NEDERLANDSE ONTWERPEN rsiSR NETTE MEISJES Tempeldienst J®. In de Bar van Victory Vrijzinnige Zondagsschool Abonneert U op dit blad schrijvende lezers Lonen en Prijzen Geachte Heer Eriks, In het naschrift op mijn opmerkin gen, naar aanleiding van Uw hoofd artikel „Staking", schrijft U aan het einde, dat men de dingen op twee erlei wijze kan opvatten: men kan zien naar datgene wat bereikt werd ?r. naar datgene, wat niet werd be reikt. Inderdaad daarin heeft U gelijk, doch hetgeen U daarna schrijft, n.1. „dat wie het tweede doet, altijd ontevreden is en daarom altijd ongelukkig", laat ik gaarne voor Uw rekening. Temeer daar U dit in verband brengt met het geen ik de vorigs maal schreef t.a.v. de 'con- en prijs-verhoudingen. Het 5s niet zó, dat ik geen woord van waar dering zou laten horen, indien er op dit terrein in ons land redelijke re sultaten zouden zijn bereikt, integen deel! Doch hoe men deze zaak ook Jteert of wendt, een loon- en prijs-poli- tiek op basis van „Sociale gerechtig heid", ontbreekt. Ik wil proberen de ze zienswijze, met feiten duidelijk te maken. Reedg in Juni werd door de toenma lige regering een gelijkmatige, soci aal-verantwoorde verdeling van de door de oorlog veroorzaakte armoede in het vooruitzicht gesteld. Tcgelijker- tiid werd er een beroep gedaan op de Werkende bevolking, zijn uiterste krachten in te willen spannen voor het herstel va.i de tijdens de oorlog geleden schade, door opvoering der ar beidsproductiviteit. Van stonde af aan hebben de werkers in alle bedrijfstak- keni :rn gevolg gegeven. Zoals de Statistieken aangeven, werd reeds in vele gevallen het vooroorlogse produc- tieoeil bereik' of zelfs overschreden De dOnr de opeenvolgende regeringen gewekte verwachtingen dat met het ft ij ge .dgr^roriUcv's, -•->! dni'ng van het prijspeil als een reële loonsverho ging, - paard ?pu gaan, is niet verwe zen lijkt. Als gevolg hiervan maakt 't bedri. "--leven over het algemeen en het e- v-terende deel in het bijzonder, W'isten die in scherpe tegenstelling z"n met een gelijkmatig sociaal-ver ar'-.voorde verdeling van onze natio- r\''e armoede. Deze armoede werd en wori't in toenemende mate gedragen door hen die met hun hand- en hoofd arbeid. de geleden oorlogsschade her stellen p-> het bedrijfsleven op gang houden. P-* voornaamste oorzaak voor deze noodlottige gang van zaSen, is de ge -olgde loon- en prijs-politiek. Zo wel in particuliere als in openbare bedrü"en wordt de loonstoo gehand haafd. Voorgestelde en verantwoorde loonsverhogingen worden afgewezen, terwi'1. zelfs het werkelijk inkomen^ van bepaalde arbeidersgroepen, zoals Textielindustrie en Bouwnijverheid dreigt te worden verlaagd. Tegenover de gedragslijn, die de re gering volgt bij het vaststellen van het loonpeil, die ge het kenmerk noemt van kracht, staat haar slappe houding inzake het beheersen van de prijzen. Telkenmale deinst zij terug voor het nemen van drastische maatre gelen zowel met betrekking tot de aan tasting van buitensporig hoge winsten als een Ingrijpende verlaging der prij zen v..;i de, voor het werkende volk onmisbare, verbruiksgoederen en le vensmiddelen. Ondanks propagandis tische leuzen over prijsverlaging en nadrukkelijke verzekeringen van Mi nister Mansholt, moest de Regering in de millioenen-neta van September 1947 verklaren, dat „van het prijsverloop in het buitenland is te verwachten dat 't in 1948 dezelfde invloeden zal onder gaan, die de prijzen reeds in 1947 de den stijgen". Tegen deze achtergrond moeten de prijsverhogingen van melk, vlees, vetten (uitgezonderd margarine) en aard ppelen, hooffst langrijke voedingsmiddelen, worden gezien. De aangekondigde en doorgevoerde prijs verlaging van «uxe-artikelen en veelal niet in distributie zijndë verbruiks goederen zinkt hierbij in het niet. Wie herinnert zich niet de „loonstop rede" van Dr. Beel op 4 Oct. 1946, waarin werd aangekondigd dat het loonpeil niet kon worden verhoogd, zolang in de arbeidsproductiviteit geen verbetering was gekomen, maar dat de Regering zich met kracht zou keren te gen pogingen om mogelijke prijsver- lavingen te verhinderen. Tevens verklaarde Dr. Beel, dat door invoering van het utility-systeem prijs dalingen verwacht konden worden. Als voorschot echter h'erop, kondigde Dr. Beel prijsverhogingen van brood, melk en boter aan. Deze rede moet als een donkere blad zijde in de geschiedenis van het Ned. volk worden beschouwd. Verschillen de subsidies op levensmiddelen wer den ingetrokken, een maatregel die het mede mogelijk maakte de milli- oenen-uitgaven van leger en vloot ten behoeve van een „politionele ac tie" in Indonesië te kunnen bekosti gen. De utility-productie wordt door de fabrikanten gesaboteerd en ontdoken, en is practisch alleen nog maar in toe passing voor het fabriceren van leger uniformen etc. De door prof. Lieftinck voorgestelde vermogensheffing-ineens, van 5-25% verlaagd tot 4-20%, le verde voor de grote kapitaal-bezitters een voordeeltje van 400 millioen gul den op. Bovendien werd de 6 pCt. di videndstop vei'hoogd tot 9 pCt. Als de arbeider een groot-verbrui ker was van gloeilampen of met auto radio's oi bioscooplampen zijn maal kon doen, zou hij misschien waarde ring hebben voor, en zich gelukkig voelen bij de sympathieke geste var. Philips, de prijzen van deze producten vriiwillig te verlagen. Misschien ook zelfs, dat hij, indien geïnteresseerd bij de bescherming van de winsten van on dernemingen in Indonesië, de dagelijks uitgegeven 3 millioen gulden voor le ger en vloot, welbesteed zou achten. Vooralsnog is het echter zo, dat noch 't één, noch het ander het geval is; daarom, gaat zijn interesse allereerst uit naar de prijsverhoging van melk, pap, yoghurt, boter, kaas, varkensvlees aardappelen, gas en misschien ook nog de huishuren. Daarnaast wijst z'n loon- zakje overduidelijk uit, in hoeverre deze prijsstijgingen in overeenstem ming zijn met de inhoud ervan. Geachte heer Eriks wij zijn het reeds eens over het feit, dat stakin gen ontstaan uit de nood en ontevre denheid der werkers, dat deze nood groot is zal niemand ontkennen, ergo behoeft het ook geen verwondering of misnoegen te wekken, indien onder de huidige omstandigheden, waarin de atmosfeer is geladen met conflictstof, stakingen uitbreken. Teneinde uit deze impasse te geraken is het dan ook noodzakelijk en moge lijk, om onderstaande in toepassing te brengen. Ie.) D.m.v. een loonsverhoging het loon in overeenstemming te brengen met de prijzen. 2e.) Gelijktijdig prijsstijgingen te verbieden, zonodig met drastische mid delen tegen te gaan of zelfs te verla gen. 3e.) Door een effectieve winst-be lasting, de buitensporig hoge winsten om te zetten in een loonsverhoging voor die bedrijfstakken of bedrijven waar niet voldoende of geheel geen winst wordt gemaakt 4e.) Eindelijk een begin te maken, met het doorvoeren van werkelijke so ciale en economische democratie, door aan de werkers volledige medezeggen schap te verlenen. 5e.) Door beëindiging der vijandelijk heden in Indonesië en demobilisatie van het grootst mogelijke deel van le ger en vloot, een groot aantal arbeids krachten vrij te maken en daardoor wederom productieverhoging moge lijk te maken. (Tevens hierdoor een slordige 3 millioen per dag te bespa ren). Volledigheidshalve laat ik hieron der nog enige cijfers volgen, die ove rigens voor zich zelf spreken. Enige winstcijfers Textielindustrie A.K.U. '45'46 f 5.Ï16.112 Unilever '45—'46 f 129.000.000 Koninklijke Petroleum '46 f 72.000.000 Nederlandse Spoorwegen 1946 f 22.000.000 enz Indexcijfer C.B.S. <1938/39=100. Productie Lonen. Kosten levensonli Nijverheid en Landbouw Juni '45 41 116 180 173 Oct. '47 103 170 190 193 Men moest zich bij bovenstaande dexeijfers rekenschap geven van nel feit dat ook bij afwezigheid van een verdere afwijking van de indexcijfers van lonen en van de kosten van het levensonderhoud, (hieronder te ver staan het hoogst noodzakelijke), de spanning tussen lonen en prijzen in werkelijkheid toeneemt, naarmate meer goederen beschikbaar komen. Im mers tengevolge van de jarenlange te- kosten is de behoefte aan zgn. duurza me verbruiksgoederen: kleding dek king, huishoudelijk textiel, huisraad (Stoffering), enz. sterk gestegen en stijgt deze nog voordurend. Met het beschikbaar komen van deze artikelen wordt de spanning tussen behoefte en productie in een spanning tussen lonen en prijzen omgezet. Hopende met het bovenstaande tot beter begrip van het loon- en prijs-pro- bleem te hebben bijgedragen, met de meeste hoogachting. J J. Heemskerk, Alkmaar Naschrift redactie. Waar de heer Heemskerk zeer veel van onze ruimte vraagt moeten wij ons noodzakelijkerwijs bekorten. Ten aan zien van lonen en prijzen hebben we weinig meer toe te voegen aan hetgeen we reeds schreven. We hebben grote bewondering voor de wijze, waarop on. ze regering de dingen hier in de hand heeft: de lonen, óók de prijzen. We betwijfelen of er èèn land ter wereld is, waar men ze beter beheerst. Dat is wat anders geachte heer Heems kerk, dan een „slappe" prijzenpolitiek, gelijk U die meent te mogen betitelen. Van prijsstijging is geen sprake - waar doet men ons dat na? In Rusland soms En een gedwongen prijsdaling moogt U gerust beschouwen als een ware Her cules-opgave: bijna onbegonnen werk! Fouten, die zijn er natuurlijk nog. Ideale maatschappijen bestaan niet en zeker niet. wanneer men geen drie jaar geleder, nog stond te midden van de grootst denkbare bende, de chaos, hier nagelaten door de Duitsers. Waar om praat men daar toch altijd zo ge makkelijk overheen? Of dunkt U, dat een zo enorm ingewikkeld samenstel- sel als een volksgemeenschap even op- geknapt wordt door te zwaaien met een stokje en te mompelen: hokus-po- kus sim - salabim! Waar het op aankomt is: Heeft men vertrouwen in deze regering of niet? Zo ja, help dan mee! Zo nee, dan moge de werknemer bodenhen, dat hij zich verzet tegen het beste bewind, dat hij nog ooit heeft gehad en dat 't zeer de vraag is of hij bij zijn leven iets beters zal terugkrij gen. Met mensen, die willekeurig de lonen naar boven brengen en daarmee ons hele economische samenstelsel in de war zouden schoppen gelijk U voor stelt, was de werknemer al heel slecht g;d: nd. Ten mlnataa,d& ijj_onopysjJ ting. Zo iets zou alleen zwakheid ademen en de eerste, die 't zou bezu ren was de werkman. Daaraan behoeft U in 't minst niet te twijfelen. CINEMA AMERICAIN HET WONDER VAN DE 34 ste STRAAT Een allemachtig aardige film. De Kerstman, lezer, bestaat natuur lijk niet. Zo min als Sinterklaas, Maar ziet, nu duikt plotseling toch de Kerstman, op. Niet zo maar een willekeurige Kerstman? de Kerstman. De omgeving verklaart hem voor gek en het wordt een rechtzaak, waarbij de verdedigers eerst een be wijs moet leveren, dat de Kerstman in het algemeen bestaat en bovendien dat hij is gepersonifieerd in Kris Kringle, de man, die zich daarvoor uitgeeft. Als getuige is opgeroepen het zoontje van de advocaat van de tegenpartij. En Tom, bestaat de Kerstman? Ja zeker, meneer. Hoe weet je dat? Pappie 'heeft het gezegd. En jokt pappie wel eens? Nee, nqoit meneer. Dit is een van dé vele tafereeltjes vol humor, waarvan deze film zo heel rijk is. Hoe tenslotte wordt bewezen, dat Kris Kringle inderdaad de Kerst man is, laten de lezers dat zelf gaan zien. Ze doen zich werkelijk tekort, wanneer ze de gelegenheid daartoe voorbij laten gaan en wanneer ze de- film, die zich „het wonder van de 34ste straat noemt, maar die een wonder is van humor en van geestig heid uit Alkmaar laten vertrekken zonder hem te hebben gezien. VICTORIA THEATER „SINBAD DE ZEEMAN" Het Victoria Theater biedt U deze week Douglas Fairbanks Jr. als „Sin- bad the Sailor", alias prins Ahmed, de grote fantast en avonturier. Mau- recn O'Hara staat hem met. haar, door de wonderlijke kleurenpracht bewon derenswaardige schoonheid op buiten gewone wijze terzijde. Deze rolprent is meeslepend door haar grote kleu renpracht en haar spannende avon turen en derhalve zeker waard om gezien te worden als men van een groots opgezet aantal avonturen houdt De kleuren van deze film zijn waar lijk fantastisch. Douglas Fairbanks Jr is zijn rol geheel meester. Hij vecht geheel alleen tegen 10-tallen vijanden. Springt over meters hoge muren en gooit mét vuurballen die meestal raak zijn, doch ook wel eens mis, evenals zijn verhalen die ook wel eens mis. zijn d.w.z. niet geloofd worden, maar altijd weet Sinbad ze weer door zijn grote fantasie waar te maken. Vooraf een goed verzorgd voor programma w.o. enige flitsen van het onlangs gehouden amateurs-ijsballet in de Apollo-Hall te A>^Wdam. „ZAMBOANGA" In het A.B.T. draait deze week een film, die in afwijking met de door snee film door de inboorlingen zelf gespeeld wordt. „Zamboanga" ver haalt de belevenissen van een zwer vend volk in de Zoeloe Zee. De held vecht niet met gummi haaien uit Hol lywood, doch met echte, even echt als het gevecht mét de boa-constric- tor, met dc krokodillen en de onbe kende zeemonsters. We leefden met de Moro-parelvisser, zagen hun pitto reske vloot van zeilscheepjes, deelden hun gevaren en feesten. Zefs, dat zult U niet geloven, de handvol paarlen, geworpen in de schoot van het meisje, zijn echte parels, omdat zij juist uit de zee zijn opgehaald. HARMONIE TWEE MEISJES EN EEN MATROOS „Two Girls' and a sailor" is eeil film, die liefhebbers van jazz en swing ongetwijfeld zal bekoren. Zij, die van deze muziek en dans niet houden, kunnen ditmaal beter verstek, laten gaan. Het is n.1. alles jazz, swing en show wat de klok in deze rolprent slaat. En behoudens een enkel nummer is het grootste muzikale deel slechts te appreciëren. Jammer dat José bi maar een enkele maal „aan het woord komt". Het verhaal zelf heeft weinig om 't lijf. Twee Cabaret-girls Jean en Patsy Deyo, zetten een ont spanningactie voor militairen op touw waarbij tenslote de Deyo-Kids beide „aan de man" k n. Natu"r- - lijk zijn goede komische scènes ge waarborgd door de kostelijke Jimmy Durante. Ook Van Johnson, June Allyson en Gloria Dehaven geven goed spel. Filmisch gezien is de uitstekend ge- ensceneerde droom van Patsy (June Allyson) het beste gedeelte van deze film. De „modeshow" is alleraardigst. Vooraf in het journaal o.a. goede opnamen van het Werk van het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie en flitsen van het ijsballet in de Apollo- hal. CINEMA HOLLANDIA VERLATEN De komende week draait in Cine ma Hollandia de film: Verlaten, een film met een zeer dramatische inhoud. De film laat ons het leven van een vrouw zien die een man liefhad wel ke haar tenslotte bedroog. Deze vrouw, tevens moeder, brengt grote offers, zelfs van eer en goede naam, om haar zoon, die nog de enige lichtstraal in haar léven is ,een behoorlijke toe komst te verzekeren. De voornaamste hoofdrolvertolkster in deze rolprent z: Dolores del Rio en Pedro Armen- dariz V'cor de zeer vele blijken van deelneming, die ik mocht ondervinden na het overlijden van mijn lie ve man KJ \AS VERWER betuig ik hiermede mijn oprechte dank. J. Verwer-Hollebeek Alkmaar,. Jan. '48, Fnidsen -80. Het Bestuur van het Alge meen Afdelings Zieken fonds „Alkmaar en Omstre ken" bericht, da' met ingang van 1 Jan. 1948 de ziekenfondspractijk van Dr. H. J. Swart te Heer Hugowaard wordt voortge zet door Dr. Th. C. M. Hcr- ckenrath; da: de bij dr H. J. Swart in geschreven verzekerden zich tot en met 31 Jan. '48 kos teloos kunnen doen over schrijven naar een der aan het Ziekenfonds verbonden huisartsen, die hun maxi mum aantal leden nog niet hebben bereikt; dat zij, die hiervan geen ge bruik maken, geacht worden de opvolger van dr. H. J. Swart als huisarts te behou den Het Bestuur van het A. A. Z. „Alkmaar en Omstreken". Internationale School voor Esoterische Wijsbegeerte „Hei Rozekruisers- Genooischap" centrum Alkmaar Oudegracht 114 18 Jan. a.s. de Hr. J. Lcene Onderwerp: „Het HemcUchip in het Egyptiscne Doden boek". Maandagavonds 20 u. cursus voor belangstellenden. Na dere inlichtingen: Ferd. Bol straat 24, Alkmaar. DIENSTBODE gevraagd voor d. en n. bo ven 20 jaar. Mevr. Sabel, Westzijde 152 Zaandam. Bestelt vroegtijdig Uw KUIKENS van prima afstamming. Spe ciaal Witte Leghorns Rh. Islands - N. H. BI. pull. vrij, desgewenst (gese- -t en) gelé- wiekt. K. Br. No. 12933 VB. 2940 Wed. Ackerman Ewisweg M 22 Heiloo EEN GOED PENSION aangeboden Spoorstraat 56. Gevraagd: 2e kapster of aank. kapster H. A. MOLDE. Burg. de Wil- delaan Heiloo. PFl 800—15%' Zonder VlLLL/ borgen voor elk doel. Vrijbl. voorw. Schrijft allen. Spaarcred. Inst. Ma- then.weg 110. Rotterdam-W. Wij verleenden reeds plm. 200.000 in contanten. voor WONINGRUIL binnen of buiten Uw woon plaats slaagt U zeker bij „DE ZAKENBEURS" Spoorstr. 51 Tel. 3226 Alkmaar Tevens koop- of verkoop van zaken en bedrijven. Straks emigreren? NU ENGELS LEREN!! Vlotte cursus voor a.s. emi granten en hen, die in korte tijd Engels willen leren door erv. leerkr. Bill. cond. Vrijbl inl. onder no. V.A. 129 bur. van dit blad. Voor direct gevraagd'. Puddingfabriek „VICTRIX" HANDELSKADE 57 Over enige tijd verschijnt: Di. J. v. Arkel Zegwaard Een arts grijpt in roman uit dokterspraktijk en ziekenhuis. Hoewel de in houd een afgerond geheel vormt, kan het, mede om dat het over dezelfde per sonen als in Vrouwenarts en Vrouwenzaal handelt ook als vervolg op deze boeken gele zen worden. KEURIGE UITVOERING. Bestelt vooruit. Prijs gebon den ƒ5.90. De intekening is vanaf heden opengesteld bij Boekh. fa. Zwaan en Zn ALKMAAR Tel. 3686. Ged Nieuwesloot- v. d. Boschstraat. Biedt zich aan geroutineerd typiste 18 jaar, met kantoorervaring i .b.v. dipl. steno. Br. onder no. V.A. 128, bur. van dit blad. Te koop: goed onderhouden BURGERWOONHUIS (bewoond) met vrije steeg. Br. onder no. V.A. 124 bur. van dit blad. Te koop: VROEG ROOD KOOLZAAD VROEG GEEL KOOLZAAD LAAT GEEL KOOLZAAD DEEN WIT KOOLZAAD en WITLOFZAAD Bij M. en G. Nieuwlar.d 123, St. Pancras. Te koop mooie herders- bond, reu, ruim 3 jaar oud, lief huisdier. Te bevragen bij Frans, Nic. Beetsweg 49, Heiloo. Weggelopen JONGE HOND bruin en zw. gladh. reu. Te gen bel. ter. te bezorgen. Meiers, Curtiuslaan 43, Block hovepark, Tel. 2690. B.z.a. FLINK PERSOON VOOR EXPEDITIE EN TRANS PORTBEDRIJF in bezit van rijbewijs A en B. Br. onder no. V.A. 125 bur. van dit blad. Wie ruilt woning, gelegen in 't centrum van de stad bev. 2 kamers, 2 kl. slk. en keu ken tegen grotere in Alk maar of Bergen. Br. onder no. V.A. 130 bur. v. d. blad. Te koop of te huur wo ning in Alkmaar en Zijpe, die vrij komt. Te bevr. Ko ningsweg 48. Te koop beste bakwagen met hekken en prima onder stel voor bakwagen op cul- lingsassen; billijke prijs. Houtkoper Zeeman Stom- petoren. Te koop: zwarte dames laarzen, maat 39 a 40 en grote grijze waterketel. K. Straatweg 114. Maandag 19 Januari opening van dc Tentoonstelling in de R D-toonzalcn, Prinsengracht 730-736, Amsterdam. ff ff Een expositie van de ontwerpen die werden ingediend voor de gehouden R D-Prijsviaag WTF ONTWERPT DE MOOISTE WAND". De ten toonstelling is geopend alle werkdagen van 10-5 ifhr, batulve 's '.Zaterdags. Tonny Willemsen aan de vleugel (ook morgenavond) Hebt U familie of vrien den in het buitenland ZENDT DAN EEN PAKKET HOLLANDSCHE BLOEMBOLLEN Verzanding naar ALLE LANDEN. Speciale Pakketten voor het Zuidelijk Halfrond. der NED. HERV. GEMEENTE te ALKMAAR. De Zondagsschool begint weer op Zondag 18 Jan. a.s. des morgens om 11.45 uur in de Rochdale- en in de Lindenschool. Tevens aangifte van nieuwe leerlingen Kamend het Bestuur, ds. Dikboom voorzitter G. J. Porte secr.esse. Damesü! Uw kleding is pas goed, als de Coupeuse uit de Burgemees ter Bosstraat het doet. Maken, vermaken en keren. Heren! Ook voor U vermaken en keren wij Uw kleding en 't wordt weer als nieuw (alles binnen 2 weken gereed). Beleefd aanbevelend, de Coupeuse Burg. Bosstraat 1, Alkmaar.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4