Hoe verzorgen wij onze veestapel? DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Verkeerde voeding oorzaak van vele ziekten Voor Ned. Elftaltraining 31 spelers uitgenodigd 34 Dagen op een reddingsvlot Dr. Grashuis sprak voor oud-leerlingen R.L. W. S. Hei ié «I vele jaren geleden, dat dok lor Grashuis in de Gelderse Achter heek zijn practijk als veearts uitoefende. De vele ziekten onder de varkens bevoegden hem toen vele hoofdbrekens. Het is immers niet gemakkelijk om een «iekte te genezen. Daarom zocht dokter Grashuis naar een middel om de stekten te voorkomen. Hij stlchte een proefbedrijf en besteedde al zU" aandacht aan het eten. dat de varkens kregen. Fn ziet. het bleek alras, dat de varkens buitengewoon gevoelig wa-ren voor de soort voedsel. Vitaminen niet alleen van belang voor de mens De wetenschap had haar eerste schreden gezet op een pad. dat nu veel betreden wordt, en dat voor het vee- houdersbedrijf van het grootste belang is Kik levend wezen heeft een bepaald voedingsmiddel nodig. Vanaf de laag- at® bacteriën tot de mens toe Krijgt het levend wezen te kort van dat bepaalde voedingsmiddel, die voor de Instandhouding van de soort nood zakelijk zijn, dan veroorzaakt dit al lerlei ongemakken. Gevaar voor de veestapel Krjjgen koeien, paarden, schapen, geiten, varkens, kippen en wat al niet meer te kort mineralen en vitami nen. die zij in verband met een gezond bestaan nodig hebben, dan gaan ze niet direct dood. Integendeel. Maar dadelijk is het merkbaar in de voortbrenging van hun producten en in de kwaliteit van de dieren. De melkgift verminderd, de kippen leg gen minder eieren, de varkens wor den stijf en groeien niet meer. al blijft het dier ook leven. Een ander voor de veehouder zeer onaangenaam verschijnsel is. dat de vruchtbaarheid der dieren sterk ver mindert. De koeien raken niet bestand do zeug werpt inplaats van tien of tweelf slechts een paar biggen, het versmakken komt veelvuldig voor en wanneer er honderd eieren in een broedmachien gaan. komen er maar een vijf en twintig kuikens te voor schijn. In bepaalde omstandigheden, en dit is bij het wild levende dieren voor gekomen kan mineraal- en vitamine- arm voedsel zelfs oorzaak zijn van het uitsterven van het ras. Gevolge* voor de productie Ecu geit. op de zandgronden ge houden en niet deskundig gevoed, die in een jaar 800 liter melk geeft, is in dat zelfde jaar afgeboerd. Krijgt de- •elfde geit de juiste voeding, die alle bestanddelen bevat, nodig voor de in- «tandhouding van het lichcam en de melkproductie, dan kan het beest per jaar duizend liter melk meer pro duceren en zelfs is de fabelachtige melkgift van tweeduizend liter per jaar bereikt, terwijl het dier in pri me conditie bleef. Men kan natuurlijk niet zeggen, dat de prodcuctiviteit van de dieren. •Is koeien, geiten en kippen onbe perkt is. maar men kan de uiterste MaaM warmte Wannen van Uw kelenbonnen Zoals bekend, doen de Nationale In spanning Wclzijnsverzorging Indië (NIWIN* en de Nationale Monumen ten Commissie onder dit motto een beroep op alle landgenoten om de ko- lenbonnen 78 BV en of 81 BV aan hen op te zenden Het geld, waarop de ze bonnen recht geven. -ordt door bel de organisaties gebruikt voor de op richting van nationale monumenten voor hulp aan de achtergeblevenen van slachtoffers uit oorlog en verzet Oü voer de militairen overzee. Het blijkt echter, dat hier en daar misver stand bestaat over de adressering van de enveloppen, waarin men deze bon- Ren fongefrankeerd» kan opzenden Dit adres luid»: ..Machtiging nr. 1917 Den Haag Wellicht ten overvloede ordt erop geweren, dat de inzenders der bonnen *ls ontvangstbewijs een certificaat fcrtygen toegestuurd, dat hen eigenaar maakt van 2, 3 of 5 vierkante centi meters Dam ter rein in Amsterdam; «ij ontvangen I vens een herinnerings kaan van de NIWIN grens nog bij lange na nj^t vast stel len, omdat de wetenschap nog maar de eerste schreden heeft gez en onge twijfeld verder gaat 'zoeken en experi menteren. Proel bedrijf op de Schothorst Dokter Grashuis staat thans aan het hoofd van het proefbedrijf op de Schothorst waar deze onderzoekingen in het groot worden verricht. Onder zoekingen. die soms de merkwaardig ste resultaten afwerpen. De bij var kens zo dikwijls voorkomende spoel- wormen worden alleen veroorzaak: door een te kort aan mineralen. Woe den deze aan het voeder toegevoegd, dan verdwijnen de spoel wormen zeer kort tijd. Ook de stijfheid van varkens vindt bijna altijd zijn oorzaak in het verkeerde voedsel. Een te grote hoe veelheid krijt is b.v. funest. Vermin dert men de hoeveelheid, dan wordt de gezondheidstoestand van het var ken' beter. Het gebeurde dikwijls, dat een als hopeloos opgegeven varker. op het proefbedrijf volkomen gezond werd gemaakt, door verandering van dieet. Gezonde afstammeling Van welk een ontzagelijke beteke nis een goede voeding is voor het verkrijgen van een goede nakomeling schap, kan elke boer nagaan. Herfstkavenren immers, zijn bijna altijd kerngezond. De boer heeft de hele zomer in de wei gelopen en in een normale wei komen practisch de mine ralen en vitaminen voor. die het beest nodig heeft. Hoe heel anders is het echter dik wijls met de kalveren, die aan het einde van de staltijd geboren worden. De moederdieren krijgen soms niet het juiste voer en het gevolg is veel zwakkere kalveren Ook de melkproductie wijst wel uit, dat van de voeding alles afhangt Wetenschappelijke bedrijfsvoering Is dan ook in de eerste plaats nodig. Wil de boerenstand de strijd om het be staan met succes voeren, dan dienen de boeren zich de nodige kennis van deze problemen eigen te rr ken. De grond en het ras Hoe dikwijls is het niet voorge komen, dat een boer, die met zijn vee maar steeds sukkelde, eens diep In de beurs tastte en enkele voortreffe lijke dieren kocht in de vrwachting dat zijn veestapel er door verbeteren zou En met welk resultaat? De vee- en gingen hard achteruit. Zij tierden niet, gaven een slechte productie en na enige tijd was er van de prachtige collectie vee niets anders over dan armzalige beesten. De beesten kre gen dan de schuld. De boer meende bij de neus te zijn genomen. De oorzaak lag echter elders. Want de koeien waren van andere grond ge komen Grond, die gewassen voort bracht. waarin de nodige mineralen en vitaminen zaten en die op de schralere grond waar de beesten te recht gekomen waren, in het voedsel niet aanwezig zijn. Hoe snel de aard van het voedsel reeds een ongunstige uitwerking heef? op de vruchtbaarheid der beesten werd wel treffend gedemonstreed door het voorbeeld van een poldertje in Utrecht dat onder water had gestaan. De koei en die daar geweid werden, raakten niet bestand. Liet men ze echter een paar maanden in een andere wei lopen dan was het euvel verdwenen Onwetendheid Dat er niet alleen onder eenvoudige boeren onwetendheid heerst over dc voedingsleer, maar dat deze zelfs aan getroffen wordt onder erkende fok kers. toonde dokter Grashuis aan door Groninger hengst die ïeeds was opge geven. Zorgvuldige voeding, geba seerd op wat het dier nodig bad. ver richtte wonderen. Een jj.ar later werd deze hengst verkocht voor riet min der dan vijftigduizend gulden Tocht door de zieke dierenwereld Aan de hand van een grote serie lichtbeelden werden we door de zieke dierenwereld geleid, 't Werd een door lopend demonstratie van de enorme invloed, die verkeerd voedsel op de al gemene toestand van het dir hft. Een demonstratie, die duidelijk aantoon de. hoe noodzakelijk het is. dat iedere boer zich de nodige kennis meester maakt van de verschillende voedsel- pi-oblemen. Problemen waarin wij dokter Grashuis niet op de voet gevolgd zijn, omdat ze voor een krantenverslag te veelomvattend zijn. Moge dit ver slag. van deze vergadering van de oudleerlingen van Alkmaar en Scha- gen, die onder leiding van Voorzitter Rezrlman in het Wapen van Heems kerk te Alkmaar gehouden werd en waarvoor grote belangstelling bestond er toe leiden dat alle boeren in de naaste toekomst zich met deze proble men zo veel mogelijk vertrouwd ma ken. Geld op de bon Vandaag kunuisn de houders van een kolrnkaart TA 767 en TB 707, wier naam begint met dj lotte» Fe t.m. Go aan het plaatselijk post kantoor. tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van TA 707 en 78 BA' vsn TB 707. t rzg>etalinr ontvangen ym do mot 1 JaU 1047 verhoogde kolen - prija. De kantoren aijn voor „het geld op de bon" ge opend van 9 tot 15 uur. Morgen, Woensdag, i* het de beurt voor hen. wier namen beginnen met de letters Gr t.m. Ha. 10. Jimmy begon in het gezelschap van de oude keukenstoel de vreemste nachtelijke tocht, die ooit op schaat sen werd ondernomen. Hij duwde de stoel voor zich uit, maar in het begin hing hij er meer aan Jan dat hij er op steunde en het kostte hem zoveel inspanning, dat hij van tijd tot tijd zuchtend van vermoeidheid op de stoel ging zitten, hetgeen een heel merk waardig schouwspel bood: een grol aap zittend op het ijs. beschenen doo het zilveren licht van de maan Een maal schrok een nachtelijke schaatsen rijder. die zijn lantaarntje achterna reed., zó vreselijk van deze aangstaan- jagende figuur midden op het ijs, dal* hij gillend van angst op de vlucht sloeg. Dinsdag 3 Februari zal de wekelijk se training van het Nederlandse elf tal op het VUC-terrein te Den Haag weer worden voorgezet. De volgen de 31 spelers zijn uitgenodigd oefen avonden bij te wonen. Kraak (Stormvogels) de Munck (Sitt. Boys) Landman (Neptunus) van Kaal te (BI. Wit) Alberts (Vitesse) van Bun (MVVl Schijvenaar (EDO) Lasscbuit (EDO) Beenhakkers (NAC) Fanger (DWS) Spel (DWS) Temming (DOS> Stoffeler. (Ajax) de Vroet (Feyenoord) Vermeer (Excelsior) Schaap ('t Gooi) Schv/encke (HBS) Möring (Enschede) Drttger (Ajax) van Dijk (Ajax) Bruins (Ajax) de Graaf (Limburgia) Lenstra (Heerenveen) van Male (Sparta) Mul ders (PSV) Nass (VW) Rijvers (NA C) Roozenburg (Neptunia) Terlouw (DCDV) C. v. d Turn (Hcrm DVS> en Wllkes (Xerxes) Voor de Ronde van Nederland, die yan 24 April t.m. 2 Mei zal worden Verreden. Werden de volgende Fran se renners ingeschreven: Louviot. Ou- drbn. Souliac, Gouterbe, Selonte. Guil- lier en Vergili. MILITAIREN WORDEN GEFOTOGRAFEERD. Nadat reeds sinds geruime tijd in Amsterdam de naar nldië scheepgaan de militairen worden gefotografeerd, zal dit thans ook in Rotterdam ge schieden. De foto's, waarvan de nummers aan de militairen worden toegeroeper kunnen tegen b-taling van f 0.30. in postzegels en onder vermelding van nummer en schip worden besteld bij het NIWIN-Comite Amsterdam. Mau- ritskade 63. NI WIN -POSTZEGELS Ten bate van de Nationale Inspan ning Welzijnsverzorging Indië (NI- WIN» zijn op Curacao op initiatief van de Gouverneur Dr. P. A. Kas teel, postzegels uitgegeven met de opdruk „NIWIN". De zegels zijn in drie prijzen verkrijgbaar; 5 cent (toe slag 7ct.), 2K ct. 5 ct.) en 1»/, ct.ct. cent. schrijvende lezers Lonen en prijzen In het naschrift op het ingezonden stuk van de heer Heemskerk in uw blad van 17 Januari, schrijft U, dat U grote bewondering heeft voor de wijze, waarop de overheid de lonen en prijzen in de hand heeft. Maar weet U, wat er bij mij niet in wil, dat is het hele grote verschiL Als onze nationale armoede verdeeld moet worden dan moet éen ieder van dit voorrecht kunnen profiteren en ik viriel het erg sneu, dat alleen de wer kers dit grote voorrecht is te beurt gevallen. En het is nog niet eens zo gek bekeken: wij zijn er immers aan gewend. Voor de oorlog bezaten wij een rijk Indiëmaar honderddui zenden arbeiders kregen toen boter en vet van 11 cent per pakje en groenten van de groenten distributie en een werkbroek of schoenen of iets anders, van het brokkenhuis. En nu worden er mlllioenen guldens winst gemaakt, maar voor de werkers is er alleen maar verhoging van de prij zen der levensmiddelen. Gerust wij zijn ook niet vergeten dat in ons land Duitsers geweest zijn en nog eens. wij vinden het een voorrecht, dat wij als arbeiders daar dan alleen de vruchten van mogen plukken U schrijft letterlijk: „Met mensen, die willekeurig de lonen naar boven bren gen en daarmee ons hele economische samenstelsel in de war zouden schop pen gelijk U voorstelt, was de werk nemer slecht gediend". Maar ook ik ben het met de heer Heemskerk eens; alleen al hier om: er worden nu mil- lioenen verdiend, maar niet de arbei der krijgt een behoorlijk loon. wel is er sprake van loonsverlaging. En als daar* nog bij komt. dat de prijzen van ons eten duurder zijn geworden dan voelt U wel. hoe dolgelukkig wij ons kunnen voelen, dat wij overlopen van vertrouwen in onze regering. Want als er dan van toveren gesproken wordt, dan vind ik. dat de heren het de geschiedenis te- vertellen van eener niet slecht afsteken. Hokus-pokus sim-salabim en ziet alle werkers zijp tevreden U dankend. J. H. Ooijcvaar. Korte Landstraat 3, Alkmaar. Naschrift redactie. De critiek is gemakkelijk, maar de j^nst is moeilijk. Dat er nog veel te verbeteren valt in onze samenleving, weten we alle maal. Wanneer men dus alleen de fouten, die bestaan, in het oog wil houden, dan is er ruimte en gelegen heid te over om op- of aanmerkingen te maken. Waar het op aankomt is de bewe ging. die in ons maatschappelijk sa menstelsel valt waar te nemen: of ze gaat in de juiste richting en of ze snel genoeg is. Een operatie als loonsverhoging dunkt ons alleen maar verwerpelijk. Er móet een prijsverhoging op vol gen. omdat onherroepelijk een aantal ondernemingen anders voor de con sequentie wordt gesteld het bedrijf stop te zetten. Het lastige ls natuur lijk. dat men hierbij niet moet zien naar de zaken, die de loonsverhoging wél kunnen opvangen, maar naar die welke dit niet kunnen. En die zijn er altijd. De practijk heeft overigens al zo dikwijls bewezen, dat een loons verhoging een prijsverhoging met zich meevoert, dat we niet begrijpen, hoe mensen met inzicht het* er op aan bljj- ven sturen. Men mag zich met enig recht afvragen of daarbij geen spra ke is van kwade trouw. Een andere kwestie is natuurlijk of onze tegenwoordige regering de juiste weg bewandelt en of ze daarbij vol doende activiteit aan de dag legt m.a.w. of de beweging snel genoeg is. Het eerste kan dunkt ons, alleen bevestigend worden beantwoord; het tweede gedeelte van de vraag laat twijfel over. Wij voor ons zijn van oordeel, dat het sneller kan We vre zen echter, dat men de krachten, wel ke eventuele veranderingen pogen tegen te houden, niet te licht moet beoordelen. Het is nu eenmaal zo, dat in Nederland het conservatisme niet moet worden onderschat. Dit bleek 04i. destijds bij de behandeling van do-heffing in ééns. Summa summarum: dat er ontevre denheid is. verwondert ons niet. Ook wij zijn niet voldaan en het zou ons al zeer verwonderen, wanneer de werkelijk progressieve leden van ons kabinet er niet net zo tegenoverston den. Ons advies kan geen ander zijn. dan dat werkend Nederland het best doet de progressieve krachten, die met het nodige beleid op verbeteringen aan sturen. te blijven steunen. Dit is geen weg. die vandaag of morgen tot een oplossing voert. Het onverstand it zo hopeloos groot! VOOR DE ZIEKE EN GEWONDE SOLDAAT In liet kader van de NIWIN-actie bestaande uit een versterker, vijf luidsprekers, honderd kussenluidspre- kers, «en gramofoon met pick-up. een vloerstatief en een microfoon. Is door de NIWIN aan het 50ste Veldhospitaal dat op 23 Januari per a.s. „Water man" naar Padang vertrekt een der gelijke installatie, compleet met radio ter beschikking gesteld. Het hospi taal werd tevens uitgerust met een hoeveelheid gramofoonplaten en een bibliotheek. Ook het 51ste Veldhos pitaal en het 30ste en 31ste Basishos pitaal. die binnenkort vertrekken zullen van een complete versterkers installatie worden voorzien. Hebt U al een cm Nog niet Koopt er vandaag dan nog een paar! WttÊtaÊÊMÊÊKHMÊÊOllÊlWaÊIÊÊSBSiMtS radioprogromrnc DINSDAG NA 16 Ul'R Hilversum I 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17,15 Elck wat wils; 18.00 Franse chansons: 18.20 Sportpraatje; 18.8G Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Muzikale melange; 19.30 Radio- genes ;20.00 Nieuws; 20.12 Radio- philharmonisch orkest (Milhaud, Ra- vel. Debussy, Godron en De Falla»; 2*2.07 Actualiteiten; 22.15 Avondgebed 30 Nieuws: 22 50 Kamermuziek. Hilversum II 16.30 Gram.muziek; 16.40 De Schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 NJG-uitzending; 17.45 Zl- geunermuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich. piano; 18.33 The Skymastere; 19.05 Tom Poes; 19.15 Amsterdams-trio 19.45 Gesprekken met dokters; 20.09 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavond trein met Toon Hermans en Jan van Ees; 21.30 Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: 21.53 Contact; 22.15 Buitenlands weekoverzicht 22.30 Piano recital WOENSDAG 28 JANUARI 1948. VOOR 16 urn. Hilversum I - 301 m. 7.c0 en 8.0C Nieuws; 7.15 en 8.18 Gramjnuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Wei" or« van Mendelssohn: 935 E! ga r-pro gr aro ma; 10.00 Morgenwijding: 10.20 Kook praatje; 10.40 Voordracht; 11.00 Po pulair non-stop programma: 12.00 En semble Carlo Carcassola; 12.33 Voot het platteland; 12.S8 The Kilima Ha- waiians; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ram - blers; 14.00 Gesproken portret van Trygye Lie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 „Rumoer om Dikke Dries", hoorspel voor de jeugd; 1530 De Roodborst jes: 15.45 De Regenboog. Hilversum II - 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws 7.45 Een woord voor de dag; Orgelspel; 8.30 Opgevek'.e morgen- klanken; 9.00 Ochtendbezoek bij on ze zieken ;930 Symphonisch morgen concert; 10.30 Morgendienst: 11.00 Werken van JosJIaydn; 1130 Zong- recital 12.00 Celesta-ensemble; 12.33 Scala-sextet; 13.00 Nieuws; 13.15 Pro grammatische pianomuziek; 13.45 Wer ken van Teleman i; 14.15 Musette- klanken: 14.30 Plantenpraatje; 15.00 Rotterdams pianokwartet; 15.45 Voor de kleuters. WOENSDAG NA 16 UUR. Hilversum I 1615 Meisjeskoor; 16.45 Voor de jeugd; 17.35 Ensemble „Donauklanken"; 18.00 Gemengd koor; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Engel se les voor gevorderden; 20.00 Nieuws 20.15 Romantische symphonic van Bruckner; 2120 Plaats en taak van het Christelijk onderwijs: 21 40 Mari nierskapel: 22.10 Zwitsers moz"i.V 22.30 Avondoverdenking. Hilversum U 18.15 Vragen staat rij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Ensemble „Le moulin rouge"; 17.45 Hot rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.20 Tonny Schifferstein. piano; 18.30 Uit het werk van Plato; 19.00 Beginsel programma der P. v. d. A.; 19.30 Cursus „Amsterdam 1948"; 19.45 Le zen in de Bijbel; 20.00 Nieuw»; 20.15 Metropole-orkest; 21.00 „Walther Ra- thenau". hoorspel; 22.13 Ensemble Je- an Presto; 22.45 In de tuin der poëzie. FEUILLETON door ROSERT TRUMBULL 10.) Het ?ak r« r-n de tang hielden we 40 goed mogelijk schoon en we poet sen ze zo goed als we konden. HOOFDSTUK NEGEN Gene \ldrich was de geduldigste visserman dien ik ooit gezien heb. Ik was niet precies geestdriftig toen hij ♦iis vertelde dat hij van plan was te prol>erer. een vis te harpoeneren met behulp van het zakmes. Ik overwoog echter dat het in ieder geval bezig heid en afleiding voor hem beteken de. en dus maakte Ik geen bezwaar. Voortdurend leunde hij over de rand. gereed om toe te stoten. Telkens als een vis dicht bij de boot aan de oppervlakte kwam, maaide Gene met het mes naar omlaag, maar re waren hem te vlug en te slim af Tony lag inmiddels op den bodem van het vlot. dommelend Ik sloeg Gene's gedoe niet zonder bezorgdheid gade. Indien hij per on geluk een gat iri de boot stak Ik .'-c'-t er maar liever nietaan. Een vis in het bijzonde'-. van de maat van een flinke baars, scheen wel bijzonder nieuwsgierig. Hij schoot telkens tot vlak bij de boot. wentelde zich op zijn zijde en staarde niet zijn ene oog naar dat rare oranje-rode voorw- onze boot Maa: een gegeven ogenblik ging hij iets te ver. Gene stak toe met alle geweld. Zijn mes greep de vis precies In dr flank en het lemmet ging er bijna dwars doorheen. In een en dezelfde beweging slinger de Gene de vis in de boot. De vis gleed van het mes en viel bovenop Tony. Het bracht Tony met een schok tot de werkelijkheid terug. Zo gezwind als een kat rolde Tony bovenop de vis. Hij vouwde zijn ar men over zijn borst en drukte zijn lichaam neer met een geweld of hij een of ander monster bevocht. Tony bleef op de vis liggen tot de7- niet langer bewoog. Toen hij zich er eindelijk van ver zekerd had dat de vis dood was, til de hij hem bij de slsart op, maar zo ver mogelijk van het water af. om toch maar geen kans te lopen dat we on ze buit weer kwijt zouden raken. „Reusachtig!" zei hij, bijna eerbie dig. ..Schiet op. ik zal 'm schrabben," zei Gene. ongeduMKg zijn hand uit strekkend. Hü pakte de vis en legde deze zorg vuldig op de vloer. Met behulp van zijn mes schrabde hij er zorgvuldig de schubben af. Ver volgens reikte hy mij het mes toe. „U moet 't maar verdelen. Kapi tein". zei hij. Ik sneed de vis in drie gclykc delen. „Ik heb nog nooit van m'n leven rauwen vis gegeten." zei Gene met een vies gezicht. „Dan is 't tijd dat je er eens mee begint", antwoordde ik. „Maak je niet ongerust, ik zal *t heus wel eten", zei hij, Alle drie trokken we er met onze tanden een stuk af. We hadden geen speeksel in onze nonden meer en zodoende was het bijten op dien vis net als het kauwen van rubber. De zachte lever was heel wat mak kelijker. „Lever goed voor je", zei ik. en sneed het in drie gelijke stukken. We aten zoveel van de vis als we kon den. maar het was een armzalige maal tijd na zeven dagen volkomen vasten. Geen onzer had ooit tevoren rauwe vis gegeten, ondanks dat lange vas- tfen trok het rauwe visvlees ons niet bijzonder aan. Bovendien maakten onze uitgedroogde monden en kelen 't slikken ook al niet makkelijker. In ieder geval voelde we er niets voor alles ineens op te eten. Nadat we zoveel gegeten hadden als we konden, was er nog een flink stuk over. Ik wikkelde het zorgvul dig in een lap die ik van Tony*» over hemd had afgescheurd, en borg het cp in de voorplecht. „Een kleinigheid voor de provisie kast". zei ik. lachend. Het v/as werkelijk ecu fortuinlij ke dag. Dien namiddag regende het. De eersten keer was onze manier om het water op te vangen niet bepaald succesvol geweest. We kregen op geen stukken na genoeg om onze behoefte te bevredigen, en ik had mij dan ook urenlang bezig gehouden met het vin den van een betere manier. Ik kwam op de gedachte het re genwater op t« tuigen. Zodoende trok ken we alle drie ons ondergoed uit. en maakten er lappen van Het resultaat was alleszins bevro digend. Het ondergoed was gemaakt van een soort katoen dat het neer komende water gemakkelijk opslorpt». In het begin gebruikten we boven dien de in stukken gereten over hemden. Die tweede regenbui zagen we lang van te voren aankomsn. Dt regen kwam snelheid nader. Ier onnrmar* VI -irhterblj kwam. uat dan eenkiaps vol geweid over m loe te breken (Wordt vervolgd*

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3