Hunaaitler Onder de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PEES 1945 Gunstige wending in Indonesische kwestie Franse anti-inflatie-wet aangenomen 4- uuj,: KeAóMuAt Kerstmis 1947 4e Jaargang No 1121 Woensdag 24 December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. Imofdred. A Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 3), teL 3967. Plan van Commissie van Drie door beide partijen aanvaard Het plan van *de Commissie voor Goede Diensten om de resolutie „Staakt het Vuren" ogenblikkelijk effectief te maken, is thans voor publicatie vrijgegeven. Dit is het plan, waarop reeds eerder Republikeinse en Neder landse commentaren geleverd zijn. Thans heeft de Nederlandse technische commissie bekend gemaakt, dat *ij het plan gaarne wil aanvaarden als werkbasis. De Republikeinse technische commissie heeft haar vreugde uitgespro kei* over dit Nederlands besluit. Men mag uit deze berichten een plotse linge wending ten goede concluderen voor dc loop der besprekingen. in scheervlucht Minister Jonkman is in Batavia, zodat het klaverblad van 4 compleet is. Zouden de hoge bezoekers nog tijd vinden om een spelletje te brid genT. Op 30 December zal de Veiligheids raad de Indonesische kwestie voor de laatste keer in 1947 bespreken. Behan deld wordt het rapport van de Comis- sie van Goede Diensten. In Bata via is weer een bomaanslag gepleegd, de tweede in enkele weken. Twee Ned militairen werden lichtgwond Een slager in Tegelen werd ge- snaot voor clandestien slachten. "Tij had in.... de dienstbodenkamer twee koeien naar de eeuwige jachtvelden P#>holnen en dat was zeker niet voor de eerste keer Enfin, beter de kneien dan de dienstbodenSis Alan C»»ningham. de hooeste Britse auto riteit, J<? door een tijdsverschil van pen half uur aan een hinderlaag van Arabieren tussen Jeruzalem en Tel Aviv ontsnant. Nu trof een Zweeds journalist f noodlot: hij werd gewond - In het E<?votische leger is een flink complot ontdekt: een extremistisch- «ocialis»<*ehe eemeensrhan" schreven -w*. gweerd«r« eén revolutie 6 la wijlen Adolf Hitier. Productie van schoenen sfüqt (van onze Haagse correspondent) De schoenindustrie heeft blijkens het Statistisch Bulletin een naoorlogs record geslagen. In de maand Oetober opdroeg de productie nl. 1 047.000 paar lederen schoenen en 1.797.000 paar pan -4off°ls. rubber en bon vrij schoeisel. De cijfers zijn de hoogste sedert de bevriiding. Nu de meelproducten op de bon zijn Keuzebonnen met veel mogelijkheden Na 1 Januari a.s. zullen meelpro ducten op enkele uitzonderingen na, weer alleen op de bon verkrijgbaar zijn. Een daarvoor speciaal aangewe zen broodbon voor 400 gram (keu zebon) desgewenst voor de aankoop van een bepaalde hoeveelheid meel producten kan worden besteed De bonaanwijzing zal na 1 Januari steeds voor Vier weken geschieden, terwijl de normale broodbonnen iets zullen variëren. TALRIJKE MOGELIJKHEDEN De voor de eerste en* derde week aangewezen keuzebonnen geven recht op het kopen van 400 gram brood of 300 gram vermicelli, macaroni, spag hetti, z.gn. noedels, mie, tarwezet- meel, alle soorten puddingpoeder, cus tard, maïzena, tarwezetmeel, aardap pelmeel. sago. tapioca, of 400 gram De voor de tweede en vierde week aangewezen keuzebonnen geven recht op 400 gram brood of ca 280 gram beschuit (2 hele rollen), of 300 gram biscuits, of wafels (ongevuld), of crackers, of matzes of toast, of 400 gr. speculaas of koekjes, of 560 gram ont bijtkoek, of taai-taai of korstjes, of 600 gram stroopwafels, dan wel een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt. De broodbonnen en de in de eerste en derde week aangewezen keuzebon nen (dus voor vermicelli enz.) zijn één week geldig. De keuzebonnen voor biscuits enz. zijn na de week. waarin ze zijn bekend gemaakt nog vier weken geldig. C.G.T. uiléén De vrij drastische financiële sane ringsmaatregelen. welke René Mayer, Frankrijk's minister van Financiën, thans door de Nat. Vergadering aange nomen zag, zullen tot effect hebben dat het orestige van de ..derde macht" de coalitie van anti-Gaullisten en an ti-communisten, aanzienlijk verhoogd wordt. Een dergelijke versteviging van prestige is wel nodig, want de buitpn-Darlementaire druk op Schu- man's groep is nog altijd zwaar en kan elk ogenblik weer verhevigd wor den. Men moet n.1. niet uit het oog verliezen, dat, wanneer Maver's maat regelen er door komen, dit alleen ge beuren kan bij de gratie van de wet der traagheid, die zich ook in het po litieke leven wel laat gelden. Wij doe len hiermee op dat éne ding, waarin wij De Gaulle gelijk moeten geven: df volksvertegenwoordiging in deze samenstelling kan geen getrouwe weerspiegeling meer zijn van de wil van het volk. Schuman schijnt echter od di* ogen- b'ik niet geneigd te zijn. De Gaulle's zin te doen en het parlement te ont binden om na nieuwe verkiezingen zich een ander, dat wellicht meer naar de smaak van de generaal -ou ziin, te laten vormen. Aan puzzlelaars om uit te maken, of zo'n (stilzwijgen de) weigering met de democratische centiméter gemeten, niet onder de dito maat blijft; wel dienen zij bij deze op gave in 't oog te houden, dat De Gaul le, naar eigen woorden. partijrege ringen verfoeit" en dus. bij een nieu we stand van zaken, óf inconsequent zou moeten zijn ófwel een slechter de mocraat dan Schuman, aangezien hij zelfs een volstrekte meer derheid hoogstwaarschijnlijk niet zou halen. Schuman, of om het politiek wat juister en scherper te stellen, de SF.I.O.-mensen in zijn kabinet, dunkt het dus veiliger te blijven bij deze be schermende wet der traagheid. Na tuurlijk. de socialisten hebben daar, gezien hun levensbeschouwing, opvoe ding en politieke levensmogelijkheid alle belang bij. Bij Schuman men hoeft slechts even een blik te slaan in het verleden van deze politieke routinier om zich er van te overtui gen kan dit elk ogenblik verande ren. zoals hij destijds bereid was het lot van Frankrijk in handen van een Pétain te leggen, zo zal hij bereid zijn het met diens oude vijand op een accoordje te gooien, wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Veel hangt dus af. voor t voortbe staan van de „derde macht" van de vraag of de socialisten hun overwicht kunnen behouden. Momenteel hebben zij zeker de wind mee; de scheuring in de C.G.T.. die reeds vóór de laat ste staking dreigde, maar nu een feil Buitenlands Overzicht j geworden is. is een mes dat aan twee kanten snijdt. Zij verzwakt de invloed der communisten en verschaft de so cialisten een steun in de rug. Maar of die steun lang zal blijven staan? Er zijn kiemen voor een tweede sDlitsinp het afgescheurde gedeelte bestaat voor het gros uit syndicalisten. En de Franse syndicalisten zijn geen par lementariërs: zij zien in de vakbewe ging het uitsluitende middel tot poli tieke machtsvorming en staan wan trouwend, ja vijandig tegenover wel ke politieke partij ook. Voor het ogen blik gingen zij. tegen de communisten, samen met de socialisten Maar wil straks Mayer's plan uitgevoerd wor den, dan zal het de steun van een ar beidersmacht niet kunnen ontberen en de syndicalisten vormen een zeer la biele factor. De Gaulle kijkt toe hij heeft nog de tijd met zijn „stormloop op de republiek". A. H. I i 1 Met 300 tegen 268 stemmen Ontslag voor VANDAAG EN MORGEN worden in geheel Indonesië de NIWDT-Kerstpak- ketten aan onze militairen uitgereikt Elke Nederlander schonk hiertoe ge middeld 8.3 cent 150.000 ambtenaren Sa hevige debatten heeft de Franse Nationale Vergadering vannacht de anfr-inflatie-w-et van René Mayer, die voorziet in rigoureuze heffingen op bcj-- salarissen en winsten, met 300 tegen 268 stemmen aangenomen. II'.:nl amendement van Courant on- affa republikein, ten doel hebbend de oorlogsslachtoffers te sparen, werd, on'.anks verzet van Mayer, met 292 tegen 229 stemmen aangenomen. Ontslag voor 1' ^0 amb tenaren. Keil zeer drastische maatregel is wel bet ontslag van 150.000 Franse amb tenaren waarin deze wet voorziet. Dit arfikel kreeg de grootste stemmen- mcerderheid Nieuwe jaar zal inzetten met prijsverlaging O.a. zeep, geneesmid delen en fietsbanden Binnenkort zal de prijs van verschil lende artikelen verlaagd worden Zo zal toiletzeep van 90 gram per stuk op 1 Januari a.s. verlaagd worden van 27 op 26 cent, resp. van 25 op 24 cent afhankelijk van het merk. Voor was- poeder wordt de prijs gebracht van 22 op 21 cent en van 40 en 38 cent voor resp. 250 en 500 gram. De maximum prijs voor bleekwater is dezer dagen verlaagd van 25 op 24 cent per fles van een liter. Op 1 Februari zal ook schoensmeer in de voornaamste merken goedkoper worden. De maximumprijs van het meest voorkomende doosje a 36 gram wordt van 23 op 22 cent gebracht. Daarnaast blijft schoensmeer van 20 cent per doosje in de handel. De prijs van de voornaamste_eau de cólogne-merken zullen binnenkort met 10 a 20 pCt. worden verlaagd en ten dele reeds uitgevoerd, ten dele in voorbereiding is een verlaging van de prijs van een aantal in landbouw, vee- Belgisch Limburg onveilig (Eigen berichtgeving) In Belgisch Limburg schijnt thans een nieuwe bende te opereren die een zame voorbijgangers aanhoudt en als struikrovers de slachtoffers van hun geld ontdoet Het volk in deze streek dat na de bevrijding reeds geterrori seerd werd door de volgelingen van Schelmen Jef, daarna door de bende van de „handschoenen en tenslotte door de bende van de „dameskous", doet alle mogelijke moeite om ook deze nieuwe organisatie van struik rovers de baas te worden. De laatste dagen zijn inwoners van Maaleik, Hasselt, Lanklaar, Eisden enz. aange houden en van hun weekloon beroofd. Daar de rovers merendeels Duits spre ken vermoedt men. dat zij van de overkant komen. teelt en huishouding gebruikelijke in- secieni-bestrijdings-middelen met even eens 10 a 20 pCt Soewel de prijs krao berekend is, gaan de fabrikanten er mee accoord een prijsverlaging voor de suikerzie ken noodzakelijke geneesmiddelen doer te voeren. Ook aspirine wordt goedkoper: voor het grootste deel van 35 tot 25 cent. Met ingang van 15 December jl. wetd de maximumprijs van electri- sche leidingen met 10 tot 27 pCt ver laagd en per 1 Februari slsworden de fietsbanden van de meest gebrui kelijke soort ook goedkoper: toerbui- tenbunden van f 3.85 op f 3.60. binnen banden van f 1.50 op f 1.35. De nieuwe lasten zijn Ingrijpend. Zo moet iemand met een inkomen van 60 a 80.000 fres voortaan 20.000 fres be lasting betalen (een uitzondering is gemaakt voor grote gezinnen). De meerderheid van de rechtse Gaullistische gezinde afgevaardigden, sommige radicalen en de communis ten stemden tegen. KERSTBROOD-KERSTTABAK! Het Centraal distributiekantoor deelt mede, dat voor de week van 28 Dec. tot en met 3 Jan. a.s. de volgende bon nen zUn aangewezen voor het kopen van brood: 079 alg. 2000 tr brood 074 res 800 gr brood 078 res 400 gr brood 579 alg 800 gr brood 574 res 400 gr brood Voor bet tijdvak van 28 Dec. tot en met 10 Jan. a.s. zijn voorts de bonnen U "01 en U 03 aangewezen voor het ko pen van 2 rantsoenen tabak of siga retten. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op 24 Dec. a.s. worden gebruikt In Maar! België-Nederland en in April Nederland België Naar wij vernemen zal de wed strijd BelgiëNederland op 14 Maart 1948 worden gespeeld en Nederland— België op 18 April. Waar deze ontmoetingen zullen plaats hebben is nog niet beslist. Conferentie West-lndië 21 Januari - Toonaangevende Nederlandse politici aangezocht (van onze Haagse correspondent) Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal de Ronde Tafel Confe rentie tussen Nederland, Suriname en Curacao op Woensdag 21 Jan. te den Haag worden geopend. Het voorzitter schap zal worden bekleed door de minister van Overzeese Gebiedsdelen Jonkman. Romme zal optreden als waarnemend President. Nader vernemen wij nog, dat over enkele dagen een Koninklijk Besluit tegemoet kan worden gezien waarin de namen van de gedelegeerden be kend zullen worden gemaakt. De Ne derlandse Delegatie zal bestaan uit 11 personen waarvan drie R.K., drie P.v.d.A., twee Christelijk Historischen, twee Anti-Revolutionnairen en een P.v.d.V. Om deel uit te maken van de Ne derlandse delegatie zijn aangezocht: prof. C. Romme, prof. J. v. d. Brink en dr. W. de Kort (K.V.P.), prof. J. Logemann, prof. R. Kranenburg, Tr J. Albarda (P.v.d.A), prof. W. de Gaay-Fortman, J. Meyerink (AR.), prol J. de Zwaan, H. Tilanus (C.H.), D. Stikker <P.v.d.V.). Enige van bovenstaande personen waaronder prof. Kranenburg zullen vermoedelijk niet benoembaar zijn wegens te drukke andere werkzaam heden. Mr. Th. Bath zal optreden als secre taris van de Ronde Tafel Conferentie. Zowel de Nederlandse als de Suri naamse en Curacaose delegaties zul- lpn versterkt worden met specialisten heidxde sloot. Het valt me uit de aard der zaai moeilijk, om de gevoelens te beschrij ven, welke Jaap bezielden, toen wi het „wate^, GESPANNEN TOESTAND IN CHINA Op grond van een stroom van alar merende berichten van de voornaam ste fronten van de burgeroorlog fn China heeft generalissimus Tsar.g Kai Sjek inderhaast de voornaamste mili taire leiders te Nanking bijeengeroe pen. Volgens de laatste berichten hebben' de communisten in het Noord-Oosten Haitsjeng. 80 kilometer ten Zuiden van Moekden. ingenomen en bedrei gen zij het belangrijkste spoorweg- knooppunt Tsjlntsjou. Wij allen hebben maanden achtereen onder enorme spanning gewerkt en de Kerstdagen komen voor ons als een oase in de woestijn. Teneinde allen onge stoord te kunnen genieten van een waarlijke Kerst rust besloten wij in de overtuiging, dat U ons stand punt kunt billijken —onze krant op Zaterdag 27 Dec niet te laten verschijnen. Directie, redactie, tech nisch personeel, administratie en expeditie wensen U allen recht prettige feestdagen I Langs de straat „PECH GEnAD" Ik zie het drama aankomen. Voor me loopt 'n mijnheer. Norse gelaatsuitdrukking Doos onder de arm, die hij onwillig en nonchalant vast houdt Als ik het geval taxe rend bekijk, kom ik tot de volgende waardering: Inhoud van de doos: gebak jes Mijnheer kon zich met de aanschaffing slecht ver enigen. Had de boter liever op z'n boterham gehad, dan er visite op te onthalen. Is echter voor de zachte aan drang van mevrouw bezwe ken en is er tenslotte op uit getrokken om de gebakjes te halen. Heeft echter merk baar de smoor in. Dc ontmoeting met een ken nis fleurt hem zichtbaar op. Samen vervolgen ze de weg. Nadrukkelijk hoor ik hem betogen over de onzin om in deze tijd Het verderfe van het gesprek ontgaat me, want ik begin me nu ernstige zorgen over de gebakjes temaken. De doos toch is bezig langzaam onder meneers arm uit te glijden. Hij zelf merkt er niets van, bezig als hij is zijn proble men voor zijn vriend te ont- leden. Dan smakt de doos op de grond en alsof dat nog niet mooi genoeg is, zet de op niets bedacht zijnde vriend er zijn voet boven op. Een struikeling, uitroepen van ontzetting en veront schuldiging en als ik passeer twee ernstige mannen gezich ten, boven een doosje met verpletterde gebakjes. Als ik vriendelijk zeg: „Pech gehad." veert de eigenaar plotseling op en begint te vloeken, Het einde heb ik niet afgewacht. weerbericht op andere pagina's Kerstkrant, verhalen en puzzle's pag. 9, 10, 11 en 12 Vincent van Gogh In ons museum pag 2 kol. 2 Bakker Imming voor 't Tri bunaal pag 2, kol. 1 Radio in Kerstdagen pag 3 en pag. 5, kol. 6 .S*" pag. 5 Aitr in Oor* Rob! pag. 6, koL2 kue krijgen we een .huis pag. 7. kol. 1 FavelMendelssohn herdenking pag. 6, kol. 1 VRIJ ZACHT. Zwaar bewolkt met enkele tijde lijke opklaringen. Plaatselijk enige regen of motregen. Nu en dan krach tige geleidelijk meer naar Zuid-West krimpende wind. Weinig verandering van temperatuur. Ieder jaar, wanneer de kerstlichtjes worden ontstoken, verwonderen we ons er over, dat de vredesboodschap, die .e ons willen brengen, toch eigen lijk alleen nog maar een belofte is gebleven. Een enkele maal. zoals in 1945, is dat misschien even anders geweest. Toen, kort na de beëindiging van de r..eest uitputtende oorlog, die wel licht ooit is gevoerd, was er zichtbare verbetering. De mens, die het hopen bijna had verleerd, mocht de toekomst weer tege.imoet zien met enig vertrou wen. Trouwens in 1945 brandden er weer lichtjes, zelfs dat was in 1944 voor hee*l velen niet eens mogelijk ge weest. En. zoals dit in deze gevallen steeds grat: ieder was bezield met de beste '•oornemens. Aan hem zou het niet liggen, hij zou zorgen -voor zijn aan deel in het vredeswerk. De wereld scheen een tijdperk te gemoet te gaan van voorspoed, een periode, waarin het uitgemergelde mensdom zich kon herstellen van de slagen, waardoor het was getroffen. Nu, in 1947, vieren we ons Kerst feest met heel wat minder hartstocht dan in 1945 het geval is geweest. We zijn een enigszins tragisch aandoen de ervaring rijker geworden: zelfs de ellende, waarvan de mens gedurende een vijftal jaren onderworpen is ge weest, bleek onvoldoende or» hem tot werkelijke inkeer te brengen. Twee jaar zijn sindsdien verlopen reeds leven we opnieuw in een wereld, waarin opelijk wordt gespro ken over dreigënd oorlogsgevaar. Zoiets is alleen mogelijk, omdat door sommigen bewust op oorlog wordt aangestuurd. De oorzaak van de ellende, welke de mens krijgt te doorworstelen, is ten dele te vinden in zijn te grote zelfzucht. Alles zou veel, veel beter gaan, indien hij zich in dit opzicht wist te beheersen en te matigen. Een „eeuwige vrede" mogen we op deze wereld niet vernachten, we vin den hem, gelijk Kant zegt, vermoe delijk alleen op het kerkhof. Maar een weinig meer rust, dan de arme ge plaagde mens de laatste tijd heeft on dervonden, is toch waarlijk niet veel verlangd. Wanneer we dit jaar de lichtjes ont steken, dan is het met de hoop, dat deze bescheiden wens althans moge worden verwezenlijkt Of dit het geval zal zijn - dat zal voor een goed deel liggen aan de mens zelf. Indien hij er niet in slaagt zijn hartstochten te bedwingen, wan neer hij zich onbeperkt laat gaan in zijn streven alleen eigen eer en wel stand te dienen, dan zullen ook dit jaar de Kerstklokken vergeefs heb ben geluid. We zpuden willen, dat de groten der aarde zich 't voorbeeld der klei nen een weinig meer ter harte namen. Want veelal zijn het juist deze groten, zij, die toch van alles al veel meer heb ben, die opvallen door hun mateloos heid. Dat geldt voor mensen en voor volkeren. Wanneer de wil er is, kan alles goed worden. De Kerstlichtjes worden nooit moe ons hun boodschap te verkondigen: de hoop, dat alles beter zal gaan, kan de mens niet worden ontnomen. Moge hij er dit maal bij bedenken dat hij de vervulling er van goed deels in eigen handen heeft. A ERyü»

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1