Weinig vertrouwen in de West in de Ronde Tafel Conferentie Begroting Provincie Noord-Holland Uitbreiding P.E.B. en P.W.N. Nederland en Oranje werden één 34 Dagen op een reddingsvlot Geallieerde spionnage in Noorwegen? Anti-Nederlandse propaganda in Venezuela Wantrouwen en ontevre denheid door Haagse manipulaties Het is verheugend, dat er de laat je maanden in Nederland enife be langstelling is gegroeid voor de situ atie ln de West, waar Surin.-tne en Curacao - ondanks alle verdwaasde begrippen - nog steeds een bewijs zijn voor de vooruitstrevendheid en het ge- aonde verstand van dc Nederlandse natie. Hel sterftecijfer in het ongezon de Suriname is lager dan in de omrin gende zelfstandige landen en de wcl- vaartsgrens van het ..koloniale" Cu racao ligt hoger dan op enig eiland in de Caribische Zee. De heer sende ontevredenheid in de West is dan ook niet gebaseerd op steekhou dende argumenten. Veeleer Is zij ge groeid onder <-e druk der gebeurte nissen ln Indonesië, de slappe houding van onze beide na-onrlogse ministeries nu de hetze-campagne van Zuid-Ame rikaanse radiostations tegen lc „kolo niale" Nederlanders. Hoe het echter ■tf, w|j zullen terdege rekening te hou den hebben met de stemming in de West. te meer daar de voorgenomen Ronde Tafel Conferentie m een kwa de reuk komt door het gebrek van ver trouwen in Den Haag. Zd. Amerikaans gestook De uitgesproken anti-Nederlandse stromingen in Curacao vertegenwoor digen een minderheid. Evenals in Suri name weet men zich echter moreel gesteund door de Zuid-Arei-ikaanse republieken, die zich voorgenomen nebben te Bogota de laatste Europe- te voorposten in Latijns-A.nerika op te rollen. Vandaar dat het koren op de tuid-Amerikaanse molen zou zijn als de Ronde Tafel Conferentie zou mis lukken of nog geen resultaat gesor teerd zou hebben voordat de Pan-Ame- rikaanse Conferentie aanvangt Diver- •e Zuid-Amerikaanse staten zouden de autonomie van Suriname, Curacao. Brits en Frans Guyana nnmiddelijk ln de internationale sfeer betrekken met alle gevolgen van dien. De democra tische partij op Curacao is thans doende propaganda te maken voor de Pan Amerikaanse Conferentie en ver- Onze jongens verdienen Uw aandacht De mogelijkheid om te corresponde ren met onze militairen overzee is door duizenden Nederlandse meisjes dankbaar benut. De club „Nederland- Overzee", werkende in het grote NI- W IN-ver band en met steun van offi ciële instanties als Rode Kruis, Thuis front, Band Nederland-Indië, U.V.V.. Comité „Oost en West", enz., mag zich dan ook in een grote bloei ver heugen. De meisjes hier zijn enthou siast over hun leuke briefwisseling en de millitalren in Indië niet minder De brieven, lectuur en pakjes uit het vaderland steken hun immers dik wijls een hart onder de riem. Toch is een groot deel van vrouwe lijk Nederland nog onbekend met het bestaan van de Club „Nederland-Over zee". Het kan hierdoor momenteel voorkomen, dat aan een groot aantal verzoeker, uit de tropen om corres pondentie. niet voldaan kan worden. Nederlandse meisjes, dat is toch on nodig! Vraag eens inlichtingen over deze prettige wijze om met de jon gens overzee mee te leven. Het adres Is thans C.N.O.. Postbus 11. Bussum. FRANSE BEVOLKING GROEIT, DOCH NIET SNEL GENOEG Volgens de Franse minister van openbare gezondheid is de Franse be volking sinds r'e volkstelling van 1946 met 700.000 zielen toegenomen. In 1947 bedi'oeg het aantal geboorten 650.000 tegen het record-aantal van 853.000 in 1946. De kindersterfte verminderde. Ondanks deze listige cijfers was het van vitaal belang, aldus de minister, in de komende jaren 2.800.000 buiten landse arbeiders in de bevolking op te nemen. klaart openlijk, dat de belangen van Curacao niet verdedigd worden door Nederland doch te Bogota behartigd zullen worden doorVenezuela, Panama, Guatemala en Columbia. Hier mee gepaard gaat een actie van de ra diostations in deze landen, die maar niet beu schijnen te worden om de goede luisteraars te vertellen hoe slechts die Hollanders zijn, die dat arme Suriname en dat arme Curacao onderdrukken. Vooral Venezuela spant de kroon. Wanneer men echter weet, dat het rijke Curacao vlak voor de kust van Venezuela ligt en millioenen en millioenen dollars verdient aan de olie, welke in Venezuela wordt ge wonnen, dan is het niet moeilijk de bedoelingen van Venezuela te raden. De rol van Simon Sanches In Suriname is men eerst kort gele den gaan begrijpen, dat er bepaalde elementen zijn. die volkomen los wil len van Nederland, teneinde straks samen met Brits en Frans Guyana een nieuwe Zuid-Amerikaanse republiek te stichten. Sanches heeft een rol mo gen vervullen in de generale repeti tie. zoals de geallieerden dat in Dieppe deden. Het feit evenwel, dat Sansches er van overtuigd was hulp uit he' buitenland te mogen verwachten, spreekt wel boekdelen. Al deze feiten moet men zien tegen de achtergrond van een licht ontvlambare Zuid-Ame rikaanse mentaliteit, waarin de ene re volutie met de regelmaat van een uur werk volgt op dc and «re. Dan zal men begrijpen met welke g'-ote voor zichtigheid Nederland zal moeten po gen ook hier de zaak in het reine te brengen. Zonder ons aan overdrijving schuldig te maken mogen we rustig be weren dat de huic'ge situat:e niet van gevaar is or.tbloot. Haagse bureaucratie Wellicht van nog meer belang is het feit, dat ook de stemming onder de Dutch minded groeperingen, zowel in Suriname als in Curacao, er de laat ste maanden niet beter p is geworden Ook in deze kringen is het vertrouwen in Nederland geschokt en reeds thans begint het pla.-.ts te maken voor een zekere mate van '-ouwen. dat steeds meer voedsel vindt in de Haagse bureaucratie en de baast- je-langzaam-aetie van onze beide na oorlogse ministeries. En onder al de ze sombere geluiden vraagt thans de Ronde Tafel- Conferentie de aandacht Onze regering marchandeert De verlangens ven Snrinawe en Cu racao liggen verankerd in de Konink lijke boodschap van 1942. Maar naar gelang de jaren verstreken zonder de ze belofte werd ingelost steeg het wan trouwen in de regering. Wii. Nederlan ders. gewend geiaakt aan de 100! in stellingen en commissies, d'e alles duur maken wat goedkoop kon zijn en alles lang laten duren wat snel kon gaan, menen wellicht, dat bet nogal los loopt als riftm twee en een half jaar na de bevrijding deze Ronde Ta fel Conferentie tot stand kan komen. In de West denkt men er anders over. Men volgt daar de Indonesische kwestie met grote nauwgezetheid. Men ziet de ene minister na de andere naar Batavia vliegen, terwijl Soekarno Den Haag al twee jaar geleden voor een voldongen feit heeft gesteld. Men ont waart dat er (wellicht voor het eerst in de geschiedenis) geen vaste lijn zit in de politiek van Den Haag. doch dal er geregeerd wordt naargelang de om standigheden (lees: het buitenland) voorschrijven. Al dat gemarchandeer van Den Haag heeft het vertrouwen danig geschokt. Men is dan ook he lemaal niet optimistisch gestemd over de Ronde Tafel Conferentie en voor ziet ren eindeloos geconfereer zonder resultaat. Wordt het „menens" Zo hangt er een ongename, slechte sfeer om de Ronde Tafel Conferen tie. Succes, blijvend succes zal slechts mogelijk zijn, indien de Nederlandse regering in staat zal blijken te zijn door een krachtige, doelbewuste hou ding opnieuw vertrouwen te winnen In Curacao was men al zover, dat men de Nederlandse Regering niet be kwaam genoeg achtte de moeilijkhe den op te lossen, zodat men ook geen nut zag in de R.T.C. Tenslotte moest Mr. Dr. M. F. Da Costa-Gomez per soonlijk naar Willemstad vliegen om voor de zoveelste keer te verklaren, dat het deze keer „menens" was. dat Curacao zijn eigen status zou krijgen Dank. zij de grote invloed van Da Costa Gomez zijn de gemoederen er weer enigzins gerust gesteld en heeft men een delegatie „aangewezen". Maar het wantrouwen blijft bestaan en Nederland zal een berg ongezond formalisme over boord moeten smij ten wil het ':omen. dat Bogota Den Haag zal kruisen. Want dan ziet het er somber uit K nderkamer ging de lucht in Grote hoeveelheden pap. zware pak- speelgoed en leesboekjes werden Za terdagmorgen aan boord van 't K.L.M. toestel naar Batavia gestouwd. Dat deze attributen voor deze Indië-reis noodzakelijk en onontbeerlijk waren, bleek wel uit het gekrijs en gebrul, dat uit het passagiersrestaurant op Schiphol weerklonk. Dit was n.T. be volkt met 26 krijsende, lachende of slapende habies en kleine kinderen, omstuwd door zorgzame moeders, die zich in het kader der gezinshereni ging met hun kroost bij hun echtge noten in Indië zullen voegen. Hot vrouwelijk personeel van de K. L.M. fungeerde als hulptroepen, ter- wi.il chique geklede ambtenaren zich kennelijk onwennig tussen de diverse looprekjes etc. bewogen, vermanin gen en raadgevingen uitdelend. Een grote mensenmenigte zwaaide enthousiast ten afscheid, toen gezag voerder Viruly om 11 uur de constel- lation. wadrin zich 63 zielen bevonden startte. Voor de twee stewardessen zal het een gedenkwaardige vlucht worden met deze luidruchtige vliegende kin derkamer. De begroting der provincie Noord- Holland voor de dienst 1948, die juist gepubliceerd is, is opgemaakt volgens het nieuwe model en verdeeld in 3 afdelingen, n.1. de gewone dienst, «de kapitaaldienst ende reserve kas- en verrekendienst. •De gewone dienst sluit met een be drag van f 11.696.935. de kapitaaldienst met f 27.631.853 en de reservekas- en verrekendienst met f 84.187.313. De ruimere midelen. welke Gedeputeerde Staten verwachten door 't van kracht worden van het voorstel der Commis sie-Oud zijn in de raming van de rijksuitkering; inbegrepen, dit bedrag is nl f 1.593.000. De raming van de uitkeringen uit de motorrijtuigenbelas ting is f 2.225.000. De opcenten voor de grond- en personele belasting worden niet verhoogd. Op de bevolking is f 80.000 geraamd voor uitgaven we gens instandhouding van monumenten De onvoorziene uitgaven worden op f 30.000 geraamd. Gedeputeerde Staten stellen de Pro vinciale Staten voor een geldlening aan te gaan voor uitbreidingswerken van het Provinciaal Eleetriciteitsbe- drijf, groot f 18.809.000 en voor het Provinciaal Waterleidingsbedrijf groot f 2.750.000. ITALIAANSE RADIO-OMROEP GEEFT UITZENDINGEN IN HET NEDERLANDS De Italiaanse radio-omroep heeft, om een steeds nauwer contact tussen Italië en Nederland te bevorderen, een geregelde radio-uitzending in de Nederlandse taal ingesteld, welke ie dere Dinsdag en Vrijdag van 21 u. tot 21.15 te horen is op de korte golf en wel op 31.15 m. en 49.30 m. 1648 - de tyrannie verdreven! Driehonderd jaar geleden maakten dehandtekeningen van enie voorvaderen in het Munsterse stadhuis een einde aan een strijd van tientallen Jaren. dU in de roemrijke geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden ala Tachtigjarige Oorlog staan opgetekend maar in wezen zoveel méér zijn ge weest dan oorlog alleen. En op een koude Januaridag hotste over de vrijwel onbegaanbare wegen van de Republiek de koets met Adriaan Paauw en andere afgevaardigden der Zeven Provinciën de vrijheid tegemoet FEUILLETON door ROBERT TRUMBULL T. »Hé, wie heeft er een sigaret voor me?" vroeg Tony. Gene voelde werktuigelijk in zijn doorweekte zakken, en grinnikte. „Ik wou dat ik een sigaret had bij de koffie," zei hij meesmuilend, „als We maar koffie hadden...." Het gebrek aan sigaretten en kof fie werd spoedig een van onze meest geliefde onderwerpen van gesprek Wij zeelieden zijn verzot op koffie, met een hoop suiker, en hoe vaker hoe liever. Ik denk dat we het gemis van koffie en sigaretten erger voel den dan het gemis van al de rest. Ondertussen inspecteerde ik het vlot zo goed en zo kwaad als het in het donker mogelijk was, en vond 't meer dan jammer dat Gene niet een van de lampen had weten te redden. Een grondig onderzoek bracht mij even wel tot de slotsom dat onze rubber boot in uitstekende toestand verkeer de; een ondekking, die mij niet wei nig verheugde. Later ontdekte ik dat het geval minstens een jaar of vijf oud was. Ons vlot ligt nu ter bezichti ging in het Vloot-Museum te Annapo- lis. En dat doet me er aan denken dat ik een bedankbriefje schrijven moet aan de lui van Goodyear. We spraken niet veel die nacht en bepaalden ons tot het bespreken van de toestand. Tony's opgewektheid was enigszins ingezakt, en hij lag op de bodem van de boot, met zijn hoofd op de voeten van Gene en de mijne als een steen in de rug. Ik had een, inventaris opgemaakt .van onze uitrusting en trachtte het ontoerijkende ervan weg te praten door er op te hameren dat we de vol gende morgen vast en zeker zouden worden opgepikt. Tot onze teleurstelling ontdekten we. dat alle noodzakelijke werktui gen, zoals roeiriemen, pomp en wat dies meer zij, ontbraken. Toen ik ontdekte dat we zelfs geen pomp had den, dreigde ik een ogenblik m'n be zinning te verliezen. Ik was sprake loos. We ontdekten dat ons hebben en houden bestond uit: Een politiefluit: en een spiegeltje en een nijptang, die in de gereedschap pentas van de boot zaten; nog een nijptang, die ik in m'n zak had ge stoken en die brak bij de eerste de beste gelegenheid dat ik er gebruik van wilde maken. Een gewoon zakmes, eigendom van Gene; een blik vloeibaar rubber-ce ment, dat later zeer bruikbaar bleek; Zware beschuldiging aan adres van de Russen Het conservatieve, te Oslo ver schijnende blad „Morgenbudet" bevat op de frontpagina een artikel onder de kop: „uitgebreide spionnage in Noorwegen". Hierin worden de grote mogendheden beschuldigd van spion nage op grote schaal. Het artikel is voornamelijk gericht tegen de Russen die volgens het blad de methode toe passen, waarbij een schip bij een stra tegisch punt in de buurt van een of andere verdedigingsstelling aan de grond laten loopen. Bij de hierop vol gende bergingswerkzaamheden zou den een groot aantal Russen zich lan ge tijd in de omgeving ophouden. Bij Kristiansand b.v. zouden de Rus sen maanden bezig zijn geweest met het bergen van een klein walvisvaar tuig. Hetzelfde' zou bij Bergen ge schiedt zijn en onlangs zou een Rus sisch schip, de „Ryskin", dat uit Odessa kwam, vlak in de buurt van een fort buiten Harstad fin het Noorden van Noorwegen) aan de grond gelopen zijn. Deze drie plaatsen zijn, aldus het blad, de hoofdkwar tieren van resp. het Zuidelijk, Wes telijk en Noordelijk militair district. De geallieerde mogendheden zouden tevens pogen te weten te komen wel ke Noren met haar sympathiseren Britse marine zet proeven met Nederlandse uitvinding voort De Engelse duikboot „Ambush" een zusterschip van de Alliance, die on langs voor de kust van West-Afrika gedurende geruime tijd onder water is gebleven dank zij het „Schnorkel"- apparaat, een Nederlandse uitvinding, zal voor een nieuwe reeks proeven naar de Noordelijke IJszee vertrekken. De boot. die in Februari vertrekt uit de Firth of Ciyde, kan echter niet verder dan Spitsbergen gaan. Daar be ginnen n.1. de grote ijsvelden en het apparaat kan niet onder het ijs ge bruikt worden. In een onderhoud zeide een officier van de Britse marine: "Door deze nieuwe reis wil men de morele en lichamelijke toestand gedurende een langdurige duikperiode bestuderen en zekere vraagstukken oplossen, die ver-' band houden met de merkwaardige sensatie in het menselijk oor, veroor zaakt door de variërende luchtdruk feet gebruik van het „Schnorkel"- araten. Een officier van gezond heid zal de verschijnselen bij de 60 andere leden der bemanning bestude ren. Personen dit. reeds ondervinding met het apparaat hebben opgedaan, verklaren, dat zij zich voelden alsof zij een oormassage hadden gehad Volgens de doktere hebben deze men sen geen nadelige gevolgen ondervon den en is het zelfs mogelijk, dat hun gehoor scherper is geworden. Zowel de Alliance als de. Ambush zullen nog meer proeftochten maken KLM VLIEGT TWEEMAAL PER WEEK NAAR JOHANNESBURG Met ingang van 10 Febr. a.s. zal de KLM de frequentie van haar dienst Amsterdam-Johannesburg verhogen tot tweemaal in de week, nadat se dert 16 Aug. 1946 eens in de week werd gevlogen. Met het instellen van de tweemaal wekelijkse dienst zullen de vliegtuigen (Lockheed Constellati-) on) op Dinsdag en Zaterdag uit Am sterdam vetrekken (aankomst Johan- nesburg resp. Donderdag en Maandag) Vertrek uit Johannesburg op Dinsdag en Vrijdag, aankomst te Schiphol Woensdag en Zaterdag. Op de heen reis zullen de toestellen te Leopoldvil- le een nacht overblijven, op de thuis reis wordt 's nachts doorgevlogen. Het Franse kabinet overweegt de subsidie voor onderzoekingen op het gebied van de televisie af te schaffen teneinde de staatsuitgave e drukken. Na Engeland en de V.S. is Frankrijk he derde land op dat gebied. een stuk materiaal om de boot mee op te lappen; het pistool van Pastu- la; drie houders met bijbehorende mu nitie; twee r ïeumatische zwemgordels en de kleren die we aan hadden. De twee andeven gooiden hun schoe nen weg, omdat ik bang was dat schoenen de boot zouden beschadigen pn bovendien omdat we ruimte nodig hadden. Ze gooiden ze de volgende dag weg, maar later hadden we er spijt van. Ik behield de mijne, want het leek mij beter een paar te bewa ren, voor het geval we op een onbe woond eiland zouden landen. Gelukkig had Tony een wollen trui aan, wat een extra kledingstuk bete kende. Hel bleek later zeer bruikbaar, omdat we zijn hemd konden gebrui ken voor lappen en hij zijn trui nog had. We waren nogal hoopvol gestemd die eerste nacht toen we de toestand bespraken. Deden althans alsof. „We zullen om beurten de wacht houden," zei ik. „met een rust tussen de beurten". Wie herijinert zich niet de grote wapenfeiten van onze Prinsen van Oranje en het dapere gedrag van een handjevol ..verzetshelden"? Naaiden werd geplunderd. Haarlem belegerd, maar: van Alkmaar begon de victorie en spoedig daarna kwam Leidens ont zet De Vader des Vaderlands ver moord in het Prinsenhof te Delft, waar juist dezer dagen de trap werd ontdekt waarlangs Balthazar Gerards vluchtte. Er zijn misschien een paar jaartallen, die U hebt onthouden uit de lange rij: 1572 de Geuzen ne men Den Brie! (toen was het voor 't eerst 1 April!) en 1600 jlag bij Nieuwpoort. Maar willcht weet U niet eens meer, wat die laatste slag te beduiden had en wie hem won. zelfs al mocht u weten waar Nieuw poort ergens uithangt Weinig konden de katholieken van die dagen vermoeden, dat de ver schrikkelijke beeldenstorm van 1567 eens aanleiding zou worden tot natio nale onafhankelijkheid van hun aan Spanje toebehorende gewesten. Want zelden zal het zijn voorgekomen, dat ontevredenen om der wille van hun geloofsvrijheid een vreemde overheer sing afschudden, welke ook hun oor spronkelijke tegenstanders in die eer ste godsdiensttwisten een gruwel werd. Dat de latere geslachten die ge denkwaardige vrede van Munster een drachtig samen zouden herdenken, vermoedde men, tijdens die heen en weer golvende geloofsstrijd zeer ze ker niet. Zelfs niet in 1648 toen Phlilips II afstand deed van al zijn rechten op de lage landen en katho lieken en protestanten zo zeer op el kaar aangewezen waren, om tezamen een souvereine staat te stiéhten. Maar zo goed boterde het toen tussen die twee nog niet De Wereldgeschiedenis beïnvloed U vergist zich. als u de Tachtigjari ge Oorlog gewoontegetrouw rang schikt onder de „andere jaartallen" van onze vaderlandse geschiedenis. Er zijn namelijk dingen gebeurd die ook de loop der wereldgeschiedenis wijzig den. Niet alleen Spanje, ook Engeland en. Frankrijk, sommige kleine Duitse staatjes, Portugal en Italië zouden er andere uitzien als onze strijd niet was gestreden, of als de hertog van Alva. Panna of dc gevreesde Armada de zege hadden bevochten. We moeten er maar niet aan denken hoe West-Euro pa er dan zou hebben uitgezien, want welbeschouwd hebben Engeland en Frankrijk. Portugal en Italië. Oosten rijk en. later de Amerikaanse koloniën Spanje alleen met succes kunnen be strijden. omdat in de Nederlanden zulke grote legers gebonden en door onze koene zeevaarders zulke vloten verslagen werden. Als we in een Engels geschiedenis boek bladeren, lezen we met trots van de „Union of Utrecht; English alli ance with Holland against Spain" (Weet U nog 1579?)Dan zien v.e zelfs 1591 „Maurice captures Zutuben and Deventer" daar gememoreerd Weliswaar wist Leicester „with B.l- tish force" weinig goeds te verrich ten en sloten de Britten in 1604 weer vrede met de Spanjaarden, kort daar na lachte Albion in zijn diplomatieke vuistje want de Hollanders versWgcn een Spaanse vloot bij Gibraltar. Een vloot, die voor Engeland en Frank rijk gevaarlijk was geworden. Kad Frankrijk in 1635 de machtige Zuider buren de oorlog durven verklaren. a!s het niet de steun had ondervonden van de Zeven Provinciën en zon het trotse Britse Rijk in opkomst a&n een invasie ontsnapt zijn. als or.ze snelle scheepjes niet de vervaar'(!ke Spaanse Armada voor Engelands Zuid kust in de grond geboord hadden? Het is dat jaar 1639. dat de doorslag gaf. Elke wacht duurde vier uur die eerste nacht, een van ons keek voort durend scherp uit, voor het geval redding mocht opdagen. Van slapen kwam echter niet veel, op z'n best konden we dommelen; hoewel de zee kalm was, stond er niettemin een lichte golfslag. Iedere golf op zich zelf leek zo onschuldig als in een bad, maar het klonk als een scherpe ont ploffing telkens als ze met tergende regelmaat tegen de boot uiteen sloe gen. De boot danste op het water als een kurk; en dat geen van ons ook maar een ogenblik zeeziek werd, Is voor mij wel een van de vreemdste verschijnselen van ons avontuur. Elk golfje dat tegen de bodem van onze rubber-blaas-van-een-boot beukte betekende een harde klap op de rug en het achterhoofd van de man op de vloer. Stel je voor, dat je dubbelge vouwen op een smalle matras ligt, ter wijl iemand anders emmers vol zout water over je gexioht uitgieten Het indrukwekkende verdrag vaa 1648 schonk de Nederlanden eïndeiijk in rechte de vrijheid, die de Repu bliek in feite reeds bezat. De Gouden Eeuw had baar intrede al gedaan. Von del schreef reeds de „Cysbrecht" en Rembrandt schilderde kort daarna z'n wereldberoemde „Nachtwacht". De Oostindische Compagie bloeid» er* over de grote oceanen voeren de han delsschepen met het rood-wit blauw in fop. Op de plaats waar nu de wol kenkrabbers van New York verrijzen, lag toen Nieuw-Amsterdam MicWr1 Adriaanszoon voerde de bezem ln mast. 1648 de tyrannie verdreven. De hartewens van Willem de Zwijger, eens oftder woorden gebracht door Marnix van St. Aldegonda. eindelijk vervuld! Te Munster is op die koude Januari dag door Adriaan Paauw en de zij nen een streep gect onder een vrij heidsstrijd die tachtig jaar (en lan ger eigenlijk) moest duren. Nederland zou zichzelve zijn enblijven. Nederland en Oranje werden één' J radioprogramma DINSDAG 13 JANUARI 1948 Na 16 uur. Hilversum I 301 m. 16 uur De Zon nebloem. op radio-ziekenbezoek; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd: 17.15 Ned. Kamerkoor; 17.45 en 18.30 Re geringsuitzending; 18.00 Licht piano spel; 18.20 Sportpraatje; 19.00 Nieuws; 19.30 Radiogenes; 20.00 Nieuws; 20.12 „Het voorste legioen", hoorspel: 22.07 Actualiteiten: 22.15 De Slavische li turgie; 22.30 Nieuws; 22.50 In memori- am Willen Landré; 23.05 Pianocon cert van Mozart. Hilversum II 415 m. 16.25 Gram. muziek; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook. Neerlands beste musici spelen voor de jeugd; 17.30 Zigeuner orkest Nador Bela; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich, piano; 18.30 „Verantwoorde lijkheid in deze tijd", lezing der RVU; 19.05 Avonturen van Tom Poes; 19.15 Een muzikale tocht door twee eenwen en vijf landen; 19.45 Gesprekken met dokters; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein met o.a. Wim lbo en Benny Vreden; 21.30 Contact; 22.15 Buitenlands weekoverzicht; 22.30 Be roemde liederreekssen. WOENSDAG 11 JANUARI 1948 Voor 16 uur. HHiiversum I 301. m. 7.00 en 3.00 Nieuws; 7.30 ui 8.15 Gram. platen; 7.45 Een woord voor de dag: 9.00 Ochend- potpourri; 9.30 Werken van Grieg; 10.30 Morgendienst: 11.00 Hobo-kwar tet: 11.15 Peter Nobino's musetteor- kest; 12.00 Opera-programma; 12.33 An cora-rio; 13.00 Nieuws; 13.15 Program matische pianomuziek; 13.45 Teleman- cyclus; 14.30 Plantenpraatje; 15.00 Jeugdconcert. Hilversum II 415 n». 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 gram. platen: 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 10.45 Voordracht; 11.00 Populair non-stop; 12.00 Orkest Carlo Carcassola; 12.3C Voor het platteland; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws: 13.15 The Ramblers; 14.00 Le zing over Clement Attlee; 14.15 Jeugd concert; 15.00 Rumoer om Dikke Dries, hoorspel voor de jeugd; 15.30 De Rood borstjes; 15.45 De Regenboog. je hebt een levendige voorstelling van onze suggestie. We brachten dan ook een slapeloze nacht door, en als we nu en dan praatten, dan was het onveranderlijk over het zelfde onderwerp, met da eentonige hardnekkigheid van dria mannen wier denken geheel in be slag wordt genomen door de hache lijkheid van hun toestand. Geen onzer kon lang blijven liggen, hoewel Tony, zoals ik reeda gezegd heb, er aan ge wend scheen te raken. „Hé. kijk 't begint te dagen!" Ik weet niet meer wie 't zei, maar we slaakten onwillekeurig een kraal van vreugda an begonnen meteen geestigheden te verkopen over ont bijten an zo. Wa ontdekten spoedig dat Gena gek was op kaaa, en hfl hm ons geen kans het ooit ta er gaf*» v woedt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3