Iktnaatikr Onder de Schijnwerper n -hollandse pers ms Naar een snelle oplossing in Indonesië? Republiek zou bereid zijn tot deelneming in federatie „Strijd tegen armoede en honger voert naar vrede" Russisch schip met 800 passagiers zinkende te Jaargang No 1130 Donderdag 8 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam9), teL 3967. Het Indonesische persbureau Antara meldde gister uit Djogja, dat de republikeinse regering een bekendmaking heeft uitgevaardigd, waar in zy verklaart bereid te zijn om deel uit te maken van de democrati sche en souvereine Verenigde Staten van Indonesië. „Zo vlug mogelijk" De verklaring zegt verder, dat de republikeinse regering zich ten doel gesteld heeft geheel Indonesië samen te vatten in een onafhankelijke en sou vereine staat en zulks op de vlugst mogelijke wijze, te weten door de vor ming van de Verenigde Staten van In donesië. „Momenteel is de republikeinse re gering door middel van haar dele gaties en met gebruikmaking van de Commissie van Goede Diensten bezig de positie van de republikeinse en de Nederlandse regering met betrekking tot de vorming van de souvereine Ver enigde Staten van Indonesië vast te stellen, waardoor de republikeinse re gering niet handelt buiten de Com missie van Goede Diensten. De repu blikeinse regering overweegt, welke maatregelen zij in deze aangelegenheid zal treffen", aldus de verklaring Ontzettend familiedrama te Apeldoorn Te Apeldoorn, heeft Dinsdagavond de 37-jarige typograaf W., waarschijn lijk tijdens een vlaag van waanzin, zijn 41-jarige vrouw met een mes aan de hals verwond. Terwijl de vrouw in nachtgewaad naar haar in de na bijheid wonende ouders vluchtte, be gaf de man zich naar de slaapkame; waar hij zijn bijna 1 jaar oude doch tertje in het wilde weg enige steken toebracht. Tenslotte sloeg hij de hand aan zich zelf. Een door de ouders ijlings gewaar schuwde geneesheer kon bij de klei ne slechts de dood constateren, terwxil de man in levensgevaar verkeert. Zo wel hij als de vrouw die er be trekkelijk goed is afgekomen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Duitsland in Marshall-plan goed bedeeld Duitsland zal de voorrang krijgen bij de verscheping van belangrijke goederen in het kader van het plan- Marshall, waarvan de verschepings- cijfers gisteren door het Amerikaanse, ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gepubliceerd. Het voor Duitsland bestemde graan <7.550.000 ton voor de gehele periode van April 1948 tot Juni 1952) is meer dan enig graankwantum voor de 16 andere landen. Aan grofkorrelig graan krijgt Duitsland in het totaal 10.035.000 ton Duitsland is het enige land, dat spoorwegwagons uit de V.S. ontvangt In de eerste 12 maanden zullen 20.000 naar de Brits-Amerikaanse zóne gaan. 6.000 volgen later. De dub belzone ontvangt ook als enige de schaarse stikstofkunstmest en verder tabak en 7.000 vrachtwagens mijn bouw en Landbouwwerktuigen. Dakota stortte neer in moeras VIJFTIEN DODEN, NEGEN GEWONDEN. In do buurt van Savannah in de Amerikaanse staat Georgia is gisteren een Dakota neergestort in een moeras. Vijftien personen verloren het leven, negen andere werden gewond. Wild-Wesi thuis Een wilde achtervolging tussen twee leden van het zwarte gilde eii de politie maakte Delft gisteren mee. De heren hadden argwaan gewekt door t inkopen op grote schaal van boter, op een verdacht iaat uur. Her haaldelijk wisten zy de dans te ontspringen by de wilde rit, maar ten leste werden zij ergens in het polderland gegrepen. In Tilburg verover den twee inbrekers, dank zij het zwaaien met een re volver, f 1400 van de Chr Boerenbond. Zij zijn nog op vrije voeten. Chicaeo-methoden in rus tig Nederland. Verklaring van Sjarifoeddin Bij zijn terugkeer in Batavia heeft Sjarifoeddin tegenover de pers ver klaard, dat de republikeinse regering gedurende de laatste dagen bepaalde suggesties heeft uitgewerkt t.a.v. de voorstellen, door de Commissie voor Goede Diensten gedaan. Sjarifoeddin zeide nog. dat het thans van de Nederlanders afhangt of de algemene order van „Staakt het vu ren" wordt gegeven en hij graf te ken nen, dat de republikeinse regering practisch alle voorstellen van de Com missie heeft aanvaard. in scheervlucht Voor de derde keer in korte tijd is een groep inbrekers, die !t Gooi o.m. op Oudejaarsavond onveilig had- gemaakt, tegen de lamp gelopen Drie Bussummers werden gearres teerd. De 42-jarige Amsterdamse Johanna Mol had bij 't Duitse Rode Kruis gewerkt, bij de S.S. in Vught en tenslotte was ze „Aufseherin" aan de Weteringschans ten behoeve van de S.D. Deze minder fraaie staat van dienst werd gehonoreerd met -en gevangenisstraf van 10 jaar. Roo- zenburg en Keiler zullen op 9 en 10 Januari deelnemen aan een nationaal damtournooi te Apeldoorn ten bate van de NTWIN. Een Haags amb tenaar is gearresteerd, verdacht van omkoping bij toewijzing van een wo ning. Te Zaandam begint 19 Jan een Volksmuziekschool met niet min der dan 150 leerlingen. De toe stand* van de enige overlevende bij de vliegramp bij Le Bourget is zorg- w-kkend. De oorzaak van het onge- Truman ioi hei Congres Program voor sociale verbeteringen in V.S. President Truman heeft gisteravond zijp traditionele boodschap, de z.g. „State of the Union" voor de verenig de vergadering van het Amerikaan se Congres uitgesproken. In een atmosfeer, die beheerst werd door de presidentsverkiezingen in November, deed Truman een beroep op meer dan 700 leden van het Con gres om spoedig hun goedkeuring Je beehten eau het plan-Marshall en de anti-inflatie-voorstellen ter bestrij ding van de stijgende prijzen. VAN HET HOOGSTE BELANG Truman zeide, dat het „van het hoogste belang" was, dat het Congres de uitgave van 6800 millioen dollar voor de eerste 15 maanden der hulp verlening in het kader van het plan- Niet alles kan men schrijven GEVANGENISSTRAF VOOR JOURNALIST De Amsterdamse arrondissements rechtbank veroordeelde Nov. en Dec. j.1. twee Nederlandse journalisten we gens belediging van het openbaar ge zag of enkele dragers daarvan nog tot geldboetes met voorwaardelijke gevangenisstraffen, maar nu deelde Vrouwe Justitia een raker" klap uit. De Amsterdamse politierechter heeft gisteren de assistent-hoofd-redacteur van het door de heer L. A. Rodri- ques Lopes geredigeerde weekblad „De Nieuwe Post" wegens een soort gelijk persdelict in een korte zitting na een ei^van 4 weken tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 6 weken veroordeeld. P. W. Russel jr. had in dit weekblad aangedrongen op een onderzoek inza ke de Nederlandse vlasindustrie, om dat "gefluisterd wordt, dat minister' Mansholt als belanghebbende in de coöperatieve vlasfabriek Diaiteloord in de eerste plaats zijn eigen interes sen behartigde." Minister Mansholt diende een aanklacht in R. kwam in hoger beroep. De Waal daalt langzaam Sinds Zondag is de stand van het water in de Waal voor Nijmegen langzaam gedaald. De stand was gis teravond 12.50 meter. Keulen seinde ■slechts lichte val Uit Manheim werd nog was gemeld. De situatie voor de kade bij Nijmegen is nog vrijwel on veranderd. De kelders aan de kade staan alle onder water en het ver keer blijft gestremd van Lindenberg tot aan de electrische centrale. De steenfabrieken langs Waal en Rijn. waar dag en nacht wordt ge werkt om de schutdijkjes om de fa brieksterreinen te versterken, hebben veel schade gelden van het hoge wa ter, dat op sommige plaatsen, o.a. in Gendt (Betuwe), Pannerden en Door nenburg, door de dijkjes is gedrongen. Zeer veel verse stenen zijn daardoor verloren gegaan. Commentaren Truman oogstte slechts weinig applaus het C6n- gres hoorde zijn rede ondc-r ongewone stilte aan. De lei der der Republikeinen in het Congres. Charles Hal- leck, gaf dit commentaar: „een zuiver politiek docu ment, bestemd om Wallace et uit te werken De bood schap druipt van demago gie." Carrol Reece (Republi kein): „Truman had beter tegen Wallace kunnen zeg gen: keer terug, alles is ver geven en vergeten." Senator Glen Taylor: „Een krachtige rede. Maar mijn diepgewortelde vrees, dat de Truman-politiek ons naar de oorlog voert, is niet ver minderd." Marshall zou goedkeuren. Deze hulp verlening zou uiterlijk 1 April moe ten beginnen. Traman beloofde,, dat hy spoedig een program voor hulpver lening van China by het Congres zou indienen en verdedigde zijn buiten landse politiek tegen de aanvallen, die de laatste tijd van links en rechts er op waren ondernomen en zeide: „Wjj volgen een gezonde, construc tieve en practische stelregel by ons streven naar vrede. Wij binden de etryd aan tegen armoede, honger «n ontbering. Dit voert niet naar een oor log, doch naar de vrede. Wy bouwen aan een wereld, waarin alle landen, groot en klein, kunnen leven zonder vrees voor agressie. Bovenal streven wy naar overeenstemming tussen de volken der aarde, die gebasseerd is op de waardigheid van het individu en de broederschap tussen de mensen". Indirect doelend op de Sovjet-Unie zeide Truman vervolgens: „Jammer genoeg delen niet alle regeringen in de hoop van het Amerikaanse volk. dat de economische wederopbouw in vele streken der wereld bereikt kan worden door gemeenschappelijke sa menwerking tussen de landen, On danks deze verschillen van opvatting zullen wij verder gaan met onze po gingen ter overwinning van de econo mische verlamming." Truman wijdde het grootste deel van zijn boodschap aan een pro gram van sociale verbetering in de VS, hetgeen door polIMeke kringen beschouwd wordt als een dringend beroep op de arbeiders met het oog op de presidentsver kiezingen in November. Truman waarschuwde echter, dat de hui dige inflatie tot een nieuwe de pressie dreigde te veoren. MICHAEL ZWIJGT. Ex-koning Michael van Roemenië heeft er de Zwitserse regering van in kennis gesteld, dat hij geen openbare verklaring over zyn aftreden zal af leggen. Hij handelt daarmee in over eenstemming met de voorwaarde, waarop Zwitserland hem toeliet: zich te onthouden van politieke activiteit. val schynt de mist te zyn. De piloot zou zich in de hoogte misrekend te hebben. Tojo. de ex-premier van Japan, heeft gezegd de enige nog over levende Japanner te zijn, die kei zer Hirohito adviseerde een „onver mijdelijke" oorlog te beginnen. Een 21-tal Britse parachutisten zouden zich misdragen hebben tijdens een caba retavond op Cyprus en werden ge arresteerd. Ze vernielden voor een waarde van 15.000 gulden. De Fran se regering heeft een bedrag van 5 mill. francs uitgetrokken voor steun aan studenten (studiebeurzen) en ar- tisten. BUZIAU GAAT WEER OPTREDEN Buziau zal dit jaar weer gaan op treden. Hoewel het contract nog niet is getekend, acht men het zeer waar schijnlijk. dat de komiek deel zal uit maken van het eerstvolgende Bouw meester-schouwspel Zo zal men Bu ziau dan na een afwezigheid van vijf iaar weer op de planken kunnen be groeten; Of stoethaspel eveneens deel uitmaken van het gezelschap? Hierover konden wij geen inlichtin gen krijgen. Brazilië stoot communisten uit De Braziliaanse Kamer van Afge vaardigden heeft het voorbeeld van de Senaat gevolgd en haar commu nistische leden uit haar midden ver wijderd. Het betreffende wetsontwerp werd aangenomen met 191 tegen 74 stemmen. Met deze wet werden-ook de communisten van de gemeenteraad van Rio de Janeiro uitgestoten. Er waren meer dan 300 amendemen ten ingediend op het wetsontwerp zij werden alle afgestemd. Na afloop van de vergadering werden enige communistische afgevaardigden op straat door een woedende menigte aangevallen. Ofschoon de communistische partij in Brazilië weinig volgelingen heeft, is zij er volgens Reuter in geslaagd de openbare mening tegen het wets- in te nemen. jontwerp i Vlucht over de grens Een nader bericht uit Montevideo meldt, dat een groot aantal Brazili aanse Communisten de grens van Urusuay heeft overschreden en in dit land geïnterneerd is. VAN BRESKENS I GEEN SPOOR MEER. Van de Breskens I, het vissersvaar tuig, dat Zondagavond nabij Zeebrug- ge jammerlijk is gezonken, is nu zelfs elk spoor verdwenen. Een motorred dingsboot heeft 3 uur lang op de plaats des onheils heen en weer gevaren, doch ze moest onverrichterzake weer naar Breskens terugkeren. De mast, van het wrak van het schip waarop de Breskens I vermoedelijk is ge stoten en die Maandagmorgen werd gesignaleerd door een voorbijvarende visser, was nu ook verdwenen. Reeds 40 schepen zijn nu vergaan in de rauwe wateren van de Wielin gen tussen Cadzand en Ostende. Een waar schepenkerkhof.... LANGS DE STRAAT ZAKDOEK In de trein tegenover me zit een „gentleman". Inderdaad, ik kan hem niet minder betitelen. Van top tot teen een „gentleman" Keurig geschoeid, fijne sok jes, een scheermesachtige vouw in de pantalon en zo zou ik de beschrijving kun nen voortzetten. Des te 'ho ger ik mijn blik laat gaan, des te nietiger voel ik me zelf. De hoed is het toppunt van volmaaktheid. Aanschaf fingswaarde waarschijnlijk boven de zestig gulden. Gebaar, spreekwijze, alles is in de puntjes. Ik heb de volmaakte heer ontmoet en ik bezie mezelf met lichte lijk onbehagen. Dan komt er een onaange naam intermezzo, waardoor mijn illusie, de volmaakte heer te hebben ontmoet, wreed verstoord wordt. Een niesbui overvalt hem. Haastig wurmt hij een zak doek te voorschijn en brengt deze naar de neus. Een zakdoek, zo onbeschrij felijk vuil, dat ik er rillin gen van over de rug voel lopen. Dan merkt hij het zelf. Met zenuwachtige haast wordt de zakdoek weggebor gen. De glorie is verdwenen en ik durf weer vrijer adem te halen. Plan-Marshall in détails Voor Engeland vooral... de eieren De gedetailleerde raming voor de hulpverlening aan elk der 16 Europe se landen van het plan Marshall is thans hekend gemaakt Indien deze voorstellen ongewijzigd door het Ame rikaanse Congres worden aangenomen zal b.v. Engeland in 4'4 jaar voor 493 millioen dollar aan tabak ontvangen, 24 millioen ton olieproducten, mijn- bouwmachinerieën voor 75 millioen dollar, electrisch materiaal voor 141 millioen dollar en grote hoeveelheden voedsel en grondstoffen. De export van gedroogde eieren zal hij voorkeur naar Engeland geschie den, „daar het Britse volk aan dit levensmiddel gewoon is". Wil zwijn viel jager aan Een wild zwijn overrompelde een jager! In een bos bij Helmond ging zo'n dier tot een dergelijk krachtig tegenoffensief over, dat de jager geen tijd meer had om te schieten. Hij riep om hulp, collega's snelden toe en ver wondden het dier. Maar dit gaf geen kamp en liep opnieuw storm tegen het jagertje, datwederom vergat te schie'en. Een zijner vrienden wist het dier echter met succes op de korrel te nemen. De jager was gered. Ei, ei, hoe is die jagerij Hoge zee maaki reddingswerk moeilijk Vijf voet water in het ruim Een Russisch schip met 800 passa giers aan boord bevindt zich, naar Reuter hedenmorgen uit Tokio meld de, op 300 km. van de Japanse kust in zinkende toestand. Waarschijnlijk is het de „Dwina", een schip van 1773 ton. Een onbekend schip was vanmorgen aan het probe ren een lijn aan boord van het zin kende schip te brengen. Ook een Sovjet-Russiache tj.-pedoboot jager snelde ter hulp, evenals een Japans repatriëringsschip, de „Oenzèn Ma- roe". Het reddingswerk wordt echter ten zeerste bemoeilijkt door het zware weer. De mededelingen, dat de Rus achthonderd passagiers aan boord heeft, is opgevangen door een Japans radio-station en werd gedaan in een S.O.S.-boodschap. Er werd verder in gemeld dat reeds vijf voet water in het ruim stond, dat de machines niet werkten en dat on middellijke ontscheping van de passa giers noodzakelijk was. Van Amerikaanse zijde zou men trachten door middel van vliegende superforten reddingsvlotten en andere materialen bij het schip te brengen. Haarlem wil zijn tram kwijt De gemeenteraad van Haarlem heeft gistermiddag met 31 tegen 5 «temmen een motie aangenomen, waarin de raad het college van B. en W. uitno digt maatregelen te treffen, welke zul len leiden tot het afschaffen van de electrische tram in Haarlems binnen stad en tot het doen verzorgen van dit vervoer door autobussen. Albanese en Bu'r aaise legers aan Grieks,: grens De Griekse regering heeft de U.N.O. er van in kennis gesteld, dat Albanië acht divisies aan Öe Noord-Griekse grens heeft samengetrokken, Bulga rije, aldus de Griekse klacht, heeft twee legerkorpsen in zijn Zuidelijke grensgebieden geconcentreerd. Schijnoverwinning Omstreeks een half jaar vertelde 'n kennis, dat hij hoopte heel spoedig weer op Java te kunnen zijn. De fa briek, waarop hij werkte, lag welis waar nog in het gebied van de repu bliek, maar hij hoopte, dat de politio nele actie zou worden doorgezet Ön- der de Japanse bezetting had hij alles verloren, er stonden hem niet meer dan een vijftal jaren ter beschikking en in die tijd moest hij „binnen" zijn. Aan dit gesprek werden we dezer dagen herinnerd door een brief Indonesië, waarin we het vo'g<*r'" lazen: Zoals je weet, bepaalde een' groep ethici voorheen de politieke koers. Men ging uit van een zelfstandig In donesië, deel van een Groot-Neder lands Verbond. Geleidelijk s~ 2iin deze leiders vervangen door hu' te genstanders. Alleen de ethicus van Mook is gebleven, omdat hij meege- gedraaid is. Over de gehele linie wordt de invloed van de KNIL merkbaar, te sapien met die der ondernemers en za kenlieden. Dat wil dus zeggen, dat men streeft naar het terugkeren der oudé toestan den. waarin het mogelijk was in en kele jaren rijk te worden. Er is wei nig diepgang in het Indische leven: doel schijnt te zijn gauw en veel geld te verdienen, plezierig te' leven. Ge volg natuurlijk "en grof mp'erialipme' Daar komt nc by, dat tijdens de Jap- penbezetting r ondernemers milli- oenen verloren. En wat nu anders in 10 jaar bij elkaar verdiend moest wor den, hopen ze in 5 jaar te halen Dat betekent jakkeren, waarvan uiteinde lijk de bruine man de dupe is, want de winsten zijn hoog en de lonen laag. Terugkeer der oude toestanden be tekent ook het weer invoeren van de 'Toean Besar. de blanke god tronend boven het bruine kruipsel. Dat kan niet meer. omdat de oorlog dat ge voel radicaal bij de bruine man ge nezen heeft Nederlands leger in „In- dië" (wel de vloot!) was verre van nrooaganda voor de Ubermens van 1942. Je krijgt nu de merkwaardige situ atie, dat de grote bubs soldaten on bewust de gelijkheid der mensen de monstreert. Zij kunnen niet anders, zy zitten met de bruine man. maar ook met de vrouw en voor alles met de kinderen in het gras. Zij zijn dood gewoon Hollands nuchter en daardoor winnen zij de harten van heel veel kampongbewoners. De KNIL en oud- Indischgasten vervloeken dit omdat volgens hen ons prestige verloren gaat O-O Tot zover deze brief, die afkomstig is van een militair. In kort bestek wordt naar we menen, de toestand scherp gekarakteriseerd. Onze ministers hebben begin dezer week een overeenkomst tot stand ge bracht met de „deelstaten", gecreëerd volgens het systeem „verdeel en heers" Ze lijken daarmee een overwinning te hebben behaald, in wezen dunkt het ons een overwinning van de aanhan gers van het oude systeem, die dro men van grote winsten in de kortst mogelijke tyd. Daarom vrezen we mef grote vreze, dat het een schijnover winning zal blijken te zijn, een over winning, waardoor tijdelijk de kaste der geldmakers haar lusten kan bot vieren, maar die uiteindelijk voert tot een onherstelbare breuk: het verlies van Indonesië A. ERIKS S.D.-er KOMANS UIT VUGHT ONTVLUCHT. De beruchte S.D.-er, A. J. Komans, bijgenaamd de „schrik van Eindho ven", is Maandagnacht na een opwin dende jacht uit het interneringskamp te Vught ontsnapt. Komans, die heel Brabant terroriseerde, nam ook deel aan arrestaties van een aantal Joden te Alkmaar en Ursem. In verband met deze laatste zaak werd enige tyd geleden zyn vriend, de vroegere Eind- hovense politie-agent. Mosterd, door het Bijzonder Hof te A'dam tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. weerbericht NU EN DAN BUIEN Aanvankelijk zwakke tot matigt veranderlijke wind, doch reeds spoe dig weer toenemend uit richtingen tussen Noord en West en opnieuw da ling van temperatuur. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1