femaatflei' Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 DE DUITSE HEKSENKETEL Naar een breuk tussen Oost en West? De les van 1939 Kaiser klaagt de Russen aan Semler uit felle beschuldigingen tegen de Amerikanen Brits verweer tegen Sovjet-aanvallen Onrust over een hervatting der politionele actie Besliste ontkenning van Nederlandse zijde 4e Jaargang No. 1133 Maandag 12 Januari 194 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg S38, Alkmaar, teL 3300. Tijdelijk bureaa redac tie en administratie, Yoordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordara 9)tel. 3967. In gespannen verwachting wordt in geheel Duitsland thans de eerstvolgen de zitting van de geallieerde bestuurs raad tegemoet gezien, waarop het Sov- jetbcstuur zal worden uitgenodigd, teneinde deel te nemen aan een gcld- saneringsplan voor geheel Duitsland. Afwijzing hiervan zal de voorlopige verdeling van Duitsland bekrachtigen. De bijeenkomst was aanvankelijk vast gesteld op 20 Jan., doch een woord voerder van de Britse bestuurscom missie liet doorschemeren, dat een uit stel der bijeenkomst waarschijnlijk t. In de nog steeds onverminderde vloed van Duitse reacties op de ge beurtenissen heeft zich op een partij meeting te Berlijn ook de door de Sovfets niet langer erkende leider der C.D.U. Jakob Kaiser. gemengd. POLITIEKE METHODEN DER SOVJETS Kaiser gaf wat hij noemde een pHnip-ende schildering van de me thoden. volgens welke in de Sov- jetrone ooHfiekr druk wordt uit- geo®f«nd. Hii zeide. dat de ver- ncWing door dwang nooit zo slertc is geweest als thans en vroeg zi"h af welke zin de strijd tegen IHt'cr heeft gehad.'wanneer thans onnieuw de rechten van de mens met voeten worden getreden. SEMLER EIST Do meningen over de economische opleving van West-Duitsland zijn nog deeld De Duitse leider van de froniniwhp afdelme van het bizo- tialo bestuur. Dr. J Semler. heeft ge- aehat, dat de exnort der dubbelzone binnenkort 50 mill. dollar per maand kan »>edra-"""< Hij be«ft in c :n memo- ranoum aan de generaals Clay en Rnb«rtson de eis gesteld, dat de in voer van goederen en grondstoffen stc1' wordt verhoogd. Bovendien vroeg hij terstond een bedra® van 100 mill dollar uit de ex- portoobrengst van 1947. die 230 mill dollar bedraagt vrij te geven voor aankon^n in het buitenland. Semler zegt, dat de Britse en Ame rikaanse beloften om in 1947 350 mill dollar voor import ten behoeve der Duitse industrie te besteden, slechts voor 10 pet vervuld zijn. De uiterst scherpe critiek, die Semler op een vergadering te Erlangen geoefend heeft op de Amerikaanse^ Britse en Franse bezettingsautorïieiten. die hij er allen van beschuldigde profijt te trekken uit de respectieve zones, heeft olie geworpen op het vuur der communistische propaganda tegen de beslniten van Frankfurt. Ofschoon t Amerikaanse bestuur Semler's critiek als „gemene leugens" heeft bestem peld en een onderzoek gaande is, be kleedt hU nog de belangrijkste post in het economische leven der dubbel- Inmiddels blijft de toestand In bet hart van het bizontaie gebied ui terst gespannen. Gisteren heeft de Landdagfcactie van het centrum een resolutie aange nomen, waarin wordt gezegd, dat de levensmiddelenvoorziening in 't Ruhr- gebied voor de ineenstorting staat Het Sovjetbestuur stelt tegenover de moeilijkheden, die zich in het Wes ten voordoen, opnieuw een rooskleu rig beeld van de industrie in de Oos telijke zone. De productie is volgens heden gepubliceerde cijfers in No vember met 10 pet gestegen, terwijl over December een nog grotere stij ging viel waar te nemen. Men is in het Westen geneigd aan dergelijke cijfers een betrekkelijke waarde te hechten met het oog op de leverin gen op herstel rekening, waartoe de industrie in het Oosten verplicht is. Overigens wordt gemeld, dat ook de ze leveranties zijn toegenomen. Dc aanvallen van Sovjet-Rusland op Engeland laten dc Britse staatslieden niet met rust. Een week geleden protesteerde de premier Attlee er tegen over de radio, dat het Sovjet-Communisme een nieuwe vorm van imperi alisme nastreeft, welke „het welzijn en de levenswijze van andere landen van Europa bedreigde". Nu heeft de vice-premier Herbcrt Morrison zich doen boren op een bij eenkomst van aanhangers der Labour-jnrttf te Leiccster, waarbij hij de „onware en kwaadaardige aanvallen" van de Sovjet-russische communisten op Engeland scherp veroordeelt. Hoewel wij niets liever willen dan samenwerken met de Sovjet-Unie, al dus Morrison. kan men niet verwach ten. dat wij steeds onware en kwaad aardige aanvallen op ons land op ons laten zitten. Men kan niet verwach ten. dat wij gelukkig zijn wanneer het ene land na het andere in Oost en Zuid-Europa overgeleverd wordt aan ondemocratische en niet-repre- sentaticve communistische regeringen, gepaard gaande met onderdrukking van andere politieke partijen en de nersvrijheid. een algemene heksen jacht en zelfs de zeer onwettige exe cutie van niet-communi«tische leiders. DE OOGMERKEN RER BRITSE POLITIEK Hij zeide. steeds meer tot de over tuiging te komen, dat de communisten Internationale hulp aan Palestina Trygve Lie. de eminente secretaris generaal van de U.N.O. sprak tegen, dat hij verschillende grote en kleine landen gepolst had over het vormen van een internationale troepenmacht voor Palestina. Maar een ogenblik la ter werd deze tegenspraak weer ge dementeerd door de. een of andere pers-autoriteit. Hoe het ook zij, in elk geval komt de kwestie ter sprake in de Commissie voor het Palestijns. Ver delingsplan en de wereld zal dus bin nenkort horen, hoe haar afgevaardig den er over denken. 't Is een belangrijke kwestie voor Palestina en voor de U.N.O. Voor En geland is zij belangrijk én pijnlijk. Het zou het prestige van de U.N.O. niet schaden, wanneer zij een gelegen heid vond om te bewijzen, dat zij niet alleen, bij uitzondering met eensge zindheid een besluit kan nemen, maar het bovendien met eensgezindheid ten uitvoer kan brengen. Daarvoor zou inderdaad een internationale troepen macht wel dienstig zijn neen, zelfs hoogst noodzakelijk. Want, al is het een feit, dat de on lusten waarvan de kranten zes dagen in de week melding maken nog slechts enige tientallen doden eisten, zodat men van een regelrechte guerilla niet kan spreken, laat staan van een „heili ge oorlog", er bedreigt Palestina een ander gevaar. Wanneer het er, in de toekomst zoals nu, slechts om zou gaan enige handjesvol wraaklustige Arabieren te weren, zouden Haganah en Irgoen Zwai Leoemi daar mans genoeg voor zijn en de Joodse kolo nisten zouden tijd en rust nog vinden om hun akkers en boomgaarden te verzorgen. Maar Palestina loopt kans de speel bal te worden van de heersdromen van sommige Arabische vorsten, die Om eigen machtshonger en vrees voor de collega bereid zijn 't Heilige Land *an stukken te scheuren. De man, die de kans van zijn leven ziet naderen, is Abdullah, koning van Trans-Jordanie. Hij droomt van een groot Svric. waar hij de eerste viool in zou kunnen spelen (eventueel be geleiden). Wel voelen nóch Syrië, noch de Libanon er voor om zich bij Abdullah's rijk te laten inlijven, maar Irak biedt hem kansen en hij heeft troeven in handen voor het spel in Palestina, waar een nieuwe Arabische staat vrijkomt. Hij heeft er reeds zijn legertje van 70.000 man hulptroe pen voor de Britse militaire politie, die Engeland, hoe de Joden ook pro testeren. niet aan kant wil zetten. En de andere landen, vèrenigd in de Ara bische Liga? Zij wantrouwen elkan der. om vele redenen, wantrouwen en vrezen zij Abdullah. Berichten van Zaterdag j.L maakten melding van Syrische strijders, die over de Pales- niet aan de linker- maar aan de rech terzijde staan. De drie voornaamste oogmerken der Britse buitenlandse politiek, aldus Morrison, zijn: 1. Dc bevordering van internationale actie, bij voorkeur door middel van de V.N., om toekomstige oorlogen te voorkomen. Dit betekent veel meer dan het aannemen van resoluties. Het betekent, dat men zich steeds beschik baar moet houden. Het betekent ook een noodzakelijke bereidheid om de gewapende macht te gebruiken om geweldpleging te voorkomen. De vol keren moeten de les van 1939 leren, wanneer er nog tijd is. 2. Bevordering van de economische samenwerking in de wereld om de welvaart en veiligheid van alle lan den te verhogen. Het derde hoofddoel is, de kononi- ale volkeren te helpen b'j het verho gen van de mate van zelfbestuur. ?o ciale welvaart en kennis, zodat rij tenslotte hun plaats tussen de vrije volken van het gemenebest zouden kunnen innemen. A.N.W.B. organiseert autohulpstations Als aanvulling op de hulp, welke de wegenwacht van de ANWB verleent bij pech on derweg, legt de ANWB thans de laatste hand aan de orga nisatie van een net van auto hulpstations langs de grote verkeerswegen, waarmee in 1939 was aangevangen en welk werk door de oorlog was onderbroken. Deze hulp stations bestaande repara tiebedrijven zullen na te lefonische waarschuwing uit nikken om de gestrande au tomobilist te hulp te komen Tot nu toe waren de gara ges veelal huiverig, deze hulp te verlenen daar zij vaak te vergeefs gingen, omdat b.v. de gestrande automobilist in tussen van andere zijde reeds hulp gekregen had. In zulke gevallen neemt de ANWB de kosten nu voor zijn reke ning. Reeds eerder is ge meld, dat de ANWB aan de PTT verzocht heeft, in het belang van het goed-functio- neren dezer organisatie een aantal telefoonaansluitingen te willen aanbrengen, het geen in principe reeds be gin 1947 door de directeur- generaal werd toegezegd. Het wrak van de „Shoyhang' De marinemotorlaunch R Y 2 heeft een onderzoek ingesteld bij het wrak, dat reeds door de trawlerschipper Al- lehand ter hoogte van Castricum werd gesignaleerd. De R Y 2 heeft geruime tijd in de buurt van het wrak gekoerst en de commandant was van mening, dat dit wrak inderdaad van de Skoghaug moet zijn. Het ligt drie mijl buiten het centrum van het geveegde kanaal recht tegenover Castricum, zeven mijl Dutten de kust «H Bergingskansen achtte de comman dant zeer zeker aanwezig, wanneer de zee rustig is, doch men zal hier mede moeten wachten tot het begin van de zomer. Er bestaan plannen, om zodra dit mogelijk is, een duiker naar het wrak te lat enafdalen om het te identifice ren, hoewel alle omstandigheden erop wijzen, dat het inderdaad het wrak van de Skoghaug is. Spook of motorwielrijders? Politie en brandweer van Schagen gealarmeerd 'f Was maar een mop In de nacht van .Zaterdag op Zon dag zagen bewoners van het Noorr en het woonwagenpark te Schagei iets zonderlings gebeuren. Ze ont waarden een motorwielrijder, hoorden ook motorgeknetter Plotseling zagen ze een paar grote blauwe vlammen ende verschijning was verdwe nen. Het was of de aarde de man had verzwolgen. De moderne meps gelooft niet meer aan spoken. Wat was dus vanzelfspre kender dan te denken aan een tragisch ongeluk, waarbij de motorwielrijder in een sloot was geraakt en verdron ken? Deze gedachte won aan waar schijnlijkheid. toen al spoedig een voetrust werd gevonden. Er werd gedregd en gedregd, wel anderhalf uur lang. De hele politie van Schagen kwam er aan te pas en zelfs de hele brandweer. Langzamer hand stond toen wel vast dat er van een verdrïnkingsgeval geen sprake was, daarvoor was het betrekkelijk kleine slootje te goed afgezocht. klaar wat was er dan aan de hand geweest? Dat bleek later. Een motorwielrijder was aangehou den door de politie. Omdat rijn pa pieren niet in orde waren, had hij de benen genomen en hij had daarop al lerlei hokus-pokus met zijn machine uitgehaald om de politie op een dwaal spoor te brengen. Dat lukte prachtig, zo goed, dat heel Schagen gealarmeerd werd. Maar later in de nacht -werd de man toch geknipt en toen kwam alles uit. „WARMSTE" WINTER IN 50 JAAR IN MOSKOU Na 24 uur dooi en regen zijn de straten van Moskou in modderbanen veranderd. Iets dat in Januari bijna niet voorkomt. De hoofdstad der Sov jet-Unie beleeft de „warmste" win ter sedert 50 jaar. C Buitenlands Overzicht tijnse grens gekomen waren en een Engels protest ter zake. Wanneer Ab dullah een „greep naar de macht" doet dan is het gevaar verre van denkbeeldig, dat Saoedi-Arabië. Syrië de Libanon en Egypte zich tegelijk op Palestina zullen werpen. Trygve Lie weet dit en ziet dit Het is geen geheim, dat Engeland, uitge rangeerd in Palestina, op voet van (stille) oorlog met Egypte, al zijn kaarten heeft gezet op Abdullah van Trans-Jordanë. Het is geen geheim, dat Abdullah's leger een leger is on der Engels bevel (Generaal Qlubb) en dat het wat bewapening en mechani sering betreft, rijn gelijke niet heeft in dat deel van het Middellandse Zee gebied. Het is geen geheim tenslotte, dat dit gebied van ouds de slagader is van het Britse imperium.... Alleen het krachtdadig optreden van de U.N.O. kan hier misschien een binnenbrand voorkomen. Engeland wacht al AH. Uit Indonesië Er zit weinig schot in de besprekingen aan boord van de „Renville". Ook de reis van Sjahrir, Sjarifoedin en Hatta naar Djokja, waarvan sommigen enige vooruitgang verwachten, belooft voorhands nog wei nig. Sjahrir zei: ,Jk ben niet optimistisch, maar misschien komt dit door gebrek aan feitenkennis." Ook Sjarifoeddin was niet optimistisch, hij had echter nog hoop. Een soort ultimatum? Het Franse persbureau AFP, dat om trent de gebeurtenissen in Indonesië herhaaldelijk met voorbarige berich ten kwam. die achteraf onjuist bleken, weet nu te vertellen, dat de Neder landse autoriteiten de eerste minister van de Republiek, dé heer Sjarifoed din slechts toestemming hebben ver leend. van het vliegveld Kemajoran te Batavia te vertrekken, op voorwaar de. dat de Republikeinse regering niet later dan 48 uur na de aankomst van de Commissie voor Goede Diensten te Djokja. haar antwoord zal hebben in gediend op de voorstellen met betrek king tot de order tot staking van het vuren, Indien aan deze voorwaarde niet werd voldaan zouden aldus het AFP de Nederlanders „hun vrij heid van handelen hernemen". Daar de Commissie voor Goede Diensten morgenochtend naar de Republikeinse hoofdstad vertrekt, zou de termijn dus tegen Dinsdag 12 uur eindigen. De door de Nederlanders gestelde voor waarde zou ter kennis van de Com missie voor Goede Diensten rijn ge bracht. In officiële Nederlandse krin gen weigerde men, dit bericht te be vestigen. Nederlandse dementi Intussen heeft men het van Neder landse rijde blijkbaar toch nodig ge oordeeld de geruchten omtrent een hervatting van de „politionele actie" Daarom is aan Aneta verklaard, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen zijn, onverschillig of het antwoord uit Djokja bevredigend zal luiden of niet Wel vernam Aneta uit andere bron, dat een duidelijk antwoord op korte termijn gevraagd is, opdat een eind zal komen aan de heersende onzeker heid Inzake het standpunt der Repu blikeinse regering. DaarbU werd in herinnering gebracht, dat het nu reeds vijf weken geleden is, dat de „Ren ville" in Prlok is aangekomen en dat de beide delegaties sedert 10 Dec. j.1. geen ontmoeting aan boord van schip meer gehad hebben. Storm over Europa Ten Westen van Schotland bevindt zich het Noorse s.s. „Veni" in zinken de toestand. De gehele bemanning kon door een Brits weerschip worden ge red. Op de Lauwersgronden tussen Schiermonnikoog en Rottum is een Deens s.s., de „W. Th. Malling" ge strand. Het schip liep met hoog wa ter vast en toen later de eb intrad, was er geen beweging in te krijgen. De te hulp gekomen sleepboten konden dan ook nietsuitrichten. Er is geen direct gevaar, maar met rui mende wind bestaat er kans, dat de toestand critiek wordt. Bewapeningswaanzin Admiraal Louis Denfield. de nieuwe Amerikaanse chef van vlootoperaiies. heeft In een radiorede verklaard, dat de vloot van de Verenigde Staten te weinig manschap pen en schepen omvatte om een oorlog tc kunnen winnen De vloot zou met de nodige spoed tot het tienvoudige moeten worden uitgebreid, aldus de admiraal. in scheervlucht Het militaire tribunaal van Saloni- ki heeft vier communisten ter dood veroordeeld, terwijl de militaire recht bank van Missolonghi 26 doodvonnis sen heeft geveld wegens hulp aan de partisanen. Door de zevende ha venstaking sinds het einde van de tweede wereldoorlog liggen de werk zaamheden in de haven van Singa pore geheel stil. De Duitse Nieuws dienst in de Amerikaanse zone meldt de arrestatie van Hitiers tolk. Dr Paul Schmidt Een 7-jarige jongen te Melun. ten Zuiden van Parijs, heeft 15000 fr. uit een slagerswinkel gestolen. Hij beste de het gehele bedrag aan snoep, die hij aan het eten was, toen de politie hem arresteerde. Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft gelden voor 352000 voedselpakketten voor mijnwerkers in het Ruhrgebied toegestaan. Dit is de eerste grote aankoop met de „aan sporende dollarcredieten, verdiend door de mijnwerkers. als hun aandeel van de dollars, die beschikbaar zijn gekomen door de verkoop van geëxporteerde Duitse steenkool. Meer dan 300 jonge Noren hebben demonstraties gehouden tegen de „po litieke vervolgingen in Spanje". De demonstraties hadden plaats voor het huis van de Spaanse zaakgelastigde te Oslo. Zij overhandigden vervolgens de minister van Buitenlandse Zaken een protestresolutie. Het Franse ministerie van arbeid deelt vmede, dat 137.000 van de 300.000 in Frankrijk verblijvende Duitse krijgsgevangenen besloten hebben als vrije arbeiders in Frankrijk te blijven. De landarbei ders in de provincie Napels zijn in staking gegaan. De Atheense veilig heidsdienst heeft 52 communisten, die „gevaarlijk" worden geacht, naar het eiland Nikaria laten deporteren. Generalissimus Stalin, die de vo rige maand in de Sovjet van Mos kou werd gekozen, is thans eenstem mig tot voorzitter van dit college ge kozen. Molotof werd vice-voorzitter Ónder leiding van André Liotard is een Franse Zuidpoolexpeditie ver trokken. Er zijn boeren en boeren De melkprijs voor onze veehouders was te laag en moest met 3 cent per liter omhoog. Zo zei dezer dagen minister Mans- holt voor de radio en we hebben ge noeg vertrouwen in het beleid van deze bekwame deskundige om zon der meer aan te nemen, dat er onder de gegeven omstandigheden geen an dere oplossing mogelijk jvas. Maar die omstandigheden Reeds enige malen hebben we ook daarover minister Mansholt horen uit weiden en we weten, hoe vol hij rit met allerlei plannen, die er op zijn berekend om onze d ;e-veehou- der op een hoger plan te brengen, om onze zuivelbereiding concurrerender te maken dan ze op het ogenblik is. Dat moet, wil ze zich op de duur o? de internationale markt kunnen hand haven. Want, de prijzen der voedings middelen mogen nog altijd he^l hoog zijn. dat dit zo zal blijven, 'hogen we niet verwachten. Er zijn boeren en boeren. We hebben in ons ge Veehou ders, die zich serieus toeleggen op de fokkerij en die er een stal op na hou den. zó productief en zó rendabel, dat ze ook een eventueel zich aandienende malaise met gerustheid onder ogen kunnen zien. Maar er zijn ook anderen. Dit najaar stonden we onder Sfchoorl met belangstelling een stelletje koei en te bekijken, dat juist werd gemol ken. Het waren er zes of zeven en we herinneren ons, dat deze collectie be vatte: 1 blaarkop, 1 witkop, 1 zwart bonte, 1 roodbonte, 1 blauwe en 1 bij na witte, 't Was een zeldzaam rom meltje en we vroegen ons af, of de boer, die daar zo breeduit met zijn emmer tussen de knieën, onder een koe zat, ons zou kunnen vertellen, welk vetgehalte de melk van dat beestje had en of het reageerde of niet F?n boer als deze kon vast niet uit met de melkprijs, die we hier hadden en we geloven nauwelijks, dat de ver hoging van 3 cent voor hem Voldoen de is geweest. Hij behoort tot de eeuwige scharrelaars, die altijd armoe lijden en die het hardst schreeuwen, omdat ze er onmogelijk kunnen ko men. Maar boeren als deze verzaken hun plicht. Want ieder, die een bedrijf uitoe fent, behoort dit goed te doen. In een maatschappij, waar de prijs bepaling wordt overgelaten aan het vrije spel van vraag en aanbod, legt een slechte boer het löodje, evenals een slecht zakenman. Dat dit systeem van «vrije handel" zijn nadelen heeft, is langitu er -and bekend genoeg. Bij een ernstige cri sis kan het voeren tot een afbraak van het nationale productie-apparaat en dit is te kostbaar voof het hel® volk om het ten gronde te laten gaan. Vandaar dat men zich heeft gewend aan de gedachte, dat de vrijhe soms moet ingrijpen. Maar daar staat dan echter tegen over, dat van de enkeling mag worden geëist, dat hij zijn plicht vervult, dat hij met zorg en toewijding de belan gen van zijn bedrijf behartigt en dat hij dit maakt tot iets behoorlijk- Daar waar de lus ontbreekt of waar iemand niet voldoende capaciteiten blijkt te bezitten, daar zal men in de toekomst het veld moeten ruimen voor beteren. Want de overheid kan wel steunen, maar alleen; wanneer de ge- holpenen zich tot het uiterste inspan nen om deze steun waard te zijn." A. ERIKS. weerbericht ZACHT WEER Zwaar bewolkt met nu en dan re genbuien en enkele opklaringen. Aan vankelijk afnemende, later weer tot krachtig toenemende en aan de kust tijdelijk stormachtige, naar Westelij ke richtingen omlopende wind. Zacht weer.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1