan 32 verstekelingen gesnapt! Hier van waren 31 jonge W.Indiërs en 'n 15 jarig „lieverdje" uit Wales, die de heenreis ook had meegemaakt als verstekeling! In Frankrijk wordt de prijs van de sigaretten 10 fr. per pakje duurder. Gevolg: oploopjes bij de tabakshandel. Een Oostenrijks geleerde heeft thans de vitamine-T ontdekt. op andere pagina's Uitvoering van P.T.T. een succes pag 2, kol. 1 „Zachareüs" werd 90 jaar pag. 2, kol 8 „Een huis vol herrie* pag. 2, kol. 1 Veedrijvers, een verdwijnend ras GD: pag. 3, kol» I Het leven van 'n velo, ons nieuw vervolgverhaal, pag. 8 Voorlopig nog weinig kaas Toen eind September het kaasrant soen werd gehalveerd, werd in het vooruitzicht gesteld dat, als de vlees- aanvoer zou afnemen, het kaasrant soen weer verbeterd zou worden. Deze week is v#or het eerst sedert maan den^ het vleesrantsoen het vroegere basis-rantsoen van 200 gr„ maar de melkpositie is nog dermate ongun stig, dat er voorlopig niets van komen kan, ineer kaas te verstrekken. Progressief We geloven, dat het nuttig kan zijn enkele woorden te wijden aan de wij ze waarop we onze opdracht het geven van een „progressief' karakter aan onze courant menen te moeten vervullen. Vooropgesteld zü, dat we pns daar bij niet wensen vast te hechten aan woorden. Daarmee zegt men in wezen zo bitter weinig in tijden, waarin men velen eenzelfde woord in. de mond ziet nemen, waaraan dan echter door ieder een verschillende uitleg wordt gegeven. Amerika, Rusland en West-Europa noemen zich democratisch, maar ieder heeft een eigen opvatting omtrent de kwestie wat democratie in wezen be tekent Wanneer men in een encyelopaedie naslaat wat onder uitdrukkingen als „socialisme" of „communisme" precies moet worden verstaan, dan komt het eigenlijk ongeveer op hetzelfde neer en de idealen, welke een socialist of communist zegt te .bezitten, zijn aan vaardbaar voor ieder goed Christen. Wanneer #ij ons nu progressief noemen, dan betekent dit, dat we ons ten doet stéllen een samenleving na te streven, waarin voor iedere me deburger enig geluk kan zijn weg gelegd. We wensen niemand te kwet sen in zijn godsdienstige gevoelens en erkennen ieders recht om in dit op zicht zijn overtuiging te volgen. Materieel gezien behoort iedereen zich een zekere matiging op te leggen met dien verstande, dat de schrille tegenstellingen van schrijnend* ar moede en overvloedige rijkdom wor den weggenomen. Niet alleen zijn beide even fnuikend voor de mens grote rijken zijn ten gronde gegaan door het zedenbederf, voortvloeiend uit overdreven weelde de kracht en het geluk liggen in het midden: geen weelde, maar ook geen armoede Dat fraude en corruptie ons een doorn in het oog zijn. behoeft geen betoog. Zo zijn we dus tegen krotten en pa leizen, maar voor comfortabele wo ningen voor iedereen, tegen gaarkeu kens en soephuizen, tegen peperdure gastronomische lusthoven, maar voor een gezonde, stevige pot voor ieder een, tegen vodden en lompen, tegen pompeuse statiegewaden, maar voor degelijke kleding voor iedereen, tegen lediggang en dagdieverij, tegen af- bedlerü, maar voor geregelde arbeid voor iedereen. We willen zijn: welvarende burgers te midden van een welvarend volk. Op deze aarde is alles gebonden aan de omstandigheden van plaats en tijd. Wanneer wij ons al deze dingen den ken. wensen wij die voor nu en voor het volk, te midden waarvan we le ven. We menen, dat dit volk mondig genoeg is om voor zichzelf te kun nen bepalen wat nuttig en nodig is en dat het zich niet het een of ander be hoort te laten opdringen, omdat het Amerikaans is of Russisch. We willen onszelf zijn: vrije bur-^ gers van een vrij volk. Alles wat deze vrijheid bedreigt, vindt ons op zijn weg. A. ERIKS OP JAVA GESNEUVELD HEERHUGOWAARD Zaterdagmid dag is bij de fam. Brink, machinist aan het motorgemaal alhier, bericht binnengekomen, dat hun 22-jarige zoon Simon op Java gesneuveld is. Brink was enkele maanden terug „met de handschoen" met eer. meisje uit Hensbroek in het huwelijk getre den. Hij is de tweede uit deze ge meente, die op Java gevallen is. weerbericht REGEN GEEN WITTE KERST? Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige, aan dg kust tijdelijk tot krachtige toenemen de wind tussen West en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur*

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1