mmmim Wat draagt U deze winter? Hoe José Kerstfeest vierde De Kerstbouf Geweldig zeg Kerstmis DE ROKKEN WORDEN LANGER, DE KLEUREN MEER GEDEKT Aan onze lezers Onze krant is als het ware een band. 'We spreken met elkaar over de krant en we vragen onze kennissen, als we ze ontmoeten: Heb je dit of dat al gelezen. Zijn ze nog geen abonné? Voert ze dan binnen in onze gemeenschappelijke kring Een vrouw met smaak Wordt in haar keus beperkt door al lerlei narigheden, die i steeds met kleren samenhangen. Het k dan ook niet doenlijk de mode stapje voor stap je te volgen. Wie de grote lijn bij houdt - aangepast bij haar persoonlijk heid - heeft wel bereikt wat onder de huidige omstandigheden te berei ken is. En die grote lijn is? De moderne wijde rok vraagt met haar brede plooien en plissering veel stof, anderszijds hebben de gelanceer de kokernauwe lange rokjes het na deel, tot een gedwongen trippelpas te verplichten. Wel kan dat bezwaar wor den opgeheven door een split aan zij- of achterkant. Maar wijd of nauw: de rokken wor den langer. Dat heeft in modekringen al heel wat „stof" doen opwaaien, al zijn de ontwerpers het nog lang niet met elkaar eens. En zo lang dat niet het geval is, behoeft u zich nog geen al te grote zorgen te maken. Wel is het verstandig om bij een nieuw te ma ken rok een flinke zoom aan te knip pen. Een lagere rok maakt weliswaar ou der, maar heeft ook het voordeel van een meer gekleed effect. En in de winter heeft een langere rok nog meer voor delen. De wijde rok wordt soms met diepe plooien rondom gedragen. Vooral het laatste heeft iets aparts. Bij de mo derne klokrok begint de klok 'n flink stuk onder de taille. De smallere schouderlijn. Bij de fantasie mantelpakjes valt de vage drapering op en wint de onzicht bare sluiting veld. De schouderlijn wordt over het algemeen smaller ge- Morgen is hét Kerstmis En ook de jeugd geniet van het zinvolle feest. Horgen mogen de kaarsen branden of vanavond al? Ik wens jullie een gelukkig en goed Kerstfeest, jongelui I houden en loopt soms iets naar be neden. Niet altijd even flatteus, maar zeer zeker „vrouwelijker". De vleermuis is nog steeds in tel, vooral het aangeknipte model en de raglan-inzet. Naast de heel wijde mouw komt ook de smallere weer naar voren, soms rijk met bont afgezet. Iets nieuws zijn de aardige rechte jasjes, die met bont gevoerd, ideaal zijn voor vriezend weer. Grote, inge vette zakken maken ze practisch en cje hoge sluiting geeft ze - niet in de laatste plaats! - een bekoorlijk aan zien. En de kleuren De bekende felle kleuren zullen terrein verliezen aan de meer gedekte tinten. Zachte nuances in lila, bruin en grijs^komen meer en meer aan bod. Dernier cri zijn ook de twijfelende tinten tussen twee hoofdkleuren, bij voorbeeld tussen groen en grijs, of blauw en groen. JOSE WAS ZIEK. Ze was ziek ge- Worden, omdat het des winters in Ne derland zo koud is. Want ze had al tijd in Spanje gewoond, weet je, maar toen haar vader weer naar Holland terug ging, moest José wel mee. Maar prettig vond ze het helemaal niet in Nederland. Ze liep altijd te bibberen van de kou en biberde zelfs nog bij de kachel En toen het begon te vriezen en er sneeuw viel, wist zij zich helemaal geen raad. En van al die narigheid was ze tenslotte ziek geworden. Zo werd het Kerstmis. In Spanje had José eigenlijk nooit Kerstfeest gevierd. En ze dacht, dat het in Holland ook niet gevierd werd. Ze keek dan ook haar ogen uit toen haar vader met een grote, prachtig versierde Kerstboom aan kwam dra gen. Die had ze ook wel een beetje verdiend, vinden jullie ook niet? En ze kreeg niet maar alleen een Kerst boom, ze kreeg nog een heleboel lek kers bovendien. En dat lustte ze wel. Des avonds toen al de kaarsjes van de boom opgestoken waren, was het helemaal prachtig en vond José het in Nederland toch niet zo erg ver velend meer. Ze vond het er zelfs een beetje leuk. Maar het werd nog veel mooier, want toen kwamen alle jongens en meisjes uit de buurt bij haar. Dat hadden ze onder elkaar afgesproken zie je. En ze vertelden allemaal een verhaaltje en zongen samen Kerst liedjes, die ze op school hadden ge leerd. José had zoiets nog nooit mee gemaakt en ze vond het wat fijn. En 's nachts... Ty)EN JOSE ging slapen, stond de Kerstboom natuurlijk naast haar bed. Ze kon hem nog maar net even zien in het donker en de engel, die er aan hing, glinsterde nog zwakjes. Jcr.6 genoot... Opeens gebeurde er iets geks. De enge! begon te leven, werd gro ter en groter en straalde een lichte glans uit. José was helemaal niet bang, want die engel lachte heel vriendelijk. Alleen was ze erg nieuws gierig naar wat die engel doen zou. ..Wil je terug naar Spanje"? vroeg de engel. ,.Ja, heel erg graag" zei José. „Kom dan maar" zei de engel. En hoep! Daar gingen ze. Vlogen ze zó maar de lucht in. Maar toen José de wereld onder zich zag verdwijnen, werd ze toch wel een beetje bang. Dacht ze plotseling aan haar vader en aan haar vriend jes. die zij in de steek liet. „Ik wil toch maar liever in Ne derland blijven" stamelde ze. Maar de engel deed net of ze niets gezegd had. „Ik wil terug" zei José en spartel de om los te kolnen. En jawel hoor! Daar liet de engel haar los. Maar toen begon "ze te vallen. Ze viel al 'sneller en snellerWat was dat angstig. En bons! Daar lag ze. De engel nam haar mee „Ik wil terug" zei José José was metéén klaar wakker en ontdekte dat ze nooit gevlogen had en alleen maar .ttit haar bed was ge vallen. Ze kroop er gauw weer in en een paar dagen later was ze beter. Want ze vond het wét prettig in Holland! ^S^Kerst-puzzIe VOOr^^ Beste allemaal Naast het mooie Kerstverhaal „Hoe José Kerstfeest vierde," vinden jullie hier ook een spe ciale Kerst-puzzle in jullie Kinder koerier. Het figuur, dat jullie hieronder vinden, moet ingevuld worden met woorden van de aangegeven betekenis Deceste letters van deze woorden, van boven naar beneden dus van 1 tot en met 26 vormen te- samen een wens van jullie. Oom Rob En nu aan de slag I 1. Muizen-en insectenjager 2. Baby-speelgoed 3. Plaats in Overijssel 4. Stad in Engeland 5. Nederlandse binnenzee 6. Kerstversiering 7. Bijna in ieder dorp 8. Omgevouwen hoeken van bladzijden in boeken 9. Zuid-Hollandse stad 10. Waterverschijnsel 11. Vervoer 12. Werkt met de gevoeligeplaat 13. Stad in Nrd.-Brabant 14. Briefomslag 15. Deel van Groot-Britannië 16. Beroep van Jozef 17. Belastinginner (Bijbels) 18. Muzikante 19. Blijde boodschap 20. Stad in Groningen 21. Zwarthout 22. Ander woord voor kruidenier 23. Staan op de puzzleplaat 24. Ons land 25. Bewoners van Spanje 26. Versnapering De Volgende lettergrepen moeten gebruikt worden ben, boom, dam, den, a, e, eb, e nd, en, en, fo, ga, ge, gel, gen, graaf, gro, ho, hout, jaard. ke, kerk, kerst, laar, land, land, le, li, lie, lier, lop, man, me, meer, mer, muis, naar, ne, nin, nis, v, ol, or, he, pool, pop, port, ram, ren, ren, rot, schot, sel, sneeuw, spae, ta, te, ter,tie, tie, tim, tjes, to, to, tol, trac, trans, van, ve, ven, ver, vlier, win, ijs, zaal, zelf. Inzendingen vóór 5 Januari aan Oom Rob, Postbus 3, Schagen Als prijzen worden uitgeloofd 5 mooie leesboeken. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. Veel plezier en veel succes I Oom Rob. Een tragedie uit 't leven van een konijn „MENS" zei juffrouw. Plooyer te gen het hoofd -van haar buurvrouw, dat precies boven de schutting uit stak, „as'keran denk...." De buurvrouw knikte meevoelend. ,,'k Kén me in denke" betuigde ze, „as je zo'n lekkere snoet ziet, kén je niet meer..." „Zo is 't" bevestigde juffrouw Plooy er. Maar meneer Plooyer dacht er an ders over. Vrouwengekiets, noemde hij het. Als je 'n konijn kocht voor de Kerstdagen, dan fokte je die niet tot z'n natuurlijke dood voort in eén hokkie. Een konijn werd geslacht en je stopte z'n bout in een pot. En daar mee uit. Al 't zachte gemeier en ge mier van: "'t is zo 'n lief bésie en zonde om 'm dood te doen en je gaat d'r an hechte... Onzk»! En hij zou zorgen, dat 't beest in de pot kwam! Natuurlijk kwam er ruzie van. En omdat 't konijn ettelijke dagen voor de Kerst al gearriveerd was, zelfs meer dan één maal ruzie. Maar me neer Plooyer wilde niet van toege ven weten. Hij schilderde breedvoerig hoe sappig en vet zo'n konijn wel was dat, je met je eigen nog in goeie doen gezien had en niet gekocht van de poelier as 'n koud, stijf mirakel. Na tuurlijk mos je met 't slachten op je hoede weze, want ze zagen er hele maal geen been in om je te beduve len en je een geraamte te geven voor he* goeie vette konijn dat je gebracht had. Een paar dagen later was het zo ver. Nee, nou moest ze niet kletse, maar as ze kon der verstand een keer ge- bruike. 't Vlees zou om te zuigen zijn, en de soep... Zonder mankeren zou d'r een tegel vet op drijven. Morgen ochtend nam-ie 't besie mee en as-ie van z'n werk kwam zou-ie de bout halen. Hij kende een slager, die te vertrouwen was: -een knaap van 't fa-* briek. Die zou 'm wel effe meppe voor 'n sigaar, hadie gezeid. Nou, daar £at geen bedrog an... Én nou mos ze uitscheie en buur vrouw kon ze nou wel late kletse. 't Was ommers niks as kale nijd van dat mens! Meneer Plooyer betoogde lang en indrukwekkend. Voelde, dat-ie won en: hield vast. En mevrouw moest 'm wel éen beetje gelijk geven. Zoveel gelijk,''dat Meneer Plooyer betoogde lang en indruk wekkend. ze ten lange leste naar de mening van haar heer gemaal overhelde. Goed, 't besie moest dan maar dood Ze zou nog effe wat korsies brenge, kon-ie nog es lekker knabbele'... ,Geef 'm maar 'n nachtzoen" zei meneer Plooyer goedsmoeds Maar de volgende morgen meneer Plooyer 't hokkie leeg. 't Konijn was verdwenen... Foetsie! En degene, die 't gestolen had, had er z'n naam niet bijgeschreven, de linkmiggel. Ze aten eerste Kerstdag konijn van de poelier en het vlees was taai. Mevrouw verdroeg het gelaten. Overtuigd, dat »vWt uiil-"—rtn zou, hoe zij het hok had openga t. vond In Amerika viert men het kerstfeest anders dan in Ntderland Terwijl wij een stemmig versierde Kerstboom in onze Kamer hebben, vieren de New-Yorkers het bij voorkeur buiten met optochten en dergelijke. Op foto zien we een z.g. Kersballon waarschijnlijk een caricatuur van de Kerstman—die door de volle straten wordt meegevoerd Waar heb JIJ Ja briefpapier laten maken Nu, «lat sprookt vanzelf. Indien Ja warkelljk goed verzorgd drukwork wilt hobbon dan ga ja naar SPREKEND PAPIER s*,.,.* Wie zag de late lichtschijn in de schuur 7 Er schuifelden gestalten voor het raam plots kreet een zwakke stem een nieuwe naam: het was Gods uur, Gods heilig uur, Toen aan de hemel kwam een sneeuwwit vuur, alleen de kleinen mochten het verstaan, hoe schoon de zuivere engelen zongen het teder vredeslied in deze nacht en hoe daarna een schamele herdersjongen een blatend schaapje naar het Kindje bracht. Wie kind wil zijn en 't wondere lied wil weten, wie vrede zoekt en popelend heeft gewacht, hij moet op pad gaan en zichzelf vergeten - Zoek naar het kind, dat slechts naar kinderen lacht. MICHEL VAN DER PLAS.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 12