Iktnaaidei Republiek accoord met wa jenstilstandsvoorwaarden Hél de Schijnwerper V N.-HOLLANDSE PERS 1945 Uiterlijk binnen één jaar vrije verkiezingen Washington opgelucht over accoord Britse troepen gevraagd tegen Duitsers die staken NEDERLAND KOMT VOOR HULP NIET IN AANMERKING 4e Jaargang No 1137 Vrijdag 16 Januari 194Q Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)tel. 3967. Gistermiddag heeft dr. Beel in de Tweede Kamer nog de volgende aan vullende verklaring betreffende Indonesië afgelegd: „Hoewel er nog geen officiële mededeling door de Commissie voor Goede Diensten is gedaan, is er alle reden om aan te nemen, dat de voorzitter «er Republikeinse delegatie officieel heeft aanvaard het voorstel nopens de uitwerking van de wapenstilstand,alsmede het voorstel, dat als basis ral dienen voor verdere politieke besprekingen, met welke voorstellen wjj ons reeds hadden verenigd. Voorts, dat de wapenstilstand zeer waarschijn lijk Zaterdag, a.s. door beide partijen zal worden ondertekend. Het ver heugt de regering, dat de Commissie voor Goede Diensten dit reeds thans heeft weten te bereiken." Masjoemi niet accoord Radio Djokja maakte bekend, dat de Masjoemi haar ministers uit het Rcnublikeinse kabinet heeft terugge trokken, daar zij niet instemt met de Wa ncnstilstandsovereenkomst. Dit besluit betreft o.a. vice-premier Sjamsoeddin en de minister van Bin nenlandse Zaken mr. Mohamad Roem. Vrije verkiezingen Uit betrouwbare Ned. bron ver neemt Reuter, dat de overeenkomst als demarcatielijn de z.g van Mook- lijn zou vaststellen. Voorts zou een gedemilitariseerde zóne worden inge steld. waar door Nederlanders en Re publikeinse politiecontrole zou wor den uitgeoefend onder toezicht van de militaire attaché's der Commissie van Go-:-de Diensten. De meest belangrijke nieuwe ont wikkeling in de besprekingen zou zijn het aanvaarden van een voorziening. 5e moderne rattenvanger De legende van de ratten vanger van Hameln zal nog werkelijkheid worden. Een Engelsman. Heywood, heeft een fluitje geconstrueerd, dat de lokroep van een rat nabootst. Op deze manier is het zeer wel - mogelijk de ratten te lokken en te vernietigen. Het geluid van de fluitjes ligt bijna boven het menselijk gehoor. Niet iets voor onze anti- rattencampagne? dat na een bepaalde periode —waar schijnlijk niet minder dan 6 maanden en niet meer dan 1 jaar vrije ver kiezingen zullen worden gehouden, waardoor de bevolking zelf haar poli tieke verhouding tot de Republiek en tot de voorgestelde Verenigde Sta ten van Indonesië zou kunnen be palen De Elfstedentocht gaat door I Ongewijfeld zult U zich er over verbazen, dat wij hier schrijven: „De Elfstedentocht gaat door" Er ligt immers geen ijs in de sloten zelfs in Friesland niet geen sneeuwstorm jaagt over ons vlakke land en er snijdt, geen ijzige wind door onze kleren! Maar toch gaat de Elfste dentocht door! Vandaag be gint deze monstertocht. De start vindt ditmaal niet plaats in Leenwarden, maar op pagina drie van dit blad. Wij geven daar een geheel exclusieve reportage van de tocht met plaatjes en praat jes. We stellen ons voor de koprjjders op de voet te vol gen en de, aan onze lezers welbekende, Jimmy Brown is de hoofdpersoon! Volgt s'n avonturen in Frieslands Elf stedentocht met aandacht! REPUBLIEK ZELF MINDER TEVREDEN Tweede kamer gaf haar instemming Het nieuws uit Djokja, dat de Re publiek heeft toegegeven, heeft ln Washington een „gevoel van grote ♦eveeg «rebracht. Er is nog geen officiële verklaring uitgegeven, maar privé brachten hoge functiona rissen hun grote voldoening tot uiting. Actie van Djokja verwacht Men verwacht, dat deze maat de overeenkomst tussen Nederland en de Republiek effectief zal blijken „Be trouwbare bronnen" weten o.m. te melden, dat bij het plebisciet dat na een half jaar of een jaar wordt ge houden. de bevolking van een bepaald gebied nok kenbaar zal kunnen ma ken, dat zij er de voorkeur aan geeft zich bij een andere staat aan te slui ten dan waarvan zij nu deel uitmaakt Dat punt, zo is de algemene opinie kan nog de grote moeilijkheid ople veren in de verhouding van Neder- A'ioiasstal Met de dag schijnt de toestand in D'-Hsland meer critiek te worden Stakingen en demonstraties, heftige redevoeringen van politieke leiders en conferenties over de benarde voed- se'oositie gaan in de Westelijke zó nen hand in hand met de meest wil de geruchten. Daarbij komt. dat tus sen de Westelijke en Oostelijke een ae-">woorlög wordt gevoerd in de pers, de verwarring nog toe doet ne- jrAn. Talrijke bedriftsraden hebben, «aar het A.N.P. meldt, in het Ruhr gebied beraadslaagd over de wense- Jjivhèid van een algemene staking. I r>hke. de minister van Voedselvoor ziening van Noord-Rijnland-Westfa- J"-> houdt te Düsseldorf met ziin col lega's uit de rest van de Brits-Ameri kaanse zónen besprekingen ©m van hen de nodige maatregelen te ei-on Want, al verzuimen de Duitse p-MMoke leiders geen enkele gelegen- hrtid om de militaire gouverneurs van jr~«olan,3 en Amerika aan de schand paal te nagelen, helemaal v"-u't gaan zij zelf in geen geval. Neder- SaVcon. Sleeswrik-Ho''stio;n en B"»5a»*en de landen, die in hoofdzaak het in- hnnm«e voedsel moeten leveren, heb bel eerst voor zich zelf gezorgd en de leveringsolicht voor Wes^falen en ï>a* Piinland en andere dichtbevolk te industriecentra stelselmatig ontdo ken. Zeker treft hier het eealliëerd bö<^uur een ernstig verwijt het h3d de macht om de nakoming van de verordeningen te controleren en af te d",;ngen. Herhaaldelijk hebben de mi- nia»er-president van Noord-Riinland- Wastfalen. Karl Arnold en zijn mi nister Lübke, reeds in het afgelopen jaar. bij de instanties te Frankfort ge waarschuwd dat bij niet-ingrijpen onvermijdelijk gebeuren zou wat nu is "eschied: het vastlopen van de gehaie voedselvoorziening. Sedert November reeds krijgt de Duitser in de steden bij lange niet meer waar hij volgens zijn bonnen recht op heeft Vet is nagenoeg in bet geheel niet meer te krijgen, vlees nog slechts voor een derde, boter is cr zelfs niet voldoende meer voor de gieken, aardappels zijn een schaarse lekkernij geworden in de meeste gezinnen is reeds lang geen aardappel in de kelder meer te vinden. De mis dadigheid onder de jeugd neemt hand over hand toe, vrouwen en zelfs zeer jonge meisjes verkopen zich voor een hap eten aan de geallieerde soldaten of voor een sigaret. Geslachtsziek ten, zwarte handel en misdaad heb ben Duitsland reeds tot het gebeente aangetast. Het is eigenlijk een wonder, dat de vakbonden nog kans zien. in honge rende, woelige gebieden als de Ruhr en in een stad als Hamburg telkens het uitbreken van stakingen te voor komen of in te perken. In deze atmosfeer groeien de ge ruchten, de verwijten en besehuMI Buitenlands Overzicht gingen. Er wordt niets nagelaten om het volk tegen de bezetters op té- ja gen en mededelingen zoals van Ame rikaanse zijde dezer dagen zijn ge daan, dat een nieuwe rantsoenverla ging tot de mogelijkheden, een ver hoogde import tot de onmogelijkhe den behoort, zijn olie op het vuur. De Duitse leiders, aan wie ten opzichte van de voedseldistributie reeds een grote te grote? mate van zelf standigheid is verleend, hebben er geen moeite mee om de aandacht van hun eigen falen af te leiden. Maar met dit al is Duitsland niet geholpen. Deze winter zal wel geen verbetering in de voedselpositie meer te verwachten zijn. Het volk stelt dan ook al zijn hoop op een overeenstem ming tussen de Sovjet-Russen en de Britten en Amerikanen in Berlijn over gezamenlijke stappen ter reini ging van de Augiasstal. De diploma tieke activiteit in de hoofdstad is sinds de aankomst van Lord Pakenham. de Britse minister voor Bezettingsaange legenheden j.L Donderdag, daar zeer toegenomen en met haar de spanning Weldra zal het Duitse volk weten, of het nog iets op niet al te lange termijn te verwachten heeft. A. H land met de Republiek. Men denkt, dat de Repi bliek tot het uiterste zal proberen om elders stemmen te win nen Sommigen geloven in een grote propaganda-campagne; anderen ver onderstellen dat de Republiek al haar aandacht zal richten op haar econo mische en sociale problemen, omdat welvaart de beste propaganda zal zijn. Palar beschuldigt de Nederlanders De stemmen die uit de Republiek zelf gehoord worden, bevestigen de verwachting, dat Djokja slechts tegen wil en dank het accoord heeft aan gegaan. Woensdag verklaarde Palar, de vertegenwoordiger van de Repu bliek bij de UNO nog, dat Djokja de Indonesische kwestie opnieuw bij de Veiligheidsraad aanhangig zou maken, indien men nog langer moest blijven wachten op het rapport van de Cóm- missie van Goede Diensten. Palar be schuldigde de Nederlanders er van, dat zij in Indonesië een „rookgordijn" maakten en de vrede en de voorstel len van de Commissie van Drie ver ijdelden. De „Merdeka", het leidende Repu blikeinse blad, schrijft, dat de voorlo pige Federale Raad onder dwang tot stand gekomen is. De „Merdeka" heeft geen medelijden met de personen, die zich in deze raad bevinden. Haar me delijden gaat uit naar Nederland, om dat de Nederlanders nog steeds geen kans gezien hebben werkelijk volks leiders tot zich te trekken. De heer Schouten „in het gelijk gesteld" In de Tweede Kamer hebben de leiders der voornaamste fracties gis teren na de verklaring van dr. Beel het woord gevoerd. De heer Schouten (a.r.) toont zich verheugt, da t men tot het inzicht is gekomen, dat de plaats van de Re publiek een gans andere is dan aan vankelijk werd gedacht. Spr. put daaruit het bewijs, dat de tegenstan ders van Lingadjatti het steeds bij het rechte eind hebben gehad. Maar spr zou vooral gaarne willen weten wat de status van de Nederlands-In donesische Unie zal zijn. Zal zij een staat zijn? In de regeringsverklaring ontbreekt hieromtrent elke nadere precisering. De Unie staat onder het Huis van Oranje. Spr. heeft geen bezwaar tegen het Huis van Oranje, maar na „het overlijden van H.M. de Koningin is er in strikte zin van-het Huis van Oran je geen sprake meer". De heer Romme verheugd De heer Romme (KVP) verheugt zich over het „Staakt het Vuren" al zijn z'n verwachtingen omtrent al zijn zijn verwachtingen omtrent de uitvoering niet te hoog gespannen Maar hij juicht de federatie, waarvan de deelstaten politiek gelijkwaardig zijn, toe. De Unie zal „op het goede spoor" gezet moeten worden. De heer De Groot (CPN) merkt op dat men in de Federale Raad de oude figuren uit het koloniale bewind te- rugvindt. Langs de straat LEEDVERMAAK We zitten in de bus, die ons naar onze dagelijkse bezig heden voert. Het weer is, zoals gewoonlijk de laatste dagen, van streek. Regen en wind striemen de ruiten van de bus. Bij een halte staat een me neer, die beschutting heeft gezocht in de luwte van een huis. Als de bus nadert komt hij aanrennen. De bus stopt. De- deur wordt geopend, maar tot onze verwondering verschijnt er niemand. De chauffeur begint te moppe ren en maakt aanstalten om gas te geven. De meneer is spoorloos verdwenen. De bus heeft zich reeds weer in be weging gezet, als plotseling een van de passagiers een schreeuw geeft. Opnieuw stoppen en grote consterna tie. Is er een ongeluk ge beurd? Maar dan wijst de passagier schaterend naar de slootkant, waar de meneer bezig" is, zijn hoed uit het water te vissen. Even later komt hij, uit wendig glimlachend, maar inwendig woedend, de hoed in de hand en onder het kroos de bus instappen. En de tocht wordt weer voort gezet. Een communistisch sabotage-plan Sensationeel bericht van Duits blad „Der Kurier", een blad dat onder licentie te Berlijn verschijnt, •liceert een sensationeel bericht over het ontdekken van een „Commu nistisch complot tot sabotag^van het plan-Marshall" in het Ruhrgmried. De gehele industrie van de Ruhr o.m. zou volgens dit plan moeten worden verlamd. De Kominiorm zou belast zijn met de coördinatie van „de strijd van alle socialistische bewegingen in Europa tegen het plan-Marshall". Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken kan niet getwij feld worden aan de echtheid van het .protocol M", zoals het sabotage- plan der communisten officiéél wordt aangeduid. Auto raakte te water Drie der vier inzittenden verdronken Hedenmorgen om 6 uur Is een per sonenauto te Franeker in het water gereden. Drie der inzittenden zagen geen kans meer om uit de omgesla gen wagen te komen en verdronken jammerlijk. De chauffeur bracht er het leven af. Ter dood veroordeelde SD-er vloog president van het Hof naar de keel De president van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof, Mr. M. van Vugt, heeft gistermorgen een avon tuur beleefd, dat hem ongetwijfeld lang zal bijblijven. Terwijl de ter dood veroordeelde Amsterdamse S.D.-er Willemsen, die als getuige moest op treden, binnengeleid werd, ontsnapte deze, sprong met een gil over de tafel en wierp zich op de niets ver moedende president Mr. van Vugt werd met stoel en al tegen de grond geworpen. Een wachtmeester sprong de S.D.-er ach terna en sloeg Willemsen die in tussen Mr. van Vugt bij de keel had gegrepen met een gummistok op zijn hoofd. Mr. van Vugt was spoedig bevrijd en riep de parketwachten toe niet te slaan. De bef van de president was door de worsteling op z'n rug terechtgekomen en het stof van zich af slaand schorste hij de vergadering. Willemsen, die een toeval had of simuleerde, werd weggedragen en binnen drie minuten was het incident achter de rug. BOMMEN OP HELGOLAND Het eiland Helgoland (voor zover het dan nog bestaat) door de RAF als oefenobject gebruikt. De nog aanwe zige verdedigingswerken zijn 72 uur lang bestookt door de zware brisant bommen. die de Engelse uitstrooiden. Van Gogh" brak bijna een record I De grote Van Gogh-ten- toonstelling in de Tate-Ga- lery is thans gesloten. Ruim 150.000 personen hebben haar bezichtigd; een dagge middelde van 6000! Bijna een record; het aan tal wordt slechts overtroffen door dat van de Grote Ten toonstelling in 1851. „Toestand zeer ernstig" Stakingen als protest C.D.U.-leiders traden af Tijdens de conferentie van leiders van Duitse vakverenigingen en ande re Duitse persoonlijkheden te Dus- sUldorf heeft de voorzitter van het Vakverbond in de Britse zóne, Hans Böckler tegenover de Britse hoge adjunctcommisaris Baraclough ver klaard, dat de Britten troepen zullen moeten gebruiken tegen stakers en plunderaars. De Duitse diensten zou den niet voldoende in staat zijn hun functies te vervullen. Baraclough verklaarde, dat het Duitse voorstel om steenkolen die Zij zijn de representanten van het Indonesische volk niet. Het program in de regeringsverkla ring biedt geen democratische oplos sing, aldus spr. maar misschien is dat ook niet bedoeld. Waardering van P.v.d.A. De heer Joekes (P.v.d.A.) spreekt zijn waardering uit: de reis van de ministers is blijkbaar van groot nut geweest. Spr. vraagt, hoe het staat met het onderzoek naar de gebeurtenissen op Celebes en inzake de „dodentrein" van Bondowoso. De heer Jóekes is van oordeel, dat de heer Schouten nader zal moeten aangeven, wat hij bedoelt, als hij zegt dat er na het overlijden van de Ko ningin geen sprake meer zal zijn van het Huis van Oranje. Met de algemene opzet, zoals deze in de regeringsverklaring is gegeven kan spreker zich verenigen en hij zal er gaane zijn medewerking aan ver lenen. zich thans in uet Ruhrgebied bevin den - 1.700.000 ton - ln Denemarken enNcderlandte ruilen voor voedsel en op deze wijze prioriteit aan het Ruhrgebied te verlenen, niet te verwezenlijken is. Het mülitaire bestuur blijft on danks alle Duitse ontkenningen de storingen wijten aan het slecht func tioneren van het oogst- en distribu- tiesyteem. Lübke, de voedselminister van Noord-Rijnland- Westfalen stelt hier tegenover, dat zijn eigen voor stellen tot verbetering door de Brit se autoriteiten nooit in behandeling zijn genomen. De Duitse vertegenwoordigers ach ten de toestand zeer ernstig. Noord- Rijnland-Westfalen zou zijn diepste punt in zijn ontwikkeling sinds 1945 beleven. Het industriegebied is een kruitvat geworden. Vier en twintig duizend arbeiders In de chemische en staalindustrie te Oberhausen (Ruhr) sijn een sta king begonnen als protest tegen de „hongerractsoenen". Voor heden werd een algemene staking in de Rhur afgekondigd. MINISTER MANSHOLT BEHEERT ECONOMISCHE ZAKEN AD INTERIM. "Naar wij vernemen zal in verband met het aftreden van Dr. Huysmans van heden af als minister van Eco nomische Zaken ad interim optreden minister Ir. S. L. Mansholt. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de interim-periode slechts van 1 korte duur zal ziin. op andere pagina's Nieuwjaarsrede van de Burgemeester pag. 2, kol 1 Sportverwachting pag. 8 Driejarig meisje doodgereden pag. 4, kol. 3 De BBC-Mr. Squire vertelt pag. 4, kol. 1 Nederland zwendelland Gisteren ichreven we over „bezit* en we gavr in zeer ruwe trekken een weg aan, waarlangs men wellicht kan komen tot vermindering van de waarde van het bezit in het alge meen. Dat was natuurlijk theorie. De praktijk is voorlopig nog zo, dat velen hun goede naam en hun vrijheid in r'- - -£ch- om hun bezit te vergroten ten einde het genot deelachtig te worden, dat geld en goed hun kunnen verschaffen. Meer dan in lange tijd het geval is geweest hebben nu de laatste da gen weer kennis kunnen nemen van smokkel- en zwrivMizafrenf aan het licht zijn gekomen, van ~..art- handel en van bonnenmalversaties. Al deze dingen hangen natuurlijk samen met de bijzondere omstandig heden. waaronder we thans leven. In de samenleving, zoals we die vóór de eörste wereldoorlog kenrt - en ook gedurende een lange tus sen de beide oorlogen, konden ze niet voorkomen, omdat de handel in alle goederen vrij was en omdat er geen bonnen of distributie waren. Het smokkelen was voor een vrij-handels- land als Nederland ook van weinig betekenis. Dat alles is vei-andercL Er is schaarste op welhaast ieder gebied en hoewel de levensomstandigheden in ons land zeer voldoende zijn geworden, bren gen goederen die buiten de distributie om v orden verhandeld zee" hoge prij zen op. Voor wie zich begeeft in de zwarte handel lokken hoge winsten en het is de vraag of onze gemeen schap voldoende afweer heeft tegen de practjjken van deze zwarte, broe ders. We denken hierbij n|et :n de eerste plaats aan de organen, die belast zijn met de opsporing der strafbare feiten, We geloven gaarne, dat men er daar 'ernstig op uit is iedere 2wendel aan bet licht te brengen, al zal er nog wel het een en ander te verbeteren zijn. Wat we ons afvragen is of de straf fen. die op zwarte handel en soort gelijke practijken zijn gesteld, wel oldoende zijn afgestemd op de ernst der gepleegde feiten. Men dient daar bij te bedenken, dat het straffen niet alleen een corrigerende, maar ook een preventieve werking kan hebben. Wanneer de delinquenten er dieper in worden geduwd, tal de vrees om zich er aan schuldig te maken toe nemen. We hebben de indruk, dat meer en meer wordt opgetreden zonder aan zien des persoons. Er is geen sprakd van. dat de groten vrij uit gaan en de kleinen worden gegrepen. Maar ia het algemeen achten we de straffer te laag. Men moet hierbij bedenken, dat zij, die zich s*1—Mig maken aan distribu tiefraude oi iets van die aard, een ernstig delict begaan: ze vergrijper zich aan de gemeenschap. De ernst van zulk een feit zal ster ker worden gevoeld, naarmate het in zicht veld wint, dat in een arme ge meenschap, die ieder het zijne wil toe delen, distributie en ordening moeilijk kunnen worden gemist. We menen, dat dit besef echter groeiende is. En daarmee zullen stel lig de maatregelen tegen onze frau deurs en zwendelaars in kracht toe nemen. Het aantal dezer heren zal daarom successievelijk wel afnemen, al zullen ze wel niet geheel Verdwij nen. De zucht naar geld en goed is soms sterker dan de mens. Daaraan kan zelfs de zwaarste straf niets verande ren. A. ERIKS. weerbericht KOUDER Half tot zwaar bew^xt roet tijda- lijk regen, latc-r plaats^k overgaand in sneeuw. Daling van temperrniuP, in het Noorden van het land bij Ooa- telijke wind tot beneden het vries- pjmt. In het Zuiden verandelJJkt wind.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1