Ikmaafdet r N.HOLLANDSE PERS 1945 van gezond verstand" Grondslagen voor politieke besprekingen ook door Republiek aanvaard Dr.vanMook:„over\vinning Algemene staking in Duitse steden Een jaar geledenramp te Muiden Londen publiceert communistisch sabotage-plan tlflder de Schijnwerpei 1 4e Jaargang No 1138 Zaterdag 17 Januari 194" Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 838. Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6 A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)tel. 3967. Te Batavia is gistermiddag door dc Commissie van Goede Diensten offi cieel bekend gemaakt, dat de Republiek de Nederlandse voorstellen voor een wapenstilstand heeft geaccepteerd. Voorts wordt gezegd, dat Sjari- foeddin mede namens zijn regering heeft ingestemd met een aantal pun ten, welke reeds door de Nederlandse delegatie aanvaard waren als grondslag voor een oplossing van de politieke moeilijkheden. De tekst van de overeenkomst tot staking van het vuren wordt onmiddellijk opgestelo voor definitieve ondertekening door öe pariyen, waarna terstond a3n boord van de „Renville" een voltallige zitting wordt gehouden van de beide delegaties, bij welke geleenheid de tekst van de overeenkomsten dc grondslagen voor de politieke onderhandelingen zullen worden gepu bliceerd. 't ls niet alles goud, wat er blinkt De Olympische kampioennen die dit jaar in het Wembley stadion van Londen de eerste prijzen in onvangst zullen nemen, zullen gewaar worden dat hun gouden medailles ditmaal slechts van verguld zilver zullen zijn, aangezien Groot-Bri'.tannië zich niet de luxe veroorloven kan gouden me dailles te slaan. Ook op dit gebied wordt de soberheid betracht! - Wapenstilstand getekend BATAVIA Aan boord van de „Ren, ville" is hedenmorgen het wapenstii- standsverdrag met de republiek gete* kend. Juiste tijdstip acht uur vijf-en twintig Nederlandse tijd. „Nieuws, goed nieuws" Hoewel Dr. van Mook tijdens een gister gehouden persconferentie uiter aard wees op de noodzakelijkheid van een snelle uitvoering van het bestand, liet hij prettige geluiden horen. ..Nieuws, goed nieuws", zo zeide Dr. van Mook. „Wij beschouwen dit niet als een overwinning van éénder partijen, doch als een overwinning van het gezond verstand". Dr. van Mook wees er voorts op, dat het gaat om een snelle opbouw van Indonesië als souvereine natie. Hij richtte dank woorden en felicitaties tot de Com missie van Goede Diensten en zeide te verwachten, dat de komende be sprekingen veel gemakkelijker zullen gaan Koning Abdullah zal hij het halen Het voornaamste verzoek van de vakverenigingen aan het militaire be stuur is onmiddellijke hulp van de troepen om de boeren te dwingen „geweldige voedselvooraden, op hun boerderijen vergaard" af te geven. Stoelendans Het nieuwe verdrag, dat tussen En ge. and en de regering van Irak is ge sloten betekent veel meer dan een verandering in de status van dit A- rabische land een schrede op de weg, die Engeland heeft ingeslagen om zijn positie in het Middelandse Zeegebied te versterken. Deze positie werd ern stig ondrmijnd door meer dan een factor. Het verdelingsplan voor Pa lestina, met zo opmerkelijke eensge zindheid door de twee rivalen Rus land en Amerika er door gejaagd, was de laatste slag. Het was het zegel op het falen van de schipper-politiek, die nóch de Arabieren, nóch de Jo den. nóch de publieke opinie in de wereldmaar alleen de kapers op de kust voldoening kon geven. Het Palestijnse avontuur brokkelde steeds meer Engeland's invloed in de Midde landse Zee af. En daarmee ging ge paard een relatieve stijging van de macht van Rusland en Amerika, die beiden groot belang hebben bij „het kruispunt der wereldwegen", dat be halve sterke strategische posities ook jioz o m olie op kan leveren. Mocht Palestina al geen succes zijn voor het oude Albion, met Egypte wil 't even min boteren. De conditio sine qua non Waarvan dit land van de Nijl bij een occoord geen haarbreed wilde afwij ken, zou voor Engeland tot het to taal verlies van zijn invloed geleid hebben. Een dergelijk accoord valt niet samen met de principes van Dow- Bingstreet, die dwingend voorschrij ven onder alle omstandigheden heer te blijven maar dan ook onder al le omstandigheden in de fauteuil te blijven zittèn, die een heer rechtens toekomt. Wanneer de veren van die fauteuil ongemanierde springneigingen gaan vertonen, is het zaak zich zo lang vast te klemmen totdat een an der zitje gevonden is. En Engeland heeft een op eeuwen lange ervaring berustende routine ge kregen in deze stoelendans, die de an dere groten der wereld met recht kunnen benijden. Het heeft er alle schijn van, dat de nieuwe zetel voor Emtannia in de Arabische wereld snel haar voltooiing nadert. Onlangs wezen wij er op, hoe de nieuwe ster aan het Arabische firmament, Ab dullah, koning van Trans-Jordanië, aan schitering wint. Door het nieuwe verdrag met Irak is zü weer een paar streepjes hoger aan de hemel ge klommen: daarmee groeit het uitzicht op de vorming van een Groot-Syrië onder leiding van vriend Abdullah, die ongetwijfeld twee eigenschappen in zich verenigt, welke goud waard zijn voor een goed staatsman die de toekomst wil omarmen: eerzucht en gehoorzaamheid. Zij zijn minstens evenveel goud waard, overigens, voor Engeland in dit geval en het toont zich dan ook gul jegens de Trans- Jordanische vorst: met steun aan geld, wapenen en goede raad kan er daar ginds veel bereikt worden. Een van de belangrijkste dingen wel ls, het overwicht te breken dat Egypte als grootste partner in de Arabische Liga heeft. Een Groot-Syrië zou Egypte van zijn plaats dringen en daarom is een Groot-Syrië onder leiding van een vriend het perspectief, dat Engeland in de Arabische wereld verwezenlijkt wil zien. Buitenlands Overzicht Het is niet toevallig, dat het eerste van de reeks accoorden naar Bevin aankondigde, „uitdrukking zullen ge ven aan de vriendschap met de Ara bische wereld", met Irak tot stand kwam. Er bestaat een familie-relatie tussen de hoofden van Irak en Trans- Jordanië, die een vergelijk, ondanks een groeiende oppositie van politici uit het eerste land tegen machtsuit breiding van Abdullah, een goede grondslag geeft. Het huidige Iraakse kabinet onder Sayid Salih Jaboer niet Jabroer kan met Britse steun deze oppositie ongetwijfeld wel aan. Het valt natuurlijk niet te voor spellen, öf Engeland met zijn pogin gen om de leiding in het Middelland se Zeegebied te heroveren, zal slagen. Maar zeker is. dat het nóch Amerika, nóch Rusland gemakkelijk af zal gaan om de oude politieke rot alle gras voor de voeten weg te maaien. A. H. „De boeren moeien gedwongen worden voedsel ie leveren" Duisburg, de grootste binnenhaven van de wereld, Mülheim en Dinslaken werden Vrijdag door een algemene staking van 24 uur lamgelegd. Leiders van de vakverenigingen schatten het aantal stakers op 140.000 man. ZQ verklaarden, dat de staking een pro test was tegen i'.e „hongerrantsoenen". de laatste waarschuwing Het lag in de bedoeling ..heden ochtend het werk te hervatten. In dien echter niet onmiddellijk maatre gelen ter verbetering van de voedsel positie worden genomen, dreigt een algemene staking in de gehele Ruhr. die ook de mijnwerkers zou omvat ten. Sander, de socialistische voorzitter van de Duisburgse bedrijfsraad, ver klaarde, dat de stakingen geen onder deel zijn van een communistisch com plot. „Wij staken tegen de honger". Iets meer perspectief? De besprekingen te Drsseldorf tus sen de deskundigen der Duitse lan den hebben iets meer resultaat opge leverd dan aanvankelijk verwacht werd. De landen hebben toezeggingen voor het Ruhrgebied gedaan; de lan delijke districten zelf zullen vooreerst geen vet meer ontvangen. Minister-president Karl Arnold van Noord-Rijnland-Westfalen verklaarde, dat dit misschien een onmiddellijke ineenstorting van de Ruhr kan voor komen, maar dat, als er geen doel treffender maatregelen worden geno men, het slechts het uitstellen van de crisis tot een later tijdstip bete kenen zal. Nog vers in ons geheugen ligt de ramp te Muiden 14 doden ei6te daar het werk van de Mijnen- en Munitie-opsporingsdienst. Veertien der dappe ren, die dag in dag uit hun leven waagden voor onze veiligheid, wer den het slachtoffer, toen daar een auto met projectielen in de lucht vloog. Juist gisteren was er te Oirschot een plechtigheid voor de mannen van de MJVÏ.O.D. Daar verloren indertijd zes man bij een explosie het leven De commandant kolonel Spaich onthulde een monument en herinnerde zijn manschappen aan wat thans is bereikt: „In de korte tjjd van zijn be staan heeft onze dienst 6000 mijnenvelden geruimd, 1000 gemeenten ge zuiverd, 100 V I's en millioenen anderre projectielen onschadelijk gemaakt". Er ls reden, om dankbaar en trots te zijn! Bedenksels" zegt radio-Moskou Tiet Britse ministerie van Buiten- fcukdsc Zaken heeft de tekst gepubli ceerd van het „plan-M" waarin ver vat zyn de plannen, die Duitse com munisten zouden koesteren om stakin- Lange vingers te over in ons land Buit van „Gerrit de Stotteraar" gevonden Gistermiddag heeft de Amsterdam se politie de bergplaats gevonden, waar de Maandag j.L gearresteerde inbreker „Gerrit de Stotteraar" zijn buit had verborgen. Bij hun speur tochten ontdekten de rechercheurs in een huis aan de Valckeniersstraat een van drie lipssloten voorziene niet te forceren gepantserde deur. Aan de andere zijde van het pand, in de Sarphatistraat, was de „kluis" met een houten deur gesloten, maar hierachter was een stenen muur op getrokken, zodat de rechercheurs met mokers zich een toegang moesten ver schaffen. De buit van „Gerrit". die 40 inbraken op zijn naam heeft staan en niet alleen in Amsterdam, maar ook daar buiten opereerde, bestond o.m. uit: 20 damesmantels en japon nen, een andenm en fiets, een radio byouteriedoos met 18 kar. gouden horloge en armband, 2 bontmantels en twee pakjes met distributiebeschei den. Zijn medewerker en heler, een metselaar, is inmiddels ook gearres teerd. Wij geven hier de voorrang aan een zware jongen van beroep waar schijnlijk omdat hij ons nog het meest sympathiek voorkwam. Hieron der volgen enige amateurs. Muisje met een staartje De zaak van de bedrijfsleider van de coöperatie „Helder" ,de 33-jarige J. W. van de Vijver, die onlangs werd gearresteerd omdat hij fraude op grote schaal had gepleegd, heeft nog een heel staartje, naar blijkt. De 53-jarige bedrijfsleider van de coöperatieve verbruiksvereniging „De Eendracht" te. Haarlem J. J. W., heeft vermoedelijk om Van de Vijver, die door zijn knoeierijen in moeilijkheden raakte te helpen, 1800 textielpunten voor hem gekocht. W„ die op het ogenblik in voorarrest zit, heeft de punten overgenomen van de 24-jarige kantoorbediende van de coöperatie mej. J. IT. L. uit Hillegom, die de punten op haar beurt van het echt paar Van D. te Haarlem kocht. Mej. L. is na verhoor vrij gelaten. De grondstoffen voor zijn clandestien ge- exploiteerde koek- en gebak-fabriek „Copa" betrok Van de Vijver zwart van de 59-jarige fabrikant in bakke rijgrondstoffen E. J. H. V. te Duiven- drecht. Tegen allen werd proces-verbaal op gemaakt. Poststukken begeerlijk goed Niet alleen bonnetjes, ook poststuk ken zyn begeerlijk goed. Sedert an derhalf jaar is bij de Noordwijkse politie en bij de P.T.T. regelmatig aangifte gedaan van het Verdwijnen Van poststukken uit pakketten uit het buitenland, welke als brief verzon den waren. Nu zijn twee postambtenaren n.1. de 28-jarige J. A. Z. en de 32-jarige P. C. Z. te Noordwijk gearresteerd. Na huiszoeking, waarbij verschillende verduisterde goederen gevonden wer den, viel het tweetal door de mand. De laatste twee jaar hadden zij tien tallen waardevolle postbrieven, voor namelijk uit het buitenland achter gehouden. Twee helers zyn inmiddels ook ge vat.. Zij hebben bekend. En in Bussum En in Bussum werd gisteren de makelaar K. gearresteerd, verdacht van. oplichting. Hij zou personen, voor wie hij huizen moest kopen, voor een bedrag van plm. 20.000 gulden hebben opgelicht. Bovendien zou hij goede ren van Joden die hij beheerde tot een waarde van 50.000 gulden achter over hebben gedrukt. En uit Germania Binnenkort zal de Nederlandse missie tot opsporing van oorlogsmisdadigers in Duitsland geheel geliquideerd zijn Het werk wordt dan overgedragen aan de missi'e-Hünder. Onlangs, zo meldt het A.N.P., zijn bij eerstgenoemde missie onregelma tigheden ontdekt. Een aantal leden wordt er nl. van verdacht zich goe deren te hebben toegeëigend, welke toebehoorden aan Duitse burgers. Na een onderzoek door de rechercheaf deling van de Marechaussee zijn acht leden in arrest gesteld, van wie er thans nog zes worden vastgehouden. Met ziet het: overal valt wel wat te halen. Talloze dorpen in de Moezelvallei staan blank. De Amerikaanse film ster Betty Grable kreeg een dreig brief: 5000 dollar betalen of je doch tertje wordt ontvoerd. De 20-jarige schrijfster van de brief is gearres teerd. gen in het R hrgebied te organise ren en het vervoer in West-Duitsland te desorganiseren. Een woordvoerder van het minis terie verklaarde, dat nadere inlichtin gen omtrent de bron van de tekst het Foreign Office dieper dan tevoren overtuigd hadden van de autenticiteit ervan. Doel zou zijn „bevrijding van het wereld- proletariaat" In het document wordt o.m. ver klaard, volgens het Foreign Office, dat de komende winter de beslissen de periode in de geschiedenis van de Duitse werkende klasse zal zijn. „Zij zal door hardnekkige strijd en tezamen met de werkende klasse in geheel Europa de sleutelposities in de pro ductie veroveren. Deze strijd heeft niet het bezetten van ministeriële posten tot doel, maar van posities die het uitgangspunt vormen voor de uiteindelijke strijd voor de bevrij ding van het wereldproletariaat. Er moet geen twijfel over bestaan, dat voor het tot stand brengen van deze uiteindelijke overwinning alle wapens van het proletariaat worden gebruikt. De Sovjet-Unie, waar het so cialisme gevestigd is, kan en xal deze strijd tegen de monopolistische kapi talistische machten met alle middelen, die haar ter beschikking staan, steu nen. „Kominform" zou de leiding hebben De Kominform zal de gemeenschappe lijke strijd van alle socialistische be wegingen in Europa coördineren. Hoe wel de Duitse partij nog geen lid is van dit bureau, heeft zij niettemin een sleutelpositie in de komende strijd. Het centrum van de strijd zal het Ruhrgebied zijn. De strijd moet voor Europa vnl. gericht zijn tegen het plan-Marshall. Moskou dementeert Radio Moskou heeft in een uitzen ding in het Engels verklaard, dat „de bedenksels omtrent een communistisch complot hen, die een politiek voeren van verdeling van Duitsland en scheu ring in Europa, niet zal kunnen helpen." SPOORWEGSTAKING OP KOMST Officiële bemiddelaars zijn, zo wordt uit Chicago gemeld, er niet in ge slaagd een loongeschil tussen de Ame rikaanse spoorwegen en drie vakver enigingen van spoorwegpersoneel bij ie leggen. De vakverenigingen heb ben reeds besloten tot staking over te gaan: deze staking van i25.000 vak verenigingsleden zou 6 Febr, ingaan Neuiraliieii en individualisme Het vertrek van een hoofdredac teur van een blad als „De Waarheid" is iets, wat zelfs „De Waarheid" blijk baar niet zwijgend kan afdoen. Een zo belangrijke verandering moet gemo tiveerd worden en in het nummer van Woensdag j.1. vinden we dan ook een verklaring. Deze is interessant genoeg om een ogenblik bij stil te staan. „Uitgaande van een verkarde opvatting van neutrale berichtge ving werden de "officiële nieuws dienst en de reactionnaire Engel se en Amerikaanse nieuwsagent schappén in de gelegenheid ge steld de lezers te beïnvloeden" (al dus „De Waarheid". Nu was de zaak zo, dat zelfs onder de blijkbaar verfoeilijke leiding van de heer Koejemans de verslaggevers van „De Waarheid" op vergaderingen niet of nauwelijks aandacht schen ken aan wat niet-leden van de C.P N. in het midden te brengen hadden Het gesprokene door de CP.N.-ers ~hter werd breed uitgemeten. Van ..n-ntra- liteit" was niet de minste ®prake. Aan de heer Koejemans wordt nu verweten, dat hy de officiële nieuws dienst en persagentschappen ui; lan den, die door de C.P.N. als reaction- nair worden versleten, gelegenheid bood „de lezers te beïnvloeden". Iets dergelijks mag blijkbaar niet. Op zichzelf is dit een aangelegen heid, welke „De Waarheid" moet be oordelen. We kunnen ons zelf heel goed begrijpen, dat dit blad als par tijorgaan propaganda wenst te voeren voor het communisme. Alle partijor ganen hebben er een handje van de dingen te doen op de manier van „De Waarheid": ze brengen datgene naar voren wat hun het beste past of wat de eigen mensen hebben gezegd of gedaan en ze proberen het geheel te overgieten met een neutraal sausje. Ze doen het alleen wat minder plomp dan „De Waarheid". Eerlijk zou het zijn, wanneer ..De Waarheid" schreef: „We zijn een com munistisch partijblad en als zodanig brengen we communistische propa ganda". Wanneer het blad echter zegt, dat een „neutrale berichtgeving" vereist, dat de officiële nieuwsdienst en reac tionnaire buitenlandse persagentschap pen niet in de gelegenheid worden gesteld de lezers te beïnvloeden, dan is dit de waarheid op zijn kop zetten. Van „neutraliteit" is geen sprake meer, 't is boerenbedrog zonder meer. Iedere lezer, die de dingen „neu traal" bekijkt, zal dit moeten toege- „Het partijbestuur is van oor deel, dat het gedrag van pg. Koe jemans voortkomt uit zijn gebrek aan politieke standvastigheid, als mede uit een neiging tot kleinbur gerlijk individualisme, dat onver enigbaar is met de discipline en de organisatorische beginselen van de Communistische Partij en de ar beidersbeweging". Wat ons in deze zinsnede opvalt ia de bestempeling van het begrip „in dividualisme" met het praedicaat „kleinburgerlijk". Individualisme is dus blijkbaar klein burgerlijk en moet met wortel en tak worden uitgeroeid. Een dergelijke gedachte is dwaas en daarom belachelijk. Neem de persoon lijkheid van een mens weg en er blijft over een mens zonder menselyke ei genschappen. vermoedelijk iets als een willoos werktuig, een slaaf zonder hersens. Indien „De Waarheid" meent wat ze zegt, zou dit er op neerkomen, dat de CP.N. zou moeten bestaan uit niet- zelf-denkende mensen met vermoede lijk een denkend godheidje aan het hoofd. 't klinkt toch wat cru, maar toch we kunnen er moeilijk wat anders uit maken. A. ERIKS. weerbericht Zwaar bewolkt metop vele plaat* sen nevel of mist, doch hier en daar opklaringen. Vrijwel overal droog weer en weinig wind. Later in Westen van het land naar Ziv* richtingen draaiende en gtteldelif.t toenemende wind. Weinig verandering in temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1