Ifemaaidei' C Mer de Schijnwerper Polste Trygve Lie kleine landen over troepen voor Palestina? N HOLLANDSE PERS 19« In Den Haag geen bevestiging Staat kreeg kous op de kop! Clay's voorstellen schoorvoetend door Duitsers aanvaard ij staan voor een geweldige beslissing" „Ongeëvenaarde hulppoging met weloverwogen risico" 4e Jaargang No 1131 Vrijdag 9 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wad. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), tel. 3907. Aneta meldt uit Lake Succes: „In de afgelopen 10 dagen heeft Tryg ve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., een aantal kleine mogendheden gepolst over de vraag of zij bereid zouden zijn man schappen naar Palestina te zenden, wanneer ernstiger ongeregeldheden zouden ontstaan naar aanleiding van het plan tot verdeling van het Hei lige Land. Nederland, België, Zweden, Noorwegen en Denemarken souden voorkomen op de lijst van Europese landen, waarvan Trygve Lie gelooft, dat zij misschien manschappen ter beschikking zullen stellen wanneer de noodzaak daartoe zich voordoet. Geen der over deze kwes tie geraadpleegde delegaties heeft nog definitief antwoord gegeven". Begin van VN-leger op brede basis Agence France Presse meldt nader, dat ook Brazilië en Mexico gepolst zijn. Verder meldt dit Franse persbu reau: „In kringen van de VN houdt men rekening met het feit, dat de toe stand in Palestina het waarschijnlijk noodzakelijk zal maken een inter nationale gewapende macht te vor men voor het handhaven van de orde na het vertrek van de Britse troepen en om de uitvoering van de verdeling waartoe door de Algemene Vergade ring van de VN besloten is, mogelijk te maken. Zwitserse bladen melden dood van Stalin Zwitserse bladen van verschillende richting brachten gister berichten uit „doorgaans zeer goed ingelichte bron" volgens welke maarschalk Stalin zou zjjn gestorven. Het blad „Der Bund" haalt berich ten uit andere bron aan, volgens wel ke de dood van Stalin het gesprek van de dag onder de bevolking van Mos kou zou zijn. De socialistische „Tag- wacht" voegt daaraan toe, dat hoewel tot dusver dergelijke berichten on middellijk werden tegengesproken, zij in dit geval van Russische zijde be vestigd noch tegengesproken worden MINISTER PRESIDENT VAN OOST- INDONESIë UITGENODIGD NAAR DJOGJA In een gisteravond uitgegeven com muniqué wordt medegedeeld, dat de republikeinse regering een uitnodi ging heeft gericht tot de minister president van Oost-Indonesië, Ide A- nak Gde Agoeng, om een bezoek te brengen aan Djogja „teneinde bespre kingen te houden over de vorming van de Verenigde Staten van Indone sië." Ten aanzien van het polsen van kleine mogendheden seint A.F.P. „In welingelichte kringen te Lake Succes geeft men te verstaan, dat dit polsen geschiedt omdat de Grote Vijf deze eerste proefneming met een gewapen de macht van de VN op zo breed mo gelijke basis wensen te stellen". Te bevoegder plaatse te 's Graven- hage waren nog geen inlichtingen over deze kwestie te verkrijgen. Richard Tauber te Londen overleden De beroemde tenor Richard Tauber is gistermorgen te Londen overleden. Hü werd op 16 Mei 1892 te Linz ge boren en maakte als zanger zjjn de buut te Chemitz in de rol van Tamino in de „Zauberflöte". In 1913 werd hjj verbonden aan de opera te Dresden. Later legde hjj zich meer toe op de operette en ook in Amerika is hij met groot succes opgetreden. Tijdens de Duitse bezetting is Tau ber niet in zijn geboorteland, Oosten rijk. geweest. In Maart 1940 werd hij Brits onderdaan. Taubers naam is vooral verbonden aan de operette „Das Land des Lë- chelns" van Franz Lehar. In deze ope rette trad Tauber overal in Europa op zowel als in Zuid-Afrika, Australië en de Ver. Staten. Hij zong zijn rol in het Duits, Frans, Engels en Itali aans en eens in Cairo in een Arabi sche versie. Hij was in October j.1 geopereerd wegens een abces in de buik en in het bijzijn van zijn echtgenote over leden in het ziekenhuis, waar hij werd verpleegd. DE „DWINA" NOG IN GEVAAR Het in de Grote Oceaan in nood ver kerende Russische schip, de „Dwina" is nog niet veilig. Deskundigen menen, dat het schip nog te redden is. als men er in slaagt een sleepkabel aan boord te krijgen. Door de hoge zee konden de schepen, die waren uitgevaren nog geen hulp bieden. Frankfort In Frankfort, de hoofdstad van de Engels-Amerikaanse zóne, worden Engels-Amerikaanse zóne, zijn be slissingen gevallen. Op 19 Juli 1946 kreeg de toenmali ge Amerikaanse gouverneur in W. Duitsland, generaal Mc. Narney, van de minister van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten (Byrnes) instructies om stappen te ondernemen, met de daad de economische eenheid van Duitsland te bevorderen, d.w.z. met die bezettingsmogendheden die daar oren naar hadden, dusdanige overeen komsten te sluiten, dat landbouw, fi nanciën, transport, industrie en han del onder gezamenlijke lichamen zou den komen. De Russen en de Fransen hielden zich afzijdig, maar op 30 Juli reeds maakte minister Noel Baker in het Britse parlement bekend, dat de Amerikaanse en Engelse bezettings zónen tot economische samensmelting over zouden gaan. Vooral voor de Britse sector drong de tijd, daar volgens officiële rappor ten de ondervoeding wijd verspreid was, de kindersterfte sterk toenam en de productie daalde. Men hoopte door fusie met de meer agrarische sector der Amerikanen, naar de „Economist" vastlegde, „de vicieuse cirkel van in dustriële ontreddering, agrarisch ver val en toenemend gebrek te doorbre ken". Maar het blad wees toen reeds op de mogelijke politieke gevolgen, die het van beslissende betekenis acht te: het gevaar dat Rusland (eventueel Frankrijk) zich afzijdig zou houden en daardoor de scheiding tussen Oost *r West nog vollediger zou worden. De economische samenwerking kwam. zoals men weet, tot stand. Frankfort werd hoofdstad van de gecombineerde Brits-Amerikaanse zó ®en: een economische raad, bestaan de uit door de parlementen der ver schillende Lander gekozen vertegen woordigers kreeg tot opdracht, het militair bestuur richtlijnen voor het economisch herstel te verstrekken. In dit alles zat de tendens van een haast natuurlijke ontwikkeling tot ook poli tieke samensmelting en, na het mis lukte Londen, verwachtte men dan aan vankelijk van de komende besprekin gen te Frankfort ook niet veel an ders, dan dat zij een nieuwe, moge lijk laatste stap zouden zijn op de weg naar een aparte West-Duitse staat. Er is echter een kracht werkzaam in tegengestelde richting. Dat is de onrust, veroorzaakt door het voedsel tekort, de relletjes en stakingen die Buiienlands Overzicht telkens weer uitbreken. Op het ogen blik zijn weer delen van het Rijn land en is Hamburg in rep en roer. Het A.N.P. meldde uit het Ruhrge- bied,dat een „nieuwe slepende cri sis" wordt verwacht en uitbreiding van de stakingen. Hoewel Robertson en Clay, de mil- litaire gouverneurs, voorstellen heb ben gedaan, die verder gingen dan de Duitsers hadden verwacht en gehoopt - hun politieke leiders van diverse plui mage laten geen gelegenheid onge bruikt om aan te dringen op een ver hindering van een definitieve schei ding tussen O. en W. wordt dein druk gelegd op de aangekondigde po ging. alsnog met de Russen tot over eenstemming te komen op het belang rijke van gezamenlijke geldzuivering. De Duitsers weten, dat dit ogenblik misschien van beslissende betekenis zal zijn. Wanneer nu de deur tussen Oost en West toeklapt, zal het moei lijk zijn, haar weer open te krijgen. A.H. Vliegende storm beukte kust onze Schip in moeilijkheden bij Scheveningen De vliegende storm, die gister uit Westelijke richting de Nederlands; kust beukte, heeft het 7000 ton meten de stoomschip „van Ostade" van de KNSM tot ongeveer 3 mijl buiten Scheveningen in de branding gedre ven. Het schip, dat in ballast voer. wist de voorste ankers vz~A te 'c^.g-n, zo dat gevaar voor ver Ier afdrijven naar de kust voorlopig mei aanwezig was Daar de winds*crkie, die' bij Vlis- singcn gistermorgen .>0 km per uur en bij Den Helder 100 km «zware stoim) bedroeg, nog steeds toenam, bleef de kustwacht de grootste paraa'.hc-id be trachten. Om 2 uur gisternn J-lig achtte men in verband met het gevar* voor de aan enorms druk blootgestelde kabels de situatie min of meer critiek Oe reddingsboot in S 'heven ingens haven de „Arthur", werd dan ook endev stoom gehouden. Omstreeks half drie lichtte het schip de ankers en stoomde zeer langzaam in ZW richting uit de kust. Ongeveer anderhalve mijl uit de kust bij Hoek van Holland bevond zich gistermiddag een vissersboot in moeilijkheden. Sleepboten en de red dingsboot van de NZHRM waren on middellijk gereed om hulp te bieden. Maar deze was niet nodig; de schip per wist nog op eigen kracht binnen te lopen. Canada wil internationaal legioen voor V.N. Naar verluidt, zal Canada in de Veiligheidsraad vooratellen onmiddel lijk de vorming van een kleine troe penmacht ter hand te nemen, die moet worden samengesteld uit vrij willigers -it alle delen der wereld naar het voorbeeld van het Franse vreemdelingenlegioen. Canada sa lin Februari het voorzitterschap van de Veiligheidsraad vervullen en men neemt aan. dat het land dan zijn voor stel ter tafel zal brengen. Een woordvoerder van het Cana dese departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de eerste taak van het legioen zou zijn de per soonlijke veiligheid van de leden der Commissie voor Palestina van de VN te waarborgen, die de details van de verdeling zullen uitwerken. Wat de sterkte van het Legioen betreft: een enkele brigade zal misschien voldoen de zijn, «fschoon een divisie waar schijnlijk beter zou voldoen. Vliegveld Twente moet binnen 6 weken geruimd zijn Enige tijd geleden hebben eigenaren van uitgestrekte gronden op het vlieg veld Twente, de staat (die het vlieg veld in bruikleen heef) een proces in kort geding aangedaan, waarin het rechtmatig gebruik van de gronden door de staat wordt bestreden. De arrondissementsrechtbank te Al melo, die dit kort geding behandelde, heeft in de uitspraak de staat in het ongelijk gesteld en veroordeeld bin nen zes weken „het onrechtmatig ge bruik" van de terreinen te beëindigen. Door deze uitspraak kunnen de boe ren rond het vliegveld nu eindelijk binnenkort een beslissing van de staat tegemoet zien hoe groot het toekom stige vliegveld zal worden. Twee jaren verkeren zij daarover reeds ln onze kerheid ondanks herhaalde vragen, die zij aan het Departement van Oor log richtten. Thans zal de staat binnen zes weken moeten beslissen, wat hij' wil gaan doen en waarschijnlijk be sluiten tot vordering van de grond. Volgens de president van de recht bank was het hele proces ook begon nen om de staat tot vordering te dwin gen om zodoende een rechtsgrond aan het gebruik te geven. LANGS DE STRAAT VOETBALHELD We zijn dezer dagen te voetballen geweest. In feite was er één man, die de wedstrijd gewonnen heeft: de keeper. De ongelooflijk ste ballen hield hij uit z'n doeL Bij elke redding steeg het enthousiasme van de grote schare vrouwlijke suppor ters. Eindelijk floot de scheidsrechter het eindsig naal. Toen stormden de jonge dames het veld op, wilde kre ten slakend, recht op de doel man af. Hij zag ze door de modder een komen bagge ren, glim'achte en breidde welwillend z*n armen uit De run werd nog fanatieker Met rampïtlige gevolgen e b ♦er. De voo--ste der dames strui kelde e»i de volgenden jol den in wi'de wanorde over haar h«-~n Het werd een compleet modderballe'. n et rampzalige gevolgen v >r oe kleding ».«n de voetbo .fc-*ën De g'.vlach van de kee per \o'ó» derde in een bul derende s batcrlaeh. D.' hul diging 'i trhter even pon- taan öcorgegaan! Vrees voor de consequenties indien Russen weigerachtig zijn Eenheid van de munt beslissend vraagstuk De conferentie van Frankfort heelt int resultaat gehad, dat de voorstel de*) van Clay. de Amerikaanse milli- ttmre gouverneur, aanvaard zijn „bij gebrek aan beter", zoals de Berlijnse correspondent van het A.N.P. meldt. De instemming is niet van harte ge komen: politici van sociaal-democra- tischen en christelijken huize spra ken zich gisteren nog beslist tegen de plannen uit, om niet van de ui terst linksen te spreken. De noodzaak van centralisering van het bestuur gaf echter de doorslag. Men beschouwt het antwoord, dat de Russen zullen geven op het aanbod van Clay en Robertson om tot een ge- zamelijke geldsanering te komen, als beslissend voor de scheuring van Duitsland in twee delen Beschuldigingen Kenmerkend voor de stemming, waar in de Duitse politici verkeren, is de opmerking, die de Christelijke leider Adenauer maakte n.L dat eerst dient Marshall tot Senaatscommissie: George Marshall, de Amerikaanse minister van Bnitenl. Zaken, heeft tegenover de Amerikaanse senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen ronduit verklaard, dat indien dc Republikeinen in het Congres zou den blijven dreigen met verlaging van het totaal der Amerikaanse bijdragen tot het plan-Marshall, zij evengoed het gehele plan zouden kun nen prijsgeven. Een ontoerei kend program zou verspilling van on ze hulpmiddelen betekenen" aldus Marshall. „Deze ongeëvenaarde po ging van de nieuwe wereld om de oude te helpen is een weloverwogen risico. Onze levenswijze, die wij tot dusver gekend hebben, staat daarbij op het spel. Alles wat ik kan zeggen is, dat indien wij de vaste wil tot het slagen van het plan in stand hou den, dit naar mijn overtuiging ook bereikt worden". „Een geweldige beslissing" „Het zou dwaas z|jn de ogen te slui ten voor hinderpalen en risico's. Het weer en de omvang van de wereld oogsten zijn onberekenbare factoren. Ook kan men niet voorzien, welke omvang de politieke sabotage van het Europese herstelplan zal aannemen. De V.S. staan echter voor een gewel dige beslissing. W|j kunnen besluiten, de wederopbouw van West-Europa niet te steunen, maar moeten er dan ook de consequenties van aanvaar den". Landmijn hield zich rustig Op een terrein te 's Her togenbosch, waar dagelijks militairen oefeningen hou den, waar honderden kinde ren hebben gespeeld en waar duizenden mensen een paar maal bijeen zjjn geweest bij het afsteken van vuurwerk, is men gedurende 3 jaar en 3 maanden door het oog van een naald gekropen. Dezer dagen bleek name lijk, dat al die tijd op het terrein een scherp gestelde landmijn heeft gelegen. Het stuk oorlogstuig werd geluk, kig dezer dagen door arbei ders tijdens graafwerk op 't nippertje ontdekt, want bijna was men er met een spade op gestoten te worden nagegaan of aanvaarding van verantwoordelijkheid door Duit sers, „in verband met de welhaast vol ledige instorting van de levensmidde lenvoorziening in de Britse zóne" ge rechtvaardigd is. Dergelijke harde beschuldigingen aan het adres der bezetting zijn in de laatste weken aan de orde van de dag geweest. De onrust, die hier opnieuw over de misdeelde zónes gaat aldus de A.N.B.-correspondent, wordt nog van dag tot dag aangewakkerd en 't regent als het ware nieuwe stakingsberichten uit vele steden". In Thüringen tegen-conferentie De voorstellen van Clay houden o.m. in de verdubbeling van het aantal le den van de economische raad, samen stelling van een „Landerrat" uit de wetgevende vergaderingen, van ver schillende staten, en een executieve" van zeven man. Tezamen moeten de ze lichamen de centralisering door voeren. De eerste reacties der Russen zijn critisch. Tegen het eind van de maand zal in Thüringen in de Sovjet-zóne een conferentie worden gehouden die men als een repliek op Frankfort kan be schouwen. in scheervlucht Een van Canada's grootste dichters Duman Campbell Scott, Is overleden. Een kantoorbediende in Venlo schrok zo hevig van het binnenkomen van een gealliëerd militair, dat Hij uit een raam sprong. De militair loste van schrik enige schoten in de vloer en kwam pas op verhaal door een biertje te gaan pakken.... In een radiorede heeft de Franse minister van Financiën, Mayer, verklaard, dat er geen verhoging der gewone be lastingen zal komen. Verder kondigde hij bezuinigingen aan waardoor 150000 in staatsdienst zijnde personen zullen worden ontslagen. 3 jeugdige boef jes, die zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt, zijn in Venlo ge arresteerd. De eerste minister van Joego-Slavië, maarschalk Tito, heeft 10 nieuwe ministers in zijn kabinet be noemd, terwijl enige oudere minis ters zijn ontslagen. Naar *t Atheen- se Nieuwsbureau meldt, achtervolgen de Griekse troepen de terugtrekkende guerilla-strijders ten Noorden van Ko- nitza. Tegen de 31-jarige v. O. uit Enschede die ervan verdacht wordt op 9 Mei j.L schoten te hebben gelost op een Duitse grenswacht werd 6 jaar gevangenisstraf geëist. Bij ongeregeldheden in Palestina zyn 15 mensen gedood. George Allen, Amerikaans ambassadeur in Perzië is benoemd tot onderminister van Bui tenlandse Zaken. Ten W. van Algiers vloog een vliegtuig tegen een heuvel: 9 doden, w.o. 2 kinderen. Gebrek aan inzicht Het is een even merkwaardig alt betreurenswaardig verschijnsel, dat tal van mensen, die bereid zijn hun krachten te geven aan de oprichting van de arbeidersstand, de vooruitgang welke in Nederland in dit opzicht werd geboekt, niet konden volgen. Ze kunnen zich nog* niet gewennen aan de gedachte, dat het deel uitmaken van de regering heel andere eisen stelt dan het zijn van oppositiegroep. Een partij, die zelf meeregeert, staat voor de taak haar beginselen in de practijk te brengen. Haar arbeid is opbouwend, maar ze heeft daarbij tal van hindernissen te overwinnen, die altijd remmend werken en die maken, dat haar vorderingen steeds minder groot zijn, dan haar aanhangers had den gehoopt of verwacht. Toch is het er zo mee gesteld, dat het worden van regeringspartij uiteindelijk het doel moet zijn van iedere oppositie groep. Het zich blijvend willen hand haven als opositiegroep zou neerko men op de wens om nooit te wil len meedoen aan daadwerkelijke op bouw en om zich duurzaam te willen bepalen tot critiek en afbraak. Nu is het vanzelfsprekend, dat de resultaten, die worden bereikt door een partij, welke geheel nieuwe ge dachten wil verwerkelijken, in de be ginne altijd tegenvallen. In het bij zonder is dat het geval, w ieer. ge lijk bij ons het geval is, deze partij slechts deel uitmaakt van de regering en dus rekening moet houden met de inzichten van anderen, die minder vooruitstrevend zijn. Het gevolg daarvan is. dat velen on tevreden beginnen tc worden. Ze zien niet in hoe groot nog altijd de tegen stand is, welke moet worden over wonnen. En in plaats van verheugd te zijn over de belangrijke stappen, die in de goede richting konden wor den gedaan, wenden ze zich mokken de af. Het gaat hun niet hard genoeg. Ze verlaten de oude voorgangers, die zich door de moeilijkheden trachten te worstelen en scharen zich achter anderen, die de eersten pogen te dwarsbomen en zo mogelijk een beentje te lichten. Alsof ze daarmee de zaak welke ze willen dienen, be vorderen! Een groep die deel uitmaakt van een regering, kan meer dan een groep, die zich bepaalt tot oppositie. De la-tste bereikt zeer weinig of niets, al b-eft ze de mond nog zo vol van schone idealen of harde vernietigende cri tiek. Felle taal wordt dikwijls o zo mooi gevonden. Ieder kent de uitspraak: .Wat heeft hij het weer prachtig ge zegd!" Evenwel, schieten we daarmee op? Heeft men ooit van zo iemand horen, zeggen: „Wat heeft hij het weer prach tig gedaan?" En komt het in deze wereld aan op daden óf op woorden? Ons dunkt het. zo te zijn, dat een op zichzelf misschien niet eens zo belang rijke daad. mits die een stapje bete kent ln de goede richting, oneindig veel meer waard is dan het aller grootste woord, dat een klank blijft zonder meer. Daarom is het jammer, dat degenen die uiteindelijk hetzelfde willen, zich verzwakken door verdeeldheid. Onze communisten behalve dan voor zo ver we onder hen te doen hebben met Rusland-aanbidders, die in een Ne derlandse regering nooit op hun plaats zijn behoorden zich te stel len op de bodem van de werkelijk heid. Ze behoorden inzicht te heb ben voor de veranderde situatie in Nederland en voor de belangrijke ver beteringen. die hier inderdaad reeds zijn doorgevoerd. Ze behoorden te be grijpen. dat ze door zich Juist nu in de oppositie te scharen, hun eigen zaak zo krachtig tegenwerken als ze maar kunnen. Waarbij ze ten slotte dienden te beseffen, dat de groep, die heeft weten door te dringen in de re gering. de meest vooruitgeschoven post bezet en in de eerste plaats steun verdient. A. ERIKS weerbericht Aanvankelijk afnemende, maar later weer wat toenemende en naar Zuid of Zuid-Oost krimpende wind. L>'.er opnieuw toenemende bewolking, mtxr nog vrijwel nergens neerslag. Iets km- der.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1