Ikmaatdei' Onder de Schijnwerpei N -HOLLANDSE PERS 1945 N.A.C.O.-bus te Breezand door trein gegrepen Drie doden, drie zwaar gewonden VJ „Van wantoestanden bij C.D.K. was geen sprake" Franse regering heeft met moeilijkheden te kampen 4e Jaargang No 1126 Zaterdag 3 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige. Stichting. Wnd. hoofd red. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3306. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)teL 3967. Gisteravond om precies 8 uur is de NACO-bus van de lijn Den Helder- Wieringen aan de onbewaakte over weg in de Burg. Lovinkstraat te Bree zand door een passerende personen trein, welke om 10 voor 8 uit Den Helder naar Alkmaar was vertrok ken, gegrepen. Ongeveer in het midden, vlak voor de achterwielen, raakte de trein de bus. die een slag werd omgedraaid en vervolgens over een lengte van 10 meter werd meegesleurd. De bus kwam daarna - radicaal vernield - onder aan een slootberm terecht. Het ongeluk eiste tot op heden drie doden: de 50-jarige W. Hoep uit Anna Panlowna, de 19-jarige mej. M. van Oosten uit Breezand en de even oude mej. N. van Dalen, eveneens uit Bree zand. Drie van de 17 inzittenden, on der wie deconductrice, zijn zwaar gewond, vijf ernstig en v|jf licht. Ravage was ontzettend Jonge vrouw werd tien meter ver weggeslingerd ravage was ontzettend. Links en rechts liggen de brokstukken in het rond. De zware wielm zijn naar bin nen gedrongen; alleen de motor is vrijwel onbeschadigd. De onmiddel lijk ter plaatse geroepen Polder- se doktoren. Veenis en Olree, morsten constateren, dat twee inzit tenden vrijwel op slag waren gedood, n 1. de heer Hoep en mej Ria van Oosten. Mej. van Oosten was onge veer 10 meter uit de bus geslingerd f werd gevonden met het hoofd ln het water. Er waren verschillende zeer zwaar fewonden. Mevr. Dulneveid uit Artna Panlowna werd - na anderhalf uur in een woning te zijn opgenomen - in zeer zorgwekkende toestand naar een xi-kenhuis te Den Helder vervoerd. De conductrice, Mej. de Jong uit Wie- ringen werd onder de bus gevonden. Ook zij is zeer zwaar gewond. Mej Van Dalen is in het ziekenhuis waarheen zö werd vervoerd, vannacht aan haar verwondingen bezweken. Vijf andere inzittende zijn middel matig zwaar gewond. Van de zeer zwaar gewonden hebben twee schedelbasisfrarturen opgelopen, de derde 'n wervelfractuur. Slechts twee of drie van de 17 inzittender. passa giers kwamen er vrijwel zonder kwet suren af. De heer Hoep, dir. van de Veilings vereniging „Helder en Omstreken" en voorz. van de P. v. d. A. afd. Anna Paulowna moet vrijwel op slag dood zijn geweest Men vermoedt dat ook nog enige der andere slachtoffers zullen bezwijken. Het zeer grote aan tal gewonden behoeft geen verwonde ring te wekken wanneer men weet, dat de onderdelen der zitbanken her en der verspreid werden gevonden. De chauffeur kreeg enige snij won den in het gelaat Vertraging werd noodlottig De NACO-bus was ongeveer 10 min. over tijd en dit is noodlottig gewor den. Chauffeur was de heer Takes uit Wieringen. In tegenstelling tot wat men aanvankelijk meende, if het ont zettend gebeuren niet te wijten aan slecht zicht. De binnenverlichting brandde en enkele ogenblikken voor het ongeval had de heer Dobbe, een Polderse inwoner, de bus verlaten. De passagiers, die rechts zaten, waar de locomotief de bus greep, zijn er het slechtst afgekomen. De zitplaatsen aan de linkerzijde bleven in tact. Zo bleef de gehele uit vier personen bestaande fa milie Van der Stelt uit An na Paulowna gespaard; een klein meisje brak een been, de anderen kregen slechts schrammen en schaafwonden De moeder kon zelf uit de verongelukte bus klimmen; zij vertelde dat zij' nog op haar plaats zat toen zij zich realiseerde, dat er een on geluk gebeurd was. Maar hoe het in zijn werk is ge gaan. daarvan had zij geen flauw idee. Men acht het niet uitgesloten, dat de cttauffeur een ogenblik verblind is geweest door zijn binnenverlichting. De gewonden moesten ongeveer an derhalf uur wachten voor de' eerste ziekenwagen kwam opdagen. Zij wer den deels naar het gemeentezieken- Deze ronde dat de grondslag voor de meest krach tige steun van de brede massa zon- Zonder enige ophef gingen op de meer verzekerd .chijnt. Maar de 1ste Januari de Britse vervoermidde- tegenkrachten zUn wel '».k. dat len over van 't particuliere eigendom dc vormgeving en udvoering der in handen van de gemeenschap. Een f»" ten zeerste be.nv.ed wenden transporteommissie. die sir Cyril Hur- de machtigen de InSustne. ,Qi Hier ligt waar:.- jjnl-.jk oe voor- combe tot voorzitter heen, zal met nrannicaiiM naamste reden vno de behoudende plaatselijke transport-organisaties u en mvienienhannii koers, die Bevm V9 »ri ln de buiten- voortaan de 60 spoorwegmaatschappij- en de ondergrondse en de busdten- f** 0°Vtu*' <c,lke''s kct Scvaar s-en. het weg- en watervervoer be- at d°°r volgelingen te worden sturen en regelen. De aandeelhou van de transport-maatschappijen ont- j zeggenschap van de arbeid m de ge vangen een schadevergoeding m de B nationaliseerde bedrijven nog zwakjes vorm van door de regering gegaran- J u 4. Hot ls. hierop terug te voeren. Zo bestaat deerde obligaties het bezit van net het bestuur van de genationaliseerde vervoer zal de gemeenschap op deze .„„-onnnnn j i «iind tneton Bank uitsluitend uit bankdirecteuren ■w ze 1.065.000.000 pond sterling kosten. Be eigenaren worden meer dan keu- m<!t en schruve eén vakbewe- rig behandeld, want het beheer, zowel pnfman, die blijkbaar meer ais sym van de mijnen als van het vervoer onder de particulieren liet veel, zo niet allés te wensen over. De conser vatieven. onder aanvoering en aan- vuring van Churchill, ontzagen zich mdnstndlen en twee vakbeweging* niet, bij de laatste onrustige crisis in mensen De ca egone d.e door slecht beheef (de laatste vijftig jaar konden regelen. De aandeelhouders I>°°gstwaarschün- lyk is het feit, dat het met de mede- bool dan als m'ede-beheerder aan het college werd toegevoegd. De National Coal Board heeft negen leden, van wie vijf oud-mijneigenaars en groot- de kolenproductie van vorig jaar win- ter, die het gehele industriële appa- de wins!en 20 voordelig belegd wor- raat dreigde te verlammen, luidkeels. r Labour voor deze catastrophe snrakelijk te stellen. In werkelijkheid is het Labour en de mijnwerkers als den in overzeese ondernemingen, dat een zeer goede beurt aan te rekenen, geld voor onderhoud en modemise- dat men met deze erfenis van wanbe- ring der mijnen als zonde-geld werd heer en verwaarlozing in zo korte tijd beschouwd) het Engelse mijnwezen wist af te rekenen, dat nu, bij 't be- voor een bankroet bracht, is dus niet gin van '48 wel de zekerheid is Ver- alleen het sterkst vertegenwoordigd, kregen, dat de productie bij de plan- maar heeft ook de sleutelposities van nen voor dit jaar niet of nauwelijks productie en financiën in handen. De ten achter zal blijven. vakbewegingsvertegenwoordi^ers mo- Of de nationalisatieplannen van de gen zich met arbeidsaangelegenheden Engelse regering over de gehele linie en sociale zorg bemoeien, zullen slagen, en dit betekent: of het Deze concessies aan de bezitters en land zich uit de economische nood vroegere bezitters laten de Britse vak- zal weten los te werken, en. zoals beweging niet onberoerd. Men weet, Bevin het uitdrukte, zich „ontworste- dat men er nog lang niet is. Maar Ier, zal aan de greep van de dollar", om er te komen, is het noodzakelijk hangt vnl. af van twee factoren. Ten nu geen brokken te maken pro- eerste van de steun der arbeiders: ten ductie en export gaan voor. Wanneer tweede van de sterkte van de tegen- deze verzekerd zijn, wanneer Engeland werking der bezittende klasse. De gered is. zal de strijd om de macht maatreg<^cn zijn zo duidelijk in het tussen arbeid en kapitaal in een an- voordcel van de werkende bevolking, der stadium treden. A. H. Machinist zag het aankomen De machinist van de trein heeft verklaard, dat hij het ongeluk zag aankomen. Eni ge tientallen meters voor de overweg zag hij de bus de rails oversteken. Hij gaf on middellijk signaal en remde, maar het was te laat: onder het snerpend gefluit van de locomotief werd de bus aan de rechter-achterzijde gegre pen en gekraakt Slechts lut tele seconden waren de pas sagiers noodlottig, want de bus was reeds voor drie kwart de overweg gepas seerd huis, deels naar de SL Ludwina-stich- ting in Den Helder overgebracht. Vier der ernstig gewonden *ijn ter plaat se bediend. De eerste hulp werd snel verleend: onmiddellijk na het bekend worden van de ramp kwamen de doc toren en leden van de E.H-B.O. toege sneld. De trein, waarvan de voorkant van de locomotief werd beschadigd, kwam met 24 minuten vertraging in Scha- gen binnen. Nader vernemen wij nog, dat vier der gewonden in de Ludwina-stichting te Den Helder en twee in Parkzicht, eveneens daar ter plaatse, zijn opgeno men. De toestand van mevr. Duine- celd, die een wervel-blessure opliep, is niet levensgevaarlijk. Haar twee dochtertjes van resp. 13 en 14 jaar liepen beiden een beenbreuk op. Heel ernstig laat zich de toestand van mevr. v. d. Stet uit Anna-Pau- lowna aanzien. De heer Meereboer uit Anna-Paulowna was minder ern stig gewond. New York ernstig getroffen door strenge vorst 24 uur vorst heeft het verkeer te New-York bijna even (ernstig ont wricht als de sneeuwstorm van een week geleden. Alle wegen zijn met een laagje ijs bedekt. Het spoorweg verkeer op sommige ondergrondse lij nen is gestaakt Daar de eïectrische stroom tengevolge van het neervallen van mét ij» beladen bom'en op het bovennet is afgesneden. Alle lucht verkeer van en naar de beide vlieg velden is stilgelegd Sneeuw en ijzel heeft Vele millioenen dollar schade veroorzaakt en meer dan 100 perso nen kwamen om het leven. Ook in vele andere steden is het telefoonver keer en de electriciteitstoevoer ge stremd. Cacao-rantsoen gehalveerd Het cacaopoeder-rantsoen zal bin nenkort tot de helft worden terugge bracht. Door de stijging van de we reldmarktprijzen zullen bovendien alle chocolade-producten duurder worden. Met ingang van 5 Januari gelden de volgende prijzen (oude prijzen tussen haakjes): cacaopoeder 24 ct. (18); stukgoed (chocoladerepen) ongevuld 36 ct. (30), gevuld 31 (27); wichtgoed ongevuld 45 (35), gevuld (bonbons enz.) 35 (32), chocoladekorrels 28 (22). Tevens zal bezuinigd moeten wor den op het binnenlands Verbruik, zo dat een verschuiving naar de suiker producten in de rantsoenkeuze nood zakelijk is. Vierde arrestatie wegens distributie-fraude te Schagen Zwarthandelaar uit VVarmenhuizen gegrepen De fraude op het distributiekantoor te Schagen, waar twee ambtenaren S. en D. geruime tijd met op de zwarte markt verworven wisselbonnen levens middelen- en tabakskaarten hebben ingenomen en deze via de eveneens gearresteerde H. uit Amsterdam hebben verkocht, is nog een vierde persoon gearresteerd, n.1. de 38-jarige zwarte handelaar K. uit Warm en hui zen. Deze was de tussenpersoon voor de ambtenaar D. bij de verkoop der beseheidenen. Bij het onderzoek is gebleken, dat November 1946 zijn gepieegd. Tevens de onregelmatigheden reeds sedert beeft men bij de vier betrokkenen acht inlegvellen in beslag genomen, waarop schoenenbonnen werden inge nomen. Het bedrag dat met deze frau de gemoeid is, wordt thans op ƒ20.606 geschat. BANDENBONNEN-DIEVEN LIEPEN TEGEN DE LAMP Vier Zaankanters. uit Wormer en Krommenie namen 2400 bandenbon nen uit de vernietigingsmachines van de papierfabriek van Gelder te Wor mer. Zij brachten ze in Purmerend aan de man, doch konden daar worden ge pakt. LANGS DE STRAAT HONDEN Dagelijks lopen ze langs de straat. Een geweldig grote hond en een heel klein dwergpinehertje. Het zijn onafscheidelijke vrienden. Als er gevaar dreigt voor het kleintje, staat de grote klaar en vliegt steevast ver woed op elke belager af. Hij rust niet voor de vijand ver dreven is. Als ge het stel ziet denkt ge ongetwijfeld aan de gro te mensen en de kleine men sen. Aan de grote landen en de kleine landen. Want is het toch niet veel al zo, dat de grote mensen voor de kleine mensen een soort schrik zijn. Terwijl een klein land zich nooit rustig gevoelt, als hét een grote buurman heeft. Zou het geen aanbeveling verdienen om voor deze twee honden een standbeeld op te richten en dit te plaatsen in de vergaderzaal te LakeSuc- cess? Misschien dat het geweten van de heren dan eens be gon te spreken. Minister Huysmans over C.D.K.-Unilever Minister Huysmans heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Haken in verband met wantoestanden bü het CDK, wel ke bij de vaststelling van bonnenfrau des bij de Unilever aan de dag zouden zijn getreden. De minister zegt, dat destijds kennis kreeg van de pu- -t-icaties in de pers inzake zekere wantoestanden bü het CDK, aan de dag getreden bij de vaststelling van bonnenfraudes op grote schaal bi) de Unilever. „SAMENLOOP VAN OMSTANDIG HEDEN" Zoals reeds in een destijds aan de pers verstrekt communiqué werd me degedeeld, was de niet voldoende ge controleerde bonnenvernietiging deels het gevolg fan een samenloop van om standigheden, deels van pe- -eelsge- brek. De aangeboden partij rantsoe nen was als gevolg van de ongeregel de na-oorlogse toestand buitensporig groot en kon door het plaatselijk dis tributiekantoor te Rotterdam en het Schrik in siudio Een allesbehalve sympa thiek geluid liet Vrijdagmid dag even na tweeën de Bel gische radio-omroep horen. „Deutschland. Deutschland über Alles" schalde tot schrik en ontsteltenis van de luisteraars door de luidspre kers. Even later knapte dit krijgshaftige lied af Wat er gebeurd was? De omroeper, die met een plaat je even zijn programma vul len moest, greep de „Hymne van Joseph Haydn" maar de melodie van h'et Deutsch- lahdlied is van deze hymne geleend. Schielijk „kneep hij af" toen hij de onaangename klanken hoorde! De Franse regering heeft besloten enkele financiële voorstelftn ln te trekken en te vervangen door nieuwe omdat de Nationale Vergadering der mate belangrijke wijzigingen aan bracht, dat de plannen de regering onbevredigend voorkwamen. Een kabinetszitting was het gevolg van deze gebeurtenissen. Jules Moch, minister van binnenlandse zaken, ver klaarde na afloop, dat de regering haar gezag zou tonen door de plan nen in te trekken en te Vervangen door nieuwe, waarvan de aanneming onontbeerlijk wordt geacht. Deze plan nen moeten dan met grote spoed be handeld worden en de premier is ge machtigd het parlement de Vertrou wenskwestie te stellen, elke keer als dat nodig zal zijn. Schuman sprak de Naionale Ver gadering toe. Hij verklaarde, dat de regering bij de discussies over de nieuwe tekst „haar bestaan op het spel zette" en zette uiteen, dat de aan gebrachte verandering de baten van de plannen van 150 tot minder dan •100 milliard hadden teruggebracht, hetgeen onaanvaardbaar was voor de regering. De communisten protesteerden tegen deze „dwang op de Assemblee". Van daag wordt in een speciale zitting het nieuw opgestelde „Red-de-franc-plan" behandeld. Het nieuwe plan zal voor zien in een speciale heffing, die 125 milliard francs beoogt op te brengen. bijkantoor van 't CDK te Hattem niet op de normale wijze worden ver werkt. Men heeft toen genoegen geno men met een te gering aantal steek proeven. De fraudes bij de Unilever- Verkoopcentrale waren echter op zo danige wijze gepleegd, dat overeen stemming tussen de ingeleverde rant soenen en de begeleid nde papieren zeer wel mogelijk was. Het is dus in het geheel niet zeker, dat een volledi ge controle van de partij in kwestie te Rotterdam en Hattem aanwijzingen voor deze fraudes zou hebben opge leverd. Nader is komen vast te staan, dat het tekortschieten van de betrok ken ambtenaren individueel niet van. die aard was, dat dit het treffen van disciplinaire maatregelen motiveerde. in scheervlucht Ex-koning Michael van Roemenië zal morgen. Zondag via Hongarije naar Zwitserland vertrekken, aldus meldt men uit Boedapest. Anna's hartje kan gerust zijn. Hedenmorgen is de Waal bij Nijmegen weer enige centi meters gestegen. De kelders aan de Waalkade zijn weer even zovele zwembassins. Ook de Rijn wast nog steeds, maar men verwacht spoedig het vallen van het water. Tussen Indië en Pakistan wil het nog niet bo teren. India heeft de Veiligheidsraad verzocht om op Pakistan 'n beroep te doen, zich van vijandelijkheden te onthouden, daar India zich anders ge noodzaakt zal zien, het gebied van Pakistan binnen te dringen en de aan vallers met geweld te verdrijven"! De Ned. verliezen op SI Decem ber en 1 Januari beduoegen 3 gesneu velden en 22 gewonden. Het co mité „Onze Marine" heeft een aan klacht ingediend tegen een drietal bla den, die artikelen hadden opgenomen, waarin o.m. werd gezegd, dat men „met stijgende verwondering in ma rinekringen de manipulaties van „On ze Marine" gadeslaat". Bij een bot sing tussen twee Pacifictreinen in Missouri tijdéns een vreselijke sneeuw storm kwamen vijftien mensen om het leven. Volgens Aneta zijn 20 van de 24 republikeinse parachutisten, die in October boven Zuid-Borneo zijn neergelaten, door het KNIL in hech tenis genomen. In Indonesië heerst een groot gebrek aan pasmunt, waarin men zal voorzien door het uitgeven van tijdelijke muntbiljetten van een dubbeltje en vijftien cent. De jaar wisseling in Batavia hadin tegen stelling tot andere jaren een stil verloop. Een kruik Bols kost zwart 25 gulden en daarom werd er meer gedanst dan gedronken. Hoge prijzen maakten ook het drinken van cham pagne en het genieten van uitzonder lijke diners in hotels onmogelijk. Er was een verbod tot vuurwerk, terwijl ook met wapens niet geschoten mocht worden. België sollicieert ernstig naar de alg. vergadering van de V.N. „Wij hebben 2400 kamers beschikbaar' zo zeggen onze Zuiderburen, „en dat kan men elders niet aanbieden." ijn of niet zijn Wij, Nederlanders, zitten in een even merkwaardige als moeilijke po sitie. Die allerellendigste situatie, waarin we zijn gebracht, hebben we groten deels zo niet geheel te wijten aan on ze Oosterburen, die ons op 10 Mei '40 onverwachts en onder verloochening van alle gedane beloften, op het lijf vielen en die ons daarop gedurende vijf jaren volgens alle regelen van de moderne economische wetenschap hebben uitgeplunderd en uitge en. De merkwaardigheid van hel geval is echter gelegen in het feit, dat wij, nu de bezetters het veld hebben ge ruimd en zich binnen hr- grenzen hebben teruggetrokken, hen nodig heb. ben in ons land tot dragelijke toe standen te kunnen komen. Duitsland is nu eenmaal onze buurman, ons na tuurlijk achterland. Ons transito-ver keer. dat voor de oorlog zulke grote afmetingen had aangenomen en dat millioenen aan deviezen opleverde, is alleen mogelijk op zulk een schaal, wanneer de Duitse industrie goederen aan- en afvoert. De voortbrengselen van onze zuivel industrie, vooral ech ter die van onze land- en tuinbouw, zullen geen voldoende afzet kunnen vinden, zolang het Duitse volk geen goederen voortbrengt, welke het°ons in ruil daarvoor kan aanbieden. De berichten, welke ons te hooi en te gras bereiken omtrent de levens omstandigheden van de Duitsers zijn eenvoudig schrikbarend. Aan onze landbouwproducten bestaat een schreeuwende behoefte, maar er is geen sprake van. dat wij in het nijpen de voedseltekort kunnen voorzien. Want Duitsland heeft niets aan te bie den. Het resultaat is, dat men dingen ziet gebeuren, die doen denken aan de dwaasheid uit de vooroorlogs^ tijden, toen de „autarkie" hoogtij vierde en toen Go ring zijn devies lanceerde: „Liever kanonnen dan boter". En zo beleven we het, dat er onlangs op een tuindersvergadering op werd aange drongen 100 wagons witte kool uit de voorraad te nemen en deze te bestem men voor veevoer, terwijl millioenen Duitsers met witte kool de koning te rijk zouden zijn. We hebben de keus tussen twee din gen: of volharden in onze afwijzende houding tegen alles wat Duits is of economisch naar de kelder gaan. Zo ongeveer liggen de dingen, het is niet waarschijnlijk, dat we zonder profij ten te trekken uit ons achterland op' de duur ons levenspeil kunnen hand haven. Daarom zou het goed zijn. wanneer in Nederland meer stemmen opgingen, die aansturen op een herstel van on ze Duitse handel. Tenslotte behoeft dit voorlopig nog geen groter harte lijkheid mee te brengen, al is te ver wachten. dat deze tenslotte met een intensiever verkeer toch weer. toe neemt. Op het ogenblik zijn het de grote geallieerden, die in Duitsland de la kens uitdelen en die zich er tot nu toe weinig bewust van hebben be toond andere dan eigen belangen te zien. We hebben er ten minste bit ter weinig van bespeurd, dat ook met ple onze rekening werd gehouden. Wanneer In een land een bepaalde gedachte begint post te vatten, wan neer meer en meer op een bepaalde politiek wordt aangedrongen, zal als regel de regering volgen. En zo deze al in diezelfde richting werkzaam was. zal de stemming onder het volk haar activiteit krachtig bevorderen. Ze krijgt meer recht van spreken, immers ze kan zeggen tegen eventu ele tegenstanders: We moeten iets be reiken, anders krijgen we last in eigen huis. Hoe krachtiger in Nederland wordt aangedrongen op herstel der handels betrekkingen met Duitsland, hoe be ter onze regering zich tegen de grote geallieerden kan doen gelden. We hopen, dat bet spoedig deze kant op mag gaan. Want het is voor ons een kwestie van: zijn of niet zijn. A. ERIKS weerbericht ZACHT Meest zwaar bewolkt met tijd-lvk regen of motregen. Matige, iu vn daA vrij krachtige Zuid-West* £ke wind. Zeer racht voor de t'jd van het jaai.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1