Ikmaaidei Onder de Schijnwerper WAPENSTI STAND IN INDONESIË langs de straat C ORDER: „STAAKT HET VUREN" UITGEGEVEN N.-HOLLANDSE PERS 1945 Mr. Buiskoo ar riveerde te Schiphol „Indien het op vreedzame wijze kan, waarom dan vechten?" 4e Jaargang No 11^9 Maandag 19 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wad. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338. Alkmaar, teL 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6 A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9). tel. 3967. Oppositie Aan het strand heeft iemand zich te ver in zee gewaagd en de man dreigt te verdrinken Een van dege nen, die het zien, een goed zwemmer, begeeft zich te water en na een enor me krachtinspanning bereikt hij, zelf meer dood dan levend, de oever mét de drenkeling, die wel bewusteloos js geraakt, maar wien s levensgeesten toch niet blijken te zijn geweken. Wiit zou men er nu van zeggen, wanneer iemand uit het publiek zich naar voren drong op het ogenblik waarop de redder het land bereikt en van uitputting inéén zinkt, zijn jas uittrok en zei: Zo vriend, met jou heb ik nog een appeltje te schillen. Dat moesten we nu maar eens even uitknokken! Vergissen we ons erg, wanneer we het wagen te veronderstellen, dat het publiek dit niet zou toelaten? Zelfs zij, die het hele geval hebben gade geslagen en die, niets bespeurend van stroom of tij, zich soms uitlatingen hebben laten ontvallen als: „waarom zwemt hij nu niet recht op hem aan!'' zullen niet toestaan, dat de redder nu wordt aangerand. De reden daarvan? Ieder mens heeft in zich een zekere zin voor rechtvaardigheid, welke niet toestaat, dat iemand, die juist ai zijn krachten heeft gegeven voor iets, dat algemeen als waardevol wordt be schouwd, wordt besprongen door een ander, die heeft rftil gezeten en daar door zijn krachten heeft gespaard. Het merkwaardige in onze wereld fe nu, dat velen deze zin voor recht vaardigheid niet schijnen te bezitten. Wanneer het politieke partijen en po litieke personen betreft. Toch worden ook hier soms zeld zame krachten aan de dag gelegd. Men kan er zeker van zijn, dat er met alle macht naar wordt gestreefd om tegen stroom en getij in te wor stelen en iets goeds tot stand te bren gen. Soms met zeer redelijke resul taten. En ziet wanneer de zittingsperi ode voorbij is, dan vallen velen de groepen, die moegewerkt en moege vochten zijn, in de rug aan. Dan neemt de oppositie haar kans waar. Meestal niet om zelf de teugels van het beleid in handen te nemen, maar om gedu rende de komende jaren nog meer te kunnen dwarsbomen. Het gevolg is, dat men menige man uit een regeringsgroep soms kan ho ren verzuchten: Zaten we maar weer in de oppositie! Dit is hetzelfde als wanneer de zwemmende redder bij zichzelf zou zeggen: „Was ik maar veilig en wel aan de kant gebleven!" Het doel van iedere politieke groep is: te regeren. Wie zich daarvan op zettelijk onttrekt, komt feitelijk zijn plicht niet na Mogen zij, die aan de kant staan, af en toe eens beseffen, dat ieder wel tevreden is, wanneer een drenkeling volkomen bewusteloos op het droge wordt gebracht, dat men echter van iedere regeringsgroep opnieuw ver wacht, dat ze in luttele jaren een ideaalstaat zal opbouwen. Wat moet verwonderen is, dat er altijd opnieuw mensen worden gevon den, die bereid zijn de ondankbare taak van het regeren ter hand te willen nemen. A. ERIKS. DINSDAG GELD HALEN' AAN HET POSTKANTOOR. Dinsdag 20 Jan. a s. kunnen de hou ders van de brandstoffenkaart T.A. 707 en T.B. 707 wier naam begint met de letters Be tm. BI aan het Post kantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolen- prijs. Ingeleverd moeten worden de bonnen 78 BV en 81 BV. Het kantoor is geopend van 9 uur v.m. tot 3 uur nm weerbericht -BUIIG Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. isselend be wolkt met voornamelijk in de kust streken enkele regen- hagel- of natte sneeuwbuien. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag is het de verjaardag van prinses Margriet, het prinsesje, dat gedurende de oorlog ver van Nederlandse bodem werd geboren. We wensen haar hartelijk geluk en hopen, dat de kleine „Pietie" mag opgroei en tot een trots van haar ouders en van heel ons volk. Hierboven riet men de jarige met haar beide andere zusjes om de wieg van prinses Marijke Naar volledige liquidatie van het koloniaal regiem Zaterdagmiddag omstreeks 13.15 arriveerde per KLM-Constellation op het vliegveld Schiphol de delegatie uit Suriname, die aan de Ro ide-Tafel- conferentie zal deelnemen. Tot de delegatie behoorde Mr. Dr J. A. E. Buiskool, die thans de functie bekleed van president van het Hof te Suriname, en die tevens het voor zitterschap van de delegatie waar neemt. In de douaneloods gaf Mr. Buiskool de volgende verklaring aan de pers Wij gaan naar de Rondetafelconfe rentie in Den Haag om mede te werken aan de volledige liquida tie van het koloniaal regiem. Als wij niet de verwachting hadden, dat ook Nederland daaraan wil mede werken. zouden wen niet naar Ne derland gaan. Wij zijn voorstanders van overleg en samenwerking en zien daarin het belang van alle de- ZES VOOR EEN GULDEN M'n vader moest vroeger in een bovenstebeste bul zijn als ik werd afgevaar digd om vijf sigaren van zes te halen in plaats van de traditionele knak-Willem- tweetjes van 10 voor drie dubbeltjes. Nu rookt de goe de man al lang geen siga ren meer Eerst omdat ze even geheimzinnig uit het land verdwenen als onze be schermers erin kwamen en later wegens redenen, die iets met de leegte van z'n vestzakje te maken hebben Hij piHiimt, met permissie. Dat is tenslotte goedkoper al koop je dan ook geen BZK meer voor twee kope ren centen en een zilveren dubbeltje. Toch trekt de sigaar. En dezer dagen zag ik 'm hun kerende kauwbewegingen maken voor de welvoorziene sigarenuitstalling van een marktkoopman. Zes voor één gulden. Nog wel geen Rit meester, maar beste spullen als je de praatzame open luchtsigarenwinkelier moest geloven. „Vrienden", kondig de hij aan. „Heb je een lich te sigaar, dan rook je licht, heb je een pittige sigaar, dan rook je pittig". En met 'n ietwat vreemdig accent: ,,'t Is maar net, wat voor ais U an 'n sigaar stelt. Toen deed-ie enkele flinke trek ken aan z'n demonstratie flambouw, die helaas weini ge ogenblikken tevoren de geest bleek te hebben gege ven. Ik zag aan m'n vaders grij zende hoofd, dat er iets van plaats verwisselde. Hij draal de zich om en moet onge twijfeld op dat moment ge dacht hebben aan die knak- jes van drie centen. 'n Wijs man, m'n vader. Hij wacht z'n tijd af. len va: het Koninkrijk der Neder landen. dat wij vernieuwen, maar in stand houden willen. Omtrent de plaats, welke Suriname in het ver nieuwde Koninkrijk zal innemen, kunnen wij ons niet uitla'en, omdat wij niet op de conferentie willen vooruitlopen. Suriname is als land van het Westelijk halfrond. Ameri kaans georiënteerd, maar dat doet niet af aan het karakter van Suri« name. Een juiste toepassing van de democratische beginselen brengt mee dat Suriname zelf voor z!jn belan gen zal opkomen. Het handvest der Verenigde Volkeren kan daarbij als richtsnoer dienen. Wij hopen dat de ze Rondetafelconferentie een nieuwe enen betere periode zal inluiden. Zaterdagmiddag werd te Batavia aan boord van de „Renville" de wapen- stil standso ver eenkomst tassen Nederland en de Republiek ondertekend, welks bepalingen voor beide partijen effectief zallen worden 14 dagen la ter, dus op 31 Januari om 21 uur Java-tjjd. De Republikeinse opperbevelhebber generaal Soedirman, heeft Zaterdag avond te ongeveer 20.45 uur Java-ti)d de eerste instructies voor de wapen stilstand voor Radio-Djokja voorgelezen. Precies om 21 uur sprak gene raal Spoor de troepen toe en las dezelfde instructies voor, waarbij hij nog zei: „Het bestand beoogt de beëindiging van de vijandelijkheden, sa- botages enz. in de ruimste zin van -het woord. Ik moet wederom het uiterste aan discipline en besef van de troepen vragen". Amsterdamse petroleum haven ontkwam aan catastrofe Vcor de tweede maal in enkele maanden is brand uitgebroken in de Amsterdamse gemeentelijke petrole umhaven aan het Noordzeekanaal Opnieuw ontkwam de haven aan een catastrophe, eensdeels ten gevolge van de gunstige Westelijke wind, die de vonkenregen over open land blies, anderdeels door het bijzonder snelle ingrijpen van de brandweer van de Prinsengracht. Geen der in de nabij heid staande petroleum tanks heeft dan ook ernstig gevaar gelopen. Zondag om half elf brak de brand uit in een ketelhuis. De vermoede lijke oorzaak is een lekkage in het schoorsteenkanaal. Onmiddelijk werd groot alarm gegeven en 7 brandweer wagens rukten uit. Intussen had het dak van het ketelhuis vlam gevat. Het stond ln lichter laaie toen de eerste stralen kanaalwater de strijd met het vuur begonnen. Tien minuten later was de brand geblust, alleen het dak ging verloren. De drijvende motor 9TiH<mnit „Jason". d'? uitgevaren was. behoefte geen dienst te doen. Schip in nood of misplaatste grap Een wandelende jonge man vond gistermiddag op het Scheveningst strand een fles met het volgende briefje: laster Annem„rie. k pitein Jongbloed. Verkeer in zinkende toe stand 53 graden Noord, 4 graden 3 min. Oost Radio defect. Kom snel" Hij bracht het naar de vuurtoren wachter die onmiddelliik alarm sloeq Een half uur loter trok de „Dorus Rijkers" van den Helder uit de woe lige zee op. Al spoedig echter ontstond enig wantrouwen, omdat men zich afvroeg hoe de fles tegen wind en stroom Scheveningen had kunnen bereiken Toen later nog bleek, dat het brief je gedateerd was 18 Januari 3 uur. stond vast, dat men of te doen had met een misplaatste grap of de plaatsaanduidirg moest verkeerd zijn. Hoewel men het eerste aanneemt blijft men toch paraat om hulp te ver lenen. De politie heeft de zaak in handen, mocht dit inderdaad een „aardigheidje" blijken, dan is een flin ke correctie terdege op zijn plaats. Het komt niet te pas om op deze wij ze bij ruw weer de reddingsboten zee te laten kiezen! De inhoud der overeenkomst De bepalingen van de wapenstilstand zjjn in het kort als volgt: le De order is van toepassing op beide partijen langs de zogenaamde „Van Mook-lijn", d.wz. de demarca tielijn van 29 Augustus j.L 2e Er zullen gedemilitariseerde zó- nes worden ingesteld ter weerszijden van deze linie. 3e De totstandkoming van deze zó ne* tast op generlei wijze de rechten van beide partijen aan in verband met resoluties van de Veiligheids raad. 4e Indien enig incident moet wor den onderzocht, stelt de Commissie voor Goede Diensten aan beide par tijen haar militaire waarnemers ter beschikking. 5e Hangende de politieke overeen komst zal de taak tot handhaving van orde en rust in de gedemilitari seerde zónes toevallen aan de civiele politiemacht van beide partijen. De militaire waarnemers der Commissie voor Goede Diensten zullen beide partijen tot het geven van adviezen ter zijde staan. 1 ,6e Tussen alle gebieden 2al in».- |hdfel en verkeer zoveel mogelijk plaats hebben. 7e Het „staken der vijandelijkhe den" omvat het staken van sabotage, intimidatie, het verbieden van provo- rerende propaganda, ook via de radio, het beëindigen van de dagelijkse mi litaire communiqué's, het in principe aanvaarden van de lnvrijheidsstelling van gevangenen van beide partijen, enz. 8e De militaire waarnemers van de Commissie van Goede Diensten zullen ogenblikkelijk onderzoeken of en waar elementen van de republikeinse strijdkrachten doorgaan met het bie den van tegenstand achter de huidige vooruitgeschoven posities der Neder landers. Indien bevestigd wordt dat zulke strijdkrachten bestaan, zullen deze ten spoedigste, in ieder geval binnen 21 dagen moeten terugtrekken. 9e De militaire strijdkrachten van beide partijen zullen met hun wapens uit de gedemilitariseerde zónes terug trekken op vredelievende wijze. 10e Deze overeenkomst wil als bin dend worden beschouwd, tenzij een partij de Commisie van Goede Dien sten en de andere partij er van verwit tigt dat het .staakt het vuren" en bijbehorende regelingen niet worden nagekomen. Radiorede Soekarno Zaterdagavond hield Soekarno een radiorede, waarin hij o.m. zei, dat hoewel een overeenkomst nu is be reikt, er nog hard gewerkt zal moe ten worden om de idealen van het Indonesische volk te verwezen'ijken. Hij bracht dank aan de Commissie in scheervlucht In November jL kwamen in ons land 1298 nieuwe woningen gereed. Bij een autobotsing onder Slie- drecht werden twee militairen ern stig gewond. Gandhi, die weder om was gaan vasten, heeft dit be ëindigd. De Ver. Staten van A- merika willen Super-tankschepen bouwen met 'een tonnage van 27 dui zend ton. Te Marseille is een vrouw op 107-jarlge leeftijd overle den. Bij het Communistisch cen trum in Rome is een bom ontploft Remarcque de schrijver van „lm Westen nicht Neues", is na een af wezigheid van 15 jaar, naar Duits land teruggekeerd. In China is een grote beslissende slag op handen. Te genover de regeringstroepen staan 300.000 man Communisten. De voedselrantsoenen ln de gecombineer de zóne van Duitsland zullen worden verlaagd Aan de universiteit te Genève is een 20-jarige hoogleraar benoemd. van Goede Diensten voor haar werk en verklaarde voorts, dat hoewel de bestandsovereenkomst op dit ogen blik voor de republiek nadelig lijkt, zij toch in de toekomst perspectieven zal openen, die voor de republiek voordelig kunnen zijn. „Indien de Re publikeinse idealen langs vreedzame weg kunnen worden bereikt, waar voor zullen wij dan vechten?" Hij zeide verder, dat de vrije en souvereine Verenigde Staten van In- nosië langs vreedzame weg gevormd zullen worden en dat de Republiek in het thans bezette gebied zal kun nen terugkeren. „Omdat thans de ga rantie bestaat, dat de republikeinse idealen langs vreedzame weg bereikt kunnen worden, durfden wij de over eenkomst te aanvaarden". Soekarno spoorde het volk en het leger aan vertrouwen te stellen ln de regering en de bevelen uit te voeren Hij zelde tevens, dat ook de bevolking in de bezette gebieden het hare kan bijdra gen tot het komend plebisciet en spoorde tenslotte aan tot nationale discipline Mededeling in de Veiligheidsraad Op het einde van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft de Bel gische afgevaardigde. Van Langen- hove, als voorzitter, medegedeeld, dat Nederland en de Indonesische Repu bliek in de namiddag van de 17e Jan. een wapenstilstandsovereenkomst had den getekend aan boord van een oor logschip voor Batavia. Hij deelde nader mede, dat twee uren later de order „staakt het vu ren" was afgezonden aan de troepen en dat ook een overeenkomst was ge tekend over twaalf politieke beginse len als basis voor een regeling van de huidige moeilijkheden, alsmede dat terstond onderhandelingen waren be gonnen teneinde tot een definitieve overeenkomst te geraken. De Commisie van Goede Diensten van de V.N., samengesteld uit ver tegenwoordigers van Australi" België en de Ver. Staten, wier taak thans geëindigd is, zal terstond naar Lake Success terugkeren, waar men 31 Jan. hoopt te arriveren om zich ter be schikking van de Veiligheidsraad te stellen. Dr. Beel dankt Dr. Beel heeft aan de voorzit van de Commissie voor Goede Diensten te Batavia het volgende telegram gezon den: Namens de Nederlandse regering betuig ik uwe Commissie gaarne mijn dank voor het belangrijke resultaat door uwe goede diensten in het be lang van Nederland en Indonesië en van de internationale gemeenschap bereikt. Sjarifoeddin teleurgesteld Amir Sjarifoeddin heeft, zo meldt Reuter verklaard, dat de Republiek uiteraard teleurgesteld is over het feit, dat „de wapenstilstand zo sterk verschilt van het geen de republikei nen hadden gehoopt en verwacht als resultaat van de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten" Hij voegde hieraan echter toe, dat de Re publiek voornemens is uit te oeren, wat zij thans in het wapenst''-ands verdrag heeft geaccep^e'-d dis DISTRIBUTIENIr 'WS SCHOENENBOXNFN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. -*at in het tijdvak van 19 Jan. tot en met 13 Maart a s. een schocncnbon. naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaart nummer eindig* op het cii'er 0. dar» wel op le cijfercombinatie 54. 64, 7i 84 en 94 voor zover de bon 612 zich nog aan hun nilegvel bevindt. Ce tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals hc in legvel, waarvan bon 612 zal wurden verwijderd. Om* ent de ree®'2"** voor - 'er- schoenen volgen binnenkort nog nade re mededelingen. i.Plan - M" Wanneer men mij zou vragen, wat die M betekent, ik zou het antwoord schuldig moeten blijven. Zo het al er gens te lezen was, het Is mij helaas ontgaan. Overigens duidt het het meest-sensationele bericht n van dit nog jonge jaar: een tot in onderdelen uitgewerkt schema voor de aanstaan de bolsjewistische wereld-revolutie werd vroegtijdig ontdekt en door het Foreign. Office, het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken, aan de open baarheid prijsgegeven. Het Foreign. Office liet de publicatie door een kort commentaar voorafgaan wij twijfelen, gezien de bron waaruit wij putten, niet aan de authenticiteit. De klap komt harder aan dan wel ke officiële protestnota van nog zo sombere of dreigende toon ook sinds de oorlog. Hier wordt een beschuldi ging geuit, rechtstreeks tegen een be vriende mogendheid „van het wel overwogen opzetten van een poging, door middel van revolutie anderen ten val te brengen. Een agressie dus. niet met een leger met uitsluitend gebruik van vreemde troepen, de beruchte „vijfde colonne's", maar een agres sie. Toen het onder Franse licentie ver schijnende Berlijnse blad „Der Koe rier" als eerste met de onthulling over het bestaan van dit plan kwam, werd deze met reserve ontvangen. Het be richt paste te goed in het kader van de rigoureuze zenuwen-oorlog, die, ge ïnspireerd door tegenover elkander- staande politieke machten, over Duits land woedt. Britse kringen te Dussel- dorf spraken van „een poging van Duitse zijde om, door het communisme weer eens als boeman te gebruiken, de aandacht van het eigen falen af te leiden". Maar het Foreign Office kwam er aan te pas. De hoogste Britse autori teit bevestigde!. Heeft nog een sterve ling het recht, of de vermetelheid aan de echtheid van hst ontdekte docu ment te twijfelen? Er kwam een Russisch dementi vanzelfsprekend. Maar wie hecht in zo'n geval waarde aan een officiële tegenspraak? Bekennen of zwijgen zou betekenen: zichzelf buiten iedere mo gelijkheid van verdere omgang met de anderen" stellen. Blijkbaar is de Rus sische politiek daarop dan niet afge stemd. Om volledig te zijn: in elk ge val nog niet. Deze conclusie werp onmiddellijk een vraag op, n.L wat kan het Fo reign Office er toe bewogen hebben, op dit moment met deze hoogst-ern- stige beschuldiging te komen? Het zou naïef zijn om te antwoorden: omdat men van de waarheid er van over tuigd is. Het is niet bepaald usance in de diplomatie, terstond zeggen wat men weet of meent te weten met gro te stelligheid. En juist nu, waar er voor de toe komst van Duitsland én voor de toe komstige houding van de Grote Vier (of Drie, of Twee) veel van afhangt of de Russen gereid zullen zijn de En gels-Amerikaanse uitnodiging aan te Buitenlands Ovetzicht nemen om mee te werken aan de een heid van de munt (zonder welke de West-Duitse staat, de scheiding dus tussen Oost ea West, een reali teit zou worden) is de publicatie van „Plan-M" een zonderling verschijn sel, diplomatiek gezien. Of wenst men de Sovjets nog de gelegenheid te ge ven, niet met woorden, maar met een daad te dementeren? In dat geval zou men tot de conclusie moeten komen, dat het er de P nglo-Saksen bijzonder veel aan gelegen is, niet iet de chaoa in het Westen alléén te blijven zitten. Een conclusie, die r.verigens onder steund wordt door hét feit, dat men het er voor over had de Fransen op hun teentjes te trappen teneinde Deer de Russen de hand te kunnen uHetn- ken. Zij werden, tegen hun verwach ting in, te Frankfort »er»*g*-e-d. „Plan-M" do deflnlttoea brei'k of slechts hoog spel voor komen? De wri c l 1 ot wellicht lerou. AJL

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1