Ikmaaidei' Onder de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 en Herwaardering textielpunten bonvrije schoenen „Eerst staakt het vuren, dan politieke besprekingen" 4e Jaargang No 1128 Dinsdag 6 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)teL 3967. DisiribuiievooruUzicht 1948 Meer kolen in de kachel en krentenbrood op iafel? Onze nieuwjaarswandeling langs rüksbureaux, vakgroepen, ondervak groepen, bedrijfschappen, departementen plus onze telefoontjes aan in dustrie en handel hebben wel enig journalistiek resultaat gesorteerd. Zo vernamen we o.m. dat in de loop van dit jaar zeer waarschijnlijk de kousen van de bon zullen gaan. De productie hiervan is thans voldoen de om de behoefte te dekken. Aangezien de kousenbonnen in de hete zomer in de prullemand gegooid zullen worden, hoopt men een run te voorkomen. Gelijk met de dameskousen geschiedt hetzelfde met herensokken, overhemden en sommige lingerie-artikelen. Costuums, jur ken, mantels, kortom de duurdere stukken blijven daarentegen op de Puntenaantal nog onzeker Voorts vernamen wij uit welinge lichte bron, dat er zeer binnenkort wederom een herwaardering der tex tielpunten in het vooruitzicht ligt. Enkele artikelen, die voorlopig nog cp de bon zullen blijven, zullen daarbij Opnieuw worden gewaardeerd, d.w.z. het aantal punten dat men er voor moet hebben, zal opnieuw worden vastgesteld. Deze verandering zal ver moedelijk minstens even ingrijpend zijn als die van enkele maanden ge leden! Over het aantal punten dat dit jaar beschikbaar zal worden ge steld voor 't verkrijgen van tex tielproducten staat nog niets vast. Aanvankelijk heeft het in de be doeling gelegen om de raming op 100 punten te stellen, doch aange zien het tijdstip waarop enkele textielproducten bonvrij zullen worden verkocht, nog niet juist is mede te delen, moet men een be slissing tot zolang aanhouden. Hoe wel het in 1948 met de textiel nog lang geen koek en ei zal zijn, is een gematigd optimisme zeker gerechtvaardigd. (Zie vervolg pag. 4, 5e kolom). GRIEKS LEGER WORDT VERSTERKT. Dwight Griswold, het hoofd van de Amerikaanse missie voor hulp aan Griekenland heeft verklaard, dat Ame rika en Griekenland het er over eens zijn geworden een nationale garde van honderd batallions te vormen en het leger te versterken met 12 000 man Schuman kreeg anti- inflatie-wet er door Maar moest hoog spel spelen Het wetsvoorstel tot redding van de franc, waarbij een speciale belasting van 25.000 francs wordt ingesteld, is gisterenavond door de Frans Natio nale Vergadering met 315 tegen 268 stemmen aangenomen. Maar tevoren moest het kabinet vijfmaal de vertrouwenskwestie over winnen. De vijf moties van vertrou wen tijdens de behandeling van op het ontwerp ingediende amendemen ten uitgesproken, kregen een me'eï- derheid van 32 tot 39 stemmen. Schuman speelde hoog spel: hij had de bestaansmogelijkheid van zijn re gering afhankelijk gesteld van het verwerpen en zelfs niet in overwe ging nemen van de vijf series amen dementen van de zijde der commu nisten en uiterst rechtsen. De anti-inflatiewet zou heden door de Raad der Republiek worden be handeld en lv. tweede lezin? In de Nationale Vergadering komen. Duitse politici tegen West-Duitse staat Duitse politieke leiders hebben zich Maandag tegenover lord Pakenham. de Britse minister verantwoordelijk voor Duitsland en Oostenrijk, tegen de vorming van een West-Duitse staat uitgesproken, aldus de Duitse Nieuws dienst in de Britse zóne. Konitia - begin van het einde Koning Michael Boekarest uit bete kent, naar men algemeen concludeert, «en stap verder op de weg naar de con solidatie der Balkangroep onder haar met de Sovjet verbonden leiding. En dus: een nieuwe bedreiging voor de nog op de Verenigde Staten steunende, in de Balkan reeds geïsoleerde Atheen- se regering. De Griekse kwestie is reeds lang geen zuiver nationale kwestie meer. Achter Markos, de generaal der gueril- la troepen, staan, waarschijnlijk met militaire hulp, en ongetwijfeld met morele steun, de aangrenzende landen Albanië en Joego-Slavië en achter de ze de Sovjet-Unie, die in Griekenland de laatste sta-in-de-weg ziet voor een hecht verbonden, Sovjet-gezinde Bal kan. Achter Athene staatde Ver. Sta ten met morele en financiële en militaire steun. Moskou heeft in het schaakspel om Griekenland dit op Washington voor, dat het meer achter de schermen kan blijven. De laatste te genzet van Amerika, het zenden van meer marinepersoneel - aantallen wor den niet gehoemd - naar het Middel landse Zeegebied was dan ook een zeer openlijke, een van de hard - tegen - hard politiek uit de Trumans-doctrine, waartegen Henry Wallace de progres sief - democratische krachten van A- merika in het veld riep. Truman kan echter moeilijk terug Hij zette reeds 300 millioen dollar op Athene en leende enige hoge officie ren voor een gecombineerd Griek-Ame rikaanse staf Hij koos voor het oog van de wereld partij in het conflict, toen hij voor het Congres verklaarde, dat de 300 millioen (oorspronkelijk be leid als economische hulpverlening) or het grootste deel reeds waren erbruikt voor noodzakelijke militaire uitgaven en dat de Ver. Staten door moesten gaan met de politiek wettige regeringen metterdaad tegen „rebel len" te steunen. Hij verzuimde niet. zichzelf daarbij ook op te werpen als matador der bedreigde democratische vrijheid maar in dg mond van de poli tici van links en rechts liggen de woorden vrijheid en democratie nu eenmaal bestorven. Zijn verklaring kan men slechts beschouwen als de uitdrukking van zijn vaste voorne men. overal waar hij kan Mouskou in zijn streven naar machtsuitbreiding de voet dwars te zetten. De Britse parlementaire missie die verleden jaar verslag uitbracht aan haar regering over de Griekse toe standen was althans niet bijster te Buitenlands Overzicht J spreken over de democratische uitslag van de regering in Athene. Slechts een der twee conservatieve leden (be halve hen waren er vier Labourmen- sen en een liberaal) vond, dat men consideratie moest tonen in het oor deel over Athene met het oog op de daar heersende, aan Westerse begrip pen vreemde verhoudingen. Daar ligt een factor, die van groot belang kan zyn bij de ontwikkeling van de Griekse tragedie. In Grieken land heerst nog hongersnood. De eco nomische toestand is, naar b.v. „The Economist" schrijft, chaotisch. Het spookpaard van de inflatie vermorzelt het maatschappelijk leven onder zijn wilde hoeven. De officiële prijzen zijn er 150 tot 300 maal hoger dan in 1938; en de werkelijke zwarte prijzen zijn voor het gewone volk buiten bereik. Alleen een krachtdadig ingrijpen In de economische structuur van het land zou waarschijnlijk nog een ineenstor ting kunnen verhinderen. Maar de progressieve krachten die dit zouden kunnen bewerkstelligen, worden in Athene overvleugeld door de alleen op zelfbehoud bedachte feodale mach ten. Onder deze omstandigheden kan Markos slechts aan invloed winnen Tenzij snelle en definitieve militaire successen hem van de kaart vegen. Konitza een begin van het einde? Het valt moeilijk te zeggen. De Amerika nen in Griekenland zijn optimistisch, maar krijgskansen plegen te wisselen. A.H. Zoals de minister van Eco nomische Zaken reeds heeft medegedeeld zullen in de loop van dit jaar sommige artikelen van de bon gaan Allerwege vraagt men zich af, welke artikelen dit zul len zijn. Deze vraag is niet pertinent en volledig te be antwoorden. Immers: ons di stributiesysteem is volko men verankerd in de bewe ging van de in- en uitvoer endie is niet los te maken van bet Marshall plan. Niettemin heerste er rond de jaarwisseling bij de autoriteiten een zeker opti misme. HET WILDE ZWIJN OOK IN FRIES LAND DOORGEDRONGEN Enige dagen geleden meende men in de bosrijke streek van Friesland, met name te Appelscha, sporen van wilde zwijnen te hebben opgemerkt. Dit vermoeden is thans zekerheid geworden, want in de omgeving van Lippenhuizen heeft men evertje thans gezien. Heel het jagersvolk heeft nu de slaap uit. Het wassende water In Achterhoek flinke overstromingen Zoals we gister reeds meldden is de toestand in de Gelderse Achteaboek door de was der rivieren op vele plaatsen critiek geworden. Rondom Steenderen werd met man en macht gewerkt aan een dijk rond het dorp. doch van de gemeente, die 5000 ha groot is, staat reeds een oppervlakte van 3000 ha onder water. Zutphen ligt op een eiland. Sinds Zaterdag was de IJssel hier 62 cm ge stegen. De buitenwijken van de stad zijn overstroomd, doch door tijdige maatregelen valt de schade erg mee. In de Achterhoek, zo vernemen we nader, zijn Steenderen, Wichmond, Baak en Bronkhorst heel moeilijk te bereiken. Een aantal busdiensten is gestaakt. Talloze boerderijen zijn ge heel geisoleerd. De harde wind is hoofdzakelijk de schuldige van de overstromingen. Het water wordt over de dijken heen ge jaagd. Uit Duitsland kwamen gister geen ongunstige berichten binnen. De Rijn bij Keulen was 61 cm gevallen, doch berichten over het smelten van aieeuw aan de bovenloop van de ri vier baren nieuwe bezorgdheid. Dr. Beel zegt Overeenstemming over collegiaal orgaan Dr. Beel heeft gister tijdens een bijeenkomst met een aantal correspon denten een verklaring afgelegd, waar in hij zeide, dat ten aanzien van het z.g. Collegiale Orgaan in beginsel overeenstemming is bereikt en dat het veelvuldig contact met de Commissie voor Goede Diensten, naar h|j hoopte, geleid heeft tot verdere verduidelijking van het standpunt der Nederlandse re gering, die van de republiek reële doorvoering van het staken der vijan delijkheden in de ruimste zin van het woord verlangt, vooraleer z|j zich in verdere politieke besprekingen met haar kan hegeven. „GROTE VOLDOENING" De verklaring zegt o.m.: „Met bij zondere voldoening mag ik wel gewag maken van ons contact met de verte genwoordigers der deelstaten. Met de meeste aandrang hebben zij ons o.m. verzocht onverwijld stappen te doen om te komen tot de stichting der sou- vereine Verenigde Staten van Indone sië. Het heeft ons uitermate verheugd dit vrije initiatief te hebben gezien en onze volle medewerking te heb ben kunnen toezeggen. Dr. Beel uitte zijn voldoening over deze ontwikkeling en gaf zijn waarde ring jegens hen, die hiertoe het hunne hebben bijgedragen. „Maar de donkere wolk in de gehele situatie blijft het conflict met de re publiek. Wij hopen van harte, dat de oproep van uit de vergadering naast de arbeid der Commissie voqr Goede Diensten er toe zal bijdragen ook dit probleem ten spoedigste tot een be vredigende oplossing te brengen". REIS NAAR AUSTRALIë ONMOGELIJK Vragen beantwoordend zeide Dr. Beel, dat het tot zijn leedwezen on mogelijk is geweest de uitnodiging om een bezoek aan Australië tebren gen aan te nemen. „Mijn terugkeer naar Nederland moest al in verband met vele besprekingen uitgesteld wor den". Dr. Beel antwoordde bevestigend op de vraag, of de datum van 1 Januari 1949 richtlijn blijft voor de totstand koming der staatkundige hervormin gen. Betreffende het Collegiale Or- VAN VLIET WEL NAAR LUIK Zoals w|j gisteren meldden was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Ned. kampioen 45/2 van Vliet zich gedurende enige tijd van deelneming aan wedstrijden zou moeten onthou den. Na medisch advies echter, zal van Vliet zijn wedstrijdprogram voor de komende weken afwerken. Hij neemt ook met van der Pol deel aan het tournooi om het Europees kampi oenschap 45/2 van 15 t/m 18 dezer te Luik. Ernsiig wantrouwen in Djogjakarta Politieke kringen te Djogja hebben tegenover Antara verklaard, dat de Nederlandse bedoelingen thans geen raadsels meer zijn. „Men wacht slechts op het geschikte ogenblik. Als hun acöst inderdaad doorgezet zal worden, kauamen dit slechts met verachting beschouwen". De Nederlanders krijgen misschien stèun van de „Quislings", die nu be zig zijn de Ver. Staten van Indonesië op te zetten. De zegslieden van Anta ra wezen in het bijzonder op de aan genomen resolutie van de vertegen woordigers van de niet-republikeinse gebieden waarin deze medezeggen schap vragen bij de aanwending van het leger ten behoeve van de binnen landse veiligheid. „Ah de Nederlanders de republiek willen vernietigen, willen zij de bui tenwereld wijsmaken, dat hun actie grotendeels aan de wensen van het In donesische volk tegemoet komt", aldus het bericht. Htiiiiiiinffiiiiiiiiiiiiiiiiiciiiiiiiiiii gaan zegt de verklaring van Dr. Beel nog, dat thans nader uitwerking kan volgen. Hij voegde hieraan toe, dat alle andere actuele vraagstukken on derwerp van bespreking zijn geweest en concrete conclusies werden bereikt. Ten aanzien van de wapenstilstand zeide hij nog: ,Jk vertrouw, dat de republikeinse regering de redelijk heid van het Nederlandse standpunt zal inzien en deze kwestie binnen en kele dagen tot klaarheid zal z|jn ge bracht". De bijeenkomst werd bijgewoond door de ministers Drees en Jonkman en Dr. van Mook. Ex-koning Michael in Zwitserland Zal Anna weldra bij hem zijn Ex-koning Michael van Roemenië is gisteren uit Boekarest vertrokken en te Lausanne in Zwitserland aangeko men. Hij werd begroet door zijn zoon prins Nikolaas. Een menigte var» dui zend mensen juichte hem' toe. Kreten als „lang leve de koning" en „leve de vrijheid" werden gehoord. Michael's aide de camp zeide. dat prinses Anna de Bourbon-Parma waarschijnlijk naar Lausanne zou ko men. Van haar woning te Konenhagen uit heeft zij een „vrij lang" telefoon gesprek met Michael gevoerd. JOEGO SLAVIë WIL ZIJN GOUD TERUG. Joego-Slavië heeft bij het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een protest ingediend tegen de weigering der V.S. tussen de 40 en 50 millioen dollars aan goud aan Joego- Slavië terug te geven. Dit goud werd voor de Duitse bezetting van Joego- Slavië naar de V.S. gebracht. Langs de straal Buizerd eieren 't Was niet vlak langs de straat, dat hij het vond. Maar er toch Wel dichtbij, in het weiland. Een nest met vier grote buizerd-eieren. Ze hadden tegen 'm gezegd de maats van de fabriek: Wat voor jou, zeg. D'r zit een buizerd daarginds in het land. Misschien heeft-ie eie ren. Hij vond ze. Bruin als kof fie. Gelukkig met z'n buit toog hij naar de krant en de krant maakte er een mooi stukje van. „Zeldzame vondst" of iets dergelijks. Met zijn naam erbij. Er komt een vogelkenner bij de man met de eieren. Hij wil ze wel kopen. De vinder vertelt met trots hoe de maats van de fabriek hem er attent op maakten. Hoe lang hij nog had moeten zoeken Hoe groot „die kna pen" wel waren. Maar hij zou ze eens even balen voor meneer. Meneer ziet ze. Fronst z'n voorhoofd. Pakt er een beet, zegt: „Merkwaardig" houdt het ding tegen 't licht en barst in lachen uit. Wat is-'t-er aan de hand? vraagt wantrouwend en ont hutst de eierzoeker. Zijn ze soms niet goed? Niet goed? Man, t is da verend! Je maats ha, ha, ze hebben jé beetgeno men ze hebben kippenei eren neergelegd! Kippen-ha, ha! En de kleur dan!? prote steert de vinder. De kleur? De kleur? Ge kookt in de koffie. Ruik! Toen hij het ei besnuffelde zwegen 's mans protesten. Het flauwe koffie-aroma be vestigde zijn reuk-orgaan de trieste waarheid. VISSERSVAARTUIG UIT BRESKENS VERMIST Sinds Zondagavond verkeert men te Breskens in ongerustheid over het lot der bemanning van het vissersvaar tuig Breskens L bestaande uit vijf koppen. Het schip is Zaterdag ter ha ringvangst uitgevaren en Zondagmor gen nog gesignaleerd, doch 's avonds niet in de thuishaven gearriveerd. Men vermoedt, dat het vaartuig op een wrak gelopen en vergaan is. De be manning b 3staat uit de schipper van den Heuvel, diens drie zonen en een matroos. Nader werd gemeld, dat de Bres kens 50 mét de Breskens 1 was uit gevaren uit Zeebrugge, toen plotse ling een wrak ontdekt werd, waarbij de lichtboei niet brandde. De Bres kens 50 kon met moeite dit gevaar ontwijken, maar verloor de Br. 1 uit het oog. Het is welhaast zeker, dat het schip daar ter plaatse is vergaan. Door een later binnenkomende visser werd gemeld, dat men bij het wrak een mast van een vissersvaartuig bo ven water uit had zien steken. Haganah blies hotel op: vermoedelijk 20 doden Terwijl een tropische storm de stad teisterde is kort na middernacht 't Se- miramis-hotel te Jeruzalem opgebla zen. Zes lijken zijn reeds geborgen, doch men vreest, dat nog 14 personen meer door het neerstortende gesteen te zijn bedolven. Naar verluidt was het hotel het hoofdkwartier van Arabische jeugd organisaties. Men neemt aan, dat de aanval door Joden is gepleegd uit wraak voor de onlangs in dit stads kwartier ondernomen aanvallen op Israëlieten. Rederswinst niet hoog genoeg De verse visvoorziening blijft precair. Bij de rede rijen is niet veel animo de loggers voor de trawlvisserij gereed te maken. Dit jaar zullen vanuit Scheveningen waarschijnlijk 20 k 25trawl- logge'rs aan de visvangsten deelnemen, tegen vorig jaar ruim 40 schepen. De reders vinden de prijzen te laag om een behoorlijke winst te kun nen maken. Ooftbomen in ons gewest Een van de takken van bedrijf, óie in onze omgeving nog geen vooraan- staande betekenis hebben verworven, is de ooftbouw. Naast onze eejwen- oude zuivelproductie, naast onze ge- perfectionneerde land- en tuinbouw, naast onze wijdvermaarde bloembol lencultuur ook, komt ze pas kijken, Dit feit wordt door niets beter onder streept dan door het feit, dat de af deling Alkmaar van de kring Nu»rd- Hoiland van de Nederlandse Fi ui- telers Organisatie nog slechts onge veer één jaar bestaat. De Nederlandse Pomologische Ver eniging, de voorloper van de Neder landse Fruittelers Organisatie, al veel ouder, terwijl in onze pi-> -.qj» van oudsher de omgeving van H-»orn en van Winkel en de Beemst'er n- tra zijn geweest van fruitteelt Intjs- sen begint ook tot deze gewesten de overuiging door te dringen, dat men, wannéér men iets doet dit goed be hoort te doen. En zo beginnen zij, die de beschikking hebben over een boom gaard, meer en meer te beseffen, dat deze een bron van inkomsten kan zijn, mits er de nodige zorg aan wordt besteed. Het resultaat van één jaar werken geweest, dat de afdeling Alkmaar, die het gebied omvat langs de Noord zee van Callantsoog tot Beverwijk en Oostelijk de Langedijk, de Heer-Hu- gowaard en de Schermer, thans reeds 85 leden telt Deze mensen leggen zich met toenemende ijver toe op de teelt van go^d fruit fen hoewel het percentage van hen. die alleen de ooftbouw bedrijven, niet hoger is dan ongeveer tien, breidt dit aantal zich langzaam uit Op een bijeenkomst die VriHig- avond was belegd, werden tal van ooftbouwersproblemen besproken, waarbij wij als buitenstaanders de indruk kregen, dat de taak om de ontstane achterstand in te lopen met kracht is ter hand genomen. Daarbij wordt zeer terecht grote aandacht ge wijd aan allerlei vraagstukken, die voor volleerde ooftbouwers wellicht anzelfsprekend zijn, maar die toch ook voor hen van het allergrootste belang zijn. Opleiding en vakbe kwaamheid zijn ook voor de fruit- bouwer alles, het beste ret|r aent be reikt hij. die het mooiste ooft aan voert Hoe de bestaande achterstand wordt ingelopen? In de eerste plaats door cursussen. Daarvan zijn er verschillende op touw gezet Die in het snoeien gaan aanstonds beginnen. Hoe belangrijk dit snoeien is. daarvan gaf de heer Blaauw, secretaris van de kring Nrd.- Holland de aanwezigen een idee in een uiterst boeiende causerie. Tegen dat het fruit rijp wordt, volgt dan een cursus in sorteren en verpakken. Hoe groot ten aanzien van dit laatste de achterstand bij ons is, wordt door al te velen nog onvoldoende beseft. Daarnaast hoorden we spreken over allerlei inleidingen, die op het pro gramma staan en die door uitsteken de deskundigen zullen worden gehou den: kankerbestrijding, ziektebestrij ding, verwerking van het fruit, ge breksverschijnselen, bespuiten met carbolineum, kleurstoffen of minerale oliën. Dan natuurlijk zijn er tentoonstel lingen en vragen de fruitbewaarplaat- sen om aandacht. Kortom: er is ontzettend veel te doen en te leren. De grote belangstelling, die door de betrokkenen aan de dag werd gelegd, strekt ons ten bewijze, dat in ons ge west de tijden, waarin werd uitgegaan van de gedachte, dat de boomgaard nauwelijk, tijd en belangstelling Ver diende. voorbij zijn. We gaan. ook in dit opzicht, hard vooruit. A. ERIKS. weerbericht MINDER WIND. Verder afnemende en later weer naar Zuid-West krimpende wind Wis selende bewolking. Vrijwel overal droog weer. Later weer iets oplojien- de temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1