Canadese winter drukt stempel op de landbouw Gematigd optimisme omtrent moeilijkheden in Indonesië 34 Dagen op een reddingsvlot Naar verre landen (II) Nederlanders worden er gastvrij ontvangen (Van onze emigratie-medewerker). Canada toont de immigranten, spe- «iaal de Nederlanders, een vriendelijk gezicht. Ondanks de grote verschillen met Nederland voelt de Hollander zich •r zeker niet als een kat in 'n vreemd pakhuis. De doorsnee Canadees is er eich volkomen van bewust, dat de onmetelijke uitgestrektheid van zijn land slechts tot nog grotere bloei kan komen indien vreemde handen en vreemde geesten komen helpen. Het U er allemaal zo anders als hier. Als ge van Den Helder naar Maastricrt ■poort ontwaart ge inderdaad hier en daar nog wel eens een lapje niet gecultiveerde grond. In Canada ziet ge af en toe wel eens een stuk gecultiveerde grond. Onafzienbare uitgestrelcheden. groter dan geheel Nederland, wachten op ontginning. Zoals gezegd: het Canadese volk is gastvrij en heeft groot respect voor de Nederlandse boer. Toen ..De Wa terman" en in Sept. j.1. ..De Tabïnta" met vele honderden Nederlanders in Montreal het anker uitwierpen, sta ken de Canadezen hun ,vreugde over deze immigratie niet onder stoelen of banken. Vrijwel alle dagbladen in Canada brachten lange, soms uitbun dige. artikelen over de Nederlandse landverhuizers. Journalisten en pers fotografen kwamen aan boord. Ande re Hollanders werden geïnterviewd nadat zij op hun farm waren aange komen. Grote belangstelling trok een Ne- terlandse boerenzoon van boven Am sterdam (de oiaats werd niet ver meld die twintig minuten na aan komst op de boerderij al aan het werk was en alles even eewoon vond. of hii nog onder de wieken van de molens stond. (Montreal Gazette). Als de jongens het eens wisten Uit een brief van één der landver huizers, die met de Waterman naar Canada vertrok en ons enkele weken na aankomst zijn bevindingen schreef, nemon we het volgende over: „Het is hier heerlijk Toen ik aan kwam. stond de zoon van de boer op de kade te wachten. Hij heeft me eerst de stad wat laten zien en toen zijn we met de auto naar de boerderij ge gaan. die ergens in Manitoba ligt. on geveer 1000 mijl van Montreal. Nog nooit heb ik zulke uitgestrektheden gezien. Ik weet niet precies hoe groot de Wieringermeer is. mijnheer, maar ik geloof dat ons „gedoetje" het er aardig bij haalt. Als de jongens thuis allemaal eens wisten hoe groot hier de kansen zijn Op de eerste plaats ata je hier als Nederlander heel goed aangeschreven en ik heb al wel in de gaten, dat wij zowel theoretisch als practisch heel goed mee kunnen. Ie dere avond moet ijc hier vertellen over de oorlog en een paar avonden terug kwam er een familie, ongeveer 100 mijl ver weg wonende, waarvan de zoon in Brabant was gesneuveld Ik heb alles moeten vertellen en Zon dag ga ik er op bezoek. Ze komen 1500 MAN VOOR EEN KANON Te Londen is een zeven ton wegende granaat aangeko men ter ..bijzetting" in het Imperial War-Museum. Deze granaat, van Duitse oor sprong, was bestemd voor 'n door de Duitsers bij het be leg van Sebastopol en Le ningrad gebruikt montser- kanon dat „Schwere Gustav" was gedoopt. Dit kanon werd in 1045 gevonden. Men kon er slechts twee a drie schoten per dag mee lossen. Het had een afdeling bedieningsmansc happen no dig van vijftienhonderd man onder commando van een generaal-majoor. TOT DE BRIEFSCHRIJVERS De animo voor onze emi gratie-rubriek is groot. Dat stemt tot vreugde. Indien U iets wilt weten, schrijft U maar gerust. Wel kan het enkele dagen duren voor U antwoord krijgt, doch aan iedere zaak wordt de nodige aandacht besteed. Wel gaarne uitvoerige gegevens. We kunnen U meestal niet helpen als U geen beroep op geeft, leeftijd, gezins sterkte enz. Leest U ook vooral de antwoorden op de vragen, gesteld door andere lezers, zodat we niet in her haling moeten vervallen Ads.-emigranten voor Au stralië; onmiddellijk na be ëindiging van deze Canada serie vervolgen wij met een aantal artikelen over Austra lië. me dan met de auto halen. Zet U maar gerust in de krant, dat ik het opperbest naar mijn zin heb. Ik ver dien 30.— per week. Als er kost geld af is kan ik genoeg sigaretten roken (zonder bon, mijnheer) een biertje drinken, een uitstapje maken en flink wat over houden. Het zou me tegenvallen als Janus over twee jaar geen eigen baas was, want het Gouvernement geeft soms credieten van 90 De Canadese winter. In Canada heeft zich het zelfde ver schijnsel voorgedaan als in Australië een sterke trek naar de stad en de fabriek, hetgeen de behoefte aan landbouwpersoneel nog in de hand werkt. Momenteel werkt een vierde deel van de Canadezen in de land bouw, om precies te zijn 3.200.000. Het aantal boerderijen (farms) bedraagt 733.000. Deze boerderijen bezitten een gezamenlijke oppervlakte aan lande rijen van 175000.000 acres, waarvan ongeveer de helft is ontgonnen. De productie van de totale landbouw bedraagt ongeveer 1.500.000.000. Er zijn niet alleen grote verschil len, doch ook treffende overeenkom sten met de Nederlandse landbouw. In een volgend artikel zullen we hier op nader ingaan. Eerst willen we een en ander vertellen over het klimaat in Canada, want hiervoor interesseert men zich blijkens de vele vragen van briefschrijvers ten zeerste. Afstanden. Nu dan. Canada is een gezond en welvarend land, doch ook een koud land. De uitgestrektheden zijn echter zo enorm groot, dat men moeilijk kan spreken over hetCanadese klimaat en de temperatuur in Cana da. Want als we de landkaart nemen en het stukje Canada uitknippen en projecteren op Europa, dan zien we. dat de afstand van de Westkust tot de Oostkust even groot is als van Amsterdam tot bijna aan de - Chi nese grens. Van Noord naar Zuid is de afstand ongeveer als van Amster dam tot ten zuiden van de Sahara. Pas als we dit beeld voor ogen hou den. krijgen we een kleine indruk van Canada. En evenzeer als het kli maat tussen Amsterdam en Stalingrad uiteen loopt, evengroot is de verschei denheid in temperatuur in Canada. Al vier weken geleden bevroren er lichaamsdelen. Het Noorden van Ca nada heeft slechts gemiddeld 18 vorstvri.je dagen. Landbouw is hier dus onmogelijk. In Victoria daaren tegen heeft men254 vorstvrije da gen. Dit zijn de twee uitersten. Maar U weet even goed als Uw emigratie-redacteur, dat er in de Pool streken geen landbouw beoefend kan worden. Wacr U dus cok terecht komen het is er altijd heel goed rm te leven. Het ligt echter voor de hand. dat deze Canadese winter zijn str.npz! drukt op de Canadese landbouw en evenzeer is het begrijpelijk dat het karakter van de farms in het Midden en in h"t uiterste Zuiden van Canada sterk uiteenloopt. Vaste maatstaven zijn er dus niet te geven Men moet volstaan met het minimum en het maximum. Niettemin blijft het vorst- risico zeer groot. Zelfs in het Zuiden van Canada is het voorgekomen dat medio Augustus voor honderdduizen den kostbare dollars tomaten en ta baksplanten bevroren. Maarde Canadese boer trok hieruit zijn conclusie en daarom nam hij een gemengd bedrijf. (Wordt vervolgd). Gevaarlijke flirt tussen Djockja en Makassar Hoe zal Soekarno zijn prestige redden (van onze Haagse correspondent) In Haagse regeringskringen blijft men uiterst voorzichtig met commen taar op de besprekingen in Indonesië. Wel valt er ook in rechtse parlemen taire kringen een gematigd optimisme te constateren, vooral omdat thans blijkt ,dat er inderdaad begonnen wordt met de opbouw en de uitbouw van de Verenigde Staten van Indone sië. Dat de toestand inmiddels heel wat veranderd is, kan wellicht het duidelijkst blijken, uit het feit, dat men thans zelfs in aanvankelijk uit gesproken pro-Djockja-kringen be gint toe te geven, dat de diplomatieke positie van de republiek niet alleen sterk is verzwakt, doch dat ook de toe stand in de republiek zelve zeer on gunstig is. Het eenvoudige volk ver langt naar orde en rust .twee begrip pen. die men steeds kende onder het Nederlandse bewind en die de repu bliek schijnbaar niet kan brengen. In de meer ontwikkelde millieu's is een grotere geneigdheid te constate ren om tot een overeenstemming te komen .Weliswaar desavoureert men de regering nog niet in het openbaar, doch uit alles blijkt, dat ook bij hen de ogen open gaan. De binnenlandse chaos wordt iedere dag groter en uit alles blijkt, dat de „regering" niet in staat is een geordende staat te bou wen. la->t staan een eigen, rustige eco nomie te voeren. SOEXVRNOS LAATSTE KANS In goed georiënteerde Haagse krin gen meent men. dat Soekarno nog wel zijn laatste troef zal uitspelen. We hebben al kort geleden gewezen op 'n voorzichtige flirtpartij tussen Oost- Indonesië en Djockja. De eerste ken nelijk met de bedoeling twee ijzers in het vuur te houden en de laatste met de opzet om Oost-Indonesië te ge bruiken als pion in het grote schaak spel met de Nederlanders. De laatste weken is deze flirtation veranderd in een echte vrijerij, waar voor men niet alleen in geheel In donesië, doch ook in Den Haag grote belangstelling heeft. Het is reeds vol komen duidelijk dat Soekarno wil pogen Makasar te bewegen niet tot de interum-regering toe te treden zolang ook Djockja daarin niet is vertegen woordigd. Welingelichte kringen in Den Haag menen echter dat er weinig kans is dat deze opzet zal slagen, hoe wel men er daar naast op wijst dat er in het Oost-Indonesische parlement wel groeperingen zijn. die op een der gelijke suggestie zouden in gaan. EEN PRESTIGE KWESTIE Diplomatieke woordvoerders zijn van mening dat Djocja thans wel bereid Engelse deskundigen naar ons land Met het oog op de zorgwekkende Britse aardappelpositie en het gevaar van een eventuele grootscheepse aan val van de Coloradokever in de ko mende campagne, worden thans plan nen gemaakt voor de nodige voor zorgsmaatregelen. Een van de vroeg tijdige stappen, die door het Britse ministerie van landbouw zullen wor den genomen, bestaat hierin, dat wen zich de grote ervaring van de Ne derlandse boeren en landbouwdeskun digen op dit gebied volledig ten nutte wil maken. Een kleine delegatie van Britse des kundigen van het ministerie van land bouw zal in verband hiermede op IJ Januari in Nederland arriveren om besprekingen te voeren met Neder landse aardappeltelers en regerings personen. Men wijst erop, da. ofschoon deze komende gedachtenwisseling in sommige opzichten een gebruikelijke is. zij belangrijker is dan anders. Militairen in Indonesië stemmen bij volmacht (Van onze Haagse correspondent) Uit goede bron vernemen wij, dat in de loop van deze week de indie ning van een wetsontwerp tegemoet kan worden gezien, regelende de voor genomen technische wijzigingen van de kieswet. Tevens wordt hierin ge regeld. het stemmen bij volmacht, het geen speciaal voor de troepen in In- der?-'uë van veel belang is. Zijn we góed ingelicht, dan komt er een re geling volgens welke personen in Ne derland kunnen stemmen voor de jon gens in Indië, waarvoor de laatstge noemde evenwel tevoren een vol macht moet tekenen. Eén in Neder land vertoevend persoon kan echter slechts voor vier of vijf personen bij volmacht stemmen. Het stemmen bij volmacht zal al leen mogelijk zijn. indien de kiezer in kwestie ziek is of buitenslands vertoeft. BAAS BOVEN BAAS De drie-en-twintlgjarige echtgenote van een Parijse politie-agent, die per rijwiel surveilleert, stond Jerecht wegens 't ontvreemden van een rijwiel. „Mijn man gaat des Zondags voor zijn ple zier uit fietsen", aldus ver veerde zij zich, „en daarom heb ik ook een fiets nodig. om te" zien wat hij gaat uit voeren". TERUGBETALING KOLENGELD BEGINT 19 JANUARI A.S. Zoals reeds gemeld krijgen gezins hoofden f 4.— terug betaald van de kolenprijs. Voor kamerbewoners is t bedrag, dat zij terug ontvangen ver houdingsgewijs vastgesteld op f 2.40 Uit goede bron - vernemen wij thans, dat men op 19 Jan. een begin zal ma ken met de terugbetalingen. De te rugbetaling geschiedt op de postkan toren. Over enkele dagen zal de volg orde worden bekend gemaakt. Vermoedelijk geschiedt het onge veer als bij het afhalen der distribu tiebescheiden, waar ook dagelijks en kele letters worden afgehandeld. is tot een vergelijk te komen doch dat naarnaast het prestige van Soe karno de grote moeilijkheid zal wor den. Voor zeker kan men aannemen, dat Soekarno, zo hij president van Djocja blijft, zeker in zoverre een ondergeschikte functie in de voorge stelde Verenigde Staten van Indone sië zal moeten vervullen, dat zijn prestige daardoor ernstig in het ge drang komt. Het zelfde geldt voor de andere machtshebbers in Djocja. In deze krin gen gelooft men dan ook, dat dit een der laatste grote moeilijkheden is. schrijvende lezers Ziekenfonds en dokter Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de in Uw krant geplaatste artikelen, „Dokter contra Ziekenfonds" zou ik gaarne enkele op merkingen willen maken en daarvoor enige plaatsruimte willen vragen, waar voor bij voorbaat men hartelijke dank. In de eerste plaats kan het mij als lid van het Ziekenfonds, alleen maar verheugen dat het probleem „Zieken fonds". en dan nog wel van dokters zijde, aan de orde wordt gesteld. Ver heugen. om dat waarachtig niet alleen de doktoren ernstige bezwaren en grieven hebben tegen de bestaande ziekenfonds-toestand, maar ook ik als ziekenfondslid, en met mij ongetwij feld velen, zeker niet minder zo ai niet méér. Hierover wanneer gewenst en noodzakelijk een volgende maal. Het is niet mogelijk, gezien de plaats ruimte, de artikelen op de voet te vol gen, daarom wil ik het ziekenfonds probleem zeer algemeen aan de orde stellen. Ernstig bezwaar moet ik ma ken. tegen de meer dan oppervlak kige, bijna knutselaehtige wijze, waar- .op dit probleem, en dan nog wel door een deskundige, aan de orde wordt ge steld. Het geheel is één jammerklacht van te hoge lasten en te laag gestelde ho noraria. met als voorbeeld de admini strateur met een salaris van f 10.000 Kon op de één of andere wijze, en dan gelukkig nog „liefst op een fat soenlijke manier" aan de wensen ei verlangens van de Heren Doktoren worden voldaan, dan was voor hen het ziekenfonds-proli! «m opgelost en de volksgezondheid gered. Voorlopig wil ik nog aannemen dat het merendeel van de doktoren het probleem, per sé niet op deze wijze aan de orde wenst te zien gesteld Het ziekenfondsprobleem heeft, ik ben geen deskundige, verschillende aspec ten, waarvan enkele hieronder te noemen. In de eerste plaats het meest belang rijke, de sociale zijde, de verzorging van de lijdende mensheid, hetwelk centraal behoort te worden geplaatst. In de tweede plaats, de organisato rische opbouw, de coördinatie van de (te) vele ziekenfonds-instellingen. In de derde plaats, de financiering van het geheel. Met dit laatste wordt niet bedoeld dat een waardige beloning van de He ren Doktoren als sluitpost op de be groting dient te worden geplaatst; ik sta n.1. op 't standpimt dat iedere ar beid naar behoren moet worden be loond. Wat wel in aanmerking dien» te worden genomen is dat juist de me dici het meest gebaat zullen zijn met een juiste oplossing van de eerste twee punten. Eén enkele zin in het verslag heeft mij echter niet alleen bijzonder ge troffen. maar ook vermaakt, n.1. dat naar de mening van onze ..zegsman voor de nieuwe vorm één groot li chaam moet worden gesticht, waar van de wijze van financiering de dok toren onverschillig laat, maar.welk lichaam volkomen los moet staan van de Staat. Afgezien van het ..onverschil lig staan t.o.v. de financiële zijde van de zaak", hoogst bedenkelijke uitdruk king. moet de gehele nieuwe opzet los komen te staan van de Staat, dus van de volksvertegenwoordiging, wat de zaak voor mij nog bedenkelijker en tragisch-komisch maakt. Het zo hoog geroemde particulier-initiatief heeft van het ziekenfonds, ziekenhuis- verpleging en alles wat daarmede ver band houdt, een buitengewone, inge wikkelde en kostbare georganiseerde- wanorde gemaakt. En als de Staat daardoor noodge dwongen moet ingrijpen, ze bleef er liever af, dan heeft de Staat het ge daan! Juist de Staat moet om der wil le van de volksgezondheid, snel en drastisch ingrijpen. Het geboren worden, ziek te zijn en wat dies meer zij. moet aan het particulier initiatief worden ontrok ken. Het dient geen object te zijn van particulier of groeps belang. Tenslotte nog dit: veel wordt ge- schrven en gesproken over democratie maar wij verzekerden weten wel wat wij moeten betalen, maar medezeg genschap in de gang van zaken be treffende het ziekenfond* hebben wjj maar heel weinig, xo al geheel niet. Mijnheer de Redacteur, zoals gezegd moet het ons verheugen dat het pro bleem ziekenfonds in Uw krant aan de orde is gesteld, het is te wensen dat door een juist begrip van gemeen schappelijke verantwoordelijkheid, de volksgezondheid en de gerecht vaardige verlangens van de doktoren recht zal worden gedaan. Hoogachtend. C. Torenvlied, Alkmaar ..DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN", FILM VAN DE MAAND Het bestuur van de Nederlandse Filmclub heeft over de maand Janua ri het praedicaat „Film van de maand" verleend aan de film ..The best years of our lives", een Samuel Goldwyn- productie, geregisseerd door William Wyler. De première van deze film. die wordt uitgebracht door het filmver huurkantoor Nederland, is vastge steld op 30 Januari in Tuschinskv te Amsterdam. Vreedzame invas'p verwacht voor 1948 In dit jaar staat Europa n:«u- we invasie te wachten, ditmaal van vreedzame Amerikaanse en Canadese touristen. Volgens reisbureau-functi onarissen zal het aantal passages naar Groot-Brittannië en het Europees con tinent tussen Mei en Octobcr a s. waarschijnlijk een totaal van T'5 000 bedragen, het hoogste cijfer van de laatste jaren. De vliegtuigen van twaalf luchtlijnen en een met een twintigtal schepen versterkte vloot van passagiersboten zullen de invasie '48 mogelijk maken. Veel bezoek zal getrok! <-n worden door de Olympische Spel- '-»> Lond-- in de aanstaande zomer T(ifï«i>pj<oar*>m>ne MAANDAG 12 JANU* Ni 10 mr. Hilversum I 301 m. 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Kamermuziek; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 De vijf Zakapa a'.-; 17.45 Regeringsuitzending; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkrachten- 19.00 Nieuws 19.15 Onder de leeslamp; 10.30 Het actueel geluid: 1 19.45 Regeringsuitzen ding: 20.00 Nieuws; 20.15 Geestelijke liederen: 21.10 Wat zegt een familie naam?. lezing; 21.30 Sw «click-kwar tet; 22.00 Kerkelijk orgelsnel; 22.30 Nieuws: 22 45 Avondoverdenkine: 23.00 Gesare-trio Hilversum II 415 m. 15.55 Omroep "kamerorkest; 16.45 Orgelplaatjes; 17.00 Kees. de zwerver gespeelde fabel: 17.15 De school is uit: 17.30 Miller-sex- tet; 18 00 Nieuws; 18.15 Stafmuziek corps der Amsterdamse politie: 18.50 Wij herdenken Jan Campert; 19.20 Lie deren van Debussy; 19.45 Musette- klanken; 20.00 Nieuws: 2015 P.Sac tuele kanttekeningen in cabaretstijl; 20.45 Radiodebat; 21.05 The Ramblers; 21.45 Rusland en wij. lezing; 22.00 Mees ter-trio. DINSDAG 13 JANUARI 1948 Voor 16 uur. Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 7.45 en 8.15 Gram. platen; 9. 00 Lichtbaken; 9.30 Ochtendconcert; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Opera-favorieten; 10.40 Voordracht: 10.55 Lichte Engelse or kestwerken; 12.03 Zangrecital: 12.33 Dansorkesten; 13.00 Nieuws: 13.20 Har monieconcert; 14.00 Zangkoor; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Stichts piano kwartet: 15.30 Slavische dansen; 15.15 Liederen. Hilversum H 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. platen; 7.50 Dagopening: 8.44 Klassieke gram. platen; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Ar beidsvitaminen; 10.35 Gram.muziek: 11.30 Orgelconcert; 12.00 Gram. platen; 12.43 Pianomuziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Het Tournee-orkest: 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Kleurcontrasten, mu ziekprogramma; 15.00 Radiom?Éineo, werken van Paganini. fEUILLETON door ROBERT TRUMBULL ft) „Pastula" riep ik per telefoon, Riddelen, en verdere noodzakelijkhe- ttüddelen, en verere noodzakelijkhe den die je te pakken kunt kragen. Hier. neem dit...." ik overhandigde hem mijn kaarten, mijn pistool dat ik in mijn zak had, en een tang. „Breng de parachute mee." voegde ik er aan toe. Aldrich kreeg opdracht te zorgen voor de trommel met geneesmiddelen, het signaal-appaiaat en al wat ons ver kor te pas zou kunnen komen. „Ik ga op 't water landen." zei ikl „en wachten tot ze terugkomen om ons op te halen. Klaar, Aldrich? Pastula?" „Klaar," zei Aldrich. „Volkomen," zei Tony. Hun stemmen klonken beheerst. Ik draaide het vliegtuig met de neus in de wind om een vertraagde lan ding te maken. De zee was kalm en leikleurig. De zon was juist onderge gaan. In het Oosten groeide de nacht. HOOFDSTUK DRIE We hadden verwacht dat de machine minstens een paar minuten zou blij ven drijven, maar ze zonk vrijwel on- middelijk. De vleugel waarop ik zat. zonk on der me vandaan eer ik goed en, wel wist wat er gebeurde. Het gewicht van de neus trok de romp niet min der snel onder het lei-grijze water, en slechts een kleine draaikolk duidde nog een ogenblik de plek aan waar het vliegtuig zijn graf gevonden had. Pastula en Aldrich schoten als kur ken uit het wrak omhoog, opgelicht door hun pneumatische zwemgordels, zodat 't leek of ze er aan touwen uit getrokken werden. Inmiddels worstel de ik wanhopig met het rubbervlot, dat nu onder mijn handen begon op te bollen. Aldrich hield krampachtig mijn zee kaarten vast, die Tony hem had toe gereikt, samen met twee noodlichten. Hij stak er een van aan, toen de machi ne zonk als een baksteen. Enkele se conden later hoorde ik hem in het zou te water rondplassen en zag het licht spiralen beschrijvend naar de diepte gaan, met iets dat denken deed aan een lichtgevend vis. Een seconde later was het verdwenen, en de duisternis slokte ons op. In zijn eerste wanhopige pogingen om in dit angsaanjagende element om in dit angstaanjagende element dekte ik dat geen van beide konden zwemmen) liet Aldrich m'n kaarten en beide noodlichten glippen. Het was on mogelijk gebleken de parachutes te redden. Ik ontdeed me van mijn 45 automatisch pistool om het gewicht kwijt te raken dat m omlaag trok en Aldrich volgde mijn voorbeeld. Tony Pastula behield het zijne, hoewel tegen wil en dank, om de doodeen voudige ïede dat het met 'n koord aan zijn kuit bevestigd was en hij de knoop onmogelijk in het water los kon peu teren. Onder de bedrijven door, waren we alle drie druk bezig grote hoeveel heden zee te slikken. In het begin,toen we alle drie ein delijk goed en wel op het vlot zaten, vroegen we ons niet zonder ongerust heid af of het sterk genoeg zou blij ken om weerstand te bieden aan het geweld van de golven. En dan herin nerde ik mij. dat een vriend van mij eens negen dagen lang op een soortge lijk vlot had rondgedobberd, onder de kust van Panama, een gedachte die mij meer vertrouwen schonk in de zeewaardigheid van ons vlot. Ik besprak met de beide anderen on ze kansen op redding, probeerde hen op te vrolijken. Het bleek minder moei lijk dan ik verwacht had. Ik kwam spoedig tot de ontdekking dat gezonde jonge kerels van een jaar of twintig niet pessimistisch aangelegd zijn. Hun opleiding en oefening kwam hun nu goed te stade, en zij namen de toe stand kalm en gelaten op. We hielden ons bezig met het soort dingen waar van men verwachten kan dat ze ie mand onder -soortgelijke omstandighe den bezighouden. We zaten in een wei nig opwekkend parket, en maakte er geen geheim van, maar we twijfelden er niet aan of er werd naar ons ge zocht. en we wisten bovendien dat we een goede kans hadden gevonden te worden. Tony was zelfs een en al vrolijkheid. „Chef' tijdens de hele reis noem de hij me Chef „toen ik zag dat je de kist op 't water neer ging zetten, dacht ik, wel, we zijn d'r geweest!" „Zo Je dacht dat ik niet oo 't water landen kon, eh?" Dat klinkt mischien een beetje ver waand, maar ik moet erkennen dat ik nogal over mezelf tevreden was. 't Was een uitstekende landing, al zeg ik 't zelf. Tonny grinnikte van vreugde over het feit dat hij nog leefde. „Ik verzeker je, Chef, ik dacht dat we er geweest waren! Ik dacht dat 't hele geval aan splinters zou slaan. Hoe heb je 't er zo goed af weten te bren gen, Chef?" Ik legde hem uit, dat de landing eigenlijk moeilijk noch gevaarlijk was geweest. Tony floot en lachte, kennelijk ver heugd dat het zo goed afgelopen was. Ik wedde me tot Aldrich en steld* een paar vragen omtrent onze radio. Ik begreep niet goed waarom hij ons schip niet had kunnen waarschuwen. Ik had eigenlijk een signaal van hen verwacht. (Wordt vervolgt)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3