Onder de Schijnwerper C N.HOLLANDSE PERS 1945 Franse socialen stemmen blanco Geen doodstraf voor leden van landwachtersbende Marine gaat demobiliseren Kloosterboer' s mijnenveger naar Argentinië vertrokken Vredesverdrag met Oostenrijk in zicht? Graham verlaat Commissie van Drie Porkkala, een belangrijk kruispunt 4e Jaargang No. I14& Donderdag 29 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdrefl. A. Eriks. Westerweg 331. Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureao redac tie en administratie. Voordam 6A, Alkmaar (niét te verwarro»» met Voordara 9)tel. 3967 Mr. Oud - niet meer de oude Dinsdagavond spraken over de AVRO de heren Stikker en Oud, be stuursleden van de nieuw opgerichte Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie. Met belangstelling hebben we er naar geluisterd. Met belangstelling, maar ook met klimmende verbazing. Men zou, afgaande op wat beide spre kers zeiden, bijna tot de conclusie ko men, dat er in Nederland geen enkele Conservatieve groep meer bestaat en dat de nieuwe Volkspartij en de Partij van de Arbeid dipgen willen, die eigenlijk vrijwel op hetzelfde neerko men. Men moet zoeken naar de juiste ver- ïouding tussen vrijheid en gebonden- eid, doceerde Mr. Oud en hij sloeg daarmee de spijker volkomen od ziip kop. Overigens zo denkt ook de Par tij van de Arbeid er over. De Volkspartij zet zich schrap zowel tegen de leer der Staatsonthouding als tegen die van de staatsalmacht. Dit bewijst, dat de Volkspartij het standpunt van het liberalisme, dat staatsonthouding predikt, heeft verla ten. Dat ze geen staatsalmacht wil als het Communisme of als weleer het Nationaal-Socialisme, dat had Mr Oud gerust kunnen verzwijgen, want dat weet iedereen. Wat Mr. Oud wel wil, s dus blijk baar iets tussen staatsverhouding en staatsalmacht in. We zouden zeggen: een milde vorm van Socialisme. Maar nee, dat is toch ook' weer niet het geval. Want: Ook tegen de mildere vorm van socialisme, zoals het in Nederland door de Partij van de Arbeid wordt ge wenst, hebben we bezwaar. We kunnen er niet goed meer bij. Niet de uitersten en ook. niet iets daar tussen. Wat blijft er nog over? Zou het niet zo kunnen zijn. dat de Volkspartij in haar hart het liefst weer terug zou willen naar de staats onthouding van voorheen? Maar dat ze, ziende dat dit een overwonnen standpunt is en dat daar op geen noemenswaard aantal stem men te verzamelen valt, zegt dit te hebben verlaten met de bedoeling er in de practijk zoveel mogelijk aan vast te willen houden? De Volkspartij is iets tussen staats onthouding en staatsalmacht in. Ac- coord, maar ze is bijna staatsonthou ding. Onze geldmensen moeten nu een maal ook hun partij hebben. Dat zij het voor ons volk -het beste achten, dat dit door hen wordt geleid met behulp van hun geld. is hun goed recht. Vandaar misschien de naam Volkpart ij die wel wat misleidend is. maar die niemand hun kan belet ten te voeren. Alles bijoen genomen echter zouden we een iets duidelijker taal wel op prijs hebben gesteld. Vaagheid even wel is dikwijls het middel om het kromme recht te doen schijnen. Wc vrezen, det dat ook hier het ge val is geweest. Van Mr. Oud.hebben Ve wel eens helderder -taal gehoord. Wordt hij wat ouder en is hu daardoor niet meor de oude? A. ERIKS. De Franse socialisten hebben na een „tormacht ige vergadering", die vier nur duurde, besloten zich bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de vrije goudmarkt en de vrije markt voor harde valuta, van stemming te onthouden. Het is mogelijk, dat een beperking van de geldigheidsduur van de wet tot een periode van 6 maanden de basis zal zijn voor een compromis. De zitting van de Nationale Verga-' dcring werd gisteravond verdaagd om dat Scfiuman eerst met de socialisten in het reine wilde komen. Hedenmorgen zou het parlement 'opnieuw bijeenkomen, doch Sehuman heeft laten* weten dat hij niet van plan is om te wijken Wanneer het wetsontwerp niet wordt aangenomen, verwacht men dat de regering binnen 2 a 3 dagen zal af treden. weerbericht WEINIG VERANDERING. Wisselende bewolking met een en kel verspreid buitje. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Wei- ng verand°rin<» van tempera*uur Van der Spek c. s. voor Raad van Cassatie Procureur-fiscaal neemt „hoge druk van illegaliteit" in aanmerking Voor de Bijzondere Raad van Cassatie werden de beroepen tegen de vonnissen van het B. G. te Amsterdam van W. A. van der Spek uit Heilo, com mandant en D. Jonker, P. May- er en G. J. Alders, leden van het beruchte Landwachtcom mando uit Hoorn, behandeld. Onder bevel van Van der S zijn, zoals men weet tussen Fe bruari en Mei 1945 goede Ne derlanders doodgeschoten. De commandant zelf schoot op 1 Mei 1945 voor het raadhuis te Zwaag drie gevangenen meteen machinepistool neer. Van der Spek, die te Alkmaar door het B. G. van Amsterdam ter dood veroordeeld werd, kwam het eerst voor. Hij ontkende ,dat hij de drie gevangenen met voorbedachte rade zou hebben neergeschoten. Reeds was een illegale werker die dag wegens verboden wapenbezit neergelegd, de drie andere gevangenen moesten zich ontkleden om gefouilleerd te worden. Een complete oorlog'* Volgens getuigen zou verd. tot de gevangenen hebben gezegd: „Trek je jas maar uit, want het zou zonde zijn als je er gaatjes in kreeg". Voorts zou hij met met horloge in de hand tot twaalf uur gewacht hebben en pre cies op klokslag twaalf de mensen hebben neergeknald. Van der Spek hield, wat hy reeds eerder verklaarde vol, n.L dat een der gevangenen een verdachte beweging maakte Hij zeide niet op de hoogte te zijn geweest van de' afspraak, die tegen het einde van.de oorlne werd gcmnaKt. om zich hcmer^i.ids van ac tie te onthouden. „Het was een com plete oorlog tussen de illegaliteit en ons en de Duitsers gedroegen zich als onwillige honden", zo zeide hij. Die strijd kostte aan negen van zijn man nen het leven. Hij beaamde een op merking van de president, „dat hij zich in een vreemd land voelde". M aar begroting 47 milli oen hoger Den Helder wordt weer centrum De Marine gaat demobiliseren. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag over de be- groting-1948 voor het ministerie van Marine. Uiterlijk 1 Jan. '49 zal de huidige taak van het (regiment) Ma riniersbrigade beëindigd moeten zijn. Het eerste gedeelte van de voor dit onderdeel bestemde dienstplichtigen van de lichting '48 zal nog opgeroe pen worden; het tweede waarschijn lijk reeds niet meer. Deze demobilisatie brengt echter geen verlaging van de totale uitgaven met zich mee; integendeel, het ligt De procureur-fiscaal concludeerde in verband met de uitzonderlijke toe stand, n.1. 't feit, dat gehandeld werd „onder hoge druk van de illegali teit", tot verandering van de dood straf in levenslange gevangenisstraf. Andere zaken teruggewezen In de zaken tegen de ter dood ver oordeelde Jonker uit Oudkarspel en May er uit Oudesiuis, die samen op bevel van Van der Spek de gevange ne C. C. bij transport naar Hoorn neerschoten waarnaast Jonker tot twee maal toe op bevel van Van der Spek een vluchteling neerschoot, concludeerde de procureur-fiscaal „gezien de omstandigheden" tot te rugwijzing van de zaken naar de in structie en nieuwe behandeling. Hy wenste de zaak Jonker- wegens het doodschieten van vluchtelingen aan te houden. Ook in de zaak tegen Mayer en Alders uit Amsterdam, die wegens het neerschieten van de gevangene de G. resp tot de dood en levenslang veroordeeld werden, concludeerde de procureur-fiscaal tot terugverwijzing en hernieuwde behandeling. Hij ba seerde deze conclusie op de mening dat nagegaan moest worden welke kogels dodelijk waren en door wie deze werden afgevuurd. Uitspraken volgen op 25 Februari. Semmler ontslagen Dr. Johanner Semmler, directeur van de economische afdeling van het bij zondere bestuur in Duitsland, is door de militaire gouverneurs van de En- gels-Amerikaanse zone uit zijn ambt ontslagen op grond van zijn „houding van boosaardige oppositie tegen de be zettende machten", tot uiting geko men in zijn toespraak te Erlangen, op 4 Januari tot een Duits gehoor gehou den. Semmler heeft op een bijeenkomst, die hij als een besloten Duitse kring beschouwde .zonder te wten dat ver tegenwoordigers der bezetting aanwe zig waren, zware beschuldigingen tot de Westelijke bezetters gericht. Duitsland had z.i. generlei reden om dankbaar te zijn voor de voedselim- port. daar deze er slechts op was ge richt het land een duurzame last op te leggen. r-iaar zonder „Barre Jan j aan boord De „Maria Lecina" is vertrokken naar Buenos Aires, zo wórdt uit Antwerpen gemeld. in één adem werd er aan toegevoegd: de Antwerpse havenpolitie viel een pak van het hart. Deze,.Maria Lecina" heeft niet te maken met de kapitein die zo'n haast had om bij zijn geliefde t° komen, maar was 't schip van de man die haast had om in 't veilige Argentinië van de in het voornemen dat de gehele dienst zal worden verhoogd met ruim 47 miliioen. De wederopbouw van de Marine zal krachtig ter hand worden ge nomen. Nieuwbouw te verzor gendoor de Nederlandse industrie staat op het programma. Den Helder zal geleidelijk weer het vloot-concentratiepuijt worden naarmate het herstel - daar vor dert. Thans zijn nog 32.000 man marine personeel onder dienst, van wie slechts 11.000 man beroepspersoneel; de vredessterkte zal 18.000 man be dragen. Zodra de „buitengewone" toestand is beëindigd, zal al hetniet- beroepspersoneel afvloeien; ook dus de vele vrijwilligers. MOSKOU SCHROEFDE ZIJN EISEN OMLAAG Hog vier Enge' - Amerikaanse bezwaren Dc Sovjet-Unie heeft haar schade- vergoedingseisen t.o.v. Oostenrijk sterk besnoeid. Zü verlaadde haar aanspraken van 890 miliioen dollar tot 352 miliioen. Deze stap heeft over het algemeen een gunstige in druk gemaakt. De laatste hinderpalen In Westelijke geallieerde kringen te Wenen is men over het algemeen van oordeel, dat de nieuwe voorstel len inzake de Duitse activa een grote vooruitgang betekenen in de richting van een verdrag met Oos tenrijk. Men wijst er echter op, dat er nog vier moeilijkheden zijn, die de voorstellen in de huidige vorm on aanvaardbaar zouden kunnen maken: Het bedrag van 200 miliioen dollar dat Rusland aan Duitse activa eist. zal uiteindelijk alleen ten laste van Amerika komer' de beperking van de souvereiniteit van Oostenrijk, die ligt in de bepa ling dat „Oostenrijk geen moeilijkhe den in de weg zal leggen wat betreft export-winsten" uit de vroegere Duit se activa die overgaan in Russische handen; dat de Oostenrijkse eisen t.a.v. Duitsland beknot worden; de clausule, dat elk geschil over deze kwesties moet worden geregeld door bilaterale onderhandelingen tus sen de belangen hebbende partijen. Oostenrijkers optimistisch In Oostenrijkse politieke kringen verklaart men, dat de grootste hin derpaal op de weg naar overeenstem ming inzake het Oostenrijkse ver drag door de Sovjets is weggenomen door accoord te gaan met een bedrag van 200 miliioen dollar voor andere dan olie- en scheepvaart-activa. Thans behoeft geen theoretische definitie te worden gevonden van het begrip Du:*se activa. fte komen: van Jan Kloosterboer. Maai' Barre Jan maakt, tegen zijn oorspronkelijke verwachtingen in, de reis niet mee. Sinds zijn laatste arres tatie is er niets meer van hem ver nomen; men mag dus aannemen, dat hij nog „rustig" in het Scheveningse Oranje-hotel en pension is. Een geheimzinnige eenzame Naar aanleiding van het vertrek van de omgebouwde Britse mijnen veger werden nog enige bijzonderhe den bekend gemaakt over de arres tatie van Kloosterboer, die een wereld- \ermaardheid kreeg door zijn spionna ge ten behoeve der Duitsers, die me nig schip dat hij hen aanwees de kel der in hebben gejaagd. Verleden jaar Maart werd het schip door de Britse admiraliteit ver kocht en het kwam in handen van een sedert jaren te Knockj wonende Nederlancer, Arthur Gevaert. Hij stelde een zaakwaarnemer aan, die beweerde Martinus van den Maag denburg te heten. Deze knoopte on derhandelingen aan met de Argentijn se firma „Alentico", die het schip zou ombouwen tot vissersvaartuig. Tn België werden tien man aangemon sterd. Mbar het viel de Antwerpse po litie op, dat Van den Maagdenburg bij na nooit het schip verliet. Men had een vermoeden van een ontvluchtings poging van politieke deliquenten, maar het paspoort van de geheimzin- kli*!".erau>r klopte. De man, die f 600.— nodig had Voor alle zekerheid informeerde men nog eens terdege bij de col lega's te Breda - het bleek dat de echte Van Maagdenburg Holland nooithad verlaten, maar zijn pas poort voor f 600.— had verkocht. Toen was „Barre Jan" ontdekt en. zoals men weet, werd hij gekinpt juist op het moment dat hij dacht het anti-pathieke Europa voor goed te kunnen verlaten. Plan-Marshall gekortwiekt In kringen, die in nauw contact staan met senator Vandenbcrg ver luidt, dat men voorlopig besloten heeft de gevraagde fondsen voor het plan-Marshall tot 5500.000.000 dollar te beperken om drastischer verlagin gen te voorkomen. Marshall heeft echter verklaard, zijn voorstel van 6.800.000.000 dollar niet te veranderen. Het Brits-Iraks verdrag veroor zaakte een storm van protest in Irak. Jaboer ,de minister-president, moest aftreden en in Bagdad's straten vielen reeds 70 doden. Jaboer vertrok „met onbekende bestemming" De Fran se regering is niet van plan te wijken voor de druk van links en wenst de vrije goudmarkt te behouden. Hatta vormde een zaken-kabinet Uit New-York komt het bericht, dat prof. Graham, Amerikaans gede legeerde in de Commissie van Goede Diensten, vervangen wordt iloorCoert Dubois, een deskundige, die van 1927 tot 1930 consul-generaal is geweest in Batavia. Graham is thans onderweg naar Nederland, om via Schiphol naar New-York terug te keren. Hij en Kirby, het Australisch lid van de Commissie, zal evenals Gra ham, waarschijnlijk Zaterdag op Schip hol arriveren. Zij zullen daar hun Bel gische collega Paul van Zeeland ont moeten. Gedrieën zullen zij doorgaan naar New-York, om verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad. Waar nemers zetten hun werk voort. „Renvi'le" afgedankt? Besloten is, de besprekingen voortaan niet meer op de „Renville", maar aan de wal te houden. Het kan nog zijn, dat de subcomrissie, die de plaats van besprekingen moet vaststellen, geen overeenstemming bereikt; an ders heeft de „Renville" afgedaan. Linkje oppositie nog handicap voor Hiria. Mohammed Hatta heeft bekend ge maakt dat hij er in geslaagd is een zakenkabinet samen te stellen. D° namen van de nieuwe Repub'ikrinse ministers zijn echter nog niet bekend gemaakt, daar de linke partij°n het nog niet met Hatta eens waren over de zetelverdeling. P.R.A.C.-rechercheur gearresteerd Een rechercheur van de Amsterdam se politieke recherche afdeling colla boratie (PRAC), de 44-jarige C. J. resteert!, verdtcht van chantage. P wist, dat er van een schilderijen- restaurateur een dossier aanwezig was en hij zou zijn slachtoffer hebben la ten blijken, wel bereid te zrjn dit dos sier tegen hem te vernietigen, als hij hem met een f 12.000 zou belonen. In de val De heer Knieze. chef van de PRAC HULDE. Het gebeurde op één van de Noord-Hollandse dorpen. Een dame was al haar tex tielpunten kwijt geraakt. Hoe? weten we niet Of K verloren zijn geraakt of dat ze gestolen zijn, we we ten het niet. In ieder geval de betrokken dame had niets meer. En dat in deze tyd! Ter wijl de leden van het gezin nogal „sleets" waren. Ge begrijpt wat we bedoelen. Er was nog al ens een nieuw kledingstuk nodig. De distributie bracht geen uitkomst. We kunnen de he ren daar geen verwijt van maken. Zo is nu eenmaal het leven. Wie echter wel uitkomst bracht, dat was de afdeling van de Bond v. Plattelands vrouwen, die het bestonden om onder elkaar in luttele dagen tfjds bijna twee hon derd vijftig punten by el kaar te zamelen. Alle hulde, dames, voor deze solidariteit. Daar kunnen velen een voorbeeld aan nemen! heeft aan een ANP ver ^p-Srer e- zegd te geloven .dat de re: ^teur gepoogd had P. om te kopen. De kunst handelaar zou na een onderhoud ver trokken zijn met achterlating enveloppe met geld. P had da<u.»ver te en een compagnon van deze mm 'n toornige ftnmoplrm« hij in de armen vaB een paar recher cheurs, die de envel,oppe vonden. Van P zou voorts bekend gewor den zijn, dat hij en zijn vrouw tij dens de bezetting vaak Duitsers over de vloer hadden. ïen vraagt zich af, hoe. indien P werkelijk „deutsch- freundlich" geweest is. hij bij de PRA terecht is gekomen. Uit Stockholm werd een dezer da gen gemeld, dat de Russen de blok kade in Finland, in het gebied van Porkkala verscherpt hebben. Daar de doorvaart bij Porkkale voor de zeevaart en de voorziening van Finland een levensbelang is, heeft de ze verscherpte contróle in Helsingfors veel onrust verwekt; men verwacht dat nieuwe besprekingen tussen de Sovjet-Unie en Finland «p het pro gramma zijn gesteld. Niet alleen in deze Noordelijke hoek van Europa zal men de ontwik keling met aandacht gade slaan. In dit gebied snijden de Russische en Britse maritieme belangen elkander en voor de wereldvrede is het een probleem van de eerste orde, hoe de verhoudingen van de Britse, Russische en Amerikaanse zeemachten zich zul len ontwikkelen, of, om een belangrijk uitgangspunt in deze kwestie te ne men, hoe de Russische vlootpolitiek in de naaste toekomst gevoerd zal worden. Tot aan dit moment schijnen de ma ritieme verlangens van de Sovjet- Unie aanmerkelijk achter te staan bij de op het land gerichte aspiraties van deze na-oorlogse tijd. al liggen sommige wrijfpunten in de internatio nale politiek zeer dicht bij de kruis punten der maritieme belangen. De Sovjet-Unie is als zee-mogendheid versterkt ui: de oorlog gekomen. De Rode Vloot heeft in de wateren wei- ke voor de bescherming van dit uit gestrekte gebied van levensbelang zijn veel tot de overwinning op de aanval lers bijgedragen. Maar niet in die mate kwam Ruslands zeemacht versterkt uit de oorlog als de Amerikaanse. Twee factoren die met elkaar in nauw ver band staan, belemmerden een grote vlucht: de Russische vloot moet reren in vijf ver uiteengelegen zee ën (de Japanse-, de Zwarte-, de Oost-, de Barentsz- en de Witte zee) en zij heeft een achterstand in te halen die „een meer diepgaand? studie van de moderne maritieme wetenschap" noodzakelijk maakt, zoals gen.majoor Zoycgin in 1945 verklaarde. Hier treedt een type d verschil aan de dag tussen Amerika:s en Rusland's recente vlootpolitiek. Ameri ka bouwt naarstig aan zijn oorlogs vloot; legio is het aantal keivr dat men hoort van versterking van Amerikaanse navy wat vergroting uitrusting van schepen en ylootonder- delen betreft. Stalin heeft wel gezegd, de Russische vloot ..nog sterker en machtiger te wensen, maar het volle gewicht van 's lands productie-krach ten is nog niet ingezet om ,.c-en vloot zonder weerga" te bouwen. De springplank voor deze sprong is echter waarschijnlijk wel reeds aanwe zig. Ten eerste is, zoals wij onlangs uit eenzetten, een duidelijk verslapping en achteruitgang merkbaar in de kracht van Amerika's handelsvloot Hoe nauw in tijden van oorlog deze wet de maritieme gevechtseenheden verbonden is heeft ons de geschiedenis der afgelopen jaren geleerd. Ten tweede heeft de positie van de Brit se vloot, wat beide delen betreft door de oorlog ten zeerste geleden en de achterstand is nog lang niet inge haald. Daartegenover staat, dat door de contróle over de Balkan iRoeme- Buitenlands Overzicht nië en Bulgarije) de Sovjet-Unie haar contróle over de Zwarte Zee heeft versterkt; een reden te meer waarom Engeland aan „het behoud van Griekenland zoveel waarde hecht daar hier een der levensaders van het Brits Imperium ligt. Boven dien heeft Amerke in het Verre Oos ten de Sovjet-Unie als „nabuur" gekre. gen: de twee mogendheden delen de contróle over de wateren bij China en Japan. Het derde snijpunt is dan de Oost zee, vooral voor Engeland wederom van vitaal belang. Rusland's positie i» daar ten zeerste versterkt door zijn overwicht op Finland; Moermanst, van ouds zeer kwestbaar, heeft i betekenis als strategisch centrum ten voordele van de Russen voor het grootste deel ingeboet. Het zwaarte punt ligt in Porkkala. Niet alleen in Helsingfors ook el ders worder. da Russische bewegi .- gen in dll gebied nauwlettend gevtc ./d. A H.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1