Kerstfeest in de tropen Yhuiupi vulde, Eén op de zes Nederlanders lijdt aan kanker Waf de vei lino klok wijsf_ Minder goede gele kool is voor de beesten n^Wogremme 34 Dagen op een reddingsvlot Hoe onze jongens het vierden Lawang, 26 December Kunt U zich een Kerstfeest voor atellen in de tropen? In een klein •tadje plm 700 m hoog in de bergen met een heerlijk zoel, bijna Hollands klimaat? Rond om U heen zo ver Uw oog reikt niets anders dan grauw groene bergen, scherp afgetekend tegen de blauwe hemel Hier en daar groepjes wuivende palmen en klapperbomen, in en aan de rand der kampongs. Dit is de om geving waar de jongens van het Ba taljon 4-5 RI orde en rust handhaven. Hier is het ook, waar ze lief en leed met elkaar delen en waar ze hun eer ste kameraden zagen vallen. Mooi is dit landschap, zeer zeker, ioch hoe dikwijls hebben ze het niet vervloekt, tijdens de uiterst zware pa trouilles, want dit heuvelachtig ter rein is uitermate zwaar en de schoon heid vervalt geheel wanneer men hier patrouille loopt. Even buiten Lawang ligt de ,.On- 4fl£fiteunings Comp." In de wandeling •ok wel genoemd: „De Compagnie der zware jongens". Hier zitten de Carriers, de 3 Mortieren en pioniers Bij de jongens hier was het idee op- g-komen om het Kerstfeest in Com pagnies-verband te vieren. Een zaal tje was er niet, doch daar werd wat anders op gevonden, 'n Gedeelte van de Carrierloods werd afgezet met ca- mouflagenetten en hej geheel met bloe men en groen versierd. De Pioniers zouden tafels van elk twee meter ter plaatse monteren. Een van de jongens had met de actie, die hier kort gele den is gehouden, een pak kaarsen ge vonden in een Republikeinse Comman dopost welke nu goed van pas kwa men. Maar nu moest er nog een Kerst boom komen en die komen in Indië heel zelden voor. Er werd toch wat op gevonden en het kwam voor el kaar! Pioniers hebben een geraamte gemaakt: een houten paal op een voet stuk en tegen de paal latten gespij kerd, zo dat de uiteinden een drie hoek vormden. Het geheel werd be dekt met takken van een struik, wel ke met een beetje fantasie, vel voor spavretakken konden doorgaan. Ook moest er nog versiering komen, maar Het Kerstfeest ligt alweer enkele weken achter ons en U zult U wellicht afvragen, waarom we dit artikel nog plaatsen. We ontvingen hel van soldaat A. Boukes, comp. 45 R.I. „X" Brigade, La wang. Soerabaja, met het verzoek om het op te nemen, omdat we ongetwijfeld vele ouders en verloofden hier er een plezier mee zullen kun nen doen. Stellig zal dat het geval zijn en daarom leest U hier: „Kerstfeest bij onze jongens". dat was zo erg niet, want de Welfare had dat in een van de goedangs (loods liggen Zo hadden we, zij het dan enigs zins geïmproviseerd, een gezellig zaal tje met een Kerstboom. Er'werd ons op Eerste Kerstdag een Kerstdiner aangeboden, dat hier in Indië wel tot de zeldzaamheden be hoort. Maar de kok had daarvoor gezorgd! 25 December 's morgens om 4 uur was er eerst een gezamenlijk ontbijt voor de Katholieke en om 10 uur voor de Protestante militairen, 's Avonds om 7 uur begon het eigenlijke feest. Als speciale attractie voor de man schappen zouden de onderofficieren bedienen. Van de koks hadden de he ren witte jassen geleend en een muts niet te vergeten! en het was (voor de jongens tenminste) een ver makelijk gezicht. Na de maaltijd (die boven verwachting was) hield de Sergt. Maj. Administrateur een kerst vertelling die bij de jongens gewel dig insloeg. Hierna spraken de Aalmoezenier en de Veldprediker en menige jongen zal bij die woorden, die werden ge sproken, met zijn gedachten in Hol land zijn geweest. Vervolgens werd de Kerstpost uitgereikt, welke aan de Commandant van de Compagnie ge bonden waren door betreffende fa milieleden en kennissen. De brieven werden als het ware door de jongens verslonden! Daarna kwam het hoog tepunt van de avond: het uitreiken van de Kerstpakketten! Telkens als er een naam werd afge roepen kwam de gelukkige met een Piet is de toneelspeulder van de club De club in de skeerwinkel bedoel ik- Nou moet je niet denke, dat wai in de skeerwinkel teneel speule. Nei, ut is er wel derus een kemedie, maar zo ver hewwe we ut nag niet brocht. Afoin. Piet komt rieden week met opgestoken steert binnen, 'n Dul houfd en noidig koikc en derekt ut grootste woord hewwe. En vezelf over teneel ei. Weer ut hart vol van is. loupt de mond van over „Hewwe jullie er ok al wat van hoort? Ze wulle bewere, dat ut binnenkort an .onze teneelvereniginge verbode worre zei om buiten onze eigen plaas op te treje. Dat zou toch ok weer wat moois weze Veeröer kon Piet niet komme. Wal skote allemaal in zo'n lachbui, dat Piet z'n oigen gieniens meer ver staan kon. Dat zei je Je begroipe ken ne, as je wete. dat Piets hele teneel •peulkunst bestaat in 't ophale en zak- ke leite van ut skerm Maar onze club gaat nagal veul op toernee en Piet is wild op zoks en hai gaat altoid mee. Dat wai konne ons voorstelle, dat hai In z'n wiek skoten was over die ge ruchten Op ut lest zoi de barrebier: „Ut zou toch zo gek niet weze Piet, as de regering an die uitstapjes van jullie •rus een keer paal en perk stelde. Want neem nou die uitstappies van Jullie. Soms een tien of vijftien op voeringen op een are plaats „Benne ze goed of niet?" brieste Piet er teugen in en toe-ie zag. dat wai in stemmend zatte te knikke, "Skreeuw- de-ie: „Den heb de regering z'n oigen •r niet mee te bemoeie. Leit ze ons gang gaan." Nou leit de barrebier z'n oigen deur een grote bek nooit uit ut veld slaan. Dat hai gong rustig deur: „Je wete van toete nag bleizen. Je moete je dat zo voorstelle, dat jullie met je dilet tante werk de beroepsgezelschape con- kerentie andoen. En die lui wulle ok graag een centje verdiene. Die ziene dat gehannes van jullie met skele ouge an. En geef ze derus ongeloik" „Hou man," zoi Kees. „Je benne er niet hillemaal naast, maar je vergete een paar dingetjes. Wie hewwe er voor zurgd, dat de mense op ut platte land zo'n. liefhebberij voor ut teneel hewwe. Dat benne de amateurs. En vooral die beste vereniging, weer Piet skermophaler is. Want je kenne zegge wat je wulle, maar Piets club trekt volle zale. En om die clubs nou an de doik te zette nou de beroepsmense denke, dat er wat te halen valt, dat gaat toch wel een beetje veer." Toe deed Klaas ok nag een duit in ut zakken. En ut was nag een flinke dun ok.. Zo'n echte ouwerwesse. „Neem nou derus an, dat ut deurgaat Den komme die lui uit de stad bier nei toe te speulen. Nou, je wete hoe of ze over ons denke. Boerevolk ei Stom en niet veul wend. Dat ut wel derus net aarsom is. begroipe ze toch nooit. We hewwe ut al meer had. Ze komme hier en ut valt veulal gieniens mee. En je kenne d'r voor betale dat j- zwart zien. Een roiksdaalder, drie vier gulden. Dus as ut nag goed is den ken een mens met een gewoon inkomen ut niet betale. Die moete den maar thuis zitte bloive en op een houtje boite. Nei,„ik zou zo zegge, ze moste van zoks maar niet te veul ver- biede gaan. Ut loikt nag zo op een moffenmenier ok". FIGARO stralend gezicht naar voren, om het geschenk in ontvangst te nemen. Op merkelijk was het. dat de meesten eerst naar het adres van de schenker keken! Telkens hoorden wij uitroepen als: „Machtig zeg, bij mij staat er 'n adres op van een juffrouw", of „ik heb een pakje van twee grietjes" Maanden van tevoren hadden ze het daar al over gehad, steeds maar over die adressen! Het was in ieder geval vermakelijk om al dit kinderlijke in deze kerels te aanschouwen. De in houd van het pakketje viel in zeer goede smaak bij de jongens en ze wa ren vol lof over het werk, dat voor hen in Holland was verricht. De slag zin „Wij leven mee met de jongens overzee" was wel op zijn plaatst De NIWIN, die uiteindelijk de hele actie georganiseerd heeft en voor de goede aankomst heeft zorg gedragen, ir veel dank verschuldigd. Ze hebben gedaan wat ze konden en we kunnen niet an ders zeggen, dan dat zij geslaagd is. Later als wij weer in Holland zijn teruggekeerd, zal het Kerstfeest, dat wij vierden nog vaak ïn onze herinne ring terugkeren. Doch wij hopen allen het volgende jaar het Kerstfeest weer in de huise lijke kring te vieren! Moge het Nieuwe jaar verandering brengen! Soldt. A. BOUKES legemo: 250427047 Onderst. Comp. 4—5 RI „X" Brigade Veldpost: Soerabaja. Kanker kan genezen worden mifs men er tijdig bij is Wat is kanker? Volgens de grote „men" zou dat voor de wetenschap nog een probleem zijn. Dat er echter niet juist.. De medische wetenschap weet wel degelijk wat kanker is. Eenvoudig omschreven is kanker een weefsel-ontaarding. Een soort gezwel, dat steeds verder om zich heen grijpt en tenslotte de dood veroorzaakt. In Nederland sterft onge veer één van de zes mensen aan deze ziekte. Het is dus wel een volksvij and in optima forma. De belangrijkste vraag is: kan kan ker genezen worden? Het antwoord luidt: ja. Maar die be vestiging wordt verzwakt door een voorname bijkomstigheid: mits tijdig wordt ingegrepen. Kankergezwellen zijn zelden aanvankelijk pijnloos en wanneer zij inwendig ontstaan bv in de maag bemerkt de zieke dat eerst als de ziekte reeds bedenkelijk is voortgewoekerd. Een werkelijk afdoend geneesmiddel dat ook opgewassen is tegen verge vorderde gevallen, bestaat nog niet. Kanker-bestrijding hangt ten dele nog steeds samen met uiterst kostbare in strumenten, moeilijk te doseren be straling enz. Zo nu en dan wordt de wereldpers opgeschrikt door een ge rucht, dat eindelijk het middel tegen deze ziekte zou zijn gevonden. Maar telkens blijkt weer, dat deze geruch ten óf ovërdreven óf zelfs volkomen gefingeerd zijn. Maar dat betekent niet, dat de medi ci totaal onmachtig staan tegenover deze ziekte. En het betekent ook niet, dat er geen vooruitgang in de kanker bestrijding zou bestaan. Langzaam worstelt men stap voor stap verder naar de oplossing en aan die worste ling neemt Nederland ook deel. Be kend is bv het Ned. Kankerinstituut te Amsterdam, dat over een kostbaar instrumentarium beschikt en over een staf specialisten van naam. HOE ONTSTAAT ANKER? KANKER komt bij vrijwel alle le vende wezens voor. Zelfs bij planten heeft men verschijnselen ontdekt, die identiek met kanker zijn. Alleen de laagst-organische wezen, de ééncelli- gen, zijn waarschijnlijk niet aan deze ziekte onderhevig. Onder .vegetariërs komen procenls- gewijze maar weinig kankergevallen minder voor; het gebrek aan bepaal de vitaminen verhoogt de vatbaarheid evenals het gebruik van sterke drank. De leeftijd speelt ook een rol, ter wijl intellectuelen minder door deze ziekte bezocht schijnen te worden dan handarbeiders. Erfelijkheid schijnt daarentegen weer geen of slechts een kleine rol te spelen. Een tot in de kleinste bijzonder heden nauwkeurig verslag over het ontstaan van deze ziekte kan de me dische wetenschap nog niet geven. Evepmln is ook het proces bij een rontgenologische behandeling volko men ontsluierd. '.VAT DOET MEN TEGEN KANKER HET ENIGE afdoende middel om kanker te voorkomen, zou onder de huidige omstandigheden een regelma tig medisch onderzoek zijn. Maar om het hele volk in dit onderzoek te be trekken, is practische niet wel mo gelijk. Maar al bevindt de kankerbestrij ding zich in deze fase dus min of meer op het dode punt, anderzijds kan het publiek niet genoeg doordrongen wor den van de noodzaak om een medische behandeling niet uit te stellen Wie vermoedt kanker te hebben voor 'n leek is dat aanvankelijk niet vast te stellen of verschijnselen ontdekt die hij niet thuis kan brengen, ga naar. een dokter. Menigeen bezweek aan kanker, omdat hij zich te laat on der medische behandeling stelde. De allereerste eis is.; op tijd zijn. En wat het kanker-vraagstuk in haar geheel betreft, opgelost is het nog niet. Maar geleerden en "practi- serende geneesheren gaan hand in hand en zullen niet rusten eer deze volksvijand overwonnen is. Winterstrand Voor zet dubbeltjes brengt de NACO je 's zomers naar de Witte stranden van de Noordzee. Voor dat geld mag je je enkele uren of langer in het zilte zeewater wentelen of desgewenst je min of meer luie leden uitstrekken tegen de voet van Hol lands onvolprezen blond* duinen.... Je wordt voor die zes dubbeltjes nog nét if? een propvolle bus geperst en onderweg begin je jè reeds te ont kleden. In het nette. En als je aan het zondoorbakken strand staat zie je nóg de verlangende blikken van een boordeloze chauffeur, de rood-aange- lopen wangetjes van een blonde con ductrice, die zojuist met een welge meende zucht de laatste peuter-met- z'n-emmertje op het asfalt heeft neer gelaten Nee. dat is in Januari 1948 toch an ders. Dan wacht je niet op een warme dag. maar op een weerbericht, dat storm uit het Zuid-Westen voorspelt Dan kom je ook voor zes dubbeltjes vlak aan de grote waterkant. De NA- CO zal misschien net de kosten uit de zeven of acht passagiers peuren en een blond conductricetje geeft een zwartharige adspirant-collega aan schouwelijk onderwijs: stopplaatsen, kilomeiers en wat dies meer zij. Je gooit je kop in de wind. Dat had je eigenlijk eerder moeten doên. want de fiets is tenslotte toch sportiever dan een autobus. Gelukkig kan je 't nu goed maken 't Is nog eb. maar de zee brult. Links van je zijn de duinen. Als met een groot mes is met één forse haal de voet afgesneden. Er is niets anders dan de zee. 't strand, de kale duinenGeen mens te zien. zover als je kunt kijken. Vier kok meeuwen spelen krijgertje boven een duintop. Ginds heeft een pier het zwaar te verduren gehad. Z'n buik schijnt verdwenen te zijn. Het harde basalt is beter tegen zeewater bestand dan beton.... Dan springt er een Groene en witte kool doen het beter Zolang het weer niet omslaat ziet het er voor de Langedijker tuinders niet florissant uit. Er is zeer veel werk aan de in de schuren opgesla- kool, het gewichtsverlies is groot de kwaliteit loopt hard achteruit, de gele kool komt dit het sterkst tot uitdrukking, doordat de afzet van dit product evengoed al heel moeilijk gaat. Toen het een paar weken gele den begon te sneeuwen en het leek, of de winter zijn intrede zou doen kwam er een kleine opleving,, maar het zet te niet door. Ook de verbetering van de prijzen 'was gauw gedaan. VEEVOER Nu is het zover gekomen, dat de Noordhollandse koolveilingen hebben moeten besluiten een deel van de ge le kool uit de markt te nemen en voor veevoeder te bestemmen. Dat daarbij natuurlijk niet de prima kwaliteit zal worden ingenomen, is duidelijk. Men zal voorlopig de afwijkende kwaliteit die door het te grote aanbod en de te geringe vraag zwaar op de markt drukt, voor veevoeder bestemmen. De voorraad gele kool is nu een maal te groot om geplaatst te worden. Het oog was gericht op Frankrijk, maar de mogelijkheid van export schijnt nog niet open te zijn- Export naar Duitsland blijkt evenmin moge lijk. hoewel er ongetwijfeld wel wat kool te plaatsen zou zijn. Daarbij komt dat alle groenten, die nog te velde staan, zonder bezwaar kunnen worden geoogst. De vorst, die soms een flin ke „afnemer" voor deze producten was, laat nu verstek gaan. hetgeen de gele kool ook niet ten goede komt. Daartegenover staat echter, dat de groene kool, waarvan op sommige da gen nog aanzienlijke hoeveelheden ter markt worden gebracht, tegen goe de. ja zelfs hoge prijzen van de hand worden gedaan. Dinsdag was de slot- notering te Broek op Langendijk van 1620 tot 32.20 per 100 kg., terwijl voor de gele kool. al was ze nog van zo goede kwaliteit, slechts de minimum prijs van 6.per 100 kg. werd be steed. De belangstelling voor de rode kool kon dan ook wel wat beter zijn. Zo als gemeld is mèt ingang van 1 Jan. de minimumprijs op 12.per 100 kg. gekomen, doch de hoogste noterin gen, die toen soms tot 15,per 100 kg. liepen, zijn nu aanzienlijk lager. Voor de mooiste partijen betaalde men de laatste dagen soms iets boven 13,per 100 kg., maar daar bleef het dan ook bij. De binnenlandse prijs voor de witte kool is verhoogd. Deze is nu 10. per 100 kg. geworden. Deze koolsoort houdt zich nog het best. al werden iets lagere prijzen besteed dan de vo rige week. Nu komt men voor het vrijë gedeelte veelal niet hoger dan ruim 17.per 100 kjfc Een prijs, die trouwens een behoorlijke gemiddelde opbrengst garandeert. De noteringen voor de uien hand haafden zich bij geringe aanvoeren zo van 22.— tot 25.— per 100 kg. Het witlof is niet zeer in trek. De laatste dagen noteerden wij zelfs prij zen van beneden 20.per 100 kg. voor sortering I, terwijl n ongeveer een dubbeltje per kilo opbracht. Dins dag was er iets meer belangstelling, zodat tot 27,per 100 kg. werd ge gaan. Peen werd slechts in geringe hoe veelheden aangevoerd. De prijzen la gen vrijwel op het niveau van de bin nenlandse notei*ing. die thans 8,50 per 100 kg. is. Sommige partijtjes lie pen iets hoger. strandwippertje vlak voor j* voe' Vier. vijf meter hipt-ie tegen de Zuid wester in en net als je denkt. je 'm kunt pakken, maakt-ie vlei:- be wegingen en zeilt met de wind me», pieren ver. Merkwaardig, zo leeg als het strand is na de laatste stormen. De zee bracht, de zee nam.... Grijze regenflarden belagen je on- jutterse uitrusting. De knoopsgaten van je daagse jas hebben moeite met de storm en je moet oneindig handig zijn een dragelijke sigaret in elkan der te friemelen Toch heb je een goede middag. J* gedachten zweven weg met de wind en worden weer nuchter, .als er een flinke guts zeewater over je schoenen wandelt. Zand pikt plotseling in je ogen, je oren. je neus en je begint je benen te voelen. Nog even. Daar ginds dat hoge duin. Dat moet het einddoel zijn. Zo snel mogelijk naar boven en dan zie je de zee plotselir zo anders Metershoog zwelt 't wr.tr daa ach teraan op. Witte schuimkoppen, joe lend om de stenen strekdammen die de geweldadige stormloop kreunend breken, overspoeld worden en weer opduiken. De weg terug lij' t kort* Je speelt met de witte schutmlan? en Je ziet het water strand winnen, na iedere pier verder afbuigen naar de duin voet. spelen met de schuimlaag Een felle bui. ongemerkt achter je opgedo ken. zwiept 't water steeds verder. Nog tien, nog acht. nog viei meter strand. Dan heb je je uit weer te pakken. Stopplaats van de NACO-bus. De schemering doet de wereld kleiner worden als je. ver scholen achter een rietmatjê. afscheid gaat nemen van 't overspoelde strand. Je voetstappen zullen niet meer zijn. In de warme dienstbus punnik je 't zand uit je oren en ogen. Zes dub beltjes. Zoveel kost de bioscoop ook. Een pakje sigaretten. Hollands strand bij een Zuid-Wester. Onbetaalbaar en toch mnoi- zes dubbeltjes —In Engeland ving men een vleer muis. 't Beestje had een Hollandse ring aan z'n poot en de dierkundigen staan voor een raadsel. De vermeende Engellandvlucht zou een uniek geval zijn! DONDERDAG 15 JANUARI 1948 N A 16 UUR Hilversum I 301 meter 16.00 Bij bellezing; 16.45 Gram.platen; 17.00 Ra dio- jeugdjournaal: 17.30 Liederen van Darius Milhaud; 18.00 Zigeunermuziek 18.30 Nederl Strijdkrachten; 19.00 Nieuws: 19.15 Gram. muziek; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Regeringsuitzen ding: 20.00 Nieuws 20.15 Studio-ster avond onder de titel ,.In sprookjes land": 21.30 De vaart der volkeren; 21.50 Met band en plaat voor U pa raat; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondover denking; 23.00 Toscanini dirigeert wer ken van Beethoven Hilversum II 415 meter 16.05 Re prises: 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze weck? 17.30 Pierre Palla: 17.30 Het Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Hij en Zij. kleinkunst-programma; 19.05 De avon turen van Tom Poes; 1930 Radio- Volksmuziekschool: 20.00 Nieuws; 20.15 Radio-Philharmonisch orkest (Pezel, Bac'h en Mozart); 21.15 ..Huize De Gouden Regen", hoorspel door J. B. Priestley: 22.30 Lezing over het Zuiderzee-vraagstuk: 23 00 Nieuws. VRIJDAG 16 JANUARI 1948 VOOR 16 UUR Hilversum I 301 meter 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. mu ziek: 7.45 Een woord voor de dag: 8.30 Klassiek morgenconc'ert; 9.15 Op och tendbezoek bijonze zieken: 9.30 Op gewekte morgenklanken: 10.15 Bach- programma; 10.30 Morgendienst; 11.00 Concerto Grosso van Handel; 11.15 Vrolijk allerlei; 11.35 Zangrecital; 12 DO Scala--cxlet; 12.33 Toonkunst-ka merkoor; 13.00 Nieuws: 13.15 Johann Strauss-composïties: 13.45 Orgelcon cert; 14.20 Van oude en nieuwe schrij vers; 14.40 Composities van Sibeüus: 15.15 Wialna-trio: Hilversum II 415 meter 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. pla ten; 8.15 Voor de Huisvrouw: 9 00 Klassieke gram. platen 10.00 Morgen wijding; 10.30 Voor de vrouw 10.43 Werken van Salnt-Saens; 11.20 Voor dracht; 11.35 Gram. muziek; 12.00 Wal sen en tango's; 12.38 The Skymasters; 13.15 Pierre Palla. orgel; 14.00 Kook- praatje; 1420 Virtuoso-sextet; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.20 ..Bas- tienne", opera van Mozart. FEUILLETON door ROBERT TRUMBULL Tony placht zijn vader in zijn vrije tijd en in de zomer te helpen, tot „er genoeg van kreeg op kosten van de ouwelui te leven." en dienst Ham bij de Marine. Voordien was hij in het Civilian Conservation Corps geweest, evenals Gene Aldrich. Geen Van beiden hadden ooit iets met de zee uitstaande gehad. Ik had uiter aard een.grondig maritieme scholing gehad, die mij thans goed te stade kwam. maar thans ben ik van beroep ylieger. In 1939 nam Tony, evenals vele an deren, dienst bij de Marine, omdat hij er van overtuigd was, dat zijn land weldra in oorlog zou zijn. Zijn vroege re militaire ervaring had hij opge daan in het leger. Hij had tweemaal gediend, in 1937 en 1938, en gewerkt als chauffeur op legerauto's. Hij was zeer onafhankelijk van na tuur, hetgeen op twee beslissende mo menten in zijn jonge leven de door slag had gegeven Het eerste moment kwam toen hij de school verliet ,,'t Ging eigenlijk heel behoorlijk zie je", legde hij uit „Natuurlijk ik verwachtte geen 10, maar ik dacht dat ik toch minstens een 8 of een 6 zou krijgen, en daar zou ik tevreden mee geweest zijn. 't Kon me nooit veel schelen wat voor cijfers ze me ga ven, zolang ik maar leerde wat ik Ieren wou. Wel, ik dacht dat ik die cursus aardig onder de knie had, maar toen ik m'n eindrapport kreeg en die dikke vette 4 zag, zei ik...." Het doet er niet toe wat hij zei; maar hij liep eenvoudig de school uit om er nooit meer terug te keren. De volgende crisis was er een van godsdienstige aard. Tony was groot gebracht in het Katholieke geloof. De enige gebeden die hij kende, waren in het Pools. Gedurende onze tocht baden we geregeld, ten eerste omdat het herhaaldelijk met goede uitslag be kroond wofrd en we bereid waren het opnieuw te proberen, en later om dat het ons althans Iets te doen gaf. Onze „bidstond" werd zelfs het hoog tepunt van onze avonden. Tony nam de godsdienstkwestie niet al te zwaar. „Ik ben er uitgelopen zie je? Op een avond stond ik met en kele vrienden op de hoek van de straat toen de geestelijke voorbijkwam. Ik lette niet op hem, en toen ging de man overal kwaad van me spreken om dat ik m'n* pet niet voor hem had afge nomen. 't Maakte me razend." En daar op wilde Tony niets meer te doen hebben met georganiseerde godsdienst. Aldrich. aan de andere kant, had een godsdienstige natuur. Hij heeft een broer die geestelijke is. Het was Gene die het voorstel deed geregeld bid stonden te houden. Gene is van huis uit een boeren jongen, afkomstig uit Sikeston, Mis- souri. Hij is jonger dan Tony,, net twee-en-twintig en is pas vijftien maanden bij de Marine. Een van die dingen waar hij tijdens den tocht het meeste over piekerde was de levensverzekering van $5.000, die hij ten bfite van zijn moeder had afgesloten, in geval hy zou komen te overlijden. Hij vroeg zich af, of zij de uitkering reeds had kunnen krijgen. Geld is nogal schaars bij hem thuis. Gene ging naar de Marine over, zodra hij ontdekte dat hij minder geschikt was voor het leger. De zucht naar a- vontuur kreeg hem te pakken, en hij dacht dat hij het er bij de Marine beter af zou brengen en meteen meer ervaring zou kunnen opdoen. Hij was een Jaar op een middelbare school geweest, al dien tijd zijn eigen brood verdienend. Hij schudde spottend het hoofd, ter wijl hij het geyal besprak. „Als moe der me zou kunnen zien Wel, ze zou 't allesbehalve pret tig hebben gevonden. Er stond een Zuid-Oostelijke bries die ons naar een groep eilanden dreef, waarvan we ver moedde dat ze onbewoond waren. Het was echter altijd mogelijk dat de Ja panners er inmiddels manschappen aan land hadden gezet, zodat we het maar beter achtte uit de buurt te blU ven. Van het eerste ogenblik af had ik me bezig gehouden met de mogelijk heid koers te zetten naar de grotere eilanden, waarvan lk wist dat ze in vriendschappelijke handen waren. De aardrijkskundige gesteldheid van dit deel der Stille Zuidzee was voor mij allerminst een geheim. Dag in dag uit had ik de kaarten bestu deerd, en had zodoende een levendige voorstelling der ligging van elk ei land. Van het begin af aan wist ik dan ook nauwkeurig waar ik heen wilde Het lag allerminst in mijn bedoeling dat vlot over te laten aan de grillen van wind en tij. Wel hadden we geen roer en geen riemen en geen zeil, maar ik was niettemin vast van plan het vlot te sturen, indien maar enig zins mogelijk. En ik werkte als da duivel om het zover te krijgen, en ik neem het hoogst kwalijk als ie mand beweert dat we eenvoudig dre ven op goed geluk af. Controle over. de bewegingen van ons vlot was mijn eerste en voor naamste zorg, v/ant zolang we water noch voedsel aan fccord hadden, zat er niets anders op dan te wachte tot de Schepper ons een regenbui stuur de of ons de gelegenheid schonk enig voedsel te bemachtigen. Uitgaande van de veronderstelling dat God dege» ne helpt dia zich sotf weten te hel pen, begon lk aen zo goed en nuttig mogelijk gtbru&k te maken van ae middelen die lk tor beschikking ha^. (Wordt vervolg#.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3